Naar het einde van den sterrit DE WERELD DE LAMP Barcelona bedreigd Nog meer mufaties bij de Rijksbank Radioprogramma Postvluchten op Ind h22 m weinig woorde in de Woestijn Inflatie of besnoeiing der uitgaven De Fuehrer heeft de leden van het. direc torium der rijksbank vice-president Dreyse en rijksbankdirecteur Huelse uit hun func ties ontheven. Tegelijkertijd heeft die Fuehrer dien staats secretaris van het rijksministerie van bui- tenlandsche zaken, Rudolf Brinkmann, be noemd tot lid van het directorium dor rijks bank, onder behoud van zijn functie van staatssecretaris. Rijksminister van ^economische zaken en rijksbankpresident Funk heeft staatssecre- taris Brinkman benoemd tot vice-president van het directorium der rijksbank. Hierdoor zijn de meest intieme medewer kers, van Dr. Schacht, de menschcn van de ,oude economische school" uit .de leiding der Rijksbank verdwenen en komen 100 pCt, nationaal-socialisten voor hen in de plaats. Persstemmen uit Frankrijk. De Fransche bladen bespreken uitvoerig de; financieele situatie in Duitschland. „Le Journal" schrijft: het vertrek van Schacht betcckent dat het rijk met de fi nancieele orthodoxie breekt om zich te wer pen in een stelsel van manipulatie en over matige uitbreiding van het crediet zonder dekking". „Petit Parisien" verklaart: indien, on danks alles, het regiem niet de elementaire wetten der financieele techniek wil vcnvaar- loozen en riskeeren in het binnenland die sta biliteit van de Mark in gevaar te brengen, zal het, indien, het definitief afziet van be lasting verhoogingen, besnoeiingen der uit gaven op groote schaal onder oogen moeten zien. Deze laatste oplossing echter zou nvede brengen, dat het rijk er in toestemt zijn mili taire voorbereidingen te remmen en afziet van grootsche .en kostbare betoogingen van zijn dynamisme. Uit Amerika: „New York" schrijft: Wanneer Hitier met Schacht breekt, snijdt hij het laatste dunne touw door, dat hem verbindt met de denk beelden der orthodoxe occonomie. Naar wolk doel het. derde Rijk tenslotte zal worden geleid, deze stap zal den weg versnellen. Engeland: „Financial News" zegt van Schacht o.a.: Want. hij had te veel gezond verstand om de herstellingen van het nationaal-socialis- me, die bestemd zijn voor de consumptie dér onwetende massa's te slikken. Boven dien was hij te beschaafd om onvoorwaarde lijk een geloofsleer te onderschrijven, wel ke gebaseerd is op barbanrsche brutaliteit. Tenslotte was hij te voel orthodox bankier om zich van ganscher harte te werpen iin de ketterij der nationaal-socialistischc oecono- misohe theorieën. Er is alle reden te golooven, dat Hit.ler den stuurman veel te vroeg heeft laten val len, daar het Rijk buitengewoon moeilijke wateren voor den boeg heeft en niemand over is gebleven mot de bekwaamheden van Dr. Schacht als financieel stuurman. De reden, waarom desondanks I-Iitler ver kozen heeft van zijn diensten af te zien is ongetwijfeld, dat de Fuehrer aan de poli tiek door meer extremistische adviseurs de voorkeur heeft gegeven. Vermoedelijk zal het. ontslag van dr. Schacht worden gevolgd door een aantal radicale oeconomische en financieele maatregelen. Anti-katholieke actie in Duitschland Het Vaticaan een doorn in het Duitsche oog. De Voelkischer Beobachter, bet officieele orgaan der natiónaal-socialistische partij zet zijn aanvallen op de I-I. Stoel voort. Het blad verklaart, dat het. Vaticaan „een der gevaarlijkste emigraties ter wereld" her bergt. en dat het officieele orgaan der Ka tholieke kerk geleid word door uiterst twij felachtige persoonlijkheden. „Wat Duitsch land betreft, aldus het blad, is de aanwe zigheid in het Vaticaan van oudleiders der centrumpartij voldoende om te verklaren vanwaar de antiduitsche agitatie komt in Katholieke kringen. Dergelijke dwaasheden kunnen slechts kiemen in de verstikkende atmosfeer van het Vaticaan, waar waar- delooze emigranten beschouwd worden als gezaghebbende vertegenwoordigers van groote v'olkien.. Natuurlijk staat dat alles in verband met. de politiek van Roosevelt. door den tolk, kardinaal opruier Mucndelein". Vandaag de heuvelklimproef Vier Hollcnidsche koppels uittje- vallen. Bakker Schut maakt kans voor de derde plaats in het alf/emeen klassement. Een kleine 100 van de 121 gestarte rijders en rijdsterequipes zijn Zaterdagmiddag ge arriveerd aan de finish van den sterrit naar Monte Carlo. Er zijn, in verhouding tot vorige jaren, weinig straf punten gevallen, althans tot en mot, de controle te Grenoble. De uitslag van die eerste klassementsproef op het 225 k.m. lange en in 5 étappes ver deelde bergparcours van Grenoble naar Monte Carlo, heeft in het deel nemerskamp nogal eenige ontsteltenis gewekt. Een aanmerkelijk grooter percentage, dan verwacht werd, n.1. 53 van de premier 100 deelnemers, die hier aangekomen 'zijn, blijkt in het bergparcours strafpunten te hebben opgeloopen, en men vraagt zich af, hoe de resultaten er zouden hebben uitgezien, als de weg niet sneeuw- en ijsvrij was geweest. Van de 23 Nederlandscho équipes, hebben, naar wij van een vertegenwoordiger van de K.N.A.C. te Monte Carlo vernamen, de vol gende dertien teams punten verloren: de équipe WestermanSmalt mot Ford, de équipe CorneliusBuyze met D.K.W. (kleine klasse), de équipe Van NieveltDe Visser met Lincoln, de équipe I-IofmansJacobs met B.M.W., de équipe van HeemstraVan Ame- rongen met Fiat (kleine klasse), de équipe Stemerdink—Keizer mot Ford (kleine klas se), de dames-équipe van Strien met Ford de équipe MutsaertsKouwenberg met Ford, de dames-equipe van Vreedenburch met Ford, de équipe Stapensea met Ford, de équipe Voorman met Lasalle, de dames- équipe Muller met Hansa (kleine klasse) en de équipe Van Royen m. Chevrolet De aan tallen zijn van dien aard, dat de cquipe- Mutsaerts—Kouwenberg verscheidene plaat sen in den voorloopigcn stand is gezakt, doch 'haar kans op den Palermo-bcker behoudt. Vier Hollandsche koppels vielen uit. Van de 27 Nederlandsche équipes zijn er 23 te Monte Carlo aangekomen. De equipes Polak en het team Sprenger van Eyk—Paulen (de laatstcn hadden te Wee- nen moeilijkheden met de lichtinstallatie) hebben het moetien opgeven, terwijl het koppel Zeehuizen—Jacobs, dat tusschen Grenoble en Monte Carlo den strijd heeft gestaakt, zich niet aan het eindpunt is ko men melden. Ook KruitVan Kampen kon niet tijdig den eindstreep bereiken. De dameséquipe van mevr. MullerLenf- kens arriveerde met eenige uren vertra ging, doch in goeden welstand in Monaco, na eveneens in Dyon reeds te laat te zijn geweest. Alle overige Nederlanders hebben, het bergtraject noodzakelijkerwijs buiten be schouwing gelaten, een strafpuntvrij par cours gereden, hetgeen uit den aard der zaak, vooral van de verst komenden, I. C. GatsonidesBarendregt en CorneliusBuy- zo uit Athene, jkvr. van Vredieniburchmej. van Stockum, Bakker SchutNortier en StemerdinkKeizer uit Tallinn en Mut seartsKouwenberg en mr. SandersSmits uit Palermo een fraaie prestatie is. De kansen. De tweede klasementsproef, ind en vorm van een acceleratie-, rem en terugzetproef over 300 meter op de boulevard langs de haven, had een zoodanig verloop dat, Bakker Schut met zijn Ford 'n goede kans maakt op de derde plaats in het algemeen klassement. Hij was namelijk nue-t 25.5 sec. dè snelste van ale rijders .ongeacht standplaats of nationaliteit. Door zijn vertrek uit Tallinn heeft hij een handicap van twee roulepan ten ten opzichte van het deelnemerscontin gent uit Athene. Hiervon gaat thans Tre- voux (Frankrijk) met Hotchkiss en Paul (Frankrijk) met Delahave, beiden met een tijcl van 25.8 sec. precies gelijk aan den kop. De Engelschman Whallcy met Ford, de Franschman Joullie-Duclos met Malford slaan momenteel resp. 4e en 5e waarna Gat sonidesBarendregt met Ford, tesamen met lord Waleran met Humbcr aspiraties heb ben voor de 6c plaats. MutsaertsKouwen berg maken een kans op de achtste, van der Hoek-Ton eveneens met Ford op de elfde plaats. In den strijd om den specialen damesprijs, de Coypc des Dames, is de situatie zoo, dat jvr. van Vredenburch met Ford, Mad. Sinion BOMMENREGEN OP HET BOLWERK DER LINKSCHEN. PRESIDENT VER LAAT DE STAD. ALLES GEMOBI LISEERD. ONEENIGHEID TUSSCHEN ITALIANEN EN RECHTSCHE SPAN JAARDEN? Nog enkele kilometers Angstig dicht nadert Franco Barce lona. Nog slechts luttele kilometers hebben de rechtsche troepen op te rukken en dan staan zij voor de stad Omsingeling zooals bij Madrid is na tuurlijk niet mogelijk, omdat de zee dit belet. De Zondag is voor de be dreigde stad een marteling geweest, gisteravond was zij reeds tienmaal gebombardeerd. Vele slachtoffers zijn gevallen. Handel en industrie zijn stopgezet, alle mannen en vrouwen tot 55 jaar moeten zich ter beschik king van de militaire autoriteiten stellen. Uit Perpignan wordt gemeld, dat de link- sche president Azana met onbekende bestem ming uit Barcelona is vertrokken. Men ver moedt, dat hij de wijk genomen heeft naar Valencia of Madrid. Luiz Companys, president van Catalonië. heeft een beroep gedaan, weerstand te bieden tot bet uiterste. Volgens mededeclingen van uit Bareclona met Hotchkiss, gestart uit Athene, boven zich'heeft en Mad. Roualt met Matford. In de lichte klasse heeft Gordini met Simca Fiat, gestart te Athene, de leiding. Van de Amsterdammers staat de equipe WestermanSmalt met Ford er het beste voor. Vandaag het geheim gehouden bergtraject. Hierbij is aangenomen, en deze veronder stelling lijkt alleszins gewettigd, dat al deze snelle rijder-wagcncombinaties geen straf punten in het bergparcours van gistermor gen hebben opgeloopen. Uit den aard der zaak kan nu de derde klassementsproef van heden, eën heuvelklimproef op een geheim gehouden bergtraject in de nabijheid van Monte Carlo dezen voorloopigen stand nog ingrijpend wijzigen, maar de waardeering der prestaties in. deze proef is dusdanig, dat slechts degenen, die den toogestanen rijtijd overschrijden, een bedrag aan punten ver liezen, dat in verhouding tot de gx-ootte der tijdsoverschrijding staat, terwijl in den on- derlingcn stand van hen, die aan den eisch voldoen, met welke marge dan ook, geen verandering komt. Onze landgenootcn Cornelius—Buyze heb-' ben die leiding in het klassement van de nieuw ingestelde categorie 3 voor wagens met minder dan 750 cc. Hongarije wil Katholiek blijven De Hongaarsch-Duitsche vriend schap belet de vrije meenings- uiting. Het Katholieke orgaan „Nemzeti Ujsag" stelt in een hoofdartikel de ongunstige gevolgen in het licht, die de IlongaarschDuitsche vriendschap heeft voor de Ilongaarsche pers Het blad handhaaft het Katholieke stand punt tegenover het nieuwe heidendom, dat door Duitschland wordt opgelegd. Het schrijft o.m.: „de versterking der Hon- gaarschDuitsche vriendschap heeft als ge volg gehad het verbieden van talrijke Hon- gaarsche organen, katholieke organen niet uitgezonderd. Dat is onrechtvaardig. Of wel men zou de Duitsche bladen, die door de Ilongaarsche pers aan de kaak gesteld wor den, moeten verbieden, of wel men zou moe ten ophouden niet pp te treden tegen de na tionale pers. De ernstigste kwestie echter is wel licht het ideologische probleem. Wij zijn katholieken en wij zullen geen afstand doen van onze geloofsbelijde nis voor geen enkele vriendschap of vijandschap in binnen- of buiten land." Het blad voegt hieraan toe:: „Wij willen wel aan de vriendschap der buitenlandsche politiek alles geven, wat zij redelijkerwijze vragen kan. Men kan echter niet van ons eischen dat ons nationaal en ideologisch plan in verval raakt in ruil voo rdie vriendschap komende Fransehen wordt de levensniidcle- lenschaarschte in de Catalaansche hoofdstad waar steeds meer vluchtelingen binnenko men, voortdurend grooter. Links blijft volhouden. De slag wordt, volgens de berichten uit Barcelona. voortgezet aan het geheelc Cata laansche front. De massamobilisatie heeft het mogelijk gemaakt de zwakke plekken te ver sterken en de weerstand is thans doeltref fend. In den sector Villanueva Geitry zijn felle tegenaanvallen der regeerkigstroepen ingezet. Er wordt verbeten gevochten om dit stadje. Volgens de'rechtsche berichten is er slechts weinig weerstand en kunnen er geen ver sterkte linies voor Barcelona meer zijn. De berichten van het Estramadurafront zijn met elkaar in strijd. Beide partijen beweren te vorderen. Eenige Britsche schepen zijn weer getroffen. Uit neutralen Parijschen bron wordt ge meld, dat de cerstandhouding tusschen de Ita lianen en de rechtsche Spanjaarden veel te wenschen overlaat. Een recent incident heeft de Spanjaarden diep gegriefd. Navarraansche kolonnnes stonden op het punt plechtig Tarragona binnen te trekken, toen gemotoriseerde Ita- liaansche eenheden onverwachts vertrok ken en om een overwinning te exploiteeren, welke niet de hunne was, als eersten de stad binnendrongen. Volgens Pietri blijkt uit dit voorval duidelijk de Italiaanschc mentaliteit. In dit verband dringt hij er op aan, spoedig naar Burgos te gaan. De „Petit Parisien" meldt naar aanlei ding van dit incident bij Tarragona uit St. Jean de Luz, dat de Span jaaraden aan deze aanmatiging met de wapenen in de hand weerstand boden. Er ontstond een klein ge vecht bij de stadspoorten tusschen Italianen en Spanjaarden. Dc Spanjaarden, die in- tusschen den staf van Franco hadden ge waarschuwd, trokken tot groote teleurstel ling der Italianen als ersten de stad binnen want de buitenlandsche politiek is slechts een der doeleinden van het leven der natie en niet een moloch, waaraan wij juist dat gene moéten offeren, wat wij gedurende dui zend jaren hebben kunnen behouden: ons christendom en geweten, onze nationale roe ping". DINSDAG 24 JANUARI 1939. Hilversum I, 1875 en 301,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Rentmeester. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Ensemble Rentmeester. 12.30 Het Omroeporkest en gramofoonmuziek. 2.00 Het AVRO-Amusementsorkest (Opn.). 2.45 Knipcursus. 3.45 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 4.3 j Kinderkoor. 5.00'Voor de kinderen. 5.30 Het Omroeporkest en soliste (In de pauze: Gramofoonmuziek en berichten). 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Orgelspel. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP; radiojournaal; mede- deelingen. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Radiotooneel. 10.20 De Twilight Serenaders. 11.00 Berichten ANP. Hierna het AVRO- Dansorkest (Opn.). 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 415,5 m. KRO- U itzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. (Van 1.00— 1.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de vrouw. 3.0' Modecursus. 4.00 Het KRO-Orkest. (4.455.00 Gramofoon muziek) 5.45 Felicitaties. 6.05 De KRO-Boys en solist. (Om 6.30 Ber.). 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe gemeenschap". 7,45 Gramofoonmuziek. 8,00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Het KRO-Symphonie-orkest en soliste. 9.15 Sportreportage (Opn.), 9.45 Inleiding volgende uitzending. 10.00 Derde acte van de opera „Le donne curiose". 10.45 Berichten ANP. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.00 Otero Backer's orkest. 11.2512.00 Gramofoonmuziek. Vertrek van (heenreis) 22 Jan' EÏÏS&) H* 22 Gier (heenreis) Reiger iR 99 - (terugreis) |KanR' - Jan' Wielewaal (terugreis) Uil Alex. 22 Jan. JBagdd'd 22 Jan. Me'dan 22 Jan. (.terugreis) Aankomst fe Sin^a». 22 h A'dam. 22 Jan Jodhp. 22 Jas, Rasd. 22 Jai [A'dam 22 li, Rontr. 22 Ja, Alex. 22 Jan. Zes-en-zeventig mijnwerkers bedolven. Tengevolge van een mijngasontploffing de mijnen van Miyadach in de prefectun Foekoeoka, zijn gisteren 76 Japansche mijt werkers levend begraven. Zes mijnwerkers van wie drie gewond waren, konden aa de oppervlakte gebracht worden. Nieuwe ontslagen in Rusland. Meerd; honderd ambtenaren en 51 fahricksdirw leuren, tien vliegeniers en de chef van 1»; luchtverkeer in het Verre Oosten, zijn jj Rusland ontslagen of gedegradeerd. E« en ander is een gevolg van de nieuw campagne voor arbeidsdicipline. Zal de Amerikaansche radio Twijgen? groote staking dreigt de Amerikaansi radio tot zwijgen te brengen. Meer c 2000 werknemers zijn er bij betrokki „Wapens voor Spanje". Van meen zijnde, dat. Spanje het groote slagveld tusschen dictatuur en democratie, heef de Amerikaansche oud-minister van tenlandsche zaken in het ministerie ver, Stimson, zijn opvolger Huil een schrij ven gezonden, waarin hij verzoekt ha verbod van wapenen naar Spanje op heffen. Open de Pyreneesche grenzen! Vol® een bericht in de „Matin" heeft Bonne; na afloop van de vergadering der Kamt:, Mareelino Paseua, den ambassadeur vas Spanje te Parijs ontvangen, die zijn aan dacht vestigde op de ongemakken, welkt het gesloten houden der Pyreneeën-grens voor de regeering te Barcelona medebrengt Nauw verband tusschen leger en S.A. Hitier heeft gedecreteerd, dat het onder scheidingsteeken van de S.A. voortaan ds waarde zal hebben van hot militaire derscheidingsteeken der bruine militie cc den grondslag zal vormen van de pre- en post-militaire opleiding. Elke Duitsche: van 17-jarig'en leeftijd, die geschikt i1 voor den wapendieiist, is verplicht 't mi litaire ondêrsCh'èiclinRstooktóxi riep S.A. «4 verkrijgen als voorbereiding voor ötëa mi litairen dienst. Hongarije en Tsjechoslowakije weer vritt den. Het grensincident met I-Iongari.it is volkomen geregeld, na een zeer harte lijk onderhoud van den Tsjechische» ge zant te Boedapest met den Hongaarschca minister van buitenlandsche zaken. Hongaarsche scholen worden Duitsch-Di Ilongaarsche regecring heeft bevolen, dal 400 Hongaarsche lagere scholen onmiddel lijk tot Duitsche scholen gemaakt moeten worden. In 90 procent van de. gevallen be treft het hiér parochiescholen en de Roomsch-Katholieke Bisschoppen hebte de bevelen der regeering gehoorzaamd.h Roomsch-atholiekc kringen .verheelt mts zijn bezorgdheid over 'clezen maatregel niet. Scholieren betoogen tegen Frankrijk. -I „Giornale dTtalia" meldt, dat te Viareggio 13C0 leerlingen van middelbare scholes een optocht door de straten hebben houden en têgx Frankrijk gerichte 1 schriften mëdevoerden. Zij riepen „wcgni Frankrijk' Wij willen Tunis. Dzjiboeti i Corsica". Eenige scholieren hielden totj spraken. Veelzeggend. De Belgische kapitein Effl'j Janssens vertrekt op 27 Jan. a.s. met „Thysville" uit Antwerpen naar den F" go. Zijn reis zou in rechtstreeksch verbant staan met de belangrijke militaire kwg ties welke in de Belgische kolonie gaan zijn, met het oog op dc verdediging. Wiedemann naar San Francisco. Hitkj adjudant, kapitein Wiedemann. is noernd tot consul-generaal te San Fratj cisco. Men ziet hierin een stap van Hiti«| de Duitsch-Amerikaanscho betrekking' te verbeteren, gezien de diplomatieke IMj liteiten van den nieuwen consul. Feuilleton door Ethel M. Dell 34. „Zoo gaat het mij ook, Everard. Ik ben uiterst gevoelig nu!" Hij kuste haar hartstochtelijk. „En niemand zal ooit anders dan goed van je denken, Stella!" zeide hij. „Och, de buitenwereld doet er niet veel toe," hernam ze. ,,'t Komt alleen op ons zelf aan, Everard, vooral op ons innerlijk. Laten we toch waar tegen elkaar zijn en elkaar vol komen vertrouwen. Altijdaltijd!" Hij drukte haar aan zijn hart, maar gaf geen antwoord. Haar blik zocht den zijne. „Dat kan toch wel," zei ze. „Mijn hart ligt geheel voor je open. Er is geen enkel verborgen hoekje." „Dat weet ik!" zei hij, „dat weet ik. Maar je moet niet verdrietig zijn, als ik niet het zelfde zeggen kan. Myn leven is niet zoo een voudig." „Ach! Dat is Indië!" zei ze. „Maar laat mij ook deel hebben aan al dat andere, dat niet ons persoonlijk raakt. Laat mij' alles met je deelen. Ik kan een geheim bewaren evengoed als de beste Oosterling. Ik zou het zoo heerlijk vinden, als je mij volkomen vertrouwde.Ik zou er trotsch op zijn!" Hij kuste haar andermaal. „Je zou het soms zeer onaangenaam vinden," ging hij voort, „wanneer je al de geheimen wist, die ik te bewaren heb. Indië is Indië en het kan somtijds buitengewoon luguber zijn. Dar is maar een ding mogelijk. Maar ik zal je geen deelgenoot maken van onaangename ge heimen. Dat is de kamer van Blauwbaard, waarin ge niet komen moogt. Ze wendde zich onwillig af. „Ik-haat Indië. Indië heeft je geheel in zijn macht!" „Stella!" riep hij uit. „Ja, ik moest het zeggen. Ben je nu boos?" „Neen," zei hij. „Maar je vond het toch niet lief van me." „Je begrijpt ook nieten zult dat waar schijnlijk ook nooit begrijpen, hoe ontzettend dicht het bij de waarheid is." Hij zweeg, maar zijn zwijgen benauwde haar. Eindelijk keek ze hem weer aan. ,,Ik heb je wel gezegd, dat het dwaasheid was om met mij te trouwen en dat het je berouwen zou." Hij keek haar zonderling glimlachend aan. „En ik heb je gezegd, dat het Kismet was. Je hebt eindelyk toegestemd, omdat het ge schreven stond, dat jou lot en het mijne onver brekelijk verbonden zouden zijn in voor- en tegenspoed." Zijn stem trilde. „Het kon niet anders en berouw is buitengesloten, evenals het onmogelijk is het ongedaan te maken. Maar daarom behoef je Indië niet te haten. Ik heb je gezegd, dat ik het terwille van jou verlaten wil en daar blijf ik bij. Maar noch Indië, noch iets ter wereld zal me van jou scheiden. Ben je nu tevreden?" Ze huiverde by die vraag. „Het is meer dan ik verdien," zei ze. „Je zult voor mij niets opgeven." Hij bracht de hand aan het voorhoofd. „Stella, wil je 't probeeren? Wil je 't een jaar probeeren Misschien kan ik je dan meer vertellen, dan waartoe ik nu in staat ben. Ik weet niet of het je aangenaam wezen zou, maar voor enkele uitverkorenen is succes weggelegd. Misschien ben ik een van die weinigen. Ik heb een buitengewoon sterk ge loof in mijn gelukkig gesternte. Nog eens, 't is evengoed mogelijk, dat ik niet slaag. En als dit het geval is, dan zweer ik je, dat ik het zal opgeven. Ik heb juist wat nieuws op touw gezet. Wil je een jaar geduld hebben Ik vraag slechts een jaar!" Haar oogen stonden vol tranen. „Je maakt me beschaamd, Everard. Ik zal geen spaak in 't wiel zyn. Je toekomst niet voor je bederven. Je moet mij m(jn jaloerschheid vergeven. Het komt omdat ik je zoo innig liefheb. Maar ik weet, dat dit een zelfzuchtig soort liefde is. Ik zal er niet aan toegeven. Ik zal nooit trachten te staan tusschen jou en de loop baan, die je je gekozen hebt. Ik wilde alleen dat ik je kon helpen." „En dat kan jedoor geduldig te zyn. Juist nu!" „En geen vervelende vragen te doen." Ze glimlachte door haar tranen heen. „Maar zult ge je niet in gevaar begeven? Niet in onnoo- dig gevaar? Het is zoo vreeselijk te moeten denkendat je leven wordt bedreigd te denkenaan dat vreeselijke wezen die Ralph Plotseling brak ze huiverend af en klemde zich aan hem vast. Het was de eerste maal dat zij tegenover hem den naam van haar eersten echtgenoot uitsprak. Hy droogde de tranen die haar over de wangen liepen. „Lieve kind, je behoeft niet bang te zijn," zeide hy en ofschoon zijn woor den vriendelijk waren, verbaasde zij zich over den ernst die uit zijn stem sprak. „Ik ben er de man niet naar, dat my zooiets zou over komen. Maar zullen we over iets minder ver ontrustends praten. Ik kan je toch niet laten schreien op den avond van je huwelijk." Zijn toon was eenigszins gedwongen, 't klonk haar kil in de ooren. Maar toch was het haar aangenaam dat onderwerp te laten varen, daar zij, met er op door te gaan, toch niet verder kwam. Ze ging met hem de bun galow in en zij gingen aan tafel, die Peter met zooveel zorg en toewijding had gereed gemaakt. Daarna toefden ze nog een poosje op de veranda en keken naar de schitterende ster ren, totdat Monck bemerkte, dat zijn jonge vrouw doodmoe was en hij haar niet wilde toestaan langer te blijven. *Joen zy naar binnen was gegaan, stak hy een pijp aan en ging naar buiten, den sttój weg op die naar het zomerverblijf van dj Radjah voerde. Hij liep langzaam met gebjï hoofd en in gedachten verzonken. Bij groote marmeren poort, die toegang gaf 1 den tuin van het paleis, bleef hij stilstaan! staarde voor zich uit. Er was een windje! gestoken, dat ruischte door de cypressefljj boven den hoogen muur uitstaken. Hij scir ernaar te luisteren, of was het het ge-] van een uil dat uit de vlakte kwam? Eindelijk trad hij dichterbij en tikte t het schitterend marmer de asch uit zijn uitgerookte pijp. De vonkjes smeuldenJ doofden uit. Er bleef een donkere zwarte F' op 't blanke marmer van de steenen P'!i[ Hij keek er een oogenblikje naar, keerde t» om en ging denzelfden weg terug. Toen hij bij de bungalow was gekomen.? hij naar ',t vertrek waar zij dien middag® den gegeten en begon te schrijven. De tijd verliep, maar hij lette er niet op; Was reeds na middernacht, toen hij zijn pw ren bij elkaar pakte en eindelijk opstond 4 heen te gaan. De gang van de bungalow werd maan helder verlicht en toen hij hwanl,j! een gehurkte gestalte op. Peter de Gr» keek hem verwijtend aan. Monck bleef staan. Hij sprak den man in zijn eigen taal, maar Petpr antwoorddji zuiver Engelsch, waar hij wat trotsch op (Wordl- vereokM I

Schager Courant | 1939 | | pagina 2