Het begin van den monsterrit nadert Hitier beleedigd De Nat. Kampioenschappen te Arosa Minister Van Dijk bezoekt de Fokkerfabriek Door de tram gemangeld De eerste Afrikaansche geluidsfilm Vrouwen onder •SOfIA Koppel Kruit-Van Kampen in prima conditie Ons Noord-Hollandschc koppel heeft deze week laten zien, waartoe het in staat is. Met vrijwel wiskunstige regelmaat heeft Kees Kruit zijn kleine Fiat door Nederland, Duitschland en de Baltische landen ge jaagd. Aan de Finsche golf, in het hooge Noor den, ploeteren nu onze jongens aan hun Baby-Fiat om haar startklaar te maken voor den grootsten stemt ter wereld. Dinsdagavond (niet Maandag, zooals wij "gisteren schreven) zal de start plaatsvinden. Wij meenen goed te doen hier een over zicht te geven van de tijden waaraan de rijders uit Tallinn zich dienen te houden. Dinsdag, 17 Januari 19 uur 41 min. start uit Tallinn en daarna aankomen te: Riga, 18 Januari 7 uur 11 min.; Kaunas 18 Januari 14' uur 41 min.; Königsherg, 18 Januari 21 uur 44 min.; Warschau, 19 Januari 6 uur 17 min.; Berlijn, 19 Januari 20 uur 47 min.; Hannover 20 Januari 4 uur 02 min.; Venlo, 20 Januari 11 uur 34 min:; Brussel 20 Januari 15 uur 17 min.; Reinis, 20 Januari 19 uur 26 min,; Dyon, 21 Januari 0 uur—55 min.;. Elf Nederlanders voor het ge recht. Voor den Rotterdamschen politierechter Mr. Brengers heeft gisteren terecht gestaan de 33-jarige secretaris van de R.S.A.P. te Rotterdam die zich heeft schuldig gemaakt aan het opstellen, doem drukken en ver spreiden van een geschrift, als protest tegen de Jodenvervolging bedoeld, waarin zinsne den vorokwamen die beloedigend werden geacht voor het hoofd van den Duitschen Staat. De verdachte bekende het biljet te heb ben geschreven doch ontkende, opzet tot be- leediging te hebben gehad. I-Iet O.M. eischte een maand voorwaarde lijk met. een proeftijd van een jaar en een boete van 25 gulden of 25 dagen hechtenis. De verdediger betoogde, dat artikel 117 van het Wetb. van Strafrecht naar aanlei ding waarvan de vervolging is ingesteld, niet meer past op de tegenwoordige verhou dingen. De positie van I-Iitler, M-ussolini en Stalin is een geheel andere dan die van een vorst. Zij zijn hoofden van politieke par tijen en kritiek op de partij wordt vanzelf gericht tegen het hoofd daarvan. Naar de meening van pl. was die bedoeling om Hit- Ier te beleedigen dus niet aanwezig. Vervolgens stonden tien verspreiders van bovengenoemd biljet terecht. Tegen ieder werd een week gevangenisstraf voorwaar delijk geëischt met een proeftijd van een jaar en tien gulden boete of tien dagen hechtenis. In al deze zaken zal de politierechter 20 Januari schriftelijk vonnis wijzen. Steiger losgeraakt Twee arbeiders gewond Bij het afbreken van een steiger op de terreinen van de papierfabrieken van de fir ma van Gelder en Zonen te Velsen door ar beiders, in dienst van de Wormerveersche Aanneming Maatschappij, welke firma het metselwerk voor een nieuw ketelhuis had voltooid, is gistermiddag een ernstig onge luk gebeurd. Eenige ladders van den steiger, waarop vier arbeiders stonden bleken te zijn losge raakt. Twee der mannen konden zich tij dig in veiligheid stellen. De andere twee, Boer en Kwaad geheeten en wonende in Velsen, stortten van een hoogte van tiep me ter omlaag. Ernstig gewond zijn de slacht offers, nadat zij ter plaatse waren verbon den, naar het Antonius-ziekenhuis te IJmui- den overgebracht. HONGARIJE BIJ HET ANTI-KOMINTERN BLOK Hongarije verklaarde eenigen tijd geleden niet hfwijzend te staan tegen toetreding tot het Anti-Komintern Verdrag, indien 't daar toe door Duitschland, Italië en Japan zou worden uitgenoorligd. Naar vernomen wordt hebben gisteren de gezanten van de genoem de landen een bezoek aan den Hongaarsche ministers van buitenlandsche zaken Csaky, gebracht. De minister deelde den gezanten mede, dat Hongarije bereid was tot lief ver drag toe te treden. DE EERSTE DAG. Kees Kerdel door ongeval uitge schakeld. De deelnemers aan de Nederlandsche ski kampioenschappen te Arosa hebben op den eersten dag geen klagen over het weer gehad. Donderdag was het verblijf op de berghellingen verre van aangenaam, omdat er een gure wind stond. Tegen den avond echter ging do wind liggen en gedurende den geheelen nacht heeft het zwaar ge sneeuwd. Bij zonsopgang hield 't sneeuwen op en het is een prachtige zonnige dag ge worden. Er lag ongeveer 15 c.M. versche sijeeuw bij een temperatuur van vijf gra den onder nul. Pech. Het was ideaal wedstrijdweer, zoodat de skiërs alle reden tot verheugenis hadden. Wie dat niet had, was Kees Kerdel. die door een ongeval uitgeschakeld werd. Hij was bij de training in botsing gekomen met een stang op de slalombaan, gevallen en had zijn enkel en zijn kuïtspjeren gebles seerd. Aanvankelijk had hij gehoopt toch nog uit te kunnen komen, doch gistermor gen bleek, dat hij niet kon deelnemen. Dat was wel jammer, niet alleen voor Kerdel zolf, maar ook omdat de gevaarlijkste me dedinger van Jan Boon daarmede uitge schakeld was. Deze eerste dag, de dag der afdaling, heeft overwinningen gebracht aan Jan Boon, aan Gratia Schimmelpenninck van der Oye en Jan Kol ff. Hun voorsprongen zijn echter niet zoo heel groot, zoodat de slalom op den tweeden dag veel strijd te zien zal kunnen geven. De prestaties. Om twee uur startte de eerste deelneem ster, waarna met tusschen,ruimten van 1 minuut de inschrijvers voor de damesklas se, heerentoorklasse en heeren-ronktasse volgden. In do renklasse maakte Jan Boon, de kampioen, den snei9ten tijd, hoewel hij op do zeer snelle baan tweemaal viel. Hij be reikte een gemiddelde uursnelheid vam on geveer 60 k.m. Jan Boon had 24 seconden voorsprong op Ha raid zur Niedon, die tweede werd en ook een zeer fraaie afda ling maakte. Gratia en Ella bestrijden elkaar. Daar Grata Schimmelpenninck de eenige inschrijfster was voor do diamesrenklasse, had men, de toeren- en renklasse samenge voegd tot één damesklas9e. Ella Kerdel, die verleden jaar in die toe- rcnklasse verreweg de beste was. moest het nu dus tegen Gratia Schimmelpenninck op nemen. En zij heeft hot er goed afgebracht, want zij deed slechts dcht seconden langer over het traject. Ella Kerdel stelde zeken- beid boven uiterste snelheid en viel dan ook geen enkele keer. Gratia Schimmelpeninck verloor door een onnoodigen val tijd. In de lieerentoerklasse weerspiegelden de gemaakte tijden de aanzienlijke vorderin gen der deelnemers. Niet minder dan zes loopei's legden hot traject, dat ongeveer 2500 Lyon, 21 Januari, 4 uur 53 min.; Grenoble, 21 Januari 7 uur; Monte Carlo, 21 Januari 13 uur. Volgens de berichten zijn beide rijders in goede conditie. Maar... dat is ook eerste voorwaarde, want de nu volbrachte rit is een plezierreis je in vergelijking mot d$ race, welke Dins dagavond gaat beginnen. Laat ons echter hopen! De poging is met zulk een kleine wagen van beperkt motorisch vermogen bijna bo- venmenschelijk. Des te meer eer echter als stoere wils kracht en groote rijvaardigheid toch doen slagen. meter lang was, binnen de vier minuten af, zoodat hier oen gemiddelde uursnelheid van 40 k.m. bereikt werd. In de heerenklasse kwam Jan Boon als eerste aan met een .tijd van 3 min. 40.8 sec. van de dames won Gratia baronesse Schim melpenninck van der Oye met 3 min. 47.2 sec., terwijl eerste van de heerentoerklasse werd Jan Kolff met 3 min. 35.2 sec. Tusschen auto en hek bekneld geraakt In de IJsbrechtumsstraat te Wimlbritsera- deel (Fr.) stond gistermiddag omstreeks half een de groentenhandelaar P. Postma uit Ni j land met zijn groen ten auto aan den kant van den weg. Hij was bezig met het afwegen van groenten. Op dat tijdstip na derde een zeswielige vrachtauto uit Zuid- Scharwoude. Door de gladheid van den weg kwam deze wagen te slippen en reed eerst tegen het hek van de kerk, dat werd inge drukt en daarna tegen een aan de overzijde staanden boom. Het achtergedeelte van de auto drukte de groentenauto tegen het hek, zooda P. bekneld geraakte. Hij liep zeer ernstige verwondingen op en werd op ad vies van den geneesheer Donkersloot uit Snoek naar het St. Antoniusziekenhuis, al daar overgebracht waar hij kort na aan komst overleed. De groentenauto werd vernield, die andere wagen- werd nagenoeg niet beschadigd, ter wijl de chauffeur ongedeerd bleef. Gister bracht de minister van Defensie, dr J. J. C. van Dijk, een bezoek aan de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen fabriek Fokker, waarbij Zijne Excellentie vergezeld werd door vele burgerlijke en militaire autori teiten. Het gezelschap werd ontvangen en door de fabriek geleid door den onderdirecteur der Fokkerfabriek, den heer J. E. van Tijen, Tijdens den rondgang toonde de minister groote interesse voor de in bouw zijnde vliegtuigen, o.a. de D-21 jaohtv lieg tuigen en de G-l jachtkruisers voor Soesterberg, de torpedo-vliegtuigen (T—8—W) en de C—14 W verkenners voor de marine. Verder ging de belangstelling der heeren uit naar Fokkers tweemotorige jager, de D23, wel ke op de Parijsche luchtvaarttentoonstelliing zoo'n belangstelling trok en ten slotte naar don geheel metalen bonum en werper Fokker T—9. Uiteraard- werd tevens in oogenschouw ge nomen hetgeen de leiding der fabriek heeft verricht inzake luchtbescherming. Zoo zijn voor de „gasploeg", der fabriek aanwezig: Schuilkelders, gasmaskers, gaskleeding, sa- litairo hulpposten en gereedschappen, ter wijl ten behoeve van een snelle ontruiming Ier fabriek- een signaalsysteem en diverse nood uitgangen zijn aangebracht Ook is er een eigen brandweer. Na- nog eenige besprekingen te hebben gevoerd word op de fabriek de lunch ge bruikt. In den namiddag keerden do autori teiten naar Den Haag terug. Merkwaardig ongeluk te Rotterdam Gistermorgen is op den Stationsweg 'te Rotterdam een even merkwaardig als gru welijk ongeluk gebeurd, waarbij de 53-jarige hoofdonderwijzer H. C. P. Minderhoed., hoofd van de lagere school aan de Zwarte- wmlstr$iat alhier levensgevaarlijk is ge wond. De hoofdonderwijzer, die niet wel was, moest op het Stationsplein bij de plaats waar lijn 3 staat, braken. Hij is daarbij, zonder het blijkbaar te hebben opgemerkt, gaan staan tusschen den motorwagen en den bijwagen van een tramstel van lijn 3, Het personeel van de tram heeft evenmin iets gemerkt en toen het tij-d was', hebben zoowel de conducteur van den motorwagen als die van den bijwagen het sein tot ver trek gegeven. Toen de tram zich in bewe ging zette, is de heer M. door den bijwa gen gegrepen. Hij is echter niet onder den wagen geraakt, maar voor de baanschuiver blijven liggen en zelfs toen heeft niemand iets van het ongeluk gezien. Eerst 'ter hoog te van de Cafetaria bemerkte een voorbij ganger dat er een man voor de baanschui ver lag, hetgeen wil zeggen, dat de heer M. door alle bochten op het Stationsplein en den Stationsweg over driehonderd tot vierhonderd meter is meegesleurd. Het was echter niet mogelijk, den heer M. onder de haanschuiver weg te halen, zoodat de wagen moest worden opgevijzelde Nadat dit was gebeurd, heeft men den zwaar gewonden man opgenomen. Per auto van den geneeskundigen dienst is hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij in deerniswekken- den toestand is opgenomen. Hij had o.m. beide armen gebroken, ernstige verwon dingen over het geheele lichaam opgeloo- pen, inwendinge kneuzingen bekomen en bovendien een hersenschuddig gekregen. Het Duitschland van Stresemann Een Duitsch paviljoen op de wereldtentoonstelling te New- York. Echter door Amerikanen betaald Ondanks de weigering van Duitschland deel te n-ernen aan de tentoonstelling te New York zal een paviljoen worden opge richt om het cul'tureele, wetenschappelijke en industrieele Duitschland yan voor de komst van Hitier te laten zien. Een comité van 70 Amerikanen, onder lei ding van Laguardia, den Burgemeester van New York heeft Donderdagavond dit be sluit genomen. Het D-uitsche paviljoen zal „het paviljoen der vrijheid" heet en en „het Duitschland van gisteren en het Duitschland van mor gen" laten zien. Heit zal worden opgericht met deelneming van, Duitsche geëmigreerde professoren en kunstenaars. Het ten-toonstellingsbestuur heeft, terrein afgestaan, uit schenkingen is 250.000 dol- alrs bijeengebracht. De leiding der organi satiecommissie berust bij dr. Kingdom, pre sident van de universiteit te Newark. Handelsschepen wijken voor oorlogsbodems De Amerikaansche manouevres. De Pacific-vloot der Vereenigde Staten begint heden den tocht door het Panama- kanaal. Ter hoogte van Cristobal zal zij de Atlantische vloot ontmoeten voor manoeu vres. Donderdag is het geheele scheepvaart verkeer met handelsschepen door het ka naal stopgezet. Het zal worden hervat zoodra de laatste oorlogsbodem, waarschijn lijk het vlaggeschip Pennsyvania, dat he denmiddag uit Balboa zal vertrekken, het kanaal gepasseerd zal zijn. De geschiedenisv an Zuid-Afrik^ in beeld gebracht. Dé eerste in Zuid-Afrika gemaakte ge luidsfilm, getiteld „Die bou van 'n nasie", welke de geschiedenis weergeeft van het land vanaf de vroegste tijden tot aan de tot standkoming van de Unie, heeft onlangs te Pretoria zijn eerste vertooning beleefd. „Die Transvaler" schrijft hierover als volgt: Dit is een grootsche onderneming, welke schitterend geslaagd mag heeten. Het eerste deel, loopende van de omzei ling van de Kaap door Bartiiolormeus Diaz tot het begin van den Grooten Trek, is een zuiver stuk romantiek. De pracht van het land en de heerlijkheid van het Ilolland- sche bestuur wordt in een reeks schitteren de opnamen vastgelegd. Het begin van den Grooten Trek wordt vooral beheerscht door den persoon van Piet Retief, waarbij de toeschouwers een uitstekenden indruk krij gen van de geweldige moeilijkheden, waar mede de voortrekkers te kampen hebben gehad. Voor de vervaardiging der tooncelen va.n het bezoek van Piet Retief aan Dingaan, de moord, de slachting bij Bloukrans en Wee- nen en den slag bij de Bloedrivier zijn niet minder dan 8.000 naturellen gebruikt. De film wordt hervat in 1866 na de tot standkoming der republieken. De climax van de botsing tusschen Boer en Brit wordt symbolisch weergegeven, alsook de totstand koming .van de Unie. Dit deel van de film, zoo vervolgt „Die Transvaler", zal de meeste critiek bij het Zuid-Afrikaansch sprekende publiek uitlok ken wegens de manier waarop over geschied kundige feiten wordt heengegleden, maar in zijn geheel genomen is dit een rolprent, die beslist door elke Afrikaner gezien mioet worden. Het ligt in het voornemen, de rolprent als oen publiciteitsfilm ook in het buitenland te vei'toonen. paddenstoelen bedolven Een verregaand staaltje van verwaarloozing. Een dezer dagen is in de Rijks Klinieken te Utrecht een 77-jarige vrouw uit Maarn opgenomen die in verregaanden staat vam vervui ling verkeerde. Een uur na aankomst is zij over- loden. De 'Justitie stelde naar aamlei- ding hiervan een uitgebreid onder zoek in. De toestand van vervuiling, waar in de' overledene verkeerde, gaat alle perken te buiten. Haar leger stede werd, behalve met enonmie hoeveelheden ongedierte van aller lei aard, aangetroffen met een dikke laag paddenstoelen. Duitschlands handelsoffensief op Britsch-lndi Auto's beneden den kostprijs vu kocht. Sir Thomas M. Armcough, Britsch handti 1 commissaris, zegt in een officieel rappj j dat Donderda jl. door het „Stationery Offic gepubliceerd werd het volgende: „Uitvoerpremies, die verstrekt worden Duitsche exporteurs, stellen hen in sla om veel lagere prijzen te nobeeren, dan van hun buitenlandsche concurrenten. „Duitsche firma's konden een groot ai tal contracten met de Britsch-Indische geering en particulieren afsluiten, tegen pi zen. waar tegen het anderen onmogelijke te concurreeren en die weinig verband hi den met de ware productiekosten. Stijging van den verkoop 25 pet. de „De Duitsche machine-industrie op gebied, heeft een aanzienlijk deel van dl markt veroverd. „Het aantal Duitsche auto's, dat in Brits Indié is geimporteerd, is gestegen van 1936/37 tot 2097. in 1937/38, en wel tegen pi zen, die beneden den productieprijs moei liggen". Duitschlands verkoop aan B.-Indië is genomen met 25 terwijl dit land sle vijf procent betrekt van hetgeen Indië koopt. Engelands handel daarentegen in dië is met 3 gedaald, hoewel Brittaw Indië's beste afnemer is. Sir Thomas, wiens verslag loopt tot en September 1938 raadt den Britschen fa kanten aan er zelf op uit te gaan en sche markt die nog vele vele mogelijklu biedt, te bestudeeren om te onderzoeken;! de handel verbeterd kan worden. Er is, zegt hij, nog geld te verdienen Indië, maar dit zal in de toekomst n ker worden, omdat Indië bezig is, in takken van industrie zelfstandig te won Hij voegt hier echter aan toe, dat, wé maatregelen men ook neemt b.v. om de voerrechtcn in Britsch Indië te vermindei deze toch niet kunnen bewerkstelligen, de Engelsche textielnijverheid haar spronkelijke positie op de Indische mai terug krijgt. Verlaging der invoerreciiü hec zouden echter de achteruitgaing van den is eve del kunnen remmen en de verkoop vani toenen goederen bevorderen, aldus de ini striecle verslaggever van de „Daily Expra Dat Duitschland door zijn exportpremie markt verknoeit en andere landen uitsd kelt is waarschijnlijk wel een gevolg zijn gebrek aan deviezen. Tegen de „dictatuur van het kapitai Als „bondgenootder regeerlï Dezer dagen is te Utrecht in het Jit beursgebouw eeti druk bezochte vergadf gehouden van de N.A.P.A. (Nationale-, Poliep-Actie), welke bedoeld was als eend tactvergadering, waar vertegenwoordig uit alle kringen en streken aanwezig wart De gedachtenwisseling werd geopend.dj den secretaris, dr. P H. van Dungen uit! megen, die bij ontstentenis van den voofl ter de vergadering presideerde en in grfl lijnen uiteenzette, dat de N.A.P.A. be« ons volk voor te lichten omtrent het sli meer dreigend gevaar van de dictatuur fyet kapitalisme, waartegen zij, ongeai politieke en, godsdienstige richting, de t schillende maatschappelijke groepen krachten wil samenvoegen, om zoo een eengesloten front te vormen tegen de poli? Under poliepen worden verstaan die M lingen, welke wegens hare monopolistis en met het algemeen belang geen rekel houdende organisatie en werkwijze, een dreiging vormen zoowel voor de hoop van het staatsgezag als voor de economie zelfstandigheid van steeds meer maatscln pelijke groepen en enkelingen. Medegedeeld werd, dat binnenkort eigen maandclijksch orgaan der hewej zal verschijnen. In verschillende plaatsen zijn reeds! steunpunten der actie opgericht. De bef ling is overal te komen tot dergelijke t non. Met nadruk werd onder algemeene inste ming verklaard, dat de actie niet tegen regeering is gericht, doch dat, intcgendi het oogmerk is om de overheid in een ob lief voorgelicht volk een bondgenoot' verschaffen in haar strijd tegen de poliep .1 b( Sieraden in een schoenendoos De schat verlor Een buitenlander had in een opslagpb te Amsterdam zijn inboedel in bewaring geven. Daarbij vond zich ook een schoei doos, waarin sieraden waren verpakt, zcr dagen is hij tot de ontdekking gekon dal de doos was geopend. Een aantal den ter waarde van vierhonderd gulden er uit verdwenen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6