Duitschland beperkt vrijheid van arbeidskeuze ■Ullllll SS iiimiiiiumiiimii ADVERTEEREN Schager Courant mm/Ba BRUI iRiisaiM ZUieitNEH in ZADEN Predikbeurten i SCHAGEN oudste inwoner zal verjaren. Dinsdag 21 Februari wordt de oudste in woner van Sc hagen, de heer Visser, verblijf houdende in Huize Avondrust, 97 jaar. automatiseering vordert snel. De automatiseering van de locale telefoon centrale vordert, goed. De abonné's hebben reeds een aanschrijving ontvangen, dat hun telefoonnummer t.z.t. gewijzigd zal worden, onder opgave van het nieuwe nummer. Zoo zal ons telefoonnummer „20" veranderen in Mi", twee lijnen. Het tijdstip waarop deze nummerwijziging ingaat, zal nog nader bekend gemaakt wor den. WINKEL - lutjewinkel. De strubbelingen 1 verschaffing. de werk- In vervolg op vroegere berichten omtrent staking van Zaandamsche arbeiders bij de werkverschaffing aan het nieuwe kanaal, kunnen wij nog het volgende mededeelen. Het gemeentebestuur v. Zaandam heeft, naar de Zaanl. meldt, een telegram ontvangen van het departement van sociale zaken. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. aan den directeur van de arbeidsbeurs opge dragen aan de 33 stakers een brief te zen den van den volgenden inhoud: „Namens B. en W. stel ik u in kennis van het volgende: Allen die eigenmachtig het werk hebben verlaten bij het kanaal te Kol- horn, kunnen alsnog te werk worden ge steld in den Wieringermeerpolder. Hiertoe dienen zij zich onmiddellijk te melden bij den arbeidsbeurs. Ik vestig nog uw aandacht er op, dat in geenerlei vorm door een gemeentelijke in stantie steun mag of zal worden verleend." Z1JPE burgerbrug. Dammen. D.V.T.O. uit Zuid-Zijpe speelde om den Uitenbogaardbeker te Alkmaar tegen W.D.O. aldaar. De uitslag was als volgt: W.D.O. D.V.T.O. P. VeerW. Jimrhink 20 H. Linders—A. Slijkerman afgebr. H. HuiskampB. Dapper 2—0 C. Smit—J. P. Gecnsen afgebr. J. AmelsbeekA. Buter afgebr. C. DammerJ. Mosch 11 C FokP. Slijkerman 11 H. Kruider—G. Rademaker 1—1 L. Verver—P. Hoedjes 1—1 R. W. ZaadnoordijkA. Blokker 0—2 P. A. v. d. Pavert—S. Hoek 11 C. Tol—P. de Wit 1—1 C. de .Tong—A. v. Egmond 2—0 B. LuitjesA. Mul 02 J. Hommer—J. Rijs 02 12—12 Wegens niet opkomen van 5 spelers van - D.V.T.O. kreeg deze club 10 strafpunten. De ui/slag was dujj 2?12 voor W.D.O. met 3 'ifgebrken partijen. „Laat ze de Heidemaatschappij viaar vermoorden!" Vergadering van neringdoenden. Gisteravond was in het café van den heer C. Schrieken alhier ledenvergadering van de ver. van Neringdoenden uit Burgerbrug Petten en tusschengelegcn plaatsen. Na de gewone plichtplegingen volgde be stuursverkiezing aftredend waren de heeren P. Vorst en J. Boon, die met groote meer derheid van stemmen werden herkozen. Hot bestuur adviseert tot aanvrage Ko ninklijke goedkeuring voor de vereeniging. Dit gezamenlijk te doen met de andere ver- eenigingen in Zijpe is zijns inziens te be zwaarlijk. De meeste leden blijken deze ziens wijze te deelen. Wat betreft het reisplan is nog niets definitief vastgesteld. Als lid reke ning reiscommissie nazien wordt benoemd de heer C. Hartingius Rondvraag. Gevraagd wordt of de ver. niet kan veranderen dat degenen die in werkverschaffing is, prv- Woensdag's het geld van de voorafgaande week ontvangt, daard it voor verschillend eneringdoenden zeer lastig is. Geantwoord wordt dat hier waarschijnlijk weinig aan te veranderen zal zijn dit schijnt uit te gaan van de Ned Hei de Mij., waarna iemand zegt dat het tijd wordt dat ze de Ned. Heide Mij vermoorden Vervolgens wordt nog gediscussieerd over de reisbonnen, waaruit duidelijk tot uiting komt dat de meeste neringdoenden de bon- nengeverij economisch niet verantwoord achten. Hierna sluiting. WIERINGERMEER middenmeer Nutsavond. Het Nut besloot gisteravond in hotel Smit het seizoen 1938—39 met. de opvoering van het blijspel „Geen dubbeltje in z'n zak" door een amateurgroepje van Nutsleden. Daar het stuk nog voor een tweede maal in Middenmeer voor een andere vereeniging zal worden opgevoerd, willen we over den inhoud ervan niet verder uitweiden. Wat de opvoering zelf betreft, hebben we alle lof voor dc nog jonge dillcttantcngrocp, die thans voor het. tweede seizoen speelt. De spelers waren zeer goed op elkaar in gesteld en ook met dc rolverdeeling had men een gelukkige hand gehad. Bijzondere uitblinkers zijn er niet te noe men," maar-ook en dit zegt voor dillettantcn- toonecl boekdeelen, waren er geen uitge sproken zwakke plekken. Het stuk was ove rigens zeer dankbaar, zoodat herhaalde ma ten een gezonde lach de zaal doordaverde Ook het publiek en het bestuur van het Nut waren zeer tevreden over hot gebodene, hetgeen behalve uit een hartelijk applaus, na de bedrijven, ook nog bleek uit een ge schenk een taart met den naam van het stuk versierd dat. de voorzitter, Ir. Prum- mel, na afloop don spelers aanbood. De zaal was geheel bezet. Onder de aan wezigen merkten wij o.a. op Ir. Smeding, burgemeester van Wieringermeer, den heer de Bruijn, secretaris van de Wieringer- meordirectie en Tr. van Veen van de Land- bouwcultuurmaatschappij. Tot besluit was er een geanimeerd hal, #at tot 2 uur voortduurde. W1ER1NGERWAARD LEZING D. C. GEERLIGS. Het is zeker e engoede gedachte van het bestuur van Landbouw en Maatschappij ge weest om den heer D. C. Geerligs hier een lezing te laten houden over Noord-Amerika, waar hij gedurende zes maanden heeft ver toefd. Zooals bekend heft hij dezer dagen ook in Anna Paulowna een lezing gehouden en wel voor de H. M. van Landbouw. We ver wachten groote belangstelling. Zie verder de advertentie in dit nummer. NIEUWE NIEDORP Teraardebestelling Jb. Kooij Kz. Gistermiddag heeft op de Algemeene be graafplaats alhier, de ter aardebestelling plaats gehad van den heer Jb. Ivooij Kz., Dijk graaf van het Heemraadschap der Strijk molens van de Niedorpcrkogge. Behalve familieleden, waren ook nog een groot aantal belangstellenden aanwezig, waaronder het Dagelijksch Bestuur van de Niedorpcr Kogge, henevens enkele Hoofdin gelanden. Het Dagelijksch Bestuur van de Banne, waartoe de overledene behoorde, en enkele Bestuursledcun van den Oostcrpolder. Namens het Bestuur van den Niedorper- kogge, sprak de heer Jb. Kooij Cz. woorden van dank voor alles, wat de overledene voor dat Waterschap heeft gedaan. De heer A. Vethman sprak als vriend en kele woorden van waardccring en troost tot de familie. Ds. Haars dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. KOEDIJK Vergadering schoolverbond Onder leiding van het hoofd der school, den heer Stuffers, vergaderde gisteravond het schoolverbond in de zaal van den heer P. Butter. Rekening penningmeester gaf een saldo aan van f 113.29. De voorz. dankte voor het goede beheer, en zei de gunstige prijzen der tuinbouwpro ducten van heden, zullen ook nog wel gun stig druppelen, straks voor ons schoolver bond. Het schoolverzuim is gunstig geweest. Op 5 April worden de getuigschriften uit gereikt. De voorz. stelde tevens voor dan een tooneelstukje op te laten voeren door de kinderen. De. overige schoolkinderen mogen ook ko men. Mej. Jansonius zal voor het organisce- ren van een en ander zorgen. Besloten werd het schoolfeest dit jaar met een bootreisje naar Amsterdam te vieren, met een bezoek aan den Art is, zoo moge lijk op een Vrijdag in de vacantie. Juffrouw Jansonius stelde voor om ook de kleine kinderen dit jaar mede te nemen. Zoo'n dag lijkt haar niet meer vermoeiend als een dag naar duin en strand. Voor een jaar als proef wordt het voorstel aangenomen. De aftredende heeren C. Hartland en P. IJfs zijn niet herkiesbaar. Gekozen worden de heeren P. Zwetsman en P. Wonder. De voorzitter dankte de aft redenden voor de goede zorgen in de vele jaren voor-het schoolverbond getoond. Bij de rondvraag besprak de heer P. Zwetsman de ledenwerfactie van het vorige jaar en do goede resultaten. Spr. wilde dit jaar weer op dezelfde wijze doorgaan. Aldus werd besloten, waarna sluiting volg de. ANNA PAULOWNA breezand. THEO THIJSEN SPREEKT VOOR VOLKSONDERWIJS. ÉEN VOLK ÉEN SCHOOL! Er is ons, zei de heer Van Dijk in z'n one- ningswoord op den avond van Volksonder wijs, wel eens toegevoegd: „Jullie menschcn van links, trekken geen volk, als er geen hal is." Dat wordt vanavond geloochcnstraft cn het doet ons groot genoegen, zoovelen wel kom te kunnen heeten, die gekomen zijn, om den heer Thijsen te hooren spreken over onze school. En de heer Thijssen, nog altijd de fijne, pracht-schoolmeester, al staat hij al jaren niet meer voor de klas en is hij thans lid van ons parlement, begon: Ik wil u trachten duidelijk te maken, hoe de positie is van de openbare school, hoe zij daarin ge komen is en wat haar vooruitzichten zijn. Hoe het vroeger was. Heel vroeger, toen er nog alleen de ka tholieke godsdienst in ons land was, stond het beetje onderwijs geheel in dienst van de kerk. was daar een onderdeel van. Dan heeft er een verandering in de maat schappij plaats. Er komt meer ruilverkeer tusschen dc volkeren, het leven gaat cischen, dat men brieven lezen en schrijven kan en ook rekenen. Het bestaande onderwijs past zich daar eenigszins bij aan, de school krijgt iets meer maatschappelijk karakter, maai de R.K. kerk bcheerscht haar nog steeds. De kerkhervorming komt, de Protestant- sche kerk wordt Staatskerk en de school, school van die kerk. Ieder kind dat er op is, hervormd of ka tholiek, wordt deif protcstantschen calvinis- tischen catechismus ingeprent. Leerplicht is er niet, maar stuurt een katholiek ouder paar z'n kind naar school, dan leest het daar, dat het Roomsche geloof maar een bijgeloof is. Langen tijd komt er geen vernieuwing, een paar honderd jaar blijft het onderwijs even slecht. Maar de ontevredenheid groeit en na de Fransche revolutie zal het anders worden. De eerste onderwijswet zegt, dat overal gelegenheid moet zijn tot het volgen van onderwijs cn stelt, al is het nog maar heel bescheiden, eischcn, waaraan de on derwijzer heeft te voldoen. Nu, al is het on derwijs van thans arm, legt het rijk daar per jaar 100 millioen en de gemeenten nog eens 60 mill. aan ten koste. Toen, bij die eerste wet, dacht men: als we overal onder wijs willen geven, kan dat alleen als het geheele volk één school heeft. Maar dan mo gen de kinderen daarin niet opgevoed wor den dwars tegen het geloof van de ouders in. Dc ouderen hebben hun verschillende geloof, hun levensbeschouwing, maar op de school, willen allen zich daar thuis kunnen 1 gevoelen, mag de onderwijzer geen gods dienstonderricht geven. Dat moet, indien ge- wenscht, daar buiten geschieden* Had die school nu geen grondslag? Wel zeker, en een goeden geeste lijken grondslag. Want zonder de wettelijke woorden te gebruiken, was voorgeschreven, dat de school de kinderen moest opvoeden tot fatsoen lijke, brave menschcn. En was dat inhoud, daarover bestaat geen ver schil van meening. Godsdienst en overtuiging zijn heel belangrijk in Het persoonlijk leven, maar in het dagelijksch leven kunnen we ons daarvoor toch niet van elkaar af zonderen cn behoeven toch niet met elkaar in conflict te komen, omdat er in de maatschappij een algemeen begrip leeft van wat goed en kwaad is. Dat. begrip had de school hij te brengen cn het is van geen betee- kenis of men dan spreekt van opvoe den tot maatschappelijke, of chris telijke deugden, want men bedoelt hetzelfde. Het. Nedcrlandschc volk was enthousiast voor dat idee. Het wilde offeren voor de nieuwe school, geestelijken, protestant, zoo wel als kahtolick, drongen van den kansel aan: Stuurt uw kinderen naar schooll (Er was nog geen leerplicht) Dan komt er weel een kentering. De menschcn, zelf op school groot gebracht bij den catechismus vinden het vreemd, dat hun kinderen ander onder wijs krijgen, de kerk herinnert zich haar invloed en macht, die uitgeoefend kon wor den, doordat ze baas was in de scholen. Van de hervormden komt de eisch van bijzonder onderwijs, de katholieken, voor wie het nieuwe onderwijs (vrij van calvi- nistischen ctechismus) een groote verbete ring was, volgen later. De schoolstrijd ont-' brandt. Hij kent drie phascn: 1. Dank zij 't zegevieren van het liberale principe, dat geen gewetensdwang wil, krijgen protestan ten en katholieken erkennning van hun recht op bijzonder onderwijs; 2. Men gaat zeggen: onze eigen scholen besparen jullie kosten. Geef dat geld aan onze scholen", 3. Dc eisch van volledige, financieele gelijk stelling (d ie in 1920 werd vervuld en waar mee oen eind kwam aan den tachtigjarigen schoolstrijd). Die schoolstrijd heeft altijd onze politiek heheerscht. Over zaken die niets met rechts en links te maken haden, werd toch links tegen rechts gesteund cn links en rechts werd eigenlijk bepaald door voor openbaar- ofb ijzonder onderwijs te zijn. De gclijkstleling is er maar tevreden is men niet. Volksonderwijs erkent het recht op bijzonder onderwijs, als gewetens drang dat cischt. Maar aan de wet van '20 blijken en ook aan rechtsche zijde begint men dat ein te zien, bouten te kleven, moei lijk te herstellen fouten, althans moeilijk wettelijk te herstellen. De grondslag is ge weten recht op een school als het geweten dat eischt. Doch „het geweten" is niet in een wet vast te leggen. En we zien."gebeuren, dat scholen worden gevraagd, waarbij voor cder duidelijk is, dat,van geweten geen sprake is. In Amsterdam b.v. een school voor een beetje „nette" kinderen! In Haren een school die f 60.000 kost, terwijl er voor alle richtingen onderwijs is, en vaststaat, dat er geen 24 kinderen "op die school komen en het volgend jaar voor opheffing in aan merking komt!) De bestaande wet kon tot heil van ons volk geweest zijn, als er geen misbruik van gemaakt werd en als ook ver der geen oncferlingen strijd meer gevoerd werd. Het kan zoo niet blijven. De wet is niet of zeer moeilijk te veranderen. In het volk moet de gedichte groeien: als 't even kan moeten de kinderen niet ver deeld worden, als 't gewetn niet dwingt, laat ze dan bij elkaar. Als dat verlangen naar eenheid groeit,-zal die particuliere liefhebberij voor eigen schooltjes wijken. In ons volk komt een steeds groeiend be sef, dat eenheid noodig is voor ons eigen, onafhankelijk volksbestaan. Maar we mogen daar op school nog zulke moiè verhaaltjes van vertellen, als de jeugd aan den lijve de afzondering voelt, haalt dat niets uit. Samen één jeugd beleven, geeft een band voor altijd, waardoor men. ook al is men later politiek eikaars tegenstander, toch boven alle verschillen één volk kan vormen, begrijpend, dat men elkaar noodig heeft. Hte samen op éne school zijn is de prac- tische les in verdraagzaamheid en het is wel eigenaardig, dat een halve eeuw onder wijs in dezen geest (nu den Franschen tijd) de menschon zoo breed van opvatting maakte, dat daardoor het recht op bijzon der onderwijs erkend werd. Men heeft mis schien wel eens gelasterd, maar nog nooit is een openbaar onderwijzer beschuldigd kunnen worden, dat hij aan den eisch van verdraagzaamheid en eerbied voor dc over tuiging van anderen te kort deed. Wc zijn een verdeeld volk, met alleen al meer dan 100 kerkgenootschappen. Maar het besef groeit dat dit veran deren moet en spr. is overtuigd, dat de erkenning komen zal, dat een al lereerste voorwaarde om tot eenheid te geraken is: één volk én school. Intusschcn, onze Koningin, die zich tot ons volk richtte met den wensch, dat men el kaar heter zou lecren verstaan( wachtte dien groei uit zich zelf niet af, maar sprak haar koninklijke rede uit. Zóó ook moet Volks onderwijs niet afwachten tot de zaak met dc school automatisch in orde komt. De bijzondere scholen hebben de kerkge nootschappen achter zich, voor de openbare school zouden de gemeenteraden aan wie de zorg voor het openbaar onderwijs is opgedra gen!) dat moeten doen, maar hoeveel ge meenteraden houden er niet een bijzondere opvatting van die „zorg" op na! Spr. eindigde daarom met op te wekken, niet alleen de kinderen naar dc openbare school te sturen, maar Volksonderwijs te steunen door lidmaatschap en daad. Kees, de jongen. Het is zéker een hijzonder voorrecht den schrijver zelf te hooren vertellen, hoe zijn boek ontstaan is cn vooral, als dat boek niet zoo maar een verhaaltje ii, maar (zij 't voor den oppcrvlakkigcn lezer niet op zettelijk zichtbaar) vol zielkundige trekjes zit. 30 minder werkloozen in Zwitserland. Officieel wordt medegedeeld, dat het aan tal werkloozen einde Januari 80.079 bedroeg legen S4.755 einde Januari 1938. Met uit zondering van de uurwerkindustrie is de werkloosheid in alle bedrijven gedald. Tn vergelijking met 'het hoogste aantal werk loozen in Januari 1936, toen er 114.000 ston den ingeschreven, valt een vermindering niet ongeveer 33.900 werkloozen of met on geveer dei-tig procent vast te stellen. Fluctuatie van arbeidskrachten wordt streng tegengegaan. De nieuwe bepalingen van Goering over de voorziening in de behoefte aan werkkrachten heeft een tweele dig doel: paal en perk te stellen aan de fluctuatie der werkkrachten in het algemeen en in het bijzonder te voorzien in het gebrek aan werk krachten in den landbouw. In den landbouw komt men, gelijk be kend, ongeveer achthonderdduizend werk krachten te kort. Daarin kan slechts ten deele door buitenlandsche werkkrachten worden voorzien. Er zijn, aldus de N.R.Ct., landarbeiders besteld uit Italië en Polen. Met Tsjecho Slowakije en Hongarije wordt onderhandeld en ook uit eenige andere lan den, gelijk Nederland, wordt een aantal landarbeiders verwacht, maar meer dan ongeveer honderdduizend zullen dat alles tezamen toch niet zijn. De nieuwe wet geeft de regeering nu de middelen in de hand, om in alle geval ver dere vlucht van het land radicaal tegen te gaan, alsook om andere werkkrachten voor den landbouw beschikbaar te stellen, die in bepaalde bedrijfstakken kunnen worden gemist. Acht millioen arbeiders zochten een anderen baas. Tevens kan de fluctuatie van arbeids krachten in het algemeen worden tegenge gaan. Op overwegingen van betrekkelijk on dergeschikt belang, zoo wordt gezegd, bijv. een betere ligging der fabriek, aangenamer cantine, of kleine voordeelen ten opzichte van de ziekteverzekering e.d. plachten heelc legers van arbeiders hun betrekking te wis selen. Door bemiddeling van de bureaux van den arbeid waren er in één jaar acht millioen arbeiders van de eene betrekking naar de andere overgegaan. Het spijt de regeering. Te bevoegder plaatse verklaarde men, dat men met leedwezen thans heeft moeten he sluiten tot een maatregel, die de vrijheid van zelfbestemming van het individu zeer sterk aan handen legt, maar er moest, zoo verklaart men, iets worden gedaan. Men is echter nog minder ver gegaan dan door velen was verlangd, in zooverre men er van heeft afgezien zekere beroepen, waar voor in verhouding tot andere te veel ani mo bestaat, voor de jonge arbeiders te slui ten. Men verwacht, dat dit niet noodig zal wezen, omdat de zoogenaamde bureaux voor advies inzake beroeps keuze, welke aan de bureaux voor arbeidsbemiddeling zijn verbonden er feitelijk reeds voor zorgen, dat de jongelui de vakken kiezen, waarin het meest aaii werkkrachten behoef te is. In dit verband zij er nog op gewezen, dat het bemiddelingsbureau reeds 104.000 zelf standige, kleine ambachtslieden in de fa brieken heeft geplaatst. De vorige wet, met een naar den schijn overeenkomstige strekking, heeft alleen ge diend de 400.000 arbeiders ter beschikking te krijgen voor de versterking aan de Wes telijke grenzen. De thans uitgekomen wet heeft inderdaad een veel algemeener strek king en, gelijk reeds gezegd, beperkt zij in hooge mate de vrijheid van de keuz'e van arbeid. HEERHUGOWAARD JAARVERGADERING CHR. NAT. SCHOOL Gisteravond was de Hulpvereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs alhier in jaarver gadering bijeen in het gebouw der Geref. Kerk aan den Basserweg. De voorzitter, den heer J. J. Gootjes opende met schrift lezing en gebed. Veel schokkends is er ih liet afgeloopen jaar niet gebeurd, zeide spr. vervolgens het is in alle opzichten een rustig en een gunstig jaar geweest. De secretaris dc heer J. Wagenaar w__ door ongesteldheid verhinderd, zoodat de heer Stouthamer diens werk overnam. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental geslonken was met 3. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek dat de inkomsien bedroegen f 6925.27 cn de uitgaven f 6693.92 zoodat thans een -batig shaldo aanwezig was van f 231.35. Bij monde van den heer C. de Ruiter werd den penningmeester dank ge bracht .voor zijn gehouden beheer. Bij de bestuursverkiezing, afd. de heer H. Vis ser, wegens vertrek werd gekozen de heer A. Peters, stationschef alhier. In de vacature J. J. Gootjes, niet herkiesbaar, werd gekozen de heer J. Leegwaterè Bij de rondvraag kwamen nog verschillende zaken van inter nen aard naar voren. Daarna sluiting met dankgebed. De bloedsomloop van Uw zaak wordt ver sterkt door regelmatig in de Te koop aangeboden: Alle soorten Gekeurd en ongekeurd Groene Mansholt, Halla en Wijkers. ZOMERTARWE. 2e N.B., vanaf f 12.50 per 100 kg. Nog af te geven BLANKE TARWE, gekeurd. C. BEERS Gz winkel. TEL. 29. Te koop: Een prima PHILIPS RADIOTOESTEL, f 37.50. Eenknops bediening met nieuwe lampen, bij S. KO- NING, Stroct. St. Maarten. Te koop gevraagd. EEN WERKPAARD. W. KOMEN Jz., Anna Pau lowna. Te koop: Een klamp best gewonnen HOOI, K. LEEUW, „Sluiswijk", Wie- ri ngerwaa rcL Te koop: 11 voer DEKRIET, hij S. KEETMAN, electr. ge maal, Grootesloot, Oudesluis. BIJVERDIENSTE. Aangeboden: AGENTSCHAP Levens- en Volksverzekering, Wieringerwaard en omgeving. Benoodigd kap. ongeveer f400. K. KRUITEN, Wieringerwaard Aangeboden: POOTAARDAPPELEN gekeurd in klasse A en puike Eetaardappelen. C. KONING Tjallcwal. Sehagcn. Aangeboden, in klasse A: BEVELANDERS en BINTJES maat 28, 35 cn 45, Eerstelingen 24-28. K. PAARLBERG, Scha- gerwaard. Niet op Zondag. Gevraagd: 2000 kq. REDSTAR POTERS, A gekeurd, maat 35-40. C. WAIBOER, Wieringerwaard, Tel. 34. ZONDAG 19 FEBBRUARL Vrij Evang. Gemeente. Alkmaar (Geesterweg la), voorm. 10.15 uur en 's av. 7 uur, Ds. Ruijs. Koedijk, Woensdagmiddag 2.30 uur, Kinder samenkomst. Geref. Kerk. Schagcn, voorm. 10 uur, Cand. Wamsteeker. Nam. 5 uur, Ds. Donner, v. Broek op L. LEEUWARDEN, 17'Febr. Inlandsche granen. Gerst zomer puike 88.-40, gerst winter puike 77.80, haver witte puike 66.50, haver witte mindere ti ^-6, lijnzaad goedgekeurd 1315.75. lijnzaad niet gekeurd 1011.75, boon en platte 911, groen erwten kleine kook 9—10.20. Stem ming kalm. Ruitcnl granen geen not» LEEUWARDEN, 17 Febr. Veemarkt. 62 Enterstieren 55150, 66 Twen terstieren 150340, 3S7 vette koeien 120—260, per Kc. 38-66 ct., 810 melk- en kalfkocicn 1202S0. 92 pinken 50160, 13 vette kalveren 2060. 1664 nuchtere kalve ren 36, 9S0 vette schapen 9-20, 104 weide- schapen 9—14, 480 vette ^arkens 45140, p. Kg. 3848 ct., 39 magere varkens 22—45 ct. per Kg., 116 kleine biggen 7—15, 38 bokken 74 paarden. Totaal aanvoer 4925 stuks. Zuivel. Sleutelkaas 1017, Nagelkaas 10 25, Goudakaas 27—38. Edammerkaas 1940, aanvoer 2636 Kg. Veilingboter 1.44—1.39, aan voer 0/3. 5/6, 0/12 vaten. Commissie 87. ALKMAAR, 17 Febr. Kaasmarkt. Aangevoerd 30 stapels, zijn de 40.000 Kg.: Fabriekskaas kleine f 21. Boerenkaas kleine f 20.Handel matig. ALKMAAR, 17 Febr. Kaasheurs. KI. Edammer 40 plus, aan bad 3750 stuks, verkocht 3050 stuks. rnid- denprijs 19.50—20, hoogste prijs 21.50. Aan wezig 1 fabriek. ALKMAAR, 17 Febr. Graanmarkt. Aanvoer totaal 355 H.L., t.w. 92 HL voertarwe 6.256.50, 7 HL rogge 7.50. 52 Hl. gerst. 7.10. idem cbev. 8—8.25, 101 IIL haver 6.257.25, 58 IIL boonen, w.o. bruine 3338, citroen 15—30, duiven 10— 12.10 witte 28—30 en tuinbnonen 1012.50, 1 HL karwiizaad 20—24, 6 HL. blauwmaan- zaad 31.50, 38 HL erwten w.o. kl. groene 6.348.75. grauwe 3038 en vale erwten 22 —34. Kleine groene erwten (zaai) 14. Alles per 100 Kg. Handel matig. WARMENHUIZF.N. 17 Febr. Roode kool 4—7.40, gele kool 4.70—6, D. witte kool 3 204.40, drielingen, uien 3.10, uien 5.105.50. grove uien 4 30. Aanvoer: 56000 Kg. roode kool, 23700 Kg. gele kool, 13500 Kt. D. witte kool, 1575 Kg. uien. ZWAAG. 17 Febr. Jonathan 16—26, bieten 130—310, winter- jan 2732. G>ppp Wildeman 2832, Present van Engeland 20—32. NOOR F) RCF A R WO UDR, 18 Febr. Uien 3 804.60. drielingen 3.503.70, grove 3.704,30. peen 320—420. kleinep e*n 1 70 —2, kroten 1_3.R0. roode kool 4.50—7.20, "ele kool 4 90—0 90. D witte kool 3.20—4.10, Dp veiling duurt voort. BROEK op t AVGEXDT.TK. 17 Febr. Aanvoer: 9700 Kg. uien 3 90—4.00. drielin gen «>oo-2 90. grove 4 «>0—4.70. stek 60—80 ct., 1000 Kg. npen 4.—. kleine peen 2.10, kro ten 3 40—3 90 4000/1 K". rnnrJp kool <0_fi gple kool 4.90—7.10. D witte okol 3 20HO BROEK OP T.ANGPVDTTK. IR Febr. Voorl. horirbt. Eigenheimers 2.80—4. uien 3.60—4 «>0. drielingen .2 60. grove 3 30—- 3.80. stek 0.601 30. neen A 1 902°0, B 2.80 -3.50. r h4 50. kroten 2.60—4 .60, roode kool 4.40—7.30, gele kool 2 40—6.50. BOTER NOTEERING. De eommissienofeering voor Nederland- <che boter is vastgesteld op 87 cent per

Schager Courant | 1939 | | pagina 7