(10 millioan steun niet genoeg voer den tuinbouw Gemeente onttrok water aan landgoederen Mr. Oud lijstaanvoerder voor Zuid-Holland Villa-brand te Zandvoort Onze rijkspenningmeester boft Urk zonder telefoonverbinding Loslippig raadslid in Alkmaar? Onze verhouding tot Duitschland Het ouderdomspensioen in Amerika Brief met f 60.000 verdwenen Arbeidersvrouw doopt oorlogsschip Italiaansch stoomschip ia beslag genomen Spanje's belang is Brifsch belang De geheimzinnige ontploffingen Marktberichten De a.s. verkiezingen. Alleen niet in den kieskring Rot terdam. Mr. P. J- Oud, die zich aanvankelijk bereid had verklaard als lijstaanvoerder voor de lijst van den Vrijzinnig Democratischen Bond in de geheele provincie Zuid-Holland op te treden, heeft, in verband met zijn be noeming tot burgemeester van Rotterdam, in overleg met het bestuur der federatie Zuid-Holland van den Vrijzinnig Democra tischen Bond besloten de candidatuur in den kieskring Rotterdam niet te aanvaarden daar hij het ongewenscht acht in de gemeen te, waarin hij als burgemeester is opgetre den, een candidatuur te aanvaarden, waar door hij in den politieleen strijd wordt be trokken. In alle andere kieskringen van Zuid-Hol land blijft mr. Oud lijstaanvoerder van de Vrijzinnig Democratische lijst. In de kies kring Rotterdam zal de eerste plaats wor den ingenomen door Mr. G. J. C. Schilt- huis te Rotterdam. Achterstand is bijzonder qroot. - Organisaties doen een dringend beroep op den minister. Naar het Hsb. verneemt, zullen de tuinbouwveilingen, vereenigd in het Centraal Bureau, in samenwerking met de neutrale, Christelijke en R.K. tuinbouw-standsorganisaties zich de zer dagen tot den minister van Ec. zaken jenden, met een. dringend verzoek, om uitbetaling van meer steun op de tuinbouwproducten. Tot dusver heeft de steun aan den tuin bouw over 1938 een bedrag van tien mil- lioen gevorderd, wat echter naar het oor deel van de betrokken organisaties bij lange na niet voldoende zal blijken. In den zomer van 193S is er van verschillende producten misoogst geweest, o.a. van boonen, augur ken, en frambozen, waardoor de prijzen wel omhoog liepen, maar de tuinders bij gebrek aan oogst weinig inkomsten genoten. Ver der wordt, zooals bekend, de steun niet ge geven tot den productieprijs, maar tot een prijs, welke daar 10 tot 15 onder ligt. Dit is reeds van 1933 af het geval, zoodat de bedrijven reeds jaren achtereen minder ont vangen, dan zij aan het product ten koste lewen. Hierdoor is in de tuinbouwcentra de achterstand .bijzonder groot geworden en (laat komt nu bij. dat door de geweldige rorsCGchade van cle afgeloopen weken det uin bouwers in het eerste kwartaal van 1939 op zeer weinig inkomsten mogen rekenen. Hierbij houde men in het oog, dat de tuin- houwsteun over 1937 12 millioen bedroeg en dat "dit cijfer óók als maximum voor 1938 was genoemd, waarvan tot nu toe tien mil lioen is verbruikt. Het laat zich echter aan zien, dat dit maximum niet toereikend zal zijn. Een brandwacht gewond. Vannacht te omstreeks half vier is een zware brand uitgebroken in villa Thallata, eigendom van den heer G. W. van Toombergen, gelegen aan den boulevard Favauge te Zand voort. De inzittenden van een auto bemerkten van de Zandvoortsche laan uit een feilen vuurgloed en waarschuwden brandweer en politie. Het vuur had zich inmiddels miede- gedeekl aan de belendende villa. welke eveneens- eigendom is van den heer T. De brandweer concentreerde haar aandacht eerst op dit laatste pand. teneinde verdere uitbreiding van den brand tegen te gaan. Een gedeelte van het dak en een kamer werden verwoest. Inmiddels trachtte de brandweer van den rand van het dak van Thallata het vuur te bedwingen. Drie brandweerlieden stonden op het dak en vroegen bluschwater. Ten gevolge van den grooten druk ontglipte hun de slang, tvaarbij zij het evenwicht verloren. Brandwacht stort naar beneden. De 22-jarige J. v. d. Bos, zoon van den op- perbrandmeester, viel van liet dak en kwam op een houten rolluik terecht, dat in de doorgang tusschen de perceelen 41 en 42 lag en juist tevoren naar beneden was ge gooid. De ongelukkige liep een zware her senschudding op. Verzekering dekt de schade, welke om streeks f 6000. bedragt. Rijksmiddelen in 1938 gaven re den tot tevredenheid. De opbrengst der rijksmiddelen in 1938, «hooger dan de raming, fidus bevredigend geweest. Het voordeelig verschil in de di recte belasting fusschen raming en op brengst bedroeg f 6.874.577, dat van de in directe belastingen f 10.918,673. Vergelijking van de verschillende posten rnet 1937 leert, dat ook clan rechten en boe ten van successie de kroon spannen; zij brachten in 193S f 5.292.000 meer op dan in 1937. Nummer 2 is nu de omzetbelasting f 2.968,000 meer dan in 1937. Alle Accijnzen ino^en eYeneens met hoogere bedragen dan 1937; gedistilleerd, bier, suiker en tabak met resp. f 467.000, f 305.000, f 1.555.000 en f 1.177.000. Al zijn de ramingen voor 1938 hooger ge weest, dan voor 1937. do minister kan tevre den zijn. Grondeigenaren procedeeren Een geding, ook voor Kennemer- land van belang. Moet de schadevergoeding bij de wet ge regeld worden? Gisterochtend werden voor de Haag- sche Rechtbank de pleidooien ge houden in een rechtsgeding, dat de heeren jhr. ir. H. Loudon, presi dent-commissaris van de Koninklijke en jhr. dr. J. Loudon, Nederlandsch gezant te Parijs, en W. J. Jochems te Wassenaar eenigen tijd geleden aanhangig hebben gemaakt tegen de gemeente 's Gravenhage, omdat deze stelselmatig groote hoeveelheden wa ter aan de landgoederen van eischers had onttrokken, ten behoeve van de duinwaterleiding. Hierdoor ontstond gevaar van geheel uitdrogen van den grond en dientgevolge schade voor den hoornen- en plantengroei. In 1935 had de Haagsche rechtbank eischers in principe in het gelijk gesteld, doch legde hun getuigenhewijs op, waarop een deskundigen rapport verscheen. Dit rapport werd gisteren uitgebracht en bleek cle conclusie te bevatten, dat indien eischers geen kostbare tegenmaatregelen ge- tropen hadden (waardoor het water uit het Rijnland kon worden ingemaald, de daling van den waterstand ernstige schade aan hun landerijen zou hebben veroorzaakt. Het meer naar zee plaatsen van den „sprank" (een lange, diepe ingraving, door middel waarvan het water door cle gemeenet werd weggezogen.) zou volgens de desk. ernstig gevaar voor verzouting van het duinwater opleveren. Ondanks vele noodkreten. „Ondanks vele noodkreten van grond eigenaren is de gemeente doorgegaan met water-onttrekken", aldus mr. F. M. Weste- rouen van Meeteron, in zijn pleidooi voor de heeren Loudon en Jochems. „De schuld van de gemeente staat dus wel vast, ja, men zou hier haast van opzet kunnen spreken". Jhr. mr. W. M. de Braun, de gemeente verdedigend, achtte de conclusies van het rapport niet geheel betrouwbaar, omdat de deskundigen hebben moeten werken met ver onderstellingen, proefbakken en derg., daar Den Haag natuurlijk niet de watervoorzie ning een poosje ten gerieve van het onder zoek heeft kuzinen stopzetten. 4 Ook noemde spr. vele cijfers in het stuk gefingeerd. De hooge waterstand in eischers terrei nen, zoo ging pl. voort, is een voordeel, ont staan door strooming van water uit de dui nen naar de lagere polders. Door den sprank wordt dit voordeel van toevloeiing te niet ge daan. Er is daarom geen sprake van weg pompen of wegzuigen van water uit buur- mans grond. De gemeente heeft haar eigen grond ge bruikt, wel tot schade van anderen, doch zonder dat er sprake is van rechtsmisbruik. Aan eischers komt op juridische gronden geen schadevergoeding toe. Dood water Door inpoldering van de Zuiderzee hebben de visschers, aldus pl., geen actie uit onrechtmatige daad tegen den staat, hoewel zij groote schade lijden. De schadevergoeding moet dan op andere wijze (b.v. door een wet) toegekend worden, indien deze billijk wordt geacht. Na re- en dupliek werd de uitspraak in dit geding, welke ook voor de grondeigenaren in Kennemerland van het hoogste gewicht is, bepaald op 9 Febr. a.s. Kabel begaf zich. Urk wordt cle laatste weken wel op de proef gesteld. Wat 't eiland t-ot voor enkele dagen vrijwel geheel geïsoleerd door de vorst en derzclver gevolgen, thans zit het eiland zonder telefonische verbinding. Zondag heeft n.1. de telefoonkabel op het IJselmeer het na bij Urk begeven, vermoedelijk door den zwa- ren ijsgang. Heden krijgt Ürk een rijkstele- foniezonder, doch het zal nog enkele dagen duren alvorens het telefoonverkeer weer nor maal kan geschieden. Maar gelukkig is er postverbin ding! Gistermorgen om zeven uur is de postboot „von Geusau" en het m.s. „Idonea", beide schepen van de Urker Stoomboot Maatschap pij van Urk, naar Kampen vertrokken met post en passagiers aan boord. Na een zware reis hebben zij eerst om drie uur gistermiddag Kampen bereikt. Tusschen Stavoren en Enkhuizen. Het IJselmeer tusschen Stavoren en Enk huizen en Medemblilc is thans weer goed bevaarbaar. Zeven schepen zijn gisteren van Stavoren naar Enkhuizen vertrokken, ter wijl één schip uit Enkhuizen Stavoren is binnengeloopen. Het gemeentebestuur van laatstgenoemde plaats heeft een sleepboot beschikbaar ge steld voor het uivaren en binnenhalen van schepen. Alleen voor de kust van Stavoren ligt nog een strook licht ijs, het vormt evenwel geen belemmering voor de scheepvaart. B. EN W. IN DEN ROL VAN SHERLOCK HOILMES. Een goede buur is beter dan s Krijgt Alkmaar ook zijn Hansen-geschie- denis? Een bericht in de Alkmaarsche Cou rant, waarin werd medegedeeld dat rijks controleurs bezig waren een onderzoek in te stellen naar gemeentelijke gedragingen betreffende steunmaatregelen doen B. en W. het. pad van Sherlock Holmes bewandelen. Het bericht moet afkomstig zijn van een raadslid, tevens lid van Maatschappelijk Hulpbetoon en... aan de raadsleden was over deze zaak strenge geheimhouding opgelegd. Wie is de schuldige, die *s Raads vertrouwe lijkheden via cle pers aan de openbare mee ning prijs gaf? Naar wij vernemen moest de heer Stout- jesdijk dezer dagen reeds „op het matje" ko men bij B. en W. De heer Stoutjesdijk is buurman van de Alkmaarsche Courant, het vermoeden ligt voor de hand... Echter, de heer Stoutjesdijk heeft alle verantwoorde lijkheid afgewezen en zelfs spottend aange kondigd te zullen verhuizen. Het raadslid voelde er niets voor, wellicht louter om zijn buurschap, van een indiscretie verdacht te worden. Hoe het zij, Alkmaar heeft ook zijn loslippig raadslid en krijgt mogelijk zijn Hansen. DE NED. HERV. RADIO-OMROEP VRAAGT ZENDTIJD AAN. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de Ned. Hervormde Radio-Omroep bij den minister van binnenlandsche zaken een aanvrage tot zendtijdvergunning ingediend. Het is de bedoeling van den N.H.R.O. om, indien de zendtijd vergunning wordt verke nen, zich uitsluitend op het terrein van de uitzending van hervormde kerkdiensten e^» lezingen, die van belang zijn voor de Ned. Herk Kerk te bewegen en voorts om van Hervormde zijde de vraagstukken omtrent kerk, staat en maatschappij in het licht te stellen. Nog eens: de verboden voetbal wedstrijd. Ons land zij een gast vrij doorgangsgebied! Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over hoofdstuk III (Departement van Buitenlandsche Zaken) der Rijksbegroo- ting voor 1939, spreken vele leden hunne waardeering uit voor de welbewuste wijze, waarop de minister leiding geeft aan de bui tenlandsche politiek van ons land. Eenige leden legden den nadruk op het belang van goede betrekkingen met het Duit- sche rijk en bepleitten, dat van de zijde der regeering zou worden tegengegaan al dat gene, wat die betrekkingen kan vertroebe len. Zoo betreuren deze leden, dat de burge meester van Rotterdam den voetbalwedstrijd tusschen Nederland en Duitschland, welke op 11 December 1.1. was bepaald, had ver boden. Zij vertigen er cle aandacht op, clat bedoeld verbod, blijkens uitingen in de Duitsche pers, daar te lande den indruk heeft gemaakt van een onvriendschappe lijke geste. Verscheidene leden zijn van oordeel, dat het verband terecht was uitgevaardigd, na melijk tot handhaving van de rust en ter voorkoming van onrust. De vluchtelingen. Verscheidene leden, hoewel de regeering erkentelijk voor hetgeen deze ten behoeve van de vluchtelingen heeft verricht, zijn nochthans van meening, dat te dezer zake harerzijds nog grootere voortvarendheid kan worden betracht. Op den minister van Buitenlandsche Za ken rust. zoo betoogen zij, voornamelijk de taak, de opneming van de zoo zwaar ge troffenen in andere minder dicht bevolk te landen met de betrokken regeering te regelen, zoodat, indien eenigszins mogelijk, Nederland tot gastvrij doorgangsgebied kan dienen. Zulks sluit risico voor duurzame vestiging ten onzent op groote schaal uit. Roosevelt stelt belangrijke uit breiding voor. President Roosevelt heeft het Congres ver zocht een uitbreiding van de ouderdomsver- zekering in overweging te nemen. Hij legde het desbetreffende rapport van de commissie voor de sociale wetgeving over, waarin, alclus de Tel. voorgesteld wordt: 1. Den datum van ingang van het pen sioen met twee jaar, dus tot 1940, te ver vroegen: 2. Het bereik van de wet uit te breiden, zoodat er nog 16 millioen menschen onder vallen; 3. Meer hulp te verleenen aan behoeftige weezen. Uit Amsterdam afkomstig. Pa- rijsch postbeambte gearresteerd. Te Parijs is een 28-jarig postbeambte ge arresteerd, die er van verdacht wordt een aangeteekenden brief met f 60.000 welke af komstig was van een Amsterdamsche bank, te hebben verduisterd. Deze brief, werd eenige maanden geleden uit Amsterdam verzonden, doch heeft adressant nooit be reikt. Men heeft met deze arrestatie een goede vangst gedaan, want de man bekende aan diverse diefstallen van geldzendingen schul dig te zijn. Bij een nader onderzoek vonden cle rechercheurs ten huize van een vriendin van den ontrouwen beambte tienduizend dol lars en francs van deze verduisteringen af komstig. Verdachte ontkent echter iets met de ver dwijning van bovenbedoelden aangeteeken den brief uitstaande te hebben en cle ver miste f 60.000 zijn nog niet gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. WieiAennen De ronde van Purmerend Op Woensdag 19 April a.s. organiseert de A. R. en T. C. „Le Champion" voor de vier de maal, behoudens goedkeuring der auto riteiten, de ronde van Purmerend. De wed strijd tsaat open voor beroepsrenners, ön- afhankelijken, amateurs, nieuwelingen en beginnelingen. Merkwaardige plechtigheid op Fransche werf. Heden wordt te Brest, in tegenwoordigheid van den minister van Marine en vele andere autoriteiten, de „Richelieu", cle eersteling van een sei'ie Fransche slagschepen, te water gelaten. De doopplechtigheid zal verricht worden door een eenvoudige vrouw, de echtgenoote van een arbeider, die acht jaar op de werf werkzaam is en als scheepstimmerman zijn aandeel heeft gehad in den bouw van den nieuwen zeebodem. De dag van heden zal voor de Fransche marine het begin zijn van een nieuw tijd perk, omdat cle „Richelieu" het eerste is van 'n imposant eskader slagschepen, waarmede men binnenkort de nationale defensie hoopt te versterken. Gelijke tred met Duitschland en Italië. De intensieve bewapening van Duitsch land en Italië heeft Frankrijk, aldus de Tel. genoopt daarmede gelijken tred te houden. De „Richelieu" heeft een inhoud van 35.000 ton en een lengte van 242 meter. De bewape ning van den oorlogsbodem zal o.m. bestaan uit acht zware kanonnen en vijftien klei nere stukken geschut. Het oorlogsschip zal worden voortbewogen door "stoomturbines, die in totaal 150.000 p.lc. ontwikkelen, waar mee een snelheid van ongeveer 32 knoopen kan worden bereikt, hetgeen beteekent, dat een mailboot als de „Normandië" kan worden voorbijgestreefd. De „Richelieu" krijgt vier vliegtuigen aan boord. Engelsche reederij verlangt scha devergoeding. Het Italiaansche s.s. „Monte San to", dat Zondag in het Kanaal in aanvaring is geweest met het En gelsche s.s. „Conifer", waarbij het laatste schip gezonken is, is op ver zoek van de reederij van de „Coni fer" ter reede van Vlissingen in be slag genomen. De Londensche reederij verlangt een ga rantie van f 180.000. De „Monte Santo" zal waarschijnlijk Vlissingen worden binnenge bracht en niet eerder kunnen vertrekken dan nadat de gestelde cautie zal zijn ge stort. Schipbreukelingen huistoe. Met de mailboot „Oranje Nassau" van de stoomvaart maatschappij Zeeland zijn gis termiddag de negen schipbreukelingen van cle „Conifer" naar Londen vertrokken. Aan boord van het s.s. Monte Santo 'tracht men met eigen middelen eenige noodrep-arati.es uit te voeren, teneinde de lachte lekkage in de voor piek te verhelpen. Belangrijke verklaring van Halifax. In de rede, die Halifax gistermiddag voor den Volkenbondsraad heeft ge houden, zeide de Britsche minister o.a., dat iedere kwestie, welke Spanje betreft, Groot Brittannië ten nauwste raakt. Ten einde het Spaansche volk weder zijn eigen rol te doen vervullen en een einde te maken aan den burgeroorlog, is het, aldus zeide Haüfax, noodig, een einde te maken aan de buitenlandsche inmenging. Intus- schen wil ïk uiting geven aan mijn waar deering voor het werk der internationale commissie. Mijn land, aldus Halifax, waar deert het door de Spaansche regeering ge nomen initiatief. Halifax en Bonnet keerden gisteravond huiswaarts en in den trein hadden zij nog de gelegenheid de eerder gevoerde bespre kingen voort te zetten. HONGARIJE DOOR HITLER VERMAAND. Tijdens een onderhoud, dat Hitier met den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken Czaky heeft gehad, is den laatsten dui delijk te verstaan gegeven, dat Hongarije zijn aanvallen op de Karpatische Oekraine dient te staken. Hongarije is aangeraden zich naar de as RomeBerlijn te voegen. Ook het be zoek van Beek houdt verhand met de Oekrai- nische kwesties. Hitier zou Beek zekere toe zeggingen hebben gedaan, wanneer het tot herverdeeling der koloniën zou komen, waar tegenover de, Poolsche minister zou hebben toegezegd. Hitier niet te beletten verder in de Russische Oekraine door te dringen. Ten aanzien van de besprekingen tusschen Von Ribbentrop cn graaf Csakv wordt van ^emi-officieele Duitsche zijde gemeld, dat een hechte basis is gelegd voor de betrek kingen tusschen Duitschland en Hongarije zoowel door de oplossing van cle vraagstuk ken, welke in verband staan met het Tsje- ehoslowaaksche probleem, als door den wil van de Hongaarsche regeering de betrekkin gen tot Duitschland en Italië op vriend schappelijke wijze te verbeteren. Het toe- reden van Hongarije tot het Anti-Komin- 'ern-verdrag heeft reeds getoond, dat Hon garije zich in nolitiek opzicht schaart naast de as Rome—Berlijn en den driehoek Ber lijnRomeTokio in de bestrijding van de vernielende kracht van het Komintern. LAATSTE TELEX. Engelands electriciteitsvoorzie- ning bemoeilijkt. Behalve de ontploffingen te Lenden en te Manchester, waarvan wij elders in dit blad melding maken, heeft zich ook een ontplof fing voorgedaan in de electrische centrale te Birmingham. Deze zeven aanslagen heb ben de elcctriciteitsvoorziening bemoeilijkt. Er zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen. Den geheelen nacht heeft de politie de electrische centrales, cle gasfabrieken en de waterleidingen te Londen, Edingburgh. Birmingham en in de provincies bewaakt. OUDE N1EDORP Auto-ongeval Gisteravond is op de grens van Oude Nie- dorp bij Terdiek een auto-ongeval gebeurd Dr. Schröder, die met flinke Va-art reed passeerde de vrachtauto van den heer Vries uit Winkel, welke met gedempte lichten reed. Dokter dacht niet, dat deze vrachtau to zóó lang zou zijn en raakte daardoor in de war. Hierdoor reed hij tegen een boom. De wagen werd zwaar beschadigd. Al het glas werd totaal vernield, terwijl ook de motor schade bekwam. De carsosse- rie leed eveneens schade. Dokter Schröder kwam met den schrik vrij. Tuitihoekje ALS DE JASMINUM BLOEIT! De volledige naam van deze heester is Jas- minum Nudif lorum. Nudif lorum beteekent naaktbloeiend en zegt ons, dat zij bloeit voor er bladeren zijn. Als de Jasminum of Winter jasmijn bloeit, zitten we midden in het barre jaargetijde. Vele menschen beschouwen den winter als een jaargetijde van alle schoon gespeend. Zoo is het echter niet. Ook de plan tenliefhebber ziet dan zeer goed het mooie. Let nu eens op de bast van verschillende hoo rnen. De grillige bastvorming van den eik is een studie op zichzelf waard. De bemoste deelen leveren als de zon er op schijnt een prachtig gezicht. Kijk eens naar de kruinen! Ze zoeken allen het licht en verdringen zonder mededoogen den zwakkeren broeder. Wanneer Jasminum Nudiflorum bloeit, steken ook de blaadjes van de Sneeuwklokjes boven den grond, terwijl de Kerstrozen met hun smettelooze bloemen kunnen prijken. In den vollen bloei is Jasminum met z\jn tien tallen, neen honderden gele bloempjes een sieraad voor den tuin. De struik staat in Januari en Februari in vollen bloei. In een zacht najaar komen de eerste bloemen reeds in November. Aan de dunne groene takken ontbreken nog de bladex'en. Men gebruikt haar als half klimmer tegen een schutting of muur. 'Zij kan wel drie meter hoog worden. De takjes moet men aan latwerk vastbinden. Ze hechten zich niet vast door hechtwortels zooals klimop en wilde wingerd. Op een rotsgroep is een Jasminum ook op haar plaats. Door haar lange groene takken in den winter met gele bloemen getooid, is zij ook daar een sieraad. De Jasminum verlangt een beschutte, zon nige standplaats en groeit op elke niet al te natte grond. Bij strenge vorst bevriezen wel de geopende bloempjes, doch de takken zijn zoo rijk met knoppen bezet, die wel tegen de vorst kunnen, dat bij zachter weer de heester spoedig weer in bloei staat. Ook als snijbloem heeft de Jasminum waar de. De knoppen van de afgesneden takken ontwikkelen zich binnen enkele dagen in de kamer en blijven lang goed. Men moet Jasminum Nudiflorum niet met de gewone Boerenjasmtfn, die in het voorjaar bloeit, verwarren. Ze behooren zelfs tot ver schillende families. Onze Jasminum behoort met de Sering en het Chineesch Klokje tot de olijfachtigen. Naast de Jasminum plant men wel de Vuur- doorn. Met haar prachtige groote oranje kleurige bessen is zij ook een sieraad voor den tuin. Plant de Vuurdoorn of Pyracantha eens op eenigen afstand van Jasminum. Van jaar tot jaar naderen ze elkaar tot tenslotte de takken van de Vuurdoorn en die van Jasminum door elkander gaan. Een groot aantal gele bloemen en roode bessen vormen dan een festijn van kleuren! In het vroege voorpaar bloeit nog een heester met gele bloempjes. Dit is het reeds genoemde Chineesch Klokje of Forsythia. De halfklimmer is Forsythia Suspensa. In den winter onderscheidt men haar ook van Jas minum, doordat de takken bruin zijn, terwijl Jasminum groene takken heeft. A. v. d. L. PURMEREND, 17 Jan. Koeien totaal 380 stuks; 190 vette koek 0 072 0.70; gelde 115—175; metlk 180—260: stieren 0.46—0.52; 14 paarden 70—150; 60 vette kalveren 0.300.48; 370 nuchtere kal- Vn/p11 rï'ieP' s'acht 7—17; 260^-ette varkens n XT40 magere 18—28; 160 bi-geren J—1/; <00 schapen 18—24; 20 bokken 3—9. BROEK OP LANGEND IJK. 17 Jan. Voorloopig marktbericht. 9.30 uur. Uien 1,705.50, drielingen 3.30—3.70, grove 4.70— ^•70, stek 0.80—1.70. Peen: A 1.60-2.10. B 2.50—4.10 Kroten 2—2.20; roode kool 1.80—5.70; gele kool 1504; witlof 11—16.50. NOORDSCHARWOUDE, 17 Jan. Voorloonig marktbericht, tot half tien Uien 4.90—5.50, grove 5—5.30, gele nep 2, drielingen 3.50—3.60. Peen 3.40—4.20; kleine peen 1.80—2.10; kro ten 1.80—2.40; roode kool 2.70—5.40; gelo kool 300—4.20; d witte kool 1.40—3.30.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3