De Brabantsche Brief De „gemuilkorfde lach' van Dré Dr. Goebbels en de politieke mop Ulvenhout, 9 Februari 1939. Amico, Deuzen Winter is veur den akkergrond nie kwaad gewist. Den eerde is kuste lijk opengevroren veul klein ontuig wierd vernietigd en den dooi „kneedde' den akker tot 'ner vruchtbaren brei waarin 't gaande weg goed werker, wordt. Zaterdag dooide 't leste ijs weg. den ak kergrond lag zwart te blinken onder 't eerste Veurjaarszonneke. Werna kwam ik uit de stad Verom gerejen. ..Dooiwater lag in plassen langs de wegels, de sloojen ston den vol tot den rand; de velden, zat van water, overgoten van zon, blonken oew oogen moei. Maar als ik ten avond van Gansje Ver hagen verom kwam, 'k was 'n Zondagsch gezicht bij 'm gaan halen, dan trokken m'n opengeschoren wangen stram, van den kou wen avond, die over ons durpke was geval len. De wegels droogden koud op en als ik 'ns in de lochten keek, dan stond er over d' eerde 'nen zwartblaauwen sterrenhemel gekoepeld zoo strak lijk gepolijst metaal. Dat wierd dus overnuuw vorst? Trui had 't ook al bespeurd, als ik bin nenkwam. De plattebuis stond mee 'nen open sleutel te trekken, dat ge'm hóórde branden! En als den Eeker gespoord en ge- Jeersd binnenkwam, gereed om den Zondag teugen te gaan, dan was z'nen glimmenden sproetenkop pèèrs van „de kuip". Hij keek me mee lachend' oogen aan. Dal heteekende: ,,'t was kouwer dan ik docht, ibaas." Ik knikte. „Hebt g'oew tractement al ontvangen van den Dré?" vroeg ik, om 'm nog 'n douwke te geven naar den Zondag! ,.Jo-ie-ja baas," zee-t ie rillend van de kuip nog. En meteen sloeg ie op z'nen bil- zak, waar de beurs zit. „Ik eh..." lachtte n-ie. „"Watte?" „Kebopslaggad!" zee-t-ie rap en fluis terend. „Sodemearel", riep ik; „dan meugde wel tracteeren!" Tien keer knikte-n-ie mee z'n rattenkopke, waarin twee grootopen oogen blij glansden. „Doei 'k ook!" Toen kwam Dré III binnen. Ook gespoord en gelèèrsd! Zijnen bonkcr tot boven toe vastgeknoopt, 't gleufhoeike 'n tikske schuin op den pittigen kop, kort, gebogen pepke in den mond. lederen keer als ik dat jonk zie, bouw ik overnuuw op m'nen steuvigen, dapperen compagnon, die de weareld aan- .kekt lijk 'nen best opgeblazen voetbal, waar 'mee ge zoo lekker op doel kunt trappen! Als ik m'nen lach verdouwd had, dan vroeg ik den Dré: „Gaan juilie op stap?" „Jaa...", gaf ie leutig-langzaam toe: „we gaan 'ns i nstad kijken." „Hebt ge plannen?" „We gaan misschient 'ns naar de cinema." „Misschien t...?" „Als er 'nen fijnen film is, ja!" ,,'Nen fijnen film! Hoe eenen?" „Nou, zo nen Wild-West waarin zoo 'ns pootig geknokt wordt. En... pootig gerejen op die volbloed-knollen!" „Guilie komt toch nie laat verom, jon gens?" vroeg Trui. „Als we zoo'n hardhandig filmke treffen Trui", zee Dré III: „dan zijn we om half twaalf pas thuis en anders wel 'n groot uur vroeger." „Nim dan den sleutel maar mee", zee Trui en ze gong in haren zak. Negen uur waren ze verom, mee 'n groot gebak! Den Eeker had getractcerd op zijnen op slag! En in stad was ginnen film naar hui- liën goesting. „Sneeuwwitje", zee den Dré en toen be- gosten die twee „mannen" te lachen, dat ik wel begreep...! ,,'t Mot anders 'nen prachtigen film zijn", zee ik: „hcclegaar in kleuren getoekend!" „Jawel", zee Dré III: ,maar den Eeker was bang veur de heks die er in veurkomt", en weer hadden die twee gastjes den groot sten leut. „Ge mocht er toch binnen," probeerde ik hun te nemen. „Ge zijt allebei toch boven de veertien jaren al is 't nie veul!" Efkes keek den Dré me deur z'n ooghor- kes aan. Dan zee-t-ie: „Zékers mochten wc binnen, maar ik heb aan 't loket gevraagd wanneer er 'nen film van Sinterklaas kwam, zonder baard, los te peerd, mee 'nen revolver in z'nen knuist, die in z'n eentje 'n heel Wild-west-durp te grazen nimt om dan mee 't schoonste troeleke van heel de gemeente aan den haal te gaan." Toen gong ie naar 't opkamerke, z'n kleoren weghangen en den Eeker naar den zolder mee 't zelfde doel. Trui zette 'nen ketel chocolademelk en toen zijn we gaan „feesten" op den Eeker zn promotie! Den anderen mergen. Zondag, lag den buiten weer wit bevroren. De plaskes langs den notenleer stonden vol lianenpooten-van ijs, op de regenton lag 'n schaal ijs 'nen vinger dik. Maar eer 't negen uren was stond er 'n zonneke, allee den huis was er vol mee. En als we ontbeten hadden, na d' eerste mis, dan stak ik m'n pijp aan en gong zoo Zitten mee m'n krant, da 'k 't zonneke in m'nen nek had en de plattebuis opzij. En als Trui d'r huiske aan den kant had. den Eekor helpt heur altij mee 's Zondags, dan gong ze 'r eigen kleejn veur de hoog mis. Als Trui naar de kerk was gongen de twee kleine mannen ook op pad. die hadden in de Gouwen koei 'n... vergadering. Jonk lil venhout! Man. ik kan er zoo'n plaziei in hebben, als ik die twee gastjes samen bezig zie! „Wat hebben juilie veur 'n vergadering?" vroeg ik mee 'n seerjeus gezicht. ,,'t Is eigenlijk geheim", zee den Dré. „Dan mot ge 't nie zeggen," zee ik rap. „Maare... de vereeniging? Is die ook ge heim?" „Nee. Da's de J.U.V. „Jong Ulvenhout Vooruit." „Ha! Da's pront! En wie is den veurzit- ter?" „Fielp Struyckcn." „Den kleinzoon van den bakker...?" „Den dieën, ja!" „En hoe zijn juilie plannen?" „Precies weet ik 't nog nie. Den Eeker en ik gaan er vandaag veur 't eerst naar toe, maar Fielp Struyckcn heeft 't allegaar pre cies in z'nen kop! Maar de bedoeling is, dat wij 't eerste jaar veul vergaderen, club- kes oprichten en zoo en dat we over 'n jaar „naar buiten' komen, zee den Fielp." „Naar buiten?" „Ja, als er feest is, dat wij dan mee onze eigen vereeniging de J.U.V. meedoen en meehelpen in 't. belang van Ulvenhout!" „En ge vergadert in de „Gouwen Koei"? „Ja, den Fielp zee dat ie had hooren zeggen dat 't daar gezellig was. En z'n grootvader heeft er veur gezurgd dat wij van Kee de consumpties gocickooper krij gen. Maar dan motten we vergaderen op Zondagmorgen, dan is 't daar nog stil." .Sodcpin, wat zat 't goed in malkaar. Als daar den bakker nie achter zat, dan wist! ik 't niemeer! Over 'n jaar..., ocm..., ik begreep. Dan waren er hier dingen en menschen veran derd, die de J.U.V. nie zouwen teugenwer- ken...! Don politiekcn Fielp! Den gladjanus die den tijd van afwachten ook nog be nut! Jonk Ulvenhout, weer mee 'nen Fielp' aan 't hoofd, stammende uit de school van den groot en Fielp. M'nen lever kwispelde ais ik die kleine mannen daar zoo parmantig naar „de" vergadering zag stappen! Mee den geheimen i agenda! Of dat den Fielp was! „Ge-eini" is z'n grootc kracht. Ge hoort er meer van, amico! Als de baaskes weg waren besloot ik ook maar om op te stappen, 't Zonneke trok me naar buiten. Kom, ik kost m'nen gocien Blek wel mee nemen. Wat was don gooien beest, blij! Uit mee den baas en vandaag 'ns nie in den schaduw van den groentenwagcl, lijk ie dat gewend is. We kuierden de bosschen in, waar "t Veurjaar op zonncnevels tusschen 't ge boomte zwierde. Sjuust docht ik aan den Vic, mokte plan nen om zijnen kant 'ns uit te stappen 'k had 'm na den nuuwjaar nie meer gezien, dus... er wierd zwaar gewerkt! als ik den Jaan teugenkwam.-Die is dus ook weer „beter" docht ik. Oclierni, wat stond z'nen bolhoed diep over z'nen kop...! En wat hong z'nen snor te „treurwilgen". Gin beste bui,.docht ik. „Allee, Janus!" riep ik. Den Jaan keek op, sjuust onder den stij ven rand van z'nen hoed vandaan en toen viel me op 'n dikke rooie veeg vlak onder z'nen zwarten snor. 't Was z'n onderlip, die veul ontevrejen omlaag 1 ong. „Zoo?" bromde-n-ie. Zoo onvrindelijk had ik 'm nog nooit mee- gemokt „Smoor in? Janekc?" „Niks horre". „Ge zegt zoo weinig?" „Ge zegt zoo niks?" „Gij, et?" „Ja?" „En den Fielp, ec?" „Jawel?" „En dieën blaauwen sloeber, ee.?" „Mja wel?'' „En den Joost van Oosterliout, ee?" „Ja, Jaan „Guilie kunt allemaal borsten veur mijn part!" „Die Antwerpsche draaideur is toch nog lillijk aangekomen teugen oewen kop" zee ik zoetsappig, „Maar ge bent toch weer op de heen, gelukkig!" „Dré," viel ie uit: „sprik me daar nie over, „want ik hen veur alles in staat!"' 'k Wierd nuuwsgierig. Dus ik dee m'n pijp in m'nen zak, pakte m'nen sigarenko ker, hong 'nen vorsten!ander tusschen m'n lippen en hield toen, 'n bietje nonchalant, hum den koker voor. 'n Hecle temptatie v.eur 'm, maar hij zag den koker „nie". „Doede nree, Jaan?" „Eh?" „Stikte ook mee ,aan?" „Waarom ook nie," zee-t-ïe toen en 'n biet je bruusk klaauwde-n-ie in m'nen koker. En terwijl ie aanstak: „nie om nuuwsgierig te zijn, Jaan, maar eh waarom kan ik horsten?" „Nouja, gij, gij,, gij, wie sprikt er nou van jou zoo zoo indirect?" Ik zweeg. Heb ik bij Trui geleerd. Als de teugenpartij bijdraait, lot ze dan maar pra ten, praten! Ze klasjenecren d'r eigen in 'n oogcnblikske vast! „Nceë ik bedoel dat ander tuig, Dré", „Ocm „Goeie sigaarl" „Oemoem". ,,'t Is mee Tonia op den oogenblik finaal ■ka-pótt!" „Oem-oem?" „Ge wit ce, toen me veromkwammen uit den Anvcrs. ((hij bcgost te lachen!) leut hébben we g'ad, Dré, eerlijk is eerlijk!" „Tuurlijk!" „lederen keer als ik om 'dieën blaauwe sloeber denk, toen we daar in dat kroegske waren, mee die dikke madame. „Haha!" „Dat was nog 'n vergimmes knap wijf. Dré!" „Werendig. Gade volgend jaar weer mee?" „Doclite soms van nie?!" ,,'k Weet nie, kwcctnic. Ge sprak, vijf mi nuten gelejen zoo héél anders Nouja!.In m'nen drift". „Dus we behoeven nie te borsten?" „Ge zijt vrij in oew doen en oew laten", snapte den opgekikkerden Jaan. „Maar wdt is er nou gebeurd, Jaan?'' „Ge wit toch, dat den Blaauwe me mee 'n smoesje thujsgebrocht hee? Op de zieke kin- dérkes van ons Mieneke gepast, den dokter wisten halen, gejaagd, gevallen van de fiets lichten harsenschok en al dieën kemeedie al meer!" „Jawel." „Non, den Blaauwe en den Joost brochten me thuis, den Joost was den dokter, omdat Tonia hum nie kent, daar den Joost van Oosterliout komt, en dokter Joost zee teu gen Tonia dat ze nip teugen me praten mocht dan heel zachtjes én nie moor dan noodig was". Den Jaan bogost te gichelen. „Tonia vloog er in, Dré! Zé zat lillijk in d'ren tik- kert, dat b.eloof ik oe!" „Was ze goed veur oe, Jaan?" „Dré, da's nie onder waarden te brengen! In de watjes hel) ik gelegen! Iveersen hee ze veur me aangestoken! 'k Had maar te kik ken en 't was er! En iederen avond kwam den Joost en schudde bedenkelijk mee z'nen kop, dieë v.uilcn huichelèèr! Veertien da gen minstens moest ik onder de dekens blij ven, Dré! Man, ik had dieën vergimden worstreiziger in mekaar kunnen trappen!" „En toen?" •„Toen bleef ie ineens weg. Zonder boeh of bah! Daar lag ik... mee 'n wijf in huis, dat gek wierd van de zenuws! Toen is ze 't dirp af gaan loopen. Om 'nen anderen dok ter en zoo...! Voelde 'in aankomen, Dré?" „Dieën dokter?" „Neeë. de waarheid!" „Ja! Ik voel iets!" „Nou, ik voelde 't ook. En veur den dok ter er w,as, ik er uit en naar gfts Mieneke op Xotsol. Alles is uitgekomen, Dré, alles! Oohirre, wat was dart schepselkwaad!" „Sommigte lui kunnen niks velen!" zee ik. „Zoo is 't", zee Janus. (Amico, m'nen buik piekte, 'k Was 'n broerte nabij.) „En toen?" „Toen kwam dieën eigensten avond dokter Joost...!" „Neeë?" „Jaje! Gestuurd deur den Blaauwe. Dré!" Ik klapte dubbel en zag "t bosch tusschen m'n beenen deur. „Gij kunt makkelijk lachen," verweet Janus. „Makkelijk, Jaan?? Ik gaai er bekanst aan dood!" „Jaja!" „En toen?" „Veur den Joost mee z'n veule huichelach tig plechtige stem „gocienavond" had geve zeld, was ie al op den loop. Tonia had kalm de pook genomen, liep daarmee fannetiek naar den Joost ik kost 'm nog net waar schouwen en den Joost er vantusschen, Dré! Wat is dieën kearel rap! Hij draaide z'n eigen om, vloog als 'nen wind de deur uit en... hield don klink vast. Tonia trok, bleir- de, schold en dan... dan liet den Joost de klink los! Ge verstaat. Ze viel mee pook en al achterover en daarvan mokte den Joost gebruik om op z'n fiets te springen en naar Oosterhout te karren. Maar ik ben 'm ook gesmeerd, Dré! Heb 's nachts bij ons Mieneke geslapen. En nou... 't Mensch behandelt me of ik heur vader en moeder heb vermoord" „Maar hebben we leut g'ad of nie, Jaan?" „Leut! Ik vergeet 't nooit!" „Nou, leg dan nie te murmereeren! Kom vanmiddag 'n propke doen, jonk, mee 't... tuig!" „Neeë, Dré, ik durf nie jonk! Ze is in staat om heel de Gouwen- af te komen bre ken! Neeë, ik blijf vandaag maar kuieren. In m'n eentje. Goeie sigaar!' „Nog 'n paar hebben?" „Geren, dan voel ik me nie zoo alleenig. 't Zal wel afsterven, Dré!" En hiermee, amico, hebt ge de leste nuuwkes van Ulvenhout, 'k Zou er nog meer van kunnen vertellen, maar m'n pam- pier is stampvol. Dus: veul groeten van Trui, Dré III en den Eeker en gin horke minder van oewen t. a. v. DRé. Ontaaarde ouders de cel in Kind gruwelijk mishandeld. De Amsterdamsche rechtbank deed giste ren uitspraak in de strafzaak togen een echtpaar, dat zich te verantwoorden heeft, geluid wegens een ernstig geval van kinder mishandeling. Conform den eisch van den Officier van Justitie werd de man, die zijn vijfjarig zoontje had. geslagen, getrapt en gestompt en het kind bovendien 'brandwonden liad bezorgd aan een der beenen met een bran dende pijp, tot een gevangenisstraf van één jaar veroordeeld. De vrouw, die haar kind eveneens ernstig had mishandeld, hoorde zich tot een half jaar veroordeelen. Het echtpaar had voor de rechtbank ont kend het kind, dat zij achterlijk en lastig noemden, slecht te hebben behandeld, doch uit de getuigenverklaringen kwam de hou ding van het ouderpaar duidelijk naar vo ren. De man b.v. had eens het jongetje in den duim geheten en op deze wijze vau den grond gelild. Auto door trein vernield Bestuurder licht gewo&t Gistermorgen omstreeks half tien is eejj personenauto, bestuurd door den handel» reiziger, J. de V., uit IJssclmonde, op dei onbewaakten overweg in de wijk Drj Hoefijzers, onder de gemeente Zevenberg, sche Hoek, door een trein uit Breda gegii pen. De bestuurder kreeg lichte verwondt gen. Nadat hem de eerste hulp was ver. leend, is de lieer de V. per auto naar zi;; woning vervoerd. Zijn wagen werd geheê vernield.. Het treinverkeer had eenigen tij;f' vertraging. Koopman en boekhoud» gearresteerd Oplichting In hel Huis van Bewaring te Rotterdaa zijn ingesloten de 39-jarige koopman D, f, B. en de 01-jarige boekhouder P. F. D. P. B. heeft in 1937 van een ve ringsmaatschappij een schadevergoe voor een brand, die in zijn houtwinkel gewoed, weten los te krijgen, welke sch vergoeding echter achthonderd gulden veel bedroeg. Zijn boekhouder P. F. was hierbij med» plichtig. Bovendien is D. P. B. erin geslaagd et: tweetal firma's voor bedragen van 240 g 60 gulden te benadeelen. Tien mille verduisterd Acht maanden geëischt tegen directeur van textielgroothan- deL Voor de rechtbank te Zutfen werd gister morgen behandeld de zaak tegen een inwo ner van Deventer, J. I<„ die in de jaren van 193-i tót en met 193S aldaar als direc teur van een tcxtlelgroothanflèl, een Bedrag van 10.000 golden had verduisterd. Verdachte legde, ben volledige bekenténis af. De Officier van Justitie eischte acht maanden gevangenisstraf. De verdediger zeide. dat verdachte in moeilijkheden was geraakt met aflossing van een hypotheek. Pleiter riep de uiterste clementie van de rechtbank in. Uitspraak over veertien dagen. ONZE OOST. INCIDENT OP N.S.B.-VERGADERIXG. De bestuursautoriteiten te Salatiga stel len een onderzoek in naar het verloop van de N.S.B.-propaganda-vergadering, waarin naar de N.R. Crt. meldt, de N.S.B. spreker A. D. C. Poolman uit Semarang, zich dus danig uitliet, dat velen de zaal verlieten. Reeds dit jaar een luchtlijn op Paramaribo! Uitbreiding van onze K. L. M, In de West. In den aanvang van deze maand heeft 4 - K. L. M. een nieuwe lijn toegevoegd aan haa: luchtnet in de West. Het is de verbinding] Curacao—TrinidadBarbados. De dienst c? Trinidad zal eenmaal per week worden es-__ vlogen. Het traject loopt nagenoeg gehed over zee. De afstand tusschen Curacao e: Port of Spain, de havenstad van TrinidaijL bedraagt S50 k.m. Van Trinidad uit. vindt ea driemaal wekclijksche dienst plaats op B» bados, een eilandje in Engelsch bezit in nabijheid van Martinique, dat tot nu toe alle luchtverkeer verstoken was. Het gehecle luchtnet in de West bed nu 2ÖOO k.m. en er staan nog verschillend! uitbreidingen op het programma. Zoo ka: 1 hel weer waarschijnlijk worden geacht, dal Suriname reeds in den loop,van dit jaar aangesloten zal worden op het luchtnet de K. L. M. Hiertoe zal de lijn naar Trinidii! j doorgetrokken worden tot Paramaribo, ecj afstand van 900 k.m. Jammer voor den man met de moppen-bibliotheek (Van een bijzonderen medewerker.) Wanneer het waar is, dat ieder grapje uit wrange ernst geboren wordt dan maakt dat het begrijpelijk dat de Duitsche Rijks minister van Propaganda Goebbels den strijd togen de moppen heeft aangebonden oma ldus te voorkomen dat de regecrings- moilijkheden van het Duitsche Rijk zouden worden bespot. Dr. Göbbels beeft zooals wij dezer dagen meld den, een tooneelspelcr, oen schrijver, 'n con ferencier en enkele beroepsleukerds uit de „Rijkscultuurkamer" verwijderd, omdat de ze heeren den politieken grap naar zijn smaak te ver doordreven. De rijksminister beeft zijn ingrijpen trach ten te motiveeren met een artikel „Hebben wii eigenlijk nog humor" dat in de „Völki- scher Beobachter" en enkele andere Duit sclio dagbladen verscheen en waarin de schrijver verklaart, dat het niet aangaat de vitale dingen en omstandigheden van het politieke' Duitsche leven in grapjes te be trekken door „moppen" ten beste te geven over het vierjarenplan en het koloniale GOEBBELS. vraagstuk. Merkwaardig i& 't in dit plei dooi tegen den politieken grap" te lezen:... „Wij waren en zijn niet altijd in het bezit van de staatkundige en open bare macht geweest. Gok wij waren eens in de oppositie en de Duitsche openbare meening zal stellig niet vergeten zijn, dat wij het waren die eens een zekeren Berlijnsche politic commissaris I. Weisz door aanhou dende grappen en moppen politiek gedood hclDben" Inventaris van 160.000 moppen. Intusschcn is één ding zeker: wie ook in het Duitschland van heden schouderopha lend voorhij mag gaan aan deze op zichzelf niet wereldschokkende monnen-affaire, niet aldus do heer Leopold Fechtner, die een merkwaardige reputatie hooghoudt: hij is de man met de moppen-bibliotheek. Een jaar of twaalf geleden toen de heer Fechtner nog een jongeheer was, ging hij voor een vroolijken jongen door. Zin voor humor bezat hij in ieder geval en hij noteex-- de zorgvuldig alle moppen en anecdoten die hem onder de oogen kwamen om aldus zijn familie op gezellige avondjes te kunnen be zighouden. Wanneer leest een schooljongen evenwel „moppenblaadjcs"? Natuurlijk onder schooltijd, vandaar dat de basis voor de meest unieke verzameling die de heer Fecht ner thans bezit, op school gelegd werd. Later begon Leopold zijn vele dikke mappen om vattende verzameling met andere oogen te zien en hij besloot de grap eens wat ern stiger op ie vatten, zij het op-vroolijk ge- 'bied, al moge dit ietwat tegenstrijdig klinken. Aldus ontstond de grootste en omvangrijkste humorverzamcling met een inventaris van nagenoeg 160.000 exemplaren: moppen, grap pen en anecdoten. Vooropgesteld dient dat er geen „dubbele" bij zijn, want dat zou na tuurlijk fnuikend, zijn geweest voor de waar de der collectie. 255 Binnen- en buitenland- sche bladen, tijdschriften en „moppenboek jes" vormden de bron waaruit de uit 40 ban den bestaande verzameling elke map be vat ca. 4000 moppen groeide. Dagelijks ontstaan er 200 politie ke moppen. Wanneer wij daarbij bedenken dat deze ter zake deskundige verzamelaar heeft vast gesteld dat er in een stad van middelma tige grootte dagelijks ongeveer 200 politieke moppen ontstaan de politieke moesten na tuurlijk apart worden ondergebracht en zorg vuldig geschift dan pas begrijpt men wat het zeggen wil wanneer de minister van pro paganda het maken en verspreiden van po litieke moppen verbiedt! Jammer genoeg bleef een groot deel van een der origineelste humorcentra voor den verzamelaar gesloten: de Vereenigde Staten. Dit als gevolg van het feit dat de meeste typisch Amcrikaansche Grappen, eenvoudig niet te vertalen zijn, althans niet zoo dat de humoristische kern van de grap bewaard blijft. Desondanks geven deze mappen een ver bluffend volledig overzicht over de periode der laatste vijftig jaar en de vrijheden, ze den en gewoonten welke dat tijdperk ken merkten. De problemen waarmee de men schen geplaagd worden of die hen althans bezighouden, vinden hun weerslag in de moppen en grappen die erover gemaakt wor- 479ste STAATSLOTERIJ (.Niet officieel) 5de klasse, 17de Ujst Trekking: van Vrijdag 10 Februari 1933 Hooge Prijzen 19883 niet, met premie van 3000.—. f 100— 9816 18020 Pryzen van 70. 1475 1907 2125 3081 4900 7332 7613 785! 7887 8005 8698 9015 9338 9726 10167 1031! 10758 11073 11401 11702 12101 12313 13390 15211 15354 15636 15848 15892 18268 18621 18890 19071 19740 19857 19998 20552 21427 21867 21984 Nieten 2007 2170 2395 3491 3849 3853 3888 4W 5180 5549 5712 6471 6632 6641 6686 6956 7118 7244 7436 7503 7696 8114 8121 8594 8966 9464 11417 11875 12018 12965 1325! 13567 13700 13837 14275 14307 14765 14813 15185 15241 15522 16185 16663 16890 17302 17569 17831 18329 18795 19261 19534 20019 20056 20272 31» 21399 21836 Verbetering volgens officieel bericht: 3e HJsl 5e klasse: 21254 met 70.— moet zijn 21351 met 70. den. Ook een manier overigens om erntf af te rekenen want volgens veler inzichti en blijft de mop nog altijd de beste critiö Zoo iemand, dan heeft Dr. Göbbels dat vt begrepen. Micky Mouse en Adamsoi Het spreekt vanzelf dat de omvang de» verzameling met zijn geschreven, geïll® treercle en geheel getcekende moppen, ef bespreking uitsluit, maar het is bij voorbetó al typisch om vast te stellen hoe in vele» symbool geworden figuren der humoristisdl bladen, de scheppers van de humor vooif ven. Wie kent den „Bonzo" van den fjj gelschman Studdy niet of „Micky Mouse"] den Amerikaan Disney, of wel den kaalhfl digen Adamson met zijn breede mond, (I in eindeloozc series van vier plaatjes meest halsbrekende toeren maakt, wis hoofd, ofschoon honderdmaal platgedi telkens weer den goeden vorm aanneemt,»] reeds alle denkbare verkcersongelul meemaakte en ondanks den ea ried tui schen vorm van zijn uiterlijk den watf mensch in al zijn mcnschciijke gemoeds» wogingen zoo raak uitbeeldt? Zoo zijn er» van typen die hun rotsvast plaatsje in - wereld der gedrukte humor hebben in? nomen en zonder wier verschijning de mee?"' tijdschriften iets zouden missen. Zij werdc goede geesten van onze samenleving, war in de noodzakelijke korrel zout toch al »v dikwijls over het hoofd wordt gezien en® zijn het gebleven. Gebrek aan dlcipH®1 In betrekkelijk korten tijd is de ffl* J"®? digc collectioneur van moppen en gi'PI die dagelijks zijn bijdragen ontvangt uit! deelen der wereld, overbekend gewordcnM het dagelijksch leven fotograaf, adviseert! de beste, komieken, conférenciers en hurrl risten die uit zijn rijken voorraad ideeën k<l men putten en het ware interessant van den! beer Fechtner eens te kunnen vernemen inf hoeverre hij de jongste maatregel der Duit-| sche regcering, het „veto" tegen den politiei ken mon verantwoord en aannemelijk acht.i Dr. Göbbels heeft zich erover beklaagd dal de politieke grannenmakers een gebrek aafl discipline toonden. Daarin moest dus blijkj baar verandering komen en wee den humo rist die vanaf hot iongste decreet over denl ..gemuilkorfdcn Inch" zou durven reppen. Dat ware op zichzelf al een ernstig verboden grap 4

Schager Courant | 1939 | | pagina 10