Gemeente- en polderbestuur hebben elkaar gevonden Actie voor „hamsteren" in vredestijd Een ijdele postmeester Millioenen voor de Britsche vloot RAAD ANNA PAULOWNA Het raadhuis krijgt een passende entourage Vergadering van den Raad op Dinsdag 28 Februari 1939, 's middags om 2 uur. Voorzitter de heer mr. M. Th. Mijnlicff; secretaris de heer C. Keyzer. Afwezig de heer v. d. Berg. De Voorzitter opent de vergadering, daar- 3ii| de beste wenschen voor 1939 uitsprekend Hij memoreert de belangrijke gebeurtenis sen, die op gemcentegebied hebben plaats gehad en richt nogmaals een woord van dank aan het adres van zijn voorganger. Spr. zal diens voetsporen trachten te druk ken. Hierna volgt vaststelling der notulen. Mededeelingen. Hiervan vermelden we, dat aan deze ge meente een voorschot van f 255(1.is ver leend, ten behoeve van H. J. van Loon ter bekoming van een plaatsje als bedoeld in de Landarbciderswct. Blijkens brief van Ged. Staten bestaat er geen bezwaar tot het plaatsen van drie serietoestcllcn in het raadhuis ter vervan ging van de bestaande installatie. De nieuwe apparatuur is reeds in werking cn voldoet uitstekend. Ken overzicht van de kosten van dc Werk lozenzorg in 1936, 1937 en 193S, waaruit blijkt, dat in 1937 is uitgegeven f 48.150.92, in 1938 f ii.791.50, dus in 1938 f 3359.42 min der. Het verslag over 193S van de cornm. tot wering van schoolverzuim te Breezand, het geen door den voorzitter wordt voorgelezen. De heer Kuiken: Dat luidt zeer gunstig! De voorzitter: Laten 'we zoo doorgaan! Gebrek aan ruimte. Van het R.K. Schoolbestuur te Breezand is een aanvraag ingekomen om een hulplo kaal beschikbaar te stellen en banken te mogen aankoopen. Komt nog nader ter tafel. Het sloopen van het oude raadhuis is ge gund aan G. P. van Wel te Diemen met toebetaling van een bedrag van f 357.—. Wijziging Ambtenarenreglement. De Raad gaat accoord met het voorstel tot wijziging van het Ambtenarenreglement. Geen zesde lokaal bij de R.K. school te Breezand. Behandeld wórdt vervolgens de aanvraag van het R.K. schoolbestuur te Breezand om gelden uit de ge meentekas beschikbaar te stellen voor het aanbouwen van een zesde lokaal aan de school, het verbeteren van een spreekkamer voor 't hoofd der school en een opgang binnens huis naar den zolder. Overeenkomstig het advies van Ged. Sta ten stellen B. en W. voor alleen voor zoo veel de heide laatste punten betreft de aan vraag in te willigen. De heer Kuiken zegt, dat' er vier lokalen zijn, een vijfde is toegestaan. Spr. is ervan overtuigd, dat er in de toekomst zes loka len noodig zijn. We moeten ophouden met prutsen. Laten we den knoop maar door bakken inplaats van telkens een hokje hij- te bouwen. De Voorzitter zegt, dat het nutteloos is te praten, de gelden worden toch niet toege staan. De heer Kuiken blijft op zijn standpunt staan. Er kan veel geld uitgewonnen wor den. De Voorzitter zegt, dat het schoolbestuur en ook het gemeentebestuur zich bij Ged. Staten zullen hebben neer te leggen. De heer op' 't Veld merkt op, dat het lo kaal, waar de kinderen in moeten, straks niet klaar is. Kunnen de kinderen zoolang niet in een lokaal \an school II? De Voorzitter merkt op, dat de beschik baarstelling van een schoollokaal een kwes tie van B. en W. is. De heer Kloosterman is het hiermede niet eens, de heer Dekker wel. De Voorzitter wil van de discussie afstap- {>cn, daar de beschikbaarstelling van een okaal niet aan dc orde is. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Instructie schoolpersoneel. Vastgesteld wordt een nieuwe instructie voor het personeel, verbonden aan de open bare lagere scholen in de gemeente. De heer Kuiken vraagt of overleg is ge pleegd met de onderwijzers? De Voorzitter: Sterker, we hebben de on derwijzers een verlanglijstje laten opmaken. Spr. bestrijdt den heer Kuiken, waar deze zegt, dat de puntjes op de i worden gezet. De heer Dekker heeft een opmerking.om trent het toelaten va de leerlingen vóór de schooltijden bij slecht weer. B. en W. ne men hiervan goede nota; de kinderen zullen dan buiten niet behoeven te wachten. De heer Kuiken vindt de wijziging eigen lijk niet noodig, ook onderwijzers zijn men schen Het voorstel niet de wijziging van den beer Dekker wordt hierna z.h.s. aangeno men. Pensioengrondslag doodgraver Vastgesteld wordt de pensioengrondslag .van C. Muntjewerf als doodgraver. Benoeming leden Burg. Armbe stuur. Volgt de benoeming van leden van hel Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren Jb. Raven en G W. Waiboer. Door B. en W. worden aanbevolen de li co ren Raven en Lubbert, en Waiboer cn D Kaan. De heer Lubbert wil, gezien de stemming bij een vorige vergadering, niet voor dc benoeming in aanmerking komen. De heer Kloosterman vindt het fout, dat geen overleg niet den heer Lubbert is ge pleegd. De Voorzitter zegt van een en ander niets af te weten. De heer Lubbert antwoordt, dat de fout bij dc wethouders ligt. De aftredenden worden hierna herbe noemd. Subsidie Burg. Armbestuur- Het Burgerlijk Armbestuur verzocht om verhooging van het subsidie groot f 2898. Wil de begrooting sluiten, dan heeft men dit bedrag noodig. Aldus wordt besloten. Aanwijzing stemlokalen. Gewijzigd wordt de verordening tot aan wijzing van stemlokalen in dier voege, dat in plaats van de raadzaal wordt aangewe zen de zaal van hotel „Veerburg". De heer Kloosterman vraagt of de trapjes voor de oude menschen geen bezwaar zul len zijn. De Voorzitter zou Teutelink aanwezig wil len doen zijn, die dan op ridderlijke wijze zijn diensten kan aanbieden. De heer Kloosterman vraagt, of het stem lokaal afgescheiden blijft van de caféruim te? De Voorzitter antwoordt bevestigend. Plaatsvervangend lid stembureau. In de plaats van den heer Stolte, wordt benoemd tot plaatsvervangend lid van het stembureau in het vierde stemdistrict de heer W. Vieveen. Geen ouderraad. De Neder! andsche Ouderraad bij het open baar lager onderwijs verzocht om over te gaan tot het instellen van een ouderraad. Voorzitter zegt, dat B. en W. de zaak be sproken hebben. Een en ander komt spr. een overbodige luxe voor. De kans bestaat, dat de verschillende instanties elkaar in de wielen gaan rijden. De heer Dekker acht de instelling van een ouderraad eveneens overbodig. De oudercommissies zijn mans genoeg. De raad is van meening, dat het geen nut heeft tot instelling van een ouderraad over te gaan. Tegemoetkoming in vervoerkosten. Door P. Geerts is verzocht om een tege moetkoming voor vervoer van zijn kind naar de R.K. school in de Spoorlruurt. Geen bezwaar. Voorbereiding uitbreidingsplan. B. en W. stellen voor om te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uitbrei ding voor de geheele gemeente wordt voor bereid (art. 36, 4e lid, der Woningwet). liet is erom begonnen, dat bouwplannen niet het* uitbreidingsplan in de wielen rijden. De heer Hooymcycr zegt, dat B. en W. willekeurig kunnen optreden en eiken bouw keeren. De Voorzitter merkt op, dat het een ques- tie van vertrouwen in B. en W. is. De heer Hooijmeijer dringt op spoed ten aanzien van het uitbreidingsplan aan. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Verhuur weiland. B. en W. stellen "voor, om het weiland" achter de ambtswoning van den burgemees ter voor den tijd van twee jaren te verhu ren aan P. Keppel tegen een prijs van f 50. per jaar. Er komt een brug tusschen dit weiland en het daarachterliggcnde land. Daarom heeft Keppel f 50.willen geven. De heer Kuiken tot den voorzitter: Dus U wordt geen boer. De Voorzitter: Neen, ik kan niet schapen scheren! Conform het voorstel wordt besloten. Geldleening voor den raadhuisbouw. B. cn W. stellen voor een nieuw besluit vast te stellen tot het aangaan van een geld leening voor den raadhuisbouw. Het gaat hier om een bedrag van f 33.725.53 a ?>Vi% De oorspronkelijke leening met de Nuts- spaarbank is niet doorgegaan hetgeen ver bazing gewekt. De heeren van de Xutsspaar bank waren immers aanwezig bij de ope ning van het nieuwe raadhuis... Het voorstel wordt aangenomen. Wijziging verwarmingsinstallatie. B. en W. stellen voor om wijziging te brengen in de centrale verwarmingsinstal- latic van de ambtswoning van den burge meester en aan de ambtswoning de noodza kelijk gebleken verbeteringen aan te bren gen. Het huis der zuchten noemt voorz. dit punt Hij zet uiteen" hoe slecht de toestand wel is. Er is een deskundig rapport opgemaakt. De centrale verwarming is als 't ware in de woning gesmeed. De aanleg is op ondeskun dige wijze gebeurd. Do capaciteit van de kachiel schiet te kort. De boiler staat op een verkeerde plaats en is te klein. Het mate riaal is hier en daar ondeugdelijk. Ged. Staten wilden niet, dat er elk jaar geld uitgegeven werd. Er moest aan den noodtoestand radicaal een einde worden gemaakt. De begrooting, die ook andere verbeteringen omvat, beloopt een bedrag van f 4938.63. U kunt er een mooie woning voor zetten, aldus spr. De heer Kuiken vindt het. oen treurigen toestand, dat bij het vele opzicht de woning rot en rot slecht is geworden. De Voorzitter wijst erop, dat er twee archi tecten waren, die het niet met elkaar kon flcn vinden. De heer Kuiken: Ik vind, die menschen moesten het maar betalen. De Voorzitter deelt mede, dat alle vloeren eruit moeten, de huizen onder de vloeren zijn niet geïsoleerd en te nauw. Ook pla fonds moeten worden uitgebroken. Een nieuwe kelder behoeft er gelukkig niet te komen. Medegedeeld wordt, dat de kosten dér verbetering over 20 jaar verdeeld moeten worden. T.a.v. het schilderwerk is dit na tuurlijk een onmogelijkheid, hierover zal nog geschreven worden. Het voorstel wordt ten slotte z.h.s. aan genomen. Passende entourage bij het raad! huis. B. en W. .stellen voor met den Anna Paulownapolder een overeenkomst aan te gaan betreffende afstand van grond; te vens stellen zij aan de orde een voorstel omtrent den aanleg van het plein voor het raadhuis en het vcrleenen van een cre^ diet o#n dit plan te voltooien. Het ligt in de bedoeling voor het Raadhuis een vrije ruimte te houden Van 7.56 M. met wederzijdsche verhreedingen aansluitende aan de. toegangswegen en nieuw weggedeel te, afgesloten door een rond perk met een middellijn van 16.50 M. De ligging van het. grasperk is zoodanig geprojecteerd, dat de aanwezige kastanje-1 boom nog in dit perk zou komen te staan en dus geen belemmering geeft voor de pas sage. In aansluiting met den tuinmuur is een perk gedacht met daarachter eenige kleinore perken voor hoekvulling. Het voorplein moet grootendcels worden opgebroken en opnieuw onder hot goede profiel gebracht in aansluiting met het nieuwe weggedeelte ter plaatse, waar nu het oude Raadhuis staat en doorloopt tot naast het nieuwe Raadhuis. Voor de goede afwatering is tusschen hot nieuwe weggedeelte en het terrein van de Ncd. Herv. Kerk een betongoot geprojecteerd met. een afvoerleiding naar een ontvangput voor het oude Raadhuis en een afvoer naar de scheidingssloot Langs den Westelijken gevel van het Raadhuis is een dito goot gedacht-, welke door middel van een afvoerleiding in ver binding wordt gebracht met het putje aan de andere zijde van den weg. Voor het opvangen van het regenwater van het lage terreingedeelte bij den heer Abr. Dekker is een putje gedacht tegen den tuinmuur, wat weer in verbinding komt te slaan met het bestaande put.i<e, wat onder den toegangsweg valt. Hot. lage terreingedeelte aan de Oostzijde van het, Raadhuis is gedacht nog ong. 15 c.M. tc verhoogen, waaruit dan volgt, dat de drempel van het toegangspoortje met hek en dc vloer van dc urinoir echter in minde re mate verhoogd moeten worden. Tot opsluiting van het pad. om het Raad huis is gedacht te maken oen rollaag van straatklinkers in de kleur wan den gevel steen en aan de Westzijde tevens een keer- muurtje van beton om het, verschil in hoog te tusschen pad en nieuw weggedeelte op tc vangen. Bovengenoemd pacl te bedekken met een laag tuingrind. Een houlen trap van biels, hoog 4 treden, is noodig om van het lagere terrein bij den ingang van de arbeidsii-omiddeling te ko men. Tor afscheiding van de perken en tot op sluiting van de toegangswegen en nieuw weggedeelte de van het oude Raadhuis af komende heelè steonen te gebruiken en rond (le perken fpvenè lage "afrasteringen van T- ijzeren paaltjes, waarlangs een bandijzer tor hoogte van ong. 25 c.M. boven den grond. Het is de bedoeling om het middenperk met graszaad te bezaaien. Om een svme trisch geheel te verkrijgen met de aanwe zige kastanjeboom is waarschijnlijk een tweede kastanjeboom tc vorkrijgen uit den tuin van het Polderhuis, waar wel een waar dig pendant aanwezig is. Dc toegangswegen en nieuw weggedeelte verkrijgen op dc puinfundeering een inge- vvalste laag steenslag ter dikte van 4 c.M., waar overheen een stofvrije afdekking van een koudasfaltemulsie afgedekt met een laagje fijne grind. Voor de beplanting is een post uitgetrok ken om naar eigen inzicht in de perken boompjes, lieestcrplanten enz. aan te planten Dc kosten worden geraamd op een bedrag van f 2275. Den heer Lubbert verheugt liet, dat pol der- en gemeentebestuur elkaar hebben ge vonden. Dc Voorzitter stemt hiermede m, het is in beider belang. Het rooien, transporteeren en verder plaat sen van een kastanjeboom, waarvoor f 40 is uitgetrokken, wil de heer Kuiken wel voor f 20 doen. Hij zal dan een knap dagloon ver dienen! Hilariteit ontstaat, als de boom juist op het plein voor het raadhuis aankomt. Wethouder Keuris wijst er den heer Kui ken op, dat het hier maar een bcgrooting betreft. Aanvrage Landarbeidersplaatsje. Van J. Kaltcr is een aanvrage ingekomen om een voorschot ter hekoming van een plaatsje ingevolge de Landarbeidorswet. Het crcdict bedraagt f 2700. Het huisje komt aan den Middenweg. Er komt 2000 M2. grond bij. Goedgevonden. Rekenings- en begrooWngswijzi- gingen. Gewijzigd wordt de rekening 1937 en de begrootingen 1938 en 1939. Het betreffen ver anderingen van administratieven aard. Ver schillende kosten aan het raadhuis worden bij de laatste wijziging geregeld. O.a. waren de radiatoren der centrale verwarming stuk gevroren. Rondvraag. Mevr. BorstLiefhebber vraagt of de bemoeiingen ten aanzien van den B.-steun zijn afgeloopen. Spr. dringt er op aan, voortaan eerder met de verstrekking te beginnen Aan beddengoed b.v. heeft men 's winters het meest behoefte. De Voorzitter zegt, dat er pakken zijn aangekomen, spr. weet niet. of dat alles is. Spr. is het ermede eens, dat vroegere ver strekking den voorkeur verdient. De heer Dekker vraagt naar de aanslui ting aan de waterleiding van de onrenda bele gebieden. De Voorzitter antwoordt, dat er Juist van morgen een lijst is aangekomen; verzocht is aan te geven, welke gebieden er in aan merking komen. De heer Lubbert zegt, dat hem is verteld, dat. voor wat den Balgweg betreft, geen onderzoek is ingesteld. De voorzitter deelt mede, dat wel opdracht daartoe is gegeven. De heer Dekker zou ten aanzien van deze zaak spoed willen betrachten, hetgeen Kruideniers ingeschakeld NATIONALE GOEDERENVOORRAAD MOET VERGROOT. Om het hamsteren op critieke mo menten tegen te gaan, en daardoor prijsverhooging te voorkomen, doch bovenal om den totalen voorraad goederen te verhoogen, werd sinds geruimen tijd het „hamsteren in rustiger tijden" aanbevolen. In een persconferentie heeft de Vereeniging voor Nationale Veiligheid ons thans medegedeeld, deze methode van hamsteren krachtig te willen pro- pageeren, tot vergrooting van onzen nationalen goederenvoorraad. Een geest van weerbaarheid. Een actie als deze ligt geheel op het ter rein van deze vereeniging, welke zich ten doel stelt een geest van weerbaarheid op te wekken bij het Nederlandsche volk. Wie er van overtuigd is, dat in een toekomstigen oorlog elke landgenoot zal moeten mede strijden, dat, zooals incn dit heden noemt, een oorlog een totalitair karakter zal dra gen, zal ook hegrijpen, dat iedere Neder lander er toe moet worden opgevoed om op zijn manier aan de voorbereiding van dc weerkracht mede te werken. Ons eco nomisch uithoudingsvermogen dient sterk te zijn. De Vereeniging verspreidt tot het berei ken van haar doel in groote oplaag een brochure, aan welker distributie thans le den van de Burgerwacht, de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, de Vereen, van Huis vrouwen, padvinders enz. medewerken. Bin nenkort zal ook bij de kruideniers het boekje gratis verkrijgbaar worden gesteld. De taak der kruideniers. Ter conferentie werd ons verteld, dat de kruideniers zélf zuilen medewerken aan: Overtuiging van de clientèle van het nut •en de noodzaak van het geleidelijk inslaan der voorraden; door andere leden wordt onderstreept. De heer Kloosterman vraagt of een bouw vergunning gegeven wordt, voor de vele'on ooglijke gebouwtjes als kippenhokken enz. De voorzittèr antwoordt, dat. deze vraag hem uit het hart is gegrepen. Er wordt veel gebouwd zonder bouwvergunning, doch dit zal niet langer getolereerd worden. Er is reeds procesverbaal opgemaakt, en houdt men zich niet aan de voorschriften dan zul len er meer volgen. De heer Kloosterman vraagt, of er al een oplossing is gevonden voor de scheidings sloot, tuscschcn hetb ebouwde Cérès en het land van Van Rijn. De Voorzitter wil het betreffende gedeelte radicaal afsluiten. Het. zal wel ongemak geven, maar aan de kwestie moet een eind worden gemaakt. De heer Kloosterman zegt n.a.v. den schaatsenrijderswedstrijd op Eersten Kerst dag, dat deze niet alleen hem heeft gegriefd, maar ook een groot gedeelte der bevolking. Spr. zou graag willen zien dat voortaan vóór den middag geen- wedstrijden meer worden gehouden. Dc heer Lubbert komt terug op het Arm bestuur. Menschen van verschillende rich ting zouden daarin zitting nemen, is inder tijd afgesproken. Spr. geeft in overweging, als men candidatcn stelt, deze van dezelfde richting te nemen als de aft redenden. De Voorzitter kan met dit idee accoord gaan. De heer Dekker merkt op, dat nooit een definitief besluit is genomen, ten aanzien van het zitting nemen van personen van ver schillende richtingen. Voor alle wijken dei- gemeenten is het niet mogelijk, doordat de armvoogden in hun wijk moeten wonen. De heer Hooijmeijer is van meening dat het hij de verkiezing de vorige maal ver keerd is gegaan. Het vertrouwen is toen beschaamd geworden. De lieer Kuiken vraagt of er nog schot zit in de plannen voor de nieuwe school te Breezand. De Voorzitter deelt den stand van zaken mede. In de eerstvolgende vergadering van B. on W. zullen de plannen weer ter tafel komen. Hierna sluiting. Ontslagen om een postzegel! The Post Office Magazine verhaalt, aldus de N. R. Crt., van een directeur-generaal der posterijen, die door een postzegel zijn betrekking verloor. In April 1860 werd door de rcgccring van New Brunswick de pond-, shilling- en pen- ce-munt veranderd in cents en dollars. Deze verandering maakte een nieuwe serie post zegels noodig. De nieuwe waarden waren van 1, 5, 10. 12Vi en 17 cents. De keuze van de tcekeningen werd aan den postmeester- generaal Charles Connell overgelaten. Het zegel van 1 cent vertoonde een trein, ter wijl op het zegel van 12V2 cent een schip afgebeeld was. Het portret van Koningin Victoria verscheen op het zegel van 10 cents cn van den Prins van Wales, den lateren Koning Eduard VII, op het zegel van 17 cents. Op het zegel van 5 cents, het meest gebruikte zegel, deed Connell zijn eigen portret plaatsen! Do uitvoerende raad der kolonie was zeer gebelgd over de eigenmachtige handeling van dezen ijdelen postmeester-generaal en gelastte in plaats van het zegel van 5 cents een ander zegel van gelijke waarde te doen drukken met do beeltenis van Ko ningin Victoria. Connell had geen andere keuze dan zijn ontslag in te dienen, dat op 19 Mei 1860 werd aanvaard. Hem werd gelast om den voorraad zegels van 5 cents met zijn portret te vernietigen. Hij richtte een grootcn brandstapel op in den tuin van zijn huis en wierp daarin 5000 Voorlichting omtrent keuze, verpakking en de beste bewaarmethode der voor voor- raadvorming in aanmerking komende ar tikelen; Voorlichting omtrent de noodzaak van regelmatige vernieuwing der voorraden. De Septemberdagen.... De brochure ligt thans vóór ons. Wij le zen er in, dat de voorraden in ons land tijdens de Septembercrisis geringer waren dan bij liet uitbreken van den wereldoorlog. Hoewel men geen paniekstemming wil wek ken, stelt men dc noodzaak van een vroeg tijdige voorraad vorming als zeer dringend voor en wil vooral (le ziekenhuizen, kost scholen, gestichten en kloosters en de groo te hotels opwekkon tot een welverzorgde proviandeering. Men doet verder het idéé aan de hand, dat de arbeiders van een be paald bedrijf een organisatie stir.lilcn ten einde gemeenschappelijk levensmiddelen te kunnen inslaan. Voorts beveelt men de lief (ladigheidsinstêllingen aan vaste voedsel voorraden aan te leggen voor de armen. De sociale beteekenis. Als een bezwaar tegen her hamste ren in vredestijd is vaak aange voerd, dat het niet sociaal zou zijn, waarmede bedoeld wordt, dat het schrijnend zou zijn voor de arrn- sfen der bevolking, anderen voedsel voorzieningen te zien treffen, terwijl zij zelf eenvoudig niet in staat zijn de provisiekast nu reeds te vullen. Deze theorie bestrijdt de samenstel ler der brochure ten zeerste. Bij de door hem geadviseerde werkwijze zal z.i. het hamstergovaar in oor logstijd sterk verminderen en daar door de handel over een groot eren voorraad kunnen beschikken, die dan voor alle landgenooten kan dienen. Bovendien wordt dc prijs verhooging tegengegaan, zoodat ook de minst koopkrachtigen kunnen profitccren. Achterin de brochure vinden wij een lijst van artikelen, welke het beste voor voor- raadvonning geschikt zijn. Aanwijzingen voor verpakking, wijze van bewaren en opgave van de duurzaamheid der goederen ontbreken niet. Uit deze lijst blijkt, dat o.a. hlikgroenten en soepen, cacao, olie, suiker, thee en vet voor onheperkten tijd kunnen worden opgeslagen, dat koffie, margarine en peulvruchten het ongeveer een half jaar uithouden, en bloem, gort en havermout slechts 2 maanden goed blijven, mits men alles op de juiste wijze verpakt. vellen van de zegels. Maar zooals het meer gaat ontsnapten, hetzij hij toeval, hetzij met opzet, een aantal zegels aan de vernieti ging. Thans zijn deze op de poslzegelmarkt ongeveer 50 pond sterling per stuk waard. Connell's politieke vijanden maakten van de gelegenheid gebruik om liem in de ko lonie belachelijk te maken. Bommen met vloeibare zuurstof Berghellingen stroomen als Ni- agarawatervallen omlaag. Ten aanzien van de bommen met vloei bare zuurstof, welke naar verluidt door Duitschland worden gebruikt, heeft, de wa pendeskundige van de Glenn Martin vlieg tuigfabrieken, Lestcr Balow, verklaard, dat hij en zijn medewerkers reeds 20 jaar ge leden proeven hebben genomen met deze springstof. De Vereenigde Staten hebben dit wapen niet ingevoerd, omdat het „van geen nut" was cn omdat de proeven „gevaarlijk"1 waren. Lcster Balow verklaarde verder, dat deze bommen „de zee kunnen zuiveren van alles wat drijft". Hij beschikt over films, welke hij wil toonen aan de commissie voor militaire zaken, waarop men kan zien hoe berghellingen als Niagara-watervallen omlaag stroomen. De rotsen worden door deze hommen niet opgeblazen, doch ver kruimelen. Het bouwprogramma qepublir ceerd. De nieuwe bcgrooting voor de Britsche vloot, welke gisteren is gepubliceerd toont een totaal van 153.666.681 pond sterling. Het aantal officieren, matrozen, leerlingen cn mariniers bedraagt 133.000, met 976 man van de marine-politie, in vergelijking mot 146.500 en 913 in 193S. Van het bedrag van 153.606. 081 pond ster ling wordt 84.267.6S1 pond verstrekt bij, een resolutie, welke thans bij het parlement in behandeling is. Dit laat nog over 69.399.000 pond sterling, een vermindering van 27.718.500 pond sterling bij de vorige begroo ting. Het bouwprogramma behelst twee slagschepen, een vliegkampschip, vier kruisers, twee flotilles torpedo jagers (zestien schepen) vier onder zeeërs, twee escortevaartuigen, tien mijnenvegers, een groote mijnenleg- ger, een depotschip voor toz*pedoboo- ten, een kanonneerboot voor rivie ren, een hospitaalschip, zes motor- torpedobooten, twee verdedigings schepen voor versperringen, een sleepboot voor het slepen van schiet schijven en een aantal kleinere vaartuigen. Ook zal een nieuw koninklijk jacht op stapel worden gezet, ter vervanging van de „Victoria and Alhert", welk jacht in 1901 gereed is gekomen. Men stelt zich voor S0 millioen pond te verkrijgen uit een leening, tegen 30 millioen het vorige jaar.

Schager Courant | 1939 | | pagina 7