Aanzienlijke uitbreiding van Neerlands grensbeveiliging DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Oorlog of vrede in Spanje? Palestina Achterstand in den vlootbouw dient zoo snel mogelijk ingehaald Tweejarige dienstplicht nog onbereikbaar Hare Majesteit roept Haar Commissarissen bijeen geen Joodsch tehuis Laan, Schagen. Te-1. 20. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1939. 93e Jaargang. No. 10802. UH9»rr cfer KV. Uitg.-Mir. „UoHondi Koorderlcwoftier" 112) 110 ltf! 1653 1911 2063 2811 3011, 31S 33M Wi I 6713 1 7031 7363 3 755v 1 7893 5 601? 0 815» 6 873( 6 9030 0 920) 8 953» 3 9853 ,9 10131 3 10271 '4 10511 )3 106» 19 1099» 32 in» 33 1141» 39 1171' 39 1190 52 121» B8 123» 70 129U 66 131® 39 1337 25 1375 99 1391 83 140® 87 14277 10 14545 93 1472" 58 149«5 14 152» 81 153» 53 155» 65 1677J 15#®. 90 16197 !90 16356 192 166» 199 169» .56 Hl» 17355 17607 17867 343 UW7 185 1816» 169 185» 351 188» 360 18975 159 192» 415 194» 693 197r „Met alle kracht moeten wij den vaderlandschen bodem verdedigen" 0 Voorloopig geen '0 contingents-uitbreiding J. J. C. van Dijk Minister van Defensie Geen Maginot-linie, geen ondergrondsche hangars binnen de vesting Holland. Het onmenschelijke karakter van het huidige oor logsbedrijf zal ongetwijfeld door een ieder worden erkend, aldus de minister in zijn zoo juist verschenen Memorie van Antwoord over de Defensiebegrooting voor 1939. Deze er kenning ontslaat ons echter, zoo zegt Excellentie van Dijk, niet van de verplichting om den vaderlandschen bodem met alle kracht te verdedigen. De regeering hoopt, dat zij, die van de noodzaak van een behoorlijke eri modern uit geruste weermacht voor Nederland overtuigd zijn, niet slechts zullen medewerken aan den opbouw, doch ook aan de instandhouding daarvan. Wèl beteekent dit een zware financieele en economische last, doch in verhouding tot wat andere volkeren voor hun bewapening moeten offe ren, is die last voor ons land toch minder zwaar. Onze weermacht kan wel degelijk eenige preventieve werking uitoefenen; de memorie herinnert in dit verband aan wat ons leger op dit punt tijdens den wereldoorlog heeft ge presteerd. Dl meening van enkele leden, dat alleen een stelsel van „collectieve defensie" voor ons land een aanmerkelijke kans op beveili ging zou opleveren, kan niet worden ge deeld. Na de Septembercrisis is door de betrokken hstaniies nauwkeurig nagegaan in hoeverre wsnelling van de mobilisatie in het alge- L"*~ en in het bijzonder van die van de in bestemd voor uitwendige veiligheid, tactisch mogelijk moet worden geacht. Opgrond daarvan zijn in het systeem tnkcle wijzigingen aangebracht, Wardoor eenige versnelling kan wor- dtnverkregen. Van een aanmerkelij- iversnclling van de mobilisatie zal tditer bij het huidige legerstelsel JKii sprake kunnen zijn, wil niet fc uitvoering van de mobilisatie gevaar worden gebracht. Dit vindt "Hoofdzaak zijn oorzaak in de om- alupigheid, dat van dc te vormen Wlogsonderdeelen geen vredesker- Wn aanwezig zijn en het vormen van deze kernen en het treffen van Voorbereidingen voor liet op voet van oorlog brengen van de oorlogs- Mderdeclen een bepaalden tijd vor deren. Daarbij komt, dat een algcheele wijziging •an het mobilisatiesysteem met alle desbe- «ellende voorschriften en de doorvoering "aarvan langen tijd zou vorderen, waaraan 01% de huidige omstandigheden niet kan 'Orto gedacht. Grensbeveiliging. D» In September 1.1. opgedane erva ren hebben aangetoond, dat het *Oodzakelijk is het aantal troepen "or de grensbeveiliging aanzienlijk alt te breiden. De noodige bevelen toartoe zijn gegeven. pjto de versterking van het terrein, waar- UJreeds verschillende voorbereidingen wa- ver- voortge- reecis verschillende voorbereidingen jVetroffen (gevechtsdekkingen gingen vernielingen), wordt voo Wat niet kan volkomen beletten van een plotselinge ^overschrijding kan uitsluitend geschie- w-m, r ^et hermetisch afsluiten van de 148 301» n-j[s biet een soort Maginot- of Siegfried- 2 - W" 2Ó6ïk 072 2ll|J vliegvelden, welke meerendeels 20679 "7 worden gedacht. Bouw i van ondergrondsche hangars op 534 212! &?en. ves^nR Holland moeten zijn ge- 21^- n' ls in verband met de grondgesteld- practisch niet mogelijk, tenzij ten koste enorme bedragen [jets kornenal)el,)alI°nS kan voorlo°PiS Aan verdere vergrooting van het contingent, zooals door enkele leden wordt gewenscht, kan voorshands, reeds om de groote kosten, welks zulks met zich zou brengen uit hoof de van kazernebouw en uitbreiding van beroepspersoneel, niet worden gedacht. De bescherming van onzen Ar chipel. De minister wijst er op, dat na de groote mogendheden (Engeland, Frankrijk Duitsch- land Rusland, Italië, Amerika en Japan) Nederland verreweg de grootste tonnage aan nieuwbouw van oorlogsbodems vertoont. Voorts mag niet worden voorbijgezien, dat de marine-luchtstrijdkrachten niet slechts op een hooger aantal eenheden worden gebracht maar ook overigens vrijwel geheel worden vernieuwd. Dit alles gepaard aan de zeer aanzienlijke personeels-uitbreiding mede tot het ver krijgen van een bemande reserve vormt zonder twijfel een krachtsinspanning waar op, ten bewijze van onze vasten wil om ons hier zoowel als overzee te handhaven, met eenige voldoening mag worden gewezen. Het plan Deckers- Naar aanleiding van de vergelijking, die een aantal leden maakte tussohen de onder handen zijnde plannen en 't plan-Deckers moge het volgende worden opgemerkt. Het plan-Deckers gaf slechts sterktecijfers voor het materiaal der zeegaande vloot, te weten kruisers, flottieljeleiders, jagers en onderzeebooten, doch repte noch van hel lichtere materiaal, noch van de luchtstrijd krachten. Ten aanzien van het eerstbedoel de materieel is het inderdaad juist om te zeggen, dat de bestaande plannen voors hands niet verder gaan dan het vlootplan van 1930, immers, alle krachten moesten worden ingespannen om den achterstand te dien opzichte in te halen. Een dergelijke vergelijking kan echter ten aanzien van het lichtere materieel en de luchtstrijdkrachten niet worden gemaakt omdat deze zooals gezegd buiten het plan vielen. Het standpunt dat de regeering ten aanzien van den omvang der mari tieme weermiddelen heeft ingeno men, is geen ander dan dat in den kortst mogelijken tijd de achter stand in het aan bouwprogramma, moest worden ingehaald, daarnaast is aan de aanschaffing van het lich tere materiaal een belangrijke uit breiding gegeven. Met de mogelijkheid om koopvaardijsche pen in" korten tijd geschikt te maken voor oorlogsdoeleinden, is en wordt gerekend. Werkloosheid en militaire ver plichtingen. Het onderzoek omtrent de werkloosheid, welke voor dienstplichtigen zou voortvloeien uit het verblijf in werkelijken dienst, is nog niet beëindigd, aldus lezen wij in de Memo rie van Antwoord inzake de Defensiebegroo ting voor 1939. Echter kan reeds thans wor den medegedeeld, dat telkens opnieuw blijkt, dat het aantal van bedoelde gevallen gering is en in de meeste gevallen van werkloosheid deze aan andere oorzaken dan aan de tij delijke afwezigheid voor het vervullen van militaire verplichtingen moet worden toege schreven. Invoering van een tweejarigen eerste-oefen- tijd zou hét zéér groote voordeel bieden, dat zou kunnen worden overgegaan tot een leger stelsel, waarbij reeds in vredestijd (nage noeg) alle oorlogsonderdeelen, zij liet niet op volledigen oorlogsvoet, aanwezig zijn, de mo bilisatie zou daardoor aanmerkelijk worden versneld, terwijl de paraatheid en de aanvoe ring tot een aanzienlijk hooger peil zou wor den opgevoerd. Een dergelijk stelsel behoort echter, in ver band met de daaraan verbonden zeer hoo- ge kosten, voor het tegenwoordige tot het on bereikbare. Defensie en fascisme Streng waakt de Nederlandsche regeering tegen door haar onge- wenscht geachte elementen in het officierskorps. In de Antwoordmemorie betreffende De fensie lezen wij met betrekking tot het De fensieverbod het volgende: Het toelaten van leden der Sociaal-Demo cratische Arbeiderspartij tot bedieningen bij Leger en Vloot is een gevolg van de princi pieel gewijzigde houding van deze bevol kingsgroep ten opzichte van de weermacht De leden van de nationaal-socialistische be weging zijn krachtens besluit van de regee ring uitgesloten van elk ambt in dienst van de rijksoverheid en mitsdien ook van bedie ningen bij de weermacht. De meening, als zouden kinderen van hen die, zelfs zonder lid van de N.S.B. te zijn, worden geacht ook maar in eenige mate met die beweging te sympathiseeren, van de of ficiersopleiding worden uitgesloten, is in haar algemeenheid niet juist, elk geval wordt afzonderlijk beoordeeld. Het is echter de taak van den minister om te waken tegen het binnendringen in het officierskorps zoo wel van reserve- als van beroepsofficieren, van door de receering onge wenscht geachte elementen. De geestelijke en moreele herbe wapening ter sprake. Men meldt ons van officieele zijde: H.M. de Koningin heeft ten paleize Noord- eind een bijeenkomst gehouden met de com missarissen der Koningin in de provinciën ter bespreking van de mogelijkheden, welke zouden kunnen leiden tot practisehe uitvoe ring van de denkbeelden ten grondslag lig gend aan de geestelijke en moreele herbe wapening. De minister van binncnlandsche zaken was bij deze bijeenkomst tegenwoordig. Dit nummer bevat 16 pagina's Twee lezingen: Verzet tot het uiter ste en een advies van Negrin den strijd te staken. Het fijne spel om Menorca De republikeinsche regeering beeft besloten zich opnieuw te Madrid te vestigen; Negrin en Del Vayo hebben te Valencia een onder houd gehad met. generaal Miaja, den op perbevelhebber der linksche troepen. Over dit onderhoud zijn twee, elkander volko men tegensprekende berichten. Het eerste, dat gezien Negrins hou ding in de laatste dagen het meest waarschijnlijk lijkt, zegt dat de re publikeinen den strijd in Centraal Spanje zullen voortzetten. Men schaart zich om Miaja en alle po gingen tot een krachtig verzet zul len worden ondernomen. De Daily Express geeft een andere lezing. Vol gens het Britsche blad zou Negrin Miaja juist geadviseerd hebben den strijd op te geven. Het orgaan schetst de belangrijke taak van de Britsche en Fransche regeeringen, welke thans aansturen op beëindi ging van den burgeroorlog. Deze zou volgende week eindigen. Een volgende stap van de Brit sche en Fransche diplomatie zou zijn Franco als wettig staatshoofd te erkennen. Franco zou worden geadviseerd als te genprestatie een generaal pardon te geven, de buitenlandsche troepen weg te zenden en geen inmenging van Italië en Duitsch- land in de Spaansche zaken meer toe te staan. Edel diplomatiek spel. Hoe het zij, in ieder geval hebben de Britten een fijn diplomatiek spel gespeeld. Zij hebben geduldig gewacht tot Franco's overwinning zeker was en hem toen de helpende hand toegestoken. Franco toont op zijn beurt er prijs op te stellen met Londen en Parijs op goeden voet te komen, omdat zijn "roote broers Hitier en Mussolini hem waarschijnlijk niet alleen willen laten loo- pen. Een Engelsche meesterzet is ook de ver» overing van Minorca geweest, welke zon der bloedvergieten is afgeloopen en bij wel ke gelegenheid de Italianen geen kans heb ben gekregen op het voor hen zoo belang rijke eiland te komen. De woede der Itali- aansche pers getuigt er van, hoe diep men daar het verlies van het diplomatieke spel letje voelt. De Fransche bladen vragen reeds of Madrid en Valencia eveneens niet 1 „symbolisch" bezet kunnen worden... DUITSCHE LUCHTVERDEDIGINGSZóNE. Het DeTde Rijk beschermt zijn West grens niet slechts tegen aanvallen te land, doch bereidt zich ook op luchtaan vallen voor. Op onze foto ziet men één van de enorme zoeklichtbatterijen, wel ke ten doel hebben een soort „lichtzone" te scheppen, waarin de vijandelijke vliegtuigen gemakkelijker te treffen zijn door 't achter de batterijen en op onze plaat nog juist zichtbare luchtafweergeschut. Op den voorgrond ziet men de met stroo afgedekte toegang tot een geheel gepantserde onderaardsche kazemat. DE BILT SEINT» Verwachting voor het geheele land: zacht weer, wisselende bewolking, geen regen van beteekenis, matige W. tot Z. W. wind. Algemeene vooruitzichten: Aan houdend zacht weer. Linkschen thans rebellen. Leon Blum (soc.) laakt de houding van de Fransche regeering, welke ondanks alle vroegere beloften van de regeering thans een rebel maakt en van Franco de regee ring. Algemeen venvacht men dat een scher pe reactie van Mussolini niet zal uitblijven Men rekent in Engeland weer op uitslagen op de tafel en uitbarstingen van woede- In Franco prijst men het dat hij Frankrijk zoo weinig moeilijkheden heeft bezorgd. Door met opzet zijn opmarsch in Catalonië te vertragen hebben de republikinsche sol daten gelegenheid gehad de grens over te komen. Ook het feit dat de vluchtelingen- stoet niet is beschoten, waardeert men. Luchtaanval op Minorca? Uit het rapport van den kapitein van de Britsche kruiser Devonshire blijkt dat ge durende de onderhandelingen op het eiland Italiaansche vliegtuigen bommen hebben laten vallen. Het Britsche schip werd door eenige bom scherven getroffen. Chamberlain zal Maan dag over en een ander een verklaring af leggen. Britsche agent naar Burgos ver trokken. Robert Nodgson, de Britsche agent bij de autoriteiten van Franco, is gisteren uit Lon den naar Burgos vertrokken, waar hij mor gen zal aankomen. Britsche diplomatieke kringen bepalen zich er toe er aan te herinneren, dat Hodgson de laatste dagen op het Foreign Office tal van besprekingen heeft gevoerd en dat hij derhalve in het bezit is van de noodige instructies voor de vervulling van zijn missie na de jongste gebeurtenissen in Spanje. DE EISCHEN DER ARABIEREN. Een sonvereine Arabisch- Pa'estijnscbe staat De Arabieren hebben een verkla ring uitgegeven, waarin zij zeggen, dat hun zaak berust op het natuur lijk recht van het volk om in het ongestoord bezit te blijven van zijn land. De poging om een Joodsch na tionaal tehuis t?e vestigen in Pales tina moet men laten varen. Het man daat moet worden afgeschaft en in de plaats daarvan moet een verdrag tot stand komen, gelijk aan het ver drag tusschen Engeland en Irak, tot instelling van een souvereinen Ara- bischen Palestijnschen staat. Voorts moet terstond iedere Joodsche im migratie worden gestaakt, evenals de landverkoopen. De Joodsche delegatie bijeen De Joodsche vertegenwoordigers op de Pa- lestijnsche conferentie en de Britsche regee- ringsvertegenwoordigers hebben elkander gistermorgen in het St. James paleis weer ontmoet. De bijeenkomst had ten doel Mac- Donald de gelegenheid te geven opmerkingen der regeering te doen hooren. Oneenigheid in het kamp van gematigde Arabieren. Gemeld wordt dat Nasjasjibi voorzitter der Nationale Verdedigingspartij plotseling ziek is geworden. Zooals bekend is medegedeeld, dat de Arabische delegaties, t.w. van den ex-Moef ti en van de "partij van Nasjasjibi tot over eenstemming waren gekomen. De publica tie hiervan volgde na een bezoek van zekere gedelegeerden van dc partij van de ex- Moef ti aan Nasjasjibi's hoofdkwartier, waar zij, naar verluidt, er in slaagden toegang te verkrijgen tot het vertrek van laatstgenoem de, zonder tusschcnkomst van andere gede legeerden. Toen de andere gedelegeerden zich echter bewust werden van het besluit van Ragheb Bey kwam het tot een stormachtig tooneel, waarbij Fakhri Bey en Nahasjibi dreigden naar Palestina terug te zullen keeren. Laatstgenoemde kon echter overreed wor den voort te gaan met zijn werkzaamheid als adviseur der delegatie van de nationale verdediging-partij, doch er is een tamelijk hevige klove ontstaan. Het is nu niet waarschijnlijk, dat Rag- hed Bey zal deelnemen aan de besprekin gen met de Britsche regeering voor de aan komst van zijn medegedelgerde uit Jeruza leen*

Schager Courant | 1939 | | pagina 1