|(ruit-van Kampen in Monte-Carlo Om vierhonderd gulden DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER zijn grootmoeder vermoord Toch nog Zaterdag op de eindstreep DE EER GERED Verschrikkelijk drama te Losser Nederlandsch vrachtschip in moeilijkheden Voortvluchtige gemeente ontvanger me'dt zich bij de politie SO.S. „Gedaald en zinkend" Laan, Schagen, Tel. 20. MAANDAG 23 JANUARI 1939. 83e Jaargang. No. 10785 ifgave Jt' N.v. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" 1 rngd, ïns en klei met ziji! Risteret ubsidaii tot te- varken; van h ■t zijn. ratic ;1 plaai var plat: van u fkiaiii| ^estigiat iancieei| eeft u1 die o de Yf m eijjT btrf »i IJ iri 1933 m 11» 3181 4503 4511 5291 5179 6361 7625 79ti B783 3043 1O10 m ïtei 1192 2779 1311 4033 1412 4639 14651 5024 1541! 6508 166C' 7193 1125' 7956 MM 8952 19BI 9926 1157 21* 1784 2191! BONTE CARLO. NACHT VAN ZATER DAG OP ZONDAG. In dit aardsch paradijs, waar de blauwe golven der Middel- landsche zee tot schuim spat- i.n tegen de harde rotsen van ie Zee-Alpen en de palmen ïicli in een zacht koeltje wie gen onder een eeuwig blauwe hemelkoepel/ vloeit het leven van dag en nacht ineen zon der merkbare overgang. Bewust van zijne majesteit, slaat, de goudgegalonneerde portier aan den ingang van bet hotel en laat met vele buigingen correct gekleede heercn en in avondkleeding rijk uitgedoschte vrouwen binnen, Vanuit de hal klinken zach te melodiën, welke als ten dans nooden Vergeten zijn de nakomers die uit het verre Noorden of Oosten zich nog spoeden naar dit middelpunt, waarheen de blikken van millioenen zich deze laatste dagen hebben gericht. M een natuurverholen min achting -ziet de portier dan ook tegen middernacht, in- plaats van de schitterende ca- briolets en de luxe coupé's oen onmogelijk vieze kleine Ffüt stoppen en twee ongure ongeschoren individuen, de ingang naderen en om logies vragen. Het telegram dat' de dikke hem ter verzending geeft-, •legt hij achteloos in zijn por- tiresloge en met een diepe buiging opent hij alweer de deur voor nieuwe gasten, een Engelsche Lord welke zijn dame ten dans zal "oeren. En eerst als de zon haar gouden stralen in milden overvloed over dit begenadigd deel der aarde giet, vnidt hij hot telegram, dat in voor hem totaal onbegrijpelijke woorden een boodschap moet over brengen naar het verre vader land. „Une télégrammt pour Hol- lande" roept hij tegen de Pic colo en slechts enkele secon den later tikken de seinslcu- tcls de punten en strepen, die ongeruste moeder en bezorg de supporters de blijde tijding [brengen: „Behouden in Monte Carlo aangekomen". ONS REDACTIE-BUREAU. NACHT VAN ZATER DAG OP ZONDAG. Grenoble gepasseerd. Ze lij den nog! Atlassen, als paddestoelen uit den grond opgeschoten, liggen plotseling op de tafels in de redactiekamer en verschillen de „deskundige" beschouwin gen worden gewijd aan de Hooge Alpen, de Lage Alpen, de Zee-Alpen, de Pas zus en de Pas zoo. Dat was Zaterdagavond 7 uur het wachten begint. Eindeloos lang! Maar niet alleen voor ons. In Schagen wachten 'n moe der en broers. Aanvankelijk niet spanning, later met steeds groeiende ongerustheid op tijding van hun Kees en in Den Helder schrikt een jonge vrouw op bij elk motorgeronk en kijken-een vader en moe der elkaar telkens aan, zwij gend, maar vol zorg. En terwijl VaiT Kampen's tele gram van behouden aankomst rustig in de portiersloge te Monte Carlo ligt, en de dood vermoeide rij dei'S in Morpheus armen gevleid herstellen van hun vermoeienissen, stijgt de spanning hier met het uur. Tot laat in den nacht- drom men belangstellenden voor ons rcdacticbureau tezamen en wijzelf stellen ons telkens weer alle mogelijkheden voor oogen, welke het uitblijven van een telegram kunnen ver klaren. Tot' eindelijk, na 'n eindeloos schijnende nacht, het verlos sende telegram kwam. „11.30 uur, Monte Carlo, zeer vermoeid. O. K.". Een jonge echtgenoote en twee moeders huilen schier van blijdschap, een vader drukt ieder de hand, die maar in zijn nabijheid komt en haast zich naar Schagen om die an dere moeder, de moeder van Kees te complimenteeren. Kortom, plotseling breekt een stemmig van vreugde van ontsanning zich baan. Blijde uitroepen klinken op straat. Kruit en Van Kampen zijn in Monte Carlo. 13189 1! 12 14 [3901 L4611 - M 8538 9075 19!- 9364 lg 9600 Mj 0030 20» Wij hebben onmiddellijk telefonisch Monte Carlo op geroepen en niet lang daarna boorden wij de rustige stem van Kruit, die ons op de van hem bekende sobere wijze de avonturen sinds bet vertrek uit Venlo vertelde. Reeds in Maaseyck, vlak aan de Hollandsch-Belgische grens, kwam de tegenslag, welke tenslotte over hun lot als Rallye-rijders besliste. Daar brak de frictieplaat doormidden en bleef niets anders over dan zich naar Hasselt te doen sleepen. Hier was men allesbehalve behulpzaam en er bleef den twee kameraden geen andere mogelijkheid dan in hun wagentje, vastgebonden achter een andere auto, de tocht naar Brussel voort te zetten. Door dezen tegenslag verloren onze avonturiers zes kost bare uren en hoewel Kees na Brussel de lat er extra oplegde en het wagentje tot zijn maximum vermogen opjoeg, kwam de Fiat te Reims precies tien minuten na bet sluiten der controle aan. Men begrijpt de teleurstelling. Toch werden de tanden op elkaar gezet. Hoe en op welke wijze Monte Carlo ten slotte werd be reikt, hoopt de Heer Van Kampen zelf onzen lezers in het nummer van morgen te vertellen. Genoeg zij, dat de laatste twaalf uren een voortduren de strijd beteekenden tegen de steeds sterker wordende af matting. De slaap liet zich door de cafeïne-pillen niet meer verdrijven en volkomen uitgeput bereikte onze equipe het eindpunt. Dat dit niet als overwinnaars kon geschieden is jam mer. Over blijft echter de herinnering aan een tocht, waarin een stoere jonge automobilist geheel alleen vier dagen en vier nachten achtereen als een held vocht tegen afmatting en tegenslagen, en van een plichtsgetrouw persman, die slechte wegen, slaap en uitputting trotseerde om zijn lezers een beschrijving te geven van deze monsterrit, welke on danks het uitblijven van den officieelen eerepalm, toch door tot oordeelen bevoegden, niet lager wordt aangeslagen dan de prestaties van hen, die slaagden. Oude vrouw met broodmes vermoord Gistermiddag om ongeveer half twee is te Losser een moordaanslag gepleegd op het reeds bejaarde echt paar De Boer in de Oldenzaalsche- straat. Toen men het drama ontdek te. bleek de vrouw tengevolge van messteken reeds te zijn overleden. De man is in levensgevaarlijken toestand per brancard overgebracht naar het ziekenhuis te Losser. In ver band met dezen moordaanslag is de echtgenoot van een pleegdochter der slachtoffers, een zekere W. Wiebier, wonende te Voswihkel, gearresteerd. Nader vernemen wij nog, dat er tusschen het reeds bejaarde echtpaar en den man van een pleegdochter dezer oudjes reeds langen tijd oneenigheid bestond. Ook had deze man, die als bijzonder lastig bekend staat, voort durend ruzie met zijn 17-jarige dochter, die volgens verklaringen van buren het huis was uitgejaagd en bij haar grootouders on derdak vond. Ilaar vader beweerde tegen buitenstaanders echter steeds, dat zijn doch ter was weggeloopen. Gistermiddag ongeveer één uur begaf de vader zich naar de woning van de twee oud jes met het doel zijn doohter terug te ha len. Het 'meisje was evenwel niet thuis. Er ontstond een woordenwisseling ussohen den vader en den 74-jarigen ouden man, wiens echtgenoote, die 71 jaar is, op diat moment niet in de kamer was,, maar die op het ru moer naar binnen ging. De oude man som meerde zijn schoonzoon het huis te verla ten, doch inp laats hieraan te voldoen, greep hij een broodmes, dat op tafel lag en waar mede hij als een wildeman in het rond sloeg De gevolgen waren verschrikkelijk. De ou de vrouw kreeg een dieoe, gapende wonde in dien rug even onder het schouderblad en een haal over het gezicht. Zij ha.d nog de kracht in een stoel te gaan zitten. Haar echtgenoot kreeg eveneens een lange, diepe messteek in den rug. Hevig bloedend vkiciht te do oude man het huis uit om te trachten hulp te halen. Hij werd opgemerkt, door een overbuurman den rijkscommies P. Bakker, die op dat moment zijn huis ver liet en die oogenblikkelijk naar binnen ging, waar hij de oude vrouw stervende aantrof. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Haar echtgenoot werd per bran card naar het ziekcniimis in Losser ver voerd en hoewel zijn toestand aanvankelijk ernstig bleek, was deze later in den mid dag redelijk wel. De politie heeft den dader die naar zijn woning was teruggekeerd, ge arresteerd. De burgemeester van Losser en liet parket uit Almelo hebben het onder zoek geleid. Er is een radiogram opgevangen waarin wordt medegedeeld, dat het Nederlandsohe vrachtschip „Park laan" zich in moeilijkheden bevindt. Het schip, dat een bemanning van twintig koppen aan boord heeft., gaf als positie op 36 gr. N.B. en 49 gr. W.L. d.i. op 2000 km. van Kaap Hatit-eras. Het Engelsche vrachtschip „DeerpoolV dat zich op 100 k.m. van het Nedierlandsche schip bevond, toen de noodseinen werden uitgezonden,, gaf direct bericht te hulp te komen, terwijl de Engelsche vrachtboot „Carare" mededeelde, binnen vier uur tier plaatse te kunnen zijn om de „Parklaan" te assisteeren. Volgens een door de Engelsche vracht boot „Masheer" opgevangen radiogram deel de de „Parklaan" miede een lek in dien r-omip te Lebben. Het Nederlamdsche schip vaart langzaam in de richting der Azorem. De kapitein vroeg slechts begeleiding tot de Azorea, voor het geval het noodig zou zijn, dat de bemanning de „Parklaan" zou verlaten. Het vrachtschip, dat toebehoort aan de firma F. W. Uittenbogaart te Rotterdam is met een lading metaal afval van Boston op weg naar Hamburg, He schip was op 15 Januari j.1. uit Boston vertrokken. De fraude te Tegelen De gemeenteontvanger van Tegelen, die in verband niet gepleegde malversaties sdnds Maandag 16 Jan. spoorloos was verdwenen, en wiens aanhouding ook per radio was verzocht hoeft zich gistorenanorgen vrijwillig tie-r beschikking van den burgemeester ge steld. Hij heeft dit-, zoo verklaarde hij, aan stonds na de ontdekking van de onregelma tigheden willen doen, doch uit een gevoel van schaamte heeft hij zulks niet gedurfd. Met medeneming van een betrekkelijk klein bedrag is hij toen aan het zwerven gegaan. Xa oenige dagen in België te hebben rond getrokken, heeft hij zijn familie telefonisch verzocht hem op te halen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Naar het zich voorloopig laat aanzien zal het verduisterde bedrag de vier duizend gulden niet te boven gaan. Het aangevan gen accountantsonderzoek zal nog een week in beslag nemen. De oorzaak van 's mians handelingen, al dus deelde de burgemeester ons nog mede, zou in hoofdzaak gezocht moeten worden in de zware financieele lasten, welke hij ge durende vele jaren had te dragen, o.a. door het te duur bouwen van een huis en niet in zijn levenswijze. Hij zal Maandag voor den officier van Justitie te Roennond worden geleid. De gemeenteraad heeft imtusschen in haar zitting van Donderdag j.1. den ontvanger in zijn functie geschorst. De gemeente is tegen fraude verzekerd. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting voor het geheele land: Stormachtige tot krachtige Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt met op klaringen, enkele regenbui en, zelfde temp. als gis teren. Vliegramp op de Atlantische Oceaan. Tien der inzittenden gered- De vliegboot „Cavalier" die dienst doet tusschen New York en de Bu- musta-eilanden heeft S. O. S. seinen uitgezonden terwijl zij zich ongeveer 170 mijl ten Oosten van Cape May bevond. Nader bericht New York, dat, het S.O.S. sein luidde: „Gedaald en zin kende". De .Cavalier" onderhoudt den dienst tus schen New York en Bermuda. Aan boord bevinden zich acht passag:ers en vijf man personeel. Na geruimen tijd gezocht te hebben, heeft eindelijk het schip „Esso Baytown" het wrak van het vliegtuig gevonden en tien der inzittenden gered. Zij waren zoo uitge put, dat zij den eersten tijd niets konden zeggen. Drie andere inzittenden van het vliegtuig worden vermist en men vreest, dat zij verdronken zijn. De tien overlevenden hebben later me degedeeld, dat zij zich gedurende tien uur aan het wrak van het vliegtuig hebben vastgeklemd. Ieder oogenblik dreigde het wrak të zinken, alleen de vleugels staken nog boven het water uit en hierop hadden bemanning en passagiers met doorweekte kleeren en verkleumd van koude zich vast geklemd. Drie personen raakten bewuste loos en werdien door de golven in zee ge slagen, vermoedelijk zijn zij verdronken. De geredde inzittenden van de „Cavalier" hebben medegedeeld, dat de vliegboot zoo snel zonk, dat niemand gelegenheid had om de reddingsgordels om te doen. De vermisten zijn twee Amerikaansche passagiers en de steward, een Engelschman. Luchtvaartdeskundigen schrijven het onge luk toe aan het bevriezen van den carbu rateur. Men neemt verder aan, dat de romp, die zoo gebouwd was, dat hij bij een nor male zee drijvende moest blijven, door het plotseling hard neerkomen op het water lek geslagen is. Gruwelijk drama inde] ordaan NEGENTIENJARIGE KLEINZOON LEGT VOLLEDIGE BEKENTENIS AF. NOG DRIE MEDEPLICHTIGEN Binnen 24 uur achter s!ot en grendel Een gruwelijk clrama heeft zioh Zaterdagmiddag afgespeeld aan de L in dengracht in de Amisterdamsche Jordaan. Een 19-jarige jongen heeft zijn 82-jarige grootmoeder, een be kende „leenvrouw", andere gezegd woekeraareter vermoord en zich van fl 400.meester gemaakt. D-e dader heeft Zondagmorgen na een lang durig verhoor bekend. Drie mede plichtigen zijn daarop nog gearres teerd. Het was algemeen bekend dat de oude vrouw, weduwe van een gemeentewerkman er warmpjes in zat. Een eenzelvige vrouw... De vrouw, die reeds jarenlang weduwe is, woonde ruim acht maanden op de kleine étage boven den grutterewinke.il van J. Wiklicboer. Zij was een eenzelvige vrouw, diie met heel weinig mónschen omging. Zij heeft een gehuwde dochter, een 42-ja rige vrouw, die met haar gezin op die Palm gracht wont, Deze vrouw, de moeder van den gearresteerden jongen, heeft Zaterdag middag om ruim half drie lvet afgrijselijk misdrijf ontdekt. Zij kwam bij haar moe der op bezoek, belde, doc'li .er werd niet opengedaan. Zij begreep er niets van en bel- detoen bij de buren op twee hoog De wedu we Polder opende de deur en de dochter liep naar de achterkamer, waar zij tot haar verbazing haar hoogbejaarde moeder ge kleed op bed zag liggen. Op haar vraag of zij ziek was kreeg zij geen antwoord. Tot haar ontzetting zag zij, dat de oude vrouw dood was. Op haar gezicht lag een hand doek en daaroverheen had de moordenaar want het was direct duidelijk, dat hier een misdaad was gepleegd, een kussen gelegd. De voeten van de vrouw waren met een touw gehouden. Luid gillende riep de dochter om hulp. de buurvrouw, die haar binnengelaten had en diens zoon kwamen op het geroep: „Help, help, ze hebben m'n moeder vermoord" naar beneden. Direct waarschuwde de jongen Polder een politie-agent. die op de gewone Zaterdagmarkt, die op de L in dengracht wordt gehouden, surveilleerde. Terstond kwam het politie- en Justitieap paraat in werking. Het bleek dat de vrouw door verstikking om het leven was geko men. Gierig, zéér gierig.... Uit de verklaringen van de dochter is gebleken, dat de oude vrouw een geslepen woekeraareter was. Zij wilde zelfs deze dochter niet eens uit moeilijkheden helpen. Ik leende, aldus deze vrouw wel eens voor een paar dagen geld van haar, maar dan moest ik, om vier gulden te krijgen, een pak van mijn zoon of mijn man in onder pand geven. En ze wees op een pak, dat ze bij zich droeg. Dat heb ik vanmiddag meegebracht om hij mijn eigen moeder te beleenen." In de woning van de oude vrouw werdien aanteekeningen en boekies gevonden, waar uit blijkt, dat zij in den Jordaan vele klantjes heeft, wien zij geld leent tegen in terest. Reeds spoedig viel de verdenking op een kleinzoon, de zoon van deze zelfde dochter, omdat hot praatje was gegaan, dat deze zijn grootmoeder reeds had bedreigd. Hij staat bekend als een ruwe jongen, die liever lui dan moe is. Op een aanvankelijke verklaring, de vrouw in drift te hebben neergeslagen, omdat zij hem wegens een vroegere diefstal bij de politie wilde aangeven, kwam hij Zondag morgen terug. Het blijkt nu, dat hij niet naar zijn grootmoeder is gegaan om daar rustig te eten, maar hij heeft wel degelijk de bedoe- lïn gehad om haar te berooven. Samen met een vriend, een 25-jarige werklooze man, die in de Houtrijkstraat woont, is hij naar de woning gegaan. Toen hij boven was, heeft de kleinzoon zijn groot moeder na een woordenwisseling overmees terd en zijn hand op haar mond gelegd. Toen heeft hij zijn 25-jarigen vriend, die beneden aan de trap was blijven staan, een seintje gegeven, dat deze ook boven kon komen. Samen hebben zij toen het afschu welijk misdrijf voltooid. Zij hebben de vrouw een prop in den mond geduwd en gebonden op het bed gelegd.- Om f 400. blijkt de afschuwelijke daad begaan te zijn. Het bedrag hébben de onverlaten gedeeld. Ook een derde man heeft nog f 100.— daar van ontvangen. Welke rol deze nog in het drama heeft gespeeld en of hij precies op de hoogte van de misdaad was. staat nog niet vast Ook deze jongen, die een baantje als loop knecht had, is gearresteerd. De laatste had zijn aandeel in de buit grootendeels in vei ligheid cehracht bij een kennisf te Rotterdam Ook deze laatste is opgesnoord en in zijn woonolaets gearresteerd. Dank zij de groo- te activiteit, van commissaris Schreuder en zijn mannen zitten de bedrijvers van dit zwaremisdrijf, waardoor Zaterdag de Jor daan in opschudding werd gebracht, binnen 24 uur na de ontdekking van den moord, alen achter slot en grendel. De beide hoofdverdachten zullen waarschijnlijk wor den vervolgd wegens doodslag en diefstal. De beide anderen zullen zich te verant woorden hebben wegens heling;

Schager Courant | 1939 | | pagina 1