Witte Schmalz Wij lazen voor U Ook voor Reparatie Sebager Courant?? „Onsterfelijkheid door het bloed" Hoornsche Crediet- Effectenbank N.V. 2 Zware H3323S3» Openbare Vergadering Paul Kies. Voorjaars Verkoop goederen. Kristal-linnen „Het Groene Kruis" Tegenstelling tusschen N.A.K. en BKZ. onjuist geacht ALS - De Haagsche Post (lib.) schrijft in ver band met de te verwachten blijde gebeur tenis in ons Prinselijk Gezin: En van alle kanten vernam men in ge sprekken al aanstonds de vraag: zou het nu een Prinsje zijn? Een Willem? Een Willem IV? Want dit mag men, zonder onbescheiden te zijn tegenover ons Prinselijk Paar, toch wel zeggen, dat, als het een Prinsje wordt, het een Willem zal zijn. Deze historische traditie staat vast. Als. Hèeft men er zich wel eens rekenschap van ge geven, dat er sinds 1851 geen zoon is gebo ren in de Oranje-dynastie? In dat jaar zag Prins Maurits het levenslicht, die, nog jong, jrticrf. Daarna werden nog geboren Prinst. WilheJmina (18S0), Prinses Juliana (1909) en Prinses Beatrix (1938). Drie vrouwen! Klaverblad van Oranje! Prinses Juliana was het vijftigste Oranje-kind, dat, sinds de dynastie in ons land regeert, werd gebo ren. En nu? Wordt het klaverblad-van-drie er een van vier? Toen ons Prinsesje Beatrix geboren was, schreef een Engelsche blad: natuurlijk een meisje, want wat zou het an ders zijn in dit land van een zoo gelukkige vrouwen-regeering. Inderdaad. Het volgend Jaar (1940) zal Nederland gedurende een halve eeuw onder vrouwelijke leiding staan. UNIFORM-PUZZLES. In de Haagsche Post vinden wij voorts de volgende kantteekening^ Tot het gezonde modernisme der Spoor wegdirectie behoort het plan, in het warme jaargetijde een deel van het personeel in zomer-uniformen uit te dosschen. De con ducteurs worden vooral in den vacantietijd door het publiek met duizend en één vragen bestormd. Het zal dan ook van wijs beleid getuigen, hen van een omhulsel te voor zien, waarin zij alles wat „luchtiger" kun nen opvatten. Deze uniform-verandering bij een semi- overheidsbedrijf doet de vraag rijzen, hoe het staat met de nieuwe kleeding van een instelling, waarbij het geheele Nederland- sche volk betrokken is: het leger. Tallooze maanden geleden werd dit vraagstuk aan de orde gesteld. En volgens onze berichten is men nog altijd niet aan de beslissing toe. Toch zal men ook voor den Nederlandschen soldaat een uniform moeten vinden, die prac- tisch en doeltreffend is. Lichaamsbewegin gen moeten er gemakkelijk in kunnen wor den uitgevoerd. En zelfs uiterlijke vlotheid zal niet sohaden. Integendeel. Zoo Zoo. Nog een commentaar uit de Haagsche Post: ditmaal over de spelling.. Practisch komt het dus hierop neer, dat Nederland het advies van de zooveelste spel- lings-commissie heeft af te wachten, voordat er eenheid in de schrijfwijze verkregen zal zijn. Een wapenkreet van spellings-enthou siasten heeft geluid: „Niet zo, maar zoo". Ge meenzaam uitgedrukt, schijnt ons de behan deling van het geheele spellingsgeval maar zoo zoo... aldus het blad. Geen moreele herbewapening, maar „moreele verwarring". Het Volk (s.d.a.p.) schrijft: Uit Padang komt vandaag een verrassen de tijding. Daar is een comité gesticht voor de geestelijke en moreele herbewapening. Al le plaatselijk beschikbare richtingen zijn er in vertegenwoordigd. Een katholiek heefl broederlijk plaats genomen naast een vrij metselaar en de Jood ontbreekt er evenmin als de nationaal-socialist. Het lijkt wel eenigszins op de stichting van het duizend jarig vredesrijk. Gaarne gunnen wij aan de goede stad Pa dang ter Westkust van Sumatra de eere van dit initiatief. Helaas moeten wij vreezen, dat het op een groote ontgoocheling zal uitloo- pen. Want aan zulk een verbroedering is de menschheid nog in geen eeuwen toe. Waar zij toch tot stand komt, kan zij, on danks allen goeden wil, slechts op een looze schijn berusten. Immers, er zijn nu eenmaal in onze menschelijke samenleving beginse- Uit de Pers van heden len, die, uit hoofde van hun innerlijke te- genste'ling, onverzoenlijk blijven. Recht staat tegenover onrecht, goed tegen over kwaad, licht tegenover duisternis. Aan deze keuze ontkomt niemand. De vrijmetse larij zal zich nimmer met het katholicisme kunnen verzoenen, zoomin als het nationaal- socialisme vereenigbaar is met Christelijk humanisme. Hier geldt het onherroepelijk vóór of tegen. Wie deze keuze schuwt, onttrekt zich aan een hoogen plicht. Wat te Padang gebeurt, is geen moreele en geestelijke herbewapening. Het is moreele en geestelijke verwarring, aldus het blad. Verval en geen opbouw! MARECHAUSSEE OF POLITIE De Telegraaf schrijft: Hoe onjuist de door den minister in zijn Ossche nota gegeven voorstelling van zaken is ten aanzien van het respectieve aandeel der marechaussee en de gem. politie in het Ossche zuiveringsproces, moge blijken uit de navolgende feiten: De marechaussee arresteerde 36 perso nen (geen 18, zooals door den minister klei neerend genoemd) en wel vrijwel uitslui tend de zwaarste jongens. De Ossche politie arresteerde 34 personen (geen 54, zooals door den minister juichend medegedeeld) en wel in hoofdzaak de be drijvers van lichtere wandaden. De Eindhovensche gemeente-politie arres teerde op verzoek der Ossche politie en ma rechaussee, acht personen. In totaal heeft de Bossche Rechtbank 316 jaren gevangenisstraf uitgedeeld, waarvan ruim 225 jaar op rekening der marechaussee kan worden afgeschreven. De overige jaren mag de Ossche politie op haar debet zetten. Na een toelichting in details van enkele arrestaties eindigt het blad aldus: Concludeerend kan men zeggen: De marechaussee haalde de kastanjes uit het vuur. De politie ving de druppels op, die, toen de kraan begon te lekken, over den rand van den emmer liepen. De kleineerende uitlatingen van het trio GoselingP. G.burgemeester kunnen niet scherp genoeg gecritiseerd, immers: Wie zocht de misdadigers op in hun wo ningen en stille kroegen in de afgelegen buitenwijken? De marechaussee. Wie leverde in het jaar 1934 een grooten beslissenden veldslag tegen een dertigtal boeven in het Schayksche Veld? De marechaussee! Vor dergelijke zaakjes was de gemeente politie niet te vinden. Deze surveilleerde liever in de helder verlichte Molenstraat (centrum van Oss) Uit onze Omgeving COÖPERATIEVE AAN- EN VERKOOP- VEREENIGING. In de jaarvergadering van de Coöperatieve Aan -en Verkoopvereeniging, welke onder leiding van den heer R. Stam in het lokaal Butter werd gehouden, werden rekening en balans, resp. met de eindcijfers f21.481.89 en f 12.555,65, goedgekeurd. Er was een winst saldo van f35.81. Afschrijvingen pakhuis, erf f150.afschrijving aandeelen E.N.C.K f150.afschrijving oninbare posten f344.46. Bij de bespreking rekening blijkt dat het Centraal Bureau controle voorschrijft, waar vóór de controledienst H. M. v. L. f70.per jaar berekent, hetgeen aan den hoogen kant geoordeeld wordt. Het kantoor De Waal te Alkmaar doet het voor f 40.per jaar. Dit laatste wordt aanvaard. De heer P. Zwetsman wil op de aandeelen E.N.C.K. meer afschrijven en op het pak huis minder. De Secretaris licht toe, dat de aandeelen minstens f25.— waard zijn, dat ze ook al voor veel hoogere prijzen verkocht worden, door de vraag naar aandeelen in de Wierin- germeer. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental terugliep met 3 en op 135 kwam te staan. „HET VOLK IS EEUWIG" ZEGGEN DE FASCISTEN. In een recent nummer van het weekblad „Der S.A.-Mann" worden de volgende vra gen besproken: „Wat is er na den dood? Bestaat er een ander leven met, ofwel een hemel vol ge lukzaligheid, ofwel een eeuwig brandende hel? Of is met den dood alles „absoluut ge daan"?? Wat kan nog verder blijven voort bestaan, de geest of de ziel? Is er een weer zien hirenamaals? Is er een verrijzenis van het lichaam"? De „onsterfelijkheid" van den mensch bestaat volgens de „S.A. Mann" daarin dat hij zijn „bloed" aan zijn nakomelingen schenkt en daardoor dus in zekere mate voortleeft in het nageslacht, aldus de Msb. die de volgende fragmenten uit het artikel van den „Der S.A. Mann" overneemt: „Wij gelooven, dat wij van het oogenblik onzer geboorte af tot aan het oogenblik van onzen dood een eeuwig leven leiden en strijden en dat de mogelijkheid van het bestaan van deze „persoon" naast het le ven, of over het „aardsche loven" heen, door de erkenning van dit feit totaal over bodig wordt... Dit op zichzelf zoo evident deel van ons weten omtrent de beteekenis van de per soon in de bloedlinie te erkennen, valt voor ons daarom slechts zoo moeilijk, omdat wij door onze Christelijke opvoeding geleerd hebben, dat wij slechts zwakke, onbekwame en onbeduidende „schepselen van God zijn, Wiens wil wij gehoorzaam hebben te vql- brengen en Die ons moest verlossen uit on ze zondigheid. Wij zijn, aldus het Duitsche blad, er aan gewend geraakt, om te geloo ven, dat er twee werelden zijn, een aan deze zijde, een natuurlijk, onvolmaakt le- yen en ook één aan gene zijde een volmaakt ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN Dal 8 SCHAGEN Torenplein E 76 Alle Bank- en Effectenzaken. Moderne Kluisinrichting. Op IS bonnen von Klepelzeep wordt een moderne theedoek gegeven, door apart weefsel buitengewoon goed drogend N.V. ZEEPFABRIEK i V/HAL*. APELDOORN HU". HEERDF^^tTsTJ Dinsdag 14 Februari Aanvang 8 uur, in Hotel „Veerburg", te ANNAPAULOWNA Spreker: Onderwerp: Oorlogsgevaar. Spanje en de T.B.N. Entréc 10 ct. Débat vrij. Het Gewest. Bestuur. Uw bijzondere aandacht vragen wij voor ons graslinnen, ge naamd Deze kwaliteit is de beste ka toen die U kunt koopen, is in 't geheel niet opgemaakt, wordt dus nog beter in 't gebruik. - 130 cM. breed 45 ct. 160 c.M. bred 56 ct. 1C0 c.M. breed 65 ct. per el Koopt, wanneer U zelf Uw la kens en sloopen wilt maken, van dit Kristal-linnen. U KOOPT T BETER BIJ; Schagen AAN BRILLEN 't best en billijkst: J. H. Vrielin k HOOGZIJDE 115 SCHAGEN. N.V. De Heldersche Graan- en Kunst mesthandel voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 64, tel. 106, Den Helder Vrijblijv. noteering af magazijnen op onze bekende condities: Laplatamais f 8.40 Maismeel f 8.70 Gerstemeel Inl. f 8.50 Voerroggemeel - 7.30 Voertarwe, zware blanke f 8.20 Inlandsche - 7.40 Haver geschoond f 7.— Extra fijn Havermeel - 7.50 Chevaliergerst, zware geschoond - 8.40 Boonenmeel f 8.10 Maisglutenmeel - 7.50 Gemengd Kippenvoer - 8.60 OCHTENDVOER C.R.K. - 9.9 0 Varkensmeel A f 8.70 B f 8.60 C - 8.55 Kalvermeel met mineralen A f 10.— B - 9.50 Koeienmestmeel A f 8.60 B - 8.60 Koeienmeél 30—32°/0 eiwit en vet (brokken f8.45) - 8.55 Murwe Lijnkoek W.L., en Prins in kisten, netto - 9.S0 Wessanen's Melkveekoekjes blokjes A 32-34% - 8.70 Gebr. Amerikaansche Lijnkoek - 8.70 Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek f 8.70 Vette - 9.10 Lijnzaadschilfers SYPESTEYN e.a. - 8.80 Gebr. Grondnotenkoek 55% f 8.30 Schilfers 58% - 8.45 - - - - 8.40 - 8.40 - 7.40 - 5.90 - 7.80 - 11— - 10.80 - 1.50 Gebr. Cocoskoek, blanke Soyaschroot Inlandsch iebr. Palmoitkoek Protospulp f 6.60 Tarwezemelen f 8— Vischmeel „Hollandia" f 12.70 Diermeel SCHAGEN f 9.30 TURFMOLM 'er 100 K.G. Gemalen en gebroken bruto voor netto. MAAL- RN PLETLOON van granen f 0.30 per 100 K.G. Verder alle soorten foorages, kunstmest, zaaigranen» gras-, klaver en bietenzaden tegen de bekende lage prijzen bij ons verkrijgbaar. 13 Februari 1939 Roosendaalpulp Tarwegrind Haringmeel Carnarina N.S. per pak Gevraagd: Een nette DIENSTBODE, van m.b. l.t., bij bejaarde dame, voor d. e. n. bij Wed. Jn. SCHOTVANGER te Hazepoldcr. in klasse A, BEVELANDERS, maat 28-35, 35-45, 45-55, prijs 4 cent per kilo afgehaald. A. SCHENK, Winkel. Tel. 1. De zaaizaadvereeniging Z.Z, V.L. te Langereis heeft aan t« bieden ROOD KOOLZAAD van prima bewaarkool. Opgav# te den b ij den secretaris K, SILVER, Langereis, Hoog woud. leven; wij zijn er aan gewend geraakt, om te gelooven dat geest en natuur, ziel en stof van elkaar te scheiden dingen zijn, dat wij als persoonlijke wezens, een eeuwig in- dividueele ziel zouden bezitten en dat wij bedacht moeten zijn op onze persoonlijke zaligheid, op de redding van onze ziel... Daarom verzinkt voor ons de waarachtige zedelijkheid van de volledige overgave van onze persoonlijkheid aan het eeuwige en zijn volheden, op de eesrte plaats aan het „eeuwige volk," totaal in het niet... Het bedrog betreffende de hoogste vrij heid, zedelijkheid en "verantwoording mogen wij niet aanvaarden en dulden. EEN NIEUW GELOOF AAN EEN EEUWIGHEID. Het nationaal-socialisme en zijn wereld beschouwing hebben den grondslag gelegd voor een nieuw geloof aan een eeuwigheid. De grondslag van de nationaal-socialistische wereldbeschouwing is de leer omtrent erfe lijkheid en ras. Nog nooit is een rijk in de wereldgeschie denis zoo bewust gebouwd op een theorie die berust op een zekere wetenschap. Nog nooit is zoo duidelijk de mogelijkheid en noodzakelijkheid aangetoond van het geloof dat uit deze opvatting voortvloeit, die nood zakelijkerwijs alle bloedvreemde gcloofsvor men en waarden met geweld moet onttro nen... Daarmee is ook vanzelf de vraag beant woord of met de dood alles uit is. wanneer ik persoonlijk niet voortleef. Er is niets uit! Het volk is eeuwig! Het leven is eeuwig! En wel een eeuwig scheppende macht... Ja. gijzelf £ijt onsterfelijk in uwe kinderen en in uw volk. Wanneer ge geheel vrijgemaakt zijt van eenig verlangen van uw persoon dan beleeft gij eerst in waarheid een eeuwig leven... Totaal onzelfzuchtig te zijn. geheel en al in dienst en in opdracht van het god delijk volksche verlangen te handelen, is in ieder geval, zoo schrijft „Der S.A. Mann" eenvegl hoogor maatstaf en waarde, dan voor ztjn eigen persoon de onsterfelijkheid ia Ayilicü De totale omzet was ruim 34 wagons, te genover 31,5 wagon in 1937. De omzet stikstof ging met 14000 K.G. vooruit. De heer A. J. Schipper is benoemd tot ad ministrateur en uitvoerder, in de plaats van den heer C. Beets, op een salaris van f 500. minimum. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur heeft besloten, op verzoek van de Vaste- 1 asten-commissie, de achterstand in en kele gevallen, voor 50 te schenken, de resteerde 50 moet dan in 5 jaar afgelost worden. De vergadering gaat hiermede ac- coord. Bestuursverkiezing. De heer J. W. Bol- dewijn wordt herkozen, de heer J. K. Beets gekozen. Als plaatsvervangers de heeren Jb. Brouwer en A. Molenaar herkozen, de heer K. Ridder gekozen. Salarissen en presentiegelden bestuursle den werden als voorgaande jaren vastgesteld. Afscheid C. Beets. Thans neemt de voorzitter de gelegenheid om den scheidenden administrateur en uit voerder, den heer C. Beets toe te spreken. Ik geloof en ben overtuigd dat ik uit naam der leden spreek als ik u hartelijk dank zeg voor alles wat gij in deze 19 jaren als uit voerder voor onze vcrceniging zijt geweest, aldus de voorzitter. Ook de ontvangst in al die jaren op de maandelijksche vergaderin gen in Uw huis was steeds prettig. Ook in het pakhuis stond gij altijd voor onze leden klaar, al was het soms niet op den vasten afhaaldag. Gij was met recht voor onze coö peratie „de rechte man op de rechte plaats". Je was zoo in de zaken thuis, dat je het vaak beter wist dan het bestuur, hef zal vreemd aandoen, de coöperatie zonder Beets. Wij zien je dan ook noode heengaan. Ik vind het mooi dat de vergadering heeft in gestemd met het voorstel van het bestuur, U iets te helpen bij de intrede in het „Wes- terlicht". Beets, ik wil de hoop uitspreken dat jij nog vele jaren in goede gezondheid in je nieuwe omgeving mag doorbrengen. Ook de secretaris, de heer J. W. Bolde- wijn sprak woorden van waardeering. Bewogen dankte Beets voor de waardee- rende woorden en voor al het vertrouwen en medewerking van bestuur en leden on dervonden. Bij de rondvraag brengt de heer P, Zwets man onder de aandacht de huidige crediet- verstrekking. Zou het niet beter zijn, gezien het werken Ier Vastelasten Commissie, om een streep door den achterstand te halen en opnieuw re beginnen, op een gezonden basis. De voorzitter zegt dat het bestuur hier da- lelijk nog niet voor is, uit vrees voor het vegloopen der leden naar den particulieren 'landel. Wij zijn nu eenmaal begonnen met rredietevrstrekking. Ook de zwakke onder onze leden hebben straks gaarne wat kunst mest op de aardappelen. Ook de secretaris is bang dat men- op de ze manier de vereeniging zou kapot maken. De voorzitter stelt voor om er dit jaar maar eens ernstig over na te denken. Hierna sluiting. In de bestuursvergadering werd de heer J. W. Boldcwijn later nog tot secretaris her kozen. Waarom bouwt U niet aan de toe komst van Uw zaak? Waarom adverteert U niet in de Snel gevechtsvliegtuig neergestort 'n Nieuw zeer snel Amerikaansch gevechts vliegtuig, welke prestaties, volgens mili taire vliegers waarschijnlijk die van ieder ander militair vliegtuig in de wereld over- reffen, is Zaterdagmiddag op het Mit- hell Field-vliegveld neergestort, na zijn ranscontinentale vlucTit in minder dan icht uren te hebben volbracht. De maxi mumsnelheid bedraagt 400 mijl per uur. .egerautoriteiten hebben verklaard, dat iet vliegtuig niet ernstig is beschadigd. Waar de honderdduizend viel Soest.enaar weqens bedrieqelijke bankbreuk qearresteerd. De heer P. S. te Soest, wiens machinaties als exploitant van een kantoor voor aflos- bare waarden en van een kantoor voor staatspremieaandeelen den laatsten tijd sterk de aandacht hebben getrokken, o.a. door het feit, dat den laatsten keer de hoofdprijs van de Nederlandsche staatsloterij op het num mer, dat S. ten behoeve van zijn clienten had gekocht, viel, is gisteravond door de Soester politie gearresteerd, op vermoeden van bedriegelijke bankbreuk. S. is enkele dagen geleden in staat van faillissement verklaard. Kweekers werken langs organi- satorischen weg met den N.A.K. samen. Een „onwaardige ver daohtmaking." Het Hsb. publiceert het vervolg van het vrweer, dat de secretaris van den N(ed.) A(lgcm.) K(euringsdienst), ir. Siebcnga aanvoert tegen de beschuldigingen, welke het blad jegens genoemde organisatie heeft ingebracht. „De overeenkomst met het Reichsverband der Deutschen Pflanzenzuchtbetriebe is, al dus de heer Siebenga, tot stand gekomen op verzoek van de Duitsche autoriteiten en is een gevolg van de reeds in 1934 aange vangen besprekingen van een door den mi nister ingestlede adviescommissie. Het ging 'uer over keuringstechnische aangelegenhe den, teneinde met behoud van ieders werk wijze. zooveel mogelijk overeenstemming te krijgen. Daarbij heeft steeds voortgezeten het we- derkeericheidsbeginsel toe te passen, n.1. dat de Ned. kweekers in Duitsc.hland de- z.elfde rechten zouden krijgen als de Duit sche kweekers en omgekeerd de Duitsche t.a.v. de N.A.K.-regelingen, dezelfde rechten als de Nederlandsche. Tot nog toe hebben, wat de landbouwgewassen betreft, alleen dr. Mansholt en dr. Dorst een vermeerde ring in Duitschland. Volkomen in overeenstemming met de reeds eerder genoemde commissie heeft de N.A.K. naast een regeling van kueringsteoh- nischen aard, getracht de belangen van de Ned. kweekers van landbouwgewassen te bevorderen. Daarbij is bij. voortduring over leg gepleegd met de directie van den Land bouw, 1 r, P' Het is dan ook met de waarheid in strijd! wanneer u schrijft: „dat de licenties van origineele rassen van Ned. kweekere door de Duitschers zullen worden betaald vol gens een tarief, dat zoo waar door de NA K. buiten de kweekers om is vast gesteld." De waarheid is, dat de Duitsche instanties (Reichsnahrstand) de licenties vaststellen, die de Duitsche en ook de Ned. kweekers ontvangen en dat de N.A.K. de vergoedingen regelt, welke de Ned. landbouwers opbren gen ten behoeve van de kweekers. Geen „omweg", Even onwaar is het, dat „de N.A.K. pro beert om langs een omweg het verloren ter rein te herwinnen", aangezien, zooals ik boven reeds schreef, de overeenkomst het gevolg is van reeds in 1934 aangevangen besprekingen, terwijl in Juli 1938 reeds in principe tot het afsluiten van een overeen komst werd besloten en de inhoud reeds op 13 December werd vastgesteld, dus lang voordat er van een commissie-Rutgers- spra ke was. Het „over u, maar zonder u" is niet toepasselijk, aangezien het geen^ rassen betreft, van de niet met de N.A.K. samenwerkende tuinzaad firma's. Ten overvloede deel ik u mede, dat tuinzaden, gras-, klaver- en voeder bietenrassen geheel buiten de over- I eenkomst vallen. Het is een onwaardige verdachtmaklM den indruk te vestigen, dat. de N.A.K. m en ander zou doen „aan den vooravond de; bemiddeling Rutgers." Ik herhaal, dat deze aangelegen- 1 heid niets te maken heeft met het I B.K.Z. en de daarbij aangesloten I zaadfirma's, kweekers en teelers van tuinzaden. Overigens is uw tegenstelling. N. A. K (Landbouw) en B.K.Z. (kweekers) onjuü aangezien de Nederlandsche kweekers van landbouwgewassen, m.n. van aardappelen, granen en peulvruchten, wellicht op één uitzondering na, niet bij het B.K.Z. zijn aangesloten, doch in de Nederlandsch» Kweekersbond zijn vereenigd en langs orga- nisatorischen weg met de N.A.K. samen werken, aldus besluit de N.A.K. secretaris Replik Het Hsb. heeft, zooals te voorzien was, in zijn eigen kolommen tot nu toe het laatst® woord over de kwestie, welke nog lang niet van de baan schijnt te zijn. Het blad voert aan bovenstaand betoog een gedetailleerd repliek toe. waaruit wij volledigheidshalve, de voornaamste passage hier laten volgen. De tegenstelling N.A.K. (landbouw) e® B.K.Z. (kweekers) is volgens den heer -• niet juist Welnu, zij is zóó te verstaan, dal de NA.K. een instelling is uitsluitend van en uit de landbouworganisaties (zie den in vloed op de landbouwqers als bewijs daar van!) terwijl het B.K.Z. gesticht werd door de kweekers en exporteurs. Deze tegenstel ling verklaart op zich zelf reeds, waarom®® kloof zoo diep is en waarom het B. K. hardnekkig weigert, zich onder de oppw1 heerschappij van den N A K.landbouworga nisaties te stellen. Het is een sociaal-et0", nomische tegenstelling, welke hipr cf| zandgebied aan den dag treedt, zoom j,?[ óók het geval is op tallooze óndere lerrw |£jj nen. waarvan wij in onze landbouwrubriei» Van sedert jaren voorheelden te over hebben g®' fcrje signaleen!. Handel en industrie laten zit'1' zoo schrijft het Hslr, echter niet zonder^ méér onder den voet loopen!

Schager Courant | 1939 | | pagina 4