'IE Bi} »s ct ROODE STER iUITENL ANDSCH ©VERZICHT Polderlasten van Callantsoog met !♦- verlaagd [HEI Alkmaarsche Kaasmarkt Ingezonden Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Zaterdag 11 Febrüari 1939 Derde blad Geen uitstel meer van lastenbeta- ling. Inning door het Hoogheem raadschap ter sprake. Rekening 1938 en begrooting 1939. Stemmen tegen de lastenverlaging. Allen over één kam bij den zomerschouw. stemeerechtigde ingelanden van den Pol- aer Callantsoog vergaderden gistennorgon In Hotel De Haan, onder voorzitterschap Van dei heer P. J. Kruisveld, dijkgraaf; se- èretaris de heer nar. D. Breebaart Ks. De voorzitter opent de vergadering en spreekt zijn voldoening over de goede op- i0neS notulen, gelezen door den secretaris, «orden goedgekeurd na een opmerking van jen heer v. d. Plas, welke niet van ingrij penden aard is. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Door den heer Roggeveen is ontslag ge laafd als secretaris van den Polder, welk nnfslae eervol is verleend. Benoemd als zoodanig is de heer mr. D. Breebaart Kz. te fchagerbrug. Ged. Staten keurden eenïge besluiten coed" betreffende conversie geldlêeningen het aangaan van een rekening-courant overeenkomst. De inning der lasten. aalwcfi Door het Bestuur is besloten geen uitstel meer te verleenen bij de be taling der lasten. Voor 1 Januari moeten de lasten dus binnen zijn. De heer Toes vaagt inlichtingen omtrent het innen der lasten door het Hoogheem-, rapgS°^cretaris deelt mede, dat dan het Polderbestuur geen enkele bevoegdheid ver liest, het Hoogheemraadschap voert de ad ministratie. De termijn van betaling is 1 October, de practijk brengt mede, dat eerst na 1 December aanmaningen worden uitge reikt. De kosten bedragen voor den Polder f 25 k f 30 per jaar, eventueel 12 ets. per aanslag. De kosten van de eerste opzet be dragen f 50.—, maar anders moeten we, zegt secretaris, een nieuwe legger maken, welke een uitgave van f 60.— zal vragen. Er zal Reglementswijziging door Provinciale Staten neodig zijn. De.Voorzitter antwoordt op een desbetref fende opmerking, dat de Polder de inning liever in eigen hand houdt. De heer Toes wil toch voorstellen de in ning in handen van het Hoogheemraad schap te' stellen. De heer 'Zeeman zegt, dat de omslag evengoed wel binnenkomt, onze penning meester is secuur genoeg. De heerRéiiorst zegt, dat men onvoorbe reid tegenover het voorstel van den heer Toes staat. Beter is dat bij een volgende vergadering dit punt op de agenda komt. Infusschen kan dan een oordeel gevormd worden. De heer Toes trekt hierop zijn voorstel terug. Wijziging Ambtenarenreglement. Aan de orde komt een voorstel het Amb tenarenreglement voor den Polder te wijzi gen. Het betreft hier een administratieve wijzizing, welke zonder discussie wordt goedgekeurd. Ruiling van grond. Voorstel tot opnieuw vaststelling van een Mh'rit tot ruiling van grond met de „Nd - Hollandsrhe Levensverzekering Maatschap pij NV. van 1891", gevestigd te Alkmaar. Komen geen nieuwe gezichtspunten M»r voren; het voorstel wordt z.h.s. aan- g(éhmen. Fraude-verzekering. Voorstel tot het aangaan van een verze- fcerinz Wegens beheer van den penninrr- mwiter. De jaarpremie bedraagt f 8.50 per JUT. D? heer Rehorst zegt, dat de gemeente bij eon andere instelling veel goedkooper te- rwht kon. De secretaris licht toe. dat de voordceligstc oplos«ine is gezocht. Misschien staan de ^meenten echter solieder bekend (Gelach). Het voorstel wordt hierna aangenomen. Rekening 1938. Volst de mededeoling van de door de Commissie van 3 ingelanden vastgestelde rekening over het dienstjaar 1938, bedoeld artikel 139 van het Algemeen Water- Khaosrecdemont voor Noordholland. D® heer Bakker deelt mede. dat de ont- 'Wgsten hebben bedragen f 19.000.28. de ""naven f 19.120.96. Nadeclisr saldo dcrhal- v'120.68, Per 1 Januari j.1. was echter 'ré aan lasten etc. te vorderen f 627.37. Benoeming nieuwe commissie j®oeming der Commissie van drie inge- lanoon, tot onderzoek en vaststelling der re- over het dienstjaar 1939. Gekozen Non de hoeren Bremer, Raken en Zwaan, ^«serves de heeren de Graaf en Rehorst. Begrooting 1939 Behandeld wordt ct« begrootinq v»or het dienstjaar 1939, waarbij Dijkgraaf en Heemraden voorstellen de polderlasten met f 1.per h.a. capabel land te verlagen en derhalve ivast t« stellen op f 10.per h.a. Ver- voor niet-capabel en nollen- De heer Glas zegt, dat de omslag hier in "t geheel niet hoog is. De voorzitter is het hiermede eens. De heer Bremer merkt op, dat er nog veel slootwerk te verrichten is. De voorzitter is het hiermede ook eens, maar om het slootwerk krachtig aan te pak ken vindt spr. toch niet verantwoord. De heer Rehorst gaat met het voorstel accoord, het Bestuur heeft de zaak immers grondig bekeken. Of is er weer een meer- en minderheid in het Bestuur? Dan wordt het moeiiijker. De voorzitter antwoordt, dat het voorstel is van het Bestuur in zijn geheel. Het voorstel wordt hierna in stem ming gebracht en aangenomen met 18 tegen 7 stemmen, waarmede de begrooting dus is vastgesteld. Rondvraag. De heer Kater uit een klacht inzake het ontvangen van water. De sloot bij Boekei is geen sloot om er water door te krijgen. De voorzitter zet uiteen, dat de schuld niet geheel bij den Polder liet. Ook de ingelan den zullen moeten medewerken. De heer van Honschooten klaagt over den waterafvoer van een akker. De voorzitter zegt in de toekomst verbe tering toe. De heer Jb. Bakker spreekt over den zo merschouw. Spr. zou allen over één kam willen scheren. Eén datum en geen uitstel. De voorzitter wijst op de moeilijkheden van deze materie. Soms zijn er gegronde redenen voor uitstel. Men is ziek, of er iets dat voorgaat. Spr. voelt echter veel voor het idee van den heer Bakker. De vergadering gaat er mede accoord, dat geen uitstel meer wordt verleend. Vervolgens wordt gesproken over de ver breeding van den duiker aan het eind van den Uitlamlschen weg. De heer Oskam dringt op grootere verbreeding aan, de voor zitter gelooft, dat de verbreeding, welke men op het oog heeft, voldoende zal zijn. Wat betreft de niet-geldige volmacht van den heer Blom, deelt de voorzitter mede, dat de schuld van een en ander niet ligt bij het Bestuur, maar bij den landheer van den heer Blom. Hierna sluiting. Met f 21.— was de hoogste markt onveranderd. De meeningen over de gang van zaken in het algemeen waren verdeeld. Sommigen vonden den verkdöp beter, anderen minder dan een week terug. De middenprijs bedroeg o.L even f 20.f 21. De tendens bleef goed, niettegen staande een iets stugger verloop. De ze tendens baseerde zich in hoofd zaak op een extra-contingent voor Duitschland ad ongeveer een half millioen k.g., waarvan in hoofdzaak Friesland en Zd. Holland echter pro- fiteeren. Wel gaat dit kwantum ten koste van het derde kwartaalcontin gent van 1939, doch dat is nog ver. De aanvoer was gering. Mijnheer de Redacteur; Vriendelijk verzoek ik u onderstaand in uw veelgelezen blad op te nemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Het is naar aanleiding van de houding van den heer G. v. d. Sluis, wethouder en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Ik werd als werklooze arbeider uitgezon den naar Kaagpolder te Barsingerhorn. Niets bijzonders nietwaar! Maar nu moest ik, wou ik slooten, laarzen hebben, dus ging ik naai den voorzitter van het Armbestuur, die geeft dan een bon en dan kun je die bij een be paalde firma in de Zijpe gaan inwisselen voor laarzen, terwijl je ze in Schagen een paar kwartjes goedkooper kan krijgen. Nu moet je die laarzen weer terug betalen en 't liefst nog wel met een gulden in de week anders gaat het den heer v. d. Sluis niet vlug genoeg. In de week van 31 tot 4 Febr. had ik verdiend f 13.07, dus toog ik naar ge noemden heer om een andere regeling te treffen en verzocht om 50 cent per week te betalen, doch daar bleek hij heelemaal niet voor te zijn, want zoo zei hij, dan raak ik met mijn administratie in de war., Wordt het nu niet hooc tijd, dat wij daar een ander voor neer zetten, die niet met de zaak in de war raakt. Nee. mijnheer van der Sluis, dit grenst tot aan het toppunt van brutaliteit om zoo tegen de werklooze ar beider op te treden. Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte; P. REENS, Oudesluis H25, den Akker. Uit onze omgeving JULIANADORP VEREENIGING „V.Z.O.S." TE JULIANA.- DORP. ALGEMEENS VERGADERING Bovengenoemde vereeniging hield Don derdagavond hare jaarvergadering in het café ,,'t Centrum" van den heer H. W. Veul. Er waren slechts 12 belangstelenden aan wezig. De voorzitter de heer K. Bregman, heet de aanwezigen welkom, zijn teleurstelling over de geringe opkomst niet onder stoelen of banken stekende. Evenwel zal onze klei ne kring trachten te handelen in het be lang van onze vereeniging, die (alhoewel veel te weinig bekend) toch reeds zooveel leed bij ziekte, heeft helpen verzachten. Spr. verzocht den secretaris den heer I. J. Gaakeer Pz., de notulen van de vorige al- gemeene vergadering te willen lezen, welke daarna onveranderd en met dank worden vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken zijn er niet. Uit het jaarverslag over 1938, door den secretaris uitgebracht, blijkt, dat wel de za kelijke gegevens waren opgenomen, doch niet kibbelpartij tjes van de leden onderling. De geheele historie der vereen, vanaf de oprichting wordt ons beschreven. Het klei ne zaadje is uitgegroeid tot een stevige hoorn. Het jaar 1938 was gunstig, weinig ziekte, dus ook geen kosten. De Raad van Toezicht controleerde de bescheiden en de kas elk kwartaal. Bestuur Raad van Toezicht, contributie en uitkee- ringen ondergingen geen verandering. Er waren 15 begunstigers en 52 leden op 1 Jan. 1939. waaronder nog 5 vrouwelijke le den. Voor contributie en uitkeering gelden 14 verschillende klassen. Er waren S ziekte gevallen met 163 ziektedagen. Het bezit per lid bedraagt f 96.64H. De ligtent deed in dit jaar geen dienst. Met een opwekking en een goeden wensch voor het komende jaar, wordt dit 29ste verslag besloten. 'n Moment geleden stak hij er zijn pijpje bij op - en hij is er wèg vanMeteen wèg van het hoogste rookgenot: Niemeijer's Roode Ster! 100 Geur! NIEMEIJER'S Zeldzaam zacht en licht in de ptjpl Niemand wenschfe hierop nadere toelich ting, en met instemming der aanwezigen, bracht de voorzitter den samensteller dank. Rekening en verantwoording over 1938, van den Penningmeester de heer K. Verwer, was in orde bevonden. De Raad van Toe zicht bij monde van A. Speur rapporteert in gunstigen zin en goedkeuring volgt met dank aan den Penn. voor z'n richtig beheer cn de R. v. T. voor de gehouden controle. De ontvangsten bedroegen totaal f 5409.79 de totale uitgaven f 5701.51, waaronder het saldo steunfonds groot f 291.72. Door de weinige zieken vermeerderde het bezit met f 5-32.60, hetwelk per 1 Ja. j.1. bedroeg f 5025.50. De vergoedingen over 1939 voor voorzitter Secr. en Penn. worden conform het Bestuursvoorstel weder vastge steld op dezelfde bedragen van het voor gaande jaar. De bestuursverkiezing levert niet veel werk op, want de aftredende leden K. Breg man en H. Hardebol voor het bestuur en C. Snel voor den Raad en Toezicht werden bij acclamatie herbenoemd en accepteeren dat. De rondvraag levert dit op, dat als in het vervolg een lid contributieschuld heeft en Dampo-verkoudheids-balsem, Pot 50, Doos 30 ct. Dampo-hoestbonbons, Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels, Flacon met druppelspuitje 60 ct. hij wordt ziek en komt om uitkeering, dat dit lid dan geweigerd wordt. Het gaat niet aan om te plukken en zijn plichten te ver zaken. Men brengt verder een nieuw lid aan, zooiets moet méér gebeuren. De voorzitter zegt, den heer A. Speur dank voor het be waren van de ligtent, en sluit daarna met eenige goede wenschen voor het reeds in gegane jaar deze zeer prettige bijeenkomst, HARENKARSPEL WAARLAND. Benoeming afgevaardigden Vanwege de afd. Waarland L. T. B. Ha- rcnkarspel-Oost werden benoemd als afge vaardigden voor de vergadering Noorder- marktband de heeren J. Zutt Jr., Jac. Hoebe, Ant. Bos en S. de Jong. Tot plaatsvervangers werden aangewezen de heeren J. P. Bakker en C. Bakker Jz. DAMMEN De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de 16e ronde der onderlinge competitie luiden: G. BorstJ. Lantman 20; J. Bruin Cz. P. Dekker Jz. 02; A. Bakker Dz.C. Bak ker Jz. 02; N. Bruin Sz.A. Komen 0—2; R. DekkerD. v. d. Gulik 20; G. Kramer S. Groen Sz. 20; W. ZwagermanP. Beem- sterboer 02; K. VolkersA. Ruiter 02; Jb. Schraina—J. Bakker Pz. 0—2. land naar evenredigheid. ii^r Penningmeester worden de begroo- gsposten voorgelezen. Het onderhoud der ^sroot op f 1177.34, dat der dui ian -f it-°p 300— Met een post onvoorzien L* sl»it de begrooting op een be- van f 0.088,67. n»eÜL.le?r G,as is niet voor verlaging der fbniiken P^er kan het geld zoo goed ge- mo»(",iik°fliWer wijst or°P» dat het geld soms hei,i 'ti IS °,p bréngen en als de mogelij k- verlaging zicli nu voordoet STIJGENDE VREDESKANSENI MUSSOLINI AARZELT. DE OVERWINNING VAN FRANCO IN SPANJE EN DE GEVOLGEN DAARVAN. Scheen nog niet zoo heel lang geleden de toestand in Europa uiterst zorgwekkend, leek het of alles onherroepelijk moest uitloopen op oorlog, vrij plotseling is een kentering gekomen ten goede. Waaraan die verande ring moet worden toegeschreven, is moeilijk aan te geven, het zou echter mogelijk kun nen zijn, dat hier nu sprake is geweest van het terugdeinzen der dictatoren. Op de wij ze, zooals ze dat naar de meening van sommigen ook in September j.1. zouden hebben gedaan, indien de democratieën slechts voet bij stuk hadden gehouden. Wat is er eigenlijk precies gebeurd? Heel in het kort is de gang van zaken ge weest als volgt. Na een rede van Chamber- lain kwam Hitier aan het woord. Voor zijn doen bleef ook hij zeer gematigd, al was iedereen het er bij nadere beschouwing over eens, dat de woorden van Hitlcr in zoo verre niet ongevaarlijk waren, als de Führer verklaarde in geval van een oorlog onherroe pelijk naast Italië te zullen staan, terwijl hij de vraag* oorlog of vrede, naar het uiter lijk althans geheel overliet aan de beoordee ling van zijn vriend. Mussolini. Een zonderlinge mentaliteit, doch men kon er niet anders in lezen. Toen kwamen in snel tempo een aantal zeer krasse verklaringen uit liet democrati sche kamp. Roosevelt zei. dat de Amerikaan- schc grens lag aan den Rijn en Chamberlain gaf, op een oogenblik waarop eigenlijk niets aan hem gevraagd werd, een uiteenzetting omtrent de EngelschFransche wederzijd- sche verplichtingen. Te Rome en Berlijn, waar men zich nog niet had hersteld van den schok, die de uit latingen van Roosevelt hadden te weeg ge bracht ook al werden die later gedemen teerd en waar als blijkbaar gevolg van een en ander Mussolini zijn aangekondigde rede slechts in besloten kring hield, werd men door de daarop volgende verklaringen van Chamberlain geheel van zijn stuk ge bracht. Hitier had bij een en ander de handigheid gehad het initiatief over te laten aan zijn vriend en asgenoot Mussolini, die de situatie blijkbaar uiterst moeilijk vindt en die weer eens de Duce is in dit opzicht niet zoo gelukkig als zijn collega-dictator naar zijn houding loopt te zoeken. Hoeveel moeilijk heden men in Rome heeft om zich uit den internationalen doolhof te redden, blijkt uit het feit, dat de pers eigenlijk zwijgt en dat de kranten, die blijkbaar een uiting ten beste hadden willen geven, in beslag werden ge nomen. Angstvallig wordt er voor gewaakt, dat Engeland niet wordt gekwetst hoewel de uitlatingen van Chamberlain toch stellig tegen Italië waren gericht en men krijgt zelfs den indruk, dat Frankrijk het lang zoo fel niet moet ontgelden als we dat den laat- sten tijd wel eens gewend zijn geweest. En zoo is de indruk onherroepelijk deze: Italië retireert. Merkwaardigerwijs valt dit retiroe- ren samen met een gebeurtenis, die eigenlijk tengevolge zou moeten hebben gehad, dat de Duce zich on genaakbaarder kon betoonen, dan ooit: de ineenstorting vap &et repu- I)lil$einsche Spanje. Het is de gebeurtenfs, waarnaar Mussolini heeft verlangd met heel zijn hart. Hij heeft meegeholpen dit te verkrijgen, zooveel hij kon en nu nu schijnen de resultaten te gen te vallen. Wat is er precies aan de hand? Het is moeilijk te zeggen, zooveel echter is wel zeker, dat Mussolini de voordeden van een Franco-zege moet hebben overschat. Wanneer we daar spreken van „voordeden", beteekent dat natuurlijk „de-voordeelen-voor- zich", waartoe de dankbare Franco moreel verplicht behoorde te zijn. Menschen zijn echter mensclien en groote heeren verschillen maar weinig van eenvou dige burgers, die draaien als een windvaan- tje, wanneer ze meenen dat hun persoonlijke eer of hun belang daardoor wordt gediend. De hulp van Italië was Franco stellig niet onaangenaam om den burgeroorlog te win nen. Nu dat is geschied, verandert de situatie en het is meer gebeurd, dat bij het verdeden van de buit ongenoegen ontstond. Inderdaad heeft Franco op het oogenblik vermoedelijk meer te verwachten van de de mocratieën, dan van de autoritairen. Immers, het is Engeland geweest, die van Italië de vaste toezegging heeft gekregen een toe zegging, die onlangs nog eens is herhaald dat Italië zich niet blijvend in Spanje zou vestigen, noch eenig Spaansch koloniaal ge bied in bezit zou houden. Nu de burgeroor log ten einde loopt, wordt het duidelijk hoe belangrijk deze overeenkomst is geweest. Ze moet er welhaast toe voeren, dat Franco zich aanstonds in vredestijd om steun wendt tot Engeland tégen zijn vriend uit de oor logsperiode. Daarbij komt nog, dat het democrati sche Westen zich verheugt in een ze kere materieelen welstand. Deze mag niet meer zoo groot zijn. als hij is geweest, hij is een rijkdom, verge leken bij de steeds toenemende ar moede der Centrale rijken, die zich Ten gronde hebben gericht door een bewapeningswedloop, welke boven hun krachten ging. De herophouw van Spanje en die zal noodjg zijn kan slechts .vlug en ylot ge schieden door credieten van buiten. Deze cre- dieten zullen niet alleen onmogelijk door Italië kunnen worden gegeven; vergissen we ons niet, dan eischt Italië zelfs vergoedingen van Spanje voor de gepresteerde hulp. Of Mussolini hier gelukkiger zal zijn dan de schnldeischers na den grooten oorlog die bijna allen naar hun geld konden fluiten dat zouden we durven betwijfelen. Het re sultaat daarvan zou al weer zijn: ongenoegen tusschen de ex-vrienden. En dit ongenoegen zal grootcr zijn, naarmate Mussolini de be taling meer noodig heeft. Het Italiaansche streven om voorloopig nog troepen in Spanje te laten gelijk dat in de Italiaansche pers tot uitdrukking kwam een en ander in v.-band met de zoogenaam de bedreiging v;-:i Spanje uit Frankrijk, is wellicht het beste vat Mussolini kan doen om zich in Spanje i:et snelst geheel onmoge lijk te maken. Men krijgt niet den indruk, dat de Italianen in Spanje nu reeds zeer ge zien zijn. Zoo ze blijven in vollen vredestijd dan zullen ze spoedig gehaat zijn. Dat laat ste geschiedt altijd met gasten, die langer blijven, dan de gastheer wenscht. Men ziet dat in het klein in het gezinsleven cn in het groot gaat het hoegenaamd niet anders. Zoo is dus de situatie van Mussolini moei lijk. Zijn hcele houding wijst op aarzeling en dit is toe te schrijven op de onverwacht krachtige houding der democratieën. Wel mag de Duce zijn pers wat smalend laten schrijven over de „as der rijkaards", waar mee dan de „as Parijs—Londen", met of zon der Washington wordt bedoeld, dit verandert niets aan het feit, dat deze laatste as plot seling een buitengewoon groot ontzag blijkt te bezitten. Wanneer men dan echter leest, dat Italië aanzet tot nog grooter bewape ningsactiviteit, dan is men geneigd de schou ders op te halen over zooveel dwaasheid. Men vraagt zich af: Wil Italië zichzelf ver moorden? We willen liopen, dal de wereld verstan diger zal zijn. De aarzeling der autoritai ren beteekent stijgende vredeskansen. De lucht in Europa begint te breken. Moge de atmosfeer in de naaste toekomst minder gglad.cn zijn!

Schager Courant | 1939 | | pagina 9