Er is werk voor SCOTLAND YARD 3? Langendijker Groentenveilingen Adverteert in de SchagerCourant Dinsdag 24 Januari 1939 Tweede blad Uit de geschiedenis van Enge- land's meest beroemde detective- dienst. Er is werk voor Scotland Yard, nu Engeland in rep en roer is ge bracht door een reeks mysterieuze boni-aanslagen. De Scotland Yard- motor is op gang gebracht en reeds is men op 't goede spoor. Hetgeen ons niet behoeft te verwonderen, want de ze Londensche politie-dienst heeft niet voor niets een wereldreputatie. (Van onzen Londenschen correspondent). Wie bij het „Embankment" in Londen de Theemskade vanaf de gedenknaald van Cleopatra in Westelijke richting afwandelt die staat spoedig tegenover twee bijna vol komen gelijke gebouwen met torens, die als bet ware met een zekere geringschattende nis! op de Londensche rivier neerzien. Een pasperk scheidt ze van de straat en een dubbele deur met ijzerhekwerk verbindt ze, «li deur die voortdurend openstaat en die jaar een binncnpalats leidt. Daar staan dan ioo enkele politie-agenten in uniform, schijn baar doelloos rondkijkend en via de indruk wekkende poort kan men tusschen dit twee- lal gehouwen en Whitehall doorwandelen, zonder dat men ook maar iets opvallends zal zien dan bijvoorbeeld een auto die rus- lil? de binnenplaats oprijdt Hetgeen niet wegneemt dat men zich dan op het meest bekende plekje tor aarde be- vindt, een plek, waarover dagelijks in een of andere krant ter wereld wel wat geschreven slaat, een plek die voedsel geeft aan een gansche literatuur, aan schrijvers van thea terstukken, radiohoorspelen en films. Dat dubbele gebouw immers is het huls van Scotland Yard. Méér dan een naam Scotland Yard is meer dan een naam ivoor een politie- en detectivedienst.. het is ccn begrip en een begrip dat overal een be- kende klank heeft. Des te meer moge het ons verbazen dat deze Britsche organisatie, die thans wereldbekendheid geniet en hooge- lijk gevreesd wordt door de internationale misdadigers, destijds zoo weinig gerespec teerd werd, dat men er zich om zoo te zeg gen in het openbaar vroolijk over maken kon. Zoo kon het bijvoorbeeld op zekeren dag van het jaar 1812 gebeuren, dat de volgende advertentie in een Londensch blad ver scheen: „Ongever 100.000 wachters (in die dagen kende men het woord politie nog niet en men had alleen „dag- wachters" en „nachtwachters"), kun nen een betrekking krijgen. Men be hoeft zich niet aan te melden wan neer men niet tusschen de 60 en 90 jaar oud is, minstens aan één oog blind is. min of meer aan doofheid lijdt en een zwakke gezondheid heeft en men moet minstens door jaren- langen dienst in het leger of bij de Vloot een zwak gestel hebben". Deze advertentie was natuurlijk anoniem [opgegeven, maar zij werd toch gedrukt, om dat nien zich nu eenmaal graag vroolijk maakte over de bewakers der openbare vei lheid. - Een „parlement van de straat". Hoe ver gaat de geschiedenis van Scotland Yard terug? Omstreeks 1720 kwamen er in let Londensche parlement belangrijke gods- Jdienstige en sociale vraagstukken aan de or- fe Dit verschijnsel, waarvoor het groote pu- ordeoldl l "iet zich overigens maar matig intcresseer- rerkbaii werd door een zekeren Lord George Gor- 193! f,)(i later bleek hij zwakzwinnig te zijn traf. Bf f*n|d om een „Parlement van de straat" in t meld!, -5' leven te roepen. Hij liet zijn oproep klin- vertwj- ien de armoedigste wijken en het ant- erledeni 'oord bleef niet uit. In korten tijd verzamel- entewtf "?n zich niet minder dan 60.000 menschen onder zijn leiding, die niets liever wensch- dan de bestaande orde te ondermijnen on het geweld te doen zegevieren. Zij be stormden de New Gate-gevangenis en bevrijd- bij die gelegenheid 300 misdadigers Moordenaars, dieven, landloopers enz. Hun Weren versterkt met deze „Vaklieden", jakken zij naar de Bank van Engeland, «ar de solide muren van het oude gebouw 01 de samen werking van meer dan honderd tfischen waarbij lord en arbeiders *«uder aan schouder streden sloegen J&ianval af. Het „Parlement van de straat1' brandschattend verder, totdat legertroe- J® een einde aande terreur maakten. De j j*® moest een verlies noteeren van niet ge- omvang: 210 dooden en 250 gewonden, «ten twintig aanvoerders werden ter dood ®»rdceld. En Londen kreeg zijn eerste men begreep dat de gewone troepen niet s!aat waren de orde te handhaven, ecn- mn-al omdat zi-i nict tot taak hadden om sWvT?c aanslagen te voorkomen, maai bij T. Br. te aa t 486,: voor 4 en, in aan- [ER fc, ld. ;en. Ti van dit oost :ld. De eerste detectives. Sir Henri Fielding's opvolger was zijn broer John, die een nieuwe organisatie sticht te, welke tot taak had dc misdadigers in de gaten te houden en hun gangen te volgen. Detectives waren er bij de „Metropolitan" nog niet en het verschil tusschen een huidi- gen Scotland Yard-man en een „Bobby" be staat hierin dat de eerste zich voornamelijk met de bewaking en het naspeuren bezig houdt, terwijl de laatste patrouilledicnst doet. In 1842 telde de Lon'dendsche politie al 12 detectives die uit de schranderste ambtena ren werden gezocht. En in die dagen werd ook de eerste "poging ondernomen om den zgn. „gentleman-detective" te vormen, maai de poging mislukte, met als gevolg dat dit type uitsluitend nog in dc films en romans voorkomt, maar niet in werkelijkheid.* „Leert uw dieven kennen!' De eerste taak der Londensche detectives luidde: „Leert uw dieven kennen". De agen ten moesten allereerst vaststellen waar en hoe deze lieden woonden. De politie slaagde er in zich langzamerhand populair te ma ken; dc „Bobby" werd een geliefde figuur. De ouderwetsche wapen-uitrusting moest na tuurlijk worden afgeschaft, tact, redenaars talent en een zekere jovialiteit namen de plaats in van sabel en knuppel. De vlucht van Scotland Yard voltrok zich in een verbijsterend tempo. De recrutee- ringscommissie voor „Bobby's" koos haar ge gadigden in alle deelen van Engeland; de uitverkorenen werden naar de Londensche politieschool gestuurd en aan het uiteinde lijke brevet gingen tal vati strenge examens vooraf. En wie zich als „Bobby" bijzonder energiek en intelligent bewees, kreeg kans detective te worden en carrière te maken Zoo is in het centrum van de Engelsche hoofd stad een politie- en detective-organisatie ont staan, waar weliswaar nict de atmosfeer der fantastische detective-verhalen heerscht, maar waar nuchter en zakelijk wordt ge werkt en waar resultaten worden bereikt als in geen land ter wereld. Uit onze Omgeving LAN GEN DIJK bilt* sch 0 2 cl Aanv«* 0 ijjenW hein*? l SM 30—1' L blik. Pistolen, sabels en knuppels. J1! 'n Het begin van de 19e eeuw was de iwi fi 'Q de Engelsche hoofdstad nog niet I beter: er waren zeker S.000 bekende win- I tfffS,Wtar Inen *n het °PenDaar gestolen goe- I ia*? k°open. De wachters waren niet I ltju?' aan dezen wantoestand een einde m i i n' Rankovervallen vormden schering 6 nv i 0n aén daR in 't jaar 1845 werden I imt igers ter dood veroordeeld. En in L2-°-ot metl de eerste wezenlijke politio- nisatic in het leven te roepen. Zij kreeg li.,-. naam -Metropolitan Police"; tot haar hei Aa W.erd Sir Hienri Fielding benoemd En roliii' "J'dget dat voor de organisatie der K® ^d opgesteld bedroeg 600 Pond' tverAftn .,1Rste en schranderste menschen ^ezoc^^ om de openbare veiligheid itolen 'vcrden, bewapend met kn 5 Pistolen, sabels en huppels. EXPORT VAN TUINBOUWPRO DUCTEN. Met den expot van tuinbouw producten over de laatste maand van het vorige jaar is het weer niet best gegaané Hij is zelfs nog ongunstiger dan het vorige jaar, toen het ook al slecht was. Dc groenten hebben daar niet zooveel last van gehad als het fruit: vooral was de uitvoer van appelen sterk achteruit geloopen. Ook de strenge vorst in de tweede helft van December heeft ongetwijfeld schade gedaan aan den uit voer. In totaal werden in de gepasseerde maand 23.813.000 k.g. ter waarde van f 1.610.000 uit gevoerd tegen 25549.000 k.g. voor f 2330.000 n dezelfde maand van het voorafgaande jaar. Dat beteekent dus een vermindering van 6,8 voor het gewicht en 31 voor de waarde. Als men weet, dat Dcc. 1937 ook al slecht was, dan teekencn deze cijfers eenigszins den toestand. De achteruitgang is in hoofdzaak toe te schrijven aan den verminderden export naar Duitschland. De ze bedroes: namelijk 3.161.000 k.g. ter waarde van f456000 tegen 8.340.000 k.g. ter waarde van f 909.000 in dezelfde maand van 1937. Dit wil dus zeggen, dat de export naar de hoeveelheid met 62 en naar de waarde met 50 daalde. Deze scherpe daling vindt zijn oorzaak in den verminderden export van appelen ten bedrage van f 510.000. Beter liep het met den export naar Enge land Hij beliep n.1. 16446.000 k.g. voor f 897 duizend tegen 9921000 k.g. voor f 901000 in Dec. 1937. Eigenaardig doet het echter aan. dat de uitgevoerde hoeveelheid steeg met 66 doch dat de waarde met iy2 ach teruit liep. Het geheim hiervan zit in de omstandigheid, dat de uitvoer van uien toe nam van 8 tot 15 millioen k.g., doch dat de waarde ongeveer dezelfde bleef. Bclgié liet ons ook weer in den steek. De uitvoer daalde van 5.663000 k.g. voor f 324.000 in Dec. 1937 tot 3.158.000 k.g. voor f 129.000 in de overeenkomstige maand van '38, alzoo een vermindering van resp. 44 en 60 Met den uitvoer van sluitkool had het ook wel heter kunnen gaan. In totaal werd aan witte kool uitgevoerd 748000 k.g. voor f 15000 tegen 1.069.000 k.g. voor f 27000 in Dec. 1937. België was de voornaamste afnemer met 433000 k.g. Het vorige jaar was dit echter 650000 k.g. Zoowel Tsjecho Slowakije als Oostenrijk betrokken de vorige maand niets Het vorige jaar beliep de export daarheen nog resp. 56000 en 326000 k.g. Zeer gering was dc uitvoer van Savoye kool, totaal slechts 81000 k.g. voor f 2000. België was weer de voornaamste afnemer met 68000 k.g. De uitvoer van roode kool liep ook iets achteruit, n.1. van 1000.000 k.g. voor f 40000 tot 970000 k.g. voor f 26000. Ook van deze sluitkoolsoort betrok België het meest n.1. 694000 k.g. voor f 18000. Daarop volgde Enge land met 239000 k.g. voor f 6000. Zwitserland daalde van 62000 k.g. op 36000 k.g. De export van bloemkool liep vrij sterk achteruit. De prijzen waren echter beter. Hij daalde van f 1889000 voor f 135000 tot 983000 k.g. voor f 93000. Van dit laatste gewicht nam Duitschland af 951000 k.g. voor f 90000. De uitvoer van uien steeg van 10 millioen k.g. voor f 848.000 tot pl.m. 16 millioen k.g. voor f 818.000. In December 1937 was de ex portwaarde per 10.000 k.g. f SS7. nu f 495. Naar Engeland wei-den 15.117.000 k.g. voor f 747.000 uitgevoerd. Naar het gewicht steeg de uitvoer met 74 en naar de waarde daal de hij met Zx/2 De uitvoer van peen daalde met 300.000 k.g. nl. van S85.000 k.g. in Dec. '37 tot 585000 k-g. in dc afgelooper^maand. Deze vermin- dering komt voornamelijk op rekening van Engeland dat 316.000 k.g. minder betrok. Dan rest nog de uitvoer van zuurkool die voornamelijk uit het Langendijker tuin- bouwdistrict komt. De export liep terug van 232.000 k.g. voor f 15000 tot 63000 k.g. voor f 5000, wat zijn oorzaak vindt in een ver minderde afname door de Ver. Staten van N. Amerika van 174.000 k.g. Ten slotte zij er nog op gewezen, dat de gemiddelde exportwaarde van sluitkool per 10.000 k.g. daalde van f 318 in Dec. '37 tot f 239 in Dec. '38. HOOGWOUD OUDE NIEDORP Ouderavond. In de school aan de Kerkelaan is een ouderavond gehouden. De opkomst der oudere was zeer bevredigend te noemen. De voorzitter, de heer C. Kuiper, opende en sprak de hoop uit, dat de tandverzorging voor 1 Mei a.s. in orde zou komen, dan konden de kinderen van de 2e klas er ook noer van profiteeren. De heer Westerveld bracht als penning meester een financieel verslag uit over het afgeloopen jaar. De heer C. Kuiper, die dit jaar aan de beurt was om af te treden, werd met alge- rneene stemmlen als "bestuurslid herkozen. De ouders werden in de gelegenheid ge steld om de handwerken en teekeningen van de leerlingen te bezichtigen en te be wonderen, waarna de heer Oepkes een korte voordracht hield over de door hem zelf ontworpen leesmethode. Een lezing met lichtbeelden volgde over bacferiecn, welke lezing met onverdeelde aandacht werd gevolgd. Daarna werd de algemeen© ontwikkeling der oudere op de proef gesteld. De heer Oepkes deed een serie eenvoudige vragen op verschillend' gebied, die door de oudere beantwoord moesten worden. De antwoorden hebben nog wel eens de lach lust opgewekt Door de dames werd koffie en thee ge serveerd. Het is een gezellige avond geworden, waardoor het contact tusschen ouders en onderwijzend personeel hechter geworden is. Wering van schoolverzuim. In de vergadering, die hier gehouden werd door de Commissie tot wering van schoolverzuim, is tot voorzitter benoemd de heer T. Oepkes en tot secretaris de heer G. Wegdam. Algemeene Nederlandsche Vrou wen Vredebond, Afd. Oude Nie- dorp. Ten lokale van den heer Feijs hield bo vengenoemde vereeniging een openbare ver gadering. De opkomst was bevredigend. De openingsrede werd uitgesproken door Mevr. de Geus, voorzitster van de afdeeling, die o.m. bepleitte het behouden van den vre: de door gezond verstand inplaats van met wapens, en het versterken van de vredesge- dachten door vereende krachten. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van hét uitgebreide programma. Een dameskoortje zong eenigc vredesliede ren, eenige dames gaven een tooneelstukje ten beste, gevolg door een tooneelschcts door mevr. Blokker en den heer F. Leek. Mevr. Pijper zong met begeleiding van mevr. Schrooder, die ook de andere liederen bege leidde, eenige liederen, die zeer door het pu bliek werden gewaardeerd. Allen die hebben medegewerkt aan dezen avond, verdienen veel lof. De avond was prima verzorgd. Als spreekster trad op mevr. Jet Meulen- beltLuber uit Utrecht. 'Als uitgangspunt van haar rede koos zij de ontmoeting van Chamberlain met de drie andere groote staatslieden te München, wel ke ontmoeting als de vrede van München wordt genoemd, een vrede, die geen vrede was. Uitvoerig en duidelijk werkte spr. ver der haar rede uit. De avond werd gesloten door mevr. de Geus, die de in de zaal aanwezige vrouwen opwerkte lid te worden van de afd. Oude Niedorp van de Alg. Ned. Vrouwenvrede bond. WARMENHUIZEN Tavenu concerteerde. Zondagmiddag gaf het fanfarecorps „Ta venu" een concert onder leiding van den heer Anderson in de zaal van den heer Slikker. De opkomst was bevredigend en de muzieknummers werden'heel goed ge speeld. Des avonds gaf genoemde vereeniging een uitvoering, waarvoor ter afwisseling was geëngageerd het Revuegezelschap „De Lachsprinters" uit Haarlem, met als tekst „Geniet van het volle Leven". De zaal was tot achter bezet, een bewijs dat velen een hooge verwachting van het programma hadden. Meer succes had het ensemble o.i. echter geoogst als Henk Smal en Leo van Norde wat meer op den voorgrond waren getreden met hun liedjes, en die flauwe dingen maar achterwege hadden gelaten. Vele toeschouwers waren dan ook niet erg vredigd. Tot slot volgde hal o.l.v. „The Marinuc- cis". De muziek was heel goed verzorgd. Leelijk terechtgekomen. Zaterdagmiddag had de tuinbouwer J. de N. bij het in de vlet stappen het ongeluk achterover te vallen en kwam hierdoor met. zijn hals op den rand van 't boord terecht. Vermoedelijk heeft hij een zware hersen schudding gekregen en is per ziekenauto naar Alkmaar vervoerd. EEN TIJGER ALS FILM ACTEUR. Har- ry Piel dresseert een tijger in de nieuwe film „Menschen, Tiere, Sensationen". Fokveedag te Hoorn Wij vernemen, dat de datum, waarop de fokveekeuring dit jaar in Hoorn zal wor den gehouden, is vastgesteld op Woensdag 13 September. Het programma zal weer worden opgesteld overeenkomstig de indeeling van het vorig jaar, toen verschillende groepen zeer goed uitkwamen en de tentoonstelling een groot succes is geworden. Dien dag zal tevens in Hoont een.' sa menkomst worden gehouden, van de Ver eeniging van Landbouwjongercn, waarbij 2400 personen zijn aangesloten; men ver wacht clan ook eenige honderden in de Coenstad. 's Middags zullen sprekers over actueele onderwerpen het woord voeren, terwijl 'savonds een feestelijke bijeenkomst zal worden gehouden; de drie zalen van het Parkhotel zijn hiervoor gereserveerd. Men tracht den fokveedrag uit te breiden met enkele nieuwe afdeelingen, zooals zui vel, tuinbouw, enz. Mocht men hierin sla gen, dan is het voornemen om ook Dins dag 12 September hieraan toe te voegen. Z1JPE OUDESLUIS. Filmavond N.V.V. N.V.V. een filmavond gerreven in het lokaal Zondagavond 22 Januari werd door het van den heer Joch. Kreijger. Dc heer C. Kannis opende de door talrijke toeschouwers bezette zaal met een toepasse lijk en opwekkend welkomstwoord. Voor de pauze werd een aardige teeken film: „De blauwe Vogeltjes" gegeven, waar na „Kameraden", een film over Spanje en de verzorging der kleine vluchtelingen uit clit land werd vertoond.. De heer Gulden sprak inplaats van den heer Roosjes, die verhinderd was een propa- gandarede voor dc 10 actie van 't N.V.V. uit en liet daarin uitkomen, hoeveel de toe stand hier te lande beter was dan in Japan, en vele andere landen. Nu volgde nog een vroolijke film: „Baby". De pauze werd gevuld met de goede Jazz muziek van den heer Zoetelief uit Schagen, die ook het bal, dat volgde, begeleidde. Tenslotte volgde de hoofdfilm van dezen avond: „San Francisco. De aanwezigen hebben van een uitsteken den filmavond genoten. De voorzitter bracht allen hartelijke woor den van dank. Waarom van Uw winkel een museum ge maakt? Zorg toch dat U klanten krijgt. Vrij groote aanvoeren toch liep het nog niet mee het weer werkt ook niet mee en nog altijd zit men met exportmocilijklieden zie België grootere uitvoer noodza kelijk meeste roode kool veiling N.M.B. prijzen schommelend op het einde der week betere ten dens tot bij de f 6'.gele kool aanvankelijk slappe markt later wat beter op het einde tot bo ven f 5.groote. aanvoer van Deensche witte kool prijzen te laag en vrij stationnair de beste en meest gezochte brengt slechts ruim f 3.op alles wordt ver kocht geregelde aanvoer van uien prijzen lager dan ze ge weest zijn blijven voor dc mooi ste beneden f 6.hebben van de vorst geleden lagere prijs aanvoer peen goede prijs groote tot boven f 4.kleine tot boven f 2.geringe aanvoer bieten ongeveer zelfde prijzen witlof vrij duur aanvoer knol selderij weinig aardappelen. Er is in'de laatste week aan d eLangoii- dijker Groentenveilingen weer een massa groenten verhandeld. Met den afzet ging het iets beter dan de vorige week, dooh sohititiorend liep het nog niet. Het weer liep ook niet mee. Zacht, vochtig weer is af erg nadeelig voor een opgewekt en handel in stapelproducten. Te strenge vorst is ook wel niet bevorderlijk voor een groote vraag omdat transport dan niet meer mogelijk is. doch de producten gaan clan niet tot verrot ting over. Behalve het weer is hef voora' de export mogelijkheid, die een rol speelt in de prijszetting. En daaraan mankeerde ook deze week nogal wat. Het lijkt wel, of de moeilijkhe den nog groot er worden, of de re geerders al onvriendelijker tegen over elkaar staan inzake economi sche toenadering. De Tuinderij van deze weck wijst in dit verband op het Nederlandsch handelsverkeer met België n.a.v. de bijeenkomst der Gemengde Nederlandsch-Belgi- sehe Begeeringscomimissie, waar voor een aantal der vraagstukken een bevredigende oplossing is ver kregen. Het genoemde blad is ech ter maar matig tevreden. Het had in het bijzonder ten aanzien van onzen tuinhouw-export naar Bel gië gaarne meer definitieve mede- deelingen ontvangen. Nog altijd immers is geen bevredegende oplossing verkegen ten aanzien van het vraagstuk der talrijke Belgische douane stations, welke in den zomer van 193S plotseling voor den invoer van onze groen ten en fruit gesloten werden. Evenmin is tot nu toe een verklaring verschenen in zake de heffing van licentierechhen op den invoer van, een zevental onzer voornaamste tuinbouwproducten, welke heffing bij den ingang van het nieuwe jaar onverwacht uit de lucht kwam vallen. En ten slotte hebben wij ook nog niets vernomen van eenige uitbreiding van onzen export naar België, uitbreiding waarop wij, gezien den voor België zoo hij uitstek gunstigen stand van onze handelsbalans, meenen recht te kunnen doen gelden. Het is immers duide- 'ijk, dat Nederland onder de tegenwoordige omstandigheden niet kan blijven doorgaan met een import uit België, die onzen uit voer naar België met f 50 millioen per jaar overtreft. Als we dit nu omtrent België vernemen, dan kan men wel begrijpen, dat het met andere landen niet veel beter kan zijn. Roode kool werd het meest aan de vei ling van den Noordermarktbond aange voerd, n.1. ruim 50 spoorwagens tegen 22 aan de Broeker veiling. Aanvankelijk wer den prijzen besteed, ongeveer gelijk aan dié van de vorige week, n.1. van f 2.50f 5, Doch Dinsdag was de stemming beter en werd tot f 5.70 betaald. De prijzen schommelden de heele week wat heen en weer, nu een weinig lager, dan weer iets hooger, met aan het eind der week zoowat de hoogste prijzen. Voor eer ste kwaliteit, sorteering van 12 K.G., is f 4.S0—5.30, oploopende voor sommige par tijen tot f 5.90 betaald. De zwaardere kool werd verkocht voor f 3.504.80, al naar gewicht en kleine verschillen in kwaliteit. Tweede soort bracht f 22.90, soms tot f 3.20 op, afhankelijk van kwaliteit en gewicht. De prijzen waren dus nog niet hoog, maar als het weer nu nog wat meewerkte, en Duitschland kon wat meer betrekken (het is wel meer gebeurd, dat eerst later in het jaar een beteekenende export van roode kool inzette), dan is het vooruitzicht toch wel aanwezig, dat er een loonende prijs kan worden gemaakt. Echter is tegenwoordig weinig met zekerheid te zeggen. Gele kool kwam er ook heel wat: onge veer 25 spoorwagens aan de Broeker en 22 aan de Noordscharvvouder veiling. De gang van zaken had veel overeenkomst met dien hij de roode kool. Aanvankelijk slap, later iets beter of weer inzakkend, om op het eind der week op hooger niveau te sluiten. Dinsdag lagen de noteeringen tus schen f 1.50 en f 4.30, Zaterdag tusschen f 2.30 en f 5.20. Voor eerste kwaliteit werd in de eerste helft der week f 3.60—f 4 en f 4.30 besteed, een enkele partijtje bracht iets meer op, in de tweede helft stegen de ze noteeringen met 30 tot 50 cent. Tweede kwaliteit werd verkocht voor f 1.50—2.10 en voor de meest gezochte f 2.40—2.70. Vooral aan de veiling van den Noorder marktbond te Noordschanvoude was de aanvoer van Deensche witte kool groot, n.1. ongeveer 65 spoorwagens, terwijl er aan die te Broek op Langendijk ongeveer de helft van dat aantal werden aangevoerd. De betere tendens, die zich bij gele en roode kool aan het eind der week vertoonde, was hier niet te bespeuren. De groote aanvoer was hier wel niet onschuldig aan. Aai> voer is echter een betrekkelijk begrip, daar de vraag in dezen toonaangevend is. Gelukkig kon alles worden verkocht en ging er niets meer naar de koeien. Over 't ge heel werd intusschen nog een zeer schraal prijsje besteed. Voor eerste kwaliteit werd f 2.803.20, soms een dubbeltje meer be steed, voor tweede f 1.50—1.90, tot f 2.20. De uienmarkt was niet overvoerd. De prijzen bleven ongeveer op hetzelfde niveau als verleden week, nu eens een neiging tot dalen, dan weer tot rijzen vertoonend. Gro ve uien werden verkocht voor f 4.60—5.40, sommice partijtjes bleven daar no? bene den. Middelmaat bracht aanvankelijk f4.60 ~^o.50_op, later brachten- verschillende par tijen iets minder op. Drielingen werden' verkocht voor f 3.40—4, nep voor f 4.90, ter wijl stek voor f 1.20—f 2 werd geveild. Er komen nosr al wat uien, die bevroren zijn geweest. Dat deze niet dc hoogste prijzen opbrengen, is duidelijk. Voor peen worden nog altijd goede prij- een besteed. Groote werden maar zelden beneden f 3 verkocht. De meeste brachten f 3.303.90, soms nos iets meer op. Voor kleine werd f 1.40—1.90, soms tot 2.10 be taald. De aanvoer van bieten was niet groot. Hooce priizen werden nog niet besteed, n.1. f 2.20—2.60 en 2.90. Sommige partijtjes brachten f 1.30—1.60 op. Evenals de laatste weken was ook nu weer de aanvoer van late aardanpelen ge- ring. De meeste werden weer uit de hand verkocht. De prijs is vrii stationnair. Eigen heimers brachten f 2.80 tot ruim f 3 op Bevelanders f 2.3O_?.60. Witlof werd ver kocht voor f 11—16.50. Knolselderij bracht voor A f 4 en voor B f 3 op.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5