Deterding DE WERELD Nog geen nieuwe belastingen per I Mei TRIÜMPH -'N TRIOMF VAN SMAAK a. ten grave gedragen De N.A K. verweert zich Gevaarlijk spel aan de grens van Mandsjoekwo Piloten paraat! Postvlucbten op Indië Eerste Kamer BEGROOTING VAN FINANCIëN EN NOODWETJE TEGEN DE WILDE BUSSEN AANGENOMEN. GEEN PUBLICATIES OVER HET EGALISATIEFONDS. Het noodwetje tegen de wilde auto busdiensten is gisteren na een leven dige discussie en een verdediging door den minister van Waterstaat, met 19 tegen 14 stemmen door de Eerste Kamer aangenomen. Tegen stemden de heeren de Zwaan, ter Haar, Pollema en de voorzitter (al len c.h.), Reinalda, Wiardi Beck- mann, Vorrink en van de Bilt (allen s.d.), de N.S.B. en de beide V.D. Vervolgens is aan de orde de begrooting van Financien voor 1939. Eerste sprekers zijn de heeren van Voorst tot Voorst (r.k.) en van Rappard (lib.) die wijzen op de zwa re lasten, rustende op de landgoederen. Eerstgenoemd woordvoerder ziet met be drukt gemoed de verzwaring van belastin gen voor het geheele volk tegemoet. De hr. Pollema (c.h.) acht bij een zweven- den gulden een sluitend budget niet de eer ste, maar de tweede post. Spr. keurt het af dat de regeering weigert, eenigc mededee- ling over het egalisatiefonds te doen. en vraagt opening van zaken. De minister van Financien moet, aldus de heer von Bönninghauscn (n.s.b.) niet de be waker zijn van het kapitaal der volksvreem den, van het internationale kapitalisme. T.a.v. het egalisatiefonds geeft de minis ter slechts orakeltaal te hooren. Zullen we vraagt spr. bij een internationaal conflict over nns eigen goud kunnen beschikken? De heer de Zeeuw (s.d.) keurt het af in den president van de Nederlandsche Bank, dat hij openlijk zijn afkeuring hoeft uitge sproken in het regeeringsbeleid. Spr. bepleit voorts opheffing van het bankgeheim. De minister antwoordt. De minister van Financien, de hoer de Wil de, zegt dat niet alleen houders van land goederen klagen over den druk der perso- neele belasting. Spr. kan zijn voornemens ten deze nu nog niet mededeclcn. Met 1 Mei zul len ze nog wel niet kunnen zijn ingevoerd. Inzake opheffing van het bankgeheim •wordt liet advies van den Economischcn Raad afgewacht. Spr. betoogt dat onze belastingheffing stel lig een sociaal karakter draagt. Het Werk fonds is geen Duitsche nabootsing. T.a.v. het Egalisatiefonds moet spr. met den heer Pol lema wel van meening verschillen, trouwens een minister van Financiën moet altijd in de eerste plaats streven naar een sluitend budget. Spr. is niet geneigd tot publicatie van de vroegere gesties van het egalisatiefonds, want daaruit zouden speculanten ook de toekomstige gesties kunnen opmaken De minister merkt op, dat het Egalisatiefonds er in geslaagd is den gulden stabiel te houden. Snr. deelt, nog mede, dat de nieuwe be lastingplannen zeker niet op 1 Mei kunnen worden ingevoerd. Na re- en dupliek wordt de begrooting van het departement van financiën voor 1939 z. h. st. aangenomen (aantcckening, dat de N.S.B.-fractie tegen is). De vergadering wordt te 3.35 uur verdaagd tot a.s. Dinsdag één uur. Dc heer Dc Raad terecht Nog veel onopgeloste raadsels. Terwijl de politie en de familie met veel moeite de verblijfplaats trachtten te ontdek ken van dezen sinds 14 Januari spoorloos verdwenen Indischen verlofganger, den heer de Raad, bracht gisteren een telegram uit Brussel de familie de mededeeling, dat hij zich in goeden welstand aldaar ophield ten huize van een predikant. De Utrechtsche recherche kan over deze zonderlinge verdwijning en terugkeer van den heer de Raad geen nadere mcdedeelin- gen verstrekken, aangezien het een en an der zich buiten den strafrechter om in familiekring heeft afgespeeld. Nederland gaat zich droogscheren In Maart op de Jaarbeurs. Naar de Tel. meent, zal Philips op do Utrechtsche Jaarbeurs, diq van 11 Maart tot 23 Maart. a.s. gehouden wordt, met een ge heel nieuw product, een droogschcerappa- raat van een nieuw type komen. Het sys teem, waarop deze nieuwe vinding berust is geheel afwijkend van de tot nu toe be staande systemen en wordt beschermd door eigen patenten van Philips, waarvoor de re gistratie in het buitenland is aangevraagd. Naar men ons mededeelde, zal de prijs van dit apparaat beneden de f 20 gulden liggen- De tot nu toe bestaande Amcrikaansche droogscheerapparaten hebben een langwer pigen kop, waaronder een mesje heen en weer beweegt. Het Philips-apparaat heeft een platten, ronden kop ter grootte van een kwartje, waaronder een mesje permanent ronddraait. Naar men ons van de zijde van Philips meedeelde, is dit het eerste droog- scheprapparaat, dat werkelijk de haren af sniidt en niet afknipt. Bij normaal gebruik kan het ronddraaien de niesjo ongeveer vijf jaar mee, alvorens het versleten is. Tiet apnaraat is zoo gecon strueerd, dat het voor alle voltages gebruikt kan worden. Het ronddraaiende mesje brengt het voor deel mee. dat geen oefening noodig is om van het apparaat voldoende profijt' te kun nen trekken. Aan de laatste rustplaats van een groot Nederlander. Op het landgoed Dobbin in Meck- lenburg is gisteren onder groote be langstelling het stoffelijk overschot van sir Henry Deterding, oud-direc teur-generaal van de N.V. Koninklij ke Nederlandsche Petroleum Maat schappij, ter aarde besteld. De Ne derlandsche en Duitsche vlaggen waaiden op het landgoed halfstok. Talrijke prominente figuren uit de petro- leumwcreki woonden de plechtigheid bij. Er waren kransen van de Nederlandsche regee- ring, van Rijkskanselier Hitier, van gene- VIRGINIA raal-veldmaarschalk Goering, van den Rijks stadhouder van Mecklenburg, van ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de Konin klijke Nederlandsche Petroleum Maatschap pij, van Walter Clark Teagle, president van de Satndard Oil Company, van de maat schappij „Rhcnania", van dc „Ossag" te Hamburg en van tallooze andere personen en instellingen. Rede van den heer Kessler. Aan het graf werd gesproken door den directeur van de Koninklijke den heer J. B. Aug. Kessler, ook uit naam van de commis sarissen en van het employc-corps van de Koninklijke Shell-groep.. Wij staan hier aan de laatste rustplaats van een groot Nederlan der, aldus de heer Kessler, die scherp uit deed komen, welk een ongewoon begrip „rustplaats" is voor een man als Detei'ding. Gedurende drie dozijn jaren heeft dë overle dene van de zaak, waarvan hij aan liet hoofd gesteld werd, een bedrijf weten te maken, ge kend en geacht over de geheele wereld en wat nog meer zegt, kerngezond in al zijn geledingen. Deze zaak, zoozeer zijn schep ping, is in den tegenwoordigen tijd een hoop gevend voorbeeld van welk een schoon ge bouw op internationale samenwerking, ge baseerd op appreciatie en begrijpen van de uitccnloopcnde mentaliteiten in de verschil lende declen der wereld, kan worden opge trokken. Zijn drijfkracht en zijn toewijding aan het groote werk, dat hij tot het zijne gekozen had, waren een voortdurende en nimmer verflauwende aansporing voor ons, jonge ren. Zijn wezen, of hij al dan niet zelf ter' plaatse aanwezig was, was steeds voor ons als een baken voor het eigen werk. Als ik zou zeggen, dat wij, die de verant woordelijkheid dragen -zijn schepping voort te zetten, nu de geest van dezen grooten- man moeten missen, zou dat inderdaad niet juist zijn. De invloed, dien hij gedurende zijn lang actief leven op ons -allen - hoeft- gehad, zal nimmer verdwijnen. Daarvoor was zijn ka rakter te sterk, zijn plaats te groot. De heer Kessler besloot met eenigc harte lijke woorden tot de kinderen van den over ledene en tot Mevrouw Deterding. Dappere vrouwen worden gehuldigd In het. concertgebouw te Amsterdam zul len Dinsdag 1-4 Februari a.s., de dames Peyters. mevrodw Peyters en haar 20-jari- ge dochter gehuldigd worden, naar aan leiding van haar kranige daad tijdens den hevigen brand, die onlangs in haar huis heeft egwoed en waarbij mevrouw Peyters haar kinderen en zichzclve redde, door van 12 meter hoogte in het vangzeil van de Amsterdamsche brandweer te springen. Het ligt in de bedoeling om aan moeder Peyters en dochter een voor de omstan digheden van liet gezin passend huldeblijk de lieer Peyters is werkloos aan te bieden. Onze politiek van neutrale zelfstandigheid in gevaar? DE HEER VAN VESSEM IS ER BLIJKBAAR BANG VOOR! Het Eerste Kamerlid de heer Van Vessem (N.S.B.)heeft aan den minister van Alge- meene Zaken, en aan de' ministers van Bui tenlandsche Zaken en van Defensie een aan tal vragen gesteld betreffende de uitwisse ling van inlichtingen omtrent technische punten, verhand houdende met defensie-aan gelegenheden met de Britsche regeering. welke zaak door den onderstaatssecr. in 't Lagerhuis is aangeroerd. De heer Van Ves sem vraagt, sinds wanneer zoodanige uit wisselingen van inlichtingen met de Britsche regeering plaats vindt en sinds wanneer iets dergelijks als normaal moet worden be schouwd. Vinden zoodanige besprekingen ook plaats met andere buitenlandsche regee ringen dan de Britsche, en zoo ja, welke? De heer Van Vessem vraagt verder: Hebben de ministers zicb ervan overtuigd, en zoo ja, op welke wijze, dat. andere regee ringen en zoo ja, welke, zoodanige bespre kingen van de Nederlandsche rcgecring met één of meer buitenlandsche regeeringen niet beschouwen als in strijd met een Ne derlandsche politiek van zelfstandige neu traliteit en als een aanwijzing, dat de Ne derlandsche regeering het voornemen zou hebben aan een. eventueel toekomstig gewa pend conflict deel te nemen aan de zijde der mogendheid, waarmede zij gewoon is inlich tingen omtrent defensie-aangelegenheden uit te wisselen? Luidt het antwoord op deze vraag ont kennend, aldus de heer van Vessem, zijn de ministers dan niet van meening, dat zooda nige besprekingen Nederland ernstig in ge vaar brengen om in een eventueel toekom stig gewapend conflict tusschen andere mo gendheden betrokken te worden? Oude Poort op het Binnenhof blootgelegd Interessante vondst in Den Haag. Tijdens,het-sloopen van de panden in de Hostfaat, den Hofringel end en Hofweg zijn naar 't Hsb.,meldt, de fundamenten blootgelegd van een poort, welke vroeger behoord heeft tot het gebouwencomplex va li het Binnenhof. In vroeger eeuwcri was er namelijk aan de zijde van den Hofcingel niet één poort welke er thans nog1- is doch waren er twee poorten achter elkaar. Toen de Hof cingel werd gedempt verviel de noodzake lijkheid van die tweede poort en toen er vervolgens ter plaatse werd gebouwd, heeft men die poort afgebroken. Blijkbaar heeft men de fundamenten van dc poort in den grond gelaten en die heeft men thans b.ij het sloopen van de oude panden ter plaatse, 'weer gevonden. Duide lijk is op liet oogenblik te zien, dat op de plaats van die tweede poort vroeger water heeft gestroomd. Die tweede poort heeft gestaan ongeveer ter hoogte van het vroe gere hotel Dc Gouden Leoiuv in de Hof straat, het tegenwoordige House of Lords. De conservator van het Haagsche ge meente-archief, de lieer Arntzenius, heeft zich van de historische juistheid van de vondst overtuigd. Dc „eenige keuringsorganisatie" Meermalen wezen wij onzen lezers op de scherpe actie welke hc.t Hsb. voert tegen den N.(cd.) A(lgcmcenen) K(euringsdienst). Thans publiceert het blad een verweer van den secretaris van den N.A.K., ir. J. Sieben- ga, welk verweer wij hier laten volgen: „De N.A.K. werd in 1932 opgericht als resultaat van een rapport van een, op initia tief van den toenmaligen waarnemenden di recteur-generaal van den Landbouw (ir. Th. J. Mansholt) ingestelde voorbereidingscom missie, welke tot taak had, eenheid in het Xed. keuringswezen te brengen. De eenige keuringsorganisaiae. Niet alleen werd de N.A.K. de, krachtens de Pootaardappelvvet bedoelde centrale keu ringsinstelling, doch doordat alle bestaande keuringsdiensten hun keuringen overdroe gen, ook de eenige keuringsorganisatie in Nederland. De reorganisatie had derhalve niet alleen betrekking op dc gewassenkeuringen voor aardappelen, granen, peulvruchten en land- bouwzaden, doch ook op de door enkele tuin bouworganisaties aangevangen keuringen v. tuinbonwgowassen, alsmede op het toezicht op de teelt en de controle op de aflevering van origineelc landbouwzaden, in 1928 ont slaan ingevolge een overeenkomst tusschen de in den Xederlandschen kweekershond ge organiseerde kweekers van landbouwgewas sen en hot Centraal Comité voor de keuring van gewassen. Do N.A.K. nam de regeling over. De Com missie v. Toezicht bestaat thans onder voor zitterschap van den Directeur v. h. Instituut v. Plantenveredeling uit 8 personen, ondc'i wie 4 Ned. kweekers (dr. Mansholt, dr. Du- dok van Heel, dr. Dorst en ir. Koopman), één importeur van buitenlandsche rassen, «momenteel vacature aangezien de Kwcc- kersbond daarin nog niet heeft voorzien) en één vermeerderaar. Van 1928 tot 1 Mei 1938 stonden de ver meerderingen van alle rassen der Ned. en buitenlandsche kweekers van landbouwge wassen onder toezicht van deze commissie en krachtens de gesloten overeenkomst met de N.V. Landbouwbureau Wiersum zal deze toestand voor den oogst 1939 zijn hersteld, zij het tijdelijk, in afwachting van de nadere be slissing omtrent het Ned. keuringswezen in gevolge de besprekingen in de commissie- Kutgers. Overleg met de kweekers. In overleg met of na gevraagd advies aan deze commissie, soms na bespreking in een vergadering met alle Ned. kweekers en ver tegenwoordigers van buitenlandsche kwee kers, zijn de onderscheidene voorschriften en normen voor het toezicht op de teelt en de controle op de aflevering van origincele za den van landbouwgewassen tot stand geko men of werden voor bijzondere punten richtlijnen vastgesteld. Tot zoover de heer Siebenga, wiens be toog door het Hsb. van een commentaar wordt voorzien, waarin het blad zijn beken de standpunt tegenover den N.A.K. hand haaft. PUBLICATIE STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. Do Ncderlandsohe Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 6 tot en met 11 Februari 1939, zal bedra gen f 1.75 per 100 kg. voor groene erwten door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteits klasse C, en fl.25 per 100 kg. voor voeder- erwten, gedenatureerd door telers, die deze zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatu reerd en voldoen aan de kwaliteitseischen, zal f2.15 per 100 kg. bedragen. 's Gravenhage, 10 Februari 1939. (Adv.) Schietpartij tusschen Sovjet-Russi sche ruiters en Japanners. Bru tale stukjes van Mongoolsche troe pen. JAPANSCHE DRUK OP RUSLAND. Donderdagmiddag te ongeveer half vier hebben dertig Sovjet-Russische cavaleristen plotseling in de buurt van Toengning (provincie Moetang- kiang, Mandsjoekwo) het vuur ge opend op Japanneezen en een Ja- panschen ambtenaar gewond. De Japanners waren op weg naar een ontmoeting met Sovjet-vertegenwoordigers om vier stuks vee in ontvangst te nemen, die door Russische militairen begin van dit jaar bij Toengning waren weggevoerd. De uitlevering der dieren was door de Sovjet-autoriteiten overeengekomen bij be sprekingen met den diplomatieken commis saris van Mandsjoekwo te Cherbin. Twintig minuten later opendon de Rus sen opnieuw het vuur uit machinegeweren. De Japanneezen, die niet tot het leger be hoorden, waren daardoor verplicht terug te keeren. Autoriteiten van het departement van buitenlandsche Zaken van Mandsjoekwo hebben direct bij de Sovjets geprotesteerd. Grensoverschrijdingen door Mon goolsche troepen. Naar thans eerst bekend wordt, zijn op 16 Januari zes man der geregelde troepen uit Buiten-Mongolië over de grens van Mandsjoekwo gekomen, zij hebben 1501) schapen en twee kameelen uit de buurt van Yentsjoe weggevoerd, nadat zij de herders hadden beschoten. Don volgenden dag kwamen op nieuw twee soldaten over de grens. Zij ontvoerden een vrouw en 1800 schapen uit de buurt van Aneegabal. Op 4 Februari zijn wederom ver scheiden militairen uit Buiten- Mon golië over de grens gekomen. Zij hebben een Mongool en vijftig scha pen uit Jaminhodok ontvoerd. Japansche. druk op Rusland. Welingelichte kringen te Tokio vernemen, dat verscheidene Japansche oorlogsschepen in het begin van deze week naar Rasjin zijn gezonden, een vlootbasis op Korea tegenover Wladiwostock, ten einde druk uit te oefenen op de U.R.S.S. tijdens de onderhandelingen over de visscherijzaak. f 30 millioen meer voor het Ned. Ind. leger Bij den Volksraad is ingediend een sup- pletoire oorlogsbegrooting met een crcdiet- aanvragc van f 30.325.000, welk bedrag be stemd is voor: a. vervroegde tenuitvoerlegging van voor genomen maatregelen ter verdere verster king van het leger; 1). versnelde uitvoering van verschillende andere voorzieningen, met welker uitvoering reeds ccn aanvang is gemaakt; c. voortzetting van enkele reeds in uit voering zijnde maatregelen; d. uitvoering van enkele nader noodig ge bleken nieuwe maatregelen. De onder a genoemde maatregelen omvat ten volgens de N. R. Crt. op materieel ge bied: le. verdere uitbreiding van de luchtaf- weermiddelen, o.m. ten behoeve van 't veld leger; 2e. versterking van de mobiele artillerie van liet veldleger; 3. verdere uitbreiding van de uitrusting van het leger, zoowel op Java als in de bui tengewesten, met automatische en andpre wapenen; 4c. verdere uitbreiding van de genie-uit rusting van het veldleger; 5e. aanschaffing van de individueele uit rusting voor, alsmede de huisvesting van het personeel, waarmede het leger met het oog op de hiervoor opgesomde maatregelen zal zijn uit te breiden. op personcelgcbied: vorenbedoelde uitbreiding van de leger- sterkte; het. ligt in het voornemen, deze uit breiding zoo spoedig mogelijk te verwezen lijken in hoofdzaak door toepassing van een stelsel van kort-dienstverband. De onder b bedoelde maatregelen betref fen oa. voorzieningen op liet gebied van luchtbescherming, de onder c genoemde, ni hoofdzaak uitbreiding en verbetering van dc grondaccomodatie der luchtstrijdkrachten in de onder d bedoelde, de aanschaffing van materiaal voor de kustverdediging. Actief dienende officieren als commandant van een luchtver dedigingskring. De keuringseischen, welke aan de adspi- rantvliegers worden gesteld, vormden tol. dus ver geen beletsel om in bet. vereischte aan tal vliegers te voorzien, deelt de minister van Defensie in de heden verschenen begrooting ^an zijn departement m^de. De minister streeft er naar op het tijdstip, vaarop de lucht vloot compleet is, ook het 'aarvooj* benoodigde aantal vliegei-s aanwe- ig te doen zijn. Het aanwijzen van actief dienende of ficieren voor het vervullen van de functie van commandant van een luchtverdedigingskring, mankt hij den minister reeds een punt van over-weging uit. Waar zulks maar eenigszins mogelijk is, worden de bestellingen voor de weermacht bij de binnenlandsche industrie geplaatst-. Vertrek van Aankomst te Omreis) |Mcdan 10 Febr.taand. Febr. (heenreis) lBa5ra 10 Febr' l,odhp- 10 Feb'. üerfiRreis) i,odhp- 10 HBaKd- 10 (heenreis) Napcis 10 Febr. Alex. 10 Feb, aê™Breis) Ncdan 10 Febr.jRanK. 10 Febr. in_w e inig woorden Het oproer in Roemenië. Zware straffe zijn gevallen in de zaak tegen de leden der IJzeren Garde in Roemenië, beschul digd van oproer. Voor het eerst zijn dool vonnissen gevallen. Deterding's landgoed aan Duitschland ven maakt. Sir Henry Deterding heeft in zijn testament zijn landgoed Dobbin, met uitzondering van het woonhuis en het park vermaakt aan de „Friedrich Heinrich- stichting", die zich vooral de opleiding ,van jonge landbouwers ten doel stelt. De Maria de Larrinaga. De „Veendam", het Nederlandsche schip dat het zinkende Britsche stoomschip „Maria de Larrinaga" - te hulp is gesneld, heeft haar pogingen op- gegeven, nadat wrakhout van het veron gelukte schip was gevonden. De „Orzel" in dienst gesteld. Te Gdynia is gisteren de Poolsche duikboot „Orzel", die in Januari te Vlissingen van stapel is gcloopen, in dienst gesteld. De verdediging van Frankrijk. De voltab lige vergadering der landsverdedigings commissies van den Senaat heeft haar werkzaamheden beëindigd. De conclusies der rapporteurs werden aanvaard en een motie werd aangenomen, waarin vertrou wen wordt uitgesproken in de regeering om aan do landsverdediging alle noodigo impulsen te geven volgens de voorstellen der rapporteurs. Massale hulp aan Spaansche vluchtelingen, De Britsche regeering heeft besloten een verdere directe bijdrage te leveren van 10.000 pond aan de internationale commis sie tot hulpverlecning aan uit Spanje ge vluchte kinderen. Indien aan het einde der maand zulks noodig mocht zijn, zal nog een bedrag van f40.000 pond worden beschikbaar gesteld, zoodat de geheele bij drage dan 120.000 pond zal heloopen. An dere landen, met inbegrip van België, Ne derland, Noorwegen en Zweden hebben meer dan 100.000 pond beschikbaar gesteld^ terwijl de Yereenigde Staten graan hebben geleverd. PoolschRussisch handelsverdrag gesloten, Na drie weken onderhandelen is een Pool sche delegatie, bestaande uit zeventien le den, met de Sovjet-regeering tot overeen stemming gekomen inzake de onderteeke- ning van ccn uitgebreid handclsaccoord. Engeland een „verschrikkelijke vijand". - In een rede beeft Sir Samuel Hoare gezegd, dat Groot-Brittannië naar zijn overtuiging nooit zal komen te staan tegenover een duikbootongevaar op een schaal als men in den wereldoorlog te boven was geko men. De productie van vliegtuigen is met sprongen vooruitgegaan sedert, de crisis van September, met het resultaat, dat de Britsche luchtstrijdkrachten een verschrik kelijke vijand zouden zijn van iederen mo gelijken aanvaller. Roosevclt heeft griep. Roosevelt heeft vaa zijn geneesheer opdracht gekregen in bed te blijven. Volgens den geneesheer van het Witte Huis de president lijdende aan een lichten aanval van griep. Het is mogelijk, dat hij het geheele weekend het bed zal moeten houden. Prinses Kyra van Rusland bevallen. Ik; gemalin van Ludwig Ferdinand van Prui sen, groothertogin Kyra van Rusland, heeft het leven geschonken aan een zoon. Duitsch piloot verongelukt. Op zijn thuis vlucht van Australië is de Duitsche piloot eerste luitenant Pulkowsky, gistermiddag in Madras tijdens een demonstratievlucht neergestort en om het leven gekomen. E?i Indisch passagier kwam tevens om he leven. Fransche millioenendieven gearresteerd, - Te Nico is een medeplichtige van Robert Bacquic en zijn vader Luis Bacquie, da beidé oplichters, die voor een waarde van zes millioen francs gestolen hebben van een bankbedrijf, gearresteerd. Het is een Nederlander, zekere van den Corput» Spoorwegverbindingen met Tsjecho-Slow»- kije hersteld. Alle spoorwegverbindingen tusschen Hongarije,. Slowakije en de Kar" pathische Üekrainc zijn thans practiscli hersteld. Het een dezer dagen door Boe dapest. genomen besluit deze verbindingen te horstellen, waarop ook door Berlijn bij het bezoek van Osaky krachtig is aange drongen, maakt 'n einde aan een toestand die verscheidene maanden geduurd heeft. 3itler spreekt zijn officieren toe. HitW heeft Vrijdag in het gebouw van de Krolt üpera con toespraak gehouden tot de troe pencommandanten over de taken en de plichten van den officier in den natio- naal-socialistischen staat. Hierna waren de officieren te gast bij den rijkskanse- lir in de nieuwe rijkskanselarij. Amerikaansche vliegtuigen naar Engeland Het staatsdepai tement heeft medege deeld, dat in Januari vergunningen rijn verleend voor den uitvoer naar Engeland van militaire vliegtuigen tot een bedrag van 4 millioen dollar. In dezelfde maand worden naar Engeland vliegtuigen en an der oorlogsmateriaal verscheept tot een bedrag -van 1.443.000 dollar. Medewerkster van Gliandi eet niet meer. H Mcj. Mani Ben Patel, die gelijk m(t| jnevr. Gliandi is gearresteerd, is in hon gerstaking gegaan, omdat zij van mevr- Ghandi gescheiden gehouden wordt.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2