Ralley Prijsvraag! B En daarom lezers, waagt U aan een voorspelling! Al onze lezers mee op reis met ons koppel! Schril drama van huiselijk leed Groote ons koppel KRUIT VAN KAMPEN 'n groofe prijsvraag te verbinden een geldprijs van vijf en twintig gulden. Argwaan kwam te laat De naam „Adrianus" was niet christelijk! Zweden, land van o melk en honing Pconomische aromefer k Bewogen terechtziting voor de Amsterdamsche rechtbank. MAN DOODDE ZIJN ONTROUWE ECHTGENOOTE. Zeer bewogen was de terechtzitting van de Vierde Kamer van de Am sterdamsche Arrondissementsrecht bank, waar gisteren een 35-jarige fabrieksarbeider terecht stond, ver dacht van doodslag op zijn 31-jarige van hem gescheiden cchtgcnoote. De verdachte zelf was zeer zenuw achtig, een buurvrouw viel flauw en in de algemeene consternatie klonk een hysterisch gegil vanaf de publieke tribune, waar een vrouwe lijk familielid van de gedoode vrouw den dader aan wilde vliegen. De meeniugen omtrent de familiever houdingen, waaruit het drama was geboren, waren zeer verdeeld, en slechts met de grootste moeite wist men te voorkomen, dat de leden der beide kampen, voor- of tegen den verdachte, elkander te lijf gin gen. Het drama. Op 19 Augustus j.l. speelde zich in de Koestraat een familiedrama af, waarbij een 31-jarige vrouw, een moeder van vier jonge kinderen, het leven verloor. De vrouw leefde gescheiden van haar man en op 19 Augustus was zij haar in boedel aan het verhuizen. Haar kinderen waren naar school en een broer hielp haar met het opladen van de meubelen. Tegen twaalf uur verscheen haar man, een 35-jarige fabrieksarbeider, die elders woonde, in de Koestraat. De vrouw ging rustig door met het inla den van haar schamel boedeltje op een bakfiets, hoven was haar broer, bezig met aanu bet touw haken van de meubelen. De arbeider stapte op zijn vrouw toe, een korte woordenwisseling volgde en plot seling trok hij een groot mes. De vrouw gilde, de man stak baar zonder zich een oogenblik te bedenken, het moordende wa pen in hals en borst. Hevig bloedend zakte de nog jonge vrouw op straat neer. De broer van de vrouw snelde op dat oogen blik de trap af. Hij kwam echter cnkelQ seconden te laatHij greep een stoel en sloeg den woesteling or> het achterhoofd. Deze wankelde een oogenblik; het b.loed stroomde hem over het hoofd. De klap bracht hem tot bezinning. Tegen een toe geschoten buurvrouw riep hij: „Ik heb mijn vrouw gestoken; ik ga naar de po litie". Hij 'liep "de straat'uit nadat'hem-zijir mes was Qnt nomen. Neem mij maar mee Op de Nieuwe Markt gekomen meldde hij zich bij cc-n daar surveilleerendcn agent aan met de mededeeling: „Ik heb mijn vrouw verwond, neem mij maar mee". De vrouw bleek hoogst ernstig gewond te zijn; enkele oogenblikken na den aan slag overleed zij aan verbloeding. Het slot van het drama speelde zich nu af voor de rechtbank, waar tijdens de ge- tuigenverhooren bovengenoemde toonoelon ten aanschouwe werden gegeven'. De man ontkende met opzet te hebben willen doo- den, hij had zijn vrouw, die hem hondsch behandelde, en het met anderen hield, slechts een haal over het gezicht willen geven. Een buurvrouw legde gunstige ver klaringen over hem af. „Bij wijze van aalmoest mocht bij zoo nu en dan zijn kinderen eens zien; het was treurig," vond zij. „Daar zit de dader „Ontving uw dochter wel eens een zekere de R"? vroeg de verdediger toen aan de hoogbejaarde modeer van het slachtoffer. De aandoening van de getuige slaat bij deze vraag om in woede: „Nee, meneer", roept zij uit, mijn dochter was niet slecht, de menschen beschuldigen er maar op los, ze zeggen zooveel". Dan wendt zij zich tot den verdachte: „Daar zit de dader, hij vermoordde mijn dochter..." Zij wil naar de verdachtcnbank toeloo- pen, maar twee veldwachters nemen de op gewonden getuige tusschcn zich in, kal- meeren haar en brengen haar naar de ge tuigenbank De dokters-psychiaters verklaren voor den dader zeer gunstig. Zijn zorg voor de kinderen, was inderdaad roerend, en de vrouw nam het niet zoo nauw met de hu welijkstrouw. Zeven jaar gevangenisstraf vorderde de oficier na een overigens mild requisitoir. De verdediger vroeg de uiterste clementie. Op 25 Januari zal de rechtbank vonnis wijzen. ONZE OOST. De zedenmisdrijven Het totaal anatal personen, dat in prc- ventiev hechtenis is gesteld in verband met de zedenmisdrijven, bedraagt thans 74, Hier van zijn er te Batavia aangebonden 25, te Bandoeng IS, te Medan 10, te Malang 7, te Semarang 5. op Bali 4, en te Salatiga, Pa- lembang, Bandjermasin en Bircuen elk een. Nog altijd is de justitie op genoemde plaatsen druk bezig met bet vastleggen van uitvoerige verhooren, terwijl nog verdere nasporingen worden verricht, en ook nog confrontaties e.d. plaatsvinden. Ook zijn verdere preventicfsiellingen niet uitgesloten. De eerste zaak dio voor den raad van justitie te Batavia zal worden behandeld is cl iet- egen een ambtenaar uit Bandoeng, die 'op 18 Januari voor den raad zal verschij nen. Teneinde de groote belangstelling, welke in geheel Noord-Holland-Noord bestaat voor de verrichtingen van nog te vergrooten, heeft de directie van ons blad besloten aan deze monsterrit dwars door Europa Zij, die beweren, dat met een zoo klein wagentje een derge lijke rit niet is te volbrengen, hebben gelijk. Maar zij, die vertrouwen hebben in de rijkwaliteiten van Kees Kruit, gecombineerd met het flegma van den ervaren journalist Van Kampen, hebben ook gelijk. en vult onderstaande vragen nauwkeurig in. Vragen in te vullen door hen die aan succes NIET ge- looven. In welk land (Duitschland, Polen, Oost-Pruisen, Littauen, Letland, Estland, Nederland, België of Frankrijk) denkt U dat zij zullen stranden? Op- de heenreis of op de tc- rugfeia?, - Door welke oorzaak zal hun do verdere tocht onmogelijk zijn? Sneeuw? Een gebrek aan motor of chassis? Ongeluk? Ge brek aan uithoudingsvermo gen? Vragen in te vullen door hen die vertrouwen hebben in Kees en zijn makker en in hun wel slagen wel gelooven. Welke plaats denkt U, dat ons koppel, dat onder no. 107 mederijdt, in de eindklassifica- tie zal krijgen? Totaal aantal deelnemers 115. Wat zal hun gemiddelde uur snelheid zijn tijdens dc ster- rit? Hoeveel strafpunten zullen zij krijgen? (Hun maximum mag 498 strafpunten bedra gen.) Uw Abonné, Naam: Woonplaats: (Duidelijk invullen.) Rijdf in gedachten mede met 't koppel Kruif-v. Kampen Verhoogt voor Uzelf de sportiviteit van deze monster rit door mede te doen aan onze groote Ralley-prijsvraag. Onze directie stelt onder de goede oplossers beschik baar: Een geldprijs van VIJFTIEN GULDEN. Een geldprijs van TIEN GULDEN. Bovenstaand formulier ingevuld Inzenden uiterlijk aan- staande Vrijdag 13 Januari. Directeur van N.V. meldt zich bij de politie Hij maakte tien mille zoek. Bij de politie te Den Ilaag heeft zich _emeld de 38-jarige' directeur van een dis tilleerderij en stokerij aldaar. Ilij deelde mede, gedurende de laatste 10 jaren zich te hebben schuldig gemaakt aan verduisteringen tot een totaal bedrag van ruim f 10.000 ten nadeelc van de dis tilleerderij, een naamlooze vennootschap. Een betrekkelijk klein salaris en huise lijke omstandigheden hadden hem hiertoe genoopt. Hot systeem van de verduisteringen was vrij eenvoudig: hij droeg minder af dan hij van debiteuren ontving en stopte het eene eaatje met het andore. Het merkwaardige is, dat zelfs een regelmatig accountants- ohderzoelt de knoeierijen niet aan het licht gebracht had. Het verduisterde bedrag is van dien aard, dat de man, hoewel hij groot berouw toont en volledige medewerking verleent, waarschijnlijk in het Huis van Bewaring zal worden ingesloten. Beheerend vennoot van „Maat schappij voor Incourante Fond sen" te Den Haag gearresteerd. Maandag j.l. heeft de Haagsche politie den 36-jarigen H. C. A. C., beheerend ven noot van de „Maatschappij voor incouran te fondsen", gevestigd aan het Noordeind, die verdacht werd van verduistering ten nadeele van een aantal cliënten, geai'res- teerd. Het verduisterde bedrag zou ongeveer f 15.000 bel oo pen. In den laatsten tijd Md C. van zijn cli ënten geld ontvangen om diverse fondsen aan te koopen. Na eenigen tijd kwamen dc cliënten om hun papieren af te halen, doch werden door C. nu eens met dit dan weer met dat voorwendsel weggestuurd. In het begin gaf dit geen reden tot argwaan, aangezien de orders betrekking hadden op den aankoop van incourante fondsen en de cliënten dus wisten dat zij niet onmiddel lijk na hun geld gestort te hebben "'hun pa pieren jn ontvangst konden nemen. Toen het echter zoolang duurde volgden klachten bij de politie, die daarop een onderzoek instelde. Dit onderzoek bracht aan het licht, dat C. voor ruim f 15.000 verduisterd zou hebben. Dit geld behoorde toe aan 11 cliënten, in Den Haag en elders woonachtig. Bovendien wordt C. er van verdacht een Rotterdamsche effectenfirma te hebben op gelicht voor f 2000. De man zal ter beschikking van den of ficier van justitie worden gesteld. Het Paleis blijve den Dam beheerschen Alle bouwplannen behooren daaraan ondergeschikt te wor den gemaakt. Naar aanleiding van de berichten in de dagbladen, dat er plannen bestaan voor de bebouwing van het z.g. Damplantsoen, welke plannen reeds door de schoonheids commissie zouden zijn goedgekeurd, zoodat binnenkort een voordracht aan den raad verwacht zou kunnen worden' tot verkoop van genoemd terrein, heeft de vereeniging architectengroep „de 8' een adres gericht aan den Amsterdamschen gemeenteraad. In het adres komt de meening naar vo ren, dat het Koninklijk Paleis het Dam- terrein moet blijven beheerschen en alles wat verder gebouwd wordt, daaraan onder geschikt moet blijven. Een oproep tot vele Amsterdamsche in stellingen is gericht, met de meeste ernst het vraagstuk te bestudeeren. Het gaat er niet om of tegen een bepaald bouwwerk „geen bezwaar" bestaat, het gaat om de positie van het Paleis aan den Dam. Deze mag wel versterkt, maar niet verzwakt worden. Hiervoor te waken is de tak van icdcrcn Amsterdammer. De emigratie der landbouwbevolking Centrale organisaties verzamelen gegevens. Tal van andere wenscfoen ter kennis van den re- geeringscommissaris gebracht, In de een dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de dagelijksche besturen dier drie centrale landibouworganisa ties, t.w. de Christ. Boeren- en Tuinders- bond, Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw-Comité, zijn o.a. de volgende besluiten genomen: Besloten werd aan de respectievelijke pro vinciale landbouw-organisaties te verzoeken, zich beschikbaar te willen stellen voor het verzamelen van gegevens betreffende ad- spirant-emigranten ten plattelande. In verband met.de moeilijke positie van de schapenfokkerij werd besloten om ver schillende middelen, welke ter verbetering zonden kunnen worden aangewend met het college van regceringscommissarissen te be spreken. Verschillende bezwaren tegen den invoer van Lithauschevarkens zuilen ter kennis van het college van regeeringscommissaris- 'sen worden gebracht. Daar de laatste jaren de invoer van slacht- paarden en gezouten paardenvleesch sterk is toegenomen, zal te zijner tijd worden aan gedrongen op verscherping der contingentee- ring. Besloten werd bij het college van regce ringscommissarissen bezwaren te opperen te gen de inperking van het fabrieksaardappe len areaal. Verschillende factoren pleiten voor een minder sterke inkrimping dan thans is vastgesteld. Besloten werd, tezamen met den Alg. Ned. Zuivelbond, sterk aan te dringen op spoedige uitgifte van extra-kalverschetsen in verband met het mond- en klauwzeer. Eveneens +e zamen met den Alg. Ned. Zui velbond zal aan het college van regeerings- commissarissen de vraag worden gesteld, of in verband met de daling van de prijzen van de vetten op de internationale marlet, de heffing op margarine momenteel niet te laag is. Maar hij mocht geen „Iddo' heeten Het „Weekblad voor het Recht" behelst, naar het Hsb. meldt, de geschiedenis van een Rotterdammer, die aan zijn voornaam „Adrianus" den naam „Iddo" wenschte toe te voegen, daeh hiervoor geen toestemming van de rechtbank verkreeg. Waarom wilde deze Adrianus ook nog „Iddo" heeten? Naar de man, die voor godsdienstonder wijzer studeert, zelf beweerde, berustte zijn vurige wensrh op gronden van gods- dienstigen aard. Daar „Adrianus" niet in den Bijbel voorkomt, vond hij dezen naam niet christelijk, terwijl de naam „Iddo" daarentegen wel „christeliik" is, want deze vindt men in het Oude Testament en wel in II Kronieken, hoofdstuk 12 vers 15 en hoofdstuk 13 vers 22, benevens in Zacha- ria, hoofdstuk I vers 1; hij heeft de betee- kenis van „Mond des ILeeren". De requestrant wilde nu dezert symboli- scben naam dragen mede in verhand met den belij.denisfekst, waarmede hij in de Ned. ITcrv. Kerk werd bevestigd, n.1. „Een iegelijk dan, die mij belijden zal voor de nnenschen, dien zal ik ook belijden voor mi'nen Vader. Die in de hemelen is. Maar zoo wie mij verloochend zal hebben voor de menschen, dien zal ik ook verloo chenen voor mijnen Vader, die in de heme len is. Rechters vinden „Adrianus" wèl christelijk. De Rotterdamsche rechtbank wilde, zooals gezegd, aan den wensoh van den dweepzie ken Hervormde niet tegemoetkomen. Zij probeerden den man er van te overtuigen, dat de naam „Adrianus" in de chr. kerk is overgenomen, zelfs door een zestal pau sen werd gedragen en ook gangbaar is ïq i tal van Protestantsche geslachten, terwijl dg' christenen, voorzoover de rechtbank bekend, hun kinderen nimmer „Iddo" doopten... Ook vonden de rechters, dat, indien Adiri-f anus zijn belijdenis wilde uitleven, hij dit' maar door zijn daden moest toonen en een zoo onbegrijpelijke voornaam niet het juiste middel daartoe is. Tenslotte werd de weigering van het ver zoek gemotiveerd door het feit. dat de man niet eens in staat was de kosten van een eventuoelen herdoop te betalen... zoodat Adrianus wol altijd, Adrianus zal blijven! Oneerlijk meter-opnemer Gemeente-electriciteitsbedrijf te Wierden benadeeld. Te Wierden zijn verduisteringen ontdekt,»! waarvan verdacht wordt een 42-jarige meter opnemer en incasseerder van het gemeente- eiectriciteitsbèdrijf. Reeds vroeger heeft de politie op den man gelet, doch het gelukte niet hem van iets te beschuldigen, daar hij steeds geld scheen te kunnen krijgen, waarmede de gaten in de tekorten konden worden gestopt. Thans echter bleef hij in gebreke, de geinde gel- den af te dragen. Het betreft hier een bedrag van negenhonderd tot duizend gulden. De man is gehoord, doch daarna op vrije voeten gesteld. Het parket te Almelo stelt' een onderzoek in. Buitenlandsche betrekkingen goed, binnenlandsche toestand uitstekend, geen belastingverhoo- ging! DE NIEUWE VLOOTPLANNEN. Gisteren is de Zweedsche Rijksdag ge opend. De koning hield een rede, waarin hij constateerde dat de buitenlandsche betrek kingen goed zijn, doch voortdurend waak zaamheid moet worden betracht. Zweden streeft slechts naar vrede. De binnenlandsche toestand geeft geen reden tot ontevreden heid. Bijzondere credieten zullen worden aangevraagd voor het bouwen van twee oorlogsbodems voor de kustverdediging en ook voor den houw van tehuizen voor ar men. H ma: dezt i in, 1 <ta ien luchi daar aam eerer Koning Gustaaf van Zweden. d< eetj De ockf Ifnd Tenslotte wordt in de troonrede verklaard, dat niettegenstaande de vermeerderde uit gaven, voorzien in de begrooting, het moge lijk is gebleken de buitengewone verhooging|a'a7i van de belastingen te vermijden. Onmiddellijk na de opening werd de be grooting behandeld. Het evenwicht in de begrooting is verkre- gen door dit jaar een klein tekort van 22 millioen kronen te dekken/ door een der inkomsten uit de alcohol- e monopolies en door inkomsten van de do meinen. De begrooting stelt geen verhooging van de belastingen, welke verleden jaar werden aangenomen, ter dekking van 70 millioen kronen voor de buitengewone aanschaffing van oorlogsmaterieel, afgeschaft. Basis overeenkomstige week 1937 100 Week v. Maandag t/m Zattd Effecteiunarkt Aandeelenkoersen Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst Groothandel Groothandelsprijzen Omzet termijnmarkt Amsterdam Kleinhandel Omzet winkelbedrijf Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers Aanbiedingen van werknemers Plaatsingen 2 t'm 7 Jan. 1939 2 t/m 7 Jan. I93S 89.0 92.1 122.8 117.5 69.5 76.9 11.9 40.0 210.0 203.3') 81.1 94.0 102.9 83.9 104.9 87.5 96.0 101,7 99.9 81-6 'tor In Wi ttidd «sse We VI UW maar 'f h< 1) Aanvang uitverkoopen 1937 in de van Januari, 2e

Schager Courant | 1939 | | pagina 8