Engeland is nog lang niet oud en moe Reorganisatie van „Naar Parijs" 4 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER schreeuwen de Italianen OeaardbEvinginChilieisohte 10.000 slachtoRers ons belastingstelsel Kankerbestrijding in Nederland Regeering houdt vast aan constitutioneel monarchie Kruit-Van Kampen morgen thuis oi'C*ou fi B ii I Laan, Schagen. Tel. 20. VRIJDAG 27 JANUARI 1939. 83e Jaargang. No. 10789. Uitgave d" N.v. UHg.-Mij'. „Holland» Noorderkwartier- Frankrijk handhaaft de niet inmenging in Spanje Geen duimbreed Fransche grond zal worden afgestaan :ét, :ei Opgewonden tooneelen te Rome, vastberaden kalmte te Parijs. De val van Barcelona heeft ernstige anti-Fransche betoogingen te Rome tengevolge gehad. De overwinning van Franco wordt een Italiaansche zege genoemd en in dolle vreugderoes schreeuwde men gisteren te Rome: „Naar Parijs, naar Parijs". In het Fransche parlement ver klaarde Daladier terzelfder tijd: „Frankrijk zal geen enkele aanval dolden." TEROME. Mussolini vernam het nieuws over den \a! van Barcelona, toen hij aan het skiën va op den berg Terminillo bij Rome. Hij h-rde terstond terug naar het Palazzo Ve- Om kwart over zeven, terwijl een ontel- hre menigte zich op het plein voor zijn plets verdrong, verscheen Mussolini op het hlkon, lang en luide toegejuicht. Uit de menigte werd geroepen: „Naar Parijs, naar Paijs", afgewisseld met „Leve de Duce, leve Franco." Groepen officieren schreeuwden, terwijl zij op het verschijnen van Mussolini wachtten: „Parijs", „Tunis". Mussolini hield een korte toespraak. De schitterende overwinning van Barcelona vormt een nieuw hoofdstuk in de geschie denis van liet Nieuwe Europa, dat wij bezig lijn in hot leven te roepen. Door de prach- tige /mepcn van Franco en onze stoutmoe dig legionairs is niet alleen de regeering m jVégrin verslagen, maar bijten nog veei anderen onzer vijanden in het stof. De leu ze der Rooden was „No Passaran" z'rj ko men er niet door wij zijn er door heen ffekomen en ik zeg u, wij zullen er ook ver der door héén komen", -zeide de Duce. Een onbeschrijflijk vreugdegehuil volgde hierop weer en opnieuw klonken de kre ten: Weg met Frankrijk, wij willen Corsica, teve Mussolini, leve Franco. De wacht voor ie Fransche ambassade is versterkt. IE PARIJS. ras gisteren de Kamer bijeen. Het is een öiing geworden, waarbij in de debatten de arlogsdreiging duidelijk naar voren kwam, Mar waarbij ook bleek, dat de Fransche Kering thans kan steunen op de over- roote meerderheid van het volk. Een ver- aring van Daladier dat Frankrijk kalm de eigende woorden van Italië heeft verno- |n, maar dat niet ieder die wil Frankrijk «edigen kan, heeft dan ook wel zeer ustig beteekenis. Daladier verklaarde oorlog een dwaasheid Tinden en van heeler harte een algemee- Iconferentie te onderschrijven. Echter ie le politiek van terugwijken is thans «nis noodlottig. teral waar Fransche belangen zijn, moet ankrijlc niet een categorisch „neen' kun- m antwoorden. Is het noodig te zeggen, «Frankrijk in vrede wil leven met al zijn "luren? Zoo is de gedachte van Frankrijk, Inrichting voor XJtra-hooge span ningin dienst gesteld. De eerste in Europa. 'n tegenwoordigheid van verschei dene autoriteiten, in het bijzonder uit den kring der medici, is gister middag in 't Anthonie van Leeuwen- «oekhuis te Amsterdam de inrich- l,nR voor ultra-hooge spanning offi- jheel in dienst gesteld. Hierdoor heeft het kankerinstituut de be- tfhikking gekregen over de eerste töntgen-installatie van dien aard a Europa. het van Leeuwen hoekhuis ver- ■teti roentgenoloog, dr. D. den Hoed, W tijdens de plechtigheid een toespraak. Brin de beteekenis van de nieuwe instal- •8 werd uiteengezet. ""der de vraagstukken, die de stralen- i'' van de geheel© wereld beizig houden. a dus spr., een der belangrijkste, of men staat, is door de toepassing van meer 'Wringende z.g, hardere stralen, dat wil 'Ken, roentgenstralen. opgewekt bij zeer j*e spanning (800.000-1.000.000 volt) JJJ? KériGzingen dan met de tot nu toe ge- ukte kan verkrijgen. °pr. gmg uitvoerig op het vraagstuk var» van- het gebruik van deze ultra <to stralen in, en zeide daarbij dat. de v^nieuwo installatie de mogelijkheid biedt nim ens ^en op *e wekken bij pl.m. een «mnoen volt. dat zich meer in het bijzonder wendt tot de groote Angelsaksische gemeenschappen, die ons haar woord hebben gegeven, dat zij aan onze zijde zullen staan, Groot Brittanje, welks vriendschap ons kostbaar is en de Vereenigde Staten, wier president woorden tot ons gericht heeft, waarvoor wij gevoelig waren," Met algemeene stemmen werd een motie van de Chicery aangenomen, wélke inhoudt, dat de Kamer ver trouwen heeft in de waakzaamheid der regeering voor de handhaving van het Fransche Rijk en de veilig heid van zijn imperiale Wegen. Een motie van vertrouwen, dooi- de regee ring ingediend, werd met 374 tegen 228 stemmen aangenomen. Niet inmenging gehandhaafd. Bonnet heeft in het hijzonder het Spaan- sche vraagstuk besproken, Tcnslotlc moeten de Spanjaarden hun eigen aangelegenhe den regelen, meende de minister.. Frankrijk heeft de plicht der menschelijk- heid echter vervuld, het heeft voor 40 mil- lioen franken graan naar Spanje gezonden en 11.000 vluchtelingen zijn reeds opgeno men. Frankrijk zal echter niet dulden dat een staat zou intervenieeren om door Spanje heen de onschendbaarheid van Frankrijk te bedreigen. De regeering te Burgos heeft te kennen gegeven, dat zij geen enkele buiten- Iandsche aanspraak zou aanvaarden. Bonnet herinnerde er aan. Dat het Britsch-Italiaan- sche accoord voorziet in de algcheele ontrui ming van Spanje door de Italianen, Dat geldt voor manschappen en wape.nen. Ilali- fax heeft gezegd, dat dc Britsche regeering. evenals de Fransche er het grootste belang aan hecht, dat geen enkele aanslag wordt gepleegd op de onafhankelijkheid van Spanje. Frankrijk zal de onafhankelijkheid van zijn gebied handhaven De triomfantelijke reis van Daladier heeft aangetoond, dat de meening van het publiek in Frankrijk over eenstemt met die van liet publiek in de an dere deelen van het rijk. Langdurig werd Bonnet toegejuicht. Instemming met dezen regee- ringsvorm had zij van zekere zij de geen oogenblik verwacht. München dwong Nederland tot verbetering van zijn weerkracht. De regeering staat op het stand punt, dat de constitutioneele monar chie meti de positie, welke daarin aan de Staten-Generaal toekomt, het voor Nederland meest geeigsnde re- geeringsssteem is, waaraan zij onver anderlijk begeert vast te houden, aldus de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamei betreffende de Rijksbegrooting voor 1939. Den leden, die noch konden instemmen met 't huidige regeeringssysteemnoch %ooK met het beleid van het huidige Kabinet, kan worden geantwoord, dat instemming van die zijde geen oogenblik verwacht is ge worden. De band met Genève. Over de houding van ons land ten aan zien van den Volkenbond lezen wij in de Memorie het volgende: In beperkt kader blijft dc regeering het Geneefsche instituut toegedaan, en alle po gingen, die met kans op succes zouden kun nen worden ondernomen teneinde den Bond te reconstrueeren en tot nieuw leven te brengen, zullen door haa. krachtig worden gesteund. Deze opvattingen der re roering zijn door het accoord van München in gee- nen deele geschokt. Nedcrland'.s positie blijft na dit accoord dezelfde. Wel volgt uit de gewijzigde verhoudingen voor ons de ver plichting tot versterking van de weerkracht van het Koninkrijk, waartoe dan ook, in gemeen overleg met de Staten-Generaal, is overgegaan zoodra de noodzakelijkheid daar- vai? vaststond. Duizend gulden in een sleutelgat En tóch vond de politie het De Goudsche politie heeft te Gouda een ingezetene aangehouden, die aan zijn faillie ten hoedel een bedrag van f 1.000.— onttrok ken heeft. De, man had een bankbiljet van f1000.in het sleutelgat van zijn huisdeur gestopt, waar het door de politie ontdekt is. Het biljet is in beslag genomen en de aangehoudene ter beschikkiing der justitie gesteld. De tijden der vloten niet voorbij Sir Satnuel Hoare waarschuwt de dictatoriale landen. Sir Samuel Iioare heeft gisteravond een rede gehouden te Swansea, waarin hij zei, dat een oorlog niet onvermijdelijk was. en dat hij hoopte dat het verstand in dit op zicht de overhand zou houden. Toch moet Engeland paraat blijven; de voorbereidin gen te land, ter zee en in de lucht zijn reeds tot een formidabele hoogte gestegen. Chamiberlain noemde hij den reddingsboei van Europa. Sprekende over oorlogen zeide Sir Hoare, dat hoewel de atmosfeer di*ei- gend was, er met twee belangrijke factoren rekening gehouden moest worden, n.1.: Ie de vredewensch der Engelsche volken en 2e de onoverwinnelijkheid van het Britsche Rijk. „Wanneer ik zeg, aldus Sir. Hoare dat dit groote land nooit kan worden versla gen, spreek ik een feit uit. Economische kracht is een van de grootste verdedigingslinies en ons economisch rysteem heeft de stwi- ningên end en druk van de crises der laatste jaren beter doorstaan dan eenig ander systeem ter we reld." - Hoare sprak ronduit iedere bewe ring tegen, volgens welke de tijden der vloten voorbij zouden zijn. In de laatste jaren, zoo zeide hij, heeft de admiraliteit haar strategie en tactiek aangepast aan de nieuwe omstandigheden en een juist gebruik van de luchtmacht door de vloot zelf zou de Britsche zeemacht eerder uitbreiden dan verminderen. De wederopbouw van de vloot heeft een gevorderd stadium bereikt en de nieuwe vloot vormt een activum van onberekenbaar belang bij iede re raming van de Britsche kracht. Over luchtaanvalen zeide spr.: ..Ik aan vaard de overdreven verklaringen niet be treffende hun ovorwdWigonde uitwerking. Zelfs wanneer ik mij zou vergissen en zij ons alle vernietiging zouden aandoen, die de critici zeggen, zop zoo'n aanval nooit onzen wil tot het bieden van weerstand vernielen, maai' zou in tegendeel, honderd voudig onze vastberadenheid doen toenemen om den aanvaller te overwinnen. Laat de wereld deze zaken overpeinzen en in het bijzonder zij. die zeggen, dat wij moe zijn geworden van ouderdom en zwak van vermogen. Zoo dachten zij in 1914 en zij werden op ruwe wijze gewekt." Ten slotte wees Hoare nog op de oproe ping voor nationalen dienst, hij was er ze ker van. dat deze zou slagen, en dat daar door de kracht der democratie aan Europa getoond zou worden. De grootste ramp die Chili ooit getroffen heeft. De Britsche gezant te Santiago bericht, dat bij de aardbeving, welke Chili heeft ge teisterd, ongeveer 10.000 personen om het le ven zijn gekomen,-terwijl vier kleinere ste den geheel zijn vernield. Concepcion is vrijwel geheel verwoest. Bovenstaand kaartje geeft de streek der verwoesting aan. De kruisers „Exeter", en „Ajax" zijn on middellijk naar Talcahuano gestoomd met medicamenten, teneinde zooveel mogelijk hulp te bieden. - De Britsche gezant heeft den Chileen- schen minister van buitenlandschc zaken zijn medeleven met deze ramp betoond. Deze aardbeving is de grootste die ooit Chili heeft getroffen. Geen f 11 millioen voor de Ouden van Dagen Dat zou „onlogisch" zijn. De regeering kan jniet voldoen tan den aandrang om de 11 mil joen gulden, die bestemd zijn, om >innen het kader der voorgenomen iG'lastingherziening, tegemoet te comen aan de groote gezinnen, te ,raan bestemmen, buiten dat kader un, voor de ouden van dagen. Zoodanige bestemming zou, zoo /.egt zij in de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer, in take de Rijksbegrooting 1939 onlo gisch zijn, omdat de thans in be werking zijnde belastingplannen een tegemoetkoming op belasting terrein aan de groote gezinnen me debrengen. Dit nummer bevat 8 pagina's U/EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: Betrokken tot zwaar bewolkt, plaatselijk nog eenigen regen of natte sneeuw, meest matige Oos telijke wind, weinig veran dering in temperatuur. Terug langs een a?dere route Gisteravond laat belde onze medewerker de heer van Kampen ons op uit Freiburg aan de Duitsch-Zwitsersche grens, waar zij logeerden in den oudsten herberg van Duitschland „Zum Baron" (In de Beer), da teeronde uit het jaar 1400. Kruit en Van Kampen hopen morgenmiddag te arriveeren. Zij zijn teruggereden over TurijnMilaan (Italië) langs het Comomeer, over de Bo- loga en Ju lierpas, via, Graubunderland, Wallensee, Zurich, Zurichermeer en het Zwarte Woud. De routeis nu verder Kar'sruihe, Frank- furt en Keulen. Ons volk is nu eenmaal critisch! En daarom is het nóóit goed, wat minister Goseling ook doet.. De afkeuring, welke het justitioneel be leid van Minister Goseling in de Eerste Ka mer geoogst heeft, is mede een der vele onderwerpen, welke de heden uitvoerige Me morie van Antwoord over de Rijksbegroo ting 1939, aansnijdt. De regeering erkent, dat bij justitioneel in grijpen vanzelfsprekend bezwaren zullen rij zen, doch merkt op, dat bij niet-ingrijpen nog grooter belangen worden geschaad. Wat de betreffende minister ook beslist, zal, gezien ook den critischen aard van on ze bevolking, aldus de nota, critiek zeker niet uitblijven. Wat speciaal de Ossche affaire betreft, acht de regeering het nog niet de juiste ge legenheid, hierop in deze memorie in tc gaan, daar zij weet. dat de minister van Justitie eerlang zich omtrent Oss nog meer bijzonderheden hoopt uit te spreken. Regeering beraadslaagt DOCH MAG NOG NIET UIT DE SCHOOL KLAPPEN 20 MILLIOEN VOOR UITBREI DING DER WERKVERSCHAF FING IN 1939 VOLDOENDE. Belastingdruk is niet te zwaar De regeering nam met waardeering kennis van het oordeel van zeer ve le Eerste Kamerleden, dat door den opzet van de Millioenennota een juist inzicht in den financieelen toe stand wordt vergemakkelijkt, aldus 1 de Memorie van Antwoord betreffen de de Rijksbegrooting 1939. De werkverschaffing in 1939. De regeering, en met name de minister van Financien, gaat nauwgezet na, of uit gaven ten laste van den gewonen dienst of den kapitaaldienst moeten worden gebracht. Intusschen acht zij het haar taak, in verhand met den algemeenen financieelen toestand en de voorzieningen die de werkloosheid noodzakelijk maakt, zich daarbij niet op een doctrinair standpunt te plaatsen. Dat zij in de gegeven omstandig heden haar beslissing niet uitslui tend laat afhangen van de beant woording van de vraag of van een uil te voeren werk onmiddellijk opbreng sten zijn te verwachten, moge o.m. hieruit blijken, dat voor 1939 op den kapitaald^nst een bedrag van f 20 millioen beschikbaar zal worden gesteld voor nieuwe kosten van uit breiding der werkverschaffingé De ze som telt voor het bedrag, dat bij de bestaande financierings ïethoden en subsidieregelingen extra ten las te van het werk 1 oosiheidssubsidief zou zijn gekomen. Het bedrag van f 20.000.000, kan geacht worden voor 1939 zeker voldoende te zijn. In welk tempo de uitbreiding der werk verschaffing in '1939 zal kunnen plaats vin den. valt moeilijk te voorspellen. Het is twijfelachtig of reeds in 1939 dc plannen tot hun volle ontplooiing zullen kunnen wor den gebracht Sluitend fonds noodzakelijk ge acht Den leden, die zich afvragen, of het werk loosheidssubsi diebon ds na de voorgenomen saneering nog tekorten in de toekomst zal opleveren, kan worden medegedeeld, dat de regeering een sluitende fondsbegrooting als een noodzakelijke voorwaarde voor het fi nancieel herstel beschdouwt. Meer dan er in het fonds beschikbaar is, zal voortaan niet meer over de gemeenten worden ver deeld. De gelukkige omstandigheid, dat de werkloosheid niet toeneemt, is een factor, die vertrouwen kan geven, dat het fonds in de naaste toekomst aan het gestelde doel rol beantwoorden. Geen speculatie. De door weder andere leden geuite sug gestie, dat bij het financieel beleid niet een al te groote behoedzaamheid behoeft te wor don betracht, ontmoet-bil de regeering ern stig bezwaar. Zij staat integendeel op het standpunt, dat zonder andere vitale belan gen uit het oog te verliezen bij het finan cieel beheer voorzichtigheid moet worden betracht en aan speculatie op onzekere toe komstige gebeurtenissen geen plaats mag worden gegeven. De regeering kan niet instemmen met de leden, die van oordeel zijn. dat alleen verbe tering in de finantieele positie is te brengen door een doeltreffende welvaartspolitiek. Wel kan worden toegegeven dat een aan merkelijke verbetering alléén van een op leving van het bedrijfsleven kan worden ver wacht. Niet afwachten! Zeker kan, wat de saneering van het budget btereft, niet worden afge wacht, welke de gunstige weerslag op de opbrengst der Rijksmiddelen zou zijn van een ook door de regee ring vurig verlangde opleving van het bedrijfsleven. Djarom is thans, naast beperking van uitgaven, aan belastingverhooging niet te ontko- 1-Ioewel de belasting zwaar is, meenen de ministers van Algemeene Zaken en van Fi nanciën. dat niet kan worden gezegd, dat de bevolking haar niet zou kunnen dragen. De regeering heeft de stellige overtuiging, dat zij met de voorgestelde maatregelen al les heeft gedaan wat in haar venmogen is om de financieele positie van het rijk zoo gunstig mogelijk te doen zijn. Met de belastingplannen streeft zij in de eerste plaats dit doel na, in de tweede plaats maakt zij langs dezen weg een begin met een reorga nisatie van het belastingstelsel. Het is de bedoeling van de regee ring zich ernstig te beraden ten op- zichte van de maatregelen welke die nen te worden genomen om het acres van 1940 ten opzichte van 1939 op te vangen. Uit den aard der zaak kun nen over de resultaten van dit be raad thans geen mededeelingen wor den gedaan. Bezuiniging is moeilijk. Dat de regeering bij haren bezuinigings- arbeid groote moeilijk heden te overwinnen beeft, kan zij gereedelijk toegeven. Inder daad zijn er groote uitgaafposten, die niet verminderd kunnen worden. Voor rente en aflossing van gevestigde schuld is voor 1939 OP den gewonen dienst respectievelijk pl.m. f95 millioen en pl.m. f58.5 millioen uitge trokken. voor pensioensuitgaven wordt, na globale raming, pl.m. f50 millioen aange vraagd. Het is niet wel doenlijk een eenigszins nauwkeurig bedrag voor deze niet voor be zuiniging in aanmerking komende posten te noemen. Hiertegenover staat, dat het niet onmogelijk is, uitgaven, welke de wet thans eischt, te verlagen, de regeering zal niet aarzelen zoo noodig de medewerking van de Staten-Generaal in te roepen om tot wijzi ging van die wetten te geraken.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1