Nog steeds vrees voor nieuwe! valuta-moeilijkheden Wij lazen voor U 1 Aan den vooravond van de Palestina-Conferentie Onbekend Zuidpoolgebied ontdekt Duitsche druk op Britsche particuliere banken? j(n Het zedeoschandaal STREVEN NAAR EEN SYRISCH-TRANS- JORDAANSCH-PALESTIJNSCHEN EEN HEIDSSTAAT ONDER ENOELSCHEN INVLOED. (Van onzen correspondent te Cairo). CAIRO, Januari 1939. Om de oplossing van het Palestijn- Beha vraagstuk is een politieke strijd ontbrand, die zich in deze dagen voor de Londtemsche Palesti- na-conferentie voortdurend ver scherpt en hoewel hij onopval lend en achter de schermen gevoerd ■wordt op het oogenblik veel be langrijker schijnt dan die, welken •de Arabische vrijscharen in de ber gen van het land aan de Jordaan voeren. Het vraagstuk der pacificatie van Pales tina, dat men te Londen wanneer de con ferentie tusschen Arabieren en Engelschen tot stand komt behandelen zal, schijnt 6lechts het begin te zijn van de poging, een algeheele verandering te brengen in den huidigen toestand in Voor-Azië. Een uitnoodiging met een luchtje. Reeds door de uitnoodiging der Arabische buurstaten heeft Londen tot uiting gebracht, dat het Palestijnschc vraagstuk afgezien van zijn inernationale poliftieke aspecten in het gebied van den Oriënt een betee kenis heeft, dlie buiten de grenzen van Pa lestina uitgaat. Deze uitmoodigimg, die oor spronkelijk ook aan Arabische zijde als een vriendschappelijke geste van Engeland tegenover de Arabische wereld gecomnncn- teerd werd, heeft in tusschen een ander ka rakter gekregen. Want gebleken is, dat dit Engelsche besluit, de Arabische staten bij de oplossing van het Palestijnsche vraag stuk te interesseeren, een wel doordachte en zorgvuldig voorbereide manoeuvre ter con solideering van de Engelsche posiitie in Voor-Azië vormt en dat de uitnoodiging van ae Arabische staten In de .eerste praats ten doel heeft, 4< wenscben van do Palestijnschc Arabieren, de opstandigen tegen Engel-ands politiek, meer met de Engelsche plannen m overeenstemming te brengen. Matigende invloed der Arabische regeeringen. thans blijkt, dat die Arabische regee ringen op bét Arabische Hooge Comité voor Palestina een matigenden invloed uitoefenen Met Saoedi-Arabië werd de richting der Engelsche Palestina-politiek zorgvuldig tic sproken tijdens het bezoek van lord Athlo- ne aan El Riad in het voorjaar van 1938. Emir en regcering van Transjordanië staan sinds lang als Engelscbgezind bekend. In Irak werd op het oogenblik, dat het Pa lestijnsche vraagstuk in een beslissende fa se trad de zich tegen de politiek van Enge land verzettende minister-president Madfai Bey zeker niet zonder hulp van Engeland ten val gebracht en in zijn plaats kwam Noeri el Said. die steeds goede betrekkingen met Londen heeft onderhouden. Egypte is door zijn alliantie met Engeland te sterk gebonden, dan dat bet de Palestijnsche Ara bieren in hun strijd, die op de Londen schc conferentie in een nieuwe fase zal treden, al. te krachtig kan steunen, zulks te meer niet wijl Egypte op hot oogenblik eigen poli tieke wenschcn in Engeland vervuld wil zien. De aanwezigheid der Arabische 9taten resp. van hun vertegenwoordigers te Lon den zal dus op de Palestijnschc delegatie geenszins radicaliseeiend, maar zonder eenigen twijfel matigend werken. Dat ziet men ook in zekere radicale kringen om den moefti; en daar vraagt men zich af, of het onder deze omstandigheden nog Aan belang is, met Engeland te onderhandelen en naar Londen te gaan, of dat het voordec- Hger zou zijn, de revolutie te verscherpen, en het zwaartepunt van den strijd weer te verleggen naar de bergen van GaJilea. De Engelsch-Fransche tegenstel lingen. In deze weken voor de Londensche Palcs- tina-conferentie heeft zich de Engelsch-Fran sche tegenstelling in den Oriënt, die zoo oud is als de instelling der mandaten, die men hier in het leven geroepen heeft, weer op karakteristieke wijze vérscherpt. Dat is begrijpelijk, wanneer men weet, dat juist de Londensche con ferentie voor Engeland slechts een étappe op den weg naar een defini tieve oplossing is en deze definitieve oplossing uit de aaneensluiting van Syrië. Transjordanië en Palestina tot een Arabischen staat onder En gelschen invloed moet bestaan. En geland volgt dus met taaiheid het oude plan. Frankrijk in Voor-Azië uit te schakelen. Bij het nastreven van dit plan heeft Lon den zich veel veroorloofd, dat een eenigs- zins eigenaardig licht op de Engelsch-Fran sche vriendschap in Voor-Azië werpt. Heeft niet de Engelsche Intelligence Service het klaargespeeld, een bekenden Syrischen po liticus tékoopen, opdat hij in Londen op de Palestina-conferentie als vertegenwoordiger van Syrië Engelsche belangen vertegenwoor digt en er toe bijdraagt Syrië uit hot Fran- sche invlocdsgebied naar het Engelsche over te brengen? De Fransche Suretó Générale heeft dit eigenaardige spel van haar Britschen con current tijdig ontdekt en daarmede den En gelschen aanslag op de Fransche belangen verhinderd. De Engelsche Intrigues. Fransche en Syrische kringen schrijven de pogingen tot opstand, welke in den laat sten tijd in de door Alaoeieten en Druzen bo woonde gebieden van Syrië ondernomen werden, toe aan de Britsche agitatie, die ten doel heeft, de Fransche positie en die van de Syrische nationale regeering in Damas- cus te ondermijnen om Syrië rijp te maken voor het Engelsche plan der totale oplossing van de Vooraziatischc problemen. Deze Engelsche intrigues maken het be grijpelijk, dat Frankrijk er weinig voor voelt, nog op een of andere wijze in het Pa lestijnsche vraagstuk betrokken te worden. Na de opgedane ervaringen moet Parijs im mers achter elke poging van Londen om te geraken tot een Engclsch-Fransch samen gaan in den Oriënt het plan der Britten zoeken, Frankrijks belangen in Voor-Azië te schaden en op te offeren. Onder deze omstandigheden krijgen de voorloopige beraadslagingen en gesprekken alsmede de achter de schermen gevoerde strijd om de oplossing van het Palestijnsche vraagstuk een bctcckenis. die inderdaad ver buiten de grenzen van Palestina uitgaat. Ellsworth eischt .at* Majoor Lincoln Ellsworth, de Amerikaan- sche onderzoeker, heeft in een te New York door de North American News Paper Alli- ance ontvangen bericht, dat verzonden was van zijn Noorsche basisscliip „Wyatt LINCOLN ELLSWORTH. Earp" uit het Zuidpoolgebied medegedeeld, dat hij 80.000 vierk. mijl nooit te voren be zocht gebied heeft gezien. Naar de majoor verklaart, is dit gebied toegevoegd aan het bekende van vroegere ontdekkers, aldus Ellsworth, en eisch ik 't geëxploreerde gebied op voor mijn land, de Vereenigde Staten van Amerika. Dc doodgestoomde gevangenen Gevangenis-directeur schuldig be vonden. Na een proces, dat een week hoeft ge duurd, is Frank Cravetn, waarnemend di recteur van de gevangenis te Philadelphia, schuldig bevonden aan onvrijwilligen dood slag. Craven was belast met de geheele lei ding van de gevangenis in Augustus j.1. toen, zooals men zich herinneren zal. vier gevangenen den dood vonden doordat zij als straf werden opgesloten in een oei, wel ke met stoom oververhit werd. De straf, welke op onvrijwilligen dood slag staat, varieert tusschen achttien maan den en drie jaar gevangenisstraf. SCHACHT ZOU NORMAN EEN ULTIMATUM HEBBEN GESTELD. De Londensche correspondent van de Daily Herald schrijft, dat Duitsch- land gedreigd heeft, belangrijke par ticuliere internationale bankiersbe- langen, waarbij dc bank van Enge land ten nauwste betrokken is, ern stig te treffen. Er is goede grond te gelooven, dat dit een van de geheimen is welke achter het jong ste bezoek van Montagu Norman aan Ber lijn staan, aldus het blad. Dr. Schacht zou den heer Norman het volgende ultimatum hebben gesteld. Of gij helpt Duitschland zijn uit voer vergrooten door steun te geven aan onze voorstellen dat Groot Brit- tannië en andere landen de Joden uit Duitschland koopen en dus het wanhopige tekort aan buitenland- sche deviezen van Duitschland op heffen, of de extremisten in de na- tionaal-socialistische partij zouden de regeering kunnen overreden de leeningen op korten termijn niet langer te erkennen en een crisis te forceeren onder belangrijke particu liere bankzaken te Londen. Er staan nog steeds in Duitschland lee ningen uit op korten termijn, tot een bedrag van tegen dc veertig millioen pond sterling, welke verstrekt zijn door versohilende ban kierszaken in de city van Londen. Deze lee ningen vallen onder een „stillhalteovereen- komst". De Duitsche debiteuren erkennen deze schulden en betalen er de rente op. Op grond daarvan plaatsen de bankiers de bedragen der leeningen op hun balans voor ongeveer de oorspronkelijke waarde. Verscheidene firma's zouden echter geen sluitende balans meer kunnen maken, ten zij zij veel grooter stille reserves zouden hebben dan waarschijnlijk het geval is. Teneinde nu deze bankiersfirma's te hel pen zou Norman ;die 'e Londen terug is- gekeerd, naar in welingelichte city-kringen wordt aangenomen, waarschijnlijk probee- i^eh den Duitschcn uitvoerhandel te steunen met het doel de Joden te helpen te emigree- ren. Strenger optreden tegen geheime zenders Geen schijn-lelegrammen meer! Gebruikers van clandestiene radio zenders kunnen thans gestraft wor den met een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of een geldboete van ten hoogste f 5000.—. Indien nog een twee jaren zijn ver- loopcn sedert een vroegere veroor deeling wegens hetzelfde misdrijf onherroepelijk is geworden, kun nen deze straffen verdubbeld wor den. Het vervaardigen, verspreiden of ter ver spreiding in voorraad hebben van lijsten der aangeslotenen bij den Rijks- of een gemeentctelefoondienst of van andere ge gevens betreffende den dienst zoomode nabotsing van bij den telefoondienst of bij den telegraafdienst in gebruik zijnde druk werken, formulieren en bescheiden is. zon der toestemming van den Staat of de be trokken gemeente, verboden. De wet schrijft voor dat bij algëmecncn maatregel van bestuur voorschriften zullen worden gegeven ter voorkoming en ophef fing van storingen in dc radio-ontvagist van dc luisteraars, veroorzaakt door electrisclyi inrichtingen. Engclands beschermingsmaatre gelen New-York onder den in vloed van de internationale poli tiek Gunstige verwachtingen in zake de uitkomsten van de Neder- landsche scheepvaart in 1938 De nieuwe tabaksoogst goed beoor deeld Toch een emissie van de Bataafsclie? Nederlandsche ka pitaalsinvestering in Zwecdsche aandeelen vergemakkelijkt Een smakelijk slot. De vrees voor nieuwe valuta moeilijkheden in verband met de jongste daling van het Pond Sterling is door de beschermingsmaat regelen der Engelsche regeering nog niet weggenoemon. Nadat 't Pond tot 4.60 ge daald was en de speculatie een verdere da ling poogde te forceeren, heeft de Engel sche regeering een bedrag van 350 mil lioen goud, gerekend naar den nieuwen goudprijs, van de circulatiebank naar het Egalisatiefonds overgebracht. Naar verluid de was de goudreserve van dat Egalisatie fonds tot 150 millioen gedaald, naar sommiger meening tot een nog lager bedrag. De nieuwe versterking van deze reserve hefot onmiddellijk effect gehad. De baissiers hebben zich in allerijl gedekt, althans een deel van hen en de noteering liep weer tot 4.67 op. Maar het is duidelijk dat hierdoor in de feitelijke positie van de Engelsche valuta geen verandering is gekomen. Men kan er alleen uit afleiden dat de Engelsche re geering het valuta-roer in handen wil hou den en- zich wil wapenen tegen buitenspo righeden van den speculatie, die als altijd in troebel water poo^t te visschen. Hierop wijst ook het verzoek aan verschillende re geeringen om speculatieve affaires in Pon den tegen te gaan, een verzoek, waaraan de meesten hebben voldaan. Voor de lan den, die tot het Sterlingblok behooren, is liet vanzelfsprekend, dat zij zich geheel bij de valutapolitiek van Engeland aansluiten, maar ook een land als Duitschland, dat er oen geheel eigen valutapolitiek op na houdt, is het niet zonder beteekenis hoe het verloop van den Pondenkoers is. Op de wereldmarkt is Duitschland bezig zijn ex port te vergrooten, waarbij het thans in Engeland met zijn gedaalden pondenkoers een sterkeren concurrent ontmoet. Hetzelfde geldt ook van Nederland, dat dan ook reeds verklaard heeft aan het verzoek van de Engelsche regecring te willen voldoen. Wij hebben or de vorige weck reeds op gewezen, dat ook talrijke Nederlandsche en Nedcrlandsch-Indische bedrijven door de daling van den pondenkoers in ernstige mate worden geschaad en dat bijv. de koers daling van aandeelen Handelsvereen. Am sterdam daarmede verband houdt Ook nu de scherpe koersdaling van het Pond oerst weer tot staan gekomen is, heeft de Amsterdamsche beurs een zeer ongea- nimerde stemming gehandhaafd en somtijds zelfs een'bepaakl flauw verloop gehad. Men vertrouwt ook thans het Pond nog niet. Het feit dat de negen maanden, geëindigd 31 December 1938 voor de Engelsche schat kist een tekort van 250 millioen hebben opgeleverd tegen 172*4 milt. in hetzelf de tijdvak van 1937, zoomede de ongunstige positie van Engelands handelsbalans wet tigen twijfel aan de stabiliteit van het En gelsche devies. Terwijl ook de vraag in hoe verre de Engelsche regoering onder invloed van den exporlhandel een verdere koersda ling wenschelijk acht, geen positief antwoord kan vinden. Andere landen kunnen natuurlijk niet werkeloos toezien als de Engelsche valuta verder daalt en opnieuw blijkt hoever we nog van een normale ontwikkeling der in ternationale handelsbetrekkingen af zijn me DE TIJD ZAL RICHTEN. De Maasbode (R.K.) betoogt, dat ieder Ne derlander, die naast zijn hart, ook zijn ver stand liet spreken, begrepen heeft, dat het in het belang van ons eigon volk niet aan ging, do grenzen voor de vluchtelingen wa genwijd open te zetten. De „Arbeiderspers", die, aldus het blad, voelt, dat de nuchtere en verstandige zin van ons volk dit meer cn meer gaat inzien en inziet, dat zij met haar verhalen van dikwijls overigens schrijnend leed, haar doel vorbij schoot en miste, begin-t nu te betoogen, dat de tijd, die alles vergoten doet hier niet de winnaar van het spel mag blijven. Wij gelooven, aldus de Msb., dat dc tijd juist meer en meer aan een steeds grooter deel van ons eigen volk. speciaal aan het Joodsche, zal doen inzien, dat de regeering, die deed wat zij kon en wat zij mocht doen, het belang van eigen volk, ook van de Nederlandsche Israëlie ten, beter heeft begrepen, dan zij die aandrongen op een ongebrei deld toelaten. De tijd zal hier inderdaad richten en vóór de regeering, zoo besluit het blad. REDEN VOOR ZELFINKEER. Het Volk (s.d a.p.) schrijft in verhand met de erfpachtsaffaire in de hoofdstad o. m.: Intusschen maken wij ons niet de il lusie, dat zij, die dit geval aan het rollen brachten, middelerwijl 'n afwachtend stil zwijgen zullen bewaren. Weliswaar- is het een goede perszede, dat, hangende een on derzoek, men de rechters niet met ophit- - Uit de Pers van heden send courantencommentaar stoort, maar, na hetgeen wij in de laatste dagen in „De Telegraaf" en „De Courant" mochten le zen ontboezemingen, waarvan de toon met die van „Het Nationale Dagblad" wed ijverde mogen wij nauwelijks verwach ten, dat de Holdert-pers zich thans een voegzame matiging zal weten op te leggen. Ofschoon, aldus het arbeidersorgaan, voor zelfinkeer bij deze heeren wel eenige re den bestaat, wijl hun immers de eene be schuldiging na de andere door de feiten uit de handen werd geslagen. „HANDEL IN BLANKE SLAVEN." In de Prov. Noord-Brabantsche en 's-Her- togenbosschc Courant wordt naar de Haag- sche Post meldt, meegedeeld, dat de Bossche club B.V.V. 3 spelers eaat verliezen. Twee gaan spelen voor het Eindbovensche Picus (het elftal der Picus-fabrieken) en één heeft overschrijving gevraagd naar P.S.V. (de club der Philipsfabrieken). De Bossche Courant schrijft: „De redenen, die tot deze overschrijving leidden, zullen insiders dade lijk begrepen hebben. Hef monster werkloos heid bad ook deze jongelui in zijn greep. Jo Krijgh, die tot voor kort in betrekking was bij het Licht- en Waterbedrijf te dezer stede, werd, nadat hij door de botsing mot Blom in don wedstrijd B.V.V.-N.A.C. eenice weken op de ziekenlijst had gestaan, ontsla gen. Bezoeken en verzoeken van het B.V.V.- bestuur aan den burgemeester en den wet houder vermochten het ontslag niet te niet te doen. Ook Gevers zoekt, na aan dc R.K. Hoogere Handelsschool afgestudeerd te zijn, een betrekking en wij kunnen don spelers niet anders dan volkomen gelijk geven, dat zij door middel yan liet 6pelcn voor" be- drijfsvereenigingen trachten van da werk loosheid verlost te worden." Tot zoover de Bossche Courant. En wist u, zoo voegt d% Haagsche Post hieraan toe, dat de Ko ninklijke Nederlandsche Voetbalbond héél streng is met de amateursbepalingcn? Vindt u deze zaak misschien erg onbelangrijk? Wij niet. Wij vinden het belangrijk, dat de sport, die voor millioenen Nederlanders (men denke daarover zooals men wil) heel belangrijk is, ontaard is in een... ja, hoe zoudt u dat noemen? Handel in blanke slaven? DUITSCHE PERSMANIEREN. Uit een beschouwing van het Nationale Dagblad (N.S.B.) over de schoten in de ven sters van de woningen der Duitsche auto riteiten in Den Haag en Amsterdam, knip pen wij de volgende passages: „Dc Justitie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld, doch kon tot op heden nog geen bepaald spoor ontdekken." „Het zal de taak der Nederlandsche Ju stitie zijn om met man en macht naar de daders en hun eventueele opdrachtgevers ol stokers een onderzoek in te stellen. Het Nederlandsche volk, alsmede de Duitsche autoriteiten hebben recht te weten uit wel ken hoek deze aanslagen zijn voortgeko men". „Het. internationale Jodendom, hetwelk zijn centrum thans gedeeltelijk naar Am sterdam verplaatst heeft, schijnt er dus niet mede te volstaan de vriendschappelijke be trekkingen en handelsrelaties tusschen Duitschland en Nederland te vertroebelen. Neen, bliikens de aanslagen te Amsterdam en Den Haag, geeft de hetze dezer lieden, zelfs bepaalde vijandelijkheden vanuit Neder land op Duitschland aanleiding." IToewel het blad dus erkent, hangende het Justitioneel onderzoek, nog niet te we ten, „uit. welken hoek de wint waait", neemt het toch maar vast aan, dat de „Joodsche hetze" debet is aan de schietpartij. doordien, gelijk uit een rapport van qp| betrekken Volikenbondsoornimiissie gebleken! is, de internationale credietverstrekkinJ voor een goed deel tot staan gekomen is, I Ter bevordering van betere financieels ecl commercieele verhoudingen is erin 1939 h«{| wat werk aan den winkel. Heft is een opmerkelijk verschijnsel, dat de Amerikaansche markt opeens haar draai genomen heeft. Algemeen was men bij de jaarswisseling van meening dat de maand Januari een verdere koersstijging op de New Yorksche beurs zou brengen, omdat de be et rij fsbo richten uit de V.S. meerendeels gun-1 stig luiden. Hierin is tot dusver ook nog geen verandering gekomen, al stelt de licht» daling van het indexcijfer voor de groot, handelsprijzen van 144 tot 142.8 wel wat teleur. Maar in de staalindustrie is do be drijvigheid na Nieuwjaar belangrijk ge stegen, de spoorwegontvangsten over De cember wijzen een verdere vooruitgang aan en de kleinhandelsomzetten bewegen zich in opgaande richting. Toch is de willige stemming in Wall- street terwijl we dit schrijven, geheel vep- dwenen en is bijv. hét indexcijfer voor Ia- dustri-eele aandeelen van 154.85 op 4 Januari tot 148.65 teruggeloopen, dat van spoor- wegshares van 34.33 'tot 31.39. Opmerkelijk is deze nieuwe koersdaling t» New York vooral, omdat zij wordt toege schreven aan den slechten internationalen toestand, waarmee men dan den toestand ia Europa bedoelt De Amerikaansche gezan ten te Londen en te Parijs, die thans Amerika zijn, schijnen zich minder gunstig over den toestand in Europa te hebben uit gelaten, waarbij mogelijk ook die bedoeling kan voorzitten de Amerikaansche bevolking voor te bereiden op de offers, welke ten behoeve van het groote bewapeningsplan moeten worden gebracht. Hoe het ook zij. de New Yorksche beurs had vooral in het begin van de week ongeanimeerd verloop en dit sloeg uiteraard op de Eurepeesche beurzen terug, hoewel een meer dan gewone bezorgdheid over den politieken toestand bier niet merkbaar is. Voor den beurshandel is deze politiek ech ter fnuikend, zoodat de zaken tot een mi' nimum zijn ingekrompen, wat ook voor Amsterdam geldt. Rubrieken als die van rubber- en seheepvaartaandeelen, waarvoor het Ncderlandsch publiek doorgaans groot» helangstclling heeft, liggen stil en verlaten, hoewel over de resultaten der Nederland sche reederijen in 1938 de berichten tame lijk bemoedigend luiden. Zoo zullen bijv. do uitkomsten van de Paketvaart over 193S niet veel van die over 1937 afwijken. Voorls waren er deze week vrij gunstige beschou wingen over de vooruitzichten van de h baksm-arkt iu verband met de geringe voof raden in Amerika cn Duitschland: ookA oogst berichten luiden niet slecht. Dc 31,$*T emissie van de Bataafsche met een looptl van vijf-en-twintig jaar, is aan do marl gebracht cn zal weer zeer sterk overteckcnl worden. Elke verlevendiging van het emissicbedriffl wordt met vreugde begroet. De introductie van depotcertificaten van- Zwecdsche aan-, deelen onder den naam „Svenska" biedt don Ned"riandschen belegger gelegenheid zich j bij Zwecdsche aandeelen te interesseeren, welke den laatstcn tijd in verband met de gunstige ligging van Zweden en den bcvre-j digenden economiscben toestand van dafl land nog al in trek zijn. Ook de emissie van aandeelen in Heinekens Bierbrouwerij tegen den koers van 155 schijnt goedl kans van slagen te hebben, omdat men hier met een oude gevestigde onderneming w doen heeft, wier product een eoedon klank heeft. Voor haar en soortgelijke bedrijvea is van groote beteekenis dat de regeerins een verlaging van den bieraccijns heefS voorgesteld en het. café-restaurantbedrijf van de Pcrsoncele belasting zal worden vrijgesteld, wanneer bet desbetreffende wetsontwerp zal worden aangenomen. Vermoedelijk zal deze emissie de bernq wel smaken. Ge! mto Hor kik win I' T Al' i di tai Ka; lan kr Onze Ooitl?01 FOTO'S IN BESLAG GENOMEN.. Onder leiding van den assistent-residcoi is te Salatiga een inval gedaan bij perso nen, die foto's verkochten, welke aanstoot* lijk kunnen worden geacht voor de eer baarheid. Een aantal personen, allen Cbi- neezen, is verhoord. Een groote hoeveelheid foto's en negatieven werd in beslag genomea De voornaamste distribuant, een Glünoos, is, naar do N.R.Crt, meldt, in preventieve hechtenis gesteld. Steeds nieuwe arrestaties. - verdachten verhoord* Hoezeer men ook verlangde, dat het e'n* dc van het onderzoek in de zedenmisdrijveftMïïj in zicht zou komen, is toch in de laatste da- gen gebleken, dat allerlei nieuw materiaalBlj' aanleiding geeft tot verdere verhooren, waar-RJr* bij ook nieuwe verdachten bij den officitfBL^ van Justitie te Batavia zijn ontboden. Een en ander had ten gevolge, dat ge^lT rende de laatste dagen wederom dag In t nacht moest worden doorgewerkt. PondtfJgjHg dagavond zijn 39 verdachten in verhoor pf nomen. Uit dit onderzoek vloeiden reeds ecnl Ju e viertal nieuwe preventiefstellingcn voort Vier Europeanen werden gearresteerd, ondc.' anorni. wie twee ambtenaren, terwijl in den loofj^hai van den nacht nog verdere stappen tot Fri ®nie ventiefstellingen werden mogelijk geacht I •jou* Wanhoopsdilij best 1W' Een der gearresteerden Is kort na a komst in de gevangenis overleden. Het bel hier vermoedelijk een geval van zelfrnooi Te Sewaring en Padong werden drie petf non in preventieve hechtenis genomen, ti wijl men in Pamekasan speurt naar e« tuecle vertakkingen van de zedenniisdh .ven» W'af j, h Ji. we g kilc "rici 'i en iet 7. «t kl

Schager Courant | 1939 | | pagina 16