zit er achter de kogelgaatjes Ifaticaan verwelkomt Chamberlain hartelijk Korte metten 't Viel toch nog mee in Rome Regeeringsoffensief bij Madrid DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Londen is gerust Italië concentreert troepen bij Somaliland Persen van Nationale Dagblad stopgezet Justitie doet een inval EERBERICHT De K.L.M. niet boven rechts Spanje CENTRALE VERWARMING R I E S agent Mi ai- Laan, Schagen, Tel. 20. e door L jatERDAG 14 JANUARI 1939. 83e Jaargang. No. 19778. 1, naar ifitqöve der N.V. Uitg.-Mif. „NoMondf Noorderkwartier" knalde 1 Mo-r rte 1 De regeeringspersdieilst brengt het terug tot een kwajongen met een katapult. Geruchten over nationaal-socialistische pro vocatie. vader eds de in Ne- Boe- ijk Ne- len mi- legram iet de zoeken, ten- B«n pi- nd gis- tel veen hij! J's ge- ula nee- en dal winst bank-! 4.000.- brief, tooik va dei, nevens tvaart- maar was vlieg- e bric- r. acht jf voor- e jaar. mstan- te van De kogelgaatjes in de woningen dét Duitsche ambtenaren in Den Haag en Amsterdam, welke inmiddels vol gens een officieel bericht in het laat ste geval tot een kiezelsteentje uit een katapult is terug te brengen, hebben merkwaardige buitenland sche commentaren uitgelokt. De News Chronicle, een Engelsch dag blad, schroomt niet de zaak een Soort nationaal-socialistische provo catie te noemen. Hiermede wordt aan de uitbarsing van foede in de Duitsche pers toen het blad fRen het einde van December had mede- edeeld, dat invloedrijke Nazileiders de mee ing hadden, dat de volgende aanval van itler in de richting van ons land zou Qf*l saan. Zulke woede-uitingen volgen, naar de r*' aecning van Bartlett maar al te dikwijls als iets bekend wordt van plannen, die de uitsche regeering nog geheim wil houden. De huidige perscampagne zou moeten wor den opgevat als een waarschuwing dat Ne derland zich onder Duitschlands controle moet laten stellen, en verder zou ze als een 'proefneming moeten worden opgevat om te zien boe Groot-Brittannië op die hoogst be langrijke strategische neiging zou reageeren De „News Chronicle" heeft, volgens het Hsk, haar bekenden medewerker Cum- mingsnaar Amsterdam gestuurd. Dm constateert, dat ons land zich vol- Romcn mstjg. houdt onder die aanvallen, hoewel ons volk zeer goed realiseert, dat Jlitler een ernstig geschil wil verwekken, hij de aanleiding van thans even goed kan gebruiken als eenige andere. Een katapult- De Nediei'landsohe regeermgspersdietnst schrijft: Er is in Den Haag niet gesahoten door een ruit van het Duitsdhe gezantscbapsge- bouw, doch van eenbelendend perceel, ge deeltelijk bij het gezantschap im gebruik en van bui tem als zoodanig niet herkenbaar. Er bevond zich tijdens het schieten, dat laat in den avond of des nachts moet heb ben plaats gehad, niemand in bedoeld ge- leelte van het huis, waarin de kogel' ge- ouden is pn deze zou, ware er wel iemand n geweest, geen doel getroffen kunnen heib- daar hij, een baan van onder naar «ven volgende, door het allerbovenste ge uite van het raam (3.65 m. boven den - loer) is gegaan en na blijkbaar afgestuit mptl Ie zijn tegen 'n houten beschot, hetwelk het Bflvenraam afdekte omlaag is gevallen. Het •rojecfiel had zoo weinig kracht, dat het Huwelijks sporen op het beschot heeft ach- tfgclaten, Een kiezelsteentje. Ton aanzien van het in Amsterdam ge tuide kan worden medegedeeld dat niet *t Duitsche consulaatsgebouw, doch de el- fas gelegen particuliere woning van den fiaitsejier getroffen is. Na deskundig onder- roek is gebleken dat noch een kogel, noch *uig metaalspoor op de ruit te ontdekken viel en dat, mede in verband met de rich- n com- ling van inslag, die neerwaarts, niet op- i] zien «aarts was naar met aan zekerheid gren inde waarschijnlijkheid moet worden Ungonomen, het gat veroorzaakt is door met kracht tegen de ruit geslingerd kie Heli'! aat en gedeti* et ver welk? straf* weinig blee nikken tuigen* ocllijk- re* tvoerig daden oerend ien tot heeft ,ii vtti annen, kostte ten 311 zijn ichteo* an zijn naken- xlelijk- delijk® ver vangc- eidooi en m> i wan* jrktei „Ik kan niet" De Daily Expres zegt te weten, dat de onderhandelin gen tusschen Mussolini en Chamberlain over de twee voornaamste geschilpunten zeer kort zijn geweest. Op Chamberlain's vraag aan den Duce om de Itali aansche vrijwilligers uit Spanje terug te trekken, ant vvoordde de Duce: „Ik kan iat niet". Daarmede was Spanje al gedaan! Toen daarop Mussolini aan zijn gast vroeg, om bemidde ling te verleenen inzake de Italiaansche eischen oi Fransch Tunis en Djibouti antwoordde Chamberlan la koniek: „Ik kan dat niet." En daarmede was ook hei FranschItaliaansche geschil besproken. zelsteemtje, afgeschoten uit een jongens-ka tapult. In dit verband kan nog wordien medege deeld dat de politie den laatst en tij d kl ach ten ontving over baldadigheid van jon gens die in dat stadsgedeelte miet katar puiten ruiten vernielden. Italiaansche oommentaren. Men meldt aan de N.R.Grt, uit Rome: Aan de Italiaansche bladen is uit Berlijn zeer uitvoerig bericht over revolverkogels (Lees: flobertkogeltjes, Red.) die door de vensters van de Duitsche legatie en het Duitsche consulaat (Lees: de woningen van daaraan verbonden ambtenaren. Red.) te Amsterdam en in Den Haag zijn geschoten. Gelukkig wordt na de daarop betrekking hebbende uitvoerige en tandentieuse berich ten, ook in een klein berichtje uit Amster dam de zaak tot haar ware proporties te ruggebracht. De volgende beweging van Hitier. Londen is niet ongerust, over wat som migen reeds noemen: De volgende beweging van Hitier. De Britsche meen ing keurt het af, wanneer de zenuwspanning vergroot wordt door officieele bekendheid te geven aan ieder schrikaanjagend bericht. De poli tiek, die ten gevolge heeft, dat geheel Eu ropa op heete kolen wordt gehouden, wordt betreurd, of nu het resultaat is een in het gëbeitm voorbereide militaire actie in d'e eene richting, dan wel een. openlijke econo mische. d'ruk in een andere richting. De positie van Engeland ten opzichte van Neederland is niet gedefinieerd in formeele verdragen, gelijk dat met België het geval is. Aan den anderen kant brengen de histo rische banden tussohen Engeland en Ne derland, tezamen met de aardrijkskundige ligging van Nederland, de belangen van de beide landen nauw tot elkander. In officieele kringen heeft men geen be vestiging gekregen van den gemelden he- vigen Duitschen economischcn druk op Ne derland. Men acht het in hooge mate on waarschijnlijk, dat eenigerlei militaire ac tie aan dit front, geriskeerd zou worden. Samentrekking bij de Fransch Engelsche Somalilandgrenzen. ANTI FRANSCHE CAMPAGNE BEGINT WEER. Te Dziboeti zijn berichten ontvan gen betreffende uitgebreide samen trekkingen van Italiaansche troepen in de nabijheid van de grenzen van Fransch- en Engelsch-Somaliland. Naar verluidt zijn reeds stappen ge nomen in verband met deze berich ten. Anti Fransche perscampagne be gint weer. Alle Italiaansche bladen hebben op opval lende wijze, voorzien van commentaar, een zin afgedrukt, die gisteren in het Fransche blad „Ordre" stond en waarin prof. Guyot mededeelde, dat een Fransch officier tegen hem gezegd heeft, dat tien Italiaansche sol daten nauwelijks voldoende zijn om 't hoofd te bieden aan één Fransch reservist. De Giornale d'Italia haalt historische ge beurtenissen aan om den heldenmoed der Italiaansche krijgers tegenover den moed der Franschen in het licht te stellen. De La- ■voro Fascista schrijft, dat het niet de moei te waard zou zijn om commentaar op te le veren, maar dat men dit niet mag vergeten. De Tevere beweert dat de Italianen thans het recht hebben alle Franschen in het ge laat te spuwen aangezien de Franschen veinzen niet te weten dat het de Italianen waren, die hen in 1915 gered hebben toen zij voor de Duitschers terugtrokken. Napo leon was een Italiaan die van Frankrijk een kolonie maakte en die zijn zoon koning van Rome en niet van Parijs maakte. Welk een verschil bij Hitiers be zoek aan Rome, toen de deuren gesloten bleven. Zeer hartelijk heeft de Paus Cham berlain en I-Ialifax ontvangen. Bij het onderhoud werden alle Europeesche problemen aangeroerd. Chamberlain zou aan zijn omgeving hebben ver klaard, hoe diep hij getroffen was door de diep-menschelijke gevoelens van Zijne Heiigheid. In Romeinsche kringen heeft het bezoek van Chamberlain en Halifax aan den Paus en Kardinaal Pacelli niet nagelaten de aan dacht te trekken. Het bezoek was voor alles een „beleefdheidsbezoek" doch onwillekeu rig stelt men hiertegenover de houding van Hitier jegens den Paus ter gelegenheid van zijn bezoek aan Rome in het voorjaar 1938. Chamberlain en lord Halifax kwamen te 10.55 bij het Vatikaan. Een duizendtal Brit sche bewoners van Rome stonden op de trappen van den Sint Pietcr hij de bronzen deur om de Britsche ministers toe te jui chen» MINISTER GOSELING EN DE KATHOLIE KE GEESTELIJKHEID DOOR HET MUSSERT-ORGAAN BELEEDIGD. Gistermiddag omstreeks vier uur heb ben de subst.-officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage, mr. N. S. Hoekstra, en de rechter-commis- saris, jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen, vergezeld door de Leid «che recherche en een deskundige, «*n bezoek ge bracht aan de drukkerij der stichting „De Nationale Pers", aan de Kaiser- straat te Leiden, ten einde de pers, waarop het „Nationale Dagblad", het orgaan van de Nationaal Socialisti sche beweging in Nederland, wordt gedrukt., onklaar te maken. De autoriteiten ondervonden daarbij geen enkele moeilijkheid. De zinkbakken van de pers, welke niet zijn te vervangen, werden gedemonteerd en overgebracht naar het hoofdbureau van politie te Leiden, vanwaar ze naar de rechtbank te 's-Gravenhage zullen worden gezonden. Dit optreden van de justitie is gegrond op een artikel in het „Nationale Dagblad" van 23 December, getiteld „Het Hemeltergende Vonnis", met als onderkop „En de Mare chaussee" en een artikel in -dat blad van 29 Dec., getiteld „De eer der Nationale Jeugd" met als onderkop ..Vijf minderjarigen zijn in Oss straffeloos misbruikt". Beide artikelen worden beleedigend geacht voor den minister van Justitie en de katholieke geestelijkheid. De hoofdopsteller van het „Nationale Dag blad", mr. M. M. Rost van Tonningen, die op telegrafisch verzoek van de justitie gister middag uit Utrecht naar Leiden was geko men, heeft zich bij het vooronderzoek dooi de Leidsche recherche aansprakelijk gesteld voor den inhoud van beide artikelen. Oss Het optreden van de justitie schijnt ver der nog geleid te zijn door een artikel in het „Nationale Dagblad" van 4 Januari „De ze denmisdrijven van Oss" met als ondertitel: „Methoden van het politieke Katholicisme". Het onderzoek omtrent dit artikel is, aldus het Hbld., nog gaande; de schrijver van dit artikel is nog niet bekend. De oplaag van het Nationale Dagblad voor Vrijdag j.1. was bijna afgedraaid, toen de justitie verscheen en de pers moest worden stopgezet. Het Nat. Dagblad in verkleinden vorm? Alleen de rotatiepers, waarop ook „Volk en Vaderland" wordt gedrukt, is onklaar ge maakt. In de drukkerij bevinden zich nog een snelpers en eenige handpersen, waarop even tueel het „Nationale Dagblad" in verklein den vórm zou kunnen worden vervaardigd. In een pakhuis nabij de Hooglandsche Kerkgracht te Leiden is men reeds eenigen tijd bezig met het opstellen van een nieu we rotatiepers voor het „Nationale Dagblad" Schamele troost: er is geen breuk. FRANKRIJK WACHT GELATEN AF. DUITSCHLAND GERESERVEERD. Langzamerhand dringt het besef door, dat de aanvankelijk groote te leurstelling over het negatieve re sultaat van de besprekingen te Rome e enigszins voorbarig is geweest. Een gevoel van tevredenheid is er voor in de plaats gekomen, immers, Rome bracht geen breuk en Cham berlain kan zijn vredespolitiek voortzetten. Op grond van een rapport van den Fran schen ambassadeur Poncet, gegrond op me- dedeelingen van Halifax vat men thans het resultaat als volgt samen: Geen viermogerodhedenconferentie zal be slissen over den wensch van Italië, dat 'n algemeene nieuwe regeling ter vervulling van Italië's natuurlijke aspiraties in den geest van München zal plaats hebben. De Middellandsche Zee-problemen, die Engeland door het EngelschItaliaansche status quo-pact begraven had. zullen door Mussolini opnieuw worden aangesneden. De troepen, die nog in Spanje zijn, zul len daar blijven tot de oorlog ten einde is, of tot de Westelijke mogendheden Franco de rechten van oorlogvoerende verleenen. Hoewel do as RomeBerlijn stevig is, hebben de besprekingen bewezen, dat de as Londen.Parijs even deugdelijk is en dat Engeland in de Middellandsche Zee-kwes tie achter Frankrijk staat. Het officieele communiqué van de Itali aansche regeering zegt o.a. Deze besprekingen werden gekenmerkt door die groote hartelijkheid en zij hebben geleid tot een openhartige en breedvoerige ged'achtenwisseling. Van beide zijden werd eens te meer uiting gegeven aan het voor nemen de betrekkingen tusschen de beide landen te ontwikkelen in den geest van vriendschap, welke het accoord van 16 April bezielt. Ook werd besloten, zoo spoedig mo gelijk over te gaan tot het sluiten van spe ciale conventies, als in diit instrument uit een gezet. De Italiaansche bladen schrijven, o.a, dat het bezoek van den Britschen minister president moet beschouwd worden als de uitdrukking van Engelands wensch om in Italië elke herinnering aan de ongelukki ge periode der sanetiemaatregelen weg te nemen. Een' Europeesche vrede kan echter alleen een vrede in gerechtigheid zijn. Dus niet een abstracte, op de ideologion van Genève op gebouwde vrede, doch een concreet werk der gerechtigheid, waarin de autonomie, de voor uitgang en de belangen van elk volk, en de gemeenschappelijke cultuurgoederen tot hun recht komen. Frankrijk wacht gelaten af Het negatieve resultaat van het overleg te Rome is te Parijs met gelatenheid ontvan gen, zegt. de N.R.Crt. Aan den eenen kant is er reden tot tevredenheid, dat de Engel sche ministère zich niet tot bemiddeling lie ten verleiden, aan den anderen kant is nu een versterking van de spil RomeBerlijn en daarmee een scherpe actie van beide te- Franco-troepen nemen Tortoso. Gistermorgen hebben de republi keinen een nieuw groot offensief ont ketend in den sector van Brunete ten westen van Madrid. Naast den opmarsch van de repu- blikeinsche troepen in Estramadura heeft dit tweede door de republikei nen geopende offensief ten doel, in de eerste plaats de nationalisten te dwingen, hun troepen te onttrekken aan Catalonië. Tevens hoopt men, wanneer het offensief succes heeft, daarmede Madrid uit de oorlogszone te halen. Volgens de weinige bijzonderheden, die beschikbaar zijn, rukken de republikeinen op over het vlakke bergplateau ten zuiden van de met sneeuw bedekte Guadarrama- bergon. Vei-moedelijk zal het. offensief zich ontwikkolen langs den weg van 't Escoriaal naar Villanueva de la Canada en vervol gens naar Brunete. Het rechtsche offensief. aan het Ebrofront duurt echter voort, al wordt het volgens de berichten uit Barce- lona door het slechte weer beinvloed. Na den val van Mont Blanch staan de Franco troepen nog op slechts 50 k.m. van Barcelo- na. De straatweg Lerida naar de kust is voor de helft bezet. Tortosa gevallen. De belangrijke plaats Tortosa wel ke de Ebro-monding beheerscht, is in handen der Na tinna len gevallen Thans trekt de Republikeinsche hoofdmacht zich terug op Tarragona, wat tevens beteckent dat de Ebro en een kuststreek van 60 k.m, lengte voor hen verloren geraakt is, waar door de Nationalen verder langs de kust kunnen opstoomen. Bijgaand kaartje geeft het witte gedeelte weer, dat nu door de linjcschen ontruimd wordt. Door de verovering van Tortosa hebben de rechtschen thans driekwart van de provin cie Tarragona in handen. Hondderdduizend man rechtsche troepen rukken thans con- vergeerend op naar den driehoek, welke ge vormd wordt door de steden Reus Valls en Tarragona. Vluchtende burgers. Het wijkende linksche leger zou de vluch tende burgerbevolkingen met zich meevoe ren, die hun vee meenemen en hun have en goed op wagens en karretjes in veiligheid trachten te brengen. Het doel van den te rugtocht zou zijn, opnieuw in stelling te ko men in een verdedigingslinie, die het mo gelijk zou maken de stad Tarragona te be schermen en die gevormd wordt door na fuurlijke hinderpalen op de lijn die door Reus en Valls loopt. Dit nummer bevat 16 pagina's DE BILT SEINT. Verwachting: Wisselende be wolking zonder neerslag van beteekenis, weinig veran dering in temperatuur, ma tige tot zwakke Zuidweste lijke tot Zuidoostelijken wind. gen Frankrijk te verwachten. Men weet, dat dezer dagen al het'gerucht van een ultima tum van Italië aan Frankrijk de rondte dleed. Een memorie vandaar aan de Quai d'Oreay behoort zeker tot de mogelijkheden. Zal Mussolini een afzonderlijke bespreking met. Parijs zoeken, wil hij een conferentie van de vier mogendheden uitlokken? Duitschland zeer gereserveerd. De Duitsche pers legt een reservé aa,n dien dag over de gisteren te Rome gehouden be sprekingen. De correspondent; van het Berlimer Tage- blatt te Rome schrijft: Tc Rom,e meent men dezelfde accoordleai te hooéen in die Italiaansche en de Engel sche muziek, doch men is van meening, dat alleen uit de a .s. besprekingen zal blijken of de overeenkomst in daden zal worden om gezet. Franco weigert dienst Amster damLissabon. Privileges aan Italië en Duitschland. De K.L.M. zal aan haar voornemen om met ingang van den zomerdienst een nieuwe luchtlijn te openen van Amsterdam via Londen naar Lissa bon, als eerste étappe voor een latere uitbreiding van dit traject tot een transatlantische luchtlijn naar West- Indië, in heè aanstaande voorjaar geen gevolg kunnen geven, door de weigering van generaal Franco, Ne- derlandsche vliegtuigen toe te staan over onder rechtsch bewind staand Spaansch grondgebied te vliegen. Naar aanleiding van een bericht, waarin werd gemeld, dat de Franco-regeering aan de Engelsche Luchtvaartmaatschappij „Bri- tish Airways" geen toestemming geeft om voor het traject Londen-Lissabon, deel uit makende van den luchtdienst via B'athurst naar Zuid-Amerika, welke genoemde maat schappij Januari jl. had willen openen, uV?r* ^t rechtsche gebied te vliegen, heeft het A.N.P. te bevoegder plaatse geïnformeerd naar de houding van het Franco-bewind ten opzichte van de plannen der K.L.M. tot ope ning van een dienst Amsterdam-Londen- Lissabon. Hoevvel Nederland met de Franco-regeering officieuze betrekkingen onderhoudt, ver klaart deze, toch geen toestemming te kun nen verleenen. aangezien zij meent dat on der de tegenwoordige omstandigheden aan buitenlandsche maatschappijen een dergelij ke vergun nirfg niet kan worden verleend. Hierbij zij aangeteekend, dat momenteel twee buitenlandsche Luchtvaartmaatschap pijen luchtlijnen op rechtsch Spanje onder- Houden, nl. de Deutsche Lufthansa en de Italiaansche A.L.A. Littoria, die o.a. Sala- manca, Burgos en Lissabon aandoen. Lis sabon is reeds opgenomen in den Duitschen .transatlantischen luchtpostdienst via Bat- hurst in Britsch-Cambie naar Zuid-Ameri ka, terwijl de Italianen voornemens zijn, in den loop van Februari a s. een transatlanti schen dienst naar ZuidAmerika, te ope nen via Dakar in Fransch Senegal, dat ook uitgangspunt is van den Franschen trans atlantischen dienst, zoodat door de weige ring der Franco-regeering alleen de Engel- schen in hun plannen voor een verbinding met Zuid-Amerika gedupeerd worden. WANNEER ER BETE RE VERWARMINGEN GEMAAKT KONDEN WORDEN, DAN MON TEERDEN WIJ DIE. DE V TECHN. BUREAU ALKMAAR ROTTERDAM ^Tel 3045 - 2 lijnen 44504 J

Schager Courant | 1939 | | pagina 1