Uitslag Rallye-prijsvraag I II 'Aspirin UIITENLANDSCH, 1 VERZICHT Bijna 500 inzendingen UaMai WIERINGEN Honderd jaar „Bakker de schilder" De groote belangstelling waarmee onze abonné's het kranige koppel Kruitv. Kampen hebben gevolgd, drukt zich ook uit, in het aantal inzendingen op onze Rallye prijsvraag. Een prijsvraag, waarvan de oplos^ng voor den aanvang reeds ingezonden moest zijn. Toch waren er 500 profeten, die er zich aan waagden. Om precies te zijn," 488 oplossingen kwamen binnen. Het was een mooi succes en het verzekerde ons bij voorbaat, dat de tocht van het kra nige tweetal met groote belangstelling zou worden ge volgd. Nu, in die verwachtingen zijn we niet teleurgesteld. Het is voor de heeren der schepping goed, dat de Rallye er op zit, want iederen dag aangebrande aardappelen, overgekookte melk, kinderen met natte luiers die liggen te blèrren, omdat moeder eerst het Rallye-verslag wilde le zen, dat houdt men een week vol, maar dan zouden echt scheidingen er het gevolg van zijn. Van die bijna 500 oplossingen moesten er al direct meer dan 400 uitvallen, die zoo optimistisch waren geweest geen enkele pech te veronderstellen, een rit op vleugels van Schagen naar Tallinn en van Tallinn naar Monte Carlo en van de 100 die overbleven, vielen er meer dan 90 procent af, van pessimisten, die ze op den heenweg al on gelukken hadden toegedacht of die ze wilden laten stran den in Estland, in Polen of in Duitschland. Er bleven er dus maar enkele over en het was daarom gemakkelijk de prijzen toe te kennen. De eerste prijs van 25 gulden, viel ten deel aan: F. NEELS, Vlamingstraat 28, Den Helder. De tweede prijs van 15 gulden won: E. ROL, Schagen. De gelukkige winnaar van den derden prijs was: A. DELIëN, Winkel. K. N. v. B. Vierde klasse B. Bergen bekijkt de zaak eens een weekje van den kant af. De belangrijkste wedstrijd is K.V.V.E.V.C., vooral door de nederlaag die K.V.V. Zondag in Monnikendam leed. •Verder: AndijkMonnikendam; Sporters I.V.V.; Uitgeest C.S.V. N. H. V. B. Eerste klasse A. Vrone heeft 't in Oostzaan zelfs met 0—7 moeten laten liggen. Wel ontvangen Hoog land c.s. nu het veel lager staande Beom- ster, maar er zal aangepakt moeten worden, daar B. nog pas Zaandijk 2 toonde te kun nen kloppen. Tweede klasse B. D.T.S. 2 gaat naar Alkmaar 2 (10 uur), waar we een herhaling vreezen van de thuis geleden npderlaag. Akersloot verliest van Mevo, terwijl Alcmaria 5 met klein verschil door Al km. Boys 3 zal worden geslagen. Ursem staat, mede dank zij haar voorsprong in gespeelde wedstrijden, boven aan. Tweede klasse F. Mem bedreigt op eigen grond Sporters 2. Of V.C.L. er in slagen zal Hollandia 4 in Hoorn óók tc kloppen (thuis was het 6—1) willen we, ondanks de coede voornemens van de Langereizers, even afwachten. Derde klasse D. Dirkshorn kan een goede Zondag bele ven. We nemen aan dat ze thuis van Schoorl 2 weet te winnen (2 uur). Blijven haar eigen cijfers dus op peil, bij Mevo 2 Bergen 2 (10 uur) spelen nummer 2 en 3 tegen elkaar, waar onvermijdelijk verlies- punten vallen. Voor D. ware het te wen- schen, dat Bergen won. want Mevo is de grootste concurrent. Zou Bergen de 4—0 die ze thuis boekte, weten te herhalen? Derde klasse E. Flevo bracht het tegen ...M.F.C. 3 tot een verdienstelijk geliik spel (22). Ze ontvangt nu de leider. Andijker Boys. Dit lijkt hope loos, maar And. Bovs wist Zondag maar met 10 baas te blijven ovgr hekkesluiter Hoogkarspel 2. die puntloos onderaan staat met de doelcijfers 3—32. Aanpakken dus, Flevo. Derde klasse F. Aartswoud zal thuis (2 uur) het onderspit •wel moeten delven tegen de a.6. kampioen Schellinkhout. Vierde klasse D. Bergen 3 staat nu nog maar één punt voor on N. Niedorp 3 en twee op Alkm. Boys 5. Deze laatste gaat Bergen 3 nu aan de Ker- kedijk bekampen (10 uur). Gezien het hé- lang van de situatie zal Bergen de punten wel thuis weten te houden. Vierde klasse E. V.C.L. 2 viel Zondag zoo mee, door Ouden dijk 2 de eerste nederlaag toe te brengen, dat het zeker volslagen gemis aan ver trouwen zou zijn als we V.C.L. 2 niet in staat achtten thuis (12 uur) Schellinkhout 2 klop te geven. Adsniranten. Afd. K. is vrij. Afd. I.: Mevo nAlkm. Boys b; Koedijk aAlkmaar a (12 30). Afd. M.: Alkm. Boys c—D.T.B. b (10 uur) C.S.V. aN. Niedorp b (12 uur). Afd. N.: Andijk a—M.F.C. a. Afd. O; V.C.L. a—Sijbekarspel a (10.30). VEREEN, TER BESTRIJDING VAN T.B.C. ONDER HET RUNDVEE. ...Deze vereeniging vergaderde Donderdag avond j.1. in hotel Centraal van den heer S. Kaan, waar de heer M. Bakker de aan wezigen welkom heette en den secretaris- penningmeester, den heer J. Veerdig, uit- noodigde de notulen voor te lezen. Deze werden zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Hierna werd door den secretaris een keurig jaarverslag uitgebracht, waar aan we het volgende ontleenen: In het af- geloopcn jaar werden 97 stallen onderzocht, waarvan 82 vrij waren, samen 1388 dieren. Tusschen 0.110 reageerden 6 stallen met 124 dieren; tusschen 10.125 reageer den 8 stallen met 151 dieren; boven 25 re ageerden 1 stal met 21 dieren. Boven 2 jaar 1361 dieren, waarvan 34 dieren reageerden d.i. 2.5 beneden 2 jaar 232 dieren, waar van 3 dieren reageerden d.i. 0.9 Totaal onderzocht 1684 dieren, reactie bij 37 dieren is 2,2 open vorm 1. terwijl het vorig jaar de reactie 2 bedroeg, alzoo een verhoo ging van 0.2 Het gemiddelde reactie percentage is 15 dit dan in de gehecle vereeniging. Onder onze afdeeling staan nog TerscWling met 0.6 en Texel met 1.6 De penningmeester brengt hierna het fi nancieel verslag uit, waaruit blijkt dat de Een raadgeving voor allen: Zorg Aspirln In huls te hebbenl HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI ontvangsten zijn f 1103.32, uitgaven f 1101.87 alzoo meer ontvangen dan uitgegeven f 1.45, hetwelk met het saldo van het vorig jaar groot f 112.17 een bezit maakt van f 113.62. De rekening die door de heeren Lont, Dekker en Mostert was nagezien, was in keurige orde bevonden, waarvan de heer Mostert verslag uitbrengt. Voorzitter dankt den penningmeester voor zijn keurig en accuraat beheer. Bestuursverkiezing. Hierna had bestuursverkiezing plaats, het geheele bestuur aftrad. Alle heeren, te weten C. J. Koorn, J. Veerdig, M. Bakker en J. Engel werden met bijna algomeené stemmen herkozen. Een schrijven was er ingekomen, behan delende de oormerken, waarvan de prijs is 100 stuks voor f 6.—. Van verschillende zijden werd het voor en legen van deze merken besproken. De heer Hoedomaker zeide, dat deze mer ken, Voor den hoer z'n eigen beesten niet kent, zeer zeker wenschelijk, ja noodzake lijk zijn. Besloten werd het bestuur tc machtigen voor het komende seizoen een 200 van deze merken te koopen, waarna de boeren, die dan oormerken wenschen, ze kunnen over nemen. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering op 3 Febr. a.s. te Alkmaar, werd 'vervolgens behandeld. Als afgevaar digde werd de heer J. Veerdig gekozen. Uit deze beschrijvingsbrief en de begrooting bleek, dat, werd tot nog toe aan iedere af deeling 2 ct. per rund vergoed voor admini stratie, hetgeen voor onze afdeeling een f 34.— is. dit misschien wel voor 't laatst is geweest, daar er een bestuursvoorstel is om dit niet meer uit te keeren. In het af- geloopen jaar had ónze afdeeling een saldo van f 1.45, mist zij het komend jaar dus de f 34.—, dan zal liet een verlies opleveren van f 32.55. De afgevaardigde zal hier dus tegen moeten stemmen. Besloten werd de contributierogeling ge lijk te houden als in 't afgeloopen jaar nl. 20 ct. per rund. Rondvraag. De heer J. Kooij Cz vraagt als een vrije stal plotseling een „reageerder" heeft, wordt er dan nog een na-onderzoek ingesteld? De heer Hoedemaker zegt, dat er hij twijfelaars na een oogdruppeling een huid injectie gegeven wordt. De heer M. Lont vraagt, als men nu een kalf met open vorm heeft, zoodat het afge maakt moet worden, hoe het dan met de schets gaat. De heer Hoedemaker: Bij het afslachten behoudt men de schets, er moet dan echter wel om gedacht worden, dat deze aan de achterzijde door den keurmeester geteekend is. De heer C. Ruijter vraagt, als er weer uit een T.B.C.-vrije stal aangekocht wordt, is het dan ook noodzakelijk, dat deze onder zocht wordt? De heer Hoedemaker: Ja zeker, want bij voorbeeld: iemand heeft een T.B.C.-vrije stal met een twijfelaar, nu verkoopt hij deze en u koopt dit rund uit de T.B.C.- vrije stal, u laat het niet onderzoeken en later heeft u reageerders. Alle nieuw ge kochte dieren dienen onderzocht te worden, dit is in hel belang van den boer zelf voor besmetting van zijn ander vee e.d. Niets meer aan de orde zijnde, dankt de heer Bakker den heer Hoedemaker voor zijn uiteenzettingen en sluit de vergadering. DEN OEVER. Een oud-Wieringerbedrijf viert het eeuwfeest. Bij toeval vernamen wij van den heer Jac. Bakker Czn., dat 't schil dersbedrijf van zijn vader, den heer C. Bakker Jaczn., honderd jaar be stond. Een zaak die aan Den Oever een eeuw bestaat, en steeds van va der op zoon gedreven werd, is hier zeker wel een unicum. Daarom zijn wij er eens op uit getogen hier meei" van aan de weet te komen en brach ten wij 'n bezoek aan den heer Jac. Bakker, den jongsten telg uit dit schil- dersgeslacht, die thans de bedrijfs leider in de zaak van zijn vader is. En hier werden ons oude documenten getoond, die ruim een eeuw oud waren. Uit deze oude stukken die zich nog in een uit stekenden staat bevonden, bleek ons dat het bedrijf gesticht werd door Jan Bakker, in de volksmond Jan van Kaatje genoemd, dit om naamsverwarring te voorkomen. Deze Jan Bakker dan laad zijn opleiding genoten bij een zekere C. Vlasveld Te Medemblik. In een oud schrift zagen wij dat Bakker een secure baas was, want voor het kostgeld enz. dat hij aan zijn baas betaalde, liet hij deze zijn handteekening zetten. Bakker geraakte op een eigenaardige manier bij zijn patroon uit Medemblik vandaan. Toen Ier tijd bestond in Medemblik nog het op leidingsinstituut voor opleiding bii de Kon. Marine (dit gebouw doet thans dienst als Rijkskrankzinnigengesticht). Voor de leer lingen van dit Instituut schilderde de baas van Bakker dikwijls zeegezichten en derge lijke. Ook de knecht begon aan dit werk en al ras bleek, dat de leerling zijn meester overtrof en de schilderstukjes van zijn baas hierdoor niet meer in trek waren. De heer Vlasveld stond dit slechtgaan en gaf daar om zijn knecht ontslag. De laatste afreke ning met zijn baas is door Bakker keurig te bock, gesteld. En zoo gaat Jan Bakker v\eer naar zijn geboortegrond Den Óever te rug om daar voor zich zelf te beginnen. Bakker was in dien tijd de eenige schilder op Wieringcn. De eerste factuur dib we te zien kregen was gedateerd 30 Januari 1S39 en afkomstig van J. E. Kemner, verffabri- kant te Amsterdam. Hierop zien we staan „Schapenrood" voor het merken van scha pen en Bcrlijnsch blauw. Met deze kleur werd vroeger bij de boeren het gereedschap zooals de karn, de kaaspers en de hekken van de wagen geverfd. Uit meerdere fac turen van dien tijd lezen we dat de goede ren per beurtschipper naar Medemblik wer den vervoerd en vermoedelijk van daar met een visscher naar Den Oever werden ge zonden. Daar Bakker, zooals wij boven reeds schreven, de eenige schilder op Wieringcn was, moest hij soms heele stukken loopen. Zoo kunnen we elders weer vinden dat hij de ruiten in de kerk te Westerland gemaakt had. In onze gedachten zien we hem gaan met zijn glazenmars op den rug, van het eene eind van Wieringcn naar het andere eind wandelen. Dat deze Bakker kunstzinnig was bleel uit een drietal schilderstukjes van zijn hani die ons getoond werden. Het eene stukje stelt een uitvarende schoe. ner voor en het andere een thuisvarende. Het derde stukje stelt een scheepsramp voor, die zich voor Den Oever afspeelde. De oude heer Bakker, die zijn grootvader nog goed gekend heeft, vertelde ons hier het volgende van. Een zekere Kees had te Medemblik een nieuw visschers- scheepje laten maken. Dwars voor het oude jeneverhooii Dat nieuwe schip moest natuurlijk, be. dronken worden en de gevolgen bleven niet uit. Vlak voor Den Oever, dwars voor hot oude jeneverhoofd (deze benaming is nog bij de visschers in zwang) liet men plot seling een zwaard zakken met het gevolg dat het kleine scheepje op deze ondiepe plek kapseisde. Schipper Pieter Kaan za? het ongeval gebeuren en toog er dadelijij met zijn aak op uit, om hulp te bieden. Het mocht hem dan ook gelukken de schipbreu kelingen binnen te brengen. Juist toen dit ongeval plaats vond kwam Bakker langs den zeedijk wandelen uit den toon nog nieuwen Polder Waard Nieuwland, waar hij geverfd had in het poldergemaal. Hij maakte vlug ©en schetsje en ging dit thuis uitwerken. Keurig heeft hij een en ander op het doek gebracht en duidelijk zien wij de visschers met hun roode baadjes worste len tegen de golven. Later deed Bakker zijn zaak over aan zijn zoon Jacobus en die hem op zijn beurt weer over deed aan den tegenwoordigen eigenaar Cornelis Bakker, die het roer voor het grootste gedeelte uit handen heeft ge geven aan zijn zoon Jacobus, dus het vierde geslacht. Thans is het kleine bedrijfje dat de overgrootvader van de huidige Jacobus voor honderd jaar in alle bescheidenheid hier aan Den Oever begon, uitgegroeid tot een floreerende en kerngezonde zaak dl» vooral op Oost-Wieringen een uitstekend! reputatie geniet. Wij feliciteeren beide fi manten vader en zoon hartelijk met hr, eeuwfeest van hun mooie bedrijf. Politie Gevonden: een loeren klompensok. een bruin lecren dames handschoen en een donkergrij ze heerenhandschoen. Inlichtingen bij den Gemeentebode. Wl ER1NGERXV AARD Het Volkshoogeschoolwerk Blijkens advertentie in dit nummer zal in samenwerking met de vereenigingen van den Ned. Bond van Boerinnen e. a. Platte landsvrouwen, Holl. Mij. van Landbouw, Middenstand en Landbouw en Maatschap pij, Dr. van der Wielen, directeur Volks- hoogeschool te Bakkevecn een lezing hou den over het doel van het Volkshoogeschool- wezen. Wij wekken een ieder op, die belang stelt in de ontwikkeling van het platteland, dez« buitengewoon leerzame en interessant! avond bij te wonen. Eervolle uitnoodigir# De propaganda-tooneelclub D.E.V. lift. van de. afd. Oudesluis vand en Bond voor Staatspensionneering een uitnoodiging ont vangen om aldaar een uitvoering te geveit en wel met het tooneelstuk „Een, die m« geteld wordt". Naar we vernemen, is de uit noodiging aangenomen. Z1JPB BURGERBRUG. Belangrijke spreekbeurt Maandag 30 Januari te 7.30 uur komt d» bekende spreker Z. E. Heer E. Peters 0. E S. A. wederom te Burgerbrug en wel in h«j café van den heer P. Langedijk. Het onder werp dezer avond is „Christelijk Nederland] in den aanval" Daar deze spreker overal in den landej overvolle zalen trekt wordt 'n bezoek alhier ten zeerste aanbevolen. De avond is voer ieder toegankelijk. Voor verdere bijzonder heden zie annonce van heden in dit blad FRANCO ZEGEVIERT. WAT ZAL ER NU IN SPANJE GEBEUREN? HET NADEREND CONFLICT: FRANKRIJK—ITALIë. - DUIT- SCHE VOORBEREIDINGEN. VOORLOO- PIG EERST NOG EEN VIER-MOGEND- HEDEN-CONFERENTIE? In Spanje heeft Franco Barcelona in zijn greep, Het republikeinsch bewind wankelt en het uiteenvallen kan onmogelijk lang meer uitblijven. Wel behoudt de regeering nog de driehoek CartagcnaValenciaMa drid, maar dat kan niet verhinderen, dat de burgeroorlog zijn einde nadert en dat het slotresultaat zal wezen: een zege van Fran co. Echter, het slot van het conflict is niet hot einde van alles. Daarna komt weer iets anders en het is menschelijke gewoonte om, zoodra men van eenig feit kennis heeft ■renomen. zich onmiddellijk af te vragen: Wat gaat er nu gebeuren? Zoo ook met Spanje. Nog houdt het republikeinsche bewind stand en reeds tast men naar de mogelijke gevolgen van een overwinning van Franco. In de eerste plaats is daarbij natuurlijk van gewicht, wét Mussolini zal doen. Zal de Duce de door hem gedane beloften nakomen en zijn troepen terugnemen? Zal hij den status quo in de Middellandsche Zee, die hij zich heeft verplicht te willen bewaren, ook inderdaad handhaven? Zal hii zich terugtrekken uit Mallorea, waar hii zich zoo prettig hcetf genesteld? Zal hij Spaansch-Afrika aan Spanje laten? Allemaal belangrijke kwesties en het zou welke toezeggingen Mus solini ook mag hebben gedaan een weinig voorbarig zijn zonder meer aan te nemen, dat alles pre cies zal geschieden, zooals Enge land en Frankrijk en misschien ook Frapco! wellicht verwachten. We weten, hoe gemakkelijk in onzen tijd overeenkomsten worden verbroken. Daarbij wordt gewerkt met argumenten, die, rede lijkerwijs gesproken, heeleonaal geen argu menten zijn. Men wil in zulke gevallen de verdragen schenden. Deze wil is doorslag gevend. Op welke gronden zulks geschiedt, is bijzaak. Nu is het niet onwaarschijnlijk, dat Mus solini een zeer goed argument zal hebben tegenover Franco om te eischen, dat een Ilaliaansch contingent troepen in Spanjp achterblijft, of dat een zeker gebied aan Ita lië wordt afgestaan. Want tusschen beide heeren moet nog een kleine rekening ver effend worden: de betaling der door Italië aan Franco bewezen diensten. Het is duidelijk, dat Spanje, van oor sprong toch reeds uitermate arm, na de oorlogsperiode die het land heeft doorge maakt, nooit anders kan zijn dan een zfeer dubieus Schuldenaar. Iri onze burgerlijke samenleving houdt een schuldeischer er van zich zekerheden of panden te verschaf fen. Mussolini zal waarschijnlijk iets derge lijks willen doen. Terwijl we dit schrijven, zien we dit ver- moedon reeds bevestigd. Naar verluidt, zou Mussolini voornemens zijn na den val van Barcelona een viermogendhedenconferentie bijeen te roepen, waarbij o.a. de positie van Spanje zou worden bepaald „in overeen stemming met Italië en Duitschland, die Spanje hebben geholpenl" Deze laatste tusschen aanhalingsteekens geplaatste zinsnede mag met recht als een brutaliteit op zichzelf worden beschouwd. Italië toch heeft zich herhaaldelijk verplicht tot non-interventiemaatregelen, die nooit zijn nageleefd, het heeft Frankrijk gc^ dreigd met oorlog indien de andere partij hielp. En thans zou het, zich op grond van die door de anderen nooit goedgekeurde in terventie, bij de onderhandelingen een ze kere voorkeurspositie willen zien ingeruimd! Daarover valt natuurlijk nog menig woordje te zeggen en men behoeft er nau welijks aan te twijfelen of het zal worden gesproken ook Frankrijk en Engeland zullen stellig, trachten een krachtig standpunt in te ne men jegens de asgenooten en we komen 'daarbij te staan voor het merkwaardig feit, dat ze daardoor in wezen de partij trekken van Franco, wiens belang uit moet gaan naar een zooveel mogelijk in tact houden van het oude Spanje en het zooveel als maar even mogelijk is beperken van even- tueele betalingen voor bewezen diensten. Het is nauwelijks aan te nemen, dat aan de conferentietafel Franco één lijn zal trekken met zijn beide hel pers en met belangstejling zullen we aanstonds nagaan of deze verwach ting wordt bewaarheid. Het feit overigens, dat men in Parijs overweegt om betrekkingen te gaan aan- knoopen met de regeering te Burgos, be wijst, dat men. daar een goede verstand houding met den nieuwen buurman niet voor onmogelijk houdt. Trouwens, Franco kan zich over Frankrijk allerminst bekla gen. Het is .neutraal gebleven, wat wil de Spaansche generalissimus nog meer? Intusschen laat Mussolini. die zijn volk zoo bitter weinig heeft aan te bieden, waar over het zich met recht kan verheugen, de Italianen zwelgen in een overwinningsroes. Men krijgt den indruk, dat de val van Bar celona in Italië nog feestelijker wordt ge vierd dan door de Franco-regeering zelf en hij dat ales teekent, zich het naderend con flict allengs duidelijker af. Door groepen Italiaansche officieren werden spreekko( geformeerd, die vermoedelijk „spontaan',! de.kreet aanhieven: „Parijs! Tunis!"Dif] woede op Frankrijk, die door de Italiaai sche pers den laatsten tijd altijd door is o] gezweept, bereikt weer een soort hoe punt en wat daarvan het gevolg moet zi wordt duidelijk, wanneer men den toeslMl| in Frankrijk peilt. Bij de besprekingen in de Kamer Mpl Bonnet een rustig-standvastïge houding iil Hij wees op de pogingen door Frank#! gedaan om met zijn buren te leven in goediH vriendschap en hoe Italië zonder ding het accoord van 1935 heeft verbrojj Hij wees op de uitstekende betrekking die worden onderhouden met tal van tol den, waaronder Engeland en de Vercei#|| Staten en verklaarde, dat Frankrijk aanslag op zijn gebied zal toestaan, n eenige inmenging in de Spaansche aai legen heden door een vreemde staat zal t< staan. Dit laatste komt ook tot uitdrukking de Engelsche politiek. En zoo zal de consequentie voor Mussolil geen andere kunnen zijn dan de keuze ui'\ oorlog of toegeven. Dit zijn onze vooruitzichten. Hierbij ditdj men in overweging te nemen, dat de *y mische toestand in de dictatoriale sta'-: steeds meer onhoudbaar wordt en de ni» gelijkheid van een „noodsprong" steec' grooter. Het is goed bij deze laatste eventualitj te bedenken, dat, vergeleken bij SeptemW j.1., de toestand in zooverre is verander dat de eerste stoot der asgenooten veivnt^j dcliik niet naar het Oosten, doch naar Ir1 Westen zal zijn gericht. Uit Duitschli seipelt overigens geregeld nieuws door 0' manoeuvres, vóórmobilisatie, troepen^ plaatsingen, berichten, die weliswaar den tegengesproken, doch die toch ook t goed een zekeren grond van waarheid k nen hebben. De a.s. rede van Hitier op 30 Janufl zal ons omtrent de Duitsche plannen 1 moedelijk wel nader inlichten. IntussciJ is het waarschijnlijk, dat het nog wel zal duren alvorens de eventueele bom F Voorloopig staat nog op het program! door Mussolini voorgestelde vier-mogendj denconferentie,

Schager Courant | 1939 | | pagina 14