L DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Morgen verjaart ons Prinsesje Toont thans Uw vredeswil, zegt Chamberlain tussische troepen naar Midden-Siberië Mussolini's hulp aan Spanje was eigenbe'ang Hitier spreekt vandaag twee uur De Franco bommen op de Brifsche schepen vJL/eerbericht Vrceselijk ongeluk te [ulianadorp Laan, Schagen, Tel. 20. MAANDAG 30 JANUARI 1939. 83e Jaargang. No. 10791. Uitgove <fer N.V. Uitg.-Mif Noorderkwortier" de pua- ielea oher- en i. de te tegen .eröfr ilaaü jrdea Foto F. Zicgler, Den Haag Lief Prinsesje,Dat voor 't eerst verjaart, Wij denken zoo veel aan Uw jonge leven. Met groote liefde en trouw omgeven, En zoo genadig beschermd en bewaard. Morgen verjaart Gij en velerlei Trekt wéér aan het oog van Uw volk voorbij! Wij denken aan stille mogenuren, Waarin de minuten eind'loos duren, Toen bij het begin van een nieuwen dag De spanning over de lauden lag. We vroegen 't elkander, we hoopten en wachtten, En in ons toefden zoovele gedachten Aan 't geen zoo nabij was en komen zou Aan 't stille gebed van een Koningsvrouw! En plots daar wapperden vlaggen op straat, De klokken luidden, een overdaad Van vreugde ging er door Neerland's gezinnen, En trok vol ontroering de harten binnen! Men trbk al zingend langs gracht en pleinen, Des avonds vlamden de lichtende lijnen, Want, o vreugde, vanuit een wit paleis Begon een Prinsesje Haar levensreis! En nu? Wij hebben U lief gekregen. Omdat Ge steeds zijt op al onze wegen, Nóg meer als op dien eersten dag, Bij uitbundige feesten en wapp'rende vlag. We denken aan U bij zoovele dingen. Niet slechts door wat blijde herinneringen. Maar, wijl ook door U ons Oranje, dat leeft. Bezit van ons hart genomen heeft! Lief Prinsesje, Dat voor 't eerst verjaart, God zecg'ne Uw opgroei. Uw jonge Leven, Hij moge U met Zijne bescherming omgeven, Blijf steeds in Zijn hoede genadig bewaard! Moog* zóó een dag vol van zonneschijn, Uw eerste. Uw blijde verjaardag zijn!! Januari 1939. KROES. (Nadruk verboden.) Vrees voor versterking van het anti-kominternpact. Een Japansch bericht, dat gebaseerd ion zijn op „hoogst betrouwbare in- fchtnigen uit de hoofdstad van landsjoekwo", maakt melding van concentratie van „een ontzaglijk aan- 'al troepen" in en rond Omsk en Tomsk door de Sovjets. Wen ziet hierin een bewijs dat de Sovjets r°oi'nomens zijn. bet hoofd te bieden aan den Mstand, die uit versterking van het anti '•"rinternnact zou ontstaan. Naar aan bet «richt nog wordt toegevoegd, merken mili aire deskundigen on. dat de Sovjet-strijd rachfen in Midden ^oberië zich ingeval van rianrtpliikheden jn ftpf Verre Oosten en vesten in een zeer voordeelige positie zou- flen bevinden.. De betrekkingen tussclien Kwo mintang en communisten. |T't Tsioengking wordt geseind, dat hot schijnt, dat bet probleem der betrekkingen tusscben Kwomintang en de communis 'cn éen der voornaamste onderwerpen van cspreking is geweest in liet comité, der Gin icaturd te Oofr onder icature schoei iDOÏtf slaagi Dan ts trale executieven der Kwomintang, die se dert 21 Januari daar bijeen zijn. in de ten slotte aangenomen resolutie wordt vastge legd, dat bet onmogelijk is bij de jeugd der Kwomintang andere partijen als zoodanig op te nemen. De communisten Jiadden toelating der communistische jeugdorganisaties in de Kwomintang gevraagd. Daarentegen zal de hooge oorlogsraad, die tot dusverre onder de Kwomintang ressorteerde, in het vervolg onder de Centrale Regeering staan. Hij zal verscheidene ministers omvatten pn leden der commissie voor militaire zaken. Dit be sluit opent onmiddelijk den toegang tot het nationale defensieorgaan voor leden van an dere partijen dan de Kwomintang. Doodc'ijke val vaii een srtoozolder Zaterdagmorgen om half negen was de •'7-jarige landbouwerszoon H. J. bezig op den zolder stroo naar beneden te werken door een luik. Op een gegeven oogenblik zette bet stroo zich in bet luik vast, waarop TI. J. trachtte het door het. luik heen te duwen. Daarbij gleed hij uit. viel en sloeg loor hét stroo heen naar beneden, waar 'rij met het hoofd op een steenen deel te- ••eeht kwam. De man bekwam e«n «riiedelfractuur en brak een halswervel. Hij was op slag dood. Om Frankrijk te beletten ge kleurde troepen door Spanje te voeren. FRANKRIJK: EEN TWEEDE CARTHAGO. Wel zeer duidelijk blijkt uit een ar tikel in de Gazetta del Popoio, een Italiaansch dagblad, dat Mussolini alleen in Spanje tusschenbeide is gekomen uit strategisch belangen- oogpunt tegen Frankrijk. Met het steunen van de door Franco ont ketende beweging beoogde het mede te wer ken aan de instelling in Spanje van een po litiek regime, dat ingeval van een Euro- peeschen oorlog vijandig zal staan tegen over een eventueelen doortocht door het Iberisch schiereiland van Afrikaansche con tingenten van het Fransche leger. Dit alles blijkt dan uit een artikel van Ansaldo in de Gazetta del Popoio, die Frankrijk vergelijkt met het Carthago uit de Phoenicische oorlogen en uiteenzet dat Mussolini, om Rome té behoeden voor een zelfden aanval als die van Hannibal, d.w. z. van overweldiging door Frankrijk met de hulp van door Spanje aangevoerde gekleur de troepen, uit Afrika, in 1936 zijn toevlucht heeft genomen tot een soortgelijke oplossing als die welke Scipio in 208 v. Chr. heeft ge bruikt. Vandaar de ontscheping van Itali- aansche lcgïonnaires in Spanje, teneinde, naar de officieuze puhlioist verklaart, den nieuwen Middellandsche Zee-kringloop AfrikaSpanjeFrankrijk" waardoor zich eens zooveel barbaarsehheid over Rome ver spreid beeft, te verbreken. Na betoogd te hebben, dat het doel van Frankrijk is. de Rijngrens te verdedigen en Rome biï de eerste de beste gelegenheid te vernietteren, vervolgt Ansaldo: Daarom werft de Fransche generale staf op intensie ve wijze st rib'krach ten in Afrika. zooals eertijds Hannibal deed. pn om bet vervoer dezer contingenten naar Frankrijk te verze keren. tracht dit land Spanje aan zich dienstbaar te maken. De journalist ver klaart, dat dit .imperialistische plan" van de derde republiek geslaagd zou zijn, als er geen Ttaliaansrbe inmenging ware geweest en dat de val van Barcelona derhalve iets meer beteekent dan oen aan de internatio nale Bo,ciwistische propaganda toege brachte slag. Duitsche pers is 't hiermede roe rend eens. Het is opvallend dat denzelfden dag het officieele orgaan van de Duitsche nalionaal- cocialistiscbc partij de Völkisehe Beobach- ter. vrijwel precies hetzelfde schrijft. Het blad wijst er op. dat „de politieke wet Italië voorschrijft alle machtseischen van Spanje in Tanger en Marokko te steu nen". Voorts beweert het blad dat „het irredeu tisme van Nice en Corsica' een hinderpaal vormt voor een Franseh Italiaansche toena dering. Tegenover Frankrijk, waar het ge boortecijfer daalt, stelt het blad „het jonge Italië met het sterke bloed dat gebrek aan ruimte heeft". Het orgaan doet een aan val op de opstellers van het accoord van 1915 tusschen de geallieerden en Italië. Zij .hebben de verdragen in acht tc nemen. Italië tart het lot in het strijdperk. Frankrijk gelooft in hetwapen, Italië gelooft in den geest". Verder somt het blad de bondgenootschap pen op. waar Italië op kan rekenen en be sluit: „Advocatenlisten kunnen wel een pro ces doen winnen, maar nooit zou men zoo geschiedenis kunnen schrijven". DE BUITENLANDSCHE POLITIEK WORDT IN EEN HALF UUR „GE DAAN". De rede, die Hitier hedenavond voor den Rijksdag zal uitspreken, zal on geveer twee uur duren. Men meent te weten, dat het geheelc eerste gedeel te der redevoering gewijd zal zijn aan cijfers en statistieken over de eerste zes jaren van het derde rijk. De buitenlandschc politiek zal in on geveer een half uur behandeld wor den. In Berlijn wordt gezorgd voor instal laties om de rede door een zob groot mogelijk aantal personen te laten vol gen. Londen wen-tt zich tot Burgos. Reynolds News bericht, dat de Britsche regeering een in krachtige bewoordingen gestelde nota zou hebben overhandigd aan Franco, waarin de regecring van Burgos wordt gevraagd nauwkeurig haar bedoelin gen uiteen te zei ten ten aanzien van de be taling der schadevergoeding voor de Brit sche schepen, welke werden beschadigd bij bombardementen door de luchtmacht van Franco. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Britsche agent te Burgos opdracht heeft gekregen onmiddellijk antwoord te eischcn, opdat dit te Londen hekend is voor het begin van de debatten, welke morgen in het parlement worden gehouden. Geen Fokkers meer op de K.N.I.L.M -lijnen De Msb. verneemt, dat de K.N.I.L.M. voor nemens is haar Fokker-vliegmachines door andere toestellen te vervangen. Aneta kan hier nog aan toevoegen, dat op het vliegveld te Semarang. dat thans nog in gebruik is. slechts Fokkers kunnen lan den. Bij openstelling van het nieuwe vlieg veld zullen andere machines worden ge bruikt. De Fokkers zullen dan langzamer hand uit den lijndienst worden genomen en o.a. voor karteering worden gebruikt. Welke toestellen voor de Fokkers in de plaats zullen komen, kon de Iv.N.L.M. nog niet zeggen. Dit nummer bevat 8 pagina's ENGELAND HEEFT DAT REEDS GEDAAN. ZOOLANG ER GEEN WEDERZIJDSCH BEGRIP IS, ZET ENGELAND ECHTER DE BEWAPENING IN VERSNELD TEMPO VOORT. CHAMBERLAINS REDE WELWILLEND ONTVAN GEN. Geen woorden maar daden wil de Italiaansche pers Als inzet van een voor de interna- onale verhoudingen zeer belangrij- e week heeft de Britsche minister- esident Chamberlain te Birminghair •»en rede aehouden. Hedenavond ■preekt Hitier en in den loop dezer veek Mussolini, Chamberlain heeft 'en nadruk gelegd op Engelands op- -echten vredeswil en zijn bereidheid met andere naties op voet van gelijk heid te onderhandelen Zoolang er achter geen wederzndsch beorip is, moet Engeland zich voorbereiden on -ijn verdediging. Daarom zet het de herbewapening met energie voort, 'schoon dit uit de aard der zaak ©treurd wordk De vrede kan alleen in nevaar ko nen door een nitdaoing. zeide Cham berlain, nameliik den eisch om door geweld te overheerschen. Daarte gen zonden de democratische staten zich moeten verzetten. In Chamber- lains rede kwam scherp naar voren, dat Engeland thans verlangt dat an deren ook eens iets voor den vrede moeten doen. Zooals reeds meer het geval is geweest heeft Chamberlain zijn politiek gerechtvaar digd, door te zeggen, dat niemand de ver antwoordelijkheid heeft die op zijn schouders ligt cn niemand de volledige kennis heeft van alle omstandigheden, die slechts aan de Britsche regeering bekend zijn. Als ik op mijn beleid terugzie, is er niets, dat ik be treur: zei Chamberlain. ik heb ook geen re den om aan te nemen, dat een andere koers de voorkeur zou hebben verdiend. Tot slot van zijn rede, zeide de minister president: Ik blijf er van overtuigd, dat er geen ge schillen, hoe ernstig ook, zijn, die niet zon der oorlog kunnen worden geregeld door overleg en onderhandelingen, zooals ook is neergelegd in de verk'aring van München". „Wij ziin niet naar Rome gegaan om han del te drijven, maar om de Ttaliaansche staatslieden heter te leeren kennen, om door persoonlijke besprekingen een standpunt te vernemen en om'de zekerheid te krijgen, dat zij ons begrepen. Wij hebben volkomen onenhartig tresnroken aan beide kanten en ofschoon wii elkander niet hebben bekeerd of getracht te bekeeren. tot ons standpunt on de pnnten. waaron wii wellicht van mee ning verschilden, kan ik zeggen. dat wii hebben afscheid genomen als betere vrien den van bef oogenblik af. dat wij den Ita- liaanscben bodem betraden. De reactie on bet bezoek demonstreerde bet diene en barMn<-hteliike verlangen van bet Italiaansche volk naar den vrede, een ver langen. dat in dit land, ziin weerga weder- vindf. Dit gevoel hliift niet beperkt tot de volken van Fngelnnd en Ttalië. ge vindt bet ook in Frankrijk en Dnitsrhlnnd en, naar ik geloof, in ale landen ter wereld." DE BILT SEINT: Verwachting: Geen neerslag van beteekenis, zwaar bewolkt tot betrokken, matige tijde lijk krachtige Oostelijke wind, weinig verandering ir temperatuur. Vader treft zijn kind ONVERWACHTS GING HET GE WEER AF... Zaterdagmiddag is te Julianadorp een gruwelijk ongeluk gebeurd. Toen de ongeveer 15-jarige R. Noot, veehouder, wonende aan den rijks weg in Koegras, in gezelschap van zijn zevenjarig zoontje op zijn erf op jacht was naar een bunzing, ging op eens het geladen geweer af. De lading hagel kwam in het lichaam van den knaap terecht. In hoogst ernstigen toestand werd de ione-en met een brancard van bet vliegkamp ..Dp TCoov" naar het St. Lidwina Ziekenhuis te Den Helder overgebracht .waar terstond opera- lief werd ingeerenen. Dit mocht ech-. ter niet meer baten. Korten tiid la ter is de iongen overleden. De tragiek van het noodlottig ge beuren wordt nog verhoogd door bet feit. dat de veehouder zeer onlangs zijn vrouw beeft verloren. Onze correspondent geeft over dit tra- ■•jeeb gebeuren nog dc volgende bijzonder- heden. Zaterdagmiddag zou men op de vrachtauto "an Jac. Jimmink op de boerderij, bewoond door den beer R. Noot een vracht stroo la den, Ti'idens dat werk ontdekte men een bunzing in den stoohoon. Om het dier on schadelijk te maken, liep Noot het huis in ♦pneinde het geweer te halen. Haastig daarmede huiten komende Is door onbekende oorzaak plotseling het schot af gegaan. en dit trof het iongste z.oontie van Noot. dat daar op 't. erf was, in de dij en lendestreek. Door hét schot hagel werd het kind ernstig gewond. Onmiddellijk werd dokter Swaters ontboden, die snel ter plnat- se was. en de eerste hulp verleende. Deze oordeelde *t noodig dat 't kind ter verdere behandeling naar het Lidwina-stichting te Den Helder vervoerd werd. Het ongeluk verwekte in de buurtschap De Kooij" consternatie en word druk be sproken. PERSCOMMENTAREN. De Britsche pers legt vooral de nadruk op Chamherlains opmerking, dat de houding van Engeland ondubbelzinnig is uiteengezet, en dat het thans tiid is. dat anderen hun bijdrage leveren. Dit wordt beschouwd als een rechtstreeksche vraag, waarop heden van Hitier antwoord wordt vei*wacht. De Italiaansche pers heeft de rede met sympathie ontvangen. Vooral wordt gewezen op enkele passages, welke betrekking heb ben op den reis naar Rome- In het alge meen wordt de rede beschouwd als een „vrc- desgebaar". Men erkent de oprechtheid, goeden wil en het realisme van Chamber lain. De Popoio di Roma zegt echter, 'dat wel allen den vrede willen, doch niet denzelfden vrede. De totalitaire staten verlangen een vrede, welke „zekere" voor hen noodzake lijke, levensvoorwaarden vervult". De Giomale dTtalia is van oordeel, dat de feiten Chamherlains woorden eigenliik logenstraffen, hoe goed bet ook is bedoeld. De onverzettelijkheid, 'die door de demo cratische staten (bedoeld wordt. Frankrijk) hij voorbaat getoond worcTt, zelfs voordat, de vragen omschreven en de onderhandelingen begonnen zijn, is in striid met den geest van de rede van Chamberlain. De vrede, zoo besluit bet blad, wordt opgebouwd met vaststaande feiten en niet met ijdele woor den. Amerika voldaan. De rede, welke ft© Britsche minister-presi dent heeft uitgesproken, is in Amerikaan- The politieke kringen met een zekere vol doening ontvangen. Men is van oordeel. dat Chamberlain zich vereenigt met de door Rooseveit in ziin boodschap aan het con gres uiteengezpfte beginselen inzake dc noodzakelijkheid van verzet tegen de po gingen om door bruut geweld de wereld te i-pgeeren. Men aanvaardt de door Chambor- lan voorgestelde vereen!ging van de demo- ernfieën. Ook de woorden van Chamberlain over Met versneld tempo var de Britsche herbe wapening hebben levendige voldoening go- wekt en worden beschouwd als een onmid- dclijke waarschuwing aan de dictators.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1