G POORTER5 Hertaxatie van het goud Nederlandsche Bank? Dr. E, Hoekstra's aat U Trouwen aat U Verhuizen KIQDSTERBALSEM Hoestpillen Alleen Piet Brander met zijn ket-en-kar door de Lot Zaterdag 18 Februari 1939 Economische beschouwing AKKER'S c l O Spreek dan met Poorter en het komt in orde Tapijt- en Meubelhandel Telefoon 87 - SCHAGEN KENT GE RAAD ST. MAARTEN Uit Alkmaar Ingezonden Tweede blad bij de TAN ENORME BEDRAGEN, DIE BRAAK LIGGEN. Goed voorgaan, doet goed volgen! Reeds herhaaldelijk hebben we kun nen lezen, hoe buitenlandsche regee ringen vooral Frankrijk was er als het ware op geabonneerd een zoet winstje konden binnenhalen op den aanwezigen goudvoorraad door zoo genaamde „hertaxatie". Deze her taxatie kan plaats hebben na een de valuatie, omdat als gevolg daarvan het ruilmiddel in verhouding tot het goud was gedaald. Hoe de vork in de steel zit is duidelijk. Men kan een circulatiebank in dit opzicht beschouwen als een handelaar in edel me taal, die zijn voorraden plotseling aanzienlijk in guldenswaarde ziet stijgen. Met andere woorden: er wordt winst gemaakt. En deze ;winst kan worden uitgekeerd. Ook Nederland heeft, nu reeds eenige ja ren geleden zijn ruilmiddel los gemaakt van het goud, met het resultaat, dat wij hier jen devaluatie hebben meegemaakt. Hoe groot de winst is, die als gevolg van een en ander bij de Nederlandsche Bank als het ware voor het grijpen ligt, willen we in het midden laten. De meeningen daarom trent loopen eenigszins uiteen, een ronde J>00 millioen zal ze echter stellig bedragen. En zoo kunnen we op het oogenblik in Nederland stemmen hooren, die er op aan dringen het goede Fransche voorbeeld of dat der andere mogendheden, waarin deze manipulatie is toegepast te volgen en ook door de Nederlandsche regeering dit zeer belangrijke bedrag, dat ze zoo buitengewoon goed kan gebruiken, te laten incasseeren. Waarbij dan bij voorbaat als vaststaand Wordt aangenomen, dat het de Nederlandsche regeering is, die bij uitsluiting van ieder an der recht op deze extra-winst der Neder landsche Bank kan doen gelden, een opvat ting, die in bevoegde kringen wel als juist schijnt te worden aangenomen. Deze hertaxatie, .waartegen inderdaad niet zoo heel veel is in te brengen, wordt nog meer aanvaardbaar, wanneer men bedenkt, dat voor de handhaving der koers van den Nederlandschen gulden ten aanzien van de buitenlandsche valuta, niet meer, gelijk vroe ger, de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank wordt gebezigd, doch dat zeer speciaal voor dit doel het zoogenaamde Egalisatie fonds in het leven is geroepen. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank wordt daardoor feitelijk een reserve, die ter gelegener tijd zeer zeker van groot nut kan zijn, doch die thans echter practisch ongebruikt is en dus van weinig nut. Hoewel de weekstaat van de Nederland sche Bank het bedrag aan munt en munt- materiaal geregeld vermeldt willen we het waar de moesten dezen bankstaat wel niet trouw zullen volgen toch even me- moreeren. Op 13 Februari bedroeg bedoeld be drag niet minder dan f 1.488.822.000.een bedrag waarvan een gewoon sterveling zich ter nauwernood een begrip kan maken, dat echter zonder overdrijving enorm mag wor den genoemd. Hoewel er dus aan een hertaxatie weinig bezwaren verbonden schijnen, ziet het er naar uit, dat er niet toe zal worden over gegaan. Het eenige groote bezwaar schijnt hierin te liggen, dat een eventueele hernieuwde da ling van de goudwaarde, een overeenkomstig verlies zou opleveren. Het Egalisatiefonds, dat inderdaad meer heeft moeten worstelen niet een neiging van den gulden om op te loopen dan om te dalen, is er intusschen in geslaagd het gewenschte niveau ongeveer te handhaven en er zijn nauwelijks motieven om aan te nemen, dat dit in de toekomst Biet zal lukken. Dat vermoedelijk niet tot een hertaxatie zal worden overgegaan, mecnen we te mo- Als Ge geplaagd wordt door schrale huid, kloven, gesprongen handen, dan komt dat doordien. Uw huid door de schrale wind te veel is uitgedroogd, te weinig vet bevat en niet voldoende functionneert. Verzorg Uw huid dan dadelijk met Kloosterbalsem. Wrijf 's avonds wat Kloosterbalsem op Uw huid, wrijf goed in. Na een kwartier is de Kloosterbalsem door Uw huid opgezogen. Gedurende de nacht doet de Kloosterbalsem zijn huidgenezende en huidversterkende werking. Kloosterbalsem dringt diep in de weefsels en maakt Uw huid gezond, glad en gaaf, bestand tegen 't ruwe klimaat. Akker's Kloosterbalsem bijt niet. zooals andere middelen en is ook niet te verge lijken met geparfumeerde crèmes, die wel aangenaam ruiken, maar niet genezen P*r pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram f 1.041 gen opmaken uit het koersverloop van de aandeelen der Nederlandsche Bank. Sedert ultimo 1938 viel een opmerkelijke stijging te constateeren, die zonder eenigen twijfel haar oorsprong vond in de verwachte hertaxatie. Was de laatste beursnoteeringin 1938 voor deze aandeelen circo 129 op 13 Februari is ze ongeveer 146 De reden daarvan was, dat, hoewel de hoofdwinst der hertaxatie zonder twijfel aan de regcering ten goede zou komen, er ook voor den bank, en dus voor de aandeelhou ders, een belangrijk voordcel aan verbonden zou zijn geweest. Er staat n.1. altijd nog een rest-bedrag ad ca. 9 millioen gulden, van het in 1931 geleden koersverlies op ponden. Bij een eventueele hertaxatie zou ook dit bedrag uit de winst worden afgeboekt zoodat dit de winst zou zijn, welke aan de aandeelhou ders ten goede zou komen end ie zich zeer waarschijnlijk zou uiten in een hooger divi dend. Het is interessant de dividenden in de af- geloopen jaren even te vermelden. Ze be droegen in: 1929 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 11.9 12 7,2 3,2 3,6 Ag 3 De uitwerking van het befaamde ponden- verlies in 1931 is hierin duidelijk zichtbaar. Nadat nu op 13 Februari de aandeelen hun hoogsten stand hadden bereikt, zette plotseling een daling in. Er werd genoteerd °P' 14 Febr. ca. 139 15 Febr. ca. 133 Men zal de plank wel niet ver misslaan, wanneer men aanneemt, dat de opvatting, dat van een hertaxatie niets zou komen, ter beurze de overhand k$-ceg en dat de daling daaruit moet worden verklaard. Dus geen hertaxatie? Het zou jammer zijn, want afgezien nog van de mogelijkheid uit een dergelijk winstsaldo b.v. de begrootingstekorten aan te zuiveren of zelfs enkele onredelijk zwaar drukkende belastingen te verlagen, zou op deze wijze de beschikking kunnen worden verkregen over een enorm fonds ter bestrij ding der werkloosheid. In dit verband meenen we even te mogen wijzen op het reusachtig bedrag aan reke- ning-courant-saldi van anderen dan het Rijk, dat bij de Nederlandsche Bank is belegd en dat op 13 Febr. een totaal bereikt had van f 673.635.000.Men dient hierbij te bedenken, dat dit geld renteloos belegd is, zoodat de conclusie voor de hand ligt, dat het animo en de durf om bedragen te steken in nieu we ondernemingen al buitengewoon gering Zou het niet mogelijk zijn, dat dit kapitaal in de gemeenschap wordt gestoken, b.v. doordat de hertaxatie winst, die zoo uitermate gemakkelijk is verdiend, daarbij althans ten deele een bestemming kreeg als reserve fonds? De bereidwilligheid om de in rekening courant gegeven gelden in ondernemingen te steken, zou daardoor stellig sterk toene men en daarmee de bedrijvigheid in ons land, welke nog altijd in zoo hooge mate den terugslag ondervindt van de crisis. 05 tt Ai O O V, Wilt U UW Meubilair aanvullen of vernieuwen? Uw oude veeren bedden driedeelig laten maken, Uw oufe kapokmatrassen bij laten vullen? Heeft U Stoelen opnieuw te bekleeden of te teranderen? Wij doen het beter en zijn goedkooper. Wij hebben eigen werkplaatsen en werken met geschoold personeel. Wij nemen Eendracht Zegels voor betaling aan UaMal KN.V.B. Vierde klasse B. Bergen ontvangt Andijk, dat met leege handen zal moeten terugkeeren. s I.V.V.K.V.V. is de wedstrijd hier. Wan neer K.V.V. deze strijd wint, is haar weg naar clen titel geëffend. Temeer waar bij E.V.C. Monnikendam, twee andere concurrenten el kaar noodgedwongen punten afhandig zul len maken. SportersUitgeest sluit de rij. N.H.V.B. Eerste klasse A. Vrone gaat aan den Westerweg een ne derlaag tegemoet tegen Alkmaar, dat geen punt meer missen kan (2 uur). Tweede klasse B. D.T.S. 2 spot nu eenmaaj met onze voor spellingen. hetgeen ze Zondag bewees door Alcmaria 5 klein le houden. Welaan dan, withemden, we geven jullie dan nu maar de beste papieren voor den uitwedstrijd te gen Ursem. Hoewel deze bovenaan staat kreeg ze in Oudkarspel toch ook met 63 klop. Verder wordt MevoAlcmaria 5 ge speeld. Derde klasse F. Hem heeft Zondag revanche genomen op Oudendijk (2—0), waardoor Oudendijk's voorsprong op Hem van 4 tot 2 verliespun- ten is geslonken. Schagen 2 viel af door in Nieuwe Niedorp te verliezen. Hem speelt nog: thuis tegen Hollandia 4 en uit tegen Schagen 2 en Strandvogels 2. Oudendijk ont vangt nog: Hollandia 4 en bezoekt nog Nieuwe Niedorp 2. Zondag a.s. is Hem vrij, maar Oudendijk ontvangt Hollandia 4, dat ze wel zal weten te kloppen. V.C.L. is met beste revanche- plannen bezield thuis tegen N. Niedorp 2 (2 huur), maar we schatten de partijen onge veer op gelijke kracht. Schagen 2 mag thuis 1 tegen Strandvogels 2 niet falen (2 uur). Derde klasse D. Dirkshorn krijgt Zondag de kans om zich van haar allerzwaarste concurrent te ont doen. Mevo 2 komt n.1. op bezoek. De wed strijd in Alkmaar eindigde gelijk (3—3). Schoorl 2 wint thuis van Alkmaar 3 (2 uur) als S. tenminste volledig uitkomt. D.T.S. 3 geven we thuis de kans tegen Oudorp 2 (10 uur), terwijl in den wedstrijd Vrone 2Koe dijk 2 (2 uur) een gelijk spel voor de hand ligt. De stand is hier: Dirkshorn 12 9 1 2 68—14 19 Mevo 2 9 6 2 1 35-*-20 14 Bergen 2 10 6 2 2 46—26 14 Schoorl 2 10 4 1 5 30—39 9 D.T.S. 3 8 4 0 4 25—24 8 Vrone 2 11 3 1 7 36—51 7 Koedijk 2 8 3 0 5 21—38 6 Oudorp 2 8 2 1 5 18—29 5 Alkmaar 3 10 2 0 8 17—55 4 Derde klasse E. M.O.C. ontvangt Flevo (2 uur). We vree- zen een kleine nederlaag voor de bezoekers. Derde klasse F. Staat Flevo in 3E op een na onderaan, Aartswoud is in 3F sedert den aanvang hek- kesluiter. De stroohalm voor haar is Berk hout 2, dat 't weinig beter doet. Zondag is Aartswoud vrij. Vierde klasse D. Dirkshorn 2 mag haar eerste niet blijven aanmoedigen, doch moet naar het verre Aker sloot 2, waartegen Dirkshorn 2 het, evenals thuis moet kunnen bolwerken (2 uur). De rest is vrij. Vierde klasse E. V.C.L. 2 vierde de laatste weken nogal wat triomphen, maar de visite aan Twisk 3 zal niet makkelijk succes opleveren (1.30). Adspiranten. Afd. K. Bergen aAlkm. Boys a (10 uur), brengt de beslissing in twee van de drie ge vallen, die den uitslag kan brengen. De win naar is kampioen. Bij gelijk spel echter heb ben beiden 11 punten, welk aantal óók door Te gebruiken bij hoest, kinkhoest, pijnlijke keel en bronchitis. F 1.56 per flacon met gebruiksaanwijzing. Verkrijgbaar in Apothoken en Drogisterijen Wijkverpleging moet onaangetast blijven. De Raad vergaderde gistermorgen onder leiding van burgemeester Klerk. Allen aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Verschillende raadsbesluiten zijn door Ged. Staten goedgekeurd. Tevens is de goed keuring der gemeentebegrooting 1938 ont vangen. De heer Glas: Het lijkt wel vlug te gaan! De heer Breed: Als ze in alles hun zin krijgen, moet het wel beroerd gaan, als je nog lang moet wachten ook! Er is opnieuw vrijstelling verleend voor het geven van onderwijs in het vak licha melijke oefening tot 1 Januari 1940. Proces-verbaal van kasverifientie bij ge meente-ontvanger en secretaris-boekhouder van het Armbestuur. Jaarverslag der commissie tot wering van schoolverzuim. Verhooging subsidie voor wijk verpleging. B. en W. stellen voor do subsidie aan de wijkverpleging DirkshornSt. Maarten te verhoogen met f 150.per jaar. Het Witte Kruis te St. Maarten heeft besloten, indien de Raad de subsidie verhoogt, hierin tot een bedrag van f 50.te subsidieeren. Men zou niet graag zien, aldus de Voor zitter, dat de wijkverpleging, waarvoor we zoo lang geijverd hebben en die zulk prachtig werk doet, verdween. De Raad gaat z. h. st. met het voorstel accoord, na toelichting van den Voorzitter. Verzoek om subsidie. Van den Vrijwilligcn Landstorm afd. St. Maarten kwam een verzoek om een post op de begrooting uit te trekken voor jaar- lijksche bijdrage aan deze afdeelincr. Aangezien de begrooting voor 1939 reeds is vastgesteld, stellen B. en W. voor, dit verzoek aan te houden tot de behandeling der begrooting 1940. Aldus besloten. Benoeming leden stembureaux. De verschillende stembureaux worden als volgt, samengesteld: Hoöfdstemhureau: burgemeester, ambts halve voorzitter; leden J. Glas, A. Brak, P. Gootjes en P. Breed. Plaatsvervangers J. de Pee en P. Blom. Stembureau I (St. Maarten): burgemees ter, voorzitter; leden; P. Breed en A. Brak. plaatsvervangers: A. P. Blaauw en W. Bij- post. Stembureau II (Valkkoog): P. Gootjes, voorzitter; leden: P. S. Eenhoorn en T. Rens Az.; plaatsvervangers: H. Kistema- ker en R. Bijpost Mz. Stembureau in (Eenigenburg): J. Glas, voorzitter; leden: J. de Pee en P. Blom; plaatsvervangers: P. Nottelman cn C. Dek ker. Kasgeldleening. B. en W. stellen voor een kasgeldleening aan te gaan, groot f 8000.—. Voor den tijd van ,3 maanden, zijn de condities van de Middenstandsbank; rente pctv afsluit- provisie 1 '8 pet. Besloten wordt op dit aan bod in te gaan. Moet de leening verlengd worden, dan kan altijd weer met de Mid denstandsbank gepraat worden. Het voorstel wordt aangenomen. Eervol ontslag. De heer A. Klerk verzocht om hom, mot ingang van 1 April 1939, eervol ontslag te vcrleenen als ambtenaar van den burgerlij ken stand. Goedgevonden. Rondvraag. Den heer Breed is het opgevallen, dat de auto's zoover mogelijk den Lutjewee inrij den. Het zou gewenscht zijn, dat dit niet meer gebeurde, als men straks voor zijn plezier langs dezen weg gaat. De Voorzitter is het met den heer Breed eens. Als er wat op te vinden is, zullen ze ker maatregelen genomen worden. De auto's rijden alles kapot, alleen voor de kot-en- kar van Pief Bronder zou een uitzondering gemaakt moeten worden. Men gaat er zelfs ook met don motor door. Er zal een onder zoek worden ingesteld. Hierna sluiting. Alcmaria a bereikt zal worden, want die zal haar slotwedstrijd thuis tegen hel nuntlooze D.T.S. a wel weten te winnen. Bij gelijk spel krijgen we dus een extra-halve-com petitie op neutraal terrein. Het zal spannen aan den Kerkodijk! Alkm. Boys won thuis met 10 7.al Bergen revanche nemen? 't Kampioen schap is de belooning. Afd. L: Alcmaria bVrone a (10 uur). Afd. M: Alkmaar b—D.T.S. b '12 uur). Alcmaria e—X. Niedorp b (11.15). Afd. N: N. Niedorp aAndijk a (10 uur). Afd. O: V.C.L. aWest Frisia c (12.30). DE ALKMAARSCHE MIDDENSTAND IN HET GEWEERI Ontbrekende zin voor plaatse lijk belana bij de Alkmaarsche Overheid Het schijnt dat het Alkmaarsche gemeente bestuur een allerwonderlijkst iclée heeft om trent de wijze, waarop het de belangen van den Alkmaarschen middenstand behoort te behartigen, althans bleek ons, dat verschil lende plaatselijke middenstanders uitermate gegriefd waren over een gebeurtenis, die eergisteren plaats had. In een zaal van den muziektuin toch had een Eindhovensche firma een tentoonstelling ingericht van door haar gefabriceerde textiel- goederen. Nu ligt het voor de hand, dat de bedoeling van zulk een expositie geen an dere is dan de waren af te zetten. Ook al wordt dit is namelijk verboden ter plaatse niet verkocht, het zou dwaasheid zijn 0111 aan te nemen, dat een fabrikant zijn pro ducten alleen en uitsluitend wil laten zien, zonder meer. En de zaken zullen dus wel ge volgd zijn. Den Eindhovenschen fabrikant willen we een en ander niet aanrekenen. Hij tracht za ken te doen en dat is ziin goed recht. En er zou wellicht moeilijk iets tegen de expositie in te brengen zijn geweest, ware het niet, dat deze merkwaardigerwijze plaats had in een aan de gemeente toebehoorende loka liteit. Is het zoover gekomen, aklus onze zegs lieden, dat onze overheid er niet voor terug deinst om ons, de getrouwe belastingbeta lers. concurrentie aan te doen als hier ge schiedt? We gclooven, dat deze vraag terecht wordt gesteld. Naar we vernemen, heeft het gemeente raadslid, de heer Raat, zich met den bur gemeester in verbinding gesteld. Waarbij zich de moeilijke situatie voordeed, dat de pachtovereenkomst een soortgelijke zaalver huur niet buitensloot, dat overigens slechts kon worden gedreigd met een intrekking van het. vergunningsrecht. Die de stad dus aan zichzelf zou moeten ontnemen. Het is nog al potsierlijk! Wel heeft de burgemeester 's morgens de politie gezonden om de zaak te controleeren. Voelde hij wellicht reeds nattigheid? We we ten het niet. Dat de politie alles in perfecte orde vond, spreekt wel haast vanzelf. Eta- leeren is niet verboden cn overigens waren er slechts monsters aanwezig. Alles was dus geheel in de haak. Ook bij de befaamde busdiensten op Am sterdam bleek het gemeentebestuur weinig bereid zich voor den middenstand in te spannen. Onze conclusie is echter, dat een weinig meer zin voor het belang der plaatselijke bevolking, op zijn plaats zou zijn. Nieuwe Nle'dörp, 16 Febr. "39, ZONDAGSRUST. In de Schager van 15 Febr. meent een X.X. van leer te moeten trekken tegen het versto ren van de Zondagsrust door de boeren. Hoewel ik de gemoedstoestand van werk- looze arbeiders best kan begrijpen, als hij de boeren op Zondag ziet werken, is het „recht" meen ik toch aan den kant van de boeren. Geen voorstander zijnde van voetballen zooals het thans beoefend wordt, ben ik het wel eens' met X.X., doe waar je op Zondag plezier in hebt De Zondag is de eenige vrije dag in de week, laat ieder die dus gebruiken zooals hij of zij dat verkiest. En willen de christelijke kamerleden Zondagsrust dan zul len zij dat in eigen kring eerst beginnen moeten te propageeren. Verdienen de Domi- neé's hun loon niet hoofdzakelijk op Zondag? Branden de electrische lampen dan niet in de kerk en heeft de koster het dan niet extra druk zoo'n dag? De radio-kerkuitzendingen op Zondag, zijn daar niet veel menschen voor in de weer? Veel, heel veel menschen werken op Zondag, ook voor de christelijken. Begrijp goed, ik vind dat niet erg, maar de christelijke herders moesten dat wel erg vin den, met hun critick op de ontheiliging van den Zondag. Hun handelswijs is nu erg te genstrijdig. Maar om nu terug te komen op de boeren. Een.boer jankt altijd, zegt men wel veel. 't Kan waar zijn. het is in elk geval een teeken, dat hij leeft. Maar de inzender zal ook met me eens zijn, dat er op het oogen blik heel veel bouwers en boeren zijn die aardig gelijk beginnen te worden aan den werkloozen arbeider. De boeren beginnen het stempelen ook al aardig te leeren. We kennen bouwers- en boerensteun, baggerre- geling, enz., de steun is niet van de lucht. 1 Hangt om zoo te zeggen, alles van steun aan elkaar. Dat is niet van weelde, o nee. En nieuw is het ook niet. In dien zin dan, dat we niet wisten dat dit komen zou. Karei Marx wist ons dit in 1847 al voor te rekenen. Wanneer een boer zelf geen grasmachine kan koopen. maar wel eentje huren op Zon dag, dan doet hij dat natuurlijk. Wanneer hel hooi droog is op Zondag, dan haalt hij dat binnen. Den volgenden dag kan het re genen. Wanneer een boer geen knecht kan betalen, zoodat hij het alleen moet doen, dan zal hij den Zevende(?) ook moeten werken. Wanneer het druk is, werkt de hoer van vroeg tot laat. en wanneer hij het 's winters op zijn dooie gemak af kan, nou, dan maakt hij zich ook niet druk. Zeker, zeker, er zijn anderen ook, die wel kunnen betalen, maar laten we het daar niet over hebben. Een boer is nu eenmaal zuinig. X. X. wil op Zondag voethallen en is ver bolgen op die kamerleden, die hem dat pret je willen ontnemen. Nu hitst hij die kamer leden op de boeren af, dat is niet erg netjes van hem. Als X. X. in zijn pretje met rust gelaten wil worden, laat hij de boeren dan ook rustig hun gang laten gaan, «lie het niet om een pretje doen. maar meestal om den broode. De tijd komt vanzelf wel dat de boeren ook een rustdag eischen en X. X. sta hun dan bij. De redactie zeer vriendelijk dankend voor de verleende plaatsruimte. H. TER HAAR.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5