'OU B'UBfet Zijne Heiligheid overleden Vannacht om 451 Ned. tijd Minister Spaak treedt af H, DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Onze erfvijand: het water Russen dringen in Mandsjoekwo door Minister Romme en de werkloozen Laan, Schaden Tel. 20. VRIJDAG 10 FEBRUARI 1939. 83e Jaargang. No. 10801. [faotr KV. Uitg -Mif. „XoHomfc Hoofd ertnwW Pius XI is vannacht om 4.51 Nederl. tijd overleden. Het Heilig oliesel ontving de H. Vader uit handen van kar dinaal Lauri. Aan het sterfbed van den Paus waren aanwezig: Dr. Ratti, alsmede verscheidene hooge geestelijkheden en pro fessor Aminta Milani; de lijfarts van Zijne Heiligheid, die hem in zijn laatste oogenblikken bijstand heeft verleend; Monseigneur Gonfalioneri, de geheim kamerheer. De kardinaals Eugenio Pacelli, staatssecretaris, en Caccia Dominici, alsmede Markies Serafini, gouverneur van Vaticaan-stad, begaven zich terstond na het overlij den naar de pauselijke vertrekken op de tweede verdieping. De Paus heeft tot het einde toe zijn volkomen helderheid van geest bewaard. Aan de beweging der lippen viel te zien, dat hij de ge- 4 beden volgde van hen die om hem heen geschaard stonden. Alvorens den laatsten zucht te geven, maakte hij een gebaar, alsof hij zijn omstanders wilde zegenen. 39 chting. K. gek. i® intjes, r igenvaari Levensbeschrijving Paus Pius XI Indesio, een stadje tusschcn Milaan en de Lombardische vlakte, was Francesco Ratti directeur van een kleine weverij, toen hem zija vrouw, Theresia, ged. Galli, den 31sten Mei 1857 den vierden zoon schonk, die daags daarmin het doopsel de namen Ambrosius Iiamianus Achilles ontving. In 18?9 besloot hij zijn priesterstudies aan liet Lombardisch college te Rome, waar hij 0|> 20 December 1879 in de St. Jans Kathe- 1 draal de priesterwijding ontving en daags daarna in de Lombardische kerk, San Carlo Alcoreo, zijn eerste H. Mis "opdroeg. De geleerde. iln den loop van 1882 bekroonde hij zijn ■tudies te Rome, eerst met een doctoraat in de theologie, daarna in 't kerkelijk recht en ten sioue in de philosopbic. Dit laatste exa men vertiep zoo schitterend, 24 van de 1 25 punten (jat hem een particuliere au- 1 diende bij paus Leo XIII werd toegestaan, i Aa deze periode van zijn leven ligt zijn I froote werkzaamheid als geleerde. Behalve tijn talrijke publicaties op geschiedkundig A Jerrem valt in dezen tijd ook zijn werkzaam, beid van de geheele reorganisatie der biblio theek, zijn lidmaatschap van talrijke ge- whiedkundige vereenigen, zijn wetenschap- olijke reizen naar Duitschland, Oostenrijk, frankrijk, Engeland en Spanje, waar hij dikwijls de Ambrosiana moet vertegenwoor- wen. j foaldus 30 jaren in Milaan gewerkt te l "ton roept de geleerde jezuïet, Pater *r8<U Ehrle, prefect der Vaticaansche bi- Mifieek en later kardinaal hem naar Ro- I jO»ls vice-president der Vaticana en op 1 «^mber 1914 volgt dr. Achille Ratti hem °r» i-s prefect der Vaticana. Hiermee scheen ^•wetenschappelijke loopbaan in rustigen I «keren tred haar hoogtepunt bereikt te Woen. Nuntius en Aartsbisschop. fctt voor het einde van den Europecschen komt er een verrassende wending. De O-^de krijgt een diplomatieke zending Ns vroeger was in leidende vaticaan- «w kringen zijn naam genoemd, maar te jWt voor opengevallen post van nuntius Mjldaohen, die toen door pater Fruehwirth ingenomen. «Februari 1921 sterft de aartsbisschop Milaan, en reeds zijn de dagen van de ui?a,ieke loopbaan van mgr. Ratti ge- Want bij paus Benedictus XV staat RS, ibestek rweg, Idcnmeer Irt. of op ;omen GEN, rarMw melken Veehou- «'aanstonds vast, dat zijn nuntius in Po- *nd en vacanten zetel van Milaan moet bezetten: en hij zegt tot zijn staats- ^retaris: „Gij zult mij een nieuwen nun- voor Warschau moeten zoeken, want Fjfc Ratti bestem ik voor Milaan." Zoo mn r<*e *n ^ct consistorie van 13 Juni «l waarin tevens mgr. Ratti tot kardinaal *era verheven. De Paus Maar ook hier mooht hij nauwe lijks zijn arbeid beginnen. Zijn de- 1 fes: Rapthn transit, alles ijlt voor- i'l, werd steeds meer werkelijkheid. Reeds in Januari 1982 sterft paus Benedictus XV en begin Februari reist kardinaal Ratti naar Rome ter vervulling van zijn stemplicht in het conclaaf, dat 2 Februari be gint. Op 3 .Februari begint de stem ming en den Oden Februari, na de veertiende stemming, is kardinaal Ratti tot paus gekozen. Zijn pontificaat valt in een periode der wereldgeschiedenis, waarin de menschheid geheel ontwricht schijnt. De geestelijke, staatkundige, sociale en economische grond slagen, waarop de wereld tot dan toe rustte, zijn ineengestort en overal breken zich ge weldige omwentelingen baan. Alleen een sterke persoonlijkheid met een robuste na tuur, een taaien wil, een vaste beslotenheid, een wijdschen en soevereinen blik, en voor al met een groot bovennatuurlijk vertrou wen kan opgewassen zijn tegen de eischen, welke zoo'n wereldcrisis aan den bestuurder van een wereldkerk stelt. In Pius XI zijn al deze eigenschappen voortrefelijk aanwe zig. Met een breeden blik heeft hij de nooden van den tijd overzien: en hij vat de oplos sing van dat probleem samen in de groot- sche gedachte, welke in zijn eerste wereld zendbrief (encycliek ubi arcano van 23 De cember 1922) tot uiting komt en zijn verde re werkzaamheid steeds beheerscht: pax christi in regno Christi (de vrede van Christus in het rijk van Christus). Dit levensprogram, zooals .hij zelf in zijn eerste consistorie-toespraak in December 1922 verklaarde, wil een samenvatting zijn van het werk zijner twee voorgangers: Pius X die alle in Christus wilde herstellen, en Benedictus XV, die de menschheid voort durend wees op den vrede. Het verlangen naar den vrede komt wel duidelijk tot uitdrukking in hetgeen de paus deed voor de arme vervolgde Armeniërs, de hulpactie voor het verhongerde Rusland, die evenwel door tegenwerking moest wor den gestaakt: de steun aan het zwaar ge teisterde Smyrna en Palestina; enz.; de vre desboodschappen aan de conferentie van Genua en aan de strijdende landen Para guay en Bolivia in 1928 Vrede sprak ook uit de pogingen van het Vatciaan, om in de landen, die na den we reldoorlog de grootste staatkundige verande ringen ondergingen, de vrijheid en de rechten der kerik te verzekeren. Zoo ontstaan er van 1922 tot 1933 elf con cordaten, waarvan het verdrag van Latera- nen met het daarbij behoorend concordaat, dat de oplossing brengt der Romeinsche kwestie, wel tot de voornamstc behoort. In breeden kring Zijn aandacht gaat evenwel niet alleen uit naar eigen kring: Er leven nog millioe- nen menschen huiten Europa en de verdere beschaafde wereld, die het Christendom nog niet kennen en voor wier zielen hij zich ook verantwoordelijk voelt. Daarom tracht hij I overal belangstelling te wekken voor het missiewerk. KAMERONTBINDING NIET VERWACHT. DE ZAAK MARTENS VERHAASTTE HET EINDE. Liberale verkiezingspolitiek Gistermorgen heeft het kabinet Spaak den Belgischen Koning zijn ontslag aangeboden. Directe aanlei ding hiertoe is de weigering der li berale ministers verder aan het ka binet mede te werken, nu de beken de Vlaamsohe activist Dr. Martens, als lid van de Vlaamsche academie voor geneeskunde is benoemd. Spaak is belast met de afwikkeling der loo- pende zaken. Hoe de crisis zich zal oplossen is nog niet te zeggen. Over het algemeen verwacht men geen kamerontbinding en nieuwe verkie zingen. Den liberalen wordt inmiddels openlijk verweten, hierop aan te sturen. Een nieuwe drie-partijen-combinatie wordt mogelijk ge acht. Het huidige kabinet, dat op de Ka tholieken, Socialisten en Liberalen steunt, was 15 Mei 1938 aan het bewind gekomen. Niet onverwaoht is het ontslag van hef kabinet Spaak ge komen, het heeft eigenlijk steeds met. moeite het hoofd boven water gehouden. Telkens gelukte het den handigen politicus Spaak de wind weer even in de zeilen te krijgj n, maar steeds ook kwamen er weer nieuwe verwikkelingen. De crisis is eigenlijk een crisis van het gezag, en moet tot een uitspraak leiden of de democratie in België sterk genoeg is om te regeeren. De vuistslag welke Spaak verleden week kreeg te 5n- casseeren maakte zijn positie schijnbaar weer iets sterker, maar het kabinet blijkt tenslotte zich zelf toch overtuigd te hebben De liberale ministers zijn thans met de fraternellen en vuurkruisen (de fascistische en nationale organisaties van oud-strijders) meegegaan door het ontslag van Martens te eisohen. Men acht de, benoenling van Martens een der Vlaamsche activisten (de menschen die tijdens de Duitsche bezetting hebben getracht de rechten der Vlamingen op eigen nationaal leven te verzekeren) on gehoord. Ingewijden noemen deze manoeuvre ech ter een liberale stok om den hond te slaan. Het volgend jaar immers worden in Belgic de algemeene verkiezingen voor Ka mer en Senaat gehouden, die, als niet alle voorteekenen bedriegen, eenige vrij belang rijke verschuivingen te zien zullen geven, waaronder vermoedelijk een nieuwe ver zwakking der liberalen. Slechts indien zij zich in de verkiezingscampagine den kie zers kunnen voorstellen als de eenige hoe der van de nationale eer en de nationale waardigheid, bestaat er een kans de drei gende debacle af te wenden. De Belga gedaald. Nadat te Londen hekend was geworden, dat het kabinet-Spaak was afgetreden, werd de Belga zeer flauw. Het Pond steeg, vol gens het Hsb uiteindelijk ten opzichte van genoemd devies 7 ctms. tot 27.7SH (slot Woensdag 27.71%). Zelfs werd tijdelijk een koers van 27.80 bereikt. Op de termijnmarkt maakten de agio's op de Belgakoers plaats voor kleine disagio's. NIEUWE JAPANSCH- RUSSISCHE WRIJVING. Protesten te Moskou De regeering van Mandsjoekwo heeft door tusschenkomst van den consul der Sovjet- Unie te Gharbin krachtig geprotesteerd over een nieuw incident, dat zich heeft voorge daan aan de westergrens tusschen Mandsjoe kwo en dë Sovjet-Unie. Tientallen Russische soldaten zijn op 6 Februari des middags om drie uur met vrachtwagens van Novo Tsoeroekhaitoei over de bevroren grensrivier Argoen getrokken en heb ben een aanval gedaan op de Japan- sche grenspost, waarop de Japan- sche grenswacht het vuur heeft be antwoord en de aanvallers heeft te ruggedrongen. Den volgenden middag om vier uur heb ben ongeveer 20 Russische militairen, gewa pend met een kanon en verscheidene machi negeweren opnieuw een aanval gedaan op het Japansche grensstation, doch de Japan- sche grenswacht verdreef hen na een ge vecht dat vier uren heeft geduurd. De Russen hebben zeven of acht dooden en gewonden. Volgens ontvangen berichten neemt het' aantal Russische militairen in de buurt maar de gevechten zicli hebben voorgedaan, toe. Cavaleristen over de grens? Verscheidene cavaleristen uit Buiten Mon golië zijn over de grens gekomen en tot Mon, ten oosten van het Boeir-meer in de provin cie Noord Hingan genaderd, doch na een gevecht van drie uur met achterlating van twee dooden, een gewonde en lichte machine geweren door grenspatrouilles van Mand sjoekwo teruggeslagen. Dit incident heeft zich op 27 Januari voor- ;edaan. EEN NIEUWE STRIJDMETHODE AAN DE HONDSBOSSCHE ZEE WERING TE PETTEN. Daar waar onze duinen het smalst zijn en daar tusschen Petten en Camperduin waar ze'geheel ontbreken, is Nederlandsch strijd tegen den erfvijand het water het zwaarst! Steeds denken knappe technici nieuwe middelen uit om de woeste golven te bedwingen en hun kracht te pletter te laten loopen op het grootsche werk van mon- schcnhandcn, de zeewering. Van een nieuwe methode geeft onze foto een duidelijk beeld De koppen van de golfbrekers worden ver stevigd met zware vierkante betonblokken; deze hebben het voordeel precies tegen el kander te sluiten, zoodat de zee niet meer tusschen de steenen kan komen, zooals dit met basaltblokken wel het geval is. Hier immers kan de zee evengoed doorgaan met zijn vernielend werk, daar doze blokken on gelijk van vorm zijn', het water spoeK er Dit nummer bevat 8 pagina's tusschen door en het zand spoelt weg, wa. tot gevolg heeft, dat ook de basaltblokken wegzinken en men steeds nieuwe moet aan brengen. Hetgeen men nu doet is als proef bedoeld, waarvoor men twee golfbrekers heeft uitgeko zen, die voorloopig deze versterkte kop krij gen; blijven ze liggen, worden alle golfbre kers van deze versterking voorzien. Rechts óp de foto ziet men eenige dezer blokken: voorts is de geheele kop waar de drie gelaarsde steenzetters staan, afgevlakt mei deze blokken, doch de zee slaat er gere geld over heen, zoodat de geheele kop van den golfbreker steeds onder water is Duide lijk is echter te zien, dat het gedeelte zoo vlak is als „een kolfbaan". Slechts met kalme zee en laag water kan men deze werkzaamheden uitvoeren en de dagen dat de Pettemers op het uiterste ein de van de golfbrekers kunnen werken, zijn er weinig in een jaar; de zee kan hier danig spoken; DE BILT SEINTt Verwachting voor de kuststrook Krachtige, tijdelijk storm achtige, meest Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, enkele regen buien, iets zachter dan gis teren. Waardeering maar ook critiek^ Teleurstelling op velerlei terrein Over het beleid van den minister van Sociale Zaken, den heer Romme wordt in het zoo juist verschenen Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake de begrooting van genoemd departement, zeer verschillend ge- oordeeld* Velen waardeeren 's minis ters werk en zeggen, dat critiek wel gemakkelijk is, dooh dat de midde len, ter bestrijding der werkloosheid welke in staats-socialistisch geregeer de landen worden toegepast, door een volk, dat op vrijheid prijsstelt, niet kunnen worden gebruikt.. Er zijn niettemin nog dringende wen- schen, en de hier aan 't woord zijnde leden wijzen in dit verband op den moeilijken toestand waarin kleine boeren, tuinders en kleine zelfstandi gen verkeeren. Andere leden schrij ven nog steeds te wachten op da- de n van minister Romme. De scheiding van de departementen van Sociale en van Economische Zaken noemen enkelen nadeelig voor de bestrijding der werkloosheid. Tegenstelling op velerlei gebied. Wij lezen in dit verslag verder, dat er bij verschillende leden teleurstelling is over het geringe resultaat waartoe de wet op het al gemeen verbindend en onverbindend verkla ren der collectieve arbeidsovereenkomsten tot nog toe heeft geleid, over de te lange werktijden o.a. in land- en tuinbouw, over het feit, dat er nog niets gedaan wordt voor de ouden van dagen, kleine zelfstandigen en meer dan 35-jarige personen, die door de crisis van zelfstandigen loonarbeiders wer den Ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen de uitvoering in werkverschaffing van werken, die zich hiervoor niet leenen. Verwondering. Met eenige verwondering hebben sommige leden gezien, dat de regee ring in beginsel met het zoogenaam de rapport Westhoff instemt, dat veel overeenkomst heeft met het door haar afgewezen „plan van den ar beid", al verheugden zij zich uiter aard over de wijziging in de opvat ting der regeering. Er zal, aldus deze woordvoerders, moeten worden voortgegaan met uitvoering van openbare werken. Daarbij is het noodzake lijk, dat door middel van het werkfonds niet alleen voorschotten worden verschaft, maar ook de mogelijkheid wordt geopend, om bij dragen a fonds perdu te verstrekken Eenige leden wijzen er op, dat voorkomen dient te worden dat werkverschaffingsgel- den worden aangewend tot het maken van betonartikelen in eigen beheer, aangezien daardoor de op dit gebied bestaande indus trie zou worden uitgeschakeld en slechts verplaatsing van werkloosheid daarvan het Te volg zou zijn. De spaarregeling. Het verheugt verscheidene leden, dat van de spaarregeling een zoo ruim gebruik wordt gemaakt. Zij zouden echter gaarne verne men of inmiddels uitbreiding is gegeven aan de beschikbaar gestelde artikelen. De mi nister deed ter zake een toezegging in de vergadering van de Eerste Kamer van 4 Maart 1938. litler antwoordt heden onze lezers op hun vragen over geloof en ras Zie pag. 1 van het 2e blad.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1