Door dik en dun achter Mussolini DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hitier en Mussolini hinderpalen voor de arbeidersklasse Nederland is vredesgezind K.N.V.B-programma voor Zondag a s. Chamberlain heden ei#€*om*«nt Laan» Schaden, Tel. DINSDAG 31 JANUARI 1939. 83e Jaargang. No. 10782. Uitga*. der KV. Uitg.-Mif. „Xollandt Noofd.rkworticr- LM 11S nk .GEN, Moei :\verö et Ou- ;n let L in, •d mei Hitiers rede in den Rijksdag dC o r nie e ivet ië e el kui ge vs ide c: inden Statie en va worda ;n wa Ting 4 krati u tel voor 1 had een muz Stasi ïd agavci en ie, op( krart aan Win taak ij stai er De val van Italië zal het einde van Duitschland beteekenen Geen mededeeling over Duitsche toekomstplannen Duitschland moet exporteeren 9 De gematigde toon van de groote rede van Hitier, gis teravond in den Rijksdag gehouden, schoon vol verholen sarcasme, was wel in groote tegenstelling met zijn micro foonoptreden in de spannende dagen van September En toch is de rede van gisteravond van het allergrootste be lang geweest, immers heeft Hitier twee ondubbelzinnige verklaringen afgelegd. Hij zal Italië door dik en dun vol gen, omdat hij overtuigd is, dat wanneer het fascisme in Italië vernietigd zou worden, ook het einde van het natio naal socialisme daar zou zijn. Dit beteekent dus ook, dat Duitschland aan Italië's eischen kracht zal bijzetten. In de tweede plaats heeft Hitier het bestaan van moei lijke economische problemen in Duitschland toegegeven. Problemen, welke slechts door internationale samenwer king kunnen worden opgelost! Van veel gaf Hitier de Joden de schuld. Door de Joodsche lastercampagne hebben ook de ver houdingen met Amerika te lijden, verklaarde de Führer. keren, omdat zij democratieën vormen, hij- voorbeeld te beoorlogen. De bewering, dat het nationaal-so- cialistische Duitschland binnenkort Noord- o! Zuid-Amerika, Australië, China, of zelfs Nederland aan vallen of verdeelen zal, en wel om dat daar andere regeeringssystemen heerschen, zou nog slechts aange vuld kunnen worden met de voor spelling dat wij in aansluiting daaraan het voornemen hadden, on middellijk den vollen maan te be zetten. Verder sprekende over de economische vraagstukken zeide Hitier, dat zoolang de rijkdommen der wereld worden verdeeld met geweld, deze vcrdeelingcn ook met ge weld gecorrigeerd zullen worden, Duitsch- lands koloniaal bezit geroofd is tegen de verzekeringen van Wilson in. Wanneer dit koloniaal bezit geen betecke- nis heeft, kan men het gemakkelijk terug geven. Dat teruggeven niet mogelijk is om dat Duitschland er niets meer mee zou we ten te beginnen, is belachelijk en dat het niet teruggeven kan worden, omdat Duitsch land daarmede een strategische nositie zou krijgen, is een monsterlijke poging om een volk algemeene rechten te ontzeggen. Hitier Verklaarde slechts wijziging in het voedingsprobleem te zien door: 1. Aanvullenden invoer van levensmidde len, d.w.z. een stijgende uitvoer van JDuit- sche producten of 2. uitbreiding van de levensruimte van ons volk. Aangezien de tweede oplossing nog niet aanwezig is, zijn wij gedwongen ons met de eerste bezig te houden. D.w.z. wij moeten exporteeren om levens middelen te kunnen koopen en wij moéten, aangezien voor dien export voor een deel grondstolfen noodig zijn, die wij zelf niet •helmen, nog meer uitvoeren om die grond stoffen te kunnen krijgen. Het gaat hier dus om den zorg voor het dagelijksch brood. Wanneer dan door vreemde staats lieden met ik weet niet wat voor economische tegenmaatregelen gedreigd wordt, kan ik hier slechts verzekeren, dat in zulk een geval een economische wanhoopsstrijd be ginnen zou, die voor ons heel gemak kelijk uit te houden is, omdat ons volk bereid is zich groote opofferin gen te getroosten. Zie verder volgende bladzijde. Zooals hij meer heeft gedaan, begon Hit- er een overzicht te geven van alles, wat - n de afgeloopen jaren onder het nationaal ocialistisch bewind tot stand was gekomen, e.» "aai'u_it men moet zien, een rechtvaardiging l' van zijn methoden om de moeilijkheden op te lossen. Als belangrijkste van de zes ge wichtigste jaren in de Duitsche geschiedenis Doemde Hitier het jaar 1938, Waarin Duitschland genoeg kreeg van de een zijdige uitlegging van de veertien punten Van Wilson ten aanzien van het zclfbe- stemmingsrecht der volkeren. Hitlcr schetste de bekende gevolgen, de annexatie van Oos tenrijk en Sudctenduitschland. Allen zijn gelukkig, dat, dank zij het initiatief van sprekers vriend Benito Mussolini en door de hoog geschatte bereidwilligheid van Chamberlan en Daladier tenslotte con „oplossing is gevonden voor dit moeilijke- vraagstuk langs vreedza me n. weg. Het Duitsche volk heeft zelf zijn eenheid afgedwongen, de jonge weermacht heeft zijn proef glansrijk doorstaan» pr. nemen i N'opi ce kei* >igen en 'n vei?1 ite ovi jon# ïoe er ;nktc van ,-oor ir en n pr* Het geschreeuw der democraten. Op sarcastischen toon laakte Hitier het optreden der „voorvechters van een demo- cratisohcn moraal," welke omtrent Duitsch land zulke sombere voorspellingen doet, "het volk lijdt honger en Duitschland zal ten gronde gaan aan een financieele crisis of aan een productie crisis, of anders toch aan een consumptie crisis" heet het, spot Hitier. Ook het Duitsche volk is zich van moei lijkheden bewust, maar alle economische moeilijkheden zijn terug te brengen op de overbevolking, 135 rn.ons.chen per vierkante kilometer, zonder hulp van buiten en zon der alle reserves van vroeger. Vijftien jaren lang door de geheele overige wereld geplun derd, belast met ontzaglijke schulden, zonder koloniën, wordt het Duitsche volk toch ge voed en gekleed en heeft het geen werkloo- zen. Het is daarom geen wonder, dat het Duit sche volk het tegenwoordige regiem zijn instemming geeft en het vroegere afwijst. Echter het is ons, Duitschers, volkomen on verschillig, welke staatsvorm andere volken bezitten. Wij zien er geen voordeel in het nationaal socialisme als idéé te leveren, noch hebben wij aanleiding om andere vol ONZE OOST. Groote uitbreidina der Luchtvaart Afdeelitig van het K N.I.L. Troepentransport te Priok gearri veerd. De aankomst van niet minder dan 81 mi litaire monteurs met de mail-vrachtboot „Ko- ta-Gedeh" Zondagmorgen te Priok, is wel een aanwijzing voor de groote uitbreiding van de Luchtvaart-Afdeeling van het Koninklijk Ne- derlandsch-Indische leger, lezen wij in het B. X'. van 23 Januari. Is het tevoren niet voorgekomen, dat de L. A. een dergelijke personeelsversterking van beteekenis ineens uit Holland kreeg, ook een ander wapen, de genie, heeft een opmer kelijke aanvulling gekregen, namelijk 20 man. Voorts was aan boord een sterk aanvul lingsdetachement voor de infanterie, 52 man. Aldus vervoerde de „Kota-Gedeh" een „troe penmacht" van 153 man, onder commando van kapitein v. d'. Eem (de bekende sports man), die te Batavia in garnizoen komt), die bijgestaan werd door twee nieuw-uitgeko- men tweede luitenants. Alle militairen debarkeerden te Priok. Den- zelfden dag werd doorgereisd naar Tjimahi en Bandoeng. Het is zoo vreemd, zegt Baldwin „Een oorlog zou heden ten d ie een erfenis van haat tusschen de naties nalaten, zooals de we reld nog nooit rek'--heeft" De oud premier Baldwin heeft gisteravond te Worchester een rede gehouden. Hij ver klaarde, dat hij, voor hij zich als minister president terugtrok, met Chamberlain de po litiek van persoonlijk contact tusschen de staatshoofden had besproken en hem had gezegd: „Ik wilde, dat ik het zelf had kun nen doen, doch mijn kruit is vei choten. Het zal uw taak zijn en de zegen der mensch- heid zal uw deel zijn, als gij dit land en Europa door de komende twee of drie jaren naar het pad van don vrede kunt sturen". Het volk zou zich schrap zetten. Baldwin zeide, dat er in sommige deelen van het Europëesche vasteland twee hoogst gevaarlijke denkbeelden omtrent het Engel- sche volk heerschten dat het bevreesd was voor den oorlog en dat het niet dé noodige offers wilde brengen om zich ingeval van oorlog te organiseeren. Beide voorstellen zijn in elk opzicht onjuist en zij zijn ge vaarlijk omdat, indien er geloof aan wordt gehecht, zij een volk een weg kunnen doen inslaan, die het niet zou volgen als het wist hoe onjuist zijn meening was. Baldwin zeide te weten, dat als de tijd daar was, het volk zich schrap zon zetten om den eersten schok op te vangen en er kon dan slechts een re sultaat zijn. dat het land met een zaak om voor te vechten de vrijheid van de,n men- schelijken geest zal vechten met een eens gezindheid van alle klassen en alle standen, zooals men in geen enkelen oorlog, die ge voerd is, ooit heeft gezien. Tenzij— Een oorlog, zoo vervolgde Baldwin, zou heden ten dage een erfenis van. haat tus schen de naies nalaten, tfooals de wereld nog nooit gekend heeft en ik geloof, dat deze erfenis de anarchie in1 Europa zou zijn. Tenzij de wil tot vrede in de harten en zie len van alle leiders in Europa bestaat, zou er een tijd kunnen komen, dat de oorlog onvermijdelijk zou zijn. Hij is nog niet ge komen en ik hoop, dat hij ook niet zal komen. De ministerpresident heeft, aldus Baldwin, geen gemakkelijkcn weg te bewandelen. De onrust is nog niet voorbij. Wij kunnen erkennen, en dat doen wij ook, dat Hitier zoowel als Mussolini vele dingen voor hun volk gedaan hebben, doch bet is zoo vreemd in twee merkwaardige man nen, die toch beiden voortgekomen zijn uit de arbeidende klasse, waar onder zij geleefd hebben en welker leven' zijn hebben meegemaakt, het is zoo vreemd, en voor mij zoo be droevend, te zien hoe zij de kansen hunner eigen klasse om hun lagen levensstandaard te verbeteren, be lemmeren. door haar aan het werk te houden door het vervaardigen van munitie voor een bloedigen oor log. Het is tragisch en heeft zijn te rugslag op andere landen Zelfs indien er overal goede wil bestond, zoolang met 't volk hoofdzakelijk deze mu nitie laat maken, zal er gevaar zijn in een wereld, waarin de wetenschap de naties vlak bij elkaar heeft gebracht. Daarom, zoo besloot Baldwin, is de tijd dat wij onze po gen mogen doen verslappen, nog niet geko men. Dit nummer bevat 8 pagina's Maar verknocht aan zijn onaf hankelijkheid. Paragraaf 10 van het Vrijz.-Dem. program past niet meer in dezen tijd. Voor de Vrijzinnig-Democratische Vereeni- ging te Amsterdam hield mr. A. M. Joekes gisteravond een inleiding over de buitenland- sche politiek van ons land. In de woelige wereld van thans moeten wij onze richting bepalen, aldus spr. in het begin van zijn rede, waarin hij het feit laakt dat Nederland in het republikeinsche Spanje een Duitschen gezant heeft. Ook is spr. 't er niet mee eens, dat wij in Sovjet-Rusland geen diplomatieke vertegenwoordiger heb ben. Als argumenten voor het niet-erkennen worden genoemd: lo. anti-christelijke poli tiek, 2o. anuleering der buitenlandsche schuld: 3o gevaar voor communistische pro paganda. Deze argumenten zouden, aldus spr., tegen meer landen kunnen worden aangevoerd. Wij houden de Volkenbondsge dachte vast. Onze verhouding tot. den Volkenbond be handelend, geeft spr als zijn meening te ken nen, dat op den duur voor kleine landen al leen een stelsel van collectieve veiligheid een waarborg is voor den vrede. Het beginsel van art. 16 moeten wij hoog houden, daarbij vasthoudend aan het over leg plegen over zekere maatregelen. De beslissing kan door ieder land zelf bepaald worden. Dit is toch iets anders dan de oude neutraliteitspolitiek. Wij mogen ons aan het overleg niet onttrekken. De minister van Buitenlandsche Zaken achtte deze ver plichting vanzelfsprekend. Wij houden dus de volkenbondsgedachte vast. Waar wij rekening mee moeten houden. Naarmate de collectieve veiligheid zwak ker is, moet men rekening houden met de grootte van de weermacht. Een feit is, aldus spr. dat in September j.1. aan een land on- -echtmatige eischen werden gesteld, zon der dat dit land een beroep op den Volken bond kon doen. Wij zullen dus hier en in Xederlandsch-Indië een weermacht moeten onderhouden. Paragraaf ÏO van het V.D.-program „Beperking van de gewapende macht van den staat tot hetgeen noodig is voor de handhaving van binnenland- sche orde en rust en voor de in ver hand met het lidmaatschap van den Volkenbond noodige medewerking aan internationale rechtshandha ving" past niet meer in dezen tijd ïldus de heer Joekes. Nederland is vredesgezind maar verknochtheid aan zijn onafhanke lijkheid. Spr. eindigt met de aansporing voor den komenden tijd een vastberaden ernst te kweeken. Samenwerking en vastberadenheid zijn noodig, EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: Lichte vorst tot temperatuur om het vries punt, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, matige tot zwakke Oostelijke wind. Algemeene vooruitzichten: In de eerstvolgende dagen wordt geen verdere toena me van de vorst verwacht. Het inhaalprogramma a.s. is als K. N. V. B. voor Zondag a.s. is als .volgt samengesteld: H. R. C.Al km. Boys, West Fri- siaAlcmaria, Q. S. C., Helder, AtlasStrandvogels, Wieringer- waard—B. K. C., D. T. S.—Nieuwe Niedorp, M. F. C.—Texel, Z. F. C. III H. R. C. II, Helder II—Alcmaria H, West Frisia II—H. R. C. III, Ai km. Boys II—W. F. C. III. antwoordt Hitier BELANGRIJKE DEBATTEN IN HET BRITSCHE LAGERHUIS. Chamberlain zal vandaag in het lagerhuis, naar aanleiding van het debat inzake de buitenlandsche po* litiek gelegenheid hebben, om Hit- Ier te antwoorden. De president heeft niet thuis gedineerd en ook niet naar de speech van Hitier ge luisterd, aldus U. P., maar hij zal vanochtend op zijn bureau een vol ledige vertaling van de rede vin den, zoodat hij deze grondig kan bestudeeren, alvorens in het parle ment te spreken. Tusschen drie uur en kwart voor vier, d.w.z. in het vragenuurtje, zal Chamberlain verklaringen afleggen over zijn reis naar Rome. Tegen vier uur zal Attlee de debat ten openen over de buitenlandsche zaken, Deze debatten zullen worden voortgezet tot des avonds elf uur. Behalve op de reis naar Rome zullen de op de agenda staande vra gen onder meer betrekking hebben op uiterst talrijke en uiteenloopende onderwerpen, o. m. den toestand in China, Tsjehoslówakije, Spanje, den toestand der herbewapening, de Palestiinsche zaken, landbouw etc. Belangrijke rede van den Paus verwacht In religieuze kringen kent men veel be teekenis toe aan de plechtige audiëntie, die de Paus op 11 Februari het geheele Italiaan- sche episcopaat zal verle -nen. Men gelooft, dat de Paus een rede zal houden, waarin hij de vraagstukken zal behandelen, welke de betrekkingen tusschen den Heiligen Stoel en de fascistische regeering sedert verschei dene maanden moeilijk hebben gemaakt. Britten gegijzeld Een aantal Britsche onderdanen uit Gi braltar is te La Linea door de rechtschen ge arresteerd, naar men gelooft als vergeldings maatregel tegen de demonstratie te Gibral tar voor het agentschap van Burgos. Hitler antwoordt vandaag op de vragen van onze lezers. Zie daarvoor pag. 4 van het 2e blad.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1