Een struikelblok tusschen Parijs en Burgos DE WERELD Tekort op den Amsterdamschen kapitaaldienst? Chineesch schoolmeisje kruipt door de japansche linies Japanners in militair moeras Spanning in Tsjecho Slowakije Ongelukkige speculatie of oplichting? I VERTELT: Slechts vrede willen de Balkansfaten De groote democratieën Postvlucbten op Indii woorden Besprekingen met Francoregee- ring vlotten niet erg. Franco minister-president af? Bérard, de Fransche vertegen woordiger, die thans in Spanje ver toeft, om de verhouding tusschen Pa rijs en Burgos te bestendigen, heeft gisteravond een kort telefoongesprek gevoerd met Bonnet, den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken, dien hij op de hoogte bracht van den algemeenen gang der bespre kingen. De onderhandelingen wor den hoofdzakelijk met den Spaan- schen Minister van Buitenlandsche Zaken, Jordana gevoerd. Franco mocht Bérard nog niet ontmoeten. Men verwacht vandaag een uitvoe rig schriftelijk rapport over de con ferenties, welke naar de N.R.Crt. meldt, niet erg vlotten. Aan den persoon van den onderhandelaar ligt het niet. Behalve de waarborgen, die Bérard vraagt voor de onafhankelijkheid van Spanje, moet de voorwaarde, volgens welken Franco den republikeinschen troe pen, als zij zich overgeven geen straf zal op leggen, het struikelblok vormen. De Spaansche pers zwijgt het bezoek van den Franschman dood. Bérard toont zich verbaasd over sommi ge in het buitenland gepubliceerde interpre taties. Aangezien Jordana heden in Barce- lona moet zijn, zal er eerst Woensdag weer een ontmoeting tusschen beide diplomaten plaats hebben. Het is mogelijk, dat Bérard a.s. Donderdag naar Parijs terugkeert. Gis terochtend heeft hij te Burgos nog een on derhoud gehad met Hodgson, den Britschen agent. Wijziging van de Franco-regeering. Volgens berichten uit het Rechtsche Span je zou Franco een lijst met leden van een nieuw kabinet hebben samengesteld, dat binnenkort de huidige regeering van Burgos zou moeten vervangen. Franco, die op het oogenblik de functies van staatshoofd, opper bevelhebber van de weermacht en minister president vereenigt, zou alleen de beide eerste functis behouden, terwijl zijn zwager Serrano Sunner. één der meest vooraan staande leiders van de Phalanx en thans minister van binnenlandsche zaken, minis ter-president zou worden. De nieuwe regeering zou bestaan uit acht ministers en verder uit staats-secretarissen. Men weet evenwel niet, of met deze wijzi ging gewacht zal worden tot geheel Spanje onderworpen is. dan wel dat onmiddellijk hiertoe zal worden overgegaan. Azana en Negrin. De president der Spaansche republiek, Azana, heeft een telegram van Negrin ont vangen, waarin hem uit naam van de repu- blikeinsche regeering wordt verzocht zoo spoedig mogelijk naar Madrid te komen. Bérard. Gisteravond is verder vernomen, dat. Aza na een telegram aan Negrin heeft gezonden, waarin hij nogmaals zijn standpunt ten gunste van ccn wapenstilstand uiteenzet. Rechtschen sluiten Spaansche grens voor militairen. De rechsche autoriteiten te St. Jcan de Luz hebben gistermorgen de grens voor naar Frankrijk gevluchte soldaten gesloten. Voorlaan zullen nog slechts burgers in het rechtsche Spanje toegang hebbn. Haven van Gandia gebombardeerd. Vijf Savoia-toestelln hebben een vijftigtal bommen laten vallen op de havenétablisse menten te Gandia, die Britsch bezit zijn. Het is niet bekend, of er slachoffers te betreuren zijn en hoe groot de schade is. Akneria is zesmaal gebombardeerd. Regeeringsconferentie over de hoofdstedelijke begrooting 1937. Het Hsb. verneemt uit Den Ilaap, dat gis teren op het departement van Financiën de ministers mr. J. A. de Wilde en H. van Boeijen hebben geconfereerd met den bur gemeester der hoofdstad, dr. W. de Vlugt, en den wethouder van Financiën te Amster dam, den heer Jacq. Rustige. Deze bespreking, naar het llsb. werd me degedeeld, op verzoek van het dagelijksch gemeentebestuur van Anysterdam gehouden gold de nog niet goedgekeurde gemeentebe- grooting voor 1937. De regeering heeft n.1. eenigen tijd gele den aan Amsterdam te kennen gegeven geen aanleiding te vinden voor dat dienst jaar de subjectieve bijdrage voor de hoofd stad hooger te stellen dan zij reeds in het begin van 1938 had verklaard. Zij blijft dus bij een bedrag van 2% millioen, hetwelk in zeer belangrijke mate ligt beneden de re- geeringsbijdrage, waarop Amsterdam voor 19:17 meent recht te hebben. Voorts zegde de regeering toe, voor dat zelfde jaar een tegemoetkoming te verstrek ken in de door Amsterdam gederfde inkom sten tengevolge van de verlaging der haven gelden. In de conferentie op „Financiën" is het standpunt van het bestuur der hoofdstad voor de zooveelste maal uitvoerig en met klem uiteengezet. Van de zijde der regeering konden, naar verluidt, geen definitieve toezeggingen tot verhooging der rijksbijdrage worden gedaan Wel werd door de ministers de noodzake lijkheid betoogd, het door de te geringe re- geeringsbijdrage ontstane tekort, te brengen op don „kapitaaldienst", dus uit leenings- geld te vinden. Jarig Hie Ming in Nederland. Op het oogenblik bevindt zich in ons land de Chineesche padvindster. Jang Hie Ming, tot kort na het uitbreken der vijandelijkhe den in China een onbekend Chineesch schoolmeisje, dat thans in heel China als 'n heldin bewonderd wordt en zélfs internatio nale bekendheid heeft gekregen doordat zij tijdens de gevechten bij Sjanghai kans heeft gezien tot tweemaal toe door de Japansche linies te kruipen en aldus de verbinding te onderhouden met een geïsoleerde afdeeling soldaten. Jang Hie Ming verteld. Tijdens een door het centraal comité voor hulpverleening aan China aangeboden thee in Amsterdam heeft mej. Lang het een en ander verteld over de houding der Chinee sche jeugd tijdens den thans in China woe denden oorlog. De voornaamste jeugdorga nisatie in China is de padvindersbeweging, welke deel uitmaakt van de groote inter nationale door lord Baden Powell geleide organisatie. Ondanks den grooten afstand heeft deze beweging dan ook in 1937 een twintigtal jongens en meisjes naar de we reldjamboree te Vogelenzang afgevaardigd. Padvinders in dienst van de na tionale zaak. Door den oorlog is de Chineesche padvin dersbeweging snel gegroeid. Zij heeft zich geheel in dienst van de nationale zaak, die door de jeugd vurig verdedigd wordt, gesteld en aangezien de intcllectueele jeugd der groote steden door bombardementen van scholen, gymnasia en universiteiten het ge wone schoolleven onderbroken zag, sloten de meeste jongeren zich bij de padvindersbe weging aan, die op het oogenblik ruim tweehonderdduizend leden telt. Daarbij leg de mej Lang er den nadruk op, dat er van onderworpenheid van de vrouw aan den man in het moderne China geen sprake meer is en dat meisjes en jongens op vol komen voet van gelijkheid samenwerken. De meisjes achter het front De Chineesche padvindcr\»beweging heeft zich geheel ter beschikking van het leger gesteld. De oudsten, jongemannen en meis jes van twintig tot vierentwintig jaar, wer ken in samenwerking met de legerleiding, in de frontlinies bij het vervoer van levens middelen en gewondentransporten. De pad vinders en meisjesgezellen van zestien tot twintig jaar zijn achter het front werkzaam als hulp voor het verplegend en medisch personeel in de hospitalen en in de vluchte lingenkampen, vooral voor het verzorgen.der kinderen, terwijl zij bovendien behulpzaam zijn bij het evacueeren der burgerbevolking uit doord en vijand bedreigde gebieden. Het is typeerend voor het peil der Chi neesche beschaving, dat het ambt soldaat in China altijd weinig in aanzien was. Thans drijft de vrijheidszin en het gevoel voor rechtvaardigheid echter de Chineesche jeugd ej toe, naar de wapens te grijpen om het land, dat een moderne ontwikkeling tege moet ging, te verdedigen. China heeft dringend behoefte aan medi sche hulpmiddelen en de burgerbevolking aan kiecren en levensmiddelen en van de belangstelling, die haar verblijf overal wekt maakt mej. Lang gebruik om een dringend beroep op alle vrienden van haar land te doen om China niet alleen moreel, maar ook materieel te steunen. Met dit beroep besloot de vurige Chinee sche jongedame het onderhoud. Openingszitting van den nationa- len politieken raad. Het Chineesche telgraafagentschap meldt, aldus het Hdbld., dat de 116 leden van den nationalcn politieken raad in derde zitting op 12 Februari bijeen zijn gekomen onder leiding van Tsjiang Kai-sjek, die na het ge beurde met Wang Tsjingwei voorzitter is van den raad. Het zeventig jaar oude raadslid Ho .Toean- jen verwelkomde Tsjiang Kai-sjek en beloof de dat de raad hem trouw zal volgen in den gemeenschappelijken strijd voor het leg gen van een onwrikbare basis voor de Chi neesche republiek en het vestigen van een bewind, dat een model zal zijn van vrijheid en onafhankelijkheid voor het Verre Oosten. In zijn openingsrede verklaarde Tsjiang- Kai-sjek, dat de geestelijke krachten in deze tweede periode van den Chineeschen oor logsweerstand uitgaan hoven de matcrieele aspecten. In militair opzicht zijn de Japan ners in een diep moeras verzonken. Daar om nemen zij thans hun toevlucht tot poli tieke intriges, verspreiding van geruchten e.d., waarbij zij streven naar geestelijke on derwerping van het Chineesche volk. „Niet alleen moeten onze hulpbronnen aan man nen gemobiliseerd worden, maar ook onze nationale geest en oude nationale wil", zei- dé Tsjang Kai-sjek. Fascisten steken de koppen op. In een te Praag gehouden vergadering hebben de leiders van de vroegere Tsjechi sche fascistische partij onder oud-generaal Gajda besloten allen partijfunctionarissen instructie te geven hun activiteit te hervat ten en hun organisatie weer op te bouwen. Tevens werd besloten het onmiddellijk in functie herstellen van Gajda te vragen, die door den krijgsraad van zijn rang vervallen is verklaard en zijn opneming in de regee ring te eisehen. Deze besluiten zijn het ge volg van den gespannen toestand, die ont staan is door de recente maatregelen tegen de fascisten, zooals het arresteeren van ruim 200 personen, die met de fascisten sympa- thiseeren. Soerakarta's Vorst overleden Na een langdurige ziekte is de Soesoehoe- nan van Soerakarta overleden. De begrafenis zal morgen plaats hebben. Commissionnair in effecten moet zich heden terzake van een zwa re beschuldiging verantwoorden. Het Amsterdamsche gerechtshof zal heden in hooger beroep behandelen de strafzaak tegen een Amsterdamschen commissionnair in effecten, verdacht van verduistering van een belangrijk bedrag aan effecten ten na- deele van een familie. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdachte heeft in het jaar 1921, vóór dat hij nog commissionnair was, van een dame, met wier familie hij persoonlijk be kend was, ccn aantal effecten ontvangen, vergezeld van een volmacht, waarin hem de onbeperkte bevoegdheid werd gegeven om namens zijn lastgcefster alle denkbare trans acties op financieel gebied te verrichten. Hij heeft met deze effecten gespeculeerd, met het gevolg, dat het kapitaal verloren is gegaan, en zelfs met een debetsaldo is ge ëindigd. De justitie, in 1936 van deze feiten verne mend, meent op grond van verschillende omstandigheden, dat verdachte dit vermogen verduisterd heeft. Verdachte stelt zich ech ter op het standpunt, dat hij uitsluitend voor rekening van zijn lastgcefster ongelukkig heeft gespeculeerd en dat zulks, nu hij van bovenbedoelde volmacht voorzien was, geen strafbaar feit oplevert. Volgens de dagvaarding heeft verd. niet slechts waardepapieren van genoemde dame verduisterd, doch ook van haar broer en ver der van een nicht dezer dame, die hem even eens een zeer ruime volmacht had gegeven. Laatstbedoelde stukken zouden echter mede hebben toebehoord aan de moeder van deze nicht, van wie hij géén volmacht bezat. De commissionnair schijnt dus een heelo fami lie geplunderd te hebben: hij houdt echter op verschillende motieven zijn onschuld vol. Baby wordt kidnapper Het college van kardinalen bijna volledig De naam van den nieuwen Paus wordt per radio bekend gemaakt De naam van den nieuwen Paus, die door het conclaaf gekozen wordt, zal onmiddel lijk per radio bekend gemaakt worden aan de menigte van het Sint Pietersplein. Tal rijke luidsprekers zullen aangebracht wor den op den gevel van de basiliek en langs den zuilengang. De negatieve resultaten der stemmingen, zullen, evenals vroeger, be kend worden gemaakt door middel van den traditioneele rookkolom, die zal opstijgen uit een der schoorsteenen op het dak van het apostolisch paleis. Deze schoorsteen cor respondeert met een kachel, waarin, met een bos stroo, de stembriefjes verbrand wor den van de verkiezing, die geen resultaat opleverde. Ruim 250 -arbeiders, timmerlieden, electri- ciens enz. zijn bezig met het in gereedheid brengen van de 62 kleine apartementen, waarin de kardinalen tijdens het conclaaf verblijf zullen houden, zonder cont&ct met de buitenwereld. Bijna alle kerkvorsten zul len deelnemen aan het conclaaf. Nu de kar dinalen Tappouni, Schulte en Baudrillart zijn gearriveerd, is het college bijna volle dig. Het is nog niet bekend, of de drie Ita- liaansche kardinalen Marchetti, Selvaggia- ni, Cremonesi en Boggiani aan het conclaaf zullen kunnen deelnemen in verhand met hun gezondheidstoestand. De bond hechter dan ooit. Gisteren is in de Roemeensche hoofdstad Boekarest de Balkanconferentie begonnen. De Roemeensche minister van Buitenland sche Zaken. Gafenco, heeft een rede uitge sproken. Hij herinnerde eraan, dat de Bal kanbetrekkingen sterker worden in een ver warde wereld en aan het vurig verlangen naar vrede beantwoorden. De Balkanbond is nog sterker vereend te voorschijn geko men uit de belangrijke gebeurtenissen, die elkander na de laatste bijeenkomst te An kara hebben opgevolgd. Trouw aan eisehen van den algemeenen vrede zullen wjj geza menlijk waken over onze belangen. Er is slechts één doel: vrede! Rede van Metaxas. Metaxas, de Grieksche gedelegeerde, die de rede van Gafenco beantwoordde, sprak zijn levendige be«-Jhderihg uit voor de op merkelijke vooruitgang op elk gebied, door het Roemeensche volk behaald onder de no bele aansporing van Koning Carol, die Roe menië naar een groote bestemming voert. Vervolgens bracht hij de groote figuur van Ataturk, een der voornaamste stichters van den Balkanbond, in herinnering. beginnen verwaand te worden Scherpe Dultsche critiek. De verschillende activiteiten der weste lijke mogendheden en de verklaringen van Roosevelt blijven het onderwerp vormen van commentaren zonder sympathie in de Duit- sche pers. De Deutsche Allgemeine Zeitung meent in de groote democratieën een crisis van verwaandheid te ontdekken, 'die volgens het blad zou volgen op de na de accoorden van München gekomen terneergcslagenheïd. Het uitzenden van senator Beranl naar Burgos, de aanwezigheid van den Britschen admi raal Osborne in den Balkan, de herbewape ning van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten, de reactie der betrokken mogendheden op de bezetting van Hainan, lijken het blad zekere teekenen voor deze psychologische transformatie. „Onze vriend schappen zullen in ieder geval slechls ver stevigd worden door een dergelijke drukte- makerij", zoo besluit het blad, „en de ge meenschappelijke doelstellingen zullen er slechts des te gemeenschappelijke!' om wor den nagestreefd Juist omdat wij de krachts inspanning, die ontplooid wordt door het front v. d. tegenstander,n iet mogen onder schatten, is het mogelijk, dat wij in het be lang van den algemeenen vrede wenschen, dat dit front er voor waakt geen verwaand heid te toonen". HiütcAen Robert Disch kampioen weltergewicht Bep Donnars op pnnten geslagen. Robert Disch, die tot nog toe kam pioen in het lichtgewicht was, maar te zwaar voor dit gewicht was ge worden, is er in een kal men wed strijd, waarin hij voortdurend in de meerderheid was, in geslaagd den kampioenstitel in het weltergewicht te verwerven op Bep Donnars, die dezen titel in zijn bezit had. In een gevecht van vijftien ronden, gele verd in de Doelen te Rotterdam, heeft hij zich bijna ronde na ronde de meerdere van den titelverdediger getoond. Zijn snelle aan vallen waren bijna steeds goed en door snelle kopstootjes kreeg hij langzaam aan een behoorlijken punten voorsprong. Door zijn vlugheid kon hij de aanvallen van Donnars meerendecls ontwijken. Dc uilslag van het gevecht was dan ook gemakkelijk te raden. Donars woog 64,4 K.G. en Disch 65,6 K.G. Vertrek van Aankomst te (hemreis). |Sin*ap- 20 FHBand- 20 Frtr. (h'Ónreis) lIodhp' 20 Febl' lRan* 20 F=l». toweïs) h-. 20 Febr- iAtheM 20 F«b: fhUeen"eiis)"iAlex- 20 Febr' iBasra 20 F*- ftaruwcis) lRanK' 20 Febr" !Jodhp' 20 Fsl»- in_w e i n i g Staatsgreep in Peru. De Peruaansche mi nister van binnenlandsche zaken, gene raal Rodriguez, is gedood bij een poging tot revolutie. Deze poging, welke overi gens een groote verrassing was, is geheel mislukt, door krachtdadig optreden van den officier van de wacht van het paleii Britsch-Rocmeensche handelsbetrekkingen. Naar „Bergwerkszeitung" meldt, zal de on derstaatssecretaris van het Britsche minis terie van handel binnenkort een officieel bezoek aan Boekarest brengen voor het voeren van besprekingen over de verster king der Britsch-Roomeensche handelsbe trekkingen. In oorlogstijd Duit&che troepen door Tsjecho- Slowakije? In antwoord op een vraag in het Britsche Lagerhuis heeft Butler verklaard, dat de regeering niet beschikt over bijzonderheden betreffende eenige overeenkomst, krachtens welke Duitsch- land het recht zou hebben in oorlogstijd zijn troepen door Tsjecho-Slowakije Ie doen trekken. De Britsche regeering heeft inlichtingen trachten te krijgen, doch tot dusverre zonder succes. Zij zal nieuwe po gingen in liet werk stellen. De moordenaar van Skeegie Cash, Frank- lin Maccall. die 16 Juni van het vorige jaar ter dood werd veroordeeld wegens het ontvoeren en vermoorden van den kleinen Skeegie Cash, zou vanochtend te 10 uur te Raiford op Florida op den electrischen stoel terechtgesteld worden. Op het laatste oogenblik is de executie opgeschort tot Vrijdag, om de verdediger gelegenheid te geven in hooger beroep te gaan. Engeland gaat zich in Zuid-Enropa oriün- teeren. De diplomatieke correspondent van de „Financial Times" bericht, verno men te hebben, dat de Britsche industrie het voornemen heeft na de Britsch-Duit» sche besprekingen te Dusseldorf besprekin gen te voeren met de landen in Centraal en Zuidoost Europa. Het rommelt weer in Mexico. Tengevolw van botsingen tusschen vijandige arbei dersbonden te Minatitlan. de zetel van de voornaamste Mexicaansche petroleum-raf- finaderij. wordt in de straten der stad door soldaten gepatrouilleerd. Men vreest, dat de arbeiders het werk zullen neerleg gen. Niet meer ritueel slachten in Tsjecho-Slowa kije. De directeur van het abattoir te Praag heeft het slachten van vee volgens den Joodschen ritus verboden. Na 20 Fe bruari zal het vleesch van op deze wijze geslacht vee verbodenz ijn. De Joden heb ben het voornemen te protesteeren tegen dit besluit, dat naar gezegd wordt, buiten den gemeenteraad om genomen zou zijn. De remilitariseering der Aalandseilanden. - Frankrijk heeft toegestemd in de Finsch- Zweedsche voorstellen inzake een defensie ve remilitariseering der Aalandseilanden. In Ierland doodstraf op landverraad. - Gisteravond is de tekst gepubliceerd van het wetsontwerp inzake verraadpleging in Ierland, waaruit blijkt, dat de regeering besloten heeft op landverraad de dood straf in te stellen. Zwitserland doorgangsland. De directe» ren van politie in Zwitserland, zullen den i Bondsraad voorstellen dat Zwitserland voor emigranten slechts een doorgangs land kan zijn, waar zij zich moeien ont houden van betaalde werkzaamheden. De Engelsche Cup. De uitslagen van A gistermiddag overgespeelde Cupwedstrij den luiden: Sheffield WcdnesdayChelsia 1 13 en Blackburn RoverSunderland 1-0 (na verlenging). Op 4 Maart zullen de kwart wedstrijden worden gespeeld: Hud- dersfield TownBlackburn Rovers, Port- smouthPreston North End, Chelsea- Grimsby Town en Wolverhamplon Wan- deresE verton. Millioencncrediet voor de Spaansche vluch telingen. Heden zal het Fransche staats- j blad een decreet publiceercn, waarbij een I crediet van twintig millioen francs wordt geopend voor de stcunverleening aan Spaansche vluchtelingen. Fransche parlementsleden in 't Britsche L» gerhuis. Talrijke Fransche parlement* I leden, waaronder Paul Boncour en Pierrc J Cot, hebben een bezoek aan het Lagerhuis gebracht. Zij hebben met verscheidene Britsche collega's van gedachten gewis- j seld. Het SpaanschFransche treinverkeer. - Gisterochtend is de eerste internationale trein van Hcndaye naar Irun vertrokken- Te Irun zijn echter twaalf Britsche reizi- gors naar Hendaye teruggestuurd, omdat men nog geen orders uit Burgos had ont vangen. Spaansche koopvaardijschepen losgelaten.- Bucknill, rechter in het. Engelsche admi raliteitshof, heeft beschikt, dat elf Spaan* sche koopvaardijschepen, die in verschil lende Engelsche havens worden vastgehou den, moeten worden losgelaten. Op dfl schepen was indertijd beslag gelegd op verzoek van de republikeinsche rpgeenJjft waarna het bewind van Franco onihefffl'tf .van het beslag had geëisclit.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2