Eeiée icmqmt en tnel&jzl! Ziezo, nu ga ik verder met me door de rijst-en-brij-berg van brieven heen te eten. Wat een geweldige massa hadden jullie ge stuurd. Dat moet zo blijven hoor. Hoe meer briefjes er zyn, hoe vrolyker ik kyk. Je moest mijn gezicht eens zien! Het boek werd deze week gewonnen door: NICO SCHOUWENAAR, Molenvaart 147 B, Anna Paulowna. Je bent een geweldige geluksvogel, Nico, de eerste de beste keer, dat je mij een briefje schryft, win je meteen al het boek. Dat noemen ze boffen! Ik hoop, dat je het mooi vind, boy. En nu de briefjes. Corrie Klomp, St. Maartensbrug. Neen, sneeuw is niet zo lekker, ik heb ook liever ys! Maar het is zoals je schrijft: we kunnen er toch niets aan doen. Je hebt me een hele tijd niet geschreven, Corrie, ik hoop meer briefjes van je te ontvangen, hoor. Doe je best! Freddy Groot, Schagen. Zo Freddy, hebben jullie zo'n lief klein poesje thuis? Ja, dat zyn aardige diertjes, waarvan je veel plezier kunt beleven. Wat kunnen ze speels zijn, hè. Moortje vind ik een leuke naam, die heb jij zeker bedacht... Bets de Goede, Dirkshorn. Tjonge, tjonge, marmelade uit Curagao, daar kan iedereen niet van snoepen. De smaak zal wel vreemd zyn, omdat hg van vreemde vruchten is gemaakt. Of ik van marmelade hou? Nou Bets, laat ik je eerlijk bekennen, dat ik er niet dol op ben. Rika Keyzer, Schagen. Jou rapport ziet er goed uit Rika, jij bent een geleerde bol. Je vacantie heb je goed besteed, zo mag ik het horen. Noemen ze jou Pietje Puk op school? Ik zou dat maar als een eerenaam beschouwen. Pietje de Vet, Schagen. Vind jij de raadsels zo moeilijk, Piet? Maar als jp ze niet kunt vinden, dan schrijf je evengoed maar. Zo, ben jy zo'n knutselaar? Dat doet me goed; ik mag in mijn vrfce tyd ook graag knutselen. Corrie Keyzer, Schagen. jy bent een eter in aardrijkskunde, Corrie. Allemensen, een tien op je rapport, dat is niet mis. Dat versje, dat jij gemaakt hebt, heb ik met genoegen gelezen. Een reuze rymelaarster ben jij, zeg! Ik neem het hieronder op. De dooi is nu gekomen, Weg is in eens de pret, De sneeuw is van de bomen En alles is weer net. Het zonnetje gaat schijnen, De bladeren worden groen, De sneeuw gaat weer verdwijnen In 't mooie plantsoen. Kees Tuinman, Anna Paulowna. Ja zeker Kees, oliebollen lust ik graag en ik heb er met Oudejaarsavond genoeg opge peuzeld ook, daar kun je gerust op zyn. Maar Zondag lustte ik mijn gewone portie toch nog wel; in tegenstelling met jou! Dik Peetoom, Winkel. Doorlopers zijn fyne schaatsen, daarmee kun je best uit de voeten komen. Maar dat sleeën van jullie van de dijk af, dat zal er ook van gegaan hebben. Wat een avontuur was dat, toen jullie in het water vlogen! Jacob de Goede, Oudesluis. Natuurlijk mag je meedoen, Jacob, heel graag zelfs. Nieuwe vrienden en Vriendinnetjes zijn altijd even welkom. Gelukkig maar, dat je nu weer beter bent. Die mazelen, dafc is een vervelende ziekte, die kan beter aan je deur voorbij gaan. Johanna de Veer, Schagen. Ik hoop ook, dat jij nog vele malen de raadsels en puzzles zal oplossen. Trouwens, daar twijfel ik niet aan. Jacoba J. Kuiper, Schagen. Zo, vind jij, dat je wel goed kunt koken. Nou Jacoba, dan hoop ik toch nog eens in de gelegenheid te zijn bij jou te gast te komen. Maar... dan moet je het vlees niet laten aanbranden, hoor! Gré Klare, Kolhorn. Heb jij een prijs gewonnen met hardrijden met hindernissen? Gefeliciteerd. Voor jou is het dan wel heel erg jammer, dat het ijs verdwenen is, want anders had je nog menig prijsje in de wacht kunnen slepen. Jan Brommer, Barsingeriiom. Van an dere sporten kan met die natte boel inder daad niets komen, Jan. Je moet je genoegen in zulke gevallen binnenshuis zoeken. Voor voetballers is zulk kwakkelweer niets ge daan. Agatha Swager, Noord-Scharwoude. Als je slaperig wordt, dan kun je beter naar bed gaan, dat ben ik direct met je eens, Agatha. Ik geloof, dat jy' een verstandige meid bent. Jannie Borst, Keins. Houdt jouw zusje zoveel van poppen, dat ze er bijna iedere dag schooltje mee speelt? Dan zal ze wel blij zijn met jouw pop ook. Daar mag ze toch ook wel mee spelen? Jack v. d. Cappelle, Schagen. Met die advertenties moet je inderdaad volhouden Jack, anders komt er niets van terecht. De aanhouder wint, bedenk dat goed. Veel suc ces hoor! W. Quax, Schagen. Het is niet zo moeilyk om een brief te schrijven hè. Je zult het bij deze ene wel niet laten. Ik kijk tenminste reikhalzend naar je volgende briefje uit. Hoe is dat afgelopen met die roodbruine hazewind? Geerie Kuiper, Moerbeek. Ja, de vo gels beleven met die koude dagen slechte tijden. Gelukkig, dat er altijd mensen zyn, die kruimeltjes strooien en voor wat drinken zorgen. En jouw vader is er daar één van. Goed zo! Alex en Bram Pranger, Breezand. Schaatsenrijden is een mooie sport jongens en ik kan me volkomen indenken, dat jullie het graag wilden leren. En dan heb je voor iets anders geen tijd, hè! Jacob Bas, Anna Paulowna. Sneeuw ballen gooien heb ik ook veel gedaan. En dat doe ik nog graag. Want het gaat erg lekker. Kan je goed mikken? Ik gooi bijna nooit raak, maar wat hindert het? Cornelia Zwaan, Schcorldam. Die Cor- nelia heeft ook al een prijsje gewonnen bij de wedstrijden op het ijs. Jammer dat je het verloor, toen jullie op de eerste en tweede prijs reden. Maar ja, je kunt niet altijd even gelukkig zijn. Ger en Corrie Kalverdyk, Oudkarspel, Zo, zijn jullie in Oudkarspel niet erg geluk kig met het winnen van een boek of taart? Daar kan ik weinig aan doen, Ger en Cor rie, het lot kun je nu eenmaal niet dwin gen. Maar eens zullen de kansen zeker ke ren, dat geloof ik vast. Moed houden maar. Jan Stöve, Schagerbmg. Ook al weer zo'n oliebollenklant. Lust jij geen asperien- tjes, Jan? Toch helpen zij wel als je ver kouden bent. Maar je hebt gelijk, drop is lekkerder. Brcgtje de Vries, Langereis, Nieuwe Nie- dorp. Het is de eerste keer, maar hope lijk niet de laatste. Ik hoor nog wel meer van jou, niet Bregtje? Probeer maar flink de raadsels op te lossen, je kunt het heus wel. Hilda Bestevaer, Schagen. Maar good, dat jy die erwt niet in je oliebol vond, want dan had jij moeten tracteren. Vader kan het beter lijden, vind ik. Je rapport ziet er keurig uit. Guurtje de Hoop, 't Wad, Schagen. Jouw Nieuwjaar begon zeker niet best. Als je om drie minuten over twaalf met oud op nieuw al een cactuspotje met inhoud stuk gooit... Wat moet er dan van terecht komen? Cornelis Voorthuysen, Stroe, Wieringen. Alweer een nieuw vriendje. Van harte wel kom in onze kring. Je hoopt, dat je ermee kunt doorgaan de raadsels op te lossen, Cor nelis, ik hoop het evenzeer. Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Ja, die Greetje Muntjewerf is me een boffer. Ik kan me voorstellen, dat ze met die taart in haar schik was. Gelukkig maar, dat Kees weer kon sleeën, die mazelen, dat weet wat. Hoe gaat het op school? Janske Peetoom, Winkel. Dat was nu eens een mooie brief, die ik van jou ontving, zo moest ik er meer krijgen. Met de Kerst dagen hebt jullie je het wel gezellig gemaakt, Janske. Dat hoort ook zo. Het moest eigenlyk overal zo gebeuren. Trynie van Loenen, Noord-Scharwoude. Jij bent goed bedeeld geworden met de Kerst. Een tasje en een paar skisokjes, toemaar. Naar zo'n Kerstvertelling mag ik ook altyd graag luisteren. Die Ds. Bloemhof kan trou wens fyn vertellen, vind je niet? KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: een stok. een meisjesnaam een raadsel met plaatjes slag met een hamer een voorvoegsel afgeleid van eer een meisjesnaam een afkorting voor: post seriptum een eiland, waar een bekend keizer gevangen heeft gezeten. een bijv. naamw. gemaakt van een kleur zit aan een schip andere naam voor het paradijs betrekking van plaats of tijd. is niet vast voorzetsel. Verticaal: 1. iemand, die schept 2. een strik 15. ledematen 16. komt in sprookjes voor 17. de leer van de Mohammedanen 18. een ander woord voor terugklinken 20. heb je nodig in de aardrijkskundeles. 21. staat in de kerk 22. zit op elke deur 23. Indische vogel, die kan praten 24. een jongensnaam 8. een glazen vat 19. een dikke pap. Tenslotte nog een briefje zonder naam. Blijven er nu altijd kinderen, die ver geten hun naam op hun brief te zetten Dat mag nu niet meer voorkomen, hoor! Afge sproken. KindeWLtaid Oplossing raadsel vorige week I. In de bijbel zijn vijf letters, n. 1000 met 5 gelijke cijfers schrijft men aldus: 999»/,. Goede oplossingen ontvangen vant Freddie G., Schagen; Hendricus P., Keins merbrug; Greetje B., Slikkerdyk; Wim Q., Tjallewal; Agatha W., Moerbeek; Bram P. Azn., Breezand; Trijntje van L., N.-Schar- woude; Jeltje P., N.-Scharwoude; Stijnie H., N.-Scharwoude; Ennie B., N.-Scharwoude; Marie en W. B., Schagerbrug; Aafje, An- nie, Cor en Johan W., N. Niedorp; Jansje en Dik P., Winkel; Nico S., Anna Paulowna; Miek L., Schagen; Greetje van H., Wierin gen; Corrie en Rika K., Schagen; Jack v. d. C., Schagen; Cornelis V., Wieringen; Trynie D., Schagen; Wolter K., St. Maar- tensvlotbrug; Jannie W., Dirkshorn. Wetenswaardigheden In Stockholm is een bibliotheek, waar 40 000 sprookjesboeken zijn, die in 5 talen zijn geschreven. Dat is dus een echte .sprookjesbibliotheek" en het is te begrij pen, dat er altijd heel veel kinderen ko men Het leukste van alles is, dat twee maal in de week een sprookje wordt opge voerd in die bibliotheek. De spelers zijn echte toneelspelers en bij elke opvoering is de zaal uitverkocht. De Amerikanen in Parijs zijn allemaal erg ongerust omdat het bekend is gewor den, dat alle Amerikaansche bankbiljetten door een paar vervalsers zijn nagemaakt. Nu loopt iedereen dus de kans, waardeloos geld in zyn zak te hebben. Onze eigen drukkerij Hebben jullie niet allemaal wel eens ge dacht, als je mooie gedrukte plaatjes of letters zag, hoe leuk het zou zijn, als je dat eens zelf kon.maken? Maar toen dacht je zeker direct: „Nee, dat kan ik toch niet. Dat moet je met grote machines doen. Dat kan je niet zelf!" Toch is dat niet helemaal waar. Je kunt natuurlijk zelf geen boeken drukken en grote platen of andere inge wikkelde en belangrijke dingen, maar voor jezelf kan je heus wel eens iets drukken. Als je bijvoorbeeld een monogram wilt ma ken, dat zijn de ineengestrengelde begin letters van je naam, of een exlibris, dat is een kleine afbeelding, waar je naam op staat en die je in je boeken kunt plakken, als bewijs, dat ze van jou, zijn, kan je dat, als je je een paar keer geoefend hebt, best doen. Wat we ervoor nodig hebben. Je hebt er een linoleumplaat voor no dig, die je wel bij een behanger kunt krij gen. Zo'n plaat hoeft niet veel te kosten, want de behanger geeft de restjes, die hij zelf niet meer kan gebruiken. De plaat moet 3 tot 5 m.m dik zijn. Verder hebben we een paar mesjes nodig, gutsen, waarvan we één met een rond, bot einde en één met een heel scherpe punt moeten hebben (zie afbeelding bij 1 en 2). Ook nemen we nog een mes, zoals jullie bij 3 zien afgebeeld en dat erg scherp moet zijn. Verder heb ben we nodig: calqueerpapier, een kleine wals, drukinkt, een glasplaat en een paar vellen papier. Eerst tekenen, Nu zullen we eens kijken, wat we moe ten doen Eerst tekenen we op papier een ontwerp. Laten we zeggen, dat we een briefhoofd willen maken. Dus dat we op al ons postpapier onze naam willen druk ken, met een aardig schildje of iets anderg eromheen. We tekenen een paar verschil lende ontwerpen en kiezen daar dan het beste uit. Maar we moeten er vooral aan denken, dat we de tekening niet te druk maken. Hoe eenvoudiger hij is, hoe mooier het staat, als het gedrukt is. Nu leggen we het calqueerpapier met de glanzende kant op den linoleumplaat en leggen het vel pa pier, waar we het ontwerp op getekend hebben weer op het calqueerpapier. Daarna trekken wp krachtig de lijnen van het ont werp over. Als we papier en calqueerpa pier nu van de linoleumplaat alhalen, zien we, dat het ontwerp op de linoleumplaat is afgebeeld. En nu komt een precies werkje. We trekken met mes no. 3 en met no. 2 de omtrekken van het ontwerp op de lino leumplaat voorzichtig over, Daarna lepelen we met de stompe guts de gedeelten uit de plaat, die niet afgedrukt moeten worden We moeten vooral opletten, dat we de mes jes van ons afhouden, zodat we geen onge lukken maken, als het mes ineens uitschiet Het drukken. Als het uitsnijden nu helemaal klaar is, kunnen we met drukken gaan beginnen. We brengen wat drukinkt op de glasplaat en rollen daar de wals een paar maal overheen. Daarna rollen we de wals over de linoleumplaat en strijken op die manier de drukinkt gelijkmatig over het ontwerp. Als er voldoende drukinkt op de plaat ligt, leggen we drukpapier op de plaat en wrij ven daar in draaiende beweging met de achterkant van een potlepel overheen. Heel voorzichtig maken we dan de hoeken van het papir los en halen het van de plaat af. Nu is één vel klaar. De lijnen en plekken, die we uitgesneden hebben zijn wit geble ven en al het andere is zwart geworden door de drukinkt. Bij het volgende vel, dat we bedrukken willen, moeten we alles weer precies eender doen. Je kunt er, als het van moeder mag, ook de mangel voor de was voor gebruiken. Dan leg je de linoleumplaat en het drukpa pier tussen een paar s'ukken karton draait ze door de mangel heen. Hoe meer je het gedaan hebt, hoe beter je weet, hoe diep je moet snijden en hoe veel inkt je moet gebruiken om een goede afdruk te krijgen. Langzamerhand krijg je er grote handigheid in en je zult eens zien, wat een aardige dingen je dan kunt druk ken! DOOR EDGAR RICE BURROUGHS Toen de woedende Zytheb op haar af kwam, vocht Helen instinctief voor haar leven. Zonder er bij te denken, greep zij een vaas van een tafel en smeet die naar zijn hoofd. Toen de priester tegen de grond sloeg, begreep zy, dat zy hem gedopd had. doch zij had geen medeiyden met hem. Maar wat moest zij nu doen? Zij kon niet ontkomen uit dit vreselijke paleis onder water. Maar toch wilde zy het proberen. Snel nam zy de sleu tels van Zytheb af en zyn dolk, sloop daarna door de gang en trachtte de troonzaal te vin den. Eindelijk stond zy voor een deur. Was dit het vertrek, dat zy zocht': Zy aarzelde een oogenblik, daarna opende zy' de deur. Het was de troonzaal, verlaten behalve door de slapende gevangenen. Het meisje haastte zich naar de kooi, waarin Lavac zich bevond. La- vac ontwaakte. „Hoe ben je hier gekomen?" vroeg hij verwonderd. „Stil!" waarschuwde het meisje, „ik zal U'en Brian bevryden, dan kunnen wy een plan maken om te ontvluch ten." Lavac schudde vertwijfeld het hoofd. „Wat zou het ons helpen, als wy uit de kooien konden komen? Wy kunnen de tempel niet uit."

Schager Courant | 1939 | | pagina 14