Smitstiuyzen Europeesch recordhouder! Geen vrees voor aanval door bepaalde mogendheid DE WERELD Wat wij aao „voedsel- belasting" betalen Vorst bracht ramp in het Westlaod Post vluchten op Indië m_ weinig woorden Tweede Kamer aanvaardt de Indische beqrooting WIJ ZIJN OP ONS ZELF AANGEWEZEN. MOTIE STOKVIS VERWORPEN. VLOOTRESERVE WORDT GEHEEL BEMAND. Aan het begin der Tweede Kamerverga dering stelde de voorzitter gisteren voor, de interpellatie-Wijnkoop inzake Nederlands houding ten aanzien van de Spaansche vluchtelingen, toe te staan. Zij wordt bij de agenda gevoeg'd. Daar de zaak Oss niet vóór Paschcn in de Tweede Kamer zal worden behandeld, acht de heer llost van Tonningen (n.s.b.) ttisschentijdsche beveiligingsmaatregelen noodig voor de Ossche bevolking. In ver band hiermee wil spr. den minister van Justitie vragen stellen; over dit verzoek zal de Kamer heden beslissen. Eenige tientallen wetsontwerpen, o.a. in voerregeling v. diverse goederen en natura lisatie betreffende, worden dan zonder dis cussie en z.h.s. aangenomen. Bij deze ha lmerstukken bevindt zich ook het. wetsont werp tot. vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van de rijksafdceling van het. openbaar lichaam „De Wieringer- meer" voor 1938. Voortgezet wordt de behandeling van de afdeeling oorlog van de Indische begrooting voor 1939. De heer Joekes (v. d.) is van oordeel, dat een maritieme kracht als van de groote mo gendheden in Indië niet is op te bouwen. In Indië en Nederland wordt een groote krachtsinspanning ten toon gespreid. Niet minder dan 47 schepen zijn in aanbouw. Spr. acht de ongerustheid over het plan- Deckcrs niet gemotiveerd, daar buiten dit plan groote versterkingen hebben plaats ge had op het gebied van het kleinere materieel en de luchtmacht. Op financiecle en technische gronden kant spr. zich tegen slagschepen. Spr. is vóór een nieuwe regeling van de vlootkostcnverdee- ling. De heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) be spreekt den somberen politieken toestand, ontstaan door de bezetting van Hainan. Ern stige aandacht dient geschonken te worden aan de persuitingen. Verdere versterking van de weermacht is geboden, waarvoor men zelfs de financiecle draagkracht van het land te boven mag gaan. Spr. bepleit defen- sieieeningen en is tegen do motie-Stokvis. De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) becritiseort'de verwaarloozing van de de fensie in de laatste jaren, waarvoor hij en kele ministers en oud-ministers aanspra kelijk stelt. Waarom loopt de regeering voortdurend achter de feiten aan? Spr. vraagt slagschepen. Men verliest tijd met twisten over verdee ling der vloot kosten. De heer Wijnkoop (comm.) is van mce- ning, dat het Anti-komintern-pact de oor zaak is van de spanningen in de pacific. De regeering schakelt te weinig de krachten van Indië zelf in bij de landsverdediging. Spr. is voor gelijkstelling van alle bevol kingsgroepen voor de weermacht. Spr. vraagt den sterk controlestelsel op de fascistische gezindheid. Wat de motie-Stokvis betreft, is spr. van meening, dat alle kosten van de defensie ten laste van liet Rijk moeten komen. Toch zal spr. voor de motie stemmen. Waarom wij ons wapenen De minister van Koloniën, de heer Welter. antwoordt: „Wij wapenen ons, omdat wij voorbereid moeten zijn op alle eventualitei ten. Onze zedelijke verplichtingen noodza ken ons hiertoe. De regeering kan niet nalaten, mede te deelen, dat zij de meening, als zou er vrees bestaan voor agres sie van den kant van een bepaalde mogendheid, niet deelt. De officieren en manschappen van de Indische weermacht verdienen allen lof. Aan het aantal automatische vuurwapens wordt een belangrijke uitbreiding gegeven. De afstootende kracht van een modern uitgerusten verdediger is een factor van be- tcekenis tegen een overmachtigen aanval ler. De ervaring in China heeft dit geleerd. De pèrsoneelsvoorziening. De personeelsvoorziening van de vloot, doch ook van het leger, geeft bijzon deren zorg. Spr. wijst op den kort-verband-dienst. Hiervoor worden inheemschcn van geheel Java aangenomen. Dc aanwerving van Euro- peesch personeel slaagt zeer goed. Het ge halte der jongelui is verheugend. Den laat- sten tijd is er vee! verbetering gekomen in de toetreding van Indo-Europeanen in het leger. Spr. is liet met den heer Bajetto eens. dat de luchmacht een belangrijk deel vat de weermacht is. Zij is de „verlengde ge wapende vuist" van het Indische leger. Het vraagstuk van de jachtkruisers is in overweging. De verdediging van Soerabaja. De verdediging van Soerabaja heeft de ernstige aandacht van het legerbestuur. De aanschaffing van zware batterijen zal tien tallen milüoenen kosten en over de vraag, of zij voldoende bescherming bieden, is verschil van inzicht mogelijk. Dergelijke voorzieningen zouden de grens van het redelijke overschrijden. Wij rekenen in Indië op zelfstandigheid. Ook volgens de ernn ris! neen van het plan- Deckers waren wij on ons zelf aangewezen, daar hulp alleen verondersteld werd. De doelstelling van dc vloot is dezelfde geble ven. De vlootreserve in Indië zal geheel worden bemand. Voorloonic zullen wii ons moeten beper ken tot het vlootnlan-Deckers. Een vloot als de onze, met zeer modern materieel, telt zeker mede. Slagkruisers kosten 60 a 70 millioen gul den p. stuk. Zij hebben een bemanning van 1300 a 1500 man en zouden uitbreiding van het personeel met 6000 man meebrengen. Wat de vlootkostenverdeeling betreft, deze kwestie komt ieder jaar in de Kamer ter sprake, de regeering moet de tijd worden gegeven om haar plannen te verwezenlijken. De minister noemt de motie inoppertuuu. De heer Stokvis wijzigt zijn motie op voorstel van den heer Joekes in dien zin, dat er in wordt uitge drukt, dat nadere overweging van de verdeeling der militaire uitga ven gewenscht is. De motie wordt verworpen met 48 legen 31 stemmen. Vóór stemden de S.D., V.D., N.S.B., Comm. en de heer Posthuma. De afdeelingen Oorlog en Marine worden goedgekeurd^ met aanteekening. dat de communisten worden geacht te hebben te gengestemd). De begrooting voor Nederlandsch-Indiè voor 1939 wordt z.h.st. aangenomen. Motorbelasting. Vervolgens wordt overgegaan tot de be handeling van het initiatiefvoorstel de Mar- chant et d'Ansembourg tot vermindering en vereenvoudiging van de belasting op het motorrijtuig- en rijwielverkepr. Nadat de heeren Bongaerts (r.k.). Wage naar (a.r.), Ebels (v.d.), van den Tempel (s.d.) en Wijnkoop (comm.) hun bezwaren tegen het ontwerp hebben geuit verdedigt de heer dc Marchant ct d'Ansembourg zijn ontwerp. De voornaamste bezwaren van de eerste sprekers zijn, dat het ontwerp een ongedekt tekort van 39 millioen zou veroor zaken en dat bovendien deze materie reeds in studie is. zoodat het ontwerp de plannen der regeering zou doorkruisen. Het debat hierover wordt lieden voortge zet. Minstens f,2 procent, hoogstens 3,4 procent van ons inkomen. Onder bovenstaanden titel is bij de alge- meene Jandsdrukkerij een publicatie van 't Centraal Bureau voor de Statistiek ver schenen, waarin de bedragen berekend zijn, die uit de gezinsuitgaven aan de overheid toevloeien uit hoofde van indirecte belastin gen en landbouwcrisisheffingen, die op de verbruikte artikelen rusten. Uit de uitkomsten blijkt, dat bij toene ming van den welstand, met de stijging van de uitgaven voor verbruik de bedragen dei- indirecte belastingen wel belangrijk toene men. doch in veel mindere mate dan de toe neming der uitgaven. Eenzelfde degressie doet zich, zelfs in sterkere mate, voor bij de landhouwcrisisheffingcn. Een en ander is begrijpelijk, als men bedenkt, dat de indi recte belastingen voor een groot deel, en de landbouwcrisishèffingen vrijwel uitsluitend op de uitgaven voor voeding betrekking hebben Op de onontbeerlijke voedingsmid delen brood en vetten drukt in alle wel standsklassen meer dan 75 pet. van het to taal der crisisheffingen, dat in de gezins uitgaven berekend is. Uitgedrukt in procenten van het inkomen varieeren de. indirecte be lastingen van de laagste inkomens klasse (beneden f 1400.tot de hoogste klasse (boven f 6000) van 5,4 tot 3,2 pet., de landbouwcrisis heffingen van 3,6 pet. tot 1,2 pet. De totale druk. Een geheel ander beeld vertoonen uiter aard de directe belastingen. De overeenkom stige percentages zijn hier 1,5 en 13,5. De totale druk van indirecte belastingen, landbouwcrisishèffingen en directe belastin gen gezamenlijk loopt in de inkomensklas sen beneden f 3000. van 10.5 tot 11.9 pet. van het inkomen en bedraagt in de klasse f 4000 f GOOO 14.9 pet., in die hoven f 6000 17,G pet. Groote gezinnen het zwaarst be last. Interessant ls ook de vergelijking van de bedragen aan indirecte belastingen, land bouwcrisisheffingen en directe belastingen, berekend in de uitgaven van enkele kleine en enkele groote gezinnen binnen iedere welstandsklasse. Bij eenzelfde inkomen moeten de groote gezinnen 1,6 tot 2.3 maal zooveel op hun uit gaven voor voeding in de belastingen en heffingen bijdragen als de kleine. Alsg evolg van den kinderaftrek is het be drag der directe belastingen voor de groote gezinnen aanmerkelijk geringer dan voor dc kleine. Het totaal van indirecte belastingen, directe belastingen en crisisheffingen blijft echter steeds voor de groote gezinnen het hoogst. PUBLICATIE WADDENZEEHARINGVISSCHERIJ 1939. De Nederlandsclie Visschcrijcentrale maakt bekend, dat aanvraagformulieren ter verkrijging van ccn vergunning tot het aan voeren of het verhandelen van Waddenzee- haring verkrijgbaar zijn bij dc volgende adressen: Nederlandsclie Visscherijccntrale, Jul. v. Stolbergplcin 34. 's-Gravenhage; Directeuren van de vischafslagon te Den Helder, Den Oever, Makkuin en Harlingen: Secretarie der gemeente Urk, Het Bildt, (St. Anna Parochie) en Barradeel (Sexbie- rum); II. Brands, Havenstraat C 73, Zoutkamp (UI rum): C. Bakker, agent, der Nederlandsclie Vis- scherijeentrale, Oudeschild 308, Texel. Voorts zijn aanvraagformulieren voor handelaren nog verkrijgbaar aan het Visch- uitvoercertificatenbureau, Rijksvischlial, IJmuidcn. 's-Gravenhage, 28 Februari 1939. (Adv.) AARDAPPELTEELTVERGUNNINGEN. De Nederlandsclie Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat den telers, die voor 1 Maart 1939 een aanvrage voor de teelt van aardappelen, andere dan die. vallende on der de Tuinbouw- en/of fabrieksaardappel- regeling hebben ingediend, de aangevraag de oppervlakte wordt toegewezen. De tcelt- vergunningen zullen zoo spoedig mogelijk aan do belanghebbenden worden uitge reikt. Degenen, die aardappelen willen verbou wen en nog geen aanvrage indienden en zij die voornemens zijn meer te verbouwen dan zij aanvroegen, moeten zich ten spoe digste wenden tof de landbouw-crisisorgani- satie, wartoe zij bchooren. Deze organisatie zal hun dan medcdeelen of. en zoo ja in hoeverre, nog aan hun aanvrage kan wor den voldaan. Telers, die door omstandighe den minder kunnen uitpoten dan zij aan vroegen. kunnen tot 19 Maart 1939 nog ver mindering van de aangevraagde opper vlakte verzoeken. 's-Gravenhage, 27 Februari 1939. (Adv.) Kweekers op steun aangewezen In een onderhoud, dat wij hadden met den heer P. Vis, voorzitter van den Bond van Bloemenveilingen verklaarde deze, dat thans gebleken is, dat de indirecte vorst- schade nog aanmerkelijk grootcr is dan eerst was geraamd. Verschillende commis sies nemen momenteel overal in den lanJe op de diverse bedrijven steekproeven, ten einde aan de hand van deze bevindingen rapport aan de regeering inzake de vorst- schade te kunnen uitbrengen. Tezamen met de commissieleden, J. H. Boekestein en G. Angevarcn, lid der Neder landsclie Sierteeltcentrale, heeft de heer Vis aan veertig bedrijven in het Zuidholland- sche glasdistrict een bezoek gebracht en de schade, veroorzaakt door de abnormaal he vige vorst, opgenomen. Deze deskundige op het gebied der Nederlandsclie bloementeelt deelde ons mede, dat uit deze steekproeven blijkt, dat de indirecte schade cata strofaal is voor een groot deel onzer bloemenkweekers, waarvan de regee ring dan ook op de hoogte zal wor den gesteld. Veilingomzet gehalveerd. De directe schade, veroorzaakt door ge noemde vorstperiode was bijzonder groot, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat de vei lingomzet van de groote Westlandsche bloe menveiling te Honselersdijk in de Kerst week slechts de helft bedroeg van dien, wel ke verwacht werd. Duizenden en nog eens duizenden planten en bloemen zijn in die periode bevroren, ondanks, hard stoken van de kweekers in de kassen.'De bloemen, wel ke toen niet in de kassen bevroren varen, konden toch niet ingevoerd worden, ge zien de heerschen Ie koude. De potplanten daalden wel met 70 pet. in waarde. Nieuwe teleurstelling. Thans heeft men echter, ook geconsta teerd dat vele planten, die men nog goed waande, toch eedeeltelijk bevroren zijn ge weest en nu afsterven. Hierbij komt nog, dat ook het stek- materiaal is gedood, De stek voor het komende seizoen is door de vorst vernietigd, hetgeen zich in de toe komst dus nog geducM zal doen gevoelen. De weinige kweekers, die nog goed stek bezitten, kunnen dit thans voor hooge prijzen aan hun minder fortuinlijke collega's verkoo- pen. De tulpen hebben over het algemeen be trekkelijk weinig geleden. De aanvoer van dit product op de verschillende bloemen veilingen is momenteel dan ook groot. Rozenboomen sterven af. Zoowel in het Westland als rond Aals meer staat de rozencultuur er momenteel zeer ongunstig voor. Thans blijkt, dat de rozenbóomen, waarvan men meende, dat zij de koude met goed gevolg hadden door staan toch afsterven. Verschillende kwee kers rond Rotterdam en Aalsmeer hebben de takken tot den grond weg moeten snij den en zullen dus pas in het najaar rozen ter veiling kunnen brengen. De schade is voor deze groep kweekers dus bijzonder groot, daa«* zij andere jaren reeds in April rozen konden snijden en daarna nog twee maal. Diverse kweekers tc Aalsmeer over wegen daarom hun bedrijf om te zetten en anjers te gaan kweeken. Hieraan zijn na tuurlijk echter ook bezwaren verbonden. In verhand met het bovenstaande valt te verwachten, dat de aanvoer van rozen dit voorjaar zeer klein zal zijn, terwijl dit iaar ook hef kwantum chrysanten hoosrstwaar- schijnliik veel geringer zal zijn dan vorig iaar. Uit het onderzoek der commissies blijkt ook, dat de boomkweekers ernstig gedupeerd zijn. De beer Vis concludeerde, dat bijzondere Rijkssteun voor de bloemenkweekers nood zakelijk is. In deze richting wordt dan ook aan de regeering advies uitgebracht. Geen geld voor rietmatten. Ir. Koeman, rijkstuinbouwconsulcnt, spe ciaal belast met de bloemencultuur deelde ons mede, dat verschillende planten stier ven, doordat de kassen niet voldoende met rietmatten waren afgedekt. Dezen kweekers ontbrak het echter aan geld om het noo- die-e materiaal in voorraad aan te schaffen Vol spanning zien de groenten- en bloe menkweekers thans de beslissing der re geering inzake eventueele extra steunmaat regelen naar aanleiding van deze en an dere rapporten tegemoet, DE BRITSCHE PERS OVER DE ERKEN NING VAN FRANCO. „Een beschamend slot" Geen daad van partijschap" Het oordeel van de Britsche pers 'over de erkenning van Franco is verdeeld. De con servatieve bladen verwelkomen het besluit. De „Times" acht het een logisch gevolg van de politiek, welke gedurende dertig maan den is gevolgd. Het blad wijst verder op liet ver schil, van de erkenning door Duitsch land en Italië, welke een daad van partijschap was, en de erkenning door Frankrijk en Engeland, welke een gevolg is van de overwinning van Franco. De „Dail Telegraph" antwoordt de oppo sitie en zegt, dat het geen doel heeft de er kenning van Franco uit te stellen, aange zien dit het herstel van de betrekkingen met het nieuwe Spanje slechts moeilijker zou maken. Bovendien zou weigering van de erkenning ey aansporing zijn den strijd voort te zetten zonder hoop op succes. De „Daily Herald" is van oordeel, dat de erkenning van Franco in beginsel beschamend is en indien men thans Franco nog de rechten van oorlogvoerende zou toekennen zou dit de laatste gemeene daad zijn. De „News Chronicle" noemt de erken ning een beschamend slot van cén van de meest zwarte hoofdstukken van de Britsche geschiedenis. 300 m. schoolslag afgelegd in 7 ■min. 21.4 sec. Het wereldre cord tot op 2.6 sec. benaderd. JO WAALBERG VERBETERT HET NED. RECORD 500 M. SCHOOLSLAG. Voor de eerste inaal in de geschie denis van de Nederlandsclie zwem- sport is een landgenoot er in ge slaagd een Europeesch record te vestigen: Herman Snütshuvzen van de Amsterdamsche Zwemclub 1870 legde de 500 meter schoolslag tij dens de onderlinge wedstrijden van de Amsterdamsche Dames Zwem club, welke gisteravond in het A. M.V.J.-bad te Amsterdam werden gehouden, af in den tijd van 7 min. 21.4 sec., waarmee 't Europeesch re cord van den Duitscher Joachim Balke, gemaakt op 6 December 1938 te Aarhus, het 1.9 sec. verbeterd werd. Het spreekt vanzelf, dat bet Nederlandsch record tegelijkertijd een flink stuk naar beneden gehaald werd, n.1. van 7 min. 41.8 sec., gevestigd op 28 Maart 1935 te Rotter dam door P. Kruithof van de R. Z. C. op 7 min. 21,4 sec., een verschil van meer dan 20 seconden. Het wereldrecord staat op naam van den Amerikaan John Higgins met een tijd van 7 min. 18,8 sec., gemaakt op 10 Februari 1937 te Columbus op 'n 25 Yardsbaan. Smitshuy zen bleef dus sleclits 2.6 sec. boven het we reldrecord. Met één slag heeft de pas 18- jarige Amsterdammer zich onder de beste schoolslagzwemmers van dc wereld ge schaard. Smitshuyzen kan nog wel harder! Herman Smitshuyzen is op 10 Sept. 1920 geboren en is dus ruim achttien jaren oud. Toen hij acht jaar was, werd hij lid van de A.Z. 1870, van welke club hij dus reeds meer dan tien jaar lid is. .De laatste jaren werd hij getraind door den' heer S. P. J. Borsten en reeds mocht de jeugdige Amsterdammer verschillende fraaie successen boeken. Na zijn laatste reis naar Denemarken, tezamen met Nida Scnff en Jo Waalberg, van der Kuil en Metman, onder leiding van mevr. S. W. de DoodKoenen, werd bij hem het besef levendig, dat de records op de 400 en de 500 meter nog lang niet scherp genoeg stonden. Zijn trainingstijden wezen uit, dat hij zelfs in staat zou kunnen zijn het Euro peesch record op de 500 meter te verbeteren hetgeen hij gisteravond dan ook bewezen heeft. „Ik kan nog wel harder", was het oprech te antwoord op onze vraag, hoe het gegaan was. „Dus je denkt aan het wereldrecox-d van Higgins?'' vroegen wij. „Natuurlijk denk ik er aan en misschien zal ik het ook wel halen, maar voorloopig zal ik in die richting geen poging doen. Zondag zwem ik te Eindhoven, Maandag te Gent cn dan komen de verschillende wed strijden in Nederland, waar de Deensche zwemsters te gast zijn. Zenuwachtig was ik wel voor den start, maar als je eenmaal in het water ligt en je voelt dat het goed gaat, ben je die zenuwen zoo kwijt." Van alle kanten wordt de nieuwe Euro- pecsche recordhouder geluk gewenscht en in die hulde deelt zijn trainer mede. Geslaagde recordpoging van Jo Waalberg. Aan het slot van den avond stond het nummer 500 meter schoolslag voor dames op het programma. Jo Waalberg kwam hierin uit tegen haar clubgenoote, Greetje Sievertsen. Ingewijden was het bekend, dat Jo Waalberg zou trachten het Neder landsch record op dezen afstand, staande ten name van Jennie Kastein (H.D.Z.) met een tijd van 8 min. 12 sec., gevestigd op 19 November 1932 te Amsterdam, te verbete ren. Jo Waalberg is in haar poging schitterend geslaagd. Zij noteerde 8 min. 2,2 sec., waarmede zij dus 9,8 sec. onder het oude record bleef. Het wereldrecord op dezen afstand is pas door Inge Soerensen verbeterd en gebracht on 7 min. 58.4 sec. Het verschil tusschen de Deensche zwem ster en Jo Waalberg bedraagt dus slechts 3.8 sec., hetgeen op dezen afstand niet zoc bijzonder groot is, Vertrek van Aankomst te SS jjodhp. 28 Febr. Isaiw. 28 Febr. Pelikaan (heenreis) (terugreis) |JoJhP' 28 Fel"'- |Basra 28 Febr' Oimircis) lA'dam 28 Febr' !Napels 28 p<,b'. Gin (terugreis) De „Emoe" is in Athene gebleven in ver band met liet slechte weer. Basra 28 Febr. Jodhp. 28 Febr. Band. 28 Febr. Medan 28 Fel^. De Zwitsersche perskwestie. De berichten uit buitenlandsche bron, volgens welke de Italiaansche en Duitsche gezanten een demarche zouden hebben ondernomen hij het Zwitsersche politieke departement in verband met de houding der Zwitsersche pers, zijn volgens inlichtingen uit bevoeg de bron vo'konien uit de lucht gegrepen. Internationale luchtverkeerovereenkomst. Bij de lieden tusschen 43 landen te slui-' ten luchtvaartovcreenkomst, is o.a. be paald, dat geen belasling geheven zal worden op benzine welke aan boord wordt genomen van vliegtuigen, die zicli naar een ander land hegeven. Alle landen met luchldiensten op het buitenland zullen van de concessies genieten, welke zelfs worden toegestaan door landen, die geen buiten landsche luchtdiensten onderhouden. Duitsche ijzervoorzieninq geregeld. De spanningen, welke zich in den herfst van het afgcloopen jaar op de Duitsche binnen- landsche markt met betrekking tot de ijzervoorziening, hebben doen gevoelen, kunnen, naar het „Rpheisenverband" me dedeelt, als overwonnen worden beschouwd. Het was mogelijk in de maand Februari de voorziening met ruwijzer der binnen- landsche afnemers zonder storingen te doen geschieden. Nieuwe Zuidpoolexpeditie. Lincoln Ells- worth is voornemens in Januari 1941 een nieuwe expeditie naar het Zuidpoolgebied te ondernemen. Hij wil een kamp opslaan bij de Zuidpool en hier den geheelen win ter blijven, teneinde met twee metgezel len waarnemingen te doen. De expeditie zal vermoedelijk met twee vliegtuigen van wa I visch ha ai vertrekken. Sir John Simon ziek. Sir John Simon is lijdende aan een aanval van griep en bron chitis. Hij zal derhalve de debatten in het Lagerhuis over de door de Lahour-Party ingediende motie niet kunnen hijwonen. Mijnramp in Turkrije. Tengevolge ydn een mijngasontploffing hij Heraclea zijn 35 mijnwerkers van de buitenwereld afge sloten. 23 werden gedood, twee gewond en tien licht gekwetst. Aanpassing in Italië. Op initiatief van Mussolini zijn dc Italiaansche vakorgani saties bijeengeroepen om de aanpassing der loonen aan den levensstandaard te be- studeeren. Geen ontbinding van Tsiechische parlement. De Narodni Listy deelt mede, dat het Tjechische parlement in den eersten tijd nog niet ontbonden zal worden. Nieuwe a verkiezingen zijn om redenen van binnen- en buitenlandsche politiek niet gewenscht. Eenheidspers in Tsiechoslowakije. De perschef van de nationale eenheidspartij Halik, heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat de Tjechische pers tot eenheid gebracht on hervormd zal worden. Dc eenheidspartij zal een eigen nieuwsbureau oprichten. Eenige avondbla den zullen niet meer verschijnen, omdat zij het grootestadsnubliek alleen van sen saties hebben voorzien. De eenheidspartij heeft voorts het voornemen een eigen par tijorgaan te stichten. Amerika kan vliegmachines missen. In den Amerikaanschen Senaat hebben Badkloy cn Lee den verkoop van vliegtui gen aan Frankrijkverdedigd. Ieder vliegtuig, dat. aan de democra tieën verkocht wordt, aldus Lee. betee- kent, dat Amerika cr oen minder noodig heeft. Als zij even sterk als Duitscbland geweest waren, zou er geen Munchen en geen ontleding van Tsjecho-Slowakije ge weest zijn! Bulgaarsche fascisten qearresteerd. Gis teren zijn meer dan 30 vooraanstaande le- j! den van de ontbonden Zanltoff-beweging, de Bulgaarsche fascistische partij, gear resteerd. Zii worden ervan beschuldigd partij-politieke activiteit te hebben ge- gevoerd. hetceen krachtens de tegenwoor-* dige wetgeving verboden is Tevens zijn arrestaties verricht te Plovdio in Zuid- Bulgarije en in andere plaatsen. Beperkinq van Joodsche artsen in Tsjecho- Slowakije. In een bijeenkomst, georga niseerd door de jeugdige artsen van de Tsjccho-Slowaaksche ziekenhuizen, ver langden sommige sprekers de instelling van ccn numerus cl au sus. waardoor de toelating van niet-Arisehe studenten tot de medische faculteit zou worden be perkt. Tn afwachting van dozen maatregel werd besloten dat gedurende een jaar peen enkele Joodsche student zich hij de faculteit der geneeskunde zal kunnen la ten inschrijven. Onrust te Rangoon. Gisteravond zijn te Rangoon in een gevecht tusschen Moha- medancn en Hindoes een Mohaniedaan. gedood en negen Mohamedanen en zeven tien Hindoes gewond. Vriidag jl. hebben Birmanen in het dorp Shwebo zeventig huizen van Mohameda nen platgebrand. Tijdens de gevechten, welke hierbij werden gevoerd, is één per soon gedood en vijf gewond. Persbreidel in Ierland. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij maat regelen worden genomen tegen aanvallen 'ogen de staat hierbij wordt bepaald, dat drukkers afschrift moeten houden van alle publicaties voor politieonder zoek. Men hoopt hierdoor een einde te maken aan de opruiende pamfletten, waar door Dublin zoo berucht is.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2