HONDERD MAAL Eeo gaatje dat een gat kan worden! DC 5 op de lucht lijn Texel? Vuurzee te Huizen Vier jaar tegen moeder en zoon geëischt ATHUNTISCHEN DCEAAH De eerste vluchtelingen naar Britsche kolonie De garnalenverduistering te Rotterdam Postvluchten op Indië SS 12 Jan- 5ÏÏEK) lStaKap-12 Jan- DE WERELD W K.L-M. dienst per 1 Juli weer in bedrijf. De bemoeiingen vaon de K.L.M. om het passagiersvervoer op de binnenlandsche lij nen te verhoogen zijn in het afgeloopcn jaar succesvol geweest. In 1937 werden op deze diensten 19.000 passagiers vervoerd, terwijl in het afgeloopen jaar 36.300 reizigers van de K.L.M.-diensten gebruik maakten. Dit be- teekent dus een toeneming van 91 procent. Ook het vrachtvervoer op het binnenlandsch luchtnet steeg aanmerkelijk van 151.000 k.g. in 1937 tot 232-000 k.g. in 1938. Deze belang rijke stijging in het vervoer is voor een groot deel te danken aan de uitbreiding van het net, de vërhooging van de frequentie en de verlaging van de tarieven. Ook in 1939 zal de ontwikkeling van het binnenlandsch verkeer zich op normale wij ze voortzetten. In den aanstaanden zomer zal betzelfde net in exploitatie worden gebracht als in 1938. Op 17 April wordt de lijn op Eind hoven heropend. Op 15 Mei begin nen wederom de diensten op Gro ningen en Leeuwarden, terwijl de lijn AmsterdamTexel op 1 Juli ln bedrijf zal worden genomen. Met Twente zijn momenteel nog desbe treffende onderhandelingen gaande. Wat het materieel betreft, wordt het on waarschijnlijk geacht, dat de vloot van Lock- heed-machines 1 in Nederland en 4 in West Indië in de toekomst zal worden uitgebreid. Het is nog niet bekend op welke machine tenslotte de keuze zal vallen. Het ligt overigens naar de Tel. meldt, zeer voor de hand, dat de K.L.M., die reeds zoo veel jaren de beste relaties met de Douglas- fabriek onderhoudt, ook de DC 5 bij haar studie heeft betrokken. Onze Oost Kind bijna vergeten... Drie win kels totaal vernield. Gisteravond om kwart over negen is een lellen brand uitgebroken in een perceel aan de Voorbaan, te Huizen (N.H.) waar in drie winkels met woning waren geves tigd. De brand ontstond door nog niet beken de oorzaak in de middelste woning, waarin een sigarenwinkel is gevestigd. In zeer korten tijd baande het vuur zich via de bovenverdieping een weg naar de aan beide zijden gelegen andere woningen. Aan den eenen kant had een rijwielher steller zijn bedrijfje, op het laatste oogen- blik kon men hier een vierjarig jongetje dat men in de consternatie had vergetien, uit het brandend perceel redden. Ook een zuur* stofapparaat, dat gevaar voor ontploffing opleverde, kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. Aan de andere zijde van den sigarenwin kel had een weduwe een manufacturenzaak. Alle drie de woningen zijn met de voorge legen winkels uitgebrand. De brand leverde door zijn felheid groot gevaar voor de omgeving op. Na een half uur was men het vuur meester. De nablussching vorderde nog ge- ruirruen tijd. GRONINGER BOEREN NOG NIET NAAR DE DAIRILANDEN. Het B. N. meldt: Naar wij vernemen zal het grootste gedeelte van de landen der Dairi-kolonisatie moeten worden verlaten, wegens de absolute ongeschiktheid van den grond voor eenige cultuur. Men zal trach ten, deze gronden als grasland (weiland) te behouden. Zij kunnen dan nog van nut zijn voor het gemengde boerenbedrijf (land bouw en veeteelt), dat men met behulp van de Groningsche boeren wil stichten. Hoofdzaak is thans, het in de gronden ge stoken kapitaal zooveel mogelijk te redden. Intusschen is het plan tot uitzending van de Groninger boeren nog niet in kruiken en kannen, omdat de Indische regeering haar toestemming niet aanstonds heeft verleend. Enkele bezwaren dienen eerst uit den weg geruimd te worden. Rotterdam en de luchtvaart Gemeenteraad machtigt B. en W. tot afstaan van Waalhaven aan Defensie. Na een gemeenschappelijke verklaring, namens de raadsleden uitgesproken door het oudste lid, den heer T. Schalekamp, heeft de raad van Rotterdam gistermiddag beslo ten B. en W. te machtigen aan de regeering te verzoeken thans Rotterdam de gevraagde toestemming tot den aanlpg van een lucht vaarthaven in den polder Zestienhöven spoe dig te verleenen en voorts te kennen te ge ven, dat, indien de gevraagde toestemming wordt verleend, de gemeente bereid blijft Waalhaven aan defensie af te staan en me de te werken tot een regeling inzake mede gebruik van dat terrein door Defensie ge durende den overgangstijd. Wegens brandstichting Het gerechtshof te Amsterdam zette giste ren de behandeling, voort van de strafzaak tegen een 44-jarige vrouw en haar 25-jari- gen zoon, verdacht van brandstichting, meer malen gepleegd, met de bedoeling de verze keringspenningen te innen. Niet slechts verhuisde dit tweetal verdach ten opvallend dikwijls, maar binnen enkele jaren brak in drie woningen waar zij woon den onder verdachte omstandigheden brand uit. Geheimzinnige geluiden. Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor had de procureur generaal reeds eerder vier jaar gevangenisstraf geëischt. Het hof was echter door het getuigenverhoor nog niet voldaan en gisteren waren alsnog tien getuigen ge dagvaard. Een hunner, die boven de uitge brande woning van de verdachten woont, vertelde, dat hij vier zware dreunende ge luiden als ontploffingen had gehoord vlak voor de brand uitbrak. In de woning bevonden zich geen men- schen. Getuigen vertelden nog over de schamele inboedels, die door de verdachten waren ver zekerd. de moeilijke financieele omstandig heden, waarin ze verkeerden en de vele ver dachte omstandigheden van deze branden. De moeder, die haar brood met kaartleg- gen verdient, deed ter zitting het woord. Zoo nu en dan vulde de zoon, een werklooze. haar verklaringen aan. Fel ontkenden zij ook maar iets met de misdrijven te maken te hebben. De procureur-generaal vond geen termen aanwezig om zijn uitvoerig requisitoir in de vorige zitting gehou den, aan te vullen. Spr. bleef bl| zijn eisch: vier laar gevangenisstraf voor moederen zoon. HU vorderde bovendien de gevangen neming van het tweetal bi] het uit spreken van het arrest. Hunnerzijds bleven ook de verdedigers bij hun conclusie tot vrijspraak. Arrest 26 Januari. over den Jubileum van Fransch lucht- 'vaartmarconis t. De Fransche luchtvaartaiarconist Néri is waarschijnlijk het eerste lid van een vliegtuigbemanning dat meer dan 100 maal over den Athlan tischen Oceaan heeft gevlogen. Néri maakt sedert den aanvang der Transatlantische lucht postver binding naar Zuid-Amerika van Air France deel uit van de beman ning der vlieg booten en landtoe- stellen, die een maal per week in beide richtingen de post tussolien Dakar in Senegal en Natal in Brazilië overbrengen. Deze week maakte Néri zijn honderdste vlucht over deze Zuidelijke route. In wer kelijkheid stak hij 102 maal den Oceaan over, want tijdens de twee proefvluchten van de „Lieutenant- de-Vaisseau Paris" over de noorde lijke route naar New York was hij marconist aan boord van deze vlieg boot. Koloniseering op groote schaal zou nog niet uitvoerbaar zijn. De „Times" meldt, dat met de plannen inzake de koloniseering van vluchtelingen uit Duitschland en elders in Britsche kolo niale gebieden eenige voortgang wordt ge maakt, doch dat er tot nu toe geen aanwij zing voor is, dat iets in den geest van on middellijke koloniseering op groote schaal wordt overwogen of zelfs maar uitvoerbaar wordt geacht. Het gebied van 10.000 vierk. mijlen in Britsch Guiana, waarvan gezegd werd, dat het beschikbaar zou zijn voor koloniseering van vluchtelingen, wordt door vertegen woordigers van de Amerikaansch Joodsche organisaties, die den steun zullen hebben van een ambtenaar van het departement van landbouw der kolonie, onderzocht. Dit onderzoek zou tamelijk spoedig voltooid zijn en dan zal bekend zijn of de groote ge bieden grond, welke de regeering op edel moedige voorwaarden heeft aangeboden, ge schikt worden geacht voor nederzetting. Het eerste onderzoek in Tanganyika heeft aangetoond, dat er ongeveer 50.000 acres (een acre is 4047 vierk *.m.) voor kolonisee ring beschikbaar is. doch dat het verluidt, dat Joodsche vluchtelingen een opvallenden tegenzin hebben aan den dag gelegd naar dat gebied te gaan. Joodsche organisaties hebben in Kenya reeds een stuk land gekocht voor een proef neming. Een groep vluchtelingen is gisteren als pioniers naar die kolonie vertrokken. Klopjacht op autobandieten Parijsche politie in het geweer. De Parijsche politie heeft gisternacht een iongen van 17 jaar gearresteerd, die de na men noemde van drie medeplichtigen, die Dinsdag in Seine-et-Oise een overal hadden gepleegd. Deze drie individuen werden te Garches ingerekend. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben verscheidene autobandieten tweo auto's aangehouden, welker eigenaars zij plunderden. Zij slaagden er ook in politie versperringen te forceeren, hoewel op hen werd geschoten. Hun wagen werd Woens dagochtend teruggevonden in het bosch van St. Germain. Er bevond zich een man in, die door revolverschoten was gedood. De po litie zette direct een klopjacht in, waaraan door meer dan 100 gendarmen met zijspan- wagens werd deelgenomen. Een tweede arrestatie. In verband met de verduistering van 12.000 balen gedroogde garnalen ter waarde van 30.000 gulden, ten nadeele van de Algemee- ne Veevoeder Mij. aan de Wijnhaven, waar voor de expediteur A. R. in het huis van be waring is opgesloten, is thans nog een twee de arrestatie verricht, De politie van het Bu reau Nassaukade heeft den 42-jarigen J. C. K. een handelaar in veevoeder gearresteerd, die gedurende anderhalf jaar de 12000 balen in kleine partijtjes van R. heeft gekocht te gen prijzen, die ver beneden het normale lagen. K. heeft toegegeven, dat hij vermoed de dat de balen van verduistering afkomstig waren, zoodat er tegen hem een vervolging wegens heling zal worden ingesteld. Néri houdt hel record van al het Air France personeel. Na hem komt de marconist Gimc, de vroegere begeleider van Jean Mermoz, die SI vluchten maakte, en dan de gezagvoerder Guillaumet, die tach tig vluchten tussclien Dakar en Natal en de twee genoemde vluchten naar New York maakte. Evenals de vliegtuigen van de Deutsche Lufthansa lusschen Bathurst en Natal vervoeren de machines van Air France per vlucht circa 350 k.g. post, terwijl de Fransclien bovendien in den laatsten tijd ook vrachtgoed meenemen, voornamelijk goederen van hooge waarde als juweelen, bankbiljetten enz, doch ook monsters op verschillend gebied. Prins Bernhard's werkzaamheden Wij vernemen dat Z. K. H. Prins Bernhard gisteren zijn werkzaamheden heeft aange vangen in het Koloniaal Instituut te Amster dam, van welke instelling Prins Bernhard zooals bekend het eerevoorzitterschap heeft aanvaard. Z. K. H. hoopt in den ver volge geregeld één dag in de week in 't in stituut werkzaam te zijn. Een tuinhuisje voor den ex-keizer Naar wij vernemen is hot plan van het comité, dat zich ondier voorzitterschap van den burgemeester van Doorn gevormd heeft om den ex-keizer op zijn tachtigsten verjaar dag namens de burgerij een huldeblijk aan te bieden, volkomen geslaagd. Op den 27en Januari zal den ex-keizer een tuinhuisje worden aangeboden, d'at geplaatst zal worden in het park van huize Doorn. Door de Nederlandsche relaties van den keizer is een bedrag bijeengebracht, waarvoor zeldzame naaldgewassen zullen worden aangekocht, eveneens als geschenk voor den jarige. Nieuwe 3 '/2 pCt. Obligatie- leening Bataafsche petroleum Mij. De Nederlandsche Handelmaatschappij deelt mede, dat heden een ohligatieleening met de Bataafsche Petroleum Maatschappij werd afgesloten, groot 100 millioen gulden rentende 3A pet. Looptijd 25 jaar, uitgifte koers 100K, waarvan het prospectus spoe dig zal verschijnen, PALESTINA. Troep rebellen op de vlucht gejaagd Gevechtsvliegtuigen hebben gisteren den strijd aangebonden tegen een troep geuni- fonnde rebellen in Samaria en deze met machinegewe-ervuur verliezen toegebracht. Draadloos gewaarschuwde troepen afdee- lingen achtervolgen de Arabieren, diie twee dooden en drie gevangenen moesten achter laten. Arabierenleider trekt zich terug. Volgens betrouwbare berichten uit Da- mascus is te Jerusalem en het begin van deze week Abdoel Rahim Mohammed, die in naam den Arabierenopstand in Palestina leidt, aangekomen. Abdoel Bahim zou de opperste leiding van den opstand hebben neergelegd, omdat hij ontevreden zou zijn over de methoden, die de verbannen Moefti van Jeruzalem heeft aangeprezen om niet geweld de onderlinge oppositie onder de Arabieren den kop in te drukken, Ook de krachtiger militaire maatregelen en de toenemende schaarste der fondsen voor munitie zouden hem tot zijn vertrek uit Palestina aanleiding hebben gegeven. Dit zou erop wijzen, dat de opstand veel van zijn patriotisch geestelijk aspect heeft verloren. Ernstige Duitsche protesten naar aanleiding van de gevonden ko gelgaatjes in de Duitsche lega tiegebouwen. HEFTIGE TOON DER DUITSCHE PERS: DE JODEN HEBBEN HET GEDAAN! De echte of vermeende aanslagen op Duitsche ambtswoningen in Den Haag en in Amsterdam, waarbij ko gelgaatjes in de ramen werden aan getroffen, heeft tot veel ernstiger re acties geleid, dan aanvankellijk werd vermoed. Onmiddellijk na het gebeurde heeft de Duitsche gezant zich tot onzen minister van buitenlandsche zaken gewend. De minister heeft zijn leed wezen uitgesproken en een streng onderzoek ingesteld. Ondanks dat gaat de Duitsche pers voort heftige verwijten tot Nederland te richten. De Duitsche bladen en ook de Ne derlandsche nationaal-socialistische pers noemen een en ander ronduit een wandaad van joodsche marxis ten. Men is van oordeel, dat het wereldjoden- dom thans Nederland als „terrein van actie voor zijn kuiperijen gaat gebruiker! en dringt er op aan, dat Nederland zich teweer zal stellen tegen het misbruik van „gastvrijheid an het Joodsche gespuis". Doet zij dit niet, aldus de erliner Börsen- reitung, dan treft haar in de toekomst de geheele verantwoording voor alles wat nog gebeuren kan. De „Völkischer Beobachter" schrijft: men moet er in Nederland wel aan denken, dat de schoten van de Joodsche misdadigerswe- reld op Duitsche diplomatieke vertegenwoor digers, het geheele Duitsche volk gelden, dat met de Nederlanders in vrede en. vriend schap wil leven. Het Jodendom evenwel moet zich er voor hoeden zijn moordaanslagen van Davos en Paxijs te herhalen. Toegevendheid de oorzaak. De Deutsche diplomatische Korrespon- denz wijt het gebeurde aan al te groote toe gevendheid van de zijde der Nederlandsche regeering. Blijkbaar is in verband met gebeurtenissen dezer dagen den indruk gewekt, dat men bij toonaangevende Nederlandsche kringen niet voMedig rekening behoefde te houden met den ernstigen wil, in het belang van de verhoudingen tusschen de verschillende mo gendheden. krachtig en duidelijk op te tre den tegen alle storende Joodsche kuiperijen. Veeleer kon de meening ontstaan, dat pro- vocaties's zelfs van te voren aangekondigd, niet zouden stuiten op krachtigen afweer, doch beoordeeld zouden worden met begrip voor de gevoelens van den provocateur. Be halve andere téekenen van een bepaalde sympathie zal ook de bekende terugtocht van Rotterdam voor de Joodsche terreur niet zonder resultaat .gebleven zijn, meent het blad. Internationale betrekkingen in gevaar. Ook de overige Duitsche bladen schrijven, dat de „aanslagen", welke op Nederland- schen bodem tegen officieele Duitsche ver tegenwoordigers zijn gepleegd, en waarom trent de Duitsche regeering te 'sGravenhage heeft geprotesteerd, invloed kunnen uitoe fenen op de Duitsch-Nederlandsche betrek kingen. Het „Berliner Tageblatt" merkt o.a. op. dat men het als van zelf sprekend moet be schouwen, dat de Nederlandsche regeering zich niet zal onttrekken aan de plicht, re kening te houden met het Duitsche protest, Wat zij verder zal doen om den invloed van die kringen te breken, door wie derge lijke misdaden worden uitgedacht, aange moedigd en geënsceneerd, is haar eigen zaak. Zij moet zich er wel van bewust zijn, hoe gevaarlijk dit drijven van deze krin gen. wanneer men ze verder duldt, ieder oogenblik kan worden voor de internationa le betrekkingen van het land. Nederlandsch vliegtuig maakt noodlanding Wegens gebrek aan benzine heeft gister middag het Koolhoven-vliegtuig F. K. 58 een noodlanding moeten uitvoeren nabij Gent. Aangezien de bestuurder, de fabrieksvlie- ger Th. Coppers, geen behoorlijk landings terrein kon vinden, moest hij het toestel met staande propeller in een weiland neerzet ten. De machine werd bij het kruisen van een sloot en een dijk zwaar beschadigd. De piloot is er zonder eenig letsel afgeko men. Het toestel zal per vrachtauto naar de fabriek te Rotterdam vervoerd worden om aldaar gerepareerd te worden. Vaargeul op IJselmeer dichtgeschoven De „Von Geusauzet door Door verandering van die windrichting is de vaargeul tusschen Urk en dein Ketel- mond dichtgeschoven. De postboot „Von Geusau", welke om streeks één uur naar Kampen vertrok met post en passagiers aan boord, was gister avond om zeven uur nog niet op die plaats van bestemming aangekomen. De boot tracht in de richting Kampen door te bre ken. De sleepboot „Zeemeeuw", welke gister morgen met twee vrachtschepen naar Kam pen vertrok, keerde gisteravond om zes uur onverrichterzake in de haven van Urk terug, aangezien het door dein zwaren ijs gang onmogelijk was Kampen te bereiken. (heenreis) lRanK' 12 ,an' Uil (heenreis) Zilverreiger (terugreis) Nandoe (heenreis) Wielewaal (terugreis) |Alex. 12 Jan. Rang. 12 Jan. |A'dam 12 Jan. Band. 12 Jan. Aankomst tc jsingap. 12 Jan |A'dam 12 Jan. [Band. 12 Jan, |Basra 12 Jan, [jodhp. 12 Jan, [xapels 12 Jan, Kledan 12 Jan. in_ weinig woorden in Verlaging boterprijs Heffing daalde met 10 cent.' Het bedrag van die heffing en de steun- uitkeering op boter, behoudens tusschontijd- schc wijziging is voor de week van 12 tot 19 Januari vastgesteld op 60 cent per kg. Dit is 10 cent lager dan in de vorige week. In verband met het feit. dat de Leeuwarder noteering stabiel bleef, staat het thans vast, dat de groothandelsprijs voor de week van 1219 Januari eveneens met 10 cent verlaagd is. Spionnage in Zwitserland. De Zwitserschj politie heeft mevrouw Dolly Rochat, de echtgenoote van den detective Rochat, ge arresteerd, Zij wordt evenals haar echtge noot beschuldigd van spionnage ten gun ste van een totalitaire mogendheid. Gover getrouwd. Gisteren zijn Gover, d» Engelschman, die zijn vrouw uit Rusland ging halen en daar allerlei moeilijkhe den ondervond, voor de Engelsche wet her trouwd- Enkele honderden personen, meest vrouwen, hadden zich voor het ge bouw van den burgerlijken stand te Chel- sea verzameld. Ook vele persfotografen waren aanwezig. Prinses Mafalda is iets beter. Na de er» stige crisis van eergisteren, welke aanlei ding was tot de geruchten over haar dood wordt thans uit Rome gemeld, dat prinses Mafalda een rustige nacht heeft gehad en gisteren weer iets beter was. De toestand blijft evenwel hoogst ernstig. Ontsnapte luipaard gedood. Een luipaard, dat dezer dagen uit een Londenscbe die rentuin ontsnapte en veel verwaaring stichtte is gisteren doodgeschoten, door een van de jagers. Deze is doorgedrongen in het kreupelhout, waarin het dier was gevlucht en heeft het neergeschoten op een afstand van drie meter. Royaal gebaar van Egyptische ministers - De Egyptische ministers hebben om een voorbeeld te stellen voor het in te voeren scherpe bezuinigingsplan er vrijwillig erin toegestemd om van hun jaarlijksch inko men 500 eg. pond af te staan. Men w wacht van het geheele plan een bezuini-i ging van twee millioen eg. pond per jaar. Uitzendverbod voor Amerikaansche Maal' schappijen. De heide AmPr'^aans"t' Omroenmaatschappijen National Bro& casting Gompanv en de Columbia Rroaè- casting Cv. doelen mede, dat de Italiaan- sche autoriteiten hun hebben geweigerd de verklaringen van Chamberlain en Mus- solini uit te zenden, waarvoor reeds schik kingen waren getroffen. Von Ribbentrop naar Warschau. Von Ril)' bentrop heeft een uitnoodiging aanvaard een bezoek aan Warschau te brengen. Poolsche handelsdelegatie naar Moskou? - De Poolsche bladen meenpn te weten, dat op 18 dezer een Poolsche handelsdelegatie naar Moskou zal vertrekken. Krupp geen invloed op de Skodafabriekeii. De geruchten dat de Duitsche wapenfa briek Krupp de aandeelen van de Tsje chische Skoda fabriek en zou hebben over* genomen wordt onnieuw ontkend. De Sko- da-aandeelen hevinden zich in handeni van een Tsjechisch consortium. De nazi-spionnaqe in Denemarken. Rt Deensche politie heeft thans vastgesteld, dat een zaak in radiotoestellen, welk» in het centrum van Kopenhagen jwas ge vestigd, een der belangrijkste spionnage- centra in Denemarken was, welke \vas gesticht door twee Duitschers, die vier jaren geleden in het land waren geko men. Opnieuw is een vooraanstaand po litieman gearresteerd. Militaire vliegtuigen neergestort. Bl HouthemSt. Marguerite (België) is gis teren, tengevolge van een vleugel breuk, een militair vliegtuig neergestort. De pi loot wist met behulp van zijn valscherm veilig te dalen. De tweede inzittende,eert luitenant-waarnemer, kon zich niet tijdig losmaken en kwam om het leven. Te Brest stortte een Fransch toestel neer. Hierbij kwamen drie personen om het le ven. Naar de grens van Somaliland. Eeri w? deeling Fransche troepen is uit Djibouti naar de grenzen van Somaliland ver trokken. Uitbreiding der Canadeesche defensie. Ir het Canadeesche parlement is medege deeld, dat speciaal de luchtverdediging versterkt zal worden. Cedillo doodaeschotcn. Cedillo, de Mexi* caansche rebellen-neneraal is in de berg streken dondqeschoten. Hiermede 1» voorloonig alle oppositie tegen de rege ring uitgeroeid. Tnfluenza-enidemie in Tokio. In Austr* lië een hittegolf, in Japan een koude golf! Te Tokio heerscht een ware influ- enza-epidemie, waarbij vele patiënted sterven. Amerikaanscbo ambassadeur nog niet naaf Berlijn! President Roosevelt heeft den Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn,; Wilson, hij zich ontvangen. De ambas sadeur zal zijn plaats op het staatsdepan tement weer innemen, vanwaar hij de onl wikkeling zal volgen van de diplomatiek5 betrekkingen tusschen -de Vercenigde Staten en Duitschland. "icrika's vliegtuionroductie. VolfSD» verklaring van de handelskamer voor 5 luchtvaart heeft de Amerikaanse))5 vliegtuigindustrie in 1938 1.800 militaire vliegtuigen vervaardigd en kan zij jaar 5.500 toestellen produceeren.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2