DE WERELD 1 Wxt-enbcUigAcAe Wfytneüj, in_ w e i ri ig woorden De oorlog in Spanje gaat voort Relletjes in Londen Elohr wint hgt tournooi van Moskou Geloofsvervolging te Oss Levenslang geëiscbt tegen roofmoordenaar Familie ontvlucht instortend huis Engeland gaat onzen tuin bouw dupeeren Post vluchten op Indic Krachtige taal van generaal Miajt De Evening Standard heeft een telegram ontvangen van generaal Miaja, waarin deze o.m. zegt: „Ma drid en het geheele gebied, waarvan ik de leiding heb, zullen nooit wij ken, tenzij alle mannen tot den laat ste vallen. Laat niemand zich voor stellen, dat de oorlog weldra zal ein digen, omdat Barcelona gevallen is De oorlog gaat voort". Verbitterde gevechten in Catalonië In een communiqué van regeeringszijde wordt medegedeeld, dat de vijandelijke druk op het front in Catalonië en de tegenstand der rupublikeinen voortduren. Het legt den nadruk op verbitterde gevechten in de ge bieden van Santa Maria, Moya, Caldas de Mont. Buy. De beweringen der opstandelin gen inzake de aanwezigheid van vreemde lingen in onze gelederen zijn volkomen on juist zegt het bericht, De 11de 13de, en 15de brigades, waarop wordt gezinspeeld, werden ontbonden en zijn niet opnieuw gegroepeerd. Er zijn slechts Spaansche soldaten in het le ger der regeering. Volgens berichten uit rechtsche bron ligt de stad Vich thans bin nen het bereik van het kanonvuur van de rechtsche troepen. De voorhoede van de troe pen van Franco zijn de stad tot 12 km. gena" derd, na zich meester gemaakt tc hebben van Estany. De opmarsch wordt voortgezet naar Vich, een belangrijk knooppunt van de wegen. Itallaansche troepen bij de Fran- sche grens. Er doen geruchten de ronde, dat Italiaansche devisies die tot op heden bij de Middclland- sche zee hebben gevochten, nu in de nabij heid van de Franschc grens zijn gestation- neerd. De gemengde brigade, waarin Marok- kaansche afdeelingen zijn ondergebracht zou -hun oude plaatsen hebben ingenomen. Aan de Fr ansch—Spaansche grens. De Fransche troepen aan de grens van Ca talonië zijn belangrijk versterkt. De reden hiervan is alleen de regeling van de evacu atie der vluchtelingen. Een ander vraagstuk is dat der gewonde Spaansche strijders, die over de grens ko men. Zij worden zoo ver mogelijk naar het binnenland vervoerd om do ziekenhuizen in het grensgebied vrij tc houden. Niettegenstaande de voorzorgen zijn ook talrijke strijdbare mannen over de grens ge komen. Zij komen in bet gebergte ongemerkt over de grens, zoodra zij worden betrapt, worden zij ontwapend en geïnterneerd. VOOR OF TEGEN LINKSCH SPANJE. Het is gisteren in Londen hier en daar vrij rumoerig geweest. Zoowel vóór als tegen wapenlevering aan linksch-Spanje is betoogd. De poli tie moest vele malen ingrijpen. De politieke organisaties, die voor de le vering van wapens zijn, hadden duizenden bijeengeroepen naar een openluchtmeeting, waarin critiek werd uitgeoefend op het buitenlandsche beleid der regeering, in het bijzonder ten aanzien van Spanje. Vijftig leden van de internationale brigade, die juist uit Spanje waren teruggekeerd, mar cheerden op naar de vergadering, vooraf gegaan door een muziekcorps, dat. revoluti- onnaire liederen speelde. Er werd een op tocht gevormd, die naar de Parliament Square trok. Een krachtige politiemacht stond opgesteld rondom de parlementsge bouwen. Zij behandelde den toestand met veel tact. Hot plein werd ontruimd en de betoogers bleven doorloopen. Fascisten verstoren vergadering. Een vergadering in Limehouse, East Lon- don, waar de minister voor de luchtvaart. Kingsley Wood, het woord voerde, heeft men ontijdig moeten sluiten. Gedurende de geheele vergadering hadden fascisten be toogd met geschreeuw, met het loslaten van ballonnetjes en het afsteken van voetzoe kers. De politie moest ingrijpen. Voordat de zaal ontruimd was, ontstonden nog ver scheidene gevechten. iP.cfiaken Reshevsky op de tweede plaats. Het monstertournooi van Moskou, waaraan door niet minder dan acht tien schaakmeesters werd deelgeno men heeft ten slotte den Tsjech Salo Flohr de zege gebracht. De Ameri kaan Reshevski eindigde op de twee de plaats, zoodat het succes der bui tenlanders opvallend groot is ge weest. De einduitslag luidt als volgt: 1. Flohr 12 punten; 2. Reshevsky IOV2 punt 3. Ragozin 10 punten plus 1 afgebroken par tij; 4. en 5. Lilicnthal en Makagonov, ieder 10 punten; 6. en 7. Belavenetz en Rabino- vich, ieder OV2 punt. 8. Loewcnfisch 9 pun ten plus 1 afgebroken party; 9. en 10. Kan en Alatortzev, ieder 9 punten: 11. Konstan- tinopolsky $V2 punt. 12. en 13. Keres en Smyslov ieder S punten; 14. Goglidzo lx/2 punt; 15. Tolouch 7 punten. 10. Romanovs- ky 6 punten; 17. Bondarovsky 5 punten; 18. Panov 3^2 punt. Zooals men ziet heeft Paul Keres, een der winnaars van het AVRO-tournooi 193S het er niet al te best af gebracht. Keres heeft verklaard niet in vorm te zijn.- Vele afvallige Roomschen wor den „ernstige Bijbelonderzoekers" Op het oogenblik is er in en rond Oss weer een zekere onrust, nu niet over feiten, die indruischen tegen het Wetboek van Strafrecht. Integendeel, deze feiten liggen op heel ander ge bied. Men spreekt thans veel over een „nieuwen godsdienst", „een nieuw geloof". Het is een feit name lijk, dat vele tientallen Roomsche menschen op het oogenblik gebroken hebben met de Roomsche kerk. Het is moeilijk na te gaan. hoevelcn tot de „afvalligen" behooren. Wij schrijven tien tallen, maar het kunnen ook wel enkele honderden zijn, verspreid in de omgeving van Oss, voornamelijk in Berchem, maar ook in Oss zelf en Schayk en Megen. De laatste dagen Wat Is dat nieuwe althans voor de Bra banders nieuwe geloof? Zij noemen zich „de ernstige Bijbelonderzoekers" en „de ge tuigen van Jehova". De sccte der „Ernstige Bijbelonderzoekers", werd door den Amciï- kaanschcn rondrcizenden prediker Russell, gestorven in 1916 gesticht. De wederkomst van Christus is. volgens hun leer, reeds ge schied en de laatste dagen zijn aangebro ken. Het wereldgericht wordt aanstaande geacht. Hun tijdschrift is „The watch towcr" en in en na den wereldoorlog heeft, de sec- te, ook buiten Amerika, vele aanhangers verkregen. De zotste geruchten gaan, volgens de N.R.Crt., over deze menschen, die tot de nieuwe sccte behooren. Zij zouden op stee- nen slapen; zij zouden eigen pastoors, bis schoppen en zelfs een paus hebben Zelfs be weert men, dat deze menschen eens per jaar een menschenoffer zouden brengen. Wij gclooven dat deze praatjes lasterpraat jes zijn, ook bekend uit den strijd tegen iniddcleeuwsche geestelijke stroomingen. Merkwaardig. Wel is het merkwaardig, dat in deze streek, waarin nooit het Protestantisme wor tel heeft weten te schieten, waarin men alle eeuwen door trouw aan de Roomsch-Katho- lieke Kerk gebleven, plotseling zulk een beweging succes kan hebben juist bij de Roomsch-katholiekcn. Hoe dit plotseling suc ces van zulk een beweging te verklaren is, het is niet heel zeker. Wel hoorden wij ver zekeren, dat vele aanhangers een paar jaar geleden voorstanders waren van de zooge naamde „actie Bouman", een politieke orga nisatie, die opkwam voor de rechten van de kleine boeren. Men behoeft geen Marxist te zijn om te er kennen, dat er verband bestaat, t.usschen den economischen nood en het godsdienstige ideaal. Natuurlijk worden deze menschen vervolgd. Eenige weken geleden bezochten zij het dorpje Lithoyen en colporteerden daar met Bijbels, kerkelijk goedgekeurde Bijbels en andere geschriften. Het resultaat was, dat ve len mishandeld werden en veel van hun ei gendom vernield. De menschen verzetten zich niet. Blijkbaar behoort ook weerloosheid tot hun program. De kerk op haar hoede. Blijkbaar ziet de kerk in deze beweging een groot gevaar. In Duitschland is deze bewe ging verboden, op verzoek van de bisschop pen. In Oost-Brabant worden zij vervolgd en worden zij verdacht gemaakt beurteling als vrijmetselaars of als fascistisch-gezindcn. Een oppervlakkige kennismaking met hun geschriften leidt er toe om het dwaze van deze verdachtmakingen te onthullen. Het zijn strenge Bijbelgeloovigcn, die „de wereld" vcr- oordeelen en even goed zich keeren tegen „de kerken" als tegen Hitlcr. In ieder geval beleeft men in Oost-Bra bant voor het eerst sedert eeuwen een ge organiseerd, vrij talrijk zich losmaken van de oude moederkerk. Of deze beweging ge dijen zal en in overeenstemming is het lijkt immers vrij puriteinsch met den wat vroolijken aard van het Brabantsche volk, is een andere vraag. Wij persoonlijk zouden ons verwonderen als deze secte bleet' bestaan. Op een liefdevolle bejegening van Rooinsch- katholieke zijde valt zeker niet te hopen. De qruweldaad te Echteld. Gistermiddag heeft de arrondisse- ments rechtbank te Arnhem onder groote publieke belangstelling de zaak behandeld tegen den arbeider verdacht van den roofmoord, die vorig jaar Juni in Echteld op de grens van Tiel gepleegd werd. Aan den verdachte is ten laste gelegd dat hij roej. van Hattum op 23 Juni j.1. opzet telijk met geweld een stuk touw met een loopende lus om den hals geworpen en deze daarna opzettelijk met geweld aange trokken had. waardoor de vrouw overleden is. en dat hij zich wederrechtelijk een hoe veelheid bankbiljetten toegeëigend had. die hem niet toebehoorden, subsidiair is dief stal ten laste gelegd van bankbiljetten welke diefstal door doodslag is gevolgd. 'f Blijft duister. Ondanks zijn kalm en uiterst nauwgezet verhoor mocht het den president echter niet gelukken eenig meerder licht in deze nog altijd duistere zaak te brengen. Verdachte verklaarde, dat hij de tijdens 't vooronderzoek afgclegdo bekentenis onder pressie van den burgemeester van Echteld afgelegd had en dat hij alleen schuldig was aan den diefstal, die volgens hem den 22en en niet den 23en Juni. den dag van den moord, had plaats gehad. President: Maar het is toch onaanneme lijk, dat U voor den rechter- commissaris zoo'n bezwarende en volledige bekentenis aflegt, als u niets van deze zaak afweet. Verdachte: Ik heb dat alleen maar gedaan Edelachtbare, omdat de burgemeester tegen mij zei: U krijgt toch het volle pond! Requisitoir. Gebruikmakend van de bekentenis, die verdachte destijds voor den rechter-com- missaris afgelegd had. achtte de officier van Justitie het aan verdachte primair ten laste gelegde bewezen. In verband met hot werkelijk zeer bedenkelijke van liet optreden van verdachte, die na zijn laakbare daad bovendien nog een vrouw om het le ven bracht om zelf straffeloos te blijven, achtte de officier gecnerlei clementie gerechtvaardigd en daar om eischte hij levenslange gevange nisstraf. De verdediger was van oordeel, dat hét wettig bewijs van doodslag niet geleverd was en dat de bekentenis alleen voor de overtuiging van belang kon zijn. Daarom vroeg hij vrijspraak, subsidiair refereerde zich aan het oordeel van de i*echtbank. De uitspraak werd bepaald op 14 Febru ari. Kom kjjkcn en zeg uw meening Men zegt, dat er geen heldendom meer bestaat, maar dat neemt niet weg, dat de Vereemging van Necerlandsche beeldende kunstenaren De Brug bij wijze van expe riment Vrijdagavond jl. een tentoonstelling in het Stedelijk Museum heeft gehouden en belangstellenden de gelegenheid heeft ge boden, over de geëposeerde schilderijen hun meening te zeggen. Ik heb Zaterdag gretig de dagbladen ver slonden, maar helaas nergens was een verslag van deze Jnkante discussie te lezen. Er blijft dus niets anders ever dan ons toe te vertrouwen aan onze phantasie. Dat is niet zoo heel moeilijk, want we kunnen ons wel ongeveer voorstellen hoe het daar bij is toegegaan: Mijnheer, neemt u me niet kwalijk, ik ben maar een leek ziet u. maar zou u me ook willen vertellen wat dit schilderij voor stelt? Zeker, met alle genoegen. Daar ben ik vor hier, nietwaar? Het is, Pat ons zeg gen. een herinnering aan een diner. Kijk, hier ziet u bijvoorbeeld een banaan, daar een vork, en dat zou een schaal met fruit kunnen zyn. O juist ja. Nou u het zegt, zie ik het ook. Maar die groote witte vlakken dan? Of eh... Ja zeker, dat is om zoo te zeggen de getransponeerde impressie van het tafel linnen. U moet goed begrijpen, als iemand van tafel opstaat, is hij niet heelemaal helder meer... F het tafellinnen ook niet. Zeer juist, haha. Maar dat bedoelde ik nu niet. Ik wil zeggen, de picturale visie van den kunstenaar heeft zich verplaatst in den geest van den man, die, vol goeden wijns, zich moeizaam van tafel verheft en slechts een onvolkomen, vertroebelden kijk heeft op het dessert, het besluit van den maaltijd, dat chaotisch en abracadabrisch op zijn netvlies geprojecteerd wordt. Hjj is zat. Nu ja, u drukt het een beetje plastisch en primitief uit, maar au fond geeft u blyk, de visie van den schilder zeer dicht te be naderen. En om nu, 'k zal maar zeggen recht op den man af te gaan, is dat nou mooi U moet weten ik ben geheelonthouder. Ja, dit is natuurlyk een zaak van persoonlyken smaak. Ik, als kunstenaar, heb mijn beeldend vermogen zoo hoog mogelijk opgevoerd, maar mooi is iets relatiefs. Mooi is anders. Eh, u zegt? Mooi is anders. Ik zou dat ding niet in mün huis willen hebben voor geen dui zend gulden toe. Ik vind het pervers, ik vind het ongezond, onnatuurlyk, monster lijk. Ik hou van een sappige wei met lam metjes, "ik hou van bloemen in natuurlijke kleuren, en dan mogen ze de kleuren voor myn part wel 'n tikkie aanzetten ook, als het maar vroolyk, gezond, idealistisch is, Nee meneer, let op myn woorden, u bent op den verkeerden weg, zoo verkoopt u nooit wat. Dit is niks. We willen heele maal niet wéten hoe'n dronkenman iets ziet; als we dèt willen weten, drinken we ons een stuk in de kraag. Behalve ik na tuurlyk. We willen ook niet voor raadsels worden gesteld. Daar lezen we het Zon dagsblad voor. Prachtpuzzles meneer, die je hersens opfrisschen. En een riks voor de goeie oplossing. M'n kinderen zyn er den heelen middag zoet mee. Weet u, wat jullie met die probleemschilderyen berei ken? Dat we het gevoel krijgen, dat we geen verstand meer hebben van wat mooi is. Een minderwaardigheidscomplex noe men ze dat tegenwoordig. Vroeger zei je gewoon verlegenheid. Je ziet zóóveel waar je niet by kan, dat je d'r niet meer aan wilt beginnen. Je denkt gewoon: ik ben achterlyk moderne schilderijen zyn voor de honderd menschen die er wat voor voe len en wy gewone menschen koopen dan maar zeegezichten en zoo, daar kunnen ze tenminste geen fratsen mee makën. Ja, u moet het me niet kwalyk nemen, maar ik heb nooit de gelegenheid gehad te zeggen wat ik ervan dacht, en nu die me geboden wordt, gryp ik ze maar aan ook. Uw volste recht meneer. Kijk, dat dinggie daar. dit kan ermee door. Dat snap je tenminste. Zonsonder gang in het polderland, nietwaar? Dat? Een zeegezicht... De golf van Biscaye. Vrouw, ga mee. En nooit weer. Me neer, u wordt bedankt! Niet op eigen risico naar Duitschland Waars chuwinq aan Neder- landsche arbeiders. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverz. en Arbeidsbe middeling waarschuwt den Neder- landschen arbeiders ervoor niet op eigen risico naar Duitschland te trekken om werk te zoeken of naar aanleiding van aanvragen of mededeelingen van werkgevers, naar Duitschland te gaan, zonder dat van te voren vaststaat, dat de werkgever vergunning heeft 0111 vreemdelingen in dienst te nemen. In elk geval is het niet mogelijk loonovcrschotten naar Nederland t.e zenden, indien de plaatsing in Duitschland niet tot stand kwam door bemiddeling van de organen der openbare arbeidsbemiddeling in Nederland, op aanvrage van het centrale orgaan der openbare ar beidsbemiddeling in Duitschland. Woningmuur in de Dieze terechtgekomen RIVIERTJE HAD DE FUNDA MENTEN ONDERMIJND. Gistermorgen heeft in de St. Joris- 6traat te 's-IIertogenbosch in een complex woningen, gelegen achter de drukkerij der firma Smits een instorting van ernstigen aard zich voorgedaan. De bovenwoning, die door de familie van den Griend was bewoond, is gelegen achter de genoemde drukkerij en grenst on middellijk aan de Dieze, die tusschcn het huis en het tegenover gelegen pand van het Foto-atelier Schrcurs zijn weg zoekt. Op ccn gegeven oogenblik liet een tame lijk groot stuk pleister van den schoorsteen- muuri nden keuken los. Kort daarop hoor den de bewoners met schrik een hevig ge kraak. Scn deel van den schoorsteen wand liet los en stortte met veel geraas op den grond neer. Vanzelfsprekend was de ontsteltenis van de bewoners groot en men begreep, dat hei huis aan het gevaar van een algemeene in storting bloot stond, een gevaar dat elke seconde grooter werd, omdat het huis naast het water van de Dieze ligt. Hals ever kop vluchtte de familie van den Griend dan ook het huis uit. Aan deze snelle vlucht hebben do bewoners het te danken, dat zij niet het slachtoffer geworden zijn van do groote instorting, welke bin nen drie minuten volgde en waarbij de geheele zijwand der woning, ook die van het op de benedenverdie ping gevestigde magazijn der firma Wiggers, onder groot geraas in stortte en in de Dieze terecht kwam. Ook een deel van den gang van het pand der drukkerij Smits stortte in. terwijl het achtergedeelte van het huis der firma Ver hulst werd ontzet en losgescheurd. De om liggende panden kregen eveneens ie lijden De aangerichte schade is zeer groot. De gehavende perceelen zijn erg oud. De instorting in waarschijnlijk veroorzaakt, doordat de fundamenten door het water van het riviertje waren ondermijnd. Exportverbod op komst van pro ducten uit het Zuiden van ons land. Vrees voor den Colora- do-kever. Het Hsb. verneemt van een Enpel- sche relatie, die nauw betrokken is 'bij den invoer van Ned. tuinbouw producten, dat de Britsche regeering in principe heeft besloten, om den invoer van Ned. versche groenten, niet geteeld in kassen, benevens van aardappelen, met ingang van 15 Mei a.s. te verbieden, voor zoover deze producten zijn geteeld ten Z. van een lijn, welke loont langs het Noordzcckanaal, via Hilversum en Arnhem naar de Duitsche grens De ze drastische maatregel wordt gemo tiveerd met de vrees voor insleeping van den Coloradokever of eieren en larven daarvan. Door dit verbod zullen vooral worden ge troffen de export van aardappelen, sla. bloemkool en peen. Wat laatstgenoemde 2 productpn betreft, bestaat de mocelijkheid, dat zij alsnog zullen mogen worden inge voerd, maar dan ontdaan van blad, waar door de. marktwaarde echter sterk zou da len. Hierover wordt te Londen nog onder handeld door ir. Gerritzen, rijkstuinbomv- ronsulent, verbonden aan ons gezantschap aldaar. Het. doet onaaneenaam aan. dat Enge land niet de resultaten van de bestrijding dezer verdoolde insecten afwacht, doch direct met een ingrijpend invoer-verbod komt, want dat ons land reeds besmet is, kan niemand in ernst volhouden. Wat wij exporteerden. Ter oriënteering diene, dat ons land in 't vorige jaar naar Engeland heeft geëxpor teerd o._a. 13 millioen kilo sla f45 pet. van het export-totaal): 2Vo mill. kilo bloemkool (15 pet.); lfi mill. kilo peen (75 pet.) en 17 mill. kilo klei-aardanpeien (15 pet.) Alleen deze vier nroduetcn hadden een exportwaar de van vier millioen gulden. Er zii ten overvloede op gewezen, dat het noordelijke deel van ons land dus o.a. Kcnnemerland, de Langendijk, Westfries- land, HoneezandSappemeer e.d., hui ten den Engelschen maatregel staan, even als de kascultuur» Vertrek van |Rang. 31 Jan. jAthene 31 Jan. Basra 31 Jan. C«) jjodhp. 31 Jan. Buizerd (heenreis) Emoe (terugreis) Valk (heenreis) Oehoe (terugreis) Wielewaal (heenreis) Gier (terugreis) A'darn 31 Jan. Band. 31 Jan. Aankomst te jsingap. 31 Jatlt j A'darn 31 Jan. I'todhp. 31 Jan. jBagd. 31 Jan. Napels 31 Jan. Medan 31 Jan, Polen wil industrieland worden. In zij jaarlijksche beschouwing voor de begroo- tingscommissie van de Poolsche Kamer heeft de minister van handel en industrie, Roman, o.a. verklaard, dat het programma van zijn ministerie samen te vatten is in de volgende woorden: „Alles voor de in> dustrialisatie van het land". Duitsche ambassadeur weer naar Moskon. Gisteren is de Duitsche ambassadeur te Moskou, von Schulenbcrg, op zijn post te< ruggekeerd. Hij werd niet vergezeld van dr. Schnurre, die met hem mee zou konten tnet het doel het terrein te verkennen voor de ontwikkeling van de Duitsch-Russische handelsbetrekkingen. Het anti-semietisme ie Dantzig. 43 Jwj sche zaken te Dantzig zijn opgeheven. Vk industrieele ondernemingen en 21 Joodse! firma's werden ontjoodscht. Koudegolf in Amerika. Een koudeg gepaard gaande met een sneeuwstorm, heeft Chicasro geteisterd en ten minste aa; 12 personen het leven gekost. In vele sta ten is overvloedig sneeuw gevallen en n het zeer koud. In het Oosten zijn 32 perso nen gedood. Roosevelt was jarig. Zooals gebruikelijj is gisteren, op den verjaardag van Roose velt, een collecte gehouden voor bestrij' ding der kinderverlamming. De opbrengst was een millioen dollar. Hitier decoreert een Hohenzollern. Hitte heeft het gouden partij-insigne uitgereikt aan 233 leden der partij, o.m. aan Sevsj Inquart, Conrad Henlein en Prins August Wilhelm, den zoon van den ex-keizer. Nieuwe boschbranden in Australië. li Victoria zijn opnieuw boschbranden uil gebroken. Verscheidene plaatsen worden! hierdoor bedreigd. Te Sclbv zijn 17 huizen' vernield en te Lome 5 huizen. De bewoners wisten zich tijdig in veiligheid te bs1 Ren. Joego-Slavië kan zichzelf redden. Joe:> Slavië slaat, de autarkische richting Wat de industrialisatie betreft, verklaarde de minister van handel, dat. niet ge- wenscht wordt een industralisafie tot eiken prijs, wel echter een industrialisatie, wel ke een gezonde basis heeft in de binnen- landsche grondstoffen en de behoeften der nationale verdediging. Wed. Becker definitief veroordeeld. H' I-lof van Cassatie heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van de wedu- we_ Becker, die door het Assiczenhof van Luik ter dood was veroordeeld. Het Ho heeft geen aanleiding gezien om dit von nis te wijzigen, zoodat het doodvonnis thans definitief is. Het zal echter niet worden uitgevoerd en in levenslange ge vangenisstraf veranderd worden. Fascistische betooging te Londen. Giste middag heeft een groep fascisten in di straten van Londen betoogd op het oogen blik, dat een aantal vrachtauto's met de kens en medicamenten voor de Spaan sche vluchtelingen in Frankrijk voorhi ging. Miss Ishhel Brown, lid van de corc missie hulp aan Spanje, werd mishai deld. De betooeers droegen doeken met het 01 schrift: „Waarom buitenlanders te hul komen, terwijl Engeland verhongert?' Bom ontploft te Antwerpen. In hef ft bouw van een commissie tot hulp aan republikeinsche Spanje is een bom ont ploft. Gelukkig bevond zich op het oogenblil van de ontploffing niemand in het gebou* wel werd het huis ernstig beschadigd zijn talrijke documenten vernield door h«i begin van brand, dat ontstond. De gelijkschakeling der Duitsche pers. De Deutsche Allgemeinc Zeitung meldt dat twee oude Duitsche dagbladen, nl. Berliner Tageblatt en de Kreuzzeituni verdwijnen. De Deutsche Allgemeine Zë tung beschouwt zich als de opvolgster d* zer beide bladen en wordt, naast de offr cieele parlijhladen. hot grootste Duitsd* orgaan, dat niet rechtstreeks aan de parif gebonden is. Frankrijk-Spanfe. Flandin staat aan hoofd van een groep, welke heder stap pen bij de regeering zal doen, onmiddel lijk een vertegenwoordiger naar Burgos te zenden. Britsche noodreserve gesloten. Het Bril sche ministerie van oorlog deelt mede, in antwoord op den oproep tot dienstne ming bij de noodreserve meer dan vol doende inschrijvingen zijn ontvangen, zo®' dat in de onmiddellijke behoefte in geval van nood voorzien kan worden. De in* schrijving voor de reserve is voorloopif gesloten. Polen vraaat helium. De Poolsche 3' bassadeur heeft, de National Control Boarc een verzoek doen toekomen om machtiP®! voor den uitvoer van 5.690 M3. helius naar Polen ten behoeve van een straft feerballon. Het verzoek der Poolsche re geering werpt een delicaat probleem voor het bureau der munitiecontrole, aat' gezien de regeering der Vereenigdc Si» ten den uitvoer van helium naar Duitsd land geweigerd heeft uit vrees, dat W gas voor militaire doeleinden zou kunoS worden gebruikt.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2