Arrondissements rechtbank te Alkmaar Uit Alkmaar MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag 15 Februari). UITSPRAKEN. Vóórdat de zeer korte zitting gisteren een aanvang nam, deed de Rechtbank de vol gende uitspraken: S. C., koopman te Den Helder, die in be roep was gekomen van een vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij hij was ver oordeeld tot een geldboete van f 10 wegens het zonder vergunning houden van een „to talen leegverkoop", werd door de Rechtbank veroordeeld tot f _50 boete, subs. 25 dagen hechtenis (de eiscli luidde f 200 boete, subs. 60 dagen). F. G. te Schagen werd wegens het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel ver oordeeld lot f 100 boete, subs. 50 dagen en een voorwaardelijke hechtenis voor den tijd van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. (De eisch in deze zaak luidde: f 250 boete, subs. 60 dagen en de ontzegging om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van één jaar). Hoogwoud. EEN HONDSCHE GESCHIEDENIS. De man, die eens zijn vrouw verkocht! Het was een hondsohe geschiedenis, wel ke de Rechtbank te behandelen kreeg. De verdachte, waar de zaak om draaide, een zekere C. M. uit Hoogwoud, was thuis ge bleven, dies had het onderzoek geheel bui ten hem om plaats. De hoofdpersoon in het drama was een ruigharige zwart-bonte hond, een zooge naamde spaniel, zooals de president, Mr. A. M. Ledeboer opmerkte. Aangezien ook deze hoofdpersoon verstek liet gaan, was feitelijk de room van de melk af. Het geval leek in den beginne vrij ingewikkeld, maar werd in zijn proporties teruggebracht tot het zeer alledaagsche. Genoemde M. had den hond van den ar beider K. H. L. uit Winkel „gestolen of ver duisterd", zooals de dagvaarding luidde. De officier hield dus een slag om den arm, maar hoe het ook zij, het dier waaraan get. L. zéér was gehecht, werd in gezelschap van drie soortgenooten teruggevonden ach ter de woning van verd., waar het voor een hokje aan een ketting lag vastgebonden. De president een echte dierenvriend vroeg get. of het juist was, dat de hond zoo trouw was en zoozeer aan z'n baas ge hecht? Dat was 't ie zeker, antwoordde get. met een snik in z'n stem. Tot tweemaal toe was het dier bij verd. terecht gekomen; hoe, dat kwam niet vast te staan. En toch met al die goede eigenschappen, had de vrouw van get. een hekel aan het beest, merkte de president op. Ze had er een hekel aan; waarom dat weet ik niet, zeide get. President: Woont u ver van de woning van verd. af? Een goeie 3 K.M., antwoordde de honden eigenaar. Vast kwam te staan dat feitelijk get. L. alle hoop had opgegeven, z'n trouwen mak ker ooit weer te zien, maar o vreugde, op een zonnigen herfstmorgen kwam de briga dier der Rijksveldwacht er mee aanzetten. Wéér gevonden bij verd. achter diens wo ning; wéér vastgebonden aan een ketting, SCHAGEN HET WITTE KRUIS. Voor de jaarvergadering van onze plaat selijke afdeeling van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", welke gis teravond bij den heer G. Boontjes werd ge houden, bestond weinig belangstelling. Na opening door den Voorzitter, Dr. Nan- ninga, leest de secvetaris, de heer Andersson de notulen, welke onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen is een verzoek om subsidie der Commissie tot Malariabestrijding in Noord holland; hierop wordt goedgunstig beschikt. Het Gemeentebestuur verleende vergunning om op Harddraverij dag weer een collecte te houden. Door den secretaris wordt de mededeeling gedaan van de vergeefsche po gingen, om te komen tot oprichting van een onderafdeeling Huisverzorging (zie jaarver- slag). De Voorzitter meent, dat de plannen Huis verzorging wel op zij gezet kunnen worden, wellicht kan vanuit de burgerij iets bereikt worden. Van de andere zijde wordt echter opge merkt, dat., wanneer Het Witte Kruis het niet klaarspeelt, de burgerij dat evenmin zal kunnen. De Vereeniging voor de Paaschtentoon- stellingen verleende een extra subsidie van f 275.—. Wat de cursus Huiselijke Ziekenverple ging betreft, had de heer Wissekerke reeds bij de notulen gevraagd, waarom deze cur sus niet door onze Zuster werd geleid. De Voorzitter antwoordt nu dat het be stuur niet wist, dat Zr. Boks zich gaarne met de leiding van dezen cursus belast zag en daarom is destijds op de ledenvergade ring voorgesteld en ook aangenomen op de zelfde voet als het oude bestuur door te gaan. Toen men met een en ander op de hoogte geraakte, was het besluit gevallen en gepubliceerd, zoodat men moeilijk meer kon veranderen. Persoonlijke motieven hebben natuurlijk geen rol gespeeld. Door Mej. Leguit wordt hieraan nog toege- vóegd, dat het bestuur ook niet wist, dat Zr. Boks een dergelijken cursus leiden mocht. De heer Wissekerke spreekt de hoop uit, dat een volgend maal met Zr. Boks rekening zal worden gehouden, hetgeen hem door den Voorzitter wordt toegezegd. Jaarverslag 1938. Uit het welverzorgde jaarverslag van den secretaris blijkt, dat in het iaar 1938 het ledenaantal is gestegen van 737 tot. 762, een vermeerdering van 25 leden dus. Sinds De cember is een wervingscampagne op touw gezet, zoodat nog een helangriike toename van leden wordt verwacht. Er werden voor bereidingen getroffen voor een cursus in huiselijke ziekenverpleging, die in Januari jl. onder leiding van Zr. Smits uit Den zich koesterend in de schaarsche zonnestra len. De president meende, dat get. ook nog een roodbont foxje had met een afgekapt staartje en een wondje aan z'n rechter voorpootje. Dat is zoo, gaf get. toe, maar die liep ook al weg. Het was voor dezen echten honden liefhebber een inderdaad treurige geschie denis Toen nu de hond voor de tweede maal verdwenen was, had een zwager van den getuige de moeite genomen, weer te loopen langs het huis van verd., maar de puike bunzingvanger had hij toen niet gezien! Maar heeft verd. nooit tegen U gezegd, dat de hond bij hem was en teruggehaald kon worden? Nooit! was het pertinente antwoord van dezen getuige. Toen kwam een derde getuige, een zekere C. K. uit Winkel, die een buurman was van den eigenaar, de feiten volledig bevestigen en het merkwaardige was wel, dat ook diens vader een hond was kwijtgeraakt en dat die hond ook bij verd. werd weggehaald. De brigadier van de Rijksveldwacht te Winkel, J. van Ens, had het opsporingswerk verricht en had bij verd. vier honden aan een kettng vastgebonden, aangetroffen. Wat deed verd. met die honden? wilde de president weten. Verhandelen, Edelachtbare, luidde het prompte antwoord van den man in uniform. En hoe staat verdachte bekend? informeerde mr. Ledeboer verder. De burgemeester zegt: „Slecht". Hij heeft ook al eens zijn vrouw verkocht, zeide de veldwachter. Een sehok voer door de Edel- achtbaren achter de groene tafel. Wat zegt U daar? riep de presi dent ontzet uit! Dat gaat toch maar zoo niet in ons vrije Nederland? Toch is het zoo merkte de veld wachter op, die het geval dood ernstig nam. De heeren in zwarte toga's ge huld, schudden verontwaardigd de geleerde hoofden. De Officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille, wees er in z'n requisitair op, dat er meerdere honden waren aangetroffen op het erf van verd. Er lagen notabene vier honden aan den ketting. Daarbij was ook het lievelings dier van get. L. Hij haalde z'n rechtmatig eigendom terug en betaalde er een losprijs voor van één gulden Van dat moment af kende verdachte den hond van L. en wist dus wie de eigenaar was. En ziet binnen een jaar was de hond al weer bij verd. Nu zat de eigenaar niet in Spanje, Turkije of Afrika, maar woonde op nog geen 3 K.M. afstand. Niemand zal ge- looven aldus de Officier dat de hond uit zichzelf bij verd. is komen aanloopen. Want het dier had het daar ook zoo gezel lig niet en hield bovendien véél van z'n baas. Daarom is er alle reden aan te ne men, dat verd. den hond gelokt heeft. Hoe dat geschiedde, kregen we helaas niet te hooren. Wellicht heeft een homp smakelij ke worst hier een rol gespeeld. Als dat nu eens bewezen kon worden, zou de Officier diefstal ten laste kunnen leggen: nu bleef het bij verduistering. Concludeerende kwam mr. v. d. Feen de Lille tot vrijspraak voor diefstal, doch eischte wegens verduistering een gevange nisstraf voor den tijd van vijf maanden. Heden over een week zal de Rechtbank uitspraak doen in deze hondsche geschie denis. Helder begonnen is met 14 deelneemsters en thans door 20 dames gevolgd wordt. Van de badinrichting werd weer een ruim gebruik gemaakt: men boekte niet minder dan 8137 baden. Door gebrek aan financieele medewer king van Gemeente en aangezochte vereeni- gingen, zijn de pogingen om te komen tot oprichting van een onderafdeling Huis verzorging niet geslaagd. Alleen de Diaco nie der Ned. Herv. Kerk en de Evangeli satie „Bethel" zegden medewerking toe. Met de inzameling van oud papier gaat het goed. Reeds is een partij van ruim 3 ton naar de Centrale te Maarn verzonden, ter wijl op het moment weer ruim 10 ton bijeen- is. In verband hiermede wordt den heer M. C. Tuinman, die belangloos opslagruimte beschikbaar stelt en het personeel van de Gemeentereiniging voor zijn medewerking dank gebracht. Door bemiddeling van de afd. werden in het afgeloopen jaar. dank zij de gemeente lijke subsidie 5 patiënten naar diverse sa natoria uitgezonden. Op het moment wordt slechts èèn patiënte verpleegd. Verder wordt o.a. nog gememoreerd het 25-jarig jubileum van Zr. Boks. Er was nauwe samenwerking met haar ten opzichte van de t.b.c.-bestrijding. 17 t.b.c.-patiënten werden onder haar toezicht verpleegd. Rekening 1938 en begrooting '39. De penningmeester, de heer P. Koordes brengt financieel verslag uit. Bij de Tuber culosebestrijding hebben de ontvangsten be dragen f 2401.63, de uitgaven f 2801,63, na- deelig saldo derhalve f 400. De verpleging in sanatoria vroeg een be drag van f 1785.65, die in ziekenhuizen f 553.15. Met een bijdrage uit de reserve van f 374.31 is deze rekening sluitend gemaakt. Het nadeelig saldo ad f 400.zal door de Gemeente worden gedekt (behoudens goed keuring van hoogerhand). De rekening van de Badinrichting vertoont een nadeelig saldo van f 271,82: ontvangsten f 25.uitgaven f 296.82. De totaal-rekening der afdeeling sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 2.685.90, met een voordeelig saldo van f 605.71 (vorig jaar f 310.12) Saldo reserve fonds bedroeg per 31 December jl. f 627.45, Kas en boeken zijn nagezien door de hce ren Beundei en Schneiders; de eerste rap porteert alles in orde te hebben bevonden, waarna de rekening wordt goedgekeurd on der dankzegging aan penningmeester en controlecommissie. De heer Schneiders maakt nog een opmer king over de verdeeling van het drukwerk waarvan door het bestuur goede nota .word' genomen. De begrooting 1939 sluit tot een bedrag va* f 2.543,16 mét een post onvoorzien v* f 788.21. Daarbij is gerekend op een nade r" <?»ldo van de Tuberculosebestrijding groo f 627.45, en een nadeelig saldo der Badin iebting van f 295. Mej'. Leguit klapt uit het magazijn: er is een flinke hoeveelheid verplegingsmateri- aal, dat zich in goeden, toestand bevindt. Van de artikelen is een ruim gebruik ge maakt. De magazijnmeester mag voor zijn richtig beheer woorden van lof incasseeren. Uit het jaarverslag van de onderafdee ling Ziekenzorg, door Mevr. Roggeveen uit gebracht blijkt, dat werden verstrekt 180 flesschen room, 650 eieren, 920 onzen vleesch en biefstuk en 3S47 liter melk. De ontvangsten beliepen f 946.01, de uitgaven f 599-lS1/^, zoodal er een voordeelig saldo resteerde van f 346.82Met de 'lijsten was een bedrag van f 329.75 opgehaald; van de vereeniging voor de Paasehtentoonstellingeii was een bedrag van f 125.ontvangen. Mevr. Roggeveen vestigt er de aandacht op, dat bet saldo de laatste vier jaren elk jaar f 100.terugloopt, hetgeen zijn oor zaak vindt in de meerdere uitgaven voor de verstrekking van versterkende midde len. Spr. kondigt een bezuiniging tot op de helft aan. De heer J. Raven merkt op, dat de lijsten niet algemeen worden gepresenteerd. Er warden wel menschen, die voor teekening in aanmerking komen, overgeslagen. De heer Schneiders wijst erop, dat soms personen om hulp vragen, die ook van an dere zijde iwordcn gesteund. Zij maken er gewoonte van overal aan te kloppen. Er zijn er gehaaide onder, zegt spr. Toegezegd wordt, dat met de opmerkin gen rekening zal worden gehouden. De controle-commissie had overigens ook de financiën van deze onderafdeeling in keurige orde bevonden. Het is dan de voorzitter, die verslag uit brengt van de Algemeene Vergadering. Bij de rondvraag deelt dezelfde nog me de. dat dit jaar een Moedercursus zal wor den gegeven, waarna sluiting volgt. STEMPELREGELING. De Minister van Sociale Zaken hoeft op verzoek van 't gemeentebe stuur medegedeeld, dat er in begin sel bij Zijne Excellentie geen be zwaar tegen bestaat, dat het stempe len in deze gemeente voortaan in plaas van twee, éénmaal per dag plaats heeft, behoudens goedkeuring van een nader te ontwerpen stempel- regeling. BOUWVERGUNNINGEN. Door B. en W. is aan J. Peetoom vergun ning verleend tot het verbouwen van zijn perceel aan de Markt; aan G. Boontjes het verbouwen van zijn perceel aan de Markt en aan M. Schoen van zijn perceel aan het Noord. - VERPACHTING KERMIS. De verpachting van de standplaatsen voor de dit jaar te houden kermis zal plaats vinden op Woensdag 15 Maart a.s. des voor middags 11 uur. HERHALINGSOEFENINGEN. De dienstplichtige Petrus J. Kooijman, der lichting 1928, is opgeroepen om op 25 Maart a.s. te Breda voor herhalingsoefenin gen in werkelijken dienst te komen voor den tijd van 10 dagen, en de dienstplichti gen Arie Dcutekom en Jac. Joh. Bramnier der lichting 1929 op 20 April a.s. te Den Helder, beiden voor den tijd van 10 dagen. ARBEIDERSKUNSTKRING. De Jonge Spelers met Robert en Bertram van Herman Heijer- mans in 't Noordhollandsch Kof fiehuis. In de klucht Robert en Bertram en Co. is de satyrius Heijermans aan het woord, maar zelfs in dit zotte, soms onlogische verhaal van twee lustige vagebonden, is de ondertoon eene van diepe menschclijkheid, van groote waarheid, van medelijden met diegenen die door de maatschappelijke misstanden tus- schen wis en ongewis heen en weer geslin gerd worden, 't Is niet zoo fijne humor als b.v. in zijn grootste satyre „De Wijze Ka ter" maar zelfs grove boert weet de groot meester van het woord Herman I-Ieijermans in zoo kostelijke dialoog te geven, dat cari- caturale nonsens schijnbaar tot waarheid worden Het verhaaltje van dief en diefjesmaat draait om drie boeven, de gewone zakkenrol ler Bertram, de edeler collega schriftverval- scher Robert en de millioenen-goochelaar Rosenstein. Na iedereen en elkander bedot te hebben, zien ze tenslotte maar één oplos sing: elkaar trouw te zweren tot in den dood om het gewillige slachtoffer; de menschheid tot op de cheniise uit te kunnen kleeden. Heijermans zou Heijermans niet zijn als hij om dit' centrale drietal geen serie origineele bijfiguren had gegroepeerd. De Jonge Spelers, zijn wat de drie hoofd figuren betreft, cum laude tot boeven-om- ialoersch-op-te-zijn, gepromoveerd, en ook de bijrollen waren zeer behoorlijk bezet. Jules Vcrstraete was Robert, zijn vertolking van den zich steeds beheerschenden gentleman- bocf met het gewild-verinoeide air van ach teloosheid, was uniek. Bertram, de zakken roller van Anton Burgdorffer was zóó gro tesk, dat zelfs Betsy Kapsenberg, die een freulerolletje speelde, haar lachen in het derde bedrijf niet meer kon houden. Een compliment, maar ook... een wenk de regie wat. straffer te doen zijn. De ban kier Rosenheim gaf Ben Groeneveld volop gelegenheid uit te spelen, zijn scènes met de aan hem gewaagde Bertram waren van groote kracht. Dan werkten mee Jan Seves als gevangen bewaarder en piccolo, Marie Meunierf als een bedaagde freule, Gerrit I.indenberg als procuratiehouder en veldwachter. Zij deden bet voortreffelijk. Bijzonder goed vonden wij Albert Snelders in de kleine rol van den ober. De décors in hel tweede bedrijf, dat in een provinciehotel speelde, waren geestig gevonden, in de overige bedrijven hebben wij ze van het gezelschap wel eens gelukki ger gezien. De aankleeding van het kantoor van den bankier Rosenheim was wel wat erg sober. Resumeerende, een bijzonder geslaagde avond, een waardig slot van het vereeni- gingsjaar. Er komt steeds meer publiek op de Arbeiderskunstkringavonden, nog een klein stootje en men zal een avond meer kunnen geven, wellicht naar Theater Royal moeten verhuizen. De Arbeiderskunstkring verdient dat, zij brengt goede gezelschappen met goede stuk ken! PAST OP VOOR RATTEN. Gedurende langen tijd had de fam. Krab aan de Snevert last van ratten; maar daar hun woning oud was en zij bovendien nog dicht aan het water woonden, beschouwden zij het als een gewoon verschijnsel en be steedden er niet veel aandacht aan. De rat ten die zich eerst bepaalden tot het erf en de schuur, werden echter hoe langer hoe bru taler en drongen tot in de huiskamer, ja later tot zelfs in de slaapkamer door. Hoe ongemeen gevaarlijk dit ongedierte is, bleek, toen op een goeden nacht het 7-jarig zoon tje Kees waker werd cloor pijn in zijn oor. Toen hij zijn ouders wakker maakte, bleken de ratten de daders te zijn, die er niet tegen op hadden gezien hem vinnig te bijten. Maar daarbij bleef het niet.. Gisternacht werden de ouders en ook de buren opgeschrikt door erbarmelijk huilen van den 1-jarigen Ber- tus, die in verband met de' verhuizing, in een andere kamer sliep dan gewoonlijk. Ook dit keer waren de ratten weer de oorzaak. Het bleek dat het ongedierte het kind in de tecnen en in de zij danig hadden gebe ten, zoo zelfs, dat de moeder het den volgen den dag beter vond, het kereltje bij de buren onder te brengen inplaats van het naar de nieuwe woonolaats mede te nemen. Geluk kig bleken de toegebrachte beten niet van zoodanigen aard te zijn, dat dokter behande ling noodig oordeelde. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 11 Februari stonden 86 werk- loozen ingeschreven, waarvan 16 in de steunregeling, 32 in de centrale werkver schaffing en 37 in de gemeentelijke werkver schaffing t.w. 14 in de baggerregeling en 23 bij de u'tbreiding van de Algemeene Be graafplaats; terwijl 1 werklooze een wacht- week doormaakt. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 11 Februari stonden 104 per sonen als werkzoekenden ingeschreven, waarvan 24 grondwerkers, 9 timmerlieden, 1 metselaar, 3 opperlieden, 3 schilders, 1 afschrijver, 8 arbeiders-chauffeur, 1 walsma- chinist, 38 landarbeiders, 14 losse arbeiders, 1 kantoorbediende en 1 kapper. liet vorig jaar stonden in de overeenkom stige week 140 arbeiders ingeschreven. BRIDGEDRIVE. Gisteravond hield de Schager Bridgeclub wederom een groote drive in haar clublo kaal van den heer C. Boontjes, café „de Beurs". Er was weer een groote deelname. 64 personen namen aandeze drive deel. De wedstrijd had wederom een vlot en ge animeerd verloop. De uitslag luidde als volgt: Groep A: Oneven lijn: G. MolenaarG. Kouseband, 30 p., 2e prijs. C. KuisJb. Dekker, Anna Paulowna, 39 p. J. v. BarneveldMevr. Barneveld, 34 p. Mevr. Boontjes-de VeerC. Boontjes, 34^ p. Mevr. BroersmaN. Spaans, Barsingerhorn, 26 punten, 1ste prijs. J. C. de HaanJ. de Jong, Wieringen, 53 p. S. de Vries—F. Tolle, 37i/2 P- J. BlaauboerJ. Schenk Sr., Barsingerhorn, 34 punten, 3e prijs. Even lijn: J. SpeurMevr. Speur-Blankman, 22 p. A. Molenaar—H. v. d. Ham, Noordschar- woude, 36 punten. D. de GraafC. Bregman, Julianadorp, 34 punten, 3e prijs. C. PronkMevr. Pronk-Kossen, 25^ p., 2e prijs. C. W. de Graaf—D. J. de Graaf, Juliana dorp, 42 punten. Jongens—Zijp, Twisk, 44 punten. H- RuijsenaarsJb. Preïjde, Anna Paulow na, 351/? p. D. JongejansKossen. St. Maartensbrug, 49 punten. Groep B. Oneven lijn: Mevr. de Graaf-de Heer—v. Kempen, Julia nadorp, 38 punten. C. P. RezelmanMevr. Rezelman, 35 p. J. Schenk Jr.Gaaf Boontjes, 27 p., Ie prijs P. de LeeuwJ. Bloothoofd, St. Maartens brug, 361/-» punten. .1. Kweldam'Mevr. Poorter, 29 p., 2e prijs. A. Bol—P. Dekker, St. Maartensbrug, 46 p. U. W-ester-J. Schene, 29 p., 3e prijs. A. KosMej. Poel, Anna Paulovvna, 47*4 P- Even lijn: •Tb. TesselaarC. Groot, Tuitjenhorn, 49 p. W. Tesselaar—J. Groot, Tuitjenhorn, 48Vz P- Dr. BroekensA. Schenk, Winkel, 31 p. A. BakkerC. Borst, Noordscharwoude, 27 punten, 2e prijs. A. PorteMevr. Porte, Winkel, 43 p. A. KeppelSt. de Rijke, Noordscharwoude, 361/, p. C. BregmanC.. Bregman, Julianadorp, 28 punten, 3e prijs. Boedet^-D. Donker, Twisk, 25 p., Ie prijs.. SINT MAARTEN VERGADERING VEEFONDS. In café „Rust en Lust" had de iaarlijk- sche algemeene vergadering van het Vee fonds plaats. Na opening en vaststelling der notulen, werden de statistieken aangeboden, waaruit bleek dat in het jaar 1938 de omslag per rund f 6.74 en per f 100.venvaarborging f 3.44 bedroeg. De rekening werd onderzocht en goedge keurd. met een batig slado van f 20S8.01^. Met algemeene stemmen werd besloten het entreegeld af te schaffen, terwijl de heeren P. Ouak en P. Poland als bestuursleden werden herbenoemd. Hierna werden de salarissen besproken, welke allen ongewijzigd werden gehand haafd. Bij de rondvraag stelde de heer Mosch voor een leeftijdsgrens voor de bestuursle den te bepalen, hetgeen niet op de thans zitting hebbende personen van toepassing zal zijn. De heer Groef zal deze gaarne bepaald op 70 jaar. Er zal in de volgende vergadering over worden beslist. Na nog eenige besprekingen van huishou- delijken aard, volgde sluiting. HEER-HU GOW AARD WONINGBOUW Mevr. de wed. A. Dapper te Schoorl is voornemens' haar woonhuis aan den Rus- tenburgerweg, hewoond door den heer P. Wokke, te laten sloopen en door een nieuw te bouwen woonhuis te doen vervangen. VEREENIGING ZIEKENHUISVERPLE- GING. Op vasten bodem, „Ziekenhuisverpleging" heeft heden haal jaarverslag doen verschijnen. Als gevolg vat de verleden jaar doorgevoerde contributie! verhooging die toen zooveel stof heeft gejaagd naar e.en basis van U/2 cent per; week, is het aantal leden teruggeloopen. Te gen 11.541 leden op 1 Jan. 1938, waren er op 1 Jan. 1939 10.655, het bestuur noemt des achteruitgang minder groot dan was ge vreesd. De bedoelde contributieverhooging wa< noodig, omdat de reserve gedurende 193; was geslonken van f 12.134.67 op f5.725.34, dit met. rond f 6.500. Niettegenstaande het verminderde leden tal, vertoont de reserve thans weer een stij ging, n.1. van f 5.725.34- op f 6.393.85, zoodal ondanks het feit, dat tegenwoordig geniakke lijker wordt overgegaan tot opname in dr ziekenhuizen, de vereeniging blijkbaar weer op een hechten grondslag staat. HET ELECTRICITEITSPROCES. Alkmaar zou zeer sterk staan Naar we vernemen, is door de Vereen! ging van Stroomdistributiebedrijven een werk uitgegeven, waarin het verloop van het tusschen de gemeente Alkmaar en dl provincie Noordholland aanhangig proces betreffende de leverantie van electrischec stroom tot op het huidige moment wordl weergegeven. Men vindt daarin o.a. de ge wisselde processtukken opgenomen. Zooals men zich zal herinneren, is dit proces niet alleen voor Alkmaar van belang, doch tevens voor die andere gemeenten, die binnen kor- teren of langeren tijd in dezelfde positie als Alkmaar zullen komen te verkeeren, wanneer hun stroom- leveringscontract met de provincie afloopt. Ook deze gemeenten zullen dan hun cor tract niet verlengd zien en hun zal daai door, gelijk Alkmaar, een winstgevend bc drijf ontnomen worden. Het zwaartepunt van het gevoerde proces ligt daar, dat het betreffend Kon. Besluit bepaalt, dat de stroomdistributiebedrijven aan „iederen gegadigde" moeten leveren. De gemeente nu noemt zich gegadigde, waarbij de provincie zich verweert door de opvat ting naar voren te brengen, dat slechts di recte verbruikers en geen distributiebedrij ven als .gegadigden' behooren te worden beschouwd. Met uitschakeling der verdere instanties is de zaak onmiddellijk bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt. Naar men ons meedeelt, zou men zelfs in Haarlem van oordeel zijn, dat Alkmaar sterk staat, zoodat het proces voor onze ge meente goede perspectieven biedt. Intusschen kan de uitspraak nog lang - er wordt zelfs gesproken van jaren - oj zich laten wachten. LEVE ST. BUREAUCRATIUS! Over het algemeen schijnt men aan oW- cieele instanties onvoldoende te beseffen, dat een zekere service aan het publiek zelfs voor overheidslichamen op zijn plaats is. Een frappant staaljte hieromtrent kwam ons heden ter oore. Een vader, die zich had gevestigd in één der omringende gemeenten, wcnschte zijn zoon op de Alkmaarsche U.L.O.-school tfl plaatsen. Nu bestaan hieromtrent regelingen tus schen Alkmaar en diverse buitengemeenten, zoodat men zou mogen aannemen, dat een dergelijke plaatsing zonder groot bezwaar kan geschieden. Bovendien zou men denken, dat de gemeente Alkmaar er prijs op steil het leerlingenaantal op te voeren en dat a daarom aan haar klanten een zekere ser vice verleent. Echter, niets van dat al! Alvorens de noodige formaliteiten waren vervuld, verstreken volgens onzen zegsman drie volle weken. Eerst daarna kon de jon gen zijn nlaats op de U.L.O.-school innemen Leve St. Bureaucratius! WAS MAK TE MAK? De Liberale Staatspartij en gemeenteraadsverkiezingen. Naar men ons meedeelt ondervindt de L berale Staatspartij eeniee moeilijkheden K' ret opstellen harer groslijst voor de geroea- teraadsverkiezingen. Tot dusverre was f- steeds weinig te doen over de bezetting ve de bovenste plaats. Het was de thans OW leden heer Govers, die daarvoor in as-;'' merking placht te komen. Thans schijnt daarover eenige wrijvintf bestaan. Het zouden de heeren Mr. de fe en Stoutjesdijk zijn, die elkaar de eer* twisten. Hoewel men meent, dat Mr.- Groot wel als overwinnaar uit dezen sin' Ie voorschijn zal komen, schijnt de ltë' Stoutjesdijk ook nog goede kansen te bezit- ten. Daarnaast zou een deel der leden lij derde thans zetelend lid. den heer Mafc. niet weer een der bovenste plaatsen vul len geven. EEN LEPELDIEF GEVAT. Omstreeks begin Januari j.1. is in hui« Westerlicht een aantal lepeltjes ontvreemd waarvan diefstal werd vermoed. Door de politie is in verband hiermede thans aange houden een zekere P. C. uit I-Ieiloo, een be kend recidivist, die bekend heeft, gedurende den nacht het gebouw door een geopcw raam te zijn binnengedrongen en den die stal te hebben gepleegd. De lepeltjes zijn el- ders in beslag genomen. Verdachte is na ver hoor in het Huis van Bewaring alhier ingf PETTEN 10 DAGEN KOMMIESBROOD. Onze plaatsgenoot, de dienstplichtige P- Kramer, van de lichting 1928, is opgeroepen om op 23 Maart a.s. te Amersfoort voor her, halingsoefeningcn in wei-kelijkcn dienst Ni komen voor den tijd van 10 dagen. BURGERBRUG TIJDELIJK HOOFD DER SCHOOL. Naar wij vernemen zal de heer C. F. Snui te Alkmaar gedurende enkele dagen als üf delijk Hoofd der R. K. School alhier optrfr den.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6