Galgenhumor rond den fiscus Noodlottig ongeval te Soes' Advocaat verduisterde faillissementsgeiden De pasverbouwde Rijkskanselarij in Berlijn maakt een machtigen indruk. Een dubbele post bewaakt den hoofdingang. EEN KOE OP DE WARANDA EN EEN PAARD IN DE HUIS KAMER. Dat de Nederlander, die een belastingbil jet in zijn bus vindt, dit niet altijd even tra gisch behoeft op te vallen, bewijst onder staande geestige ontboezeming, welke wij in de Msb. aantroffen. Hoe komen de menschen er toch bij te beweren, dat belastingambtena ren altijd zure, onaangename en on hebbelijke menschen zijn, die zich tot levensdoel hebben gesteld het hun medeschepselen op dit onder- maansche zoo moeilijk mogelijk te maken? hi Mensch betaalt in den regel niet graag belasting, dat is waar en hij ontvangt zijn belastingbiljet meestal met. minder vreugde dan een of ander boek, dat hij op zijn ver jaardag present krijgt, maar dat kunnen de belastingambtenaren nu eenmaal niet hel pen. Zij hebben de belasting niet uitgevon den en het is niet heel billijk hun van een en ander een stil of een uitgesproken verwijt te maken. Trouwens, er zijn ook heel aardige belas tingambtenaren; heusch, die bestaan. Niet in een sprookje, want in sprookjes komen alleen andere griezelige wezens voor, zooals reuzen en booze feeën en toovenaars en we hebben nooit gehoord, dat de vader van Klein Duimpje of de Markies van Carabas een dwangbevel thuiskreeg. Alleen Sneeuw witje maakt een uitzondering, daarvoor moet tegenwoordig vermakelijkheidsbelasting wor den betaald, maar dat komt, omdat Sneeuw witje „ean de film" is gegaan en dat is dus haar eigen schuld. Vergetelheid. In Amsterdam was er vroeger zelfs een buitengewoon aardigen belastingamb tenaar, waarmee heel veel Amsterdammers en niet-Amsterdammers zich kostelijk heb ben geamuseerd, zonder overigens te weten, dat ze met een meneer van de belasting te maken hadden. De vroegero ontvanger der belastingen schreef nl. in zijn vrijen tijd, misschien wel uit wroeging, maar in elk ge: val om de menschen te doen vergeten, dat er nog zulke onaangename dingen als be lastingbiljetten op de wereld bestaan, hu- moritische verhalen, die destijds een groot e bekendheid verwierven. Meneer De Sinclair dat was zijn schuilnaam, niet als ontvan ger, want een ontvanger heet eenvoudig ont vanger zonder meer en bezit als zoodanig voor het publiek heclemaal geen eigen naam. laat staan een pseudoniem, maar als schrij ver heeft vooral de jeugdige Amsterdam mers indertijd heel wat vroolijke uren be zorgd met zijn verhalen over de zondcrlige avonturen van meneer Focus en misschien doet ie he't nog wel. Wie weet? In elk geval heeft hij bewezen, dat een vroolijke en gezellige belastingamibtenaac geen contradicto in terminis is. Hij is mis schien een uitzondering, maar dan zijn er meer van die uitzonderingen en daarvan kan een ieder zich in deze dagen overtui gen. De Jaarlijksche verrassing. Want in deze dagen worden de Amster dammers weer verrast met het nieuwe in schrijvingsbiljet voor de personcele belas ting, dat. mogelijk het ©enige, maar dan in elk geval voortreffelijk geslaagde werk is van een anoniem belasting-auteur. De man bezit bepaald een komisch talent en het is verheugend, dat hij de burgerij in zoo ruime mate laat genieten van zijn humoristischen aanleg door zijn ongesigneerd meesterwerk in een groote oplaag te laten verspreiden en wel geheel gratis tegelijk met de enve loppe, waarin de menschen bun naar waar heid gedane opgaven voor rl* personeelo belasting moeten versturen. Het invullen van een belastingformulier behoort niet tot de meest aangename ontspanningen van geest en liart. maar bet moet worden toe gegeven. dat de toelichtingen, die op de verschillende ernstige vragen, die den bur ger in dezen tijd van het jaar worden voorgelegd, om ze naar eer cn geweten te beantwoorden, worden gegeven, door hun humoristisch karakter er veel toe zullen bijdragen om de gezinshoofden enkele aan gename oogenblikken te bezorgen. Wanneer de fiscus grootmoedig is Men leert daaruit b.v., dat hij voor zijn woning geen belasting behoeft te 'betalen als hij er een kostschool in drijft en ook niet als hij zijn woning uitsluitend gebruikt ten bate van liefdadige instellingen, wan neer hij ten minste geen hooger entree eischt dan twintig cent per persoon. Bijzon der belangwekkend is de mededeeling, dat de Amsterdammers, al wonen ze ook op de derde en vierde étage, geen belasting verschuldigd zijn, wanneer zij hun woning gebruiken voor het stallen van runderen en ander vee, behalve paarden. Paarden mogen óók wel gehouden wor den, maar niet in combinatie met andere viervoeters. Voor de Amsterdammers die er soms geen been in zien zich op de tweede étage of op zolder toe te leggen op de pluimveeteelt openen zich hier onvermoede perspectieven. Men behoeft zich straks niet. meer te verbazen, wanneer mien op een ge geven miomient lot de ontdekking komt, dat zijn buren op de waranda van drie hoog koeien l-aten grazen, alleen maar om aan de personeel© belasting te ontkennen. Een paard is soms voordeelig. Overigens is het voordeeliger paarden te houden, want paarden vallen soms ook buiten de belasting, bijv. wanneer ze slechts gebruikt worden voor het trokken van rijtuigen, waarvan het bovenstuk niet door veerkrachtige of rekbare voorwerpen middellijk of onmiddellijk met de as of assen is verbonden en ook wanneer de laatste melktand van een paard nog niet is vervangen door een snijtand. Maar men ontduikt do belasting niet door een poosje de paarden van zijn familieleden of kennis sen te logeeren te vragen, want als die bewo ner van drie hoog een paard van zijn bloedverwanten in zijn huiskamer beeft dartelen, wordt hij door de belasting tóch beschouwd als de eigenaar van het paard. Het „houden van menschen". Het houden van menschen i nip laats van vee is geen motief voor ontslag van den belastingplicht. Evenwel als twee menschen alleen beurtelings het werk doen en nooit tegelijk, worden zij door de belasting als één mensoh beschouwd. Het is voor die menschen inlusschen te hopen, dat huin pa troon er anders over denkt waneer hij hun loon moet uitbetalen. Van motorrijtuigen, pleizicrvaartuigen en biljarten, die een mensoh gemeenlijk ook niet voor zijn verdriet in huis heeft, be leeft de belastingbetaler weinig plezier. Want de hem gegeven toelichting vermeldt uitdrukkelijk dat de belastiing wordt gehe ven wegens het houden, hier le lande, van dergelijke vermakelijkheden. Maar zij zijn dan ook weer belastingvrij, wanneer zij resp. minder wegen dan (50 kg., minder zeil hebben dan 16 >12 en verplaatsbaar zijn. Het probleem der gouvernantes. Daarentegen wordt den Amsterdammer duidelijk ingescherpt, dat hij voor gouver neurs en gouvernantes, juffrouwen van ge zelschap, secretarissen en rentmeesters wél belasting schuldig is. En aangezien, zooals bekend, elke Amsterdammer, die zichzelf respecteert en door zijn buren voor vol wil worden aangezien er een groolon stoet van gouverneurs, gouvernantes, juffrouwen van gezelschap, rentmeesters en secretarissen op nahoudt, begint het hem bij het invul len van het belastingformulier al spoedig te duizelen. Ilij begint zich af te vragen, of hij ook be lasting moet betalen voor een juffrouw van gezelschap, die minder dan zestig kg. weegt en of de wet geen vrijstelling geeft van be lasting ten aanzien van gouvernantes, bij wie de laatste melktand nog niet is ver vangen door een snijtand. Een ander probleem is. of er voor rent meesters belasting moet worden betaald, wanneer zij in den regel voor het gebruik verplaatst moeten worden, zooals biljarts en of een gouverneur en een secretaris uit een belastingoogpunt zijn te reduceeren tot één mensch, ook al hebben ze voortdurend ruzie en al eten zij voor twee, En hoe staat het met de juffrouw van den rentmeester en den gouverneur van den secretaris, waar van het bovenstuk niet door veerkrachtige of rekbare voorwerpen middellijk of onmid dellijk aan de as of assen is verbonden? Om nog maar te zwijgen van den snijtand van minder dan zestig kg. van de gouver nante en het, verplaatsbare zeil van de -juf frouw van gezelschap. Deze en dergelijke puzzles, welke het bij voegsel zijn van het vroolijke belastingbil jet, dat ons in deze dagen wordt uitgereikt, houden de burgerij aangenaam bezig. Het is werkelijk een gezellige tijd, die maand Januari. Verzeker ings msatsih appij en Bende zette verkeersongelukken in elkaar. Verleden jaar ontdekte de recherche een uitgebreid complot, dat zich op groot-en, schaal bezig hield met oplichtingen van verzekeringen. De leden hiervan zetten verkeersongelukken in elkaar en klopten dan bij de verzekeringsmaatsdbappijen aan om schadevergoeding. Zij hoorden zich door de rechtbank te Am sterdam veroordeelen tot zware straffen. Gisteren stonden twee van de veroordeel den, een 40-jarige expediteur en een 37-jari ge koopman in hooger beroep terecht voor het gerechtshof, dat gepresideerd werd door mir. Joh. M. Jolles. Beidie verdachten waren tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Aan den expediteur was ten laste ge legd, dat hij op 13 Mei van het vorige jaar te Leende een vrachtauto in brand had gestoken. Behalve brandstichting zou hij zich aan poging tot oplichting van de verzekerings maatschappij hebben schuldig gemaakt, door schadeloosstelling te vragen voor de lading wassen beelden, die op den vracht auto waren geladen en die door den brand werden verwoest. Deze brand in de auto wash et laatste misdrijf waaraan de bende zich schuldig maakte. De procureur-generaal vorderde tegen verdachte bevestiging van het vonnis (twee jaar gevangenisstraf.) Aan den tweeden verdachte, den koopman was eveneens oplichting van een verzeke ringsmaatschappij ten laste gelegd. Hij was met zijn handkar in botsing gekomen niet een vrachtauto. De lading van de bakfiets, bestaande uit waisohbakken en vitlrines, sneuvelde bij het ongeluk. De koopman vroeg f 190.— schadevergoeding en kreeg tenslotte f 50.uitbetaald. Bij het recher che-onderzoek bleek, dat ook dit ongeluk in elkaar was gezet. Hoewel de verdachte aanvankelijk ontken de, dat er tusschen hem en den chauffeur die ook een lid der bende bleek te zijn, een af spraak had bestaan, legde hij nu een vol ledige bekentenis af. Armoede had hem er toe gebracht, zeide hij. De bestuurder van den vrachtwagen, die als getuige gehoord werd, bleef echter ont kennen, dat hij in deze zaak betrokken was. De procureur-generaal vorderde in dit ge val ook bevestiging van het vonnis en eischte een gevangenisstraf van twee jaar. Arrest 26 Januari. Arbeiders stellen fabrieksdirectie voor een ultimatum Zij toerden met ontslag bedreigd De Nederlandsche Roomsch-Katholieke en de Algemeen e Nederlandsche Metaalbewer- kersbond voeren sedert 3 December j.1. een actie bij de N.V. „Finus" te Ulft, fabriek van slagerij- bakkerij-machines, weegwerk tuigen enz. om te komen tot verbetering der arbei cis voor waa rden Door middel van een motie heeft het per soneel de directie bericht, dat het vasthoudt aan zijn verzoeken en de organisaties mach tigt. met alle geoorloofde middelen, even tueel met behulp van een ultimatum, de actie te doen slagen. Deze motie was voor do directie aanlei ding, haar arbeiders individueel voor de keus te stellen, door middel van een schuif- telijke verklaring af te zien van de bemid deling der organisaties of ontslag. De besturen der organisaties hebben nu aan de directie bericht, dat de gegeven ont slagen ingetrokken dienen te worden; dat uiterlijk 16 Januari a.s. overeenstemming bereikt moet zijn over de wenschen van bet personeel terzake de arbeidsvoorwaarde en dat, indien op genoemden datum geen overeenstemming bereikt is, op 17 Januari a.s. de arbeid zal worden neergelegd. Het Rijksdaggebouw wordt gerestaureerd De Kroll-opera'verdwijnt. Naar „B.Z. Am Mittag" meldt, zal waar schijnlijk nog vroeg in dit jaar met de res tauratie van het oude rijksdag-gebouw begon nen worden. De bij den brand vanFebru ari 1933 verwoeste vergaderzaal zal aan zienlijk worden uitgebreid, om plaats te maken voor de afgevaardigden, wier aantal, door de inlijving van Oostenrijk en het Su- deten,gebied, tot bijna 800 is gestegen. Bo vendien zal een nieuwe vergaderzaal en een speciale ontvangkamer voor Hitier ge maakt worden. De voor liet gebouw liggen de „Königsiplatz" wordt verbouwd tot een groot paradeterrein, en het standbeeld van Bisinarek wordt naar den dierentuin ver plaatst. De Kroll-opera, waarin de rijksdag voorloopig was ondergebracht, zal in de komende jaren worden afgebroken. De „olifantenjongen" in ons land Sabu is erg nieuwsgierig naar de Wieringermeer. Ter gelegenheid van de première van de film „1 he Drum", in Amsterdam en Den Haag, is Sabu, de „Olifantenjongendie in deze rolprent de hoofdrol vervult, van Lon den, waar hij tijdelijk verblijf houdt, naar ons land overgestoken. Sabu werd tijdens de opnamen van Korda's productie in de Britsch-lndische jungle ontdekt door den re gisseur Robert Flaherty. Men herinnert zich den stevigen knaap, slechts met hoofd- en lendendoek getooid, zooals hij balanceerend op breede olifantenruggen, de logge dieren met slechts een enkel gebaar zijn wil weet op te leggen, Sabu werd in de jungle van Karaioore ge boren,! e-midden van uitgestrekte bosschen, die begrensd werden door wazigblauwe ber gen het land, waar de meeste wilde olifanten voorkomen en waar de nachten vol opwinding en gevaar zijn. Troost bi] de olifanten. Na zijn vaders dood zocht de jongen af leiding bij de olifanten in den stal. Zijn lie veling werd Iravvatha, üe reusachtige koios, die tegelijk met zijn kleinen meester be roemd zou worden. Het spelen voor de film beteekende een omwenteling in zijn leven. Met graagte wierp hij zich op al het nieu we, dat dit meebracht. Ilöewel hij geen woord Engelsch kon spreken,'was hij zoo intelli gent, dat hij zijn dialoog met gevoel nasprak. Ilij was nooit verlegen en zijn gevoel voor dramatiek was opvallenda. Sabu was dan ook den koning te rijk, toen hem verteld werd, dat hij met de blanken naar Europa mocht meegaan. Sabu, de oliiantenj'ongen. Sabu vertelt. Enkele uren na zijn aankomst zaten we tegenover den olifantenjongen in zijn hotel in de hoofdstad. Een kleine, krachtige jon gensfiguur, wiens felroode hoofdtooisel scherp contrasteerde bij het westersche con fectiepak. Hij mist alle onbescheidenheid en overmoed, die vaak zoo kenmerkend zijn voor wonderkinderen van de film. En zoo heeft hij, die pas twee jaar Engelsch spreekt, schuchter en in moeizaam Engelsch, het een en ander van zijn leven, dat plotseling zoo'n geheel nieuw aspect gekregen heeft, ver haald. Sabu is thans 1534 jaar oud en gaat hee- lemaal in zijn nieuwe bestaan op. Hij krijgt ecnige uren per dag schoolonderwijs en is dol op techniek. Zijn eerste verlangen, nu hij in Nederland is, was dan ook de Afsluit dijk te mogen zien. Hij kan namelijk nog steeds niet gelooven, dat het mogelijk i§ van water land te maken en dat een deel van onze polders onder den zeespiegel ligt, beschouwt hij als fantastisch. Hij is een uitstekend schaatsenrijder cn heeft zelfs al een Engelsch record gebroken. Dok het voetbalspel vindt in hem een en thousiast beoefenaar. Daarnaast heeft hij nog tijd om zangles te nemen. De eerstvol gende film, waarin hij zal optreden, is „de Dief van Bagdad", naar de oude film van Fairbanks, onder regie van Alexandèr Ko'rda. Behalve aan den Afsluitdijk zal Sabu he den een bezoek brengen aan de kaasmarkt te Alkmaar en aan Volendam en daarna de premières van zijn film in hoofd- en hof stad gaan bijwonen. Eigenlijk mag volgens de bepalingen van onze bioscoopwet de kleine Sabu bij de ver tooning der film niet worden toegelaten, want zij is niet toegankelijk beneden de 18 jaar. Maar deze wetsovertreding zal men oog luikend. moeten accepteeren. Woensdagavond is op het. politiebureau ti I Soest een noodlottig ongeluk gel>eurd, wae» van een agent van politie het slachtoffer is gewoixlen. Omstreeks half twaalf was de agejü Jansen op het politiebureau, waar hij al leen de waoht had, bezig met het schoon maken van zijn revolver. Teneinde dooi den loop te kunnen zien, richtte Jansen liet. wapen, dat geladen bleek te zijn, naar zich toe, doch op hetzelfde oogenblik knalde een schot. De kogel ging den man door de' rechter borst en kwam aan die onderzijde van den rug uit het lichaam. Behalve een arrestant, die in een cel was opgesloten, he- vond zich niemand op het bureau. Jansen heeft, nog getracht hij het telefoon toestel ie, komen, doch dit is hom niet gelukt Hij heeft toen een vijftal schoten gelost door du ra- f men en deur, teneinde de aandacht van om wonenden en voorbijgangers te trekken, wat hem inderdaad lukte. De dienstdoende sta tionschef van de halte Soest dijk heeft de schoten gehoord. Hij kon echter niet weg, daar hij alleen was en een trein naderde.' Hij heeft daarom het station Soest "opge beld met de mededeeling, dat er onraad wus op liet, politiebureau. De daar dienstdoende chef heeft den inspecteur van politie, den burgemeester en een tweetal geneesheeren opgebeld, die spoedig ter plaatse waren. Het slachtoffer is terstond naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd ,waar hij tijdens de oj>eratie is overleden. De ongelukkige was gehuwd en vader van een kind Varkensprijzen dalen steeds Den minister om steun verzocht j td,;!e controle landbouworganisaties, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, de Katholieke Nederlandsche Boe ren- en Tuindersbond en het Koninklijk Ne- derlandsch Landbouwcomité hebben den mi nister van Economische Zaken een telegram gezonden, waarin zij in verband met de steeds dalende varkensprijzen verzoeken, zware varkens uit de markt te nemen, ten einde de varkensprijzen te steunen. Die vlieger ging niet op! Acht maanden celstraf tegen pi loot geëischt. Voor de Haarlemsche rechtbank stond gis teren een 26-jarige vlieger uit Amstelveen; wegens oplichting terecht. In September van het vorige jaar had hij een Haarlemsche autohandelaar wijs ge maakt, dat hij in Engeland een ambulance-i vliegtuig voor f 18.560.kon koopen en dat hij dit in Frankrijk met een flinke winst van de hand zou kunnen doen. Een bank instelling te Brussel wilde hem f 14.000.- leenen, hetgeen moest blijken uit een brief, welke verdachte liet zien. Als de Haarlem mer de ontbrekende f 4500 wilde voorschik ten, kwam de zaak in orde. Vooi-ix tooiit. verdachte een verklaring van zijn vac/et, die voor de f 4500 borg wilde zijn, benevens een brief van de Nationale Luchtvaart- school ten bewijze, dat deze met de transac tie op de hoogte was. De Haarlemmer leende de f4300—, maar kwam weldra tot de ontdekking dat hij was opgelicht. Van de transactie met het vlieg tuig was geen sprake en de getoonde brie ven waren alle valsch. Het o.m. eischte tegen den vlieger achl maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij hield daarbij rekening met de omstan digheid, dat de verdachte een gedeelte van de f4500.heeft terugbetaald. Uitspraak 26 Januari.. E laat M *n, „Hij had geen notie van geld", zegt de verdediger:' De 54-jarige mr. II. van W., advocaat en procureur te 's Gravenhage, thans gedeti neerd. moest zich gisteren wegens het ver duisteren van faillisemeiitsgeldon, welk? hij als curator onder zich had, voor de straf kamer van de Ilaagsche rechtbank veranl» woorden. Met betrof hier een bedrag van ongeveer f30.000, plus f5000, welke hij van zijn com- fog pagnon onder zich had en welke hij zich eveneens heelt toegeëigend. Verdachte, die ter terechtzitting weinig zeide en steeds strak voor zich uit bleef staren, gaf door een enkel hoofdknikken toe, toen de president hem, na het getuigen verhoor, vroeg, of hij de ten laste gelegde feiten gepleegd had. Speculaties en beheersmoeilijk- hedem De Officier van Justitie, zeide in zijn re quisitoir, dat over verdachte een uitvoerig reclasseeringsrapport is uitgebracht, volgens hetwelk verdachte blijkbaar tot zijn daden,' is gekomen, doordat hij in moeilijkheden is geraakt bij het beheeren van onroerend! goed. Dit had echter nooit mogen leiden tot de gepleegde vergrijpen. Bovendien heeft verdachte ..veel gespeculeerd en daarbij veel geld verloren. 1-1 ij had grootsche plannen, richtte maatschappijen pp, doch dit kostte hem veel meer geld, dan het opleverde. Spr. achtte het feit bijzonder ernstig, vooral omdat verdachte blijkbaar niet ten volle berouw toont. Zijn echtgenoote en zijn collega's, aldus was verdachtes gedachte® gang, hadden hem op het verkeerde van zün handelingen opmerkzaam moeten maken- Dit is een afwenteling van verantwoordelijk' hcid. Voor een gedeeltelijk voorwaardelijke straf, waartoe het reclasseeringsrapport wel genegen is, achtte spr. het gepleegde ver- grijp te ernstig. Hij vorderde een gevange nisstraf van anderhalf jaar. De verdediger hield een uitvoerig pleidooi waarin hij betoogde dat zijn cliënt geen no- tie van geld had en goedhartigheid en wan* beheer zijn financieel beleid kenmerkten- PI. drong met klem op een gedeeltelij» voorwaardelijke straf aan. Uitspraak 26 Januari.

Schager Courant | 1939 | | pagina 8