Een poppenwinkel JAN ONDEUGD KRUISWOORDRAADSEL f 1 r u tarian EN DE VERBODEN STU Eelte fongmi en meüjel! Jullie hebt me weer lang- niet vergeten van de week. Er ligt een bezending briefjes voor me, waar ik van ril Ik kom er dan ook lang niet doorheen en zal volgende keer met de beantwoording verder moeten gaan. Jullie mogen daarom deze week geen briefjes sturen, denken jullie erom? Het is intussen een verheugend verschijnsel, dat onze club nog steeds groter wordt. Telkens en telkens weer lees ik briefjes van jongens en meisjes, die vragen: mag ik ook mee doen? Dat is altijd leuk, want dan krijg je het gevoel, dat de kinderen de jeugdpagina graag doorlezen. En dat vind ik fijn! Winnaar van het boek werd ditmaal: ENNIE BOS, p/a W. Bos, smederij, Noord-Scharwoude. Hier komen de briefjes: Wim Westdorp, Texel. Je tekening vind ik prachtig Wim. Ik wou tenminste dat ik bet zo goed kon. Het is begrijpelijk, dat je weer aan de wedstrijd meedoet. Ik geef je een beste kans. Maar we zullen afwachten. Ik hoor er nog wel wat van hè? Wolter Kok, St. Maartensbrug. Beter laat dan nooit, zegt Wolter en hij wenst me nog een gelukkig Nieuwjaar. Moeten jullie eu 's avonds uit school hout hakken? Wol ter, laat ik je eerlijk zeggen, dat ik er blij Cim ben. Jij zult wel begrijpen waarom! Boultje van der Pijl, Schagen. Of ik jou ook nog gebruiken kan Boukje? Na tuurlijk! Wat hoor ik, komt je zuster Marie over, die je al in zovele jaren niet hebt ge zien? Wat een wonder, dat je dat heerlijk vindt. Wat die kruiswoordraadsels betreft, je doet het beste eens aan deze of gene te vragen, hoe je' die moet op lossen. Je zult zien. dat het nogal meevalt. Bregtje de Vries, Langereis, N. Niedorp. Die Bregtje vond het raadsel zó moeilijk en toch wou ze het vinden. Het gevolg was, dat ze er te laat van te gast geraakte! Dat moet je toch maar niet meer doen, beste meid. Als je te gast gaat, dan moet je op tijd weg en dan moeten de raadsels, hoe jam mer dat ook is, maar voor een tijdje blyven liggen. Piet en Sjaantje Zeeman, Schagerbrug. - En of ik meegeleefd heb met Kruit en van Kampen, die dappere kerels, die van geen ophouden wisten voor zij Monte Carlo be reikt hadden! Zouden jullie zo'n rit niet eens willen meemaken? Nou, ik wel! Klaas Borst, Keins, Schapen zijn lieve beesten Klaas en schapen voeren, is een aardig werkje, dat ook ik graag mag doen. Dat vliegtuig heb ik niet gezien, mischien was ik wel niet thuis, toen het overvloog. Dat Kees Kruit een heleboel zal zien, ja, dat is vast. Maar tóch moet je je daar weer niet al te veel van voorstellen, want hij heeft al zijn aandacht bij het sturen nodig gehad. En je kunt nu eenmaal niet op alles letten. Jack v. d. Cappelle, Schagen. Nog zo'n «territ-enthousiast. Maar Jack zou toch niet graag naast hen zitten. Een wit hondje met allemaal kleine krulletjes, dat zal leuk zijn, Jack. En jullie hebben een witte poes en witte duiven. Ik moet zeggen, dat is een wit dierenpark bij jullie thuis. Nu moest die echildpad eigenlijk ook nog wit zijn! Rika Kcyzer, Schagen. Je veronderstel ling is onjuist, Rika, en als je goed nadenkt, dan zul je zelf inzien waarom. Wat een grote kookpartij hebben jullie in je keuken tje gehouden. Het vlees leek wel gebakken tot, zo hard? Rika, ik denk dat je eerst nog een tijdje bij je moeder in de leer moet, want die kan goed koken. Maar alle begin is moeilijk. Jacob Bakker, Langereis, Was het maar weer Mei, zegt Jacob en hij maakt er zelfs een gedicht van, dat hij zomaar uit zijn mouw heeft geschud. Hier is het: De dooi is gekomen, De mist er nog bij, Geen blad aan de bomen, Geen groen gras in de wei, Dus ook niet te rijden. Ik zeg in mijn eigen: Was 't maar weer Mei. Corrie Keizer, Schagen. Jij maakt de zelfde fout als je zusje Corrie. Wat hoor ik, heb jij ook een rol bij Prins Pauweveer. Het is inderdaad een prachtige operette en je kunt er trots op zijn, daaraan mee te doen. Kan jij zulke schattige biggetjes teke nen? Nu, dat is een ieder zijn werk lang niet, hoor Corrie. Teken je weer eens gauw wat voor mij ook? Pietje de Vet, Schagen. Het is altijd naar, als je moeder naar het ziekenhuis gaat, Pietje, ook al zegt zij zelf het niet zo erg te vinden. Gelukkig maar, dat ze weer thuis is. Onze moeders kunnen we eigen lijk nooit missen. Zal je haar flink helpen? En nu begin ik aan de nieuwe briefjes. Francientje de Witte, Kolhom. In de Amsterdamse parken kun je fijn spelen, Francientje, maar ik geloof, dat het in Kolhorn net zo goed zal gaan. Ik vermoed zelfs, dat als je lange tijd in de hoofdstad zou zijn, je wel naar je dorp terug zou verlangen. Feliciteer je opa nog van my Goed zó. Rum Kreyger, Anna Paulowna. Een nieuw vriendje. Hij is dol op voetballen, zo zelfs, dat zijn moeder elke dag zijn overall wel kan wassen. Hij heeft een echt doel voor zijn huis staan... toemaar. Nu ik dit allemaal lees Rum, geloof ik graag, dat je een voetballer in hart en nieren bent. Wel kom, hoor! Kees Waiboer, Anna Paulowna. Ze hebben jou goed bedacht met je verjaardag Kees, alle mensen, wat heb jij een boel gekregen. De fiets zal wel mooi geworden zijn, dat was me even een prachtig cadeau. Ik hoop voor jou, dat je neushoorn gauw vet zal worden. Wim Quax, Schagen. Dat is altijd zo, Wim, als je een woord, dat je niet vinden kunt in de krant ziet staan, dan vraag je je af, hoe het mogelijk is, dat je het niet gevonden hebt. Ja, die mijnheér Van Kampen zat wel eens in de rats, maar ik zou jou gezicht wel eens gezien willen heb ben in dezelfde omstandigheden. Piet en Sjaantje Zeeman, Schagerbrug. Jullie hadden het raadsel gced opgelost en stonden toch niet onder de goede oplossin gen? En nu zijn jullie een beetje boos op me. Dus niet zo heel erg, hè? Hoe het komt? Piet en Sjaantje, dat is voor mij een raadsel, waarvan ik de oplossing wel nooit zal kunnen vinden. Ik zal mijn best doen, om bij die uitvoering te komen kijken. Hilda Bestevaar, Schagen. Dat is een leuk idéé, om die stukjes altijd uit te knip pen, Hilda. «Later als je een oude vrouw bent, dan zal het wel aardig zijn om de antwoor den op je briefjes nog eens te lezen. Denk je, dat poes in een kolenhok had geslapen? Wat een wonder, dat hy er dan zo zwart uitzag. Veronderstel, dat je daar zelf eens een nachtje in moest liggen. Brrr... Jannie Borst, Keins. Opstelletjes over geschiedenis maken heb ik ook altijd graag mogen doen Jannie, al maakten wij er dan geen tekeningen bij. Hoop je dat meester De Veer blijft? Ik hoop het voor jou! Minkie v. d. Bij, Barsingerhorn, Jy mag meedoen, hoor Minkie, elke uitbrei ding van onze vrienden- en vriendinnen kring aanvaarden we met vreugde. Je hebt een negen voor je lezen op „e rapport, knap zo. Op het rekenen moet je maar goed je best doen, dan haal je daarmee ook nog nog wel eens een negen. Ik twijfel er echter niet aan, of je gaat met Mei naar de derde klasse. Schrijven kan je ook heel goed, je birefje heb ik met genoegen gelezen. Alex en Bram Pranger, Breezand. Wat een feestdagen, Alex 25 Januari jarig en Jan 26 Januari! Gefeliciteerd jongens. Het zal jullie niet aan gezelligheid ontbro ken hebben, daarvan ben ik overtuigd. Ik hoor er nog wel meer van hè? Kees Tuinman, Anna Paulowna. B.K.C. gaat zo maar door Kees en het zou me al sterk verwonderen, als deze club geen kam pioen werd. Maar bij voetbal is alles moge lijk en we hebben dan ook met verrassin gen rekening te houden. In ieder geval is Schagen nu een heel eind achterop geraakt. Jeltje Peetoom, Noord-Scharwoude. Ziek zijn is geen pretje, Jeltje, maar je kunt je gelukkig prijzen, dat je vriendin netjes zo goed om je hebben gedacht. Als er nooit iemand by je op bezoek komt, dan valt het dubbel zwaar. Nu ben je er zeker weer uit, hè? Ennie Bos, Noord-Scharwoude. Myn rapport ging wel, schrijft Ennie, er was geen tien bij, maar wel vijf achten en voor de rest had zy zevens en zo. Nou, dan was je rapport zeker goed, hoor. Zingen is niet je sterkste vak hè. Dat hindert weinig hoor, want daarmee zal je wel nooit je brood behoeven te verdienen. Als je het echter wel goed kunt, dan is het mooi meegenomen. Tryntje Kreyger, Oudesluis. Film is meestal erg mooi Tryntje. Toen ik nog klein was, was er nog geen film. Ik moest het maar doen met de poppenkast en die zagen we dan nog maar ééns in de twee jaar. Jullie hebt het beter voor elkaar. Maar ik ben niet jaloers, hoor. Geniet maar van je jonge leven. Meisjes en jongens, zo is het genoeg voor vandaag. Er ligt nog een hele stapel brief jes voor m'n neus, maar daar zal ik de volgende keer mee verder gaan. Denken jullie erom geen nieuwe briefje in te sturen Oplossingen raadsels vorige week I. Om het lichaam. II. Nederlandsche Bank, Rechtbank, enz. III. Rookwolken. Spaarbank, Goede oplossingen ontvangen van: Hendricus P., Keinsmerbrug; Nelli en Kees E., Keinsmerbrug; Francientje de W., Kolhorn: Kees W., Anna Paulowna; Trien T., Anna Paulowna; Wim Q., Schagen; Jan S., Schagerbrug; Piet en Sjaantje Z., Scha gerbrug; Hilda B., Schagen; Jannie B., Keins; Bram B., Schagen; Minkie v. d. B., Barsingerhorn; Kees T., Anna Paulowna; Freddy G., Schagen; Enny B., Noord-Schar woude; Stynie H., Noord-Scharwoude; Piet en Trijntje de B., Koegras; Lena de B., Julianadorp; Arie B., Kolhorn; Mientje B., Kolhorn; Tine A., 't Zand; Nelly K., Oude- sluis; Jacob de G., Oudesluis; Greetje M., Oudesluis; Trijnie van L., Noord-Schar woude; Henk S., Anna Paulowna; Robert K,, Barsingerhorn; Jan B., Barsingerhorn; Tryntje K., Oudesluis. Niet alleen voor de poppen, ook voor kleine zusje is het heel leuk om met een winkeltje te spelen, vooral als die winkel zelf gemaakt is. Jé kunt net zoveel winkel kasten maken als je maar wilt, als je ten minste voldoende lucifersdoosjes hebt, want daar is onze winkel van gemaakt. Natuurlijk kan je niet meteen zoveel lu cifersdoosjes vinden, als je nodig' hebt. Je kunt nu gaan sparen, maar ook dan zal het nog wel een tijdje duren voor je ze bij elkaar hebt. Het beste is om de hulp van vader en alle andere familieleden in te roe pen om alle lege lucifersdoosjes die ze heb ben voor je te bewaren, dan zal .je al gauw een flinke hoeveelheid hebben. En dan begint het echte werk. Eerst moet je uitrekenen hoeveel je er wilt hebben voor één winkelkast. Daarna plek je de doosjes tegen elkaar aan. Je moet daarbij goed oppassen, want ze gaan gauw kapot. Je kunt de winkelkasten net zo hoog ma ken als je zelf wilt. Bovenop plak je een deksel van karton. Het deksel, dat dus eigenlijk het tafelblad is moet een beetje uitsteken, net als in een echte winkel. Je kunt nu nog meer doosjes op het karton zetten, zodat je een hoge kast krijgt (zie afbeelding) Als je een oude schoenendoos of een ech te poppenkamer hebt kan je die goed als winkel inrichten. Je zet dan een lage toon bank van lucifersdoosjes in het midden en hoge voorraadskasten langs de kanten. In de doosjes kan je verschillende levensmid delen doen zoals rijst, krenten en rozijnen, suiker, meel enz. Wanneer je nu nog een pop als juffrouw aankleedt en achter de toonbank zet en een andere pop met een mantel aan ervóór, zal je eens zien, hoe leuk het staat. Als je de winkelkasten klaar hebt, moet je ze nog verven. Het is niet be slist nodig, maar het staat veel leuker. Vooral de kartonnen bladen moeten mooi gekleurd worden. Jullie ziet dat het helemaal niet moei lijk is om zelf een winkel te maken. En niet alleen een winkel, maar een heel huis kan je met lucifersdoosjes inrichten. Be denken jullie zelf maar eens, hoe je de verschillende meubelen kunt maken. Het is helemaal niet moeilijk! WETENSWAARDIGHEDEN. Op hun weg van West-Indië naar New- York zetten 2000 vogels zich neer op het schip Santa Rosa. Het waren bijna alle maal zwaluwen. De dieren kozen de schoonheidssalon en de kajuit van den ka pitein tot hun verblijfplaats uit. Na een uur stegen ze weer op en vlogen verder. door Lies Helgers 'k Stel jullie Jantje Ondeugd voor, Die altijd stout vil zijn! Als hij maar kattekwaad kan doen, Vindt hij dat reuze fijn! Zo zag Jan eens vanuit zijn bed, Dat er sneeuw neer kwam dalen. Hij dacht: „Wat ziet dat er leuk uit! Kon ik 't maar binnen halen!' Toen zag hy in zijn kussensloop Een gaatje in het linnen. Hij drukte er eens stevig in. En., 't sneeuwe toen ook binnen! 1 i, i f 6 7- <S In IOa.1 r -n n men te staan. Let maar eens op. Horizontaal en verticaal: hebben, kunnen genieten. 2. een graanschuur. 3. is een soort nagerecht. 4. twee klinkers 5. draai je om een schroef. is het tegenovergestelde van: rijke is een stad aan de Zuidkust van Arabië. is de naam voor een erg potige vrouw uit Haarlem. het middengedeelte van een circus. (5 letters) lijzig spreken. (3 letters) een ander woord voor: mak een ander woord voor regel of regel maat. een radiovereniging in ons land. een ander woord voor: toespraak een grote rivier in Duitsland, een ander woord voor: zeer. door edgar rice burroughs 87. ..Waarom kwam je hierheen?" vroeg ko ningin Atka aan den trotsen gevangene. „Om myn vrenden te bevrijden", antwoordde de aapman. „U hebt verschillende van mijn sol daten gedood," snauwde koningin Atka. „Ik I zou er nog meer verslagen hebben bij een eerlijk gevecht," antwoordde Tarzan, volko men rustig. De ogen van de koningin werden zachter. Wat zag deze man, die zichzelf Tar zan van de Apen noemde, er dapper en moe dig uit. „Laten wij vrienden zijn", zei ze dro merig; „ik heb gehoord, hoe dapper U op de i rivier gevochten hebt. U zult in mijn leger van grote waarde voor mij kunnen zyn." De koningin leunde voorover, terwijl zy haar voorwaarde vervolgde. „Zweer me trouw, en ik zal U vrij laten." „En myn vrienden?" „Zij zullen hun straf moeten ondergaan." „Dan zal ik geen trouw zweren!" Koningin Atka ontstak plotseling in hevige woede. „Voer hem weg!" schreeuwde zy buiten zichzelf. Later kwam koningin Atka naar de tempel onder water om het vonnis over de gevange nen te vellen. Zij wendde zich tot Helen. „Dat meisje wordt naar de kleine kamer gebracht, om daar langzaam te verdrinken. De anderen zullen op het altaar worden geofferd, ieder op zyn beurt."

Schager Courant | 1939 | | pagina 15