Examen Middenstandsdiploma Msi 1939 Uit onze omgeving W1ER1NGERWAARD RUNDVEEFOKVEREENIGING. Qle rundveefokvereen. hield Maandag j.1. haar jaarlij ksche algemeene vergadering in lokaal Breed, onder leiding van den heer jb. Spaans. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden, de heeren Daan Kaan en Jb. J. Sleutel bij acclamatie herkozen. De beer Jn. Schenk bracht verslag uit van de te Hoorn gehouden vergadering van den Bond van Fokvereenigingen. Tot afgevaardigde van de komende bonds vergadering werd de heer R. L. Waiboer be noemd. Bij de behandeling van den Beschrijvings brief voor de bondsvergadering werd beslo ten om de candidatuur G. Appel te steunen. Besloten werd, om voor 1939 de contributie to verhoogen tot f 5. Uit het uitgebrachte jaarverslag stippen we aan, dat het aantal leden 20 bleef. Het gemiddelde van 222 melkkoeien steeg tot 4346164361 pet.—289 dg. Het vetpercen tage steeg in 4 jaar met 0.16 pet. Op de lijst van hoogste productie dieren kwamen niet minder dan 60 dieren voor, welke aan deze maximum-eischen voldeden. Van deze 60 dieren hadden slechts 2 een lager vetgehalte dan 3.35 pet. Voorts bleek dat 20 pet. van alle dieren boven het 4 pet. vetpercentage kwam. Een rapport werd gegeven van een stammoeder welke een vetgehalte had van 2.95 pet. Na 16 jaar fokken stond een afstammeling in de vierde generatie 3.04 pet. Als tegenstel ling werd van een andere fokkoe, welke bo ven 3.50 pet. stond, de stijging aangetoond bij een afstammeling in de 6e generatie tot 4.35 pet. De slechtste opbrengst, vergeleken met de hoogste oudere koe gaf een verschil in melk- geld te zien van f 237.15. Het verslag werd b.esloten met een over ervingsrapport van den stier Constantijn Frans, eigendom van den heer Groneman. Het bleek dat deze stier het gemiddelde vet percentage bij de afstammelingen met 0.22 pet. verhoogd had. De moeders hadden gem. 80.3 punt, de dochter 81.6 voor exterreur. Van de gelegenheid tot vragenstellen over dat verslag werd door enkele personen ge bruik gemaakt. Voorzitter bracht den samensteller dank voor de uitgebreide weergave. Ook het ko mende jaarverslag zal weer worden ge drukt en worden verspreid. In 1939 14-daagsche controle. Thans kwam aan de orde, het belangrijke agendapunt, om voortaan inplaats van 4- weeksch, met een proefmelking van 2- wceksch te beginnen. Breedvoerig werd over dit onderwerp van gedachten gewisseld. Ten slotte werd besloten om voortaan proefmel- kingen te houden om de 14 dagen. Nadat met de rondvraag nog enkele in terne onderwerpen waren besproken, sloot voorzitter onder dank de vergadering. LANGEND1JK - NOORDSCHARWOUDE OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris Mr. C. J. de Lange werd in het lokaal van den heer J. de Bakker alhier een openbare verkooping Behouden van landerijen eigendom van den lieer Ant. Bommer te Zuidscharwoude. De uitslag hiervan was: Onder de gemeente Oudkarspel, Bouwland groot 30 Are (12 snees) nabij de Kortsloot: hwper de heer J. van Hout, Oudkarspel Mior f 25.per snees. Akker bouwland en water aan de Kort sloot groot 58.60 Are (24 snees) Kooper de hoer E. Zweekhorst voor f 33.per sn. Onder Harenkarspel: Bouwland en water, genaamd „Sluisak- her", groot 26.70 A (9 sn.) en drie perceelen bouwland en water aan de Ringsloot van de Heerhugowaard, resp. 6. 8 en 12 snees; kooper de heer Gerbr. Moeijes voor f 1702. in totaal. Onder Noordscharwoude: Dam in den Noordscharwouderpolder (2 sn.)kooper de heer A. Vonk voor f 23. per snees. Vier perceelen bouwland, genaamd „Druip land" in den Noordscharwouderpolder, sa men groot 59.60 Are (24 sn.) kooper de heer L Jonker Zuidscharwoude, voor f 364.in totaal. FILMAVOND S.D.A.P bi „Concordia" te Noordscharwoude werd Bistoravond een filmavond gehouden, uit gaande van de S.D.A.P. Er was een vrij groote belangstelling voor deze bijeenkomst, hoewel de kwaliteit van het programma, dat geboden werd, een grooter bezoek zou heb ben rechtvaardigd. De films, welke vertoond werden, zijn reeds meerdere malen in ons blad besproken, zoodat wij niet in herhaling zullen vervallen. De heer W. van Deelen hield een uitste kend gedocumenteerde propaganda-speecli, welke met groote aandacht gevolgd en met *en luid applaus beloond werd. vermelden wij nog, dat de arbciderszang- vereeniging „De Stem des Volks", welke bog maar kort bestaat, haar medewerking verleende De afwisseling werd zeer op PnJS gesteld. Het koortje zingt heel goed. De Begrafenisvereeniging. De Begrafenisvereeniging alhier hield gis teravond haar jaarvergadering ten lokale va.P den heer J. de Bakker. De voorzitter, de heer J. Heidsma, opende de vergadering met. een hartelijk woord van welkom, waarbij hij mededeelde, dat het de I te jaarvergadering was. Spr. bracht hul de aan de pioniers die destijds het initia uef tot de oprichting der vereeniging heb ben genomen. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan za den leden iets bijzonders worden aan geboden, n.1. contributieverlaging. De notulen werden hierna goedgekeurd. Uit het ajarversalg blijkt dat de verecni- glr>g cr uitstekend voorstaat. 9 begrafenis sen vonden plaats, n.1. 4 voor leden en 5 ^oor met-leden. Dc vereeniging telt 400 lc- De rekening van den penningmeester v ,er A. Swager, luidde als volgt: ont- JHen.uitgaven f 1203.34, beginsaldo 1 l<»ooelndsaldo f 19411- Op de Spaarbank *•«0.26, zoodat het totaal bezit f 2114.37 was. Het bezit is met f 143.70 vermeerderd. De heer J. Ootjers Rz. adviseerde tot goed keuring der rekening, waarbij spr. den raad gaf de administratie uitvoeriger samen, te stellen. Op voorstel van het bestuur werd besloten de contributie te verlagen met 20 cent per lid en per jaar ingaande 1940. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren A. Glas en K. Hemke herkozen. De heer J. Ootjers Rz. werd als nieuw bestuurslid gekozen. Als afgevaardigde naar de bondsvergadering werden gekozen de hee ren J Heidsma en A. Swager. De heer K. Kramer werd als nieuw lid van de Kascommissie gekozen. Bij de rondvraag kwam o.a. ter sprake het aanschaffen van nieuwe pakken voor de dragers, 't Bestuur zal een en ander nog eens bekijken. Hierna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. TERAARDEBESTELLING JB. BERKHOUT. Op de begraafplaats alhier had gistermid dag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer Jb. Berk hout. Er was belangstelling van verschillen de zijden. Nadat ds. Ras van Egmond, con sulent van de Ned. Herv. Gemeente alhier, troostwoorden tot de familie had gesproken, vertolkte de heer Du Burck, kassier van de Coop. Boerenleenbank de gevoelens van hoog achting en waardecring voor bet vele, dat de overledene in de 32 jaar, gedurende welke hij directeur van die Bank was. voor deze instelling heeft gedaan. Wel en wee heeft de overleden directeur m'eegemaakt, vooral het laatste door den slechten economischen toestand in den tuinbouw, waarbij hij zoo wel de belangen der Bank in het oog moest houden als die der tuindersleden. Berkhout zotte echter zijn schouders onder de moei lijkheden en wist ze te overwinnen. De heer P. Boon sprak als bestuurslid der Bank, als vriend en als kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk, in welke kwaliteit hij meer dan 20 jaar in goede verstandhouding en vriend schap met wijlen den heer Berkhout had samengewerkt. De heer P. van Exter sprak als president kerkvoogd en bracht dank aan den overle dene voor wat hij als kerkvoogd in het be lang der gemeente had verricht. De lieer A. Floris, een vroegere arbeider van hem, dankte zijn ouden „baas" voor zijn goede behandeling en voor de wijze lessen, die hij van hem op zijn verderen levensweg had meegekregen. De beer L. van Rijswijk uit Scbagen bracht zijn oom dank voor al het goede van den overledene ondervonden. P. Berkhout te Alkmaar, heeft, daarna dank gezegd voor de belangstelling en in het bij zonder aan de sprekers. Kolven. Bij de heden gelhouden onderlinge wed strijden van de Kolfsociëteit Op Maat was de uitslag de volgende: 1. P. Molenaar 218 p., 2. S. Groot 217 pt., 3. P. Glas 215 p„ 4. C. Berkhout 213 p., 5. M. Vlug 207 p., 6. K. Kout 205 p., 7. A. Berk hout 204 p. Serieprijs J. Reyne 109 p. Biljarten. De biljartwedstrijd had den volgenden uit slag: 1. C. de Boer Cz., 2. A. Kout, 3. P. v. d. Welle. Een succes. Voor de Algemeene Kiesvereeniging heb ben zich 121 leden aangemeld.. OUDKARSPEL. Op Zaterdag 11 Februari jl. stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling inge schreven 11 werkloozen. waarvan 7 geplaatst waren in de werkverschaffing. Dienstplicht. De dienstplichtige P. de Jong. van de lich ting 1929, behoorende tot het Regiment Kust- arfillerie, is opgeroepen om op 20 April a.s. te Den Helder voor herhalingsoefeningen on der de wapenen te komen voor den tijd van 10 dagen. De dienstplichtigen D. J. de Vries en P. Plakman, eveneens van de lichting 1929, en behoorende tot het. Regiment Kustartillerie, zullen ook 20 April a.s. onder de wapenen moeten komen voor den tijd van 10 dagen te IJmuiden. BROEK OP LANGENDIJK. Geslaagd. Voor het candidaatsexamen Rechten slaag de aan de Vrije Universiteit te Amsterdam de heer G. A. Buyze alhier. HERDENKING 20-JARIG BESTAAN B.V.L. Dinsdagavond herdacht de afdeeling Broek op Langendijk haar 20-jarig bestaan in de zaal van den heer Jb. Balder. Voorzitter, burgemeester Schelhaas, open de met een hartelijk welkom aan landstor- mers en genoodigden en in het bijzonder burgemeester Middclhoff van Hoogkarspel, voorzitter van het verband Alkmaar. Onder applaus werd een telegram aan H.M. de Koningin verzonden. Voorzitter wees er in zijn opening op dat in verband met de vraag of men thans kan feestvieren, deze vraag met ja beantwoord mag worden, daar land en volk in de afge- loopen jaren bij den vrede is bewaard geble ven. Gememoreerd werd verder waarom de B. V.L. werd opgericht, waarna de wensch werd uitgesproken dat onder den onmisbaren zegen Godes land en volk voor revolutie be waard b lijve. Dank werd gebracht aan den plaatselijken leider W. Giltjes, welke reeds 20 jaar lei ding heeft gegeven aan de afdeeling. Spr. hoopt, dat de band welke de afdeeling bindt moge bestendigd blijven tot in lengte van dagen. Vervolgens werd het woord verleend aan burgemeester Middelhoff. Ter afwisseling werden door het Mannen koor „Dc Lofstem" enkele nummers ten ge- hoore gebracht, welke werden uitgevoerd op een wijze, zoo we dat steeds van het koor gewend zijn, onder de bekwame leiding van den heer Paul Kok. Hierna werd de Landstormfilm afgedraaid welke deed zien het ontstaan van het in stituut in 1918 en de ontwikkeling, terwijl daarnaast een natuurfilm werd vertoond, van de koloniën in Oost Indië. Dan werd overgegaan tot uitreiking der prijzen, gewonnen bij de schietwedstrijd. Het waren kunstvoorwerpen. Voorzitter bracht dank aan den Raad, die voor deze gelegenheid ook was uitgenoodigd voor het geven van het subsidie, groot f 25 per jaar. De heer H. Timmerman hield een herden kingsrede waarin het wedervaren der af deeling de revue passeerde, terwijl ten slot- Afslag van Paarden, Rund, Varkens- en Kalfsvleesch PAARDENVLEESCH. per pond Lappen, mager 42 Lappen, doorregen 37 Prima Baklappen 47 VAHKENS VLEES CH. per pond Lappen RUNDVLEESCH. per pond Prima Lappen 52 Gehakt en Poulet Roastbeef en Rollade Carbonade Lappen, doorregen ALS RECLAME: 3 p. Paardenlappen 5' p. Paardengehakt 2Yt p. Koe- en KALFSVLEESCH. per pond Gehakt 42 Kluiven 32 Lappen 42 1.04 1.04 Varkensgehakt 3 p. Saucijzen 3 p. Kalfsgehakt 4 p. Kalfskluiven 1.04 1.04 1.04 1.04 C. Berkhouwer, Markt, Schagen. Laat Uw schapen begieten door A. BUIK, Oudesluis. Aan het zelfde adres te koop een Kiu- penhok met ren en 3 Broeikas- ramen. Gevraagd, met 1 Mei: Een BOERENARBEIDER, met zoon, pl.m. 17 j„ beide best. kunnende melken. Woning be- schikb., Jb. VISSER Cz., Sijbe- karspel S 74. DIENSTBODE gevraagd, voor Bergen-Binnen N.H. Direct in diensttreding, voor dag en nacht. Sollicita ties met opgave van loon on der no. 955 Bur. van dit blad. Voor direct gevraagd: EEN MEISJE. voor dag of dag en nacht. G. DEKKER, Grootesloot, Oude sluis. Te koop: 1 Slaapkamer Ameublement, eiken, twee Boekenkasten met 50 boeken, 1 Gramofoonkast. K. VERVER, Stationsweg 2, Anna Paulowna. Gevraagd, begin Mei: Een NETTE BAKEP-, bij K. DOEKES, Oosterdijfc, Dirkshorn. Het 3e examen voor het Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis wordt, voor wat het schriftelijk gedeelte van het normaal examen betreft, afgenomen op WOENSDAG 3 MEI 1939 en voor wat het mondeling gedeelte en het speciaal examen betreft, circa vier weken later. De inschrijving moet geschieden vóór 15 Maart 1939. Inschrijfformulieren (gratis, doch bij den aanvraag te ver melden: normaal of volledig examen) en examenreglementen (15 ct. aan postzegels bijsluiten) kunnen aangevraagd worden bij: Het Centraal Secretariaat voor het Middenstandsexamen, 2e van den Boschstraat 40, Den Haag, Het Instituut voor Middenstandsontwikkeling. Bezuiden- houtscheweg 76a, Den Haag. De Onderwijscentralr van den Nederlandschen R.K. Midden standsbond, Mauritskade 23, Den Haag. De Onderwljscentrale van den Chr. Middenstandsbond, dr. Kuiperstraat 3, Den Haag. Te koop: Een DRACHTIGE MERRIE, 8 jaar, Oldenburger, op proef. Jn. BROERSEN, St. Maartens- vlotbrug. Gevraagd, voor tijdelijk WERKSTER, of Meisje voor de morgenuren. C. BR EET, Noord A 37, Scha gen. Gevraagd EEN HULP, bij eeen bejaarde juffr., voof d. en n., licht huiswerk. - Te bevragen Poststation Petten. Te koop: Een goed RIJ- en WERKPAARD, bij H. C. QUACK, Petten. Te koop: ONTSMETTINGSTROMMEL v. granen. P. WAIBOER, Scha- gerbrug. PRIMA LANDHOOI te koop bij K. KAAN, Barsin- gerweg, Wieringenvaard. Te koop: Een afgekalfde VAARS en een TIJDKOE. 5 Maart kunnende kalven, bij R. BIJPOST Jr. te Valkkoog. te door den plaatselijken leider W. Giltjes nog een woord van herinnering werd ge sproken en een woord van dankbaarheid, daarbij tevens wijzende op de eenheid in de afdeeling, gedurende de periode van 20 ja ren. Hierna sluiting. Paul Kiès spreekt te Anna Paulowna Opening. De heer Jb. Raven, de vergadering openend, waarop de heer Kiès zou spreken, formuleerde z'n grieven te gen de S.D.A.P. in 't algemeen en de S-D.A.P. hier in het bijzonder. Al bar da durfde zeggen: Spreek maar niet over sociale hervormingen er is te veel geld noodig voor leger en vloot. Voorman nen der partij doen thans mede aan feesten van het Oranjehuis, terwijl er vroeger nooit eenige neiging toe geweest is. De plaatselijke lijstaanvoerder Keuris stemde voor subsidie voor den Bijz. Vrijwil- ligen landStórm. Verleden jaar wilde spr. geen afdeeling van de Troelstrabeweging stichten, omdat hij het aantal toetredenden te klein achtte, maar hij meent, dat het tijd is, dat er een komt en dat de arbeiders bij de komende verkiezingen zullen toonen te weten wat ze doen. Spr. weerlegde vervolgens een stukje uit het Volksblad, waarin beweerd werd, dat Kiès communist zou zijn. Het T.B.N,-bestuur heeft geconfereerd met verschillende arbei derspartijen, ook met de communisten. Maar vóór de T.B. landelijk vergaderde om het resultaat te bespreken, schreef het Volks blad al: Kiès is communist. Trouwens, wat is er voor laakbaars aan communist te zijn? Zijn communisten geen arbeiders? (Ap plaus). Na een opwekking, de kern der T. B. N. in Noord Holland uit te bouwen, gaf spr. het woord aan Kiès. De heer Kiès deelde z'n rede in twee ge deelten. De Internationale toestand en de T.B.N. en wat in Nederland gebeurt. De internationale toestand. Benesj', president van Tsjecho Slowakije voorspelde, dat '38 een rustig jaar zou zijn. We zijn aan den rand van den afgrond ge bracht, Benesj leeft als banneling elders en zijn land is door het bruine riool overspoeld. Voorspellingen van groote mannen! Cham- berlain, de par^pluiman, ziet *39 als rustig jaar. Spr. hoopt dat hij gelijk heeft, maar ziet het als een jaar van verschrikkingen, juist door al dat terugkrabbelen en toege ven, dat 't oorlogsgevaar slechts uitstelt. Slechts één land hield het beginsel van goe de trouw en haar woord hoog in Sept. '38, dat was de Sovjet Unie! In het duister van '38 was één lichtpuntje nl. het feit dat een internationale brigade in Spanje optrad. Proletariërs aller landen hadden goed en bloed veil op de roepstem der solidariteit. Uitvoerig schetste Kiès hoe 1939 als erfe nis drie brandhaarden meekreeg. Ie. In Z.O. Europa ziet Hitier de stichting van een staat Oekraine. Een fantastisch idee, vooral omdat er behalve 33 millioen Russen nog 4.5 millioen Polen wonen. Een vooraanstaand Fransch politicus ziet er slechts een afleidingsmanoeuvre in om W. Europa in slaap te sussen, of om den weg naar de Roemeensche petroleumbronnen te effenen. Een greep naar West Europa zou Nederland kunnen treffen en wel is op goede trouw en ridderlijkheid te genover een kleine staat niet meer te rekenen, daar deze begrippen se dert de komst van het fascisme uit het internationale verkeer zijn weg gevaagd, maar spr. gelooft toch niet dat Duitschland dat zal wagen te doen, opdat het wel weet, dat En geland "„geen pistool op de borst" dulden kan. 2e. FrankrijkItalië Het rijke Frankrijk, met z'n geld en ko loniën, de rentenier, wekt uiteraard af gunst bij den „armen imperialist in lom pen", wat Italië is. Frankrijk reageerde eerst spottend op dc Italiaansche aspiraties, maar toen de pers van Mussolini het vlammetje aanwakkerde maakte het Fransche sarcasme plaats voor 1 grimmige vastberadenheid. „Onze" arbeiderspers echter schreef: het volksfront is morsdood. 3. Spanje. Mede aan de hand van kaar ten, schetste spr. hoe de Spaansche regee ring Catalonië moest prijsgeven aan de overmacht. Maar de strijd is nog niet geëindigd, al schrijft de arbeiderspers „Het einde na bij", een schrijverij, die de arbeiders moet ontmoedigen. Ér is nog een gebied, zesmaal zoo groot als Nederland, met de hoofdstad Madrid en belangrijke havensteden. Het is op den langen duur niet te houden tegen de verbonden fascistische legers. Maar Vondel zei reeds: „De krijgsman wint al veel, al wint hij niet dan tijd". Mussolini en Hitier hebben geen tijd. Ze moeten voortjagen van avontuur tot avontuur. Weet de regeering in Spanje zoolang stand te houden, tot het hier of daar spaak loopt in Europa, clan zal men Spanje wel willen helpen. Iedere vergadering der T.B. staat daarom in het teeken der hulp aan Spanje- zei spr. en wekte op te steunen, opdat men daar den strijd kan blijven volhouden. (De S.D.A.P. teekende de internationale resolu tie tot steun, maar voert die niet uit). De collecte voor Spanje, in de pauze ge houden, bracht f 13.84^ op. Gemeenteraadsverkiezing. Na de pauze sprak de heer Raven als z'n meening uit, dat in Anna Paulowna, als alle linksche partijen met afzonderlijke lijs ten uit zouden komen, er een raad met rechtsche meerderheid kwam. Daarom zal samenwerking gezocht worden om tot een „volks"lijst te komen. Handelsverdrag ItaliëRusland. De heer Kiès behandelde na de pauze eerst een schriftelijk gestelde vraag: „Hoe denkt ge over 't handelsverdrag tusschen Sovjet- Rusland en Italië." In de arbeiderspers, zei snr. is daarover een verhaal verschenen, dat door de be richtgeving van andere kranten niet wordt gerechtvaardigd. Bestaande regelingen scliij nen slechts nader te zijn geregeld. Spreker heeft zooveel vertrouwen in de knappe Rus sische leiders, dat hij gelooft dat. al lijkt de houding wat vreemd, ze toch juist hebben gehandeld. Het eigen land. Sprekend over den toestand in eigen land. merkte spr. op, dat men tegenwoordig zoo vaak van socialisten hoort: ,Ik voel me zoo teleurgesteld". En hij zou willen vra gen: Had je dan verwachtingen van 't ka pitalisme, van Chamherlain of Colijn, is je socialisme op personen gebouwd of op eigen overtuiging? De S.D.A.P. leiders geven geen richtsnoer voor het denken van de massa, alleen ulevel-filosofie als „achter de wolken schijnt toch de zon" en „als eerst de crisis maar voorbij Is..-.» Spr. heeft altijd gezegd, niet te gelooven, dat de crisis van voorbij- baanden aard was. zooals die altijd van tijd tot tijd voorkwamen. We staan aan de stervenssponde van het Kapitalisme, aan de wieg van het socialisme. Als men dat bedenkt, behoeft men niet „te leurgesteld" te zijn. De strijd moet blijven gaan tegen het ka pitalistisch stelsel zelve. „Plannen" van ar beid leiden de aandacht maar af van dien strijd. Het kapitalistisch stelsel kan niet weer uit de moeilijkheden komen en doordat we tusschen dit en het nieuwe leven, ver scherpen overal de verhoudingen; tusschen de Staten, tusschen de groepen, tusschen de menschen onderling. De „renteniers"staten. Engeland, Frankrijk (Nederland is er ook hij te rekenen) staan te genover de imperialistische Staten in lom pen, Duitschland, Italië en Japan. Toch zijn 't alle „kapitalistische" staten, maar zij voe len aan den lijve den ondergang van het kapitalisme en de armste staten het meest. Een tegenstelling dus binnen bet. kapitalis me. Zoo is er ook een tegenstelling binnen de S.D.A.P. en wel tusschen hen, die het nog zoo kwaad niet hebben (en behoudend zijn), en hen, die een andere houding van hun leider zouden willen zien. Vandaar de „toleurgestelden" die gaan visschen enz. en verloren zijn voor den strijd. In België heeft men geen Kiès-kwestie, maar de tegenstelling VanderveldeSpaak, in Engeland een ver schijnsel als de Troelstra-beweging. Tn De nemarken en Zweden zal iets dergelijks ko men. De massa mag ja en amen zeggen. Spr. verwijt den leiders der S.D.A.P. hun vervreemding van de massa, het zich opslui ten in kleinburgerlijkheid. Die massa mag alleen ia en amen zeggen, in de arbeiders pers (die de arbeiders betalen, maar geen pers van en voor de arbeiders is), is geen vrije meeningsuiting meer toegestaan en on der de bedriegelijke leuze van E.D.D., drijft men naar rechts. Men ziet nog maar een politieken uitweg: regeeren met de R.K. Staats partij en die maakt daar handig ge bruik van en we zien de S.D.A.P. de gekste bokkesprongen maken, om bij de R.K. Staatspartij in het gevlei te komen. Men vergeet, dat ook een tegenstander veel meer respect heeft voor iemand, die zegt. zoo ben ik en zoo moet je me nemen. De waardigheid van de partij wordt met voe ten getreden, men wordt „van klassestrijder tot hofleverancier". De T. B. wil trachten de sociaal democxa tie te herstellen in den geest van Pieter lel ies, wil zijn een rem naar rechts, een brug naar links. De T. B. komt recht voor haar vriendschap met de Comm. Partij Ned. uit. Niettegenstaande het kameraadschappelijk voorstel van de C.P.N., waardoor aan Kiès practisch een zetel in de Prov. St. van N.- Holland werd aangeboden, meende men ech ter niet met deze partij' te moeten samen werken bij de Statenverkiezingen, omdat men er nu geen nut van dacht te hebben. Bij de gemeenteraadsverkiezingen is er door samenwerking misschien wel wat te berei ken. Voor de Prov. Staten komt de T. B. dus met eigen lijsten. Spr. eindigde: Gelooft ge nog niet aan de directe komst van het socialisme, maar wel dat de dood van het kapitalisme nabij is, dan zult ge moeten erkennen, dat die dood toch de voorwaarde is voor de komst van het andere; vergeet niet da',; ge geen be klaagde zijt, maar aanklager tegen de ver keerde toestanden in de maatschappij en eischt: de aarde, waarvan is gezegd, dat ze een paradijs is geweest, en die weer een pa radijs moet worden, waarin hoog boven de hoofden de vlag van het socialisme wappert. Het Plan Westhof. Hoe staat ge tegenover het plan Westhof, werd uit de vergadering gevraagd. Spr. antwoordde: Voorzoover het vast staat (een gedeelte is nog gehuld in slui ers) zal gearbeid moéten worden tegen een loon, gelijk aan den steun van thans, het algemeen loonpeil zal dalen, middenstan ders en kleine boeren zullen 't nog slechter krijgen, 't komt uit Roomsrhe koker en de SDAP heeft weer neiging 't eigen plan in den steek te laten en mee te eaan met de bourgeoisie. Bestrijdt het! We hebben geen behoefte aan plannen maar aan actie! Afdeeling gesticht. Er was tijdens de pauze gelegenheid schrif telijk merle te deelen of men met de T.B. sympathiseert en ook of men lid wenschte te worden. Na sluitinc der vergadering door den heer Raven bleek, dat zich een zoodanig aantal personen had opgegeven, dat hier een af deeling van de Troelstra-beweging wordt ge sticht. KOEGRAS JULIANADORP DE NOODSLACHTPLAATS. In de raadsvergadering van de gemeente Den Helder werd gisteravond besloten tot het opnieuw verkiezen voor den tijd van 9 maanden van de noodslachtplaats te Koe gras. De heer v. d. Veer (a.r.) zou gaarne zien. dat de slachtplaats daar gekocht werd, terwijl de beer Hoornsman (v.d.) op het ac tief onderhandelen met de vereeniging te Koegras aandrong. De voorzitter deelde nog mede, dat spoe dig nadere plannen ingediend zouden kun nen worden voor den bouw van een nood- slachtplaats niet vrijbank te Den Helder en datd ai ook de combinatie met de vereeni ging in Koegras onder het oog zou worden gezien. ZIJPE SCHAGERBRUG SCHOOLTUINTJES. Naar ons wordt medegedeeld heeft de fa. Brugman te Winkel aangeboden de voor de schooltuintjes benoodigde zaden belangeloos beschikbaar te stellen. Een Schager firma deed dit reeds eerder. TOONEELUITVOERIXG. Door de tooneeilvereeniging „Euphonïa" alhier zal in den loop van de volgende maand voor „Nut en Genoegen" worden op gevoerd het blijspel ,,'n Partijtje Poker."

Schager Courant | 1939 | | pagina 3