RADIO De kleine boer schreeuwt om land iroo RAAD WIERINGEN PROGRAMMA Kocienvcrvoer per hangende pont Is het college van B. en W. te dezer zake niet voortvarend ge noeg? Wel grond in de Wie' ringermeer beschikbaar, maar niet geschikt geacht, omdat het in exploitatie brengen te duur is. Vragen van den heer Hulsrabos brengen de gemoederen in be weging. DE POLITIEK EN DF ONDERWIJ ZERS. - DE HEER LONT WIL NIET BEGREPEN WORDEN! Gistermiddag om 2 uur vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester Kolff; secretaris de heer C. F.- van Duin. Allen zijn aanwezig. Na opening leest de secretaris de notu len, welke onveranderd worden goedge keurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn: de beslissing in hooger beroep, waarbij alsnog wordt ingewilligd het verzoek van M. Geel tot overdracht van zijn autobusdienst Wieringen-Schagen aan de N.V. Autobusondorneming „Atbonta" te An na Paulowna. Goedgekeurd zijn de besluiten tot: het aangaan van een kasgeldleening, groot f 125.000.van een rekening-courant-over eenkomst met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten; vaststelling van een verordening op de heffing van besmettelijke- ziektengelden; regeling der jaarwedden van de ambtenaren van den burgerlijken stand. van B. en W. het voorstel tot intrekking van de voordracht van 22 Novembei jl. tot wijziging van de algemeene politieverorde ning, waarbij werd voorgesteld om het slui tingsuur van de café's des Zaterdags en Zondags op 11 uur 's avonds te bepalen, daar bij onderzoek gebleken is, dat slechts een paar caféhouders met dit verlate slui tingsuur instemmen. Aldus besloten. Verder van B. en W. de mededecling, dat de voordracht tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Elft aan den heer J. Kuipers als vervallen kan worden be schouwd, daar deze heeft bericht, dat de grond als bouwterrein, na de voorgenomen afronding, voor hem geen waarde meer heeft en hij dus van den aankoop afziet; Verzoek om los land voor de Wieringer boeren. Van de afdeeling Wieringen van de S.D. A.P. een adres, waarin er worcltr op gewe zen: dat in deze gemeente de laatste jaren pl.m. 1S00 H.A. cultuurgrond beschikbaar is; dat hieraan de laatste jaren een aanzienlijk deel is onttrokken door den aanleg van een 13 K.M. langen verkeersweg, door de uit voering van defensiewerken; dat de bevol king daarentegen de laatste 15 jaren onge veer is verdubbeld. Aangenomen mag wor den, dat in totaal 250 H.A. cultuurgrond aan de Wieringer agrariërs is onttrokken, dat' aan een aantal gemeenten, grenzende aan de ingepolderde Wieringermeer, zooge naamd los land is toegewezen geworden aan de inwoners van die gemeenten; dat dit naar de meening van adressante ook van zeer groote beteekenis zal zijn voor de Wie ringer boeren; in verband waarmede zij verzoekt bij de daartoe bevoegde overheidsin stanties stappen -te doen, dat alsnog voor de gemeente Wieringen een voldoende hoeveelheid los land wordt ter beschikking gesteld om in pacht uit te geven aan Wieringer boeren. Door den Voorzitter wordt mededeeling gedaan van de correspondentie omtrent de ze materie, welke door de afd. Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw is gevoerd, waaruit blijkt, dat de kleine boeren steeds dringender vragen Om los land. Den heer Lont is al eens verteld, dat de leringermeerdirectie direct niet zoo ge machtigd is grond uit te geven, daarvoor zou men bij den minister moeten zijn. De Voorzitter, die met wethouder Bosker bij de Directie is geweest, heeft niet dien in druk gekregen. Men had niet zooveel percce- len beschikbaar, en die men had, leken niet zoo geschikt. De heer Lont denkt, dat het wol gaan zou, als maar volledige medewerking werd gege ven door de Directie. De Voorzitter zegt, dat alsnog stappen kun nen worden gedaan. De heer Bontkes merkt op, dat z.i. het Col lege niet de noodige voortvarendheid in de ze heeft betracht. Andere gemeenten hebben toch ook land toegewezen gekregen. De Voorzitter antwoordt, dat wel voortva rendheid is betracht, maar, zoo herhaalt spr., de grond, die men kon krijgen was niet zoo geschikt; om die goed te krijgen, zou men ta melijke kosten moeten maken. Aan andere gemeenten grensde blijkbaar beteren grond, zegt spr., hetgeen door eenige leden wordt beaamd. De heer Bosker geeft vervolgens een toe lichting. Volgens hem is het adres niet ge schikt om in zee te worden gestuurd. Spr. re kent voor, dat slechts 10 II.A. aan den land bouw is onttrokken, n.1. de betonweg. Ieder een kan den spoorweg huren. Men kan wel met argumenten komen, maar die moeten niet met één slag kunnen worden wegge vaagd. Verder moet. het gemis aan inkomsten voortvloeiende uit de zeegrasexploitatie niet met grond verhandeld worden. Deze zaak is nog niet van de baan. We moeten voorts op goeden voet blijven met de Directie van den Wieringermeernolder, met welke de gemeen te een heclebocl heeft te maken, we kunnen daar niet gaan opspelen. Hebben we met overleg met de Directie geen resultaat, dan kunnen we ons direct tot de Tweede Kamer wenden. De heer Bontkes zegt, dat er nog andere onttrokken gronden zijn dan den betonweg, er zijn de defensiewerken. Bovendien is de bevolking vermeerderd. Door de S.D.A.P.-Ka- merfractie zullen vragen omtrent deze zaak aan den Minister worden gesteld, deelt spr mede. De Voorzitter zegt tenslotte, dat B. en W. diligent zullen blijven. Een schrijven van den heer K. Kuiper in zake de verkrijging van een landarbeiders- plaatsje, wordt in handen van B. en W. ge steld om prae-advies. Vragen van den heer Hulsebos: Het raadslid R. Hulsebos heeft ver zocht de volgende vragen tot B. en W- te mogen richten: Heeft de heer Lont, naar aanlei ding van het verzoek door den Voor zitter, in de vergadering van 5 De cember 1938) zijn klachten over de onderwijzers bij B. en W. ingediend? Zoo ja, heeft het College van B. en W. die klachten onderzocht en met welk resultaat? Er bestaan tegen het verzoek geen bezwa ren; het punt zal nu afhandeling van de agenda aan de orde worden gesteld. Wijziging ambtenarenreglement en verordening arbeidsovereen komsten. B. en W. stellen voor, in verband met een aanschrijving van Ged. Staten, deze veror deningen te wijzigen. De wijziging betreft een verandering in den termijn, die moet verloopen vóór de ambtenaar of arbeider, die, in verband met oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, verplichten werkelijken dienst verricht, weer in het genot van zijn bezoldiging of loon wordt gesteld; die termijn is verlengd van 51/2 tot 11 maanden. Aldus besloten. Mevr. Wit—Slikker vraagt, hoe het perso neel van de arbeidsbeurs werkt? Op ar beidscontract? Dit in verband met haar ver langen, eventueel een commissie van geor ganiseerd Overleg in te stellen. Zal bij de rondvraag worden behandeld. Vergoeding kosten exploitatie bij zondere scholen. De voorschotten, bedoeld in art. 101 der L. Onderwijswet, voor de exploitatiekosten van de bijzondere scholen worden vastcr»- sleld als volgt; Voor de Christelijke school e Den Oever op f 2016.23, berekend naar 155 leerlingen en voor de R.K. school te Hippo- lytushoef op f 735.53, berekend naar 56 leerlingen. Goedgevonden. De schoolgeldtarïeven. Na de vaststelling van een nieuwe veror dening op de heffing van schoolgeld in de vergadering van 4 Maart 1938, ontving het gemeentebestuur van Ged. Staten een schrijven met enkele opmerkingen. De voor naamste daarvan had betrekking op het tarief. Ofschoon het maximum te heffen tarief vergeleken met het te voren gelden de, reeds een verhooging had ondergaan, n.1. van f 72.— tot f 81—, wenschten Gort. Staten verdere verhooging en wel tot onge veer f 94.—, omdat uit de overgelegde fi- nantieele gegevens bleek, dat de uitgaven per leerling en per jaar voor het openbaar onderwijs in deze gemeente in de vooraf gaande drie jaren gemiddeld f 94.99 hadden bedragen. B. en W. hebben zich hierover tweemaal tot den Minister gewend, echter zonder eenig resultaat. Het schijnt nutteloos nog verdere stappen te doen en daar het schooljaar reeds ver gevorderd is, stellen B. en W. voor de ge- wenschte verandering aan te brengen. Als voren. Ontheffing reinigingsrechten. B. en W. stellen voor aan de volgende personen geheele ontheffing wegens reini gingsrechten te verleenen: C. C. Kossen, W. van der Kaap, J. W. Ras, Jb. Lont Dz. en W. Hartog. Als voren. Instelling van een onderraad. Volgens de wijziging der L.O.-wet 1920 van 1937 kan in elke gemeente, waar meer dan één oudercommissie bestaat, door den Gemeenteraad een ouderraad worden in gesteld. Deze raad, die gevormd wordt uit de leden der oudercommissies, is bevoegd zich tot B. en W. of tot den Gemeenteraad te wenden met betrekking tot de gemeen schappelijke belangen der openbare scholen in de gemeente en verstrekt inlichtingen. De raad vormt den schakel tusschen de oudercommissies der openbare scholen. In deze gemeente hebben de oudercommissies reeds uit eigener beweging een ouderraad gevormd, welke nu een wettelijke basis zal behoeven. B. en W. stellen voor tot liet in stellen van een ouderraad; het aan tal leden, dat varieert van 5 tot 15, wordt door hen bepaald alsmede de verkiezing der leden. Als voren. Regeling jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling. De jaarwedde van den agent der arbeids bemiddeling is reeds gedurende meerdere jaren van jaar op jaar vastgesteld. Steeds werd die wedde onveranderd bepaald op f 600.— per jaar, onder beding dat van de ze bezoldiging een bedrag van f 250 werd aangemerkt als vaste aan de betrekking verbonden jaarwedde en het meerdere als tijdelijke toelage. Aangezien in de naaste toekomst geen veranderingen in de werk zaamheden zijn te verwachten en de aan leiding tot het maken van een splitsing in tijdelijke en vaste toelage is vervallen, stel len B. en W. voor, met het oog op den pen sioensgrondslag van betrokkene, de jaarwed de en den pensioensgrondslag met ingang van 16 Januari 1939 te bepalen op f 600. Opcenten gemeentefondsbelas ting. Aangezien de verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting voor een jaar gold is het noodig voor het nieuwe belastingjaar 1939 -1940 een nieuwe verordening vast te stel len. B. en W. stellen voor wederom 75 opcen ten te heffen. Als voren, Verlenging kasgeldleening. De met de N..V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage gesloten kas geldleening van f 125.000, loopt per 31 Maart s. af. B. en W. stellen voor deze leening met maanden te continueeren tegen dezelfde, rentevoet, n.1. y2 pet. 's jaars. Als voren, Opheffing zekerheidstelling. Krachtens de gewijzigde bepalingen der gemeentewet is de verplichting tot zeker- leidstelling door gemeente-ontvangers en andere comptabele ambtenaren der gemeen te vervallen en is daarvoor in de plaats ge komen de verplichting om de gemeentegel den tegen fraude door ambtenaren te ver zekeren. Bij raadsbesluit van 22 December 1937 is daartoe een verzekering gesloten met de Frauderisico-onderlinge van gemeenten. B. en W. stellen thans voor tot opheffing van de zekerheid te besluiten met ingang van den datum waarop de gesloten fraui verzekering in werking treedt. Als voren. Verdeeling der gemeente ln stemdistricten. Sedert 1 Januari 1938 behoort het Noorde lijk gedeelte van de Wieringermeer niet meer tot de gemeente Wieringen, zoodat, nu in dit jaar weder de periodieke verkie zingen plaats vinden, de vermelding van stem district 6 uit de bovengenoemde veror dening kan vervallen. In verband hieermede stellen B. en W. voor op dit punt een nieuwe verordening vast te stellen, welke na de wijziging der Kieswet van 22 April 1937 ook geldt voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer en Provinciale Staten. In verband hiermede stellen B. en W. B. en W. tevens vooi* opnieuw vast te stel- De wasch aan kant en helder wit Dank zij de speciaal gezuiverde CflcrO\ de oudste en de beste bleekpoeder. 20°/o méér bleekkracUt, dus 20% besparing en 20% minder slijtage van Uw goed. Ook is U veel vlugger klaar en hebt tijd vooi een heerlijk kopje thee uit de GRATIS kop met schotel -oor 10 blauwe N.V. ZEEPFABR. 'L DE HAAS <S VAN BRERCf apeldoobn len de verordening tot aanwijzing van stem lokalen voor de stemdistricten, waarin het vergaderlokaal te Wieringerwerf niet meer zal worden opgenomen. Als voren. Samenstelling der stembureanx De leden van de stembureaux vóór de ver kiezing van de leden der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, die 4 jaar zit ting hebben, treden dit jaar periodiek af. Op grond hiervan worden de volgende per sonen ter benoeming aanbevolen: le. in de stembureaux voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten als voor die van leden van den Gemeenteraad: in stemdistrict 1: behalve den burgemees- ster, die ambtshalve voorzitter is: tot leden: de heeren J. Doves Sz. en D. Minnes; tot plaatsvervangende leden: de heeren Jb. Lont Dz. en B. Kat; in stemdistrict 2: tot voorzitter: de heer O. J. Bosker; tot leden: mw. D. WitSlik ker en de heer F. Bontkes; tot plaatsvervan gende leden: de heeren S. P. de Vries en N. Engel; in stemdistrict 3: tot voorzitter: de heer D. Oden; tot leden: de heeren M. Kooij Pz. en L. Wigbóut; tot plaatsvervangende leden de heeren' H. N. Cornelissen en D. Blaau- boer; in stemdistrict 4: tot voorzitter de heer M. Bakker Sz.; tot leden: de heeren Jn. Lont Cz. en Th. H. Boersen; tot plaatsvervangen de leden: de heeren C. Maars en K. Maas kant; in stemdistrict 5: tot voorzitter de heer J. Tijsen Jz.; tot leden: de heeren C. Koorn Vz. en R. Hulsebos; tót plaatsvervangende leden: de heeren A. Buma en J. Kuiper. 2e. in het hoofdstembureau voor de verkie zing van leden van den Gemeenteraad: behalve de burgemeester, die ambtshalve voorzitter is; tot leden: de heeren O. J. Bos ker, J. Doves Sz., F. Bontkes en D. Oden; ZONDAG 19 FEBRUARI 1939. Hilversum I, 1875 en 301,5 m. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.80 VARA. 6.80 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.01 Sportnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 „Van Staat en Maatschappen", causerie. 9.59 Sportnieuws. 10.30 VARA-orkest en solist. 10.44 Declamatie en gramofoonmuziek. 11.00 Esmeralda en Community-Singing (opn.) 12.00 „Levenswaarden, die ter zake doen", causerie. 1.,,20 Berichten, gramofoonmuziek met toe lichting. 1.00 AVRO-Musette-ensemble en solist. I.30 Indische Kunstnyverheid", causerie. 2.00 Boekenhelfuur. 2.30 Concertgebouw-orkest, leden van het Toonkunstkoor en solist. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.15 De AVRO-Dance Band. 4.45 Gramofoonmuziek en Sportnieuws ANP. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Kinderhalfuur. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP, gramofoonmuziek. 6.30 Cursus voor platte andsmeisjes. 7.00 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mede deelingen. 8.20 AVRO-Amusementsorkest, jodelkoor „Wilhelm Teil" en solist. 9,2f> Radiotooneel. 10.00 Omroeporkest en solisten. II.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Orgelspel. Hilversum H, 415.5 m. 8.30 KRO. 9.8( NCRV. 7.45—11.01 NCRV. KRO. 12.15 KRO. 5.00 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.50 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. Hierna gewijde muziek (gr,pl.). 11.20 Neerbosch Zangkoor en gramofoon muziek. 11.55 Gewijde muziek (gr.pl.), 12.15 Gramofoonmuziek. 1.00 Boekbespreking. I.20 De Koninklijke Zangvereeniging „St. Pancratius" en gramofoonmuziek. 2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 KRO-Kamerorkest, solist en gramofoon muziek. 4.30 Voor de zieken. 4.55 Berichten. 5.00 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Chr. Zangvereeniging „Looft den Heere" en gramofoonmuziek. 7.10 Gewijde muziek (gr.pl.), 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.Q0 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Concertgebouworkets en soÜ9t. 8.30 De KRO-Melodisten en solist, 8.50 Vervolg koor. 9.05 Radiotooneel. 9.35 Vervolg KRO-Melodisten. 9.55 Vervolg koor. 10.10 Causerie over een vliegreis naar Neder landsch Oost-Indië. 10.30 Berichten ANP. 10.40—11.00 Epiloog. 3IAANDAG 20 FEBRUARI 1989. Hilversum I, 1875 en 801,5 m. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 tïewyde muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. II.10 Declamatie, 11.30 AVRO-Aeolian-orkest (Opn.). (Om 12.00 Ber.) 12.30 AVRO-Amusementsorkest. I.15 Ensemble Jonny Kroon en gramofoon muziek. 2.30 Omroeporkest en solist. In de pauze: Voordracht over Michel Angelo 4.30 Disco-causerie. 5.30 Orgel, harp en zang. 6.15 Gramofoonmuziek. (Om 6.25 Berichten). 6.45 De Twiligt Serenaders. 7.30 „Eindexamen gevraagd", Interviews. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Concertgebouworkest en solis.. 9.25 Radiotooneel. 10.30 Het AVRO-Dansorkest. II.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 11.3012.00 Dansmuziek (Gr.pl.) Hilversum II, 415.5 m. NCRV-Utzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.30 9.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke Lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten, 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 De Gooilanders en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Wenken voor de keuken. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4,45 Gramofoonmuziek. 5.15 Kinderuurtje. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten, vragenuurtje. (7.007.15 Berichten) 7,45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Bericht. 8.15 Gemengde Zangvereeniging „Spangen's Koor", en solisten. 9.30 Causerie „Materie en licht", 10 00 Berichten ANP, hierna actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuzièk. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. tot plaatsvervangende leden: de heeren D Minnes, B. Kat en C. F. van Duin. De aanbevolenen worden allen gekozen 1 De vragen van den heer Hulsebog, De voorzitter zegt, dat de eerste vraag (zj8 hierboven) ontkennend moet worden beant woord. Daarom is door B. en W. geen on« derzoek ingesteld. Wat de toedracht Vajv deze zaak betreft: het hoofd van de school heeft hem medegedeeld, dat het Wilhelmn» is verboden, omdat het tijdstip dit lied te zingen niet het juiste was. Ook 'een ander lid zou verboden geworden zijn. De heer Lont merkt op, dat hij verkeerd begrepen is. Hem was gebleken, dat enkele i onderwijzers wel onder invloed van de si(j a.p. stonden en daarom heeft hij de vrai» in den Raad gesteld, of het niet gewenscSj zou zijn een onderzoek naar de politie}, i richting van de sollicitanten in te stek Zijn bedoeling is de politiek uit de sckd teh ouden. Het is niet zijn bedoeling r, wcest klachten in te dienen. De Voorzitter wijst er op, dat er in school nog nooit iets van poii'.ieke richtiii; is gebleken en nog niet blijkt. Zijn er eet 1 ter klabhten, dan zou spr. het zeer op priji stellen, die te vernemen. De heer Hulsebos meent, dat de heer I Lont zich op ongelukkige manier heeft uit. 1 gelaten. Spr. geeft den heer Lont in oveivl weging zijn woorden beter te overdenken f eer hij ze uitspreekt. Spr. hoopt, dat de hr! Lont in de toekomst op een voorzichtiger' wijze te werk zal gaan, in hetb elang van het openbaar onderwijs. Voorts heeft Lont gezegd, en zelfs met stemverheffing, zijn er nu dan geen v. d. onderwijzers meer? Maar ook de v.d. is een politieke partij! De heer Bosker vindt, dat de heer Huls*! bos de zaak noodeloos opblaast. De voorzitter gelooft, dat de atmosfeer! na deze interpellatie gezuiverd is. 'I De heer Lont komt daartegen op; hij wil niet begrepen worden, omdat hij de S.D.A.P, heeft aangevallen. Tegen zulke menschenij niet te praten, roept spr. uit. De heer Bontkes merkt tenslotte nog oft dat door de uitlating van den lieer Lok' de meening heeft postgevat, dat de vrijhei zou worden aangetast en daartegen moete, wij sterk protesteeren. Hierna sluit de Voorzitter de discussie. Rondvraag, Mevr. Wit-Slikker vraagt nogmaals on der welke voorwaarden de menschen in g* meentedienst werken? Het komt haar frac tie gewenscht voor bij het zich steeds uik breidend aantal personeelleden een Com missie van Georganiseerd Overleg in te stellen. Voorzitter zegt toe een en ander te zullen onderzoeken. Hierna sluiting. Een nieuw handelsverdrag met Duifschland Onderhandelingen beginnen aj, Maandag. Op 20 Februari a.s. zullen te 's Gravenhage de onderhandelingen over een nieuwe handels-verdrag tus schen Nederland en Duitschland worden aangevangen, in verband met het afloopen van het bestaande ver drag op 1 April a.s. Tuinders willen contanten Van steun in natura kunnen zij geen bedrijfsinkoopen doen. De Nederlandsche Tuindersbond heeft een schrijven gericht tot den Minister van Eco nomische Zaken, waarin hij den Minister vraagt, den maatregel, waarbij de kleine groenten-steuntuinders hun uitkeering ge deeltelijk in natura ontvangen, althans voor dit voorjaar ongedaan te maken. Deze klei ne tuinders zijn n.1. niet in staat de meest dringende bedrijfsinkoopen te doen door ge brek aan contanten. De eerste pont-transbordeur Nederland. Het gevaarte zweefl in IV2 minuut over het Merwe dekanaal. Aan de Oostelijke zijde van het Menvedt kanaal wordt momenteel de laatste harf gelegd aan de pont-transhordepr, welk waarschijnlijk in den loop van de volgendi week door het bruggenbureau aan de afdet- ling bruggenbouw van den Rijkswaterstasi zal worden overgedragen. Maarssen lieefl dan de eerste hangende pont in den lande, Deze pont „zweeft" door een electro-motofr voortbewogen langs rails, welke aan de on derzijde van de hooge brug zijn aangebracht Het gevaarte heeft een lengte van Sl en een breedte van pl.m. 3 meter. Het laad vermogen bedraagt circa 5 ton. Het weegt ongeveer 20 ton, waarvan alleen het con structiewerk circa 13 ton. De clecframotor, van 25 P.K., kan de pont een snelheid ge ven van 1 meter per seconde, zoodat de pon in ongeveer 1 y2 minuut naar de overzijd zweeft. Thans kunnen de boeren, die anders den langen weg over de hooge brug met haai stijgende opritten zouden moeten maken hun veewagens eenvoudig op de pont rijj den. Deze is dan ook voornamelijk bestemt1 voor het landhouwverkeer. Wilde staking te Helmond Arbeiders houden voet bij stuk In de textielabrieken der N.V. Prinzen f' van Glabbeek en de N.V. J. A. Raymaken te Helmond, zijn twee wilde stakingen mt gebroken, waarbij in het geheel circa tach tig arbeiders zijn betrokken, De directie van eerstgenoemde firma v™ de niet eerder met de arbeiders onderliandH len dan dat zij het werk hadden herval] De stakers gingen hier echter niet op in-. Zoowel de directies der betrokken bedr ven als de werknemersorganisatie nemi voorloopig"1 een afwachtende houding aan.

Schager Courant | 1939 | | pagina 14