RADIO Pechmiddag in Nieuwe Niedorp De Alkmaarsche Boys winnen gemakkelijk van HFC De spanning kwam eerst aan 't eind. Wie verwacht had een HFC ten tooneele te Óen verschijnen, dat uit vrees voor degrada tie, zou spelen ,,op dood of leven", heeft zich al heel erg vergist. De heeren wilden het lan gen tijd blijkbaar wel gelooven, ze liepen niet of nauwelijks op de ballen en waren aanvan kelijk verre in de minderheid. Een half uur voor het einde werd dat anders, toen kwamen je goed los. Maar toen was het te laat. De Boys waren niet zoo op streek als we dat wel eens gezien hebben. Men dient daarbij echter te overwegen, dat een elftal bij een veiiig-schijntnde voorsprong dikwijls wat •pleegt af te zakken. Zoo ook hier. Toen het echter begon te spannen bleek nog voldoende élan aanwezig te zijn om den voorsprong op nieuw te vergrooten. Hetgeen dezen uitslag tenslotte zeker stelde. Wat HFC betreft, ver wonderen we ons er op het oogenblik weinig meer over, dat dit team rotsvast onderaan is komen te staan. Het is de zwakste ploeg uit deze competitie, daaraan valt niet te twijfelen En zoo de Haarlemsche withemden straks degradatiewedstrijden moeten spelen, geschiedt dit stellig door de vereeniging, die in de tweede klasse i aar nauwelijks op haar plaats is. Het groot verleden van de good old kan daaraan niets veranderen. De tijden zijn veranderd. De wedstrijd. Een oogenblik na den aftrap weet HFC een corner te forceeren. De bal wordt echter weg gewerkt, komt naar voren bij Mulders, die voorzet. De nieuwe midvoor der rood-witten, Pater, zet in, de Haarlemsche doelman houdt, doch werkt niet weg. De bal komt dan weer bjj Pater, die liggend, den ook liggenden v. d. Togt het naijken geeft. Er z|jn nog pas enkele minuten gespeeld en de stand is reeds 10. De Boys blijven aanvallen, zonder bepaald gevaarlijk te worden. Een corner voor HFC levert niets pp, dan, even later, weet Mulders op goede wijze 20 te maken. Het spel zakt dan af. HFC speelt verre van doortastend, de Boys zetten er niet zoo heel veel tegenover. Ze schijnen den voorsprong voorloopig voldoende te achten. Over en weer is het af en toe even gevaarlijk, maar de eerste helft schijnt verder zonder doelpunten te verloopen. Tegen de rust oefent HFC wat druk uit op het Alkmaarsche doel. Veel schieten hebben de Haarlemmers echter nog niet gedemonstreerd en we denken ook nu weer den bal te zien verschuiven. Dan echter lost een HFC-er een harden schuiver, die tegen de achterpaal terugketst. De stand is 2-1. Het is tijd ook. Er wordt niet meer afge trapt en met deze score gaat half-time in. Na de hervatting. nemen eerst de röod-witten het heft in han den. Goudsblom krijgt een kans, doch wacht te lang, eert corner levert niets op. Dan echter is Goudaólom er als de kippen bij, wanneer van links een goede voorzet komt en het is 31. De witten komen er nu geleidelijk beter in. Was in den beginne altyd een Boys-man het eerst bij de bal, nu is het in den regel een HFC-er. Een back van HFC dribbelt door alles heen, geeft ten slotte goed af, maar het schot is te zacht. Het afwerken der aanvallen liet bij de Haarlemmers zeer veel te wenschen over. Dan volgt weer een HFC-doorbraak, dit keer een hard schot en de stand is 32. De Boys beginnen te beseffen, dat de situatie hachelijk *wdt Ze forceeren een viertal corners, doch *eten niet verder te komen. 2a dan neemt zoowaar HFC weer het heft h hsnden. We zien nu enkele goede schoten, die door v. d. Horst worden vermeesterd. Bij 'n Boys-aanval werkt de HFC-achterhoede zeer sl«cht weg, de bal belandt voor de voeten van Schenke, die een kleine opening voor zich hitft. Hö schiet en de stand is 42. Wel geven de gasten den moed blijkbaar nog op. Maar het is te laat. Even later wordt voor de laatste maal gefloten. Het is tijd en de Boys hebben ditmaal de Alkmaarsche eer ®Pgehouden. prif 1de. erich nj s» V* lel»" efd* Bf gen Sportvereeniging „Bergen" Het eerste elftal heeft het tegen KW 1 niet kunnen bolwerken. De reserves hadden een verloren Zondag. Voor een record aantal toeschouwers, waar onder zich talloozen uit Krommenie bevonden, Bergen gisteren een 31 nederlaag j de a.s. kampioenen te incasseeren gehad. «i laten we direct zeggen, dat KW de over- j wnnlng in alle opzichten verdiend heeft. Het der gasten was meer afer werd veel tet geplaatst en ook beter gecombineerd. Een tcJrin1 ^wam vooral na de rust tot uiting, den halven storm tegen kreeg. In J..„de helft toonden de Krommenieërs Ber °Ver meer techniek te beschikken. wind6»8peelde voor de rust met den harden den n veel ')e'-er dan met den storm in l hebban Voorad de backs en de middenlinie °«i m die periode kranig werk verricht en jide stand met de thee slechts 21 voor ter harf88' Wa# aan ^un werk te danken. Kos ten erf 415 vierde halfback teruggetrok- liik n" Werd ^et voor de gasten zeer moei- achfeÜerdoor te homen. Lang hield de Berger halfti'r 6 ^et v°l' totdat 10 minuten voor 'DUlt de KW linksbuiten in duidelijke De ,nLP.e!"P°3itie den bal kreeg toegespeeld, onbp'ri eidSrechter liet evenwel doorspelen en Plaabrf Werd het leer voor het doel ge- en onhoudbaar voor keeper Halff in- daarna v En ziet'" öeen twee minuten hoo?en ïreeS de Beroer doelverdediger een stoD. al te verwerken, welke hij alreeds wind r wel^e door een plotselingen ruk- hnddt T^'n handen glipte en in het doel be- g Twee fortuinlijke goals voor de gasten, minute gaf den moed niet op en een paar toenn11 7°°r de rus^ hwam zoo waar een Pranhr tot s'an<* en wel op keurige wijze, haalde van Exter een bal om en geval, de Bergenaren vatten het al te gemak kelijk op, terwijl juist KW al het mogelijke deed om de score te verhoogen. Eenmaal kreeg Bergen de kans om gel\jk te maken, toen Plomp van rechts keurig voor zette en Visser vergat om toe te loopen. Daar door werd de bal een gemakkelijke prooi voor den KW-doelman. Even daarna ontging den scheidsrechter een duidelijk geval van hands binnen de beruchte lijnen, zoodat Bergen een strafschop ontging. Ongeveer twintig minuten voor het einde maakte KW aan alle onzekerheid een einde. De uitstekende linksbuiten der Krommenieërs brak snel door, plaatste het leer onberispelijk voor het doel, waar hij even onberispelijk werd ingekopt. Een fraai doelpunt! Bergen speelde een verloren wedstrijd; zelfs de vervanging van Jaap Tuyn door Fred. Ur- banus kon geen verandering meer in den stand brengen. Zoo haalde KW weer twee kostbare punten binnen. Bij Bergen was de voorhoede zeker wel het zwakste deel van de ploeg; vooral de linker vleugel voldeed niet. De reserves, die in de ochtenduren tegen Schoorl 2 moesten spelen, haddden een ver loren Zondag. Schoorl kwam slechts met 8 spelers in het veld en toen 25 minuten na het begin een der Schoorl-spelers het veld werd uitgezonden, kon scheidsrechter Wallast niet anders doen, dan den wedstrijd staken. De stand was toen 42 voor Bergen. Nieuwe Niedorp 1Schagen 1 14. Het is een eigenaardige wedstrijd geweest in Nieuwe Niedorp! We zagen een in het eerste kwartier overrompelde thuisclub, die zich snel herstelde en geruimen tijd het spel beheerschte. Maar na de rust maakten de weersomstandigheden-het haast onmogelijk in het veld te blijven, laat staan „voetbal" te spelen, zoodat de goede kans den achterstand in te halen geheel verkeken was. Neen, For- tuna was dezen middag de geelkragen al heel weinig gunstig gezind! Wat de spelers betrof, was de Nieuwe Niedorp voorhoede zeer actief maar weinig schotvaardig. Kistemaker en Ter Haar blonken uit. De achterhoede met Faus als rechtsback maakte er weinig van. De keeper Bakkum was niet bepaald slecht maar zijn uitloopen bezorgde zijn club vaak benauwde oogenblikken en zijn wegwerken was verre van fraai. Van Schagen was het spel over het algemeen niet zoo bijzonder, alleen de Moor speelde een tiptop wedstrijd. Doelman Schoorl was als een rots. De nieuwe ling Nypey blijkt zijn plaats ten volle waard. Slikker en L. Schoorl moesten den strijd wegens de oude blessure weer opgeven, bij Nieuwe Niedorp verving van der Han na de rust van Herwerden. De wedstrijd. De eerste aanval is voor Schagen. De wind, die op stormkracht waait maakt goede bal- contróle onmogelijk, men houdt het leder laag bij den grond. In de eerste minuten reeds mist Nieuwe Niedorp een mooie kans, als ter Haar op tactische wijze de bal heeft opgebracht, maar precies tegen het been van Bremer schiet. Vlak daarop neemt de Moor de leiding voor Schagen, wanneer Broersma hem den bal goed heeft aangegeven (01). Nog geen kwar tier is het spel oud, of een verkeerde opstel ling van Faus noodzaakt Bakkum uit te loopen. Hij mist en weer is het de Moor, die ingrijpt en de score met een mooi hoekschot verhoogt (02). Het tweede kwartier is Nieuwe Niedorp sterk in de meerderheid. On ophoudelijk wordt het S.doel bestookt, maar de voorhoede schiet slecht. Ook met vrije schoppen van korten afstand is men zelfs niet fortuinlijk. Piet Schoorl geeft in deze periode schitterende staaltjes van zijn kun ne. Het laatste kwartier geeft weinig aan trekkelijk spel te zien, alleen de laatste minu ten daarvan brengen nog wat opleving, maar... óók weer een puntje voor Schagen. Weer is keeper Bakkum uitgelo.open, en weer is de Moor aanwezig, die de bal maar voor het intrappen heeft (03). Na de rust ontwikkelt zich een fraai vlug spel. Als ter Haar naar de meening van den scheidsrechter wat te hardhandig tegen de vlakte wordt gewerkt, krijgt Faus een penalty te nemen, énhet is 13. Verwoed valt Nieuwe Niedorp weer aan, het belooft een fraaie kamp te worden, maar... daar begint het te gieten. Van behoor lijk spel is geen sprake meer, het modder- en waterballet is néér om te zien. Bij toeval weet de Wit nog een doelpunt te maken of liever den bal in het N.doel te rollen (14). Het wordt een paar minuten droog en dan zien we nog een paar aardige aanvallen van beide zijden. Het is echter voor spelers en publiek een verademing als de zéér ijverige scheidsrechter inrukken blaast. Plaaf«t UB van ^xcer een Dal om en toostA e k voor doel van KVV, waar de dacht r.mende Visser zich geen oogenblik be- WIa Ür 12 van maakte. helft mi acht had' dat Beroen in de tweede kwam i®s, °P alle3 zou zetten om te winnen, bedrogen uit. Het tegendeel was het Sport II vet II 2-6 In de eerste helft heeft VCL te kampen met den sterken wind. De juiste richting weet men den bal niet te geven. Sport maakt er iets meer van en hun aan- valspogingen worden beloond. De ruststand brengt 21 ten voordeele van Sport. Na de thee zet VCL de spurt er dadelijk goed in. Het wil zoo maar! Zonder veel geluk voert VCL de score op tot 62. VIERDE KLASSE B. K.N.V.B. K.V.V. verbeterde haar positie weer door Bergen aan den Iverkedijk een nederlaag toe te brengen (13), hièrmede een lastige klip omzeilend. Monnikendam bleek te sterk voor Uitgeest (20). C.S.V. behaalde een nuttige overwinning op Sporters (41). Blijkbaar hebben de Castricummers niet veel zin in de onderste plaats! De stand luidt thans: K.V.V. 13 11 0 2 57—20 22 I.V.V. 11 6 4 1 44—22 16 Monnikendam 11 6 2 3 22—11 14 E.V.C. 10 5 3 2 25-18 13 Bergen 12 5 3 4 2S—28 13 Uitgeest 12 4 1 7 24—43 11 Andijk 11 3 1 7 21—37 7 c.s.v. 13 2 2 9 21—39 6 Sporters 13 1 4 8 20-47 6 Haarlem-VSV 5-2 Hoewel de thuisclub het eerst in den aan val was en de voorwaartsen verschillende kansen kregen, had VSV na tien minuten een 20 voorsprong. Eerst doelpuntte Sterk uit een hoekschop van rechts en kort daarop zette Sterk voor, waarna Döhring op fraaie w|jze den stand op 02 bracht. Na 25 minuten trapte Rechtsteiner, de linksback van VSV, over den bal heen en de toegeloopen De Win ter kreeg vrij spel en scoorde tegen (12). Kort voor rust schoot De Winter hard tegen den paal, waarna de bal tot hoekschop werd verwerkt. De Winter zette den corner goed voor en Smit kopte in (22). Na de hervatting zette Haarlem er weer alles op en nmen had geluk, toen bij een aan val, welke door Van der Hulst geleid werd, de IJmuidensche back Van Osch den bal over het hoofd van Michel in eigen doel plaatste (32). De thuisclub was steeds in den aan val en in die periode bracht De Winter den stand op 42. In de laatste minuut zette Haarlem nog een goeden aanval op, waaruit Van Gooi den stand op 52 bracht. PETTEN 1—KOEDIJK 1, 1—2. Petten heeft ten tweede male de vlag moe ten strijken voor Koedijk. Niet zoo verwon derlijk overigens, want P. sukkel4 mei een nijpend spelerstekort, zoodat 3 spelers met reeds een wedstrijd van 's morgens in de beenen. wederom moesten aantreden. Toch heeft P. 't grootste gedeelte van den tijd ge domineerd, doch doorgedrongen in het doel gebied, was het hopeloos mis. Bovendien speelde de K. doelman een zoo sublieme partij, dat de overwinning voor 't grootste gedeelte aan hem te danken was. P., spelend voor den wind, omzwermde van den aanvang af de K. veste en 't mag inderdaad verwonderlijk heeten, dat in deze beginperiode niet gescoord werd. Eenige ma len kwam het houtwerk K. te hulp. Einde lijk gaf Boontjes uit een corner P. de lei ding. Een mistrap van een der P. backs werd door K. niet onbenut gelaten en nog eer de rust aanbrak had K. de leiding overgeno men. Na de hervatting bleef P. het beste van het spel behouden, doch verder dan een groot aantal corners wisten de voorwaartsen het niet te brengen. Daar ook K. er niet meer in slaagde Raven te verschalken, werd de rust stand tevens de eindstand. Enkele beslissin gen van scheidsrechter Koelink inzake bui- ;cnspel, leken ons wel wat aanvechtbaar. Joodsche WerkkampAartswoud 21, (gestaakt). Met een drietal invallers speelde Aarts woud te Nieuwesluis tegen het Joodsche Werkkamp. A. verloor de toss en moest te gen den sterken wind optornen. De bal kwam niet voor het A.-doel vandaan. Na een half uur maakte het Werkkamp een goal en tien minuten later lag de hal alweer achter den A-keeper. Met den stand 2—0 ging de rust in. Gelukkig voor A. was keeper van Scheijen goed op dreef geweest, anders had zij wel met 6—0 achter kunnen staan! Na de thee was Aartswoud steeds in den aanval. Bij een goede aanval maakte één der Werkkampers hands en uit de hiervoor toegestane penalty scoorde A. tegen (21). Toen het vervolgens hevig begon te rege nen, werd de wedstrijd met goedvinden van beide partijen, maar afgelast. De stand was nog 21. DOSKO II—BARSINGERHORN I, 0—4. Gisteren ging Barsingerhorn naar Oude- sluis om Dosko IE partij te geven. Een krachtige wind woei dwars over het veld. zoodat de bal telkens over de lijn ging. De rust ging in met 00. De rust duurde lang, omdat de scheidsrechter de regenbui afwachtte. Toen het droog was werd weer begonnen. B. kwam in de meerderheid. Na een kwartier gespeeld te hebben gaf Boone zijn club de leiding. Kort daarop was het Slim die nummer twee in de touwen joeg. Daarna scoorden Slim en Moes elk nog cén keer. Iveeper van Alteren wist zijn doel schoon te houden. Het einde kwam dus met 4—0 voor Bar singerhorn. SINT PANCRAS. VRONE—BEEMSTER, 2—0 Met een dwars over het veld staande wind, stellen beide elftallen zich met twee invallers op. Vrone komt in de meerderheid wat zij voorloopig niet in doelpunten weet uit te drukken. De bal is veel „uit". Bij een goed opgezetten aanval kogelt de Vrone-linksbinnen onhoudbaar in (10). Vrone is nu steeds in de meerderheid. Het tweede doelpunt ontstaat uit een doelwor- stelling, ditmaal is het de rechtsbinnen, die scoort (20). Na nog wat heen en weer getrap, breekt de rust aan. Na de thee krijgt Vr. de wind iets tegen en Beemster is wat meer in de meerder heid. Maar de verdediging van Vr. is pa raat. De thuisclub probeert het met snelle uitvallen, die evenwel geen succes opleve ren. De mooiste kansen worden gemist. Toen het eindsignaal klonk, wasd e stand nog steeds 2^-0. Vrone kwam zoodoende op de derde plaats. NIEUWE NIEDORP II—SCHAGEN II 2—1 In een van beide zijden aantrekkelijk ge speelden wedstrijd is N. Niedorp II er in geslaagd op alleszins verdiende wijze re vanche te nemen voor de in Schagen gele den nederlaag Reeds bij rust had N.N. een veilige 2—0 voorsprong. Beide malen was het Ruig geweest, die doelman Slikker wist te passeeren uit moeilijke posities. Hoewel zich daarna nog verschillende goe de scoringkansen voordeden bleef het bij 2.—0. Na de hervatting heeft Schagen het meeste windvoordeel en wordt het spel wat meer op de Niedorper speelhelft verplaatst. Doelman Komen is echter in geweldigen vorm, op soms wonderbaarlijke wijze weet hij zijn kooitje voor doorboring te vrijw_ ren. P. van Ham en Chattilon stonden hem uitstekend terzijde, vooral Van Ham was op dreef. Van de halflinie was Leegwater met recht de spil, zoowel aanvallend als verdedigend heeft hij veel en goed werk ge daan. Tegen hef einde begon de vermoeidheid een woordje mee te spreken. Mat Rootjes was weer de vasthouder van steeds. Bak ker is een speler van het type Smit; de rechtsbuiten, goede met minder goede mo menten, Kooij hebben we wel eens beter rezieu. Ruig maakte zich verdienstelijk met zijn twee doelpunten, met wat geluk had hij later zeker meerdere malen kunnen doel punten. Deugd deed aardig werk, doch het schieten kon beter. Wat Nicolai hetrof, deze speler kan het wel, doch een groote fout van hem is dat hij juist als afgeven nood zakelijk is, den bal te lang bij zich houdt. Het Schager elftal heeft zich goed ge weerd en kwam vooral na de rust gevaar lijk opzetten. Had toen de voorhoede wat zuiverder geschoten, het had niet bij één voltreffer gebleven. Nu werd veelal in het wilde weg en van te grooten afstand ge schoten om den f*oed werkenden Komen te passeeren. De N.-voorhoede zag geen kans, de Sch. achterhoede te passeeren. Het einde kwam met een verdiende 21 zege voor de Niedorpers. Sqmna&£ie& SCHOORL. TURNUITVOERING OLYMPLA. Prachtig werk van de Keurturners. De gymnastiekver. „Olympia" opgericht 1 October 1926, gaf gisteravond onder leiding van haren directeur W. Jansen, leeraar M.O. te A'dam, een goed geslaagde uitvoe ring in de tooneelzaal van Nïc. Schuijt. Er bestond van de zijde van het publiek zeer groote belangstelling voor dezen avond. Een verheugend verschijnsel is het, dat men ook hier z'n aandacht wijdt aan de li chamelijke opvoeding, dit zoo belangrijke deel van de totale opvoeding. Jammer is het, dat het met de heerenaf- deeling niet wil vlotten. Is dit wellicht een gevolg van de verwarring van lichamelijke opvoeding met sport? Niet het spel alleen, maar een oordeelkundig gevormd stelsel van spel en gymnastiek tezamen, is het ide aal. Na den opmarsch van de vele klassen en den vaandelgroet, richtte de voorzitter, de heer K. P. Zuurbier een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen en wendde zich daarbij in het bijzonder tot den Turnkring Alkmaar, de zusterverenigingen, de keur turners, die hun medewerking voor dezen avond hadden toegezegd, de donateurs, en allen, die tot de organisatie hadden meege werkt. In waardeerende woorden herdacht spre ker nog het tienjarig jubileum als medewer ker van de heeren P. den Das en Fr. Mosk om dan te eindigen met 't uitspreken van de hoop, dat deze avond er toe mocht hij- dragen, dat er het volgende jaar weer een heerenafdeeling medewerkt. Het 21 nummers tellende programma gaf aan elk klasje volop gelegenheid zijn kun nen te demonstreeren en de ouders en ver zorgers een idee te geven van de wijze, waarop het onderwijs wordt gegeven. Alle nummers te vermelden heeft geen zin. Bijzonder aardig waren de oefeningen voor meisjes aan de ringen en brug en prachtig werden de knotsoefeningen uitge voerd De jongens voelden zich meer in hun ele ment bij het paardspringen en tremplin-brug springen, bij de vrije oefeningen wekten de vergissingen bij links- en rechtsom nog al eens de lachlust van het publiek op. Het eerste gedeelte voor de pauze werd besloten met „poppenrei" voor meisjes, welke ook door de mooie belichting en aardige tooneel- aankleeding, zóó in den smaak viel, dat her haling moest volgen om het applaus te doen ophouden. Na.-de pauze lieten de keurturners van den turnkring Alkmaar en omstreken prach tig werk zien, dat ongetwijfeld animeerend werkte op de heeren in de zaal. Hun ver richtingen werden onder ademlooze stilte gevolgd en wekten aller bewondering. Het was af! De dames hadden hijzonder suc ces met haar rhythmische oefeningen en met haar werken aan de brug. De klompendans voor de meisjesklasse had weer 't oude succes bij het publiek, een daverend applaus. Na het slotnummer volgde nog een geani meerd bal, waarmee de goedgeslaagde avond werd besloten. Uit onze omgeving SINT MAARTEN Filmavond Landarbeidersbond- Zaterdaeavond wrd. op uitnoodiging v. d. Landarbeidersbond, alhier, in café De Tuin bouw, een filmavondje gegeven, voorafge gaan door een propagandistische rede van den heer Rietveld, propagandist van ge noemden bond. Deze spreker, hier wel bekend, gaf in zijn rede weer, de groote noodzaak tot aanslui ting. De verbetering door den bond verkre gen, kwam goed naar voren, toen door spr. de tergende toestanden uit de jaren 1909 enz. op het tapijt werden gebracht en ook toen hij de regeering op steun werd aange drongen, en door Minister Heemskerk werd gezegd, dat steun demoraliseerend was en funest werkte. Deze opvatting zijn wij, dank zij mede de hondsbemoeiingen, goddank te hoven, zei spr. Na deze opbouwende rede kwam de film aan de beurt. Een mooi teekenfilmpje deed de aanwezi gen (een 60-tal) telkens smakelijk lachen. De film, voorstellende „Het afscheid Hiem- stra" (Hiemstra is de geestelijke vader van den bond), en de hoofdfilm „De 3 heilige bronnen" hadden een ernstiger karakter en deden allen in stilte én aandacht genieten. Toen dan ook de heer Kossen, voorzitter, sloot, sprak hij wel namens allen een wel gemeend dankwoord voor het gebodene. ANNA PAULOWNA S.D.A.P. propaganda-avond, „Wanneer de soc.-democratie vaststelt, dat het niet goed gaat in de wereld, zal dit wel door niemand worden tegengesproken, op perde de heer W. Deelen, propagandist, op den S.D.A.P.-avond, Zaterdag iri Veerburg gehouden. Sinds lang leven we voortdurend onder oorlogsbedreigine en in verschillende deelen der wereld woedt de oorlog zelfs. In China zijn waarschijnlijk reeds meer slachtoffers gevallen dan in den wereldoorlog, in Abes- sinië stuiten de Italianen buiten de voor naamste plaatsen en wegen nog steeds op verzet en in Z.W. Europa vecht het Spaan- sche volk tegen de generaals, die nooit heb ben kunnen verkroppen, dat het zijn lot zelf in handen nam en die steun krijgen van Ita lianen en Duitschcrs. Overal brengt het fas cisme oorlog. Maar de geschiedenis leert, dat dictaturen het nooit brachten tot een 1000- jarig rijk. De volkeren in fascistische staten PROGRAMMA DINSDAG 14 FEBRUARI 1939. Hilversum I, 1875 en 301.5 m. AVRO-Uitzenidgn. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gew|jde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Omroeporkest (Om 12.15 Berichten). 12.30 Gramofoonmuziek. I.15 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Omroeporkest. 2.45 Kniples. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en solist. (Om 6.25 Berichten). 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Cellovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal. Mededeelingen. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtreln. 10.00 Radiotooneel. 10.20 Vocaal concert. 10.45 Gramofoonmuziêk. II.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 11.30—12.00 De AVRO Dance Band. KR O-Uitzending. 8.0O—9.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten. (1.001.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Melodisten en solist. (5.45—6.05 Felicitatiebezoek) 6.35 Berichten, sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe gemeenschap". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Het Stedelijk Orkest van Maastricht en soliste. (9.009.20 Zang met piano en obligaat-viool; opn.). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys en solist. (11.0011.10 Gramofoonmuziek). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. zullen zelf de tegenkrachten sterk moeten maken om op het historisch juiste oogen blik de koers te veranderen. Onze taak, al dus spr., ligt bij het eigen volk. De wan- hoopsstemming der duizenden werkloozen en van de neringdoenden, kleine boeren en tuinders, die mee lijden, is een voedings bodem voor het fascisme. Daaom moet alles gedaan worden om de werkloosheid op te heffen. He volk moet rijpg emaakt worden voor verandering van de grondslagen der maatschappij in socialistischen zin en daar voor, zoo eindigde spr. ongeveer, vraagt de S.D.A.P. uw steun, uw lidmaatschap, uw da- gelijksche toewijding om anderen te overtui gen, dat er een maatschappij moet komen, waarin veiligheid, vrede en verdraagzaam heid heerschen en waarvan vrijheid de grondslag is. Op dezen avond werden, zooals dat ook in den omtrek gebeurde, documentaire, na tuur- en amusementsfilms vertoond. De afd. voorzitter der S.D.A.P., de heer Oltmans, sprak het openings- en sluitings woord en deed enige mededeelingen over komende vergaderingen. WIERINGERWAARD Ds. Westmijse voor het Nut. Zaterdagavond hadden we het genoegen Ds. Westmijse uit Rotterdam in ons midden te zien, die voor het Dep. v. h. Nut tot Alge meen hier een lezing zou houden. De heer Daan Kaan zeide, bij de openinc, dat het voor het bestuur een groote voldoening was dat Ds. Westmijse bereid was gevonden om naar hier te komen. Dat die voldoening ge rechtvaardigd was, bleek wel uit de groote opkomst. Als onderwerp had spr. gekozen „De Wilde Vogel". Naar aanleiding van de schandelijke Jo denvervolging, zeide spreker, dat de Mij. van het Nut tot Algemeen, die eerste is geweest die voor hen opkwam. Het mag waar zijn, dat we soms een Jood zonder spreken voor bij loopen, doch dat is met een Christen ook wel eens zoo en wat heeft de Jood Heijer- mans voor ons land toch veel gedaan! Spre ker besprak eenige door hem geschreven boe ken, waarna hij hem drie kransen zou wil len toekennen, n 1.: „Eergevoel", „Waarheids besef" en „Nooit terneergeslagen". Voortgaande, kwam spr. aan „De Wilde Vogel", van J. B. Hooijer, een schets waarin het goede en het kwade in den mensch tot uiting komt. Na de pauze werden eenige gedichten voor gedragen en een drietal voordrachten, n.1.: Roza, De Zanger, en een „Vrachtkarretje." Vooral deze laatste voordracht was heel mooi. Ds. Westmijse met zijn prachtig talent heeft ons weer een prettigen avond bezorgd. „De Wilde Vogel", alsmede alle andere voordrachten, werden zonder een enkele aan- teekening vlot voor de vuist weg voorgedra gen. De voorzitter vond 't dan ook een zeer prettige taak om den spreker den dank en bewondering der aanwezigen te betuigen voor de manier waarop Ds. Westmijse ons heeft bezig gehouden en riep hem een hartelijk tot weerziens toe. Collecte. De gehouden collecte voor het Blindenin stituut Wolfhezen heeft in deze gemeente ruim f41 opgebracht. Politie. Gevonden twee rijwielmerken en een meis jesmuts. Inlichtingen bij den GemeentevelcL wachter*

Schager Courant | 1939 | | pagina 3