Het Fransche volk DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER tol heldhaftigen arbeid geroepen De Paus opnieuw een hartaanval H.M. de Koningin in Mei naar België? Geen procedures over toelating van vluchtelingem Italiaansch-Russische handelsovereenkomst Geen kolonisatie van Joodsche uitgedrevenen Ongewenscbte radio-propaganda Minister van Koloniën stelt gerust Cjfüou iM lil ,'fr Laan, Schaffen, Tel. 20. v/OENSDAG 8 FEBRUABI 1939. 83e Jaargang. No. 10799. HUW d- **-V- U'>9- MiV -HoHond» HoorderVwortief- Democratieën hebben geen behoefte aan oorlog BONNET MOTIVEERT ZIJN BUITENLANDSCHE POLITIEK FRANKRIJK STREEFT NAAR GOEDE NABUURSCHAP MAAR ZAL ZICH ZIJN PLAATS ALS GROOTE MOGENDHEID NIET LATEN VOORSCHRIJVEN. De Fransche minister van bniien- landsche zaken Georges Bonnet heeft gisteren in den Senaat zijn politiek, welke de laatste dagen nogal eens werd aangevallen, gemotiveerd. Frankrijks houding, aldus Bonnet, moet gezien worden in het licht der kortelings in het buitenland uitge sproken redevoeringen. „Of het erom gaat voor Frankrijk oorlog te voeren oi den vrede te handhaven, het uur voor den heldhaftigen arbeid is ge- tomen: Frankrijk gaat aan het werk', waren de slotwoorden van Bonnets indrukwekkend betoog, waarmede hij bereikt heeft, dat de Senaat met 290 tegen 16 stemmen itn motie van vertrouwen in de re geering aannam. Ons doel is eenvoudig, begon Bonnet ais I2üi antwoord op interpellaties van verschillen- lis 4» sprekers: 1711 .Wij willen in de allereerste plaats ons l&j pbied en ons rijk beveiligen. Wat arbeid en 2ia tansch bloed hebben opgebouwd zal Fran- 2&J ie moed weten te verdedigen. Wij hebben en erfenis ontvangen van onze voorgangers( 2fi. lij willen die ongeschonden aan onze na- 301i omelinRen nalaten. Daarover bestaat geen 32» nkele twijfel, geen enkele schaduw, geen 3™ nkele oneenigheid tusschen de Franschen. j! Üaar Frankrijk kan zijn diplomatieke actie iet beperken tot de grenzen van zijn gebied nzijnmk. Het kan niet afzien van zijn ge- wetfigdbn invloed in andere deelen der we lkt, nog zich zijn rol als groote mogendheid .ten voorschrijven. Bonnet schetste vervolgens de vcmoudin- ji met de andere landen en zeide dat rankrijk. hetwelk zelf ongeveer alle be- V» ïande regeeringsvormen heeft gekend, Ja eeds naar correcte verhoudingen heeft ge il reefd. 41 weiwi 4 «ld, n- t 41 71- 741! 187 19*1 124 199» 176 201« 157 20$ >60 207" 142 20634 89 212Ï (75 21371 163 21674 190 2193 Het heeft steeds den wil te kennen gegeven om zich met Duitschland te verstaan, Het heeft 'n nieuw bewijs gegeven van dezen vredelievenden wil tijdens de overeenkomst van Munchen. De debatten over dit punt iljn gesloten. Frankrijk heeft zich trouwens niet minder verzoeningsge zind getoond jegens het zwakke en ontwapende Duitschland dan tegen over het sterke en herwapende Duitschland. Inderdaad, er is geen franschman, die niet van heeler hrte en met heel zijn verstand een ptde verstandhouding wenscht tus- tien Frankrijk en Duitschland. Dat tolt de Fransch-Duitsche verklaring nu 6 December bevestigd. 11Ü 11484 116» Ia het algemeen is geen enkele poging na- 11631 Püten om ieder misverstand tusschen 1213 ÜËhland en Frankrijk en Italië en Frank- 12431 IU uit den weg te ruimen. h dit verband wees Bonnet op het zenden u een ambassadeur naar Rome. 1310 1345» Wij kunnen ons slecht een Italië 13671 voorstellen, dat een aanval zou ple- 1362 gen op Frankrijk en er bestaat zeker 1417 geen "Franschman, die er ooit aan 1436 gedacht heeft, dat zijn vaderland te- 14£§ gen Italië een oorlog zou kunnen ont ketenen van een weerzinwekkende 148jg impiëteit. Deze beide naties zijn met 1511® elkander verbonden door de drievou- e gemeenschap van taal, cultuur vergoten bloed. Geen duimbreeds... l6jj0lVervolgens toonde Bonnet aan dat het nu 1573 tor noodig was dat de Italiaansche regee- zich duidelijk uitsprak. Op alle provo- 171® tes in de Italiaansche pers heeft Frankrijk pts hetb ekende antwoord „geen duim- tols" kunnen geven en de reis van minis- 'baladier naar Corsica en Noord Afrika ®ide het bewijs, dat het volk hierin ach- 'de regecring staat. Spanje. 172» 17431 1773» 17367 ie.-' 184* loccl 18713 Ten aanzien van Spanje verklaarde Bon- 189» 1, dat Frankrijk zich sinds 1936 strikt aan 191» overeengekomen non-interventie-politiek 1939» Wit gehouden. Echter, vervolgde de minister, Span je heeft voor onze verbindingen met ons Afrikaansche rijk een zeer groot strategisch belang. Wij zouden niet kunnen toestaan, dat eenige vreem de staat de onaantastbaarheid van Spanje zou komen te bedreigen en door Spanje heen de veiligheid van Frankrijk bedreigde. De regeering te BONNET. Burgos, die in September j.1. ons haar neutraliteit in geval van een oorlog ter kennis bracht door tusschenkomst van haar vertegenwoordiger te Lon den, heeft openlijk verklaard en ons doen zeggen, dat zij naijverig de on afhankelijkheid van Spanje ~.ou handhaven en geen enkele buiten- landsche beslaglegging op haar zou aanvaarden. Engeland en Italië hebben beide verkla ringen afgelegd, de eerste da. zij solidair mét Frankrijk is; de tweede dat zij geen verlan gens ten opzichte van Spanje en zijn ko loniën heeft. Frankrijk wenscht niet anders dan dat deze verplichtingen worden nagekomen. Van heeler harte zullen wij Spanje helpen de wonden te verbinden, die deze beide vreeselijke jaren van burgeroorlog het heb ben geslagen. Frankrijk heeft het verdeelde Spanje nooit anders dan een snelle verzoening toe- gewenscht van zijn zonen op den grond van het gemeenschappelijke vaderland. Jegens de Spaansche kinderen, die een beroep de den op de menschelijke solidariteit, heeft het bewijs gegeven van een edelmoedigheid, die naar ik meen, weergaloos is en waar voor de republikcinsche regeering gisteren haar levendige erkentelijkheid tot uitdruk king heeft gebracht. De terugkeer van vluchtelingen naar Spanje zal grootelijks vergemakkelijkt worden, wan neer de regeering van Burgos, bezield door een ruimen geest van edelmoedigheid wel willende maatregelen van amnestie zou wil len nemen. De Fransche regecring zij heeft het gisteren nog getoond door haar met succes bekroonde bedoelingen ten gun ste van de rechtsche krijgsgevangenen heeft slechts den wensch alles te vergemak kelijken, wat kan leiden tot een kalmeering in Spanje", aldus is de politiek, die gevoerd wordt jegens de groote nabuurlanlen van Frankrijk, zeide Bonnet. Vervolgens schetste Bonnet de nauwe be trekkingen met Engeland en de Vereenigde Staten. De drie democratieën zijn zich be wust van de onmetelijkheid harer materieele en moreele krachten en weten, dat geen enkele natie er aan zou kunnen denken haar opperheer schappij op te leggen. Deze vriend schap vormt een bedreiging voor niemand, zij stelt zich slechts ten doel den vrede te verzekeren in de vrije ontwikkeling der drie groote volkeren". Hitier Bonnet herinnerde vervolgens aan de rede voering, waarin rijkskanselier Hitier ver klaarde: „Het nationaal-socialisme is geen exportartikel" en zeide dat Duitschland geen enkele reden heeft om oorlog te voeren met andere volkeren omdat het democratieën zijn. In dit verband verklaarde Bonnet: „Wij kunnen dezelfde verzekering geven. De democratieën hebben jegens geen enkele natie, groot of klein, niet de geringste ge dachte aan propaganda, minder nog aan oorlog, zij weten alle, dat men menschcn met geweld geen denkbeelden opdringt. Al le hebben denzelfden wensch naar vrede". Zonder twijfel houdt' de toekomst nog nieuwe moeilijkheden in. De regeering zal er naar streven ze op te lossen door toepas sing van heel haar koelbloedigheid, heel haar moed. Daartoe rekent zij op de hulp van het Fransche volk, dat zijn kalmte heeft behouden, zelfs in de ernstigste uren en dat begrijpt, dat het lot van het land op het spel staat. De regeering heeft dan ook het recht, zoo besloot spreker, te vragen, dat alle nationale krachten zich om haar heen scharen! Gevaar echter reeds weer geweken. De Paus is gisteren opnieuw ziek gewor den. De talrijke bezoeken welke Z. H. ter ge legenheid van den 17dcn verjaardag van zijn verkiezing in het pontificaat heeft ontvangen hebben hem blijkbaar vermoeid. „United Press" heeft vernomen, dat de Paus gister middag om 4 uur 30 een hartaanval gehad heeft. De laatste berichten uit Vaticaanstad melden echter dat het met Zijne Heiligheid weer veel beter gaat. Ons spoorwegpersoneel in getailleerde jasjes WAGENVOERDERS IN LINNEN UNIFORM. Met ingang van 15 Mei zullen hoofd conducteurs, conducteurs, wagen voerders en het personeel in dienst als los arbeider, zooals wij reeds meldden, in moderne en gemakke lijker te dragen pakjes worden gesto ken. Bij de keuze der nieuwe uniformen ging de directie uit van het standpunt, dat niet te zeer afgeweken diende te worden van het bestaande uniform en dat de eventueel te maken kosten gedekt zouden worden door een grootere duurzaamheid. De keuze is gevallen op een diep-donker- blauwe kamgaren stof, aanmerkelijk soepe ler en lichter dan welke thans gebruikt worden. De opstaande stijve kraag zal plaats maken voor een slappe halfopstaande om geslagen kraag, terwijl de zakken zich al leen aan de buitenzijde bevinden. Het jasje is sterk getailleerd en geeft een moderner en vlottere indruk. De petten zullen niet worden gewijzigd. De wagenvoerders zullen in de zomer maanden alleen het voorrecht hebben een linnen uniform te mogen dragen van de be kende groene Indische linnen stof, waarbij de kraag niet half-opstaande, doch geheel liggend zal zijn. Duitschland wil een Joodsch reservaat Een zelfstandige Joodsche staat zou slechts een dorado van gauwdieven en oplichters worden, meent Rosen- berg! Hoewel ideologische tegenstellingen geens zins tot vijandschap tusschen de staten be hoeft te leiden, is er een zaak, waarin de meeningen tusschen democratische en dicta- tuurstaten ten zeerste uiteenloopen, om el kaar te begrijpen. Dat is het Jodenvraag stuk, betoogde rijksleider Alfred Rosenberg tijdens een receptie van de buitenlandsche diplomaten en de buitenlandsche pers. De maatregelen van Duitschland ten behoeve van uitschakeling der Joden uit het geheele Duitsche leven hebben een wereldophitsing van alle Joden en van hen afhankelijken gewekt als antwoord op deze zelfver dediging der Duitsche natie. Daar mede is het probleem van een beslis sende emigratie weer tot een we reldpolitiek probleem van de actu- eelste soort geworden, vervolgde Ro senberg. De nagestreefde zionistische staat heeft slechts ten doel het wereldjodendom macht te geven, op te treden voor de z.g. minder heden in alle landen. Ook zou een zionistische staat asyl verleenen aan alle verdachte Joden ter wereld, en een wereldcentrum worden voor alle oplichters van Joodschen bloede. Als eenige kwestie blijft dus de vraag of en welk op zichzelf afgesloten gebied de democratieën ter beschikking willen stelen om den Joden in hun geheel (rond 15 millioen personen) tot vestigingsgebied te dienen. De Joodsche millionairs en milliardairs moeten bijv. de conferentie van Evian in Londen voor dit doel hun middelen ter beschikking stellen, hetgeen doelmatiger zou zijn dan ze te gebruiken in een politieke opruiing en economische boycot tegen Duitschland en voor bolsjewistische propaganda binnen de democratieën. Een Joodsch reservaat! Hieruit vloeit volgens spr. voort: 1. De noodzakelijkheid om de honderdduizenden Joden uit Duitschland en later de millioenen Joden uit Centraal en Oost-Europa op te ne men en in gesloten verband in een kolonisa tiegebied onder te brengen. 2. Bij een der gelijke kolonisatie kan geen sprake zijn van de oprichting van een Jodenstaat, maar wel van de inrichting van een Joodsch reservaat. Rosenberg bestreed de opvatting, dat Duitschland in andere staten een nationaal- socialistisch element kweekt naar Duitsch voorbeeld. De stroomingen in andere landen tegen de democratie zijn uitingen van de be treffende volkeren zelf» Waarschijnlijk in het laatst van Mei. Gelijk men zich zal herinneren heeft H. M. de Koningin besloten, ter beantwoor ding van het bezoek, dat Z.M. Koning Leo- pold Haar onlangs heeft gebracht, in het komende voorjaar een officieel tegenbezoek te brengen aan Brussel. In dit verband seint de Brusselsche cor respondent van de Maasbode: Volgens een niet bevestigd bericht, dat wij met het noodige voorbehoud mededeelen, zal het officieel bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina aan België van 21 tot 23 Mei a.s. plaats hebben. Dli nummer bevat 8 pagina's Men kan niet met elk geval bij den minister komen. Op de vragen van het Eerste Kamerlid de heer van Embden betreffende de teruglei ding van Duitsch-Joodsche vluchtelingen, heeft de minister van Justitie o.m. als volgt geantwoord: Zeker in de omstandigheden van de laat ste maanden, welke niet door de Nederland sche overheid in het leven zijn geropen, is het ten eenenmale uitgesloten, dat een voorschrift zou kunnen worden gegeven, krachtens hetwelk elk .geval, waarin een vluchteling aanvoert, dat terugleiding voor hem onmiddellijk levensgevaar oplevert, aan den minister zou moeten worden voor gelegd. Er zij slechts op gewezen, dat als dan wel zonder uitzondering een beroep op levensgevaar zou worden gedaan. Werd daarnaast nog een procedure met verweer middelen ingesteld, dan zou het wel zeer geruimen tijd duren, voordat een .beslissing zou kunnen worden gegeven. Niet het minst in het belang van de vluchtelingen zelf is echter een zoo spoedig mogelijke be slissing gewenscht. De Sovjet-Russische ambassadeur Stein en de handelsvertegenwoordiger Popof, na mens de Sovjet-Unie, en Ciano namens Ita lië, hebben gisteren te Rome een aantal eco nomische protocollen en overeenkomsten onderteekend, waarbij hangende kwesties opgelost worden en de handel tusschen Rusland en Italië geregeld wordt De „Giornale d'Italia" meldt, dat de waarde van het goederenverkeer tuschen beide landen krachtens deze overeenkomst van 400 millioen tot een milliard lire zal stij gen. Het is de grootste overeenkomst, die Ita lië ooit met Sovjet Rusland heft gesloten. Het ruilverkeer wordt door clearing gere geld. De Rus^jsche invoer zal betaald worden met in Italië geblokkeerde lires, die Rusland zal gebruiken voor zijn aankoopen op de Italiaansche markt. Rusland zal onder meer stookolie, mangaan, steenkolen, koren, gerst en hout leveren; wat Italië zal uitvoeren, is nog niet nauwkeurig hekend. Onze Oost De Nederlandsche minister van Koloniën heeft in antwoord op een desbetreffende vraag uit de Tweede Kamer medegedeeld, dat hi] geen voldoende aanleiding aanwezig acht om in het bijzonder kolonisatie door Joodsche vluchtelingen in Nederlandsch Indië te bevorderen, aangezien hij in het al gemeen sceptisch staa* tegenover de prac- tische mogelijkheden van kolonisatie door Europeanen, welk in elk geval niet dan zeer beperkt zou kunnen zijn. Regeering zal deze tegengaan Intensiveering van het radiover keer tusschen Nederland en In dië. Naar wij vernemen, overweegt de Indi sche regeering het treffen ven voorzieningen teneinde in Indië de verspreiding van opge vangen radioberichten uit het buitenland, die een ongewenschte propaganda of tendentieu ze berichtgeving heoogen, te kunnen tegen gaan. Mede is in overweging een uitbrei ding en intensiveering van de radio-bericht geving tusschen Nederland en Indië, waarin naar het inzicht van den minister een doel treffend raiddel is gelegen om de cultureele en politieke toenadering tusschen heide biedsdcelen te bevorderen. DE BILT SEINTj Verwachting voor de kuststrook: Matige, tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, half tot zwaar be wolkt, geen regen v. beteeke nis, zelfde temperatuur ala gisteren. Verdwijnt de Kath. Dem. Partij? Weer eenheid in het kamp! Roomsche Volgens de Maasbode (R.K. Staatspartij) zal op 19 Februari het congres van de Ka tholiek Democratische partij moeten beslis sen over een bestuursvoorstel tot opheffing dier partij. Het blad noemt de vergadering het verheugend resultaat van een ten dezen door eenige leden van de R.K. Staatspartij genomen initiatief ten einde te komen tot eenheid van de Katholieken ook op staat kundig terrein. Wat den omvang der partij betreft, welke sedert haar ontstaan reeds aanzienlijk was teruggeloopcn, kan eraan worden herinnerd, dat bij de in 1937 gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer op haar lijsten in totaal 27665 stemmen zijn uitgebracht. Afstand van eenlg tot ons Ko ninkrijk behoorend gebied komt zelfs niet voor discussie in aan merking De Tweede Kamerleden, die voor Indië nog krachtiger door de regeering weerspro ken hadden willen zien de geruchten no pens een internationale conferentie tot her verkaveling van koloniaal gebied, worden door den minister in zijn he den verschenen Antwoord Memorie betreffende Koloniale zaken nog eens gerustgesteld. De minister merkt n.1, op dat afstand van eenig tot het grondgebied van het Koninkrijk be hoorend deel, hoe klein ook, door de regeering zelfs niet geacht wordt voor discussie in aanmerking te ko men. De weermacht. Wat de opmerkingen nopens de Indische defensiegrondslagen betreft, is de minister nog steeds van oordeel, dat deze grondslagen voldoende ruimte laten de weermacht op te bouwen in dien zin, dat elke gewelddadige aanranding met geweld kan worden beant woord. De practijk der laatste jaren wijst dit trouwens wel zeer afdoende uit. Er bestaat niet de minste of geringste aan leiding om aan de betrouwbaarheid van het leger te twijfelen. Versterking van het ma terieel is onafwijsbaar noodzakelijk om be doeld leger te maken tot een modem ge vechtsinstrument. Opleiding van Indische officieren. Tegen het denkbeeld om de opleiding van de toekomstige officieren van het K.N.I.L. in Indië te doen plaats hebben, bestaat bij den minister overwegend bezwaar. Hij schaart zich geheel aan de zijde van de le den, die van meening zijn, dat deze oplei ding uitsluitend in Nederland dient te geschieden. Militaire luchtvaart. Omtrent den verderen uitbouw van de militaire luchtvaart, o.m. voor wa betreft de eventueele aanschaffing van snelle jacht vliegtuigen, is het overleg met de Indische regeering nog niet beëindigd. De vraag, of bij de luchtstrijdkrachten het gevechtsschieten en het bommenwerpen wel voldoende wordt beoefend, kan niet alleen bevestigend worden beantwoord, doch daar aan kan worden toegevoegd, dat aan dit onderdeel van de opleiding zeer veel zorg wordt besteed. Aan verbetering van de bevestiging van de basis Soerabaja wordt nauwgezette aan dacht geschonken. Wat het landfront van Soerabaja betreft kan worden aangeteekend dat in de te verwachten operatieterreinen reeds de noodige voorzieningen worden ge troffen. De aanleg van oorlogsvoorraden, ook ten behoeve van de voedselvoorziening heeft de volle aandacht van de Indische regeering. Het vraagstuk inzake bewapening van koopvaardijschepen maakt, mede in verband met de daaraan verbonden financieele consequenties, bij de Indische regeering nog een punt van overweging uit.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1