In 't zonnige land van Prins Carnaval de Derde SCHUDT UW LEVER WAKKER OpqepaAtqHepi Werk aan den winkel bij den Schager Polder Maandag 20 Februari 1939 Tweede blad HET DERDE SCHAGER CARNAVAL, SCHITTEREND GESLAAGD FEEST NET EEN ONGEKEND GROOTE DEEL NAME. Kruif-van Kampen ontbraken niet! Zaterdagavond, in 't Noordhol- landsch Koffiehuis. Wanneer liet hart tot spreken dringt, joo spreek... En wanneer de vulpen verdachte bewegingen in den vestzak maakt, als liet Schager Carnaval nog maar vijf minuten oud is, zoo schrijf, verslaggever! Neen, we kun nen eenvoudig onze indrukken niet tot morgenochtend opzouten en dan verwerken tot een lief stukje copy.... Als vanzelf duikelt de blocnote uit den zak, de penpunt zet zich op het pa pier» en glijdt voort, vóórt zdo- als de paren om ons heen op den gladden dansvloer doen. O, wellicht zullen Maandagmorgen in het koele ochtendlicht ons deze regelen licht- geëxalteerd voorkomen Anders dan nu we ze schrijven, héét van de naald, terwijl Siem Hamel en z'n boys een Whispering-parafrase uit hun instrumenten rukken, terwijl de wandlichten in de rijkversierde zaal zacht glanzen, terwijl de gansche bonte Carnavals wereld om ons heen dwarrelt! We wagen het erop Vijf slagen op het bekken! Daar is onze ïrouwe Schager omroeper, voor dezen keer toegevoegd aan de hofhouding van Prins Carnaval III, als Opoe uitgedost. Hij kondigt een nieuwe schitterende groep aan. Geisha's, zóó uit Japan. Terstond worden ze opgeno men in de vroolijke bent v. Carnaval zusters en -broeders, confetti stuift rond, nog geen half uur is het feest oud, en reeds is de stemming zóó, dat een binnenkomer ver baasd op z'n horloge kijkt. Negen uur am per? De sfeer is middernachtelijk! Wat moet dat worden? Groot is de costuumverscheiden- heid, kwalitatief ook veel beter dan verleden jaar, toen het toch al zoo heel goed was. 't Slaagt, 't slaagt, zegt Zijne Hoogheid Prins 'Carnaval III, en al zijn volgelingen zeggen 't hem na, 't slaagt, 't slaégt! En steeds ko men er nieuwe groepen, grimeur Veenis heeft de handen vol, tientallen zitten nog te wach ten, een veeg hier, een smeer daar, vóórt, de zaal in, naar de vroolijke keuken, waar Wein, Weib und Gesang in groote verschei denheid worden opgeschept! Oud wordt weer nieuw, daar zijn Dikkie Bigmans, Cliarly Chaplin, juffrouw Snip en Snap, Peter Pech, covvboy's, héél groote vrou wen (Miss Holland 1939!), de duivel, Mexi canen, girls of the Golden West, dag en nacht, matroosjes, bloemenmeisjes, Miss iMusica, Madame du Barry, alles bekend en ■toch steeds weer charmant en amusant. Het zal een héél moeilijke taak voor de jury zijn, uit dit alles de juiste keuze voor de prijzen te doen. Voller, steeds voller wordt de zaal, fclles lacht, alles danst, alles heeft plezier... Dan spreekt Prins Carnaval Tèng, teng, teng Prins Karrelival zal de zaak opènc, roept Opoe omroeper, alle gaar naar het téneel! Zegt 't voort, zegt 't vóóóórt Hoog verheven staan ze daar in volle glorie op het podium, Zijne Hoogheid Prins Carnaval III, zijn eerste Mi nister Zijne Excellentie Buus de tweede, de opperrechter de H oogedelgestrenge Heer Dcka van 't Hoekje, en andere hoogwaardig- lieidsbekleeders. Fanfares klinken, de opper rechter leidt Zijne Hoogheid met enkele goed gekozen woorden in. Vaak wordt gezegd, het is met zitten niet te doen. Wel zeer is dit van toepassing op dit Carnaval, zegt spr. Men is niet blijven zitten, er is hard gewerkt, ziehier het schitterend resultaat. De Harmo nie, den medewerkers van de revueverceni- ging, het politiccorps en de Schager Courant wordt dank gebracht voor de royale mede werking en dan spreekt de Prins. Maakt ple zier, in deze schitterend versierde zalen, zegt hij, alle factoren zijn gunstig. Een compliment voor de mooie costumes, dat kan de feestvreugde slechts verhoogen Laat volgend jaar het Schager Carnaval niet door honderden, maar door duizenden be zocht worden! (Ovaties). De „plechtige" ope ning wordt besloten met een bijzondere hul de aan de heeren D. Klos, Jan Buisman Jr., en Klaas Balk, de „hotemetoten" van 't feest, zooals de Prinselijke definitie luidt. Zij wor den gedecoreerd met de Kroonorde van Wit- itepaal tot Muggenburg! Polonaise! En dan gaat ie weer. Siem Hamel on vermoeid is de band leidt de polonaise, springend en dansend trekken de feestgan gers de zalen door. Nu is er nog beter ge legenheid te zien, welk een zorg aan de cos tumes is besteed. Origineele vondsten! Hoe aardig is het dubbele bruidspaar, de eenc partner van voren bruid, van achteren brui degom, de ander precies omgekeerd. Heeren van den leeftijd, waarop men in gezelschap van moeder de vrouw zijn wilde haren verloren pleegt te hebben, voelen ze plotseling weer groeien, als de liefhebbende echtgenoote zich een moment uit 't feestge- druisch gaat separeeren Verdwenen is man lief als zij terug keertAan den arm van een schoon masker is hij bezig te beweren dat eikenhout eikenhout is en occupeert zich met in die eeuwige jordaan vissies in de le vertraan te bakken. Dat het bedsermoen voor dezen armen zondaar mild zij Kruitvan Kampen!! En daar komen zoowaar onze vrien den Kiuit—van Kampen met de be roemde Groene Vloo de zaal binnen- tuffen! 't Is nèt echt, als collega van Kampen hier was, zou hij genieten van de treffende gelijkenis met zijn dubbelgang(sterH), die zelfs het fan tastische bruin-grijze buisje en de vervaarlijke Poolsche ijsmuts niet vergeten heeft. Ook onze Kees is keurig nagebootst. De „Groene" is enorm! Een schitterend stukje werk, tot in onderdeelen nauwkeurig nage maakt. Natuurlijk kan de Schager Courant bij dit alles niet ongevoelig blijven, zij laat een doos bonbons aanrukken om straks namens de échte Kruitvan Kampen als extra prijs hun schoone dubbelgangsters te laten aanbieden. Alle hulde! Arme Dikkie Bigmans. Dikkie Bigmans wordt bedreigd. Een dik ke slager komt de zaal binnen. We vreezen 't ergste voor liet arme spekbeest, maar vriendschappelijk kloppen ze elkaar op de mollige schouders. Wapenstilstand tot aan staanden Donderdag? Nog een origineele fi guur! Had je me maar, bekend Amster- damsch straattype van een jaar of vijftien geleden. Als deze zingt hij zijn kruimige liedjes en de verschooierde wijsgeer trom melt er de begeleiding op een sigarenkistje hij. Keurig! En als maar is het feest, groot feest in alle zalen Bij de jury. In de voorzaal zitten vijf mannen te zwoe gen, gebogen over papieren. De jury! Zwaar wordt gepeinsd, druk wordt ge sproken. Wat denkt u hiervan? Nee, daar mankeert dat aan, die pruik zit. scheef Vier strafpunten. Dat is ook aardig. Alle onder- deélen worden gewikt en gewogen... Minu ten worden kwartieren, kwartieren worden uren, nog eens dezé groep zien, nog eens dat paartje bekijken, dan is het groote oogenblik-daar. De prijsuitreiking! Verheug de gezichten, verrassing als een prijsje wordt behaald waar niet op is gerekend, te leurstelling als het costuum waar toch zoo véél werk van is gemaakt geen genade kon verwerven. Maar spoedig vervaagt ook dit alles weer en lost zich op in de roes van intense feestvreugde,d ie voortduurt tot het waarschuwende „de hoogst tijd dames en heeren" klink. Drie uur slaat dan de Scha ger torenklok... Drie uur in den morgen! De pret op straat. 't Is niet als in Brabant en Limburg, waar geen oude vrouw bij 't spinnewiel blijft als Prins Carnaval in stêe is, maar 't begint er toch aardig op te lijken. Groot is de belangstelling, als de Prins aan het station arriveert, velen volgen de landauer met de gepluimde paarden, op weg naar 't Noordhollandsch Koffiehuis. De Harmonie verleent weer onmisbare medewerking, dank zij de goede verkeersmaatregelen van ge meente- en rijkspolitie verloopt alles in de beste orde. Onder de „gewone" menschcn mengen zich vele gemaskerden en gecostu- meerden, waarlijk, ook op straat begint, het Schager Carnaval Zuidelijke allures aan te nemen. Zondagavond is het mogelijk in de zalen nog drukker geweest dan Zaterdag. Het was practisch eingenlijk te vol! De fa. van Barneveld zorg de voor een bijzondere attractie door gratis iederen aanwezige een gevulde koek aan te bieden. Van heinde en verre waren gisteravond de feestgangers naar Schaeen gekomen. Als Schagcn iets organiseert, slaagt het altijd,, zei een Alkmaarder ons... Zou het waar zijn? Zal het Schager" Carnaval, dat nu weer in alles grootschcr en mooier is ge weest dan voorgaande jaren, een nieuw tijdperk inluiden, waarin Schagcn bij festi viteiten alles, uit de ommelanden tot zich trekt? „Hulvenout hexelsior" zegt den Fielp uit de mooie brieven van den Dré... Laat van Schagcn dit Carnaval, waarbij getoond is dat door samenwerking veel bereikt kan worden, dan een vingerwijzing zijn: Ook Schagen weer excelsior! Uitslagen van Zaterdag: Koningin van "het carnaval: Madame du Barrv (mej. de Graaf, Egmond aan Zee). Bidder van de Witte Paal: Mars (de heer Jonker van Oudesluis). Mooiste paar; Carnavalfantasie. Komische paar; Vraagteeken. Mooiste groep: Geisha's. Mooiste groep heeren: Mexicanen. Komische enkeling: Had je me maar. Firma prijzen: Lies Kossen (tulpenmeis je) dames Koning en Kruk (dag en nacht) mej. Hoornsma (miss Musia) Ford V8. Origineele groep: Kruit-v.an Kampen, (daincs Bras en Jansen) Verdere prijzen: Mw. RoomNohrc (Esperanto) R. Kok (Winnetou) G. Bras (varken) Ali de Graaf (Carré-picolo.) Uitslagen van Zondag: Koningin: Mej. B. Kuit Alkmaar. Witte paal ridder: W. Glasius. Mooiste paren: A. Necfkes—M. Bijlstra. Origineel paar: A. Franken. Mooiste dame: Rozenkoningin. Mooiste groep: Geis.jas Origineel: Felix KattebrocxL Naam raadprijzen: Hartenvrouw; filmster; Piccolo's; Oude vrijsters; militair, clown, Kozakken; Boei en boerinnetje ('n bijzonder aardig jong stelletje!) confetti (wit). Vaarten en slooten worden in werkverschaffing uitgediept. Arbeid voor twee jaren. THANS EEN OVERHEIDSSUBSI DIE IN DE LOONEN VAN 100 PRO CENT. Vergadering van het Dagclijksch Bestuur van de Banne en Polder Schagen met de Hoofdingelanden op Zaterdag 18 Februari 1939, 's middags 2 uur, in het raadhuis te Schagen. Voorzitter de heer D. P. Timmerman, se cretaris de heer P. opman: opzichter de heer J. Keesman Cz. Allen zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering en roept een bijzónder woord van welkom toe aan den nieuwen Hoofdingeland, den heer Jb. Schilder. Voorts herdenkt spr. met eeni- ge waardcerende woorden het overleden be stuurlid, den heer C. Smit Dz. Deze was steeds met de beste bedoelingen ten opzich te van den Polder bezield. Het is hem he laas niet gegeven geweest zijn doel te be reiken. Zijn nagedachtenis, aldus spr., zal bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven. De secretaris leest vervolgens de notulen, welke zonder op- of aanmerkingen worden vastgesteld. Van Ged. Staten is ingekomen de goed keuring van het besluit tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst voor 1939 met de Boerenleenbank te Scha gen. De Hoofdingenieur-Directeur van Prov Waterstaat zond een schrijven betreffende de verbetering van Nesweg en Nesdijk. De paardenpaden moeten worden verwijderd er moeten uitwijkplaatsen worden gemaakt, terwijl tevens op verbreeding door ver plaatsing van erfafscheidiiTgen wordt aan gedrongen. Als looptijd van een ten behoe ve van deze verbetering te sluiten lecning wordt het aantal jaren van acht genoemd. De voorzitter deelt mede, dat ontheffing van het wegenreglement is gevraagd, maar hierop is nog geen antwoord ontvangen. Het is de bedoeling voor de uitwijkplaatsen de verschillende overwegen te benutten. Het uitdiepen van slooten. vaarten en Aan de orde is thans het belang rijkste agendapunt van deze ver gadering: Het Dag. Bestuur stelt voor te besluiten tot het uitdiepen van vaarten en slooten in werkver schaffing. Men zal zich herinneren dat de Minister van Sociale Zaken in eerste instantie met het plan accoord ging, maar meende de overheidssubsidie in de arbeidsloonen op 90 te moeten bepalen tot een maximum bedrag van f77.400. Het Polderbestuur had echter gerekend op een subsidie .van 100 en oordeelde het ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bü apothekers en drogisten, f. 0.75. FEDERATIE N. HOLLAND NOORD VAN DE NED. VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOH. DRANKEN. Gistermiddag hield de Nederl. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken de algemeene jaarvergadering in het Noord- Hol landsch Koffiehuis. Een flink aantal ver tegenwoordigers van diverse afdeelingen uit dit district was aanwezig, toen de heer Jb. Rutsen uit Zuidschanvoude de vergadering opende met een hartelijk woord van wel kom. in het bijzonder tot den heer Abr. Gerhard, voorzitter van de N.H.P.C. en den lieer Jb. Boon uit Wieringen, die een inlei ding zou houden over het boek „Madame Curie." Het financieel verslag van de penning- meesteresse, mej. Sandstra gaf aanv dat ontvangen was een bedrag van f 40.05, met inbegrip van het aanvangssaldo van f 8.48. Uitgegeven was f 20.6624 batig saldo alzoo f 19.38K. Deze rekening werd in orde bevonden en de penningmeesteresse décharge verleend. Het Jaarverslag van de secretaresse, mej. Sandstra vermeldde wat er door de afdee lingen en de federatie is gedaan. Opgewekt werd, het werk der federatie te steunen. Naar aanleiding van het jaarverslag wer den eenige besprekingen gevoerd over het verspreiden van propaganda-materiaal in plaatsn.e waar geen afdeelingen zijn geves tigd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Tj. Posthumus uit Lutjewinkel bij acclama tie herkozen. De beschrijvingsbrief voor de alg. verg. van de N. Holl. Propaganda Commissie werd hier behandeld.. De afgevaardigden werden opgewekt, deel te nemen aan het week-end, dat te Zaandam ter gelegenheid van de jaarvergadering wordt gehouden. Tot slot heeft de heer Jb. Boon uit Wierin gen een lezing gehouden over Madame Curie, aan de hand van het gelijknamige boek van Eve Curie. Deze lezing werd met zeer groote aandacht gevolgd en maakte diepen indruk op de aanwezigen, GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Siedsma, thans werkzaam te Alkmaar slaag de te 's-Gravenhage als vakwerkman bij de Telegrafie en Telefonie. Nu is het opletten en on middellijk ingrijpen, diis bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BJJ GRIEP! financieel niet verantwoord het werk ter hand te nemen, indien een bijdrage van 90 pet. werd verleend. Er is vervolgens een na der verzoek tot den minister gericht, met als resultaat, dat deze nu bereid is het volle bedrag van de arbeidsloonen te subsidiee ren, tot een maximum van f86.000. Dc Voorzitter licht nog toe, dat men het uitdiepen wil doen geschieden volgens de peilingen en teekeningen van den Bond van Waterschappen. Het werk zal 2 jaar duren en wordt telkens in de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus stopgezet. Het toezicht op de materialen etc. komt voor rekening van den Polder tot een bedrag van f 27.000. De polderslooten verkeeren in zoodanigen toe stand, dat het voorstel zeer zeker is gerecht vaardigd. De omstandigheden zijn veran derd zegt spr., voorheen baggerden de in gelanden zelf, om den bagger; nu gebruikt men liever kunstmest, zoodat de Polder voor het onderhoud van de vaarten krijgt te zor gen. De vergadering gaat hierna zonder hoofde lijke stemming met het voorstel accoord. Het lijkt ons niet ondienstig eraan te her inneren, dat het uurloon 25 cent zal bedra gen, terwijl voor regenverlet 20 cent wordt betaald; laarzenvergoeding 40 cent per man en per week. Reeds heden wordt met de werkzaamheden begonnen en wel bij het ge maal aan de Snevert. In verband met hêt bovenstaande wordt tevens nog besloten een kasgeldleening aan te gaan, tegen een rente van ten hoogste 1 pet. 's jaars. Het voorstel tot het aangaan van een lee ning voor de verbetering van Nesdijk en Nesweg wordt teruggenomen, omdat hierom trent nog correspondentie wordt gevoerd. Getracht wordt dc goedkeuring te verkrijgen voor verlenging van den looptijd. Hoofdingeland Schager Kogge. Volgt de verkiezing van een Hoofdinge land voor de Schager Kogge. Benoemd wordt de heer Joch. Blaauboer Kz. met 7 stemmen; op den heer G. Mooij worden 3 stemmen uitgebracht. Bij de rondvraag dankt de heer Jb. Schil der de vergadering voor het in hem gestel de vertrouwen en den Voorzitter voor diens hartelijke woorden bij den aanvang der ver gadering tot hem gericht. Waarna sluiting volgt. Sohieten. Bij de in De Burg gehouden schietwed strijden, gedurende 6 wedstrijdavonden met iederen avond een serie van 10, waren de uitslagen de volgende: Klasse A: G. Spaans 558 p., A. Vonk 558 p. en A. Kraakman 550 p. Klasse B: Jb. Grootjes 540 p., G. Jacet 532 p., Jb. Bruin 526 p., W. Kos 525 p., P. Snee- kes 514 p., G. Koopman 512 p„ C. Schuffe- len 508 P-, Jb. Rietveld 497 p., Jb. Weel 478 p., S. Groot 472 p., P. Bergen 468 p. Klasse C: G. Goudsblom 526 p., J. Hensel- mans 526 p„ S. Vader 514 p., P. Groen 496 p., H. van Duin 495 p„ J. de Jong 489 p., P. Beers 485 p., H. Kruijver 482 p„ Sj. Min- nema 482 p., P. Grootjes 478 p., J. Broer- sen 470 p., S. van Diepen 437 p., Jb. Kos 340 p. (in 4 series). Klasse D: A. Blijleven 479 p., C. Bruin 453 p., Jb. Stet 442 p., Jb. Zijp 433 p., J. Bakker 423 p., C. Bruin Kz. 396 p., A. J. Beemster- boer 321 p„ W. Woestenburg 273 p. (in 4 series). BROEK OP LANGENDIJK. 12V2-Jarig bestaan Mannenkoor „De Lofstem". Door het Mannenkoor „De Lofstem" is besloten in verband met haar 12V2-jar>f? be staan op 2 Maart a.s. een jubileumconcert te geven in dc Ned. Herv. Kerk. Naast de uitvoering van een keur van nummers, zooals Jeruzalem van Olman, Landerkcnnung van Grieg, Het Schxijverke van Wierts en andere zal de heer K. Wage naar het orgel verzorgen, terwijl de heer P. Kloosterboer, piano en mevr. GlasGroen sopraan, eveneens hun medewerking zullen verleenen. Tweede lustrum Advendo. Onder leiding van den heer W. Slot her dacht de Chr. Muziekvereeniging haar 10- jarig bestaan in de faal van den heer Jb. Balder. Na een welkom aan leden en genoodigden en in het bijzonder aan burgemeester Schel haas als beschermheer, de finantieele com missie en he.t bondsbestuur, dat door bijzon dere omstandigheden mede aanwezig was, werden de lotgevallen der vereeniging ge memoreerd over het afgeloopen tijdperk, waaruit bleek dat het corps onder de leiding van den heer van Kalken steeds lauweren mocht oogsten. Het verslag van den secretaris gaf dan ook aan dat 7 eerste en 3 tweede prijzen wa ren behaald en dat het corps uitkomt in de afdeeling uitmuntendheid. Als blijk van waardeering werd den di recteur een mooie bloemenmand aangebo den. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den bondsvoorzitter v^d. Wall en bur gemeester Schelhaas. Het overige van den avond werd verder afgewisseld door voordrachten en zang. Lezing over oorlogsgassen. Onder leiding van burgemeester Schel haas werd voor het personeel van den luchtbeschermingsdienst door Dr. Verdonk een lezing gehouden over oorlogsgassen in het gemeentehuis. Allereerst werd een uiteenzetting gegeven van de uitwerking der verschillende gassen, terwijl daarna de bestrijding daarvan werd uiteengezet. Verschillende vragen deden zich voor, aan gaande dc behandeling van getroffenen, wel ke echter nog nader zullen worden behan deld. Chr. Schoolvereeniging- Onder leiding van den heer H. Glas hield de hulpvereeniging voor Chr. Nat. School onderwijs een ledenvergadering in één der schoollokalen. Met inbegrip van het saldo, groot f 1S87.78 gaf de rekening van den penningmeester een ontvangst aan van f 18320.07, en een uitgaaf .van f 17359.83, batig saldo f 960.24. In de vacature van den heer Jb. Wage naar, die zich niet meer beschikbaar stelde werd in het bestuur gekozen de heer H. van Zuijlen. In de plaats van mevr. J. Kostelijk Bak werd gekozen de lieer P. Koedijk Dz. terwijl de heer W. J. Bal der werd herkozen. Na eenige besprekingen over het teekenen der ledenlijst en het aantal schoolgaande kinderen, volgde sluiting. Wèl animo. Voor de functie van telefonist(e) aan de Langcndijker Groenten Centrale alhier heb ben zich 75 sollicitanten aangemeld. LANGENDIJK. Het diepspitten. De werkverschaffing diepspitten geeft, naar men ons van arbeiderszijde mededeelt, nogal, eens aanleiding tot klachten. Deze werkverschaffingsarbeid wordt beloond naar de oppervlakte verwerkte grond, doch er blij ken zoodanige verschillen in kwaliteit van den grond te bestaan, dat het loon zeer sterk schommelt. Er waren menschcn die met in begrip van den kolenbon tot een weekloon van pl.m. f 14.kwamen, maar een ander be haalde in twee en een halven dag een loon van f 4.26 met inbegrip van den kolenbon. Dit komt neer op een uurloon van 16 cent per uur! Nu zal dit laatste loonbedrag niet erg veel voorkomen, naar wij hopen, doch hierdoor wordt toch duidelijk gedemon streerd, dat er groote verschillen zijn. De oor zaak van deze zeer sterk uiteenloopendc loonen schijnt te liggen in het niet voldoen de rekening houden met de kwaliteit van d en te verwerken grond. De kwaliteit van vlak bij elkaar liggende akkers is soms zeer verschillend en daardoor zal het ook voor de leiding wel moeilijk zijn, om precies de juiste maatstaf te vinden. Dit neemt echter niet weg, dat de arbeiders, die met een der gelijk laag loon thuis komen, de dupe zijn. Van het basis-uurloon van 26 cent per uur blijft dan niet veel over. IS DIT WAT VOOR EENIGE VAN ONZE TUINDERS? In de Wieringermeer zullen met ingang van 1 Nov. '39 en '40 een 50-tal kleine be drijfjes worden uitgegeven, welke bestemd zullen worden voor akkerbouw- en tuin bouwbedrijf. De aanmelding om voor liet verkrijgen van dergelijke bedrijfjes in aan merking te komen, blijkt thans te zijn. opengesteld. Dit jaar zullen 28 bedrijfjes worden vrepacht, ter groolle van 8 a 14 Ha. De bodem, bestaande uit klei- en zandgrond, is uitmuntend geschikt voor de teelt van akkerbouw- en tuinbouwproducten. Van elk bedrijfje zal ten hoogste 4 H.A. niet tuin- bouwgewassen mogen worden bebouwd, waarvan ten hoogste VA II.A. kool. Daar alleen in aanmerking komen 'tuin bouwers uit de tuinbouwcentra van Noord- Holland, die over een zekere oppervlakte teeltvergunning beschikken en deze op het te pachten bedrijf zullen kunnen aanwen den, zal uitgifte van deze bedrijven geen uitbreiding van het tuinbouwareaal tenge volge hebben. Gegadigden zullen over eeni ge eigen middelen, welke op f 75.tot f 100 per H.A. kunnen worden gesteld, moeten beschikken. De provincie Noordholland heeft zich bereid verklaard borg te willen zijn voor de nakoming van de verplichting der pachters voor betaling van rente en af lossing van bij derden opgenomen gelden. A.N.G.O.B. De afd. langendijk van den Algem. Ned. Geheelonth. Bond vergaderde ten huizo van den heer P. Paarlberg te Oudkarspel. Medegedeeld werd, dat de propaganda- borden voorzien zullen worden van nieuwe spreuken. Een jong lid, die werkloos was, kon voor 8 weken naar het werkkamp van den Jeugdbond te Luntercn worden uitgezon den. Door den bond zelve zal van 2229 Juli een kinderkamp georganiseerd worden tc Beekbergen. Besloten werd mee te doen aan de prijs raadselactie voor de leerlingen van de hoogste klassen der scholen. W. VViese zal gevraagd worden als spr. voor het jaarfeest op 25 Maait a.s. Pogin gen zullen nog worden aangewend om een filmmiddag voor kinderen te houden. ZUIDSCHARWOUDE. GROSLIJST R.K. STAATSPARTIJ. Bij de gisteren gehouden stemming voor de groslijst der R.K. Staatspartij kregen de candidaten voor de Provinciale Statenver kiezing in de afd. Zuidscharwoude bet vol gende aantal stemmen: Groen 110, Luikx Mi Van der Ploeg 88, Van Kampen 50, Kramer 18, Schrijver 11 en Weel 31. NOORDSCHARWOUDE. Verkocht. Naar wij vernemen, heeft de lieer P. Hop man alhier het door hem bewoonde liuis bij ondcrhandsche verkoop overgedaan aan den lieer G. Stam.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5