LI Afrikaansche kwestie zal geregeld worden DAGBLAD VOOR HOLLAKD'S NOORDERKWARTIER De De aanstaande Palestina- conferentie „Wij zullen zij aan zij strijden!" Bouw op Mussolini's woord! Hagenaars bejubelen een jarig Prinsesje Roosevelt helpt de democratieën Laan, Schagen. Tel. 20. WOENSDAG 1 FEBRUARI 1939. 83e Jaargang. No. 10793. UïtgO** KV. Uitg.-Mif. „"HoHonds Noorderfcwortier" Engeland-Italië Sinclair besloot zijn rede met de opmer king, dal de minister-president één post op de creditzijde van de vredesrekening heeft geboekt: Hij heeft een groot deel van het Duitsche en van het ltaliaansche volk over tuigd van den goeden wil en de vreedzame bedoelingen, die jjict alleen hijzelf, maar al zijn aanhangers in Engeland kosteren. Er zijn in Duitschland en Italië vele men- schen, die in Chamberlain en zijn parapluie symbolen van fatsoen, verdraagzaamheid en rust zien, welke gunstig afsteken bij het la waai en de zelfverzekerdheid van de leiders der totalitaire staten. De Labouroppositie trachtte aan te toonen, dat het Spaansche conflict een aantasting van het internatio nale recht was geworden en de niet-inmen- ging een comedie is geweest. Labour wil echter geen Britsche inmenging, alleen ver langt zij, dat aan de republikeinsche regee ring weer het recht wordt gegeven, wapens te koopen wanneer en waar zij wil. Butler, die namens de regeering sprak, zei- de, dat de Fransche regeering haar grens voor een gedeelte der Spaansche vluchtelin gen had opengesteld en een beroep had ge daan op de Britsche regeering om bij te dra gen tot de voeding en huisvesting van deze vluchtelingen. Wij hebben aan dezen oproep gehoor gegeven, aldus Butler, en wij zullen, voor zoover dit noodig blijkt, nog meer hulp verleenen: Wij hebben nog een bedrag van 25.000 pond sterling toegezegd, niet als een definitief cijfer, doch als eerste bijdrage in het moeilijke werk dat thans verricht wordt. De Britsche regeering gelooft, aldus But ler, dat na den oorlog het Spaansche volk zal terugkeeren tot de trotsche positie van onafhankelijkheid. Amerikaansch vliegtuig van groote militaire waarde Boor Duitschland nagemaakt? Grant Mason, een burgerlid van de Amc- rikaansohe luchtvaartcommissie. heeft gis teren in de militaire commissie van den senaat verklaard, dat de plannen voor een heliocoptcre, welke waren ontwórpen door een Amerikaanschen ingenieur, in Duitsche handen zijn gevallen en dat dit vliegtuig thans in Duitschland op groote schaal wordt gefabriceerd. Deze hcliocoptere is van groot militair belang, aangezien het hiermede mo gelijk is met meer juistheid te bombardeeren dan uit een gewoon vliegtuig. De Amerikaansche ingenieur had zijn plannen naar Duitschland gezonden om octrooi aan te vragen, doch hij heeft nooit antwoord ontvangen en toen hij later in Duitschland kwam, zag hij proeven nemen met zijn toestel bij de Kruppfabrieken. Hij hoorde tevens, dat deze fabrieken het toestel fabriceerden. Turksche ambassadeur op het Foreign Office. Datum der con ferentie 7 Febr. De nieuwe Turksche ambassadeur te Lon den Tewfik Rustu Aras heeft een bezoek ge bracht aan het Foreign Office, waar hij, naar men gelooft, een onderhoud had met Sir Alexander Cadogan, den permanenten staats secretaris,-over de kansen van de Palestijn- sche conferentie, die zooals Malcolm Mac- donald gistermiddag in het Lagérhuis heeft medegedeeld 7 Februari a.s. zal beginnen. Cadogan is deskundig lid van de sub-com missie van het kabinet, die kortgeleden be noemd is voor de bestudeering der politiek, die de Britsche regeering zou moeten voeren in Palestina ingeval de Joodsch—Arabische conferentie mocht mislukken. Het bezoek van den Turkschen ambassadeur is belang wekkend, want het toont, dat Londen het Palestijnsche probleem schijnt te beschou wen in het kader van het geheel van het probleem van het verre Oosten en niet meer als slechts een JoodschArabische zaak. DE DUITSCH-ITALIAANSCHE SOLIDARITEIT. De ltaliaansche eischen zijn van nu ai verbonden aan de Duit sche. De ltaliaansche pers prijst eenstemmig de rede van Hitier, die zooals zij schrijft, den Europeeschen toestand aanzienlijk heeft op gehelderd. „De beide volken zijn van nu af aari on deelbaar schrijft de Regime Fascista, het orgaan van minister Farinacci. Zij zullen zij aan zij den strijd voeren. Elk hunner weet wat zijn lot zou zijn, wanneer zijn met gezel neergeslagen werd. Daarom ral Duitschland, wanneer Italië werd aangeval len om een of ander motief of onder een of ander voorwendsel, aan zijn kant staan met heel het gewicht van zijn gewapende krach ten." Voor de „Stampa" hangt de Duitsch-Ita- liaansche solidariteit niet af van een bui- tenlandschen aanval. Voor dit blad is die solidariteit onvoorwaardelijk. De toestand in Tunis wordt on houdbaar. De Giornale d'Italia constateerde gisteren, dat de toestand der Italianen in Tunis REDE VAN CHAMBERLAIN IN HET LAGERHUIS. GRENSRE GELING TUSSCHEN ITALI- AANSCH AFRIKA, DEN SOE DAN EN DE AANGRENZENDE BRITSCHE GEBIEDEN BEOOGD Critiek van de Labour afgevaar digde Attlee op de behandeling van het Spaansche vraagstuk en de reis naar Rome heeft Chamberlain gele genheid gegeven zijn standpunt in de eene, zoowel als in de andere kwestie uiteen te zetten. Ten aanzien van zijn reis naar Rome verklaarde Chamberlain, dat met Italië weldra besprekingen over de grenzen van Italiaansch Oost-Afrika, den Soedan en de aangrenzende Britsche gebie den gevoerd zullen worden. Wat het Spaansche vraagstuk betreft, zeide Chamberlain slechts dat hij met de oppositie van meening kon verschil len wat de algemeene politiek be trof. Over het „menschelijkheidsas- pecfc" bestaat geen verschil, meende de premier. De berichten over de erbarmelijke proces sie van gewonden, ouden van dagen, vrou wen en kinderen, verminkten, die in bitte re omstandigheden zwoegen in de hooge ber gen, die Spanje van Frankrijk scheiden, kan niemand lezen zonder te beseffen, welk een .vrecselijk ding de oorlog is, zelfs in zijn be geleidende verschijnselen en hoeveel ver schrikkelijker die oorlog nog zal zijn, als het gebied van het conflict nog wordt uitgebreid Hulde bracht Chamberlain aan het optre den van-Frankrijk. Engeland dient zijn politiek van niet-inmenging te blijven volgen. Ik ben niei van meening, dat de situatie in Spanje op het oogenblik den Euro peeschen vrede bedreigt, doch het is zeker mijn opvatting, dat de vrede bedreigd zou worden, indien wij de niet inmenging zonden prijsgeven en er een uitgebreide interventie ten gunste der Spaansche regeering tot stand zou komen. Iedere inmenging van dien aard moet leiden tob uit breiding van het conflict, hetgeen in strijd zou zijn met de politiek der Britsche regeering die strikte onpar tijdigheid wil. Door de inmenging van vreemde mogend heden is de toestand zoo gecompliceerd ge worden, dat Engeland Franco nog niet de rechten dor oorlogvoerenden heeft toege kend. Vertrouwen op Mussolini's woord. Tegenover het wantrouwen van Hitier en Mussolini stelde Chamiberlain een absoluut vertrouwen in hun woorden. Tc Rome heben wij opnieuw de verzeke ring gekregen, dat Mussol ini en Ciano niets ran Spanje hebben te eisohen, wanneer de oorlog voorbij zal zijn. zeide Charpiberlain. Hitiers rede. Hitiers rede noemde Chamiberlain niet die van een man, die voorbereidingen treft om Europa in een nieuwe crisis te storten. Er zijn vele passages in zijn rede, waarin hij spreekt van de noodzakelijkheid van vre de voor Duitschland, zoowel als voor de andere landen. Het vertrouwen in Europa wordt niet gemakkelijk of snel hersteld. Alvorens wij op een definitieve regeling Ingaan, zullen wij duidelijk willen zien, dat men bereid is tot een overeenkomst, zoo niet over algeheele ontwapening dan toch over beperking der bewapening." Zooals hij te Birmingham Zaterdag reeds had gedaan, verdedigde Chamiberlain nog maals de politiek der pacificatie. Er zijn [een vraagstukken die niet door besprekin gen kunnen worden opgelost, besloot de premier dit gedeelte van zijn rede. DE REIS NAAR ROME. Na eenige algemeene indrukken te hebben Begeven en te hebben verteld dat de be sprekingen in een sfeer van openhartigheid zijn gevoerd, verklaarde Chamiboriaiii: Mussolini verklaarde zich voldaan over de Britsch-Italiaansche overeenkomst ten aanzien van de Middellandsche Zee en herhaalde met nadruk, dat Italië voorne mens is zijn uit de overeenkomst voort vloeiende verplichtingen loyaal na te ko men. Wij zijn overeengekomen binnen kort besprekingen\ te houden over de grenzen van Italiaansch Oost Afri ka, den Soedan en de aangrenzende Britsche gebieden, liet spreekt van zelf, dat. Egypte zal deelnemen aan de besprekingen over den Soedan. Wij hebben niet verheeld het te hot reu- treuren, d§.t de ltaliaansche betrekkingen met Frankrijk in den laatsten tijd slechter zijn geworden. Uit de daarop volgende be spreking is gebleken, dat de Spaansche kwestie de groote slagboom tusschen Frank rijk en Italië is: zoolang de oorlog niet ge ëindigd is, is het niet waarschijnlijk, dat on derhandelingen tusschen de beide landen nut zouden hebben. Over het vraagstuk der ontwapening heb ben we een nuttige bespreking gehad, waar bij is gebleken, dat Mussolini voorstander is van kwalitatieve beperking, zoodra de om standigheden gunstiger voor onderhande lingen zouden zijn. Het was verder duide lijk, dat naar dc meening van Mussolini. het Joodsche vraagstuk een internationaal vraagstuk is. dat niet door een staat kan worden opgelost" Ten aanzien van zijn* bezoek aan den Paus zeide Chamberlain dat het kennis ne men van 's pausen bewondering en toege negenheid voor den koning, de koningin en het volk van het Britsche rijk een voorrecht was. dat hij noch Halifax zullen vergeten. „Wij waren", aldus de Premier, „diep be wogen door den moed en de menschelijk- heid, die den paus bezielden". Tenslotte richtte Chamberlain zich nog tot de oppositie: Waarom is het bij de oppositie gewoonte geworden de beweegredenen van andere volken in een zoo slecht mogelijk licht te zien? Men versterkt het donkere aspect nog door onzen eigen herbewapeningsarbeid voortdurend te kleineeren, zeide de premier. Het is een gewoonte, die verantwoordelijk is voor veel onnoodigen angst in het eigen land en die tot gevaarlijke misverstanden in het buitenland kan leiden. Ons prestige is nooit grooter geweest dan thans: Er is nooit een tijd geweest, waarin onze vriend schap gretiger door andere landen gezocht werd". Bijstandsverzekering aan Neder land? De liberale leider Sinclair vroeg een ver zekering van bijstand aan Nederland. Sin clair zeide o.a.: Ik persoonlijk ben een groot bewonderaar van het Nederlandsche volk en ik geloof, dat de Nederlanders, indien hun onafhan kelijkheid bedreigd zou worden, achter hun dijken zouden vechten, wat er ook gebeurt. Wij behooren Nederland de verzekering te geven, dat wij het in de ure des gevaars zouden bijstaan, indien het voorwerp van een niet. uitgelokten aanval zou worden". Sinclair gaf voorts zijn algemeene onge rustheid te kennen over de steeds stijgende invloed der totalitaire staten. Spontane hulde. Precies te 3.15 uur begonnen Prinses Juliana en Prins Bernhard met de kleine Beatrix gistermiddag een rij toer door de residentie, ter gelegen heid van Prinsesjes verjaardag. Voor dezen rit was de meest glasrijke auto van het Koninklijke wagenpark uit gekozen, opdat de Hagenaars de Ja rige goed zouden kunnen zien. Prinses Juliana was in bruinen bontmantel gehuld, de Prins in lichten overjas en de kleine Prinses in het van de foto's welbe kende capuchon-manteltje, thans getooid met een groote bloem. Langs de geheele route werd het Prinse lijk Gezin door dichte rijen belangstellenden hartelijk toegejuicht. In het bijzonder deelde de jarige Baby, Wier gezonde kleur en gui tige oogen zeker wel opvielen, in deze hul de. Vooral de jeugd was in de geelederen der wuivende burgerij sterk vertegenwoordigd. De geheele rit maakt den indruk van prettige ongedwongenheid, hier en daar zelfs van een verrassende gemoedelijkheid, zonder evenwel eenig moment van versto ring der goede orde. De rit was te kwart voor vier afgeloopcn. Bij het uitstappen werd het Prinselijk Gezin opnieuw luide toegejuicht. De Prins droeg Zijn dochtertje het Paleis binnen, terwijl de menigte herhaaldelijk een „Lang zal Ze leven!" aanhief. Veel prentbriefkaarten. Behalve bloemen en geschenken werden er gisterochtend aan het Paleis Noordeinde ook talrijke telegrammen èn een opval lend groot aantal prentbriefkaarten bezorgd, de laatste blijkbaar afkomstig van zeer jeugdige Nederlanders. Voor het Paleis had nog een kleine plech tigheid plaats. Een deputatie van leerlin gen der Haagsche scholen, bestaande uii 800 kinderen, en 400 onderwijzers, welke door Prins Bernhard met een ingelijste foto van Prinses Beatrix vereerd werden, wilde Z.K H. daarvoor persoonlijk dank brengen. Toen de deputatie arriveerde, ver toonden zich de Koningin, het Prinselijk Paar en Prinses Beatrix wederom gezeten op den arm van Haar Vader, voor een der paleisramen. De kinderen brachten toen spontaan een aubade, waarbij zij o.m. zon gen: „Al is ons Prinsesje nog zoo klein!" In onze Oost Niet slechts in Nederland, doch ook in Indië is dè verjaardag der jongste Oranje telg opgewekt gevierd. Er werd in de groote sleden in onze Oost alom gevlagd en de hotels hadden het bijzonder druk. Dit nummer bevat 8 pagina's - EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting voor het geheele land: Zwakke tot matige O. wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag temperatuui om het vriespunt tot lichte dooi. Alg. vooruitzichten: Aanvanke lijk weinig verandering, la ter geleidelijk eenige toe name der vorst. steeds erger wordt en steeds onhoudbaarder. Men kan, zoo schrijft het blad, in Tunis nauwe'"ks Italiaansch spreken, d.w.z. de taal, nog nauwelijks vijftig jaar gele den di eenige was, waarin men zich voor de inboorlingenbevolking, verstaanbaar kon maken. Met alle middelen trachten de au toriteiten in Tunis de weerstandskracht der ltaliaansche bevolking te verzwakken, wat echter niet gelukken zal. Dc telefoon wordt goedkooper Nieuwe postzegels. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de P.T.T.-begrooting voor 1939 deelt de minister, naar de Msb. meldt, mede, dat ten aanzien van de ver laging der telefoontarieven wel eenige in grijpende verlagingen in studie zijn geno men en wordt nagegaan, welke de gevolgen, ook met betrekking tot uitbreiding van ap paratuur en van het personeel, zullen zijn. Het zal van het resultaat van dit onderzoek afhangen, wanneer tot deze verdere tariefs verlagingen zal kunnen worden overgegaan. Verlagingen, die niet al te groote offers van het bedrijf vragen, zullen echter reeds dadelijk voor invoering in aanmerking k Vi- nen komen. De telefoontarieven. Zoo ligt het in de bedoeling te bevorde ren, dat nog in den loop van 1939 het groncl- abónnement in de rijksnetten met meer dan 10.000 aansluitingen terug wordt gebracht van f 54 tot f 48 per jaar. Een batederving van pl.m. f 66.000 per jaar zal hiermede ge moeid zijn. Voorts zal worden bevorderd, dat de minimumvergocding voor eens, verschul digd voor zg.n. tijdelijke aansluitingen, van f 25 wordt verlaagd tot f 15 en dat het ta rief voor verhuiskosten in plaats van op f 12.50 op f 6 wordt gesteld. In het radio- telefoonverkeer met Nederlandsch-Oost-Indië zullen met ingang van 1 Februari 1939 goed- koope familiegesprekken worden toegelaten; de prijs daarvan zal de helft der normale gesprekkosten dus f 7.50 of f 9 bedragen. Een nieuwe beeltenis van het Staatshoofd. Met betrekking tot den wensch, dat spoe dig nieuwe postzegels in omloop zullen wor den gebracht, kan de minister mededeelen, dat het huidige z.g. Koninginnetype binnen afzienbaren tijd zal worden vervangen, daar in beginsel reeds is besloten een nieuwe uit gifte tot stand te brengen met gebruikma king van een nieuwe beeltenis van het Hoofd van den Staat. De Fransche vliegiruigaankoopen een gevolg van de thans gevolg de politiek. Roosevelt heeft een merkwaardige verklaring afgelegd, waaruit men zou kunnen opmaken, dat Amerika zijn niet-inmenging met de Euro- peesche aangelegenheden definitief vaarwel heeft gezegd. Omtrent den verkoop van militaire vlieg tuigen zou Roosevelt verklaard hebben, dat deze geheel in de lijn lag van de buitenland- sche politiek der Vereenigde Staten, waar van een der algemeene doelstellingen was, het bijstaan van democratische landen. De verkoop had een tweeledig doel: in de eerste plaats werk verschaffen aan de arbei ders in stilliggende fabrieken en ten twee de experimenteeren op het gebied der massa productie teneinde de industrie op de ver- eischte capaciteit voor Amerika's eigen luchtvaartprogramma te brengen. Roosevelts verklaring sluit geheel aan op die van den Franschcn minister van Lucht vaart in de Kamer. Naar aanleiding van eenige critiek zeide de minister: De critiek zou hoogst onrechtvaardig zijn, aangezien de bestellingen betrekking hebben op de beste vliegtuigen der Vereenigde Sta ten. „Dit resultaat heeft Frankrijk te dan ken aan president Roosevelt, deze aankoo- pen zijn mogelijk, omdat de groote Ameri kaansche democratie zijn meest volledige medewerking verleent omdat zij weet dat zij door Frankrijk te dienen den vre (te dient." In het vervolg van zijn verklaring deel de de minister mede, dat de productie der militaire vliegtuigen voor deze maand meer dan negentig toestellen opleverU. Weldra zal men de honderd passeeren. Op den arm van Haar Vader verlaat het Jarige Prinsesje met Haar Koninklijke Moeder het paleis Noordeinde in de resi dentie voor Haar eersten officieelen rijtoer. Onbevangen kijkt het stralende Oranje-kind d« wereld in.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1