Geheimenissen om de boventallige onderwijzers De begrooting goedgekeurd RAAD SCHAGEN en 3 Rijks '-Jarige die vervul- ij over- waar- gaat leger- i aller- een Niet alles in 'f openbaar zeggen vindt de burgemeester Wethouder Bijlsma was wakker op de vorige vergadering. Sliep dan de verslaggever van de Schager Cou rant? Geheimzinnige verdwijning van een kermisbrief. Wethouder Buiskool mag niet zeggen dat hij een llnksche regeering wil. Hoe onbe duidender de zaken, hoe dikker de dossiers. Geen algemeene beschou wingen op de begrooting. Het geld is tóch opl Voor den heer Van Erp was geen presentiegeld noodig ge weest, hij was er immers bijna nooit... Wethouder Buiskool en de heer De Vries hebben schik in elkaar. De kracht van den heer Wissekerke beeft den muur bij de kerk bijna doen bezwijken, maar hij blijft toch voorloopig staan, de muur dan. De Laagzijde om den meter nieuw be- straatl Geen extra subsidie voor de het R.K, bewaarschoolonderwijs. De heer Winkel krijgt geen loonsver- hooging. Onze gemeentetimraer- man moest eigenlijk „gemeentelijke Manus" heeten. De gasfabriek krijgt weer een directeur, maar zon der salarisverhooging. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad voltallig ter behandeling van de verschillen de begrootingen. Voorzitter was de burge meester de heer J. Cornelissen, secretaris de heer A. C. Roggeveen. De publieke tribune is goed bezet. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Wethouder Bijlsma zegt dat uit het verslag i de Schager Courant over de laatste ver gadering zou kunnen worden opgemaakt, dat hij tegen de landbouwschool zou heb ben gestemd. Spr. zegt geprotesteerd te heb ben bij de redactie, hij had slechts bedoeld te stommen tegen het voorstel-de Veer, niet teecn liet voorstel-de Veer amendement Buiskool. He redactie had hem te kennen ge geven dat hij eigenlijk had zitten slapen, daarom verzocht de wethou der het betreffende gedeelte der no tulen voor te lezen. Voorzitter (vriendelijk);: Gaarne, meneer Bijlsma. Uit de notulen wordt voorgelezen dat de oerrccnt heer Bijlsma heeft gestemd zooals hij zoo- ■nsief >ch-Iii| >st prijs n handt! el rappe .ery Oflio s in sta dan enten, groot ai idische tegen pi ogeiijk v rband hl arkoop tn denb van' s de ind Exprs tpremie •n uitscl ;evolg iven heeft verklaard. Voorzitter: U zij recht gedaan. (Gelach.) INGEKOMEN STUKKEN Ingekomen zijn de goedkeuring van Ged. Stalen op het raadsbesluit van 1 December terzake kasgeldleening en rekening courant overeenkomst, zoomede goedkeuring op be grotingswijziging, Procesverbaal van kas tn boeken van den gemeente-ontvanger, rap port administratie grondbedrijf, vierde kwar aal, bericht van benoeming van den heer I. Botman tot bezoldigd veldwachter. De heeren Jac. Koopman, Jac. P. Schilder, Nottelman. K. Bakker berirhten hun be- regeerlï Docming tot leden resp. plaatsverv. leden tan het stembureau aan te nomen. De heer Bakker zond een dankbetuiging voor ge- inien besluit inzake hondenbelasting. De- stukken worden voor kennisgeving aan genomen. De kermis. De minister van Binnenlandsche za ken berichtte, dat het hem niet mo gelijk is het aanvangsuur van den Zondagskermis vroeger te stellen. Dit zou een onbillijkheid zijn, meent hij tegenover de vele andere gemeente besturen, die zich bereid verklaarden zich naar de Inzichten der regeering J te voegen. De landbouwschool inspecteur van het landbouw onderwijs raaclt meer lokalen te bouwen dan de tce- ling aangeeft. Twee dubbele klassen acht voldoende. JUen heer De Vries heeft het. getroffen dat toliet schrijven van den minister over de «raiis niet gerept wordt over de Zondags- en ontheiliging van gevoelens van an- Wsdenkenden. Het antwoord is vrij onschul- diïeïi opent nog vele perspectieven voor den Middenstand om te adresseeren. .Voorzitter: Nee, meneer De Vries, daar «dt u ongelijk in, een en ander is ge poerd op de Zondagswet. Ik geloof niet de Middenstandsvereenigingen meer kunnen doen dan B. en W. Voorzitter-wijst voorts op voorbeelden van jptore gemeenten. Er wordt zoo gezanikt en zoo weinig geloof gehecht aan wat ik zeg,aklus voorzitter, dat ik de vorige correspon dentie wel wil voorlezen. Be heer De Vries:- Ik ben er heelemaal 1 Dl®' op gesteld. Wethouder Buiskool: Leg het ter visie. 1 Voorzitter: Dan komen de heeren niet. Als de Gereformeerde gemeente er niet was er geen kou aan de lucht. verlof slagpb schot' pakt. gekon ital s- ildcn Een geheimzinnige verdwijning Be Secretaris haalt dan het lijvige dossier, waaruit de brief voorloopig nog niet te voorschijn kan worden ge- tooverd. Een en ander verwekt veel onderlinge hilariteit. Weihouder Bijlsmt wil gaan pandoeren. Slechts de heer Van Erp heeft er geen ple zier in. Tenslotte wordt de veronder stelling geuit, dat misschien de heer Pilon den brief eruit heeft gehaald. De Secretaris merkt op, dat hij den brief kort geleden heeft gezien. Weth. Buiskool: Dan zit ie in 't dossier „Kort geleden". (Gelach.) Eindelijk wordt de brief gevonden. Het is een schrijven van den Commissaris der Koningin, waarin dui delijk blijkt, dat den burgemeester eenvou dig is voorgeschreven de Zondagskermis op 7 uur te openen, een en ander in overleg met den minister. Voorzitter deelt mede verder het gehecle dossier ter visie te leggen. De heer De Vries: Het is nooit mijn be doeling geweest u mindere activiteit in de schoenen te schuiven. De heer v. Erp heeft waardeoring voor het streven van B. en W., maar is verbaasd over het schrijven van den minister, waarin deze zegt een groote onbillijkheid tegenover zooveel andere gemeenten te begaan indien voor Schagen een uitzondering wordt ge maakt. Waarom dan geen algemeen verbod? Voorzitter: U is toch mis. 't Gaat om de Ger. Gemeente. In Wieringerwaard zou hee lemaal geen bezwaar zijn vroeger te begin nen. Barsingerhorn ook niet. Mej. Kamp: Die hebben er wel een. Voorzitter: Dat is een evangelisatie. Mej. Kamp: Niet hoor! Voorzitter: De antieke Zondagswet moet worden ongeruimd. Weth. Buiskool: De eonige mogelijkheid is, dat we een linksche regeering krijgen. De heer De Vries: Laten we ons daar niet in verdiepen. Voorzitter (hamerend) Nee, nee, dat mag de wethouder niet zeggen, dat kan ik niet toelaten! LID COMMISSIE WERING VAN SCHOOLVERZUIM In de vacature J. Schoorl Pzn. wordt be noemd de heer K. Pater mte 9 tegen 2 stemmen. De voordracht luidde: 1. K. Pater, 2. C. Koning. WIJZIGING AMBTENAREN EN WERKLIEDEN REGLEMENT B. en W. stellen voor oenige wijzigingen aan te brongen in de rechtspositie van ge meenteambtenaren en werklieden, conform de algemeene circulaire van Ged. Staten aan de Gemeentebesturen gezonden. De organi saties kunnen zich met een en ander vereeni gen. Een en ander staat in verband met de dienstplichtwet. Voorzitter merkt op, dat dc onbeduidendste dingen tegenwoordig de grootste stoornis eischen. De raad krijgt hoe langer hoe meer te doen, maar de hoeren hebben natuurlijk alles aandachtig hostu- deèrd, meent voorzitter. Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen. WIJZIGING GELDLEENINGSBESLUIT B. en W. stellen, op verzoek van geldgeef- ster voor, in 't raadsbesluit tot 't aangaan van een goldleening van f 334.371,21 bij de Eerste Ned. Verz. Mij, nog de bepaling op te nemen, dat geldgeefsfer bij betaling van de 40e annuiteit, het recht heeft de restan ten op te eischen. Daar na verloop van 40 jaar de léening bijna geheel is afgelost, heeft het college geen bezwaar. Aldus besloten, 't Is allemaal erg flauw, zegt voorzitter. VERGOEDING ONDERWIJS Het bedrag volgens art. 35 bis der L. O. Wet 1920. dat per leerling voor de openbare lagere school wordt beschikbaar gesteld, om als grondslag te dienen voor de vergoedin gen aan het hijzonder onderwijs, wenschen B. en W. vast te stellen op f 12.37 per leerling Wat betreft de uit.keering in de exploita tie kosten van bvzondere lagere scholen in andere gemeenten, door kinderen uit Scha gen bezocht wordt voorgesteld uit te keeren over de jaren 1935 en 1936 aan diverse ge meenten totaal f 204 27. een en ander volgens art. 104 L. O. wet 1920. Dit vindt voorzitter het gewone jaarlijk- sche grapje. Het geeft geen aanleiding tot besprekingen. Z. h. s. wordt hot voorstel aan genomen. Tegenstemmen geeft toch niet! Begrootingen DE GEMEENTEBEGROOTING In ons nummer van 5 December gaven wij over een en ander een ruime beschouwing. Wij volstaan daarom er thans aan te her- nineren, dat de begrooting sluitend is ge maakt door een bedrag van f 15.000.uit de buitengewone middelen: gedekt door de re stant opbrengst van het electriciteitshedrijf De schuldenlast der gemeente bedroeg op 1 Januari ongeveer f 240.000, exclusief de lee ninccn voor de bedrijven. Er zijn verschil lende tegen val Iers geweest, o.a. de nadieoiliee taxatieverschillen bij het grondbedrijf, en liet. verminderen van de rijksvergoeding voor het onderwijs aan de ulo-school. Meevallers zijn de lagere raming va.n geldleen ingen. De stoute schoenen zijn aange trokken. zegt voorzitter, vroeger een dag, later een middag thans meent men het in een avond af te kunnen. De geldmiddelen zijn slécht, de raad heeft weinig meer te vertellen. Er zijn geen algemeene beschouwingen. OPMERKINGEN DER COMMISSIE VAN ONDERZOEK. De commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Jb. de Vries, De'-ker en Bakker hebben verschillend'; opmerkingen xemaakt. welke B. en W. als volgt beantwoorden Presentiegelden, post 15. Met het verzoek van de Commissie het ge raamde presentiegeld van f 275.op f 225.— te brongen kan het college zich vereenigen. Wethouder Buiskool zegt te meenen dat de commissie wel van oordeel is, dat de raad niet al te vaak bijeenkomt. Hoe zou de heer van Erp erover gedacht hebben als hij de begrooting had nagezien? Misschien was dan 't bedrag wel op een tientje gezet (omdat de heer van Erp er zoo weinig is. Verslag.) De heer van Erp: Geschrapt. Kosten Politiebureau, post 70. De commissie wenscht het bedrag aan licht en brand van het politiebureau geen f 60. hooger te ramen, het eveneens, in 193S te be palen op f 122.50. B. en W. gaan hiermee accoord. Onderhoud markten, beurzen, hallen, post 153. De commissie, stelt, gehoord het advies van den gemeente-architect voor deze on- derhoudspost met f 140.—» te verlagen en op f 50.te brengen. Het college beeft geen bzwaar, maar wijst op de omstandigheid dat bijzonder onderhoud de post plotseling kan verhoogen. 't Is eigenlijk dwaasheid vindt wethouder Buiskool, net zoo lang als 't breed is. Het is toch maar een raming. Kosten gemeentereiniging, post 162. De commissie is bet niet met B. en W. eens f 250.uit te trekken voor onderhoud van de oude auto. Men acht het beter de auto, welke volgens don gemeentearchitect nog in goeden staat verkeert, af te rijden, en als veel onderhoud noodig blijkt, den wagen te verkoopen. Practischer zal het dan zijn een reserveauto te huren. De commissie ziet de oplossing door de post voor onderhoud nieu- wo auto te brengen op f 50-en de post los se loonen door deze met f 20.te verhoogen op f 1200.te brengen. B. en W. willen de post onveranderd laten, juist omdat de oude auto nog zoo goed is. Doet zich plotseling groot onderhoud voor, zal men inderdaad de auto 'verkoopen. B. en W. nemen niet alles voor zoete koek op. beweert voorzitter! De heer de Vries heeft zich vroolijk ge maakt, want het negatieve antwoord is pre cies gelijk aan het verlangen van de com missie. Wethouder Buiskool vond juist het stand punt van de commissie vermakelijk, maar als de commissie meent dat er geen onkos ten aan de oude auto mogen worden be steed moet zij consequent blijven. De heer de Vries: Het antwoord van B. en W. is ons soepel genoeg. Alleen wil de heer de Vries principieel uitgemaakt zien dat er geen kosten gemaakt worden aan de oude auto. Weth. Buiskool: Als ik gezegd heb prin cipieel dat was dat sarcastisch bedoeld. U heeft niet genoeg naar mijn gezicht gekeken Maar wij wülen ook geen kosten maken. Voorzatte: eD oude auto kan ineens „krak" zeggen, daar is 't een auto voor. Ik ben een maal geen autobezitter helaas, dat heb ik nooit voor mekaar kunnen boksen, maar dat weet. ik er toch wel van. De raad is tenslotte van oordeel dat het. een kwestie van halen en brengen is en het voorstel van B. en W. wordt daarom gehand haafd. Dc heer Wissekerke ziet vooral nog wel iets in de oude auto bij brand enzoo- voort. VerJ'chtinn, verwarming school lokalen post 244. B. Cn W. gaan accoord met het commissie voorstel deze post van f 50.— op f 400.— te brengen. Commissie waring van school verzuim post 289* Op voorstel van de commissie wordt de nost schoolverzuim van f 2.op f 5.ge bracht. De lieer' de Vëer zegt dat alleen een ex tra sigaar wordt gebruikt. Tonaal heeft de commissie een be drag van f 347.kannen bezuinigenl De commissie stelt, om het evenwicht te bewaren voor, dit bedrag over te brengen op onvoorzien. Nu komt het, zegt voorzitter: Muur bij de kerk, post 430. De commissie acht het, gezien de toestand van de gemeente finantien niet verantwoord f 2800.uit te trekken voor het opzetten van een nieuwe muur met ezelsrug om de Ned. Herv. Kerk. Volgens den gemeente-ar chitect is de muur nog vrij goed. Als er ver beterd moet worden, begin dan bij de be strating, meent de commissie. Zij adviseert thans het uitgetrokken bedrag van f 2800.— op den kapitaaldienst te schrappen, en de geraamde opbrengst va' een geldloening met f 2800.— te verlagen, om zoodoende dp eindcijfers nipt te hein vloeden. B. en W. wil len de post handhaven, eveneens... naar aanleiding van een advies van den gemeen te architect. Het is noodzakelijk den muur te vernieuwen. Overigens is hc college het met de ge maakte onrnerking over de bestrating eens, De kwestie van den muur achten B. en W. echter het meest urgent. Voorzitter zegt dat ook B. en W. een on derzoek in loco hebben ingesteld. Men heeft ontzettend lang hij den muur gestaan, het is een dcplorablo toestand. Niet graag zou spr. den indruk vestigen dat men er zelf niet naar gekeken heeft. Ook de commissie verklaart een persoon lijk onderzoek te hebben ingesteld. De heer de Vries heeft van den architect, gehoord, dat hot geschoord was. Voorloopig gaat het dus wel weer. Maar bovendien, zullen Ged. Sta ten een tepnintr van onderhoud goedkeuren? Voorzitter: Absoluut, zeker is dat niet, maar wé hebben een speciaal financierings plan. De heer de Vries blijft er bij dat dc be grooting de uitgave niet wettigt. Weth. Buiskool zegt.dat tóch ieder iaar honderden guldens onderhoud noodig zijn. De heer de Vries: Nee, nee. Wefh. Buiskool: Ja, ja, men zou 't dan in gedeelten moeten doen, heter is 't daar om ineens. Dan kan men meteen het kerk plein afsluiten. Het centrum van de ge meente moet er toch netjes uitzien. Er is toch geen gevaar, zegt de heer de Vries. Ook onoppervlakkige menschen zullen niet zeggen dat liet slordig is in Schagen. Wethouder Buiskool verdedigt nogmaals zijn standpunt. Voorzitter wiist op de werkverruiming. De heer Wissekerke deelt de meening van don heer de Vries. Men heeft de eerste twee jaar geen last. Spreker heeft er flink aantref rok ken. Voorzitter: Vandaar, dat 't zoo slecht is (Gelach). De hepr Wissekerke had liever geld voor de bestrating uitgetrokken. Waar zijn de twintigduizend steenen gebleven, waar des tijds over gesproken is? De twee straten makers worden langzamerhand werkloos! Voorzitter noemt inderdaad goede bestra ting van veel helantr, de heer Wissekerke grijpt hem met de steenon in het hart, maar er is geen geld. Zoolang er zooveel kuilen zijn, worden overigens de straatma kers niet werkloos! Het voorstel van B. en W. wordt met 8 tegen 3 stemmen verwor pen. Voor stemmen alleen Weth. Buiskool, Mej. Kamp en wethouder Bijlsma. Weth. Buiskool wijst er op, dat er nu op de begrooting middelen gevonden moeten worden, geld voor onderhoud uit te trek ken. Voorzitter noemt dit moeilijk, het gaat beter bij af- en overschrijving. Weth. Buiskool: Dan zeggen ze weer, wat zijn we lastig. Voorzitter: Nee, nee, met een redelijken raad is altijd te praten. De heer Wissekerke dient, desgevraagd een voorstel.in, steenen te bestellen, voor loopig alleen voor de Molenstraat. Weth. Buiskool zegt, dat dit wel uit onvoorzien kan desnoods. De heer de Veer; We hebben toch f 15000 we kunnen steenen genoeg koopen. Weth. Buiskool: Mooie financiers zouden jullie zijn. De heer de Veer: In dit opzicht hebben we van m ekaar niets te lee ren. Weth. Buiskool: We zouden de Nieuwe Laagzijde om den meter kunnen bestraten, daar hebben we geen aanvangsuur van de kermis bij noodig! (Vroolijkheid). Het steenen-aantal wordt gaande de besprekingen, steeds hooger, maar tenslotte besluit men voorloo pig voor f 243 steenen te koopen. Het college zal dan aar bevind van zaken handeleh. Er is nogal eens gewetcnsgeld, zegt Voorzitter. Weth. Buiskool: Slaat dat op mij? De heer v. Erp: Geen namen noemen (Ge lach). S"vsid?o biiz'* voorbereidend onderwijs, post 235. De minderheid uit de commissie, de heer Dekker is er voor de post te verhoogen met f 900 en op f 1200 te brengen. De meer derheid staat hier afwijzend tegenover, en heeft overigens ook niet opgemerkt op wel ke wijze de minderheid deze hoogere kosten wil dekken. De algemeene hegrootingstoe- stand laat volgens de meerderheid geen ruimte voor het voorstel-Dekker. De heer Dekker meent in den dienst 1940 dekking te kunnen vinden uit de reserve- posten van het electriciteitshedrijf. Het Ka tholieke volksdeel meent niet te veel te vragen. Het is tenslotte een derde van de bevolking. De heer de Vries zegt dat de gemeente tegen bijzonder voorbereidend onderwijs anders staat dan tegenover het neutrale. Men heeft geen enkele plicht, al is het onderwijs sympathiek. Tenslotte is het reservepotje, waar de heer Dekker op doelt niet onuitputtelijk. Dc'hccr Dekker meent dat do gemeente eveneens neutraal voorbereidend onderwijs niet behoeft te steunen. Er is een vooront werp het bijz. voorbereidend onderwijs in de wet op te nemen. Waarom daarop ge wacht? Voorzitter: Dan doen we het dan. De heer Dekker zegt dat f 300 toch te kort is. Het is meer een natuurrecht. Geen der heeren verlangt meer het woord, als voorzitter nog heeft opgemerkt, dat in derdaad de veservenot opraakt, men zoo lang mogeliik de zelfstandigheid moet. be waren en de heer Dekker heeft gezegd dat als het potje opraakt, het sexvoon voor bereidend onderwijs ook wceraakt. Begin de f 000.— eerst te geven, wie over twee jam- leeft, wie over twee iaar zorgt! Het voorstel-Dekker wordt verworpen met 74 stemmen. De Katholieken en de heer van Erp stemmen voor. Verl'oHUng, verwarming openba re school, post 219. De commisie stelt voor Winkel naast zijn conciergeschan fijdeliik (voorloopig alleen gedurende het jaar 1939) tegen een vergoe ding van f 156.per iaar te belasten met het toezicht op en schoonhouden enz. van het ge- houw der openbare lagere school, annex gvmnnsctieklokaal, voor zoover dit noodig zal blijken, in verband met daarin te houden cursussen, oefeningen, repetities, enz., ge let op hot wisselvallige dezer werkzaamhe den geeft d" commissie de voorkeur aan deze wijze van M'noning hoven de door Burge meester cn Wethouders voorgestelde salaris verhooging. Tenslotte stelt de commissie er prijs op haar erkentelijkheid te hetoonen jegens de heerpn Bezelman en Holtron voor de aange name en doeltreffende toelichting en hulp hunnerzijrls ondervonden. Burgemeester en Weth oudiers muonen hun voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den conrieree met f 156.te moeten handhaven. Zij zijn van oordeel dat het niet gewénseht moet worden geacht, dat het be drag der vergoeding telken jaar weer een nunt van bespreken zou moeten uitmaken. Overigens zijn zijn van meening, dat de wis selvalligheid der werkzaamheden niet zoo groot zal zijn, als de Commissie zich voor stelf. Voorzitter wijst er nog op. dat de werk zaamheden van Winkel steeds toenemen. Vanmorgen was er nog een aanvrage voor een hakkersen rsns. Dc hoer dc Vries herinnert aan vorige besmvkingeri. Als men eenmaal 't salaris geeft zit men er aan vast. Tn haar onschuld meende de commissie goed te doen. Het kan naar bevind van zaken ook verhoogd wor den. Vooralsnog vindt de commissie de zaak nog te weinig constant. Tenslotte als er meer werk komt zou Winkel weer verhoo ging vragen. Weth. Bijlsma heeft als bezwaar het elk iaar vaststellen De begrooting is steeds moei lijker sluitend te maken. Men zal op deze post al gauw gaan knibbelen. De Raad is er steeds afkecrig van ge weest salarissen als sluitpost te beschouwen zegt de heer de Vries. De heer Dekker merkt op. dat de commis sie geenszins er naar streeft Winkel te be- nadeelen. Dat zou onmenschelijk zijn. Weth. Buiskool noemt het standpunt van Weth. Bijlsma volkomen juist. Juist het ver leden van der raad, de salariseen niet als sluitpost te beschouwen, moet aanleiding geven het salaris vast te stellen. Daarom spreekt de heer de Vries onlo gisch. Voorzitter wijst nog eens op het perma nente karakter van vele cursussen. Wethouder Buiskool merkt op dat ook de pensioengrondslag een factor van betee ken is is. Laat men er zich nu ineens vanaf maken. De heer de Vries laat zich niet overtui gen. Weth. Bijlsma brengt nog in 't midden, dat de volgende raad er hoed anders over kan denken. De heer de Vries noemt dlit een votum van. wantrouwen in den volgenden raad. Het voorstel van B. en W. 'wordt met 6 om 5 stommen verworpen. Tegen stammen de heeren Stam, Dekker, Klaver, v. Erp en deheer de Vries. Het voorste] van de commissie wordt ge acht te worden aangenomen. VERSCHILLENDE OPMERKINGEN. komen nu nog uit den Raad. De heer Stam vraagt hoe het zit met de kwestie van de boventallige onderwijzers In het openbaar wil voorzitter er niets van zeggen, men weet overi gens nog weinig, al is men er mee bezig. Ook wil voorzitter niet in het openbaar ingaan op een vraag van den heer Wissekerke over het ha- venonderhoud. Men moet in 't open baar niet zooveel zeggen, meent spr. De heer de Vries: Dat vindt de krant an ders niet goed! (gelach.) De heer Dekker kan zich niet vereemgan den plantsoen arbeider vast aan te stellen. Het gaat niet/om den pereoon, maar 't was aardiger geweest als er een oproep was ge plaatst. Voorzitter: Jansen was er eenmaal; al verscheidene jaren op arbeidscontract. De heer Dekker noemt het niet juist, doch voorzitter vindt het den gewonen gang van zaken. Weth. Buiskool is 't in 't algemeen wel met den heer Dekker eens, maai* Jansen voldoet buitengewoon goed, waarom zou men een ander nemen? De heer Dekker wijst erop dat de man er eigenlijk zoo maar als werklooze inge rold is. Het was een goed werkman. Voorzitter: Daarom juist. De heer Dekker: Maar voortaan zou Ik 't toch liever anders zien. De heer dc Voer herinnert nog 'éven aan de benoeming van den gemeentetiTumerman die eigenlijk als manusje van alles, zooals weth. Buiskool destijds zeide, was aange nomen. Waarom deze man direct in de hoogste salarisklasse geplaatst? Voorzitter: De arbeider is zijn loon waard! Weth. Buiskool zegt, dat de titel van ge- meentetimimennan er altijd al was, dat de man tenslote meer aan den weg timmert is toeval. Spr. wijst op het oapitulanten re glement. dat nu niet van toepassing is. An ders had men misschien een sergeant ge kregen. Het gaat den heer de Veer alleon hierom, of de man in alle opzichten bekwaam is om dat loon te verdienen en om zijn naam gemeen te t im.ii i en nan. Voorzitter: Gemeentelijke Manus dan? (Vroolijkheid.) Weth. Buiskool merkt nog op dat de man door 't bewonen van de groote gemeente boenden-ij hoog vastrechttarief moet beta len De heer de Veer vindt dat' weil een goed motief. De heer Wissekerke wil het werk in de toekomst nieer verdeden, er zijn losse ar beiders genoeg. Weth. Buiskool herinnert aan een sym pathieke opmerking van mej. Kamp, -die vroeg of een vakarbeider minder verdienen moest dan iemand die op de belt staat. De man is niet binnengesmokkeld. De heer de Veer vraagt comité ovor de post van fl 3500.— bo ventallige onderwijzers vooir hij zijn stern er aan geeft. De heer van Erp begrijpt dit niet. Weth. Buiskool zegt dat men als heit kan de boventallige» onderwijzers wil handha ven, ook als 't rijk niet steunt. De heer van Erp wil in 't openbaar be handelen, wat kan. Voorzitter zegt dat wat er bekend ge maakt mag worden in de memorie van toelichting staal. Het is eenvoudig gelaten,- zoo het was. De heer v. Erp vraagt de uitspraak van den Raad, de boventallige leerkrachten te handhaven, onafhankelijk van het streven van B. en W. Voorzitter zegt dat dit allemaal logisch is, maar wil gaarne in comité gaan, als de heer de Veer dit wenscht. Dp deuren worden hierop gesloten. Na heropening, anderhalf uur later, wordt de begrooting z h. s. aangenomen. BEDRIJFSBEGROOTINGEN Eierenveillng. De gewone dienst sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 3387.80. Men heeft hij de calculatie rekening gehouden met de hoogere eierennrijzen. Aan veilloon is geraamd f 1865.—, aan kistenhuur f 1350. Op de nieuwbouw is f 100.afgeschreven. Er is geen saldo. Grondbedrijf. Het grondbedrijf sluit in ontvangsten en uitgaven tot een hpdrag van f 16265.59, met een voordeelig saldo van f 10917,808, op den kapitaaldienst, ontstaan door grondverkoop Tn werkelijkheid heeft de gemeente elk jaar bij (e passen de nadeeligc taxatieverschillen, totaal tot een bedrag van f 4518,25. De ren telast wordt elk jaar bijgeschreven op de gronden. Gasbedrijf. Aan uitkeering Gom. is f 500 geraamd, 't aGs- verhruik was in '38 vrijwel gelijk aan dat van 1937, namelijk 64606 M3 gem. gas, 33123 M3 muntgas en 32776 M3 verwarmingsgas, to taal 130565 M3. Men moet met een kleine daling van het gasverbruik rekening hou den, daarom zijn de inkomsten ook lager geraamd. De cokesonbrengst wordt on 7800 mud ge schat, totaal f 5070Het hpdrag meterhuur is door de verlaging c.a. f 265.— vermin derd. De administrateur heeft gevraagd den ti tel van directeur te mogen voeren, zonder cxfra salaris. B. cn W. hebben geen bezwaar, het is een actieve man. De heer Dekker vraagt of er geen finan- ticcle consequenties aan vast zitten. Voorzitter ontkent dit. Aldus besloten. RONDVRAAG. De heer de Vries vraagt of er al iets bekend is over de mot rijkskosten gebouwde wonin gen, de bekende f 30.000kwestie. Is er geen aanleiding de zaak te bespoedigen. Voorzitter zegt dat men door de andere „verbazend belangrijke onderwerpen" dit onderwerp over het hoofd ziet. Er is in derdaad nog niets gebeurd. Voorzitter zal hef noteeren. De tweede openbare vergadering, welke nog geen vijf minuten duurde, wow" 'aar- na gesloten.

Schager Courant | 1939 | | pagina 7