Er zijn schoppen vol bouwvallige huizen in de Zijpe Vooral te Oudesluis Kooplieden verklaren wandelaars den oorlog Woensdag 1 Maart 1939 Tweede blad RAAD ZIJPE De heer Doorn behandelt den Burgemeester als kraakporselein Hartelijke woorden aan het adres van den jubileerenden secretaris. Den Helder werk* gaarne mede de gemeenten in Hollands Noordkop uit het isolement te verlossen. Het huisje naast het raadhuis moest weg, zegt de heer Doorn, hoe dan ook. Het pittige mannetje van me neer Blom verdient nog meer dan B. en W. hem na de verhooging heb ben gegeven! De volgens den heer Doorn staatsgevaarlijke B.V.L. krijgt geen subsidie. Voorzitter bemoeit zich niet met wispelturige vrouwen en de heer Doorn lust geen gebak ken peren. In Oudesluis zijn schoppen vol bouwvallige huizen. B. en W. zijn geen zoete jongens. De Noord-Zijper caféhouders bevoor deeld? De raad vergaderde gistermiddag. Voorzitter was burgemeester mr. Bree- lxaart; secretaris de heer de Boer. Aanwezig alle leden. In zijn welkomstwoord richt voorzitter zich in het bijzonder tot den secretaris don heer de Boer. Zijn wensch, zijn 25 ambts jubileum in stilte te gedenken is geëerbie digd, maar voorzittei wil toch thans het jubileum nog eens memoreerën. „Het was geen verdienste", had de secretaris gezegd 25 jaar in gemeentedienst te zijn, ieder heeft zijn goede en kwade eigenschappen en de eerste worden gewoonlijk genoemd. Echter, zegt voorzitter, in den regel besprcakt men dan de kwade eigenschappen achter den rug van de jubilaris om! Als voorzitter over kwade eigenschappen spreekt is hij gauw uitgepraat, over het goede wil dé secretaris niet gesproken hebben. Voorzitter volstaat daarom met een hartelijke felicitatie na mens den Raad er. prijst des secretaris' waardevolle adviezen in de vergaderingen en op de secretarie. Vaak tintelen de oogjes van weth. Nannis als de heer de Boer bij alle ernst de humor aanvoelt. Moge .de ge meente nóg lang van de diensten yan \lAry heer de Boer profiteerén. (Applaus}'." De heer de Boer dankt óp hartelijke ymzer De notulen van de vergadering van 13 December worden onveranderd vastgesteld. MEDEDEELINGEN INGEKOMEN STUKKEN. Ingekomen zijn eenige mededeelingen in zake goedkeuring op raadsbesluiten, en aan neming verschillende benoemingen. Voorts enkele balansen en verslagen, o.a. van de' commissicn tot wering van schoolverzuim té' 't Zand, Oudesluis en St. Maartensbrug en de gemeentelijke wijkverpleging. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen of zal circuleeren bij de leden. De verbinding met Oudesluis. In de vorige raadsvergadering is het iso lement van Oudesluis in den brecde bespro ken. Voorzitter zegde toe een onderzoek in te stellen. Hij doet hierover thans enkele mededeelingen, naar aanleiding van een rap port van den heer Veltman. Men heeft zich gericht tot de Kamer van Koophandel te Alkmaar en de toestand uiteengezet, opdat dit lichaam zop kunnen adressecren aan de directie der spoorwegen. De Kamer heeft de zaak in handen gege ven van den heer Kolster lid van den spoor- wegraad. Men heeft zich voorts gewend tot het departement van Handel te Den Helder, waarvan Zijpe lid is en waarin de burge meester zitting heeft. Na vergadering te Zijpe schreef het bestuur de spoorwegen aan en verzcht het gemeentebestuur van Den Helder, beter busverbindingen op deze stad voor te slaan; omdat ook andere gemeenten van Den Helder zijn geisoleerd. De gemeenten concentreeren zich graag op Den Helder, zegt het adres van het de partement, waarvan de voorzitter de burge meester van Den Helder is. Een en ander is thans nog in vooi-bcrei- ding. De villa van Boonacker aan de orde. De heer K. Boonacker te Anna Paulowna heeft een schrijven gezonden inzake de on- bewoonbaarverklaring van zijn woning. Ook hierover is in de vorige raadsvergade ring druk gedebatteerd. Adressant verzoekt revisie van het besluit en geeft aan dat hij een gesprek heeft gehad met den heer de Boer, waaruit hij heeft ge distilleerd dat hij de woning kon blijven laten bewonen. De heer de Boer (secr.) licht toe dat adres santvoldoende is ingelicht. Deze gaf aan als moeilijkheid de bewoners eruit te krijgen, en vroeg daarom wat er zou gebeuren als hij niets aan de woning liet doen. Ontrui ming was zoo duur. Boonacker zei dat hij dan liever zou wachten op de gemeentelijke ontruiming, om daarna de woning te laten opknappen. Dan moest echter de onbewoon baarverklaring weer worden opgeheven door den Raad. Secretaris licht verder toe dat geheel den officieelen weg is bewandeld. Uit de mededeelingen blijkt dus dat de heer Boonacker graag de woning leeg had. Ook heeft hij, zoo hij schrijft, niet alleen de heslissing uit het verslag in de Scliager Courant, gelezen, een en ander is hem per aangeteekend schrijven medegedeeld B. en W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Dé heer'Veltman heeft de indruk dat de man niet onwillig was, maar hij moest mét zijn "hypotheekhouder rekening, houden. De man is op een dwaalspoor gebracht. Is het niét beter het besluit te herroepen, opdat de woning verbeterd kan worden? Voorzitter zegt dat het niet gaat volgens advies van den inspecteur. Het is vei*, zegt de heer Veltman. De man is afgebroken, zegt de heer Doorn. B. en W. zijn begonnen, de man heeft er niet om gevraagd. Waar om niet eerlijk gehandeld en het huis ge kocht? Het ligt er bovenop dat het huis weg moest. Voorzitter: Het is zóo de weg die de wet aangeeft. Er is geen reden ,oin te zeggen: „U zegt wel", men moet niet twijfelen aan een wettelijke bepaling. De heer Veltman zegt dat Boonacker van wereldsche dingen niet afweet. Laten B. en W, hem den weg wijzen. Voorzitter: Als Boonacker zich hier vér- voegt,krijgt hij alle adviezen, die noodig zijn. Nog meer oude kost. In de rondvraag van de vorige vergade ring is toegezegd een onderzoek te zullen instellen naar de volgende kwesties: ver betering alg. begraafplaats St. Maartens brug, uurloon wegarbeider in den Pcttener- polder, werkverschaffing Kaagpolder en ten slotte naar de door de vele ingezonden stukken in de Schager Courant en uitla tingen'in raadsvergaderingen van andere gemeenten „beroemd" geworden zaak van de inkomstenaftrek bij de steunregeling, voor het kappen en in eigendom verkrijgen van boomen. Er is een begrooting van de kosten, naar den minister gezonden de begraafplaats in werkverschaffing te mogen uitvoeren. Ten aanzien van het „pittige mannetje" van den heer Blom is het loon van 30 op 35 cent gébracht, met terugwerkende kracht. De heer Blom is nog niet tevreden, het collectief loon is 37 cent. Voorzitter: We zijh aardig tegemoet ge komen. Aan de .kwestie van de uitzendkaarten voor het wérk in den Kaagpolder is weinig te doen, alles is voorschrift van de inspec tie. De nadeelen zijn onder de ooeon ge bracht; voor de gem. werkverschaffing mag thans een eigen systeem gebruikt worden, voor de centrale werkverschafing niet. Over de beroemde boomen- kwestïe hebben "B. cn W. geen vrijheid Ïevonden .anders te bandelen. Vopr de pop- U'nofaY-gfjfcjjm yogr ipt^slrM flD<è«ndeii, dat-was dus cfe hortin. Zou mn •■"ze hebben, gpscdjopbéb, h,ad hie.n dc brénrl 'stofrentbëlagen moeten inhouden 011 dal was nog onvoordecliger. Het zijn hier ook steunmaatregelen,, welke .men niet ancjers kan uitleggen. VOORSTELLEN VAN B. EN W. Ambtenarenreglement. In veï'band met do-dienstplichtwet is-het' noqdig het ambtenarenreglement op enkele punten te wijzigen. Conform wordt besloten. Voorschotten bijzondere scholen. B. en W. stellen voor voorschotten bij zon der e scholen vast te stellen voor de R.K., 'school te Burgerbrug op f 721.33, idem 't Zand op f 2679.21. De norm van het gewoon lager onderwijs is f 11.89 per leerling. INSTRUCTIE GENEESKUNDIGEN. Een der artikelen van de instructie voor de geneeskundigen en de vroedvrouw belast niet de armenpractijk wordt gewijzigd. Een en ander staat in verband mot de pensioenwetten. Door wijziging ontkomt men een klein finantieel nadeel. SUBSIDIE VOOR DE B.V.L. De plaatselijke landstormcommissie van den Bijz. Vrijw. Landstorm verzoekt sub sidie van f 20.Er bestond geen eenstem migheid in het college, Voorzitter wil gun stig beschikken, de wethouders afwijzen. Wethouder Van der Sluijs: Nannis knikt naar me, doe jij 't maar even, dus vooruit maar. Spreker wijst op de Septcmber-moeilijkheden, toen was er spontane medewerking. Komen er bin- nenlandsche onlusten, dan zijn er soldaten genoeg. Waarom eigen burgers op eigen burgers te laten schieten? Als de regeering meent dat het goed is, moet zij het maar betalen ook! Weth. Nannis ziet evenmin de noodzake lijkheid in. Kweekt het zelfs geen onrust als er der gelijke organisaties zijn? Waarom dit alles? Het gaat spr. ook om de knikkers, behalve om het spel. Er zijn subsidies afgewezen, welke spr. veel nuttiger vindt Tenslotte gaat de B. V. L. uit van een groep monschen, die niet het algemeen belang beoogt. Voorzitter als minderheid ziet niet in, dat men in benarde tijden direct over men- schen beschikt. Het standpunt van weth. v. d. Sluys is niet het standpunt van zijn partij. Oud-minister Oud, hield een propaganda- speech ten gunste van de B.V.L. Het is in vrijzinnige kringen niet. de gewoonte tegen deze dingen te stemmen. De heer Doedens wijst er op. dat het in stituut al jaren in de gemeente bestaat. Landelijk groeit de B.V.L Daaruit blijkt het belang. De B.V.L. staalgevaarlijk? De heer Doorn zal tegenstemmen en ver trouwt ook dat het zal worden afgekitst. Spr. brengt de wethouders hulde Twee derde van het Ned. Volk was er tegen, ook een minister als de héér Oud, gaat wel eens builen zijn boekje. Laten we onze lieve belastingcenten niet verknoeien. Staatsgevaarlijk wil spr. de B. •V.L. niet noemen, maar 't belt er naar over In oorlogstijd zou spr. ze niet vertrouwen. 'oqrzitteiy de burgemeester (ambtshalve) ecfcitz^G: van dci-^Sliiijs; C. :Nannis, H. 't Gaat spr. boven zijn hoedje, dat een man als Dr. Boernia er nog lid van is! De heer Bruyn vindt dat de É.V.L. voor orde en gezag is. Als de barre bende aan de gang gaat is 't ook zoo lekker niet. op internationaal terrein. De heer Veltman zegt, dat een bepaalde groep is uitgesloten en wijst op Oostenrijk en Spanje. De SDAP is de partij welke niet mee doet, te bevorderen, dat de éeixe burger de andere vermoordt. Het voorste] van de meerderheid van B. en W. wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. De B.V.L. krijgt dus geen subsidie. De Katho-, lieken en de heer' Tïosch hadden het subsidie willen toekennen. ARTIKEL 13— Krachtens art. 13 Van 'de Lager Onderwijs wet 1920 wordt aan de ouders van een tweetal leerlingen rij wiel toelagen verleend voor bezoek van de Chr. School te Schagen. STEMBUREAUX. De stemmingen voor de samenstelling van de bureaux voor de verkiezing van leden van Prov. Staten en gemeenteraad, geven het volgende resultaat: Stemdistrict 1 (Schagerbrug): Voorzitter: de Burgemeester (ambtshalve) Leden; H. Dignum en J. A. de Boer. Plaatsvervangende leden: b. Zeeman Dz. en J. Rampen. Stemdistrict 2 (St. Maartensbrug): Voorzitter: G. van der Sluijs. Leden: P. Doorn en J. Leeuwen. Plaatsvervande leden: G. Visser en W. Blauw. Stemdistrict 3 (Burgerbrug): Voorzitter: J. Bruin Cz. Leden: C. Smit en H. N. Kaptein. Plaatsvervangende leden: J. Boontjes Dz. cn D. Eriks Az. Stemdistrict 4 ft'Zand): Voorzitter: W. E. Jt. Doedens, Leden: H. C. Veltman eii 'B. 'Elzer. Plaatsvervangende léden: C. de Leeuw Wz cn A. F. Meijer. Stemdistrict 5 (Oudesluis): Voorzitter: C. Nannis. Leden: W. Bos .911. Mevr. Vriesman-Slot. Plaatsvervangende leden: H. Jippes en J. Hoogland. Stemdistrict 6 (Petten)-: Voorzitter: K. Jansma. Leden: J. P. Gecnsen en J.J. G. Blom. Plaatsvervangende leden: H. S. Eriks en J. Timmerman Jz.. Het Iloofdslemibureau, teven# Centraal stembureau, voor de verkiezing van leden van den Raad (Art. 33 en 34 der Kieswet) samen te stéilemals volgt: Voor Lccfexj:G: van dexv^Shiijs," Dignunf en. J. A^ejöoer. Plautsvéi'Ungcndé leden* W. X. Correljf; J. Bruin Gz. en \V. Bos. OUDERRAAD. B. cn W. stellen voor over te gaan tot het instellen van een ouderraad. (Men zal zich herinneren dat bij wetswijziging in 1938 een dergelijk instituut in hèt leven is geroepen vóór gemeenten, waar meer dan één open bare lagere school i$). Men interpreteert 'echter over het alge meen zoo, dat elke gemeente het besluit kan, niet moet nemen. Het voorstel wordt thans gedaan naar aanleiding van een 'adres yan den Ned. Ouderraad. In de Zijpe zijn 6 oudercommis- sïès. Aldus besloten. DAT IS GEEN PAREL AAN DE ZIJPER KROON B. en W. stellen voor het perceel Petten M: 41, eigenares-bewoonster Wed. H. van Dijk, onbewoonbaar te verklaren. Het rapport van de inspectie is bepaald ongunstig, cn acht hel huis geheel onbe woonbaar. Gezorgd is dat voor de bewoon ster een ander huis beschikbaar is gekomen van de Woningbouwvcreeniging. Met een gerust hart kan men onbewoonbaarverkla ring voorstellen. Op - een vraag van den heer Blom zegt Voorzitter dat het huis zal worden afgebro ken. De heer Jansma merkt op, dat het een dubbel huis is, men zou met den achterbe woner een overeenkomst moeten treffen. Voorzitter zegt dat dit van later zorg is, hoe men zal doen heeft men zich nog niet gerealiseerd. De heer Jansma zegt dat te Petten bijna geen woning aan de eischen voldoet, men moet daar niet te raar afbreken. Het uitér- lijk aanzien van de gemeente gaat ons zeer ter harte, zegtvooi*zitter. Voorzitter doet nog enkele mededeelingen omtrent de omstandigheden van betrokke nen. De heer Blom: Juffrouw van Dijk is nogal wispelturig. Voorzitter: Van de wispelturigheden van de dames hoeven we ons niet te veel aan te trekken! De heer Veltman^ wijst op de woningtoe standen te Oudesluis. Men kan ze daar wel met een schop in de sloot scheppen. De heer Doorn zou in het algemeen liever willen opknappen met rijkssteun, dan maar klakkeloos afbreken. Aanstonds zit men met de gebakken peren en daar hapt spr. niet graag in. Voorziter zegt dat de vróuw er eerst uit moet, dan heeft men "zoon haast niet meer. De heer Jansma dringt op spoed aan. Het voorstel wordt daarna z.h.s. aangeno men. POLITIEVERORDENING NÓG WEER BETER. De in de vorige raadsvergadering vast gestelde politieverordening wordt op verzoek van Ged. Staten op enkele punten gewij zigd en opnieuw vastgesteld. OOK DE BEGROOTINGEN DEUGEN NOG NIET. De gomeentebcgróbtingen 1938—#939 wov- dx enkele onderdeelen gewijzigd. De yera^ deringen zijn van administratieven aard en hebben voor wat 1939 betreft, betrekking op restauratie Pettener kerk en restauratie scholen Burgerbrug en St. Maartensbrug. Ook het B. A. heeft geld noodig. Voorzitter belooft den heer Dignum dat de post voor Burgerbrug laag blijft. Er zal zoo weinig mogelijk aan worden gedaau. SMIT SMEEDT 'T IJZER, NU 'T HEET IS. De heer Th. A. Smit, kan voldoen aan de eischen, gesteld voor het verkrijgen van een plaatsje ingevolge art. 13 van de Landai-boidcrswet. De totale kosten bedra gen f 3200.B. en W. stellen voor het ver zoek in te willigen. De heer Doorn wijst er op dat de aanbe stedingen voortaan publiek moeten zijn. Voorzitter zegt dat de gemeente daar niet mee te maken heeft, maar zal betreffende er gaarne op wijzen. Conform voorstel B. en W. wordt besloten. DE GEMEENTE-ONTVANGER IS SAFE GENOEG! B. en W. stellen voor de door den ge meente-ontvanger gestelde zekerheid op te heffen in verbahd met de bekende wetswij ziging. Aldus besloten. RONDVRAAG. Dc heer Doedens vraagt of de gemeente meebetaalt aan de lichten bij de .vlotbrug. Hebben B. en W. medezeggenschap? Voorzitter: Neen, 't rijk alleen. De heer Doedens herinnert aan het ern stige ongeluk, dat enkele maanden bijna plaats vond. De verlichting is te zwak. Voorzitter zal zich tot de Waterstaat wen den. Dc heer Blom vraagt hoe het staat mot de Pettenerkcrk. Het is een lijdensgeschiedenis, zegt Voor zitter; de presd. kerkvoogd zegt telkens: komt in orde, maar er is geen toestemming. Men wil er van het voorjaar aan beginnen. Dc heer Veltman wijst op een z.i. onlo gische schorsing in de werkverschaffing. Vrouw en kinderen lijden er onder. Is er geen andei*e oplossing? Voorz. zegt dat de betreffende man door de inspectie is geschorst, B. en W. kunnen er weinig aan doen. De werkleiding schorste den man 2 dagen, de inspectie maakte er een week van. De heer Veltman: Ik weet dat u er geen schuld aan heeft, maar het gaat toch maat niet aan te zeggen: Donder maar op. Voorzitter vindt persoonlijk de straf niet ongemotiveerd. De heer Veltman spreekt daar niet over, maar voorzitter is toch hoofd der gemeente, wien wel en wee is toevertrouwd. Hier botst iets. Er is geen beroep mogelijk. Voorzitter: Het hek zou van den dam zijn, het armbestuur zou voor het gezin moeten zorgen. Wij gaan niet tegen de werkleiding in, het is bovendien met den man meer ge béurd. BRIEF UIT BELGRADO: LICHTSTAKING IN SERAJEWO GEPROCLAMEERD MAAR DE JEUGD GEEFT ZIJN „CORSO" NIET OP. (Van onzen correspondent te Belgrado.) BELGRADO, Febr. 1939. De kooplieden van de Bosnische stad Serajewo hebben aan de wandelaars den oorlog verklaard. Serajewo is niet slechts hekend, wijl daar de Oostenrijksche troonopvolger ver moord werd, een gebeurtenis," die al gemeen als het begin van den we reldoorlog beschouwd wordt en ook niet slechts, wijl het de laatste Oostersche stad in Europa is, maar bovendien, omdat de bewoners van Serajewo dikwijls heel eigenaardige plannen en projecten trachten uit te voeren. Het is de stad van de zon derlingste verccnigingen en van de meest origineele openbare meenings; verschillen. Een dergelijke eigenaardige strijd is ook de oorlog van de kooplieden van Serajewo tegen de wandelaars. Evenals in alle andere steden van den Balkan en het Zuiden beeft ook Serajewo iederen avond zijn „corso". Dat wil zeggen, bijna de geheele jeugd van de stad tusschen de vijftien en vijftig jaren wandelt tusschen zes en acht uur in den avond de hoofdstraat van de stad op en neer. Daar worden vurige blikken gewis seld, pittige opmerkingen gemaakt, vriend schappen gesloten en banden voor het leven aangegaan. Het „corso" is een belangrijke factor in het maatschappelijk leven der Bal kansteden. Maar ook een gi-oote hindernis voor de ontplooiing der economische activi teit. Dat hebben niet slechts de kooplieden in Serajewo, maar ook in andere Balkan steden moeten vaststellen. Want de hoofd straat is tegelijk de drukste winkelstraat en daar zij meestal in het oudste stadsgedeelte ligt, zeer smal. Wanneer de wandelaars in den avond de straat in beslag nemen, is het aan personen, die inkoopen willen doen, bij na onmogelijk, zich door de dichte rijen der wandelaars heen te wringen. Daardoor lijden de kooplieden groote schade. Ingrijpen der politie mislukte. Dus wendde de kooplieden van Serajewo zich tot de politie met het verzoek, het „cor so" in de hoofdstraat te verbieden of naar een andere straat te verleggen. Een derge lijke poging ondernam ook de politie in de Zuidslaviische hoofdstad Belgrado, die ech ter jammerlijk mislukte, wijl de wandelaars er niet aan dachten, zich te laten verjagen. F-n in Serajewo had deze* poging natuurlijk al evenmin succes. De heer Veltman merkte nog op, dat de man toch aan zijn loon kwam, het is dus te begrijpen, dat men zijn rug eens strekt, men mag immers toch niet te veel prestee- ren. Als de hooge macht beslist, moet men zich er echter maar bij neerleggen. Voorzitter: Het is geen slaafsche navol ging, maar in dit geval gaat liet niet. De heer Veltman hoeft niet te denken dat B. cn W. zoete jongens zijn. Weth. Nannis vindt 't in 't algemeen ook niet juist, dat de werkverschaffingsarbeider geen recht tot verdediging heeft. In algemeenheid wil voorzitter hier gaar ne jets aan doen. De heer Borst vraagt of de heer Rooscn te Petten reeds toestemming heeft de wo ning te restaureeren. Hij laat zelf de zaak loopen, zegt voorzitter, en moet een nieuw bouwplan indienen. De heer Jansma komt nog eens terug op de werkverschaffingskwestie. Het komt steeds op 't Armbestuur neer. Is er geen andere straf? De heer Veltman: Tariefsverlaging. De heer Blom: Dan wordt 't nog erger. Dén tref je anderen ook. Voorz.: 't Armbestuur mag het declaree- ren. De heer Dignum wijst op de verantwoor delijkheid van 't. hoofd van 't gezin. Deze moet in eerste instantie zorgen, dan kamt de gemeente. De leiding is goed. De heer Doorn wijst zeer beleefd op een schrijven a. d. caféhouders, waarbij formeel wel goed is gehandeld. Spr kan begrijpen dat voorzitter - een tikje boos was, maar de Zuid-Zijpér caféhouders worden stilletjesweg stiefmoedcrlijker behandeld dan de Noorde lingen. Hebben de brutaalsten de halve wereld? Voorz. (spottend): Juist. De lieer Dooirn: Laat u toch niet over rompelen! Voorzitter zegt dat 'n een politieverorde ning is, maar is zich overigens niet bewust dat bepaalde caféhouders bevoordeeld wor den. Caféhouders hebben zelf beperking ge vraagd en een regeling voorgesteld. Het wordt consequent uitgevoerd, maar er zijn altijd practijkmoeilijkheden. Die klaag de gaf juist de meeste bals, dus had georj. reden. Als men dan een groote mond op zet is 't natuurlijk afgeloopen, Alles gaat strikt rechtvaardig. De heer Doorn is wel overtuigd, maar voorzitter had misschien wat meer feiten materiaal kunnen verzamelen. Caféhouders zijn eenmaal spitsvondig. Voorzitter: Ik ben nu eenmaal niet spits vondig. De heer Doorn zou willen dat B. en W. met de schouw aandacht schonken aan het bruggetje aan de bocht bij de Grootsloot. Voorzitter zegt dat men niets te com- mandeeren heeft; de schouw geldt hier niet voor. Aan het verkeer zal men aandacht schenken, opdat men niet in de bocht uit de bocht raakt. Hierna sluiting. Lichten worden gedoofd. De kooplieden van Serajewo wilden zich echter niet gewonnen geven, maar besloten zichzelve te verdedigen. Zij proclameerden de lichtstaking. Van zes uur in den avond af blijven hun winkels en étalages in het donker gehuld. Het „corso" vindt thans in de halve duisternis plaats, maar de wande laars verklaren, dat dit schemerlicht hun nog beter past. Daarentegen is de gemeente, die den electrischen stroom aan de koop lieden levert, zeer bezorgd. Want zij vreest, dat een voortduren van de staking een ern stig deficit in de gemeentebegrooting tenge volge kan hebben Derhalve bei'aadslaagt men op het oogenblik over de vraag, hoe men aan de wenschen der kooplieden tege moet kan komen, zonder onder de wande laars een revolutie te verwekken. De jeugd echter wandelt zeer'tevreden in de duister nis verder. SINT MAARTEN EENIGENBURG. Maandagavond hield de vereeniging „Bur gerplicht" een vergadering ten huize van den hecr.Strooper alhier. Met een woord van welkom aan leden en pers, opende voorzit ter deze bijeenkomst, waarna lezing en goed keuring der notulen volgde. Door voorzitter werd medegedeeld, dat de vereeniging een donateur rijker was gewor den. Uit het nu volgende jaarverslag bleek, dat dit jaar arbeid Avas verricht wegens ziekte bij 6 leden, met een gezamenlijken werktijd van 75 dagen; dat de vereeniging 19 leden telde; 1 bestuurs- en 1 ledenvergadering was gehouden en dat de vereeniging 5 donateurs bezit. Door de leden waar in 1938 voor was ge werkt, werd aan het bestuur hiervoor dank gebracht. Uit de rekening bleek, dat de vereeniging, dit jaar gunstig had gewerkt, daar onvan- gen was f21.81; uitgegeven f 12.60, saldo f9.21. Saldo 1937 was f54.21, alzoo totaal be zit f 63.42. Deze rekening, nagezien door dc heeren M. Mei j lis en C. Dalenberg, werd in orde be vonden. In verband met dit gunstig resultaat, werd op voorstel van het bestuur besloten dit jaar f 0.50 inplaath van f 1 contributie te hef fen. Bij bespreking bestuurssalaris, werd be sloten dit bij het oude te laten. Hierna bestuursverkiezing, waarbij de af tredende leden de boeren Je. Zutt en P, Jonker werden herkozen, die dit wederom aanvaardden. Vastgesteld werd, dat de werktijd bij ziekte zal zijn van 7 uur tot 5 uur n.m. en de duur 6 volle en 7 halve weken. Bij de bespreking „vezekering bij onge vallen" werd besloten dat het bestuur hier voor nadere informaties zal inwinnen, daar de oplossing hiervan nu juist niet zoo ge makkelijk bleek te zijn. Bij bespreking om ook de veehouders hij ziekte in hun melkbedrijf te helpen, stuitte dit op groote bezwaren, zoodat men hier tot geen resultaat kwam. Daar de rondvraag niets opleverde, werd door voorzitter met een gepast woord ge sloten. Politie. Gevonden: Een kussen. Inlichtingen bij de gemeente-pqjitje.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5