I HIITENLANDSCH I VERZICHT Uit Bergen Alkmaarsche Kaasmarkt Overtollig haar Terlep's Drogisterij IN OE P'F 'Je^U"verVaHi Uit onze omgeving beroer sportvereen. „bergen." Het eerste elftal, dat door haar nederlaag van den vorigcn Zondag tegen K.V.V. een „laats op de ranglijst is gebakt, krijgt nu as. Zondag al, wederom een thuiswedstrijd* De'stoere Andijkers komen aan den Kerke- diik op bezoek en ofschoon hun spel wat techniek en taktiek betreft lang niet dat is wat de club uit Krommenie ons heeft laten zien, moet Bergen niettemin toch op- ^DeTelftalcommissie heeft de ploeg gron dig gewijzigd; vooral wat de voorhoede be treft. Aanvoerder Koster is weer naar de gpilplaats verhuisd, waar hij ook eigenlijk thuis hoort. Op de middenvoorplaats zal nu Henk Plomp het eens probceren, terwijl zijn ^ats als rechtbuiten wordt ingenomen Jjoor Cor Kroon. Linksbinnen speelt Jaap TUijn, zoodat Sloot ditmaal als reserve fun geert Wij zijn wel benieuwd, hoe deze samen stelling der voorhoede het doen zal! De adspiranten spelen in de ochtenduren hun laatsten wedstrijd in dit seizoen en wel tegen Alkm. Boys a. En het is merkwaar dig, dat juist deze laatste wedstrijd de be slissing moet brengen voor het kampioen schap in afd. K. Als de Berger jongens we ten te winnen, dan zijn ze er, maarook dan alleen! BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGA DERING VOLKSONDERWIJS. De begrooting voor 1939 aange nomen. Plannen voor dit jaar besproken. De afd. Bergen van Volksonderwijs hield Donderdagavond in hotel Spoorzicht aan de Breelaan een buitengewone algemeene ver- fadering onder presidium van den heer B. van der Meulen. Begrooting 1939. Na lezing der notulen werd behandeld de begrooting voor 1939. De begrooting van de kleuterschool sloot met een totaal aan ontvangsten van f 885.96. Er was een nadee- lig slot van f 329.60. Wat de begrooting der afdeeling betrof, deze sloot met een totaal aan activa en passiva van f 890.60. Voor de kweekelinge met acte aan de 0. L. S. was uitgetrokken een bedrag van f 100, doch slechts voor dit jaar. Of de af deeling er het volgende jaar mede kan doorgaan, hangt van verschillende omstan digheden af; o.a. van het al dan niet slagen van de Fancy-fair, welke het bestuur in het najaar hoopt te houden. Mevr. Schuil vond het geraamde bedrag aan schoolgeld ad f 500 zeer laag. De penningmeester antwoordde, dat er minder leerlingen waren van f 3 en meer van 50 cents. Spr. heeft het gemiddelde ge schat. De heer Monnicr bracht hulde aan het bestuur; men had tot spr.'s vreugde inge zien, dat de f 100 voor de kweekelinge met acte dit jaar nog zou worden uitbetaald. De voorzitter zeide, deze hulde namens het bestuur gaarne te accepteeren. De heer Baretta vroeg, of er geen reke ning moest worden gehouden met de mo gelijkheid dat de kweekelinge met acte zou heengaan. De voorzitter antwoordde, dat deze f 100 bestemd was voor deze kweekelinge met acte. Het bestuur heeft niet onder de oogen gezien, wat er gedaan moet worden, als er een andere kweekelinge met acte komt. Besloten werd dit t.z.t. onder de oogen te zien. De begrootingen voor de kleuterschool en voor de afdeeling werden daarna goedge keurd. Plannen voor 1939. De voorzitter deelde vervolgens een en ander mede over de plannen voor 1939. Het bestuur was van plan één of meer filmvoorstellingen te doen houden, na de groote vacantie. Einde Maart of begin April zal Lode van Gent een lezing komen houden, terwijl het bestuur van plan is dokter ten Bruggencate te vragen een onderwerp te behandelen voor de ouders der kleuterschool en belangstel lenden. De Fancy-fair zal in November worden gehouden. De heer Monnier meende een propaganda- rede voor ouderen zeer noodig. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur hierover gaarne z'n gedachten zou laten gaan, Verslag algemeene vergadering V. O. De afgevaardigde der afd. Bergen bracht daarna verslag uit van de te Utrecht ge houden algemeene vergadering van Volks onderwijs. Wij vermelden hiervan slechts, dat Mr. Wendelaar tot voorzitter gekozen werd, inplaats van den heer Marsman. De voorzitter dankte den heer Hogervorst .voor zijn uitgebreid verslag. De rondvraag leverde niets van belang op, waarna sluiting volgde, WORLD FRIENDSHIP TOURS. Bezoek van Engelsche en Hon- gaarsche scholieren aan Neder land en Nederlandsche scholie ren aan Engeland en Hongarije. Men verzoekt ons opneming van het vol gende: Het werk, dat in 1937 door de World Frienclship Tours is begonnen, breidt zich steeds meer uit, dank zij de medewerking van vele gemeentebesturen, ondcrwijsauto- riteiten en verccnigingen. Een groote groep Engelsche scholieren en hun docenten zullen Nederland bezoeken, van Paaschmaandagavond 10 April 1939 tot Maandagochtend d.av. Gedurende deze week worden excursies uitgevoerd, waaraan Ne derlandsche scholieren kunnen deelnemen tegen kostprijs. Voor Nederlandsche scholieren zullen 2 reizen naar Engeland worden georganiseerd van 2131 Juli en van 2431 Juli. De reis naar Hongarije zal plaats vinden van 222 Augustus. Aan deze laatste reis zullen ook Engelsche scholieren deelnemen. Hongaar- sche vrienden en vriendinnen zullen terug reizen met de Nederlanders en op hun beurt gast zijn in Hollandsche families. Vriendschap en wederzijdsch begrip door persoonlijk contact is het ideaal van deze Uitwisseling. Niettegenstaande den gering blijven- den aanvoer er waren weer cir ca 40.000 K.G. ter markt was de gang weinig vlot. De hoogste markt bleef op f21.— onveranderd, het verschil was echter, dat Vrijdag j.1. een zestal stapels dien prijs wist te maken, heden slechts één. De gang was zeker V2 ct. per pond lager en in doorsnee ongeveer f 19.tot f 20. De tendenz was dalend, er werd weinig vermarkt, bij gebreke aan voldoende vraag uit buiten- en bin nenland. Het vorige jaar zagen wij ons genoodzaakt velen, die laat boekten, teleur te stellen. Mogen wij daarom een beroep doen op alle meisjes en jongens tusschen 15 en 19 jaar, die gastvrijheid kunnen aanbieden of deel willen nemen aan een reis, vooral per omgaande, de bcnoodigde formulieren in te vullen en deze aan het secretariaat te zen den? De heer E. C. N. Franchimont, van Breestraat 84, Amsterdam Z., is bereid allo gcwenschte inlichtingen te verstrekken; postzegel voor antwoord insluiten. Ook bij Mcj. M. Roos, Karei de Grootelaan 38, Ber gen, zijn formulieren verkrijgbaar. „HELPT ELKANDER". De vereeniging voor ziekenhuisvcrpleging „Helpt Elkander" hield Donderdagavond in 't Oranje Hotel een ledenvergadering onder vdorzitterschap van Mr. A. D. A. van Ree- nen. Door samenloop van omstandigheden was de opkomst niet groot. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris be helsde niet veel feiten, die speciale vermel ding behoefden. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1555, waaronder 29 niet-betalcnde kin deren (voor 1 Jan. 1938 waren die cijfers 1515 en 51). Hiervan behoorden 1933 tot klasse A en 522 tot klasse B. Het aantal ligdagen had bedragen 1069 (klasse A 501, klasse B 568). Het jaarverslag van den penningmeester vermeldde, dat de ontvangsten in 1938 had den bedragen f 3445.82 en de uitgaven f 3880.46 waardoor het bezit van f 7503.39 was teruggeloopen tot f 706S.75, een vermin dering met f 434.64 dus. Do kascommissie rapporteerde, dat zij alle stukken in de beste orde had bevonden en adviseerde to déchargeering. De verga dering ging hiermee acoord. Bij het volgende punt werd vastgesteld de contributie onveranderd te laten en de vergoeding voor een ziekenauto te beperken tot f 5. Het aan de beurt van aftreden zijn de bestuurslid, de hoer L. den Das, werd bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag wees de heer Blok op de wcnschelijkheid van het laten drukken van kaarten, waarop de voornaamste bepa lingen staan vermeid. Dit zou voor propa ganda van groote waarde zijn. De vergade ring besloot hiertoe over te gaan. De heer Krans verzocht den leden, steeds aan den bode elke verandering in het gezin op te willen geven. Dit voorkomt moeilijk heden. Hierna volgde sluiting. op gezicht, armen en beenen verdwijnt onmiddellijk door DULMIN ONTHA- RINGSCRÊME. Volkomen onschadelijk. Prijs per tube 75 cent. Hoogzijde Schagen WIERINGERIVAARD Eerste lustrum van den Bond van Boerinnen e.a. Plattelands vrouwen. Groote belangstelling. De afd. Wieringerwaard van den Bond v. Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen heeft haar eerste lustrum gevierd. De zaal van den heer Schenk was voor dezo gelegenheid extra versierd. Verschil lende instanties en vereenigingen waren uitgenoodigd, die allemaal in 't bijzonder welkom werden gcheeten door de presiden te, mevr. VisserBakker. Op humoristische wijze gaf spr. een résumé van het ontstaan der afd. en het verloop van deze 5 jaar. Be gonnen met 19 leden is het thans een af deeling met 112 leden. Toch hadden we wel eens teleurstelling. Het zou aardig zijn om eens een avond met eigen krach ten te formeeren, doch dat kunnen we nog maar niet klaarspelen. Overigens gaat alles schitterend. De saamhoorighcid in Wierin gerwaard is uitstekend. Van de gelegenheid om de afdeeling te fo- liciteeren, werd door velen gebruik ge maakt. De eerste was mevr. WaibocrEl teren, die in 't bijzonder hulde bracht aan de presi dente. Zij toch is het geweest, die door haat propaganda bereikt heeft dat er thans 28 afdeelingen zijn met 2500 leden. Wieringer waard was de eerste in den kop van Noord- Holland. Mevr. WilmsGeerligs sprak namens de afd. Anna Paulowna. Mej. Christien Wai- boer namens de oud-lceriingcn van de Landbouwhuishoudschool, mevr. Haringhui zenBoon namens de Ncd. Ilcrv. Vrouwen club; mevr. Metzelaar namens alle leden Al deze gelukwenschcn gingen vergezeld van prachtige bloemstukken. Ook de hoe ren bleven niet achter. Burgemeester Kaan sprak namens het gemeentebestuur, en het Witte Kruis. Met veel belangstelling hebben we uw opbou wend werk gevolgd, aldus spreker. De heer Jb. Kaan wcnschte namens de gymnastiekvereeniging Olvmpia geluk; de heer P. Visser namens de Holl. Mij. van Landbouw; de heer Haringbuizen namens het Witte Kruis en de heer Rademaker na mens Landbouw en Mij. Ook van de familie Schenk was een bloemstuk aanwezig. De spreeksters en sprekers werden stuk voor stuk door mevr. Visser beantwoord. Later sprak ook de heer H. K. Koster nog namens de Zuivelfabriek de Volharding: spr. hield tevens een pleidooi voor de zui- .veL En nu hebben we nog een jubileum, zei voorz., en dat is Annie Rol, die gedurende 10 jaar als trouwe dienstbode in dienst is geweest bij den heer Rademaker! Namens bet hoofdbestuur werd de jubilaresse bij monde van mevr. WaiboerElteren een di ploma uitgereikt. Hiermee was het officieele gedeelte afge- loopen. Na de pauze kregen we een filmvertoo- ning, getiteld „Het lied van de Aarde". Hoewel het al wat laat was geworden, werd toch nog aan mevr. Metzelaar gele genheid gegeven om als oud secretaresse een overzicht te geven van hetgeen in deze 5 jaar is gebeurd. Dit-ovex-zicht was op ori- gineele wijze in elkaar gezet. Bij de sluiting, waarbij allen, die aan liet welslagen van dit. herdenkingsfeest hadden medegewerkt, hartelijk werden bedankt, werd ook nog medegedeeld, dat de excursie naar het PEN den 22 Maart gehouden zal worden. Het bestuur kan met. voldoening op zijn eerste lustrum terugzien. W1ER1NGERMEER SLOOTDORP. Geref. Jeugd viert feest. In het Gymnastiekgebouw alhier vierden Dondei'dag 16 Febr. de Geref. Jeugdverecni- gingen hun Jaarfeest. De leiding berustte bij Cundidaat van Twillert uit Wieringer- werf. Over het algemeen kan men zeggen, dat de avond een zeer vlot verloop had. Door heide vereenigingen werden keurige opstellen geleverd, afgewisseld door ern stige en luimige voordrachten. Ook eenige gocd-ingestudeerde samenspraken werden gehouden. Onder de jongelui heerschte een opgewekte, vroolijke stemming, waaraan ook de zeer ruime tx-actatie niet vreemd was Pl.xn. 11 uur werd de vergadering op de gebruikelijke wijze door Cand. van Twil lert gesloten. MIDDENMEER. Filmmiddag Boerinnenbond. In Hotel Smit werd Donderdagmiddag voor den Nederlandschen Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, afdeeling Wieringermecr, de film „Nijvere Handen" vertoond. Ongeever 40 dames waren aanwezig, toen om drie uur de voorzitster de bijeenkomst opende en onmiddellijk het woord gaf aan Mevr. VisserBakker, die de film inleidde. Deze film, aldus spreekster, is een pro- paganda-film, ontstaan ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het landbouw- huishoudonderwijs in Nederland. Het was aan het begin van deze eeuw, dat men zich in plattelandskringen bewust werd, dat het onderwijs aan de huishoudscholcii in de steden, zich niet in alle opzichten leende voor de scholing van plattelands meisjes, die onder geheel andere omstan digheden de huishouding moeten leei'cn voeren. Aan het initiatief van de dames Mansholt en Huizinga, die in 1913 op „De Rollecate" te Horst aan de Dedemsvaart een-opleidingsschool voor landbouwhuis- houdlccraressen stichtten,, was het te dan ken, dat nadien het landbouwhiiishoudon- derwijs een eigen fundament kreeg. Daar de vraag naar leeraressen groot was en nog is groeide de school snel, met het gevolg, dat in 1930 een groot er gebouw noodig was. Sindsdien is de school „Nieuw Rollecate" te Deventer gevestigd, welke thans reeds meer dan 200 leeraressen heeft opgeleid, terwijl ernaast nog twee oplei dingsscholen gesticht zijn, één op R.K., en één op Prot. Christ. grondslag. De meisjes, die aan één dezer scholen na een 2-jarige opleiding met als grondslag een H.B.S.- of M.U.L.O.-diploma, hun brevet heb ben behaald, vinden thans een plaats als leerares aan één der 97 landbouwhuishoud- scholen verspreid over ons land. In Noord- Holland zijn zulke scholen te Alkmaar, Schagen en Purmei-cnd. Daarnaast bestaan er nog 108 ambulante cursussen, terwijl door het Rijk in iedere provincie een huishoud-consulente ter voor lichting is benoemd. Na deze inleiding werd een voorfilm ver toond, die de oogst en de verdere verwer king van het graan in beeld bracht. De film „Nijvere Handen" besloot deze middag. Uitvoerig stond deze film stil bij de geschiedenis en groei van het opleidings instituut „De Rollecate" en reisde dan met haar toeschouwers langs de vele huishoud scholen in ons land, die zij van alle kanten belichtte. Een machtig beeld wekte zij van wat „Nijvere handen" in deze 25 jaar tot stand hebben gebracht. KOEGRAS JULIANADORP. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Ir. L. de Vries, Rijksveeteeltconsulent, hield Donderdagavond in het café „Prins Hen drik" van den heer A. Doorn, èen lezing voor de afd. Den Helder van de Holl. Mij. van Landbouw, over de fokrichting in on ze rundveefokkerij. Deze bijeenkomst was slechts door 23 be langstellenden bezocht. De voorzitter, de heer N. Hoornsman, wijst er in zijn openingswoord op, dat deze lezing meer belangstelling in onzen veerijken pol der had verdiend. In het bijzonder heet hij welkom Ir. L. de Vries, dien hij vervolgen^ het woord geeft. Ir. de Vries zegt dat er voor zijn onder werp overal nogal belangstelling bestaat, in de kringen der fokkers. Achtereenvolgens behandelt spr. de verschillende types van het fokmateriaal in diverse provincies, maar wijst er op, dat ook in een en de zelfde streek dikwijls verschillende tvpen voorkomen. Uitvoerig zet spr. uiteen, dat de behande ling van het vee en de weiding een groote rol spelen. Het blijft onomstootelijk vast staan, dat op de bedrijven, waar aan al die zaken de meeste aandacht besteed wordt, ook de beste resultaten bereikt worden. Spr. behandelt ook het consumptiemelken, het vetgehalte, de stamboeken- enz. en komt tot de conclusie, dat het maar de kwestie is van fokken volgens systeem. De practijk der fokkerij is gebaseerd op het bewust pa ren, en iedere fokker bewerkstelligt dat op zijn manier; men ziet wel eens wat over het hoofd, want het is moeilijk ook alles in het oog te houden. De afkomst der dieren, zoowel van vaders- als van moederszijde spelen hierbij een belangrijke rol. Bij aan koop van fokvee, dient men te letten op vetgehalte, melkrijkheid en het exterieur van het dier. De fokrichting moet aange stuurd worden op een vetgehalte van 3.80- 4,20 pet. Evenmin mag men zich blind gaan staren op de productie alleen, want dat leidt tot verzwakking. De lichaamsbouw mag niet verwaaiioosd worden. Nog vele goede raadgevingen laat spreker hierop vol gen, die als zij met kennis van zaken wor den toegepast, voor den veestapel in het algemeen, voor den fokker en de boeren in het bijzonder en niet te vergeten, onzen handel in fokvee, zopwel voor het hinnen- en buitenland, van onschatbare waarde kunnen zijn. Daarna wordt eenigen tijd gepauzeerd en kan men zich prepareeren om naar aan leiding van het gesprokene vragen te stel len aan den snreker. Van deze gelegenheid wordt door enkele aanwezigen gebruik ge maakt. Na de lezing, die met belangstelling ge volgd was, werd door spr. een film ver toond, waarop men aanschouwelijk vele ty pen mannelijk en vrouwelijk fokvee en vele soorten kon bewonderen en waardoor men zich een indruk kon maken van wat wel en wat niet gewcnscht is, om als fok- of als gebruiksvee op de boerderijen te worden geïmporteerd. Het nuttige was dezen avond met. het aangename vereenigd en zeer waarschijnlijk hebben de thuisblijvers iets gemist. Aan het einde der bijeenkomst zeide de voorzitter den heer Ir. L. de Vries hartelijk dank voor diens uitvoerige en duidelijke uiteenzetting en sloot de vergadering. HEER-HU GOW AAR D Succesvolle dag voor den zet- foutenduivel! De zet foutenduivel heeft het gisteren op de berichtgeving uit Heerhugovvaard voor zien gehad. In het artikel over de werkver schaffingsellende leze men voor: „Deze uit spraak van den heer van Rossum, zooals ons bleek geheel gelijk aan hetgeen de hee ren Tromp en Wagenaar ons hadden mede gedeeld": Deze uitspraak van den heer van Rossum is, zooals ons bleek geheel gelijk aan hetgeen den heeren Tromp en Wagenaar is medegedeeld". Ons bericht van gistex-en wekte den indruk dat wij de heeren Tromp of Wagenaar zelf gespi*oken hadden. Dit is niet het geval. In het bericht over de verkiezingen heeft de foutensatan het wel héél erg gemaakt! Er stond: Nu wethouder Krom zal aftreden, is het eveneens noodig, dat de heer Tromp hem zijn zetel gaat betwisten, zooals vroe ger het geval is geweest. Dit moet natuur lijk zijn „niet noodig". Penningmeester fokvereeniglng. Tot penningmeester van de Fokvei-eeni- ging alhier werd in de plaats van den heer H. A. M. Wuis benoemd de heer S. Borst welke deze benoeming heeft aanvaard. BA RSJNGERHORN KOLHORN. „Ons Genoegen" op bezoek. Do tooneelvereeniging „Ons Genoegen" komt alhier in de zaal van den heer Groet a.s. Zondagavond met haar uitgebx-eïd en af wisselend non-stop-programma ons een ge- zelligcn avond bezorgen, Als we het pro gramma inzien, verdient deze uitvoering zeker aanbeveling. Voor nadere bijzonderhe den zie men advertentie in dit nummer. MILLIOENDANS! ENORME OORLOGSBEGROOTINGEN OVERAL. DE ECONOMISCHE KRACHTEN MOETEN DEN DOORSLAG GEVEN. HEEFT HITLER'S ZON HAAR HOOGTE PUNT OVERSCHREDEN? Millioenendans! Dat is de gedachte, die zich de afgeloopen dagen wel in heel sterke mate naar voren heeft moeten dringen bij hen, die de huiten- landscho politiek volgden. We leven in een gemechaniseerde wereld en zooals de. hand werker geen schijn van kans meer heeft te gen de moderne fabriek, zoo wordt een dui zendkoppige schare tegenwoordig gemakke lijk in toom gehouden door een klein leger, mits dit goed is uitgerust en naar de eischcn van den tijd is geoutilleerd. Hot aantal manschappen is niet meer het belangrijkst, het voornaamste zijn de oor logsmachines. die bedieningspersoneel vra gen, met hot gevolg dat hier, evenals in ie der bedrijf, dat sterk wordt gemecluxniseei-d, iets optreedt, wat men zou kunnen vergelij- ken met de werkloosheid in de industrie. Immers, storm loopen tegen een moderne verdedigingslinie is onbegonnen werk. De primitief aangelegde loopgraven waren in den laatsten oorlog reeds nauwelijks te ne men, nu men de verdedigingswerken in alle rust heeft kunnen uitvoeren, behoeft een land een aanval door een overmacht niet meer te vreezen. Mits liet voldoende is bewapend met mo dern oorlogstuig! Er is geen twijfel aan of Hitier, die wel over vi'cde en ontwapening sprak, doch die in werkelijkheid zijn land herschiep in een modem arsenaal, is een tijdlang een drei ging voor Europa geweest. Of de anderen de ernst van het geval niet inzagen is een kwestie, welke we in hot midden kunnen laten, misschien ook waren ze onvoldoende op de hoogte of verwachtten ze niet dat Duitschland dc enorme inspanning econo misch zou overleven, een feit is. dat ovex-ig Eurona op het Derde Rijk ten achter raakte. Allengs is daarin verandering gekomen. De door de autoritairen toegeworpen hand schoen Werd, weliswaar met onwil, door de democratieën opgeraapt. Ook die laatsten beginnen zich te wapenen, het tempo werd meer en meer opgevoerd en op het oogen- blik is de toestand zoo geworden, dat men te Berlijn het onbehaaglijke gevoel schijnt te krijgen met den besten wil van de wereld niet meer mee te kunnen. Deze week besloot de Engelsche regeering de uitgaven voor defensie, die toch al een enorme hoogte hadden bei'eikt, nog eens weer te verdubbelen. In totaal werd uitge trokken een bedrag van 523 millioen, een cijfer, dat de heeren in Rome en in Berlijn in waarheid doet duizelen. Wel liet Hitier deze week in triomf het nieuwe Duitsche 35.000-ton slagschip „Bis- marek" van stapel loopen, deze gebeurtenis verandert niets aan het feit. dat Duitschland, dat zich ter zee heeft benerkt tot een maxi male vlootsterkte van 35 van de Engelsche, dit percentage zelfs niet vermag bij te hou den. Enkele dagen voordat de berichten uit En geland kwamen omtrent de verhooging van de defensieuitgaven, hadden de Vereenigdc Staten roods van zich doen hooren door het aannemen van een defensieprogramma van 8 552 millioen en het behoeft nauwelijks ver wondering te wekken, dat deze bijna gelijk tijdig komende berichten in Ccntraal-Europa dc gedachte doen rijzen aan een afspraak. Waar overigens de bestellingen op oorlogs materiaal door Engeland en Frankrijk, ge plaatst in de Vercenigde Staten, waarbij de ze landen het voorkeursrecht schijnen te hebben, steeds toenemen, lijkt dit vermoe den, dat er sprake is van onderling overleg, niet onwaarschijnlijk. Th ieder geval groeien als gevole van deze zakenrelatie de drie de mocratieën sterk naar elkander toe en de ongerustheid, waarvan Berlijn en Rome blijk beginnen te geven, is alleszins begrijpelijk. We hebben reeds herhaaldelijk kunnen vast stellen, hoe de Engelsche staatslieden sche nen te houwen on de economische kracht van Groot-Brittnnnië, die hun land op den langen duur toch in de meerderheid zou doen blijven. Fehter. zoolang Duitsehland in be wapening de haas was. bleef de Duitsche bedreiging bestaan. Want economische macht cn kracht ziin iets anders dan wa penen. al kunnen ze daarin op den duur wor den omgezet. Er is wel pens gezegd, dat de Engel sche politiek van plooien een uit vloeisel was van het feit, dat men te Londen wist nog niet klaar te zijn. En zoo doet men er wellicht goed aan deze overweging is trouwens herhaaldelijk geuit te veronderstel len, dat de Engelsche vredespoli tiek van September j.1. in verband stond met de in Engeland heer- schende gedachte, dat het land mi litair nog onvoldoende was voorbe reid. We herinneren ons, hoe in den loop van 1938 uit Engeland het bericht kwam, dat het land nog een jaar noodig zou hebben om den achterstand in te halen. Zou de vrede nog zoolang gehandhaafd kunnen blijven, dan zou het grootste oorlogsgevaar geweken zijn. We schrijven thans Februari 1939. Het jaar, dat men meende noodig te hebben is nog niet geheel verstreken. Maar het ziet er naar uit, dat liet oogenblik, waarop Enge land zal kunnen zeggen: „Ziezoo! Ik ben klaar!" begint te naderen. Iets dergelijks Iaat zich vermoedelijk het best beoordeelen aan de stemming bij den tegenstander. En deze laalstc is \yarempel niet optimistisch! Het merkwaardige verschijnsel doet zich daarbij voor dat de opwekking tot ontwa pening, die men enkele jaren geleden hij voortduring uit Engeland en Frankrijk hoorde komen, geheel is verstomd, dat het nu echter Duitschland is, dat meer en meer op beperking der oorlogsuitgaven begint aan te dringen. Ook het steeds duidelijker wor dend retireeren van ïtalië wijst, in dezelfde richting. Blijkbaar beginnen de asgenooten te twijfelen of hun kracht nog wel voldoen de is om het tegen de democratieën, waar van men de Vereenigde Staten niet meer als neutraal veronderstelt, op te nemen. Hoe dan verder? De Duitsche koloniale droom zal dan stel lig liitgedroomd zijn, de invloed in de Cen traal- en Oost-Europeesche staatjes zal moe ten tanen. Want het is slechts vrees voor de gepantserde vuist van Rerlijn, die de regee ringen er van betrekkelijk gezeggelijk maakt. Nog kijkt men er Hitier naar de oogen. maar toch heelemaal naar wensch schiint het er niet te gaan. Praag en Roedanest durven af en toe Berliin te wederstreven. Wanneer het slraks afgolooncn zou zijn met de kans op huitenlandsche successen voor Hitier. dan zal hij het in het binnenland moeten zoeken. Zijn knappe raadsman Schacht zag er geen kans meer toe. „Exporteer of sterf!" voegde Hitier in zijn laatste rede het Duitsche volk toe. Sterven echter doef een volk niet zoo snel. Het Duitsche volk zal er zijn lang na Hit- lor. We zijn geneigd te gel00ven. dat Hitler's zon haar lioogsten stand heeff rwo^1."'«den. Dat wil niet zeggen, dat ze bezi<* is o"-'er te gaan. Slechts dat de klok over het middag uur heen is.

Schager Courant | 1939 | | pagina 15