Vaarwel aan de burgerpet*** voor 20 maanden! I Goering Onze vischstand moet behouden Thans kiezen de Kaïdinalen een Paus DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 400 adspirant-zeemiliciens arriveeren in Den Helder looft de Duitsche luchtmacht Trieste incomste De militaire molen gaat draaien l Italië omhelze 't fascisme steeds inniger Dwa'ing des tijds verstikt de waarheid! Drie Gibraltars in het Oosten Laan, Schajren Tel 20. DONDERDAG 2 MAART 1939. 83e Jaargang. No. 10818. ut9ave deN.v. Uitg.-Mif. „Hollo*th Noofderkwortiw" „Met het bereikte succes mogen wij ons echter niet tevredenstel len. Veldmaarschalk Goering lieeft gisteren den dag der Duitsche luchtvaart geopend niet een redevoering welke over alle Duit- .«clie zeirders is verspreid. De le Maart zoo zeide hij is een eeredag voor de Duitsche luchtvaart, want vier jaar gele den vlogen de eerste Duitsche vliegtuigen van 4e nieuwe luchtmacht hoven het Rijk. Sinds 1 Maart 1934, aldus Goering, heb ik niet anijn medewerkers, het modernste lucht wapen dat een lan'd bezitten kan, in ver- Hield teanipo opgebouwd. Nooit hadden wij zonder slag of stoot de Sudetenduitsohers kunnen bevrijden, indien niet tevoren een uitgebreide verdediging van het lijk was georganiseerd.. Vooral Duitsclilands kracht in de lucht heeft "alle agressief gozinden in critiéke dagen der vorige jaren tot de grootste voorzichtigheid gemaand. Met het. bereikte succes mogen wij ons echter niet tevredenstellen, want wij mogen niet vergeten, dat de wereldpolitiek nog vol spanning zit, en dat de groote staten door een bewapeningskoorts zijn aangegrepen. Tenslotte deed Goering een dringend beroep dat zooveel mogelijk jongelieden mogen (dienst nemen bij de luchtmacht. Des avonds hield Göring een tweede toe spraak, welke, voor wat het eerste gedeelte betreft, vrijwel dezelfde bedoelingen weer- gaf. als de 's middags reeds gehouden rede. Göring voegde er echter nog verschillende opmerkingen aan toe. Wij zullen, zeide hij, de menschan- stroom opvangen en militair oplei den. In de weerkracht van den Duitschen mensch ligt het over wicht, dat wij hebben tegenover onze z.g. tegenstanders-: ik weiger een Duitsch soldaat gelijk te stellen aan een soldaat van een of ander ras, want er zijn rassen, die militair zoo weinig beteekenis hebben, dat één Duitscher tegen velen van hen is opgewasen. Natuurlijk moeten zij met het noodige materiaal en de bes-te wapens worden uitgerust. Wat speciaal het luchtwapen betreft, de officieren zijn er verantwoordelijk voor, dat de troep steeds van nationaal-socialistisclien Mest vervuld is. Dat beteekent vooral on voorwaardelijke trouw en vurige liefde voor (den Fuehrer en blinde gehoorzaamheid aan zijn bevelen. Slechts op den bodem van de nalionaal-socialistische wereldbeschouwing is het ook mogelijk de eenheid te verkrijgen, die steeds en overal vereischt is om vrijheid en onafhankelijkheid van het volk te allen tijde te bewaren. Groote taken liggen voor ons. Wapeningskorts in het buiten land. Een blik over de grenzen toont, dat groo te staten, die zich in niet meer te overtref fen aanmatiging als behoeders der cultuur beschouwen, zijn gegrepen door een wape ningskoorts zonder weerga. Terwijl de rede voeringen van velen hunner politici dropen van vredesfrases en gezalfd zijn met de olie van christelijke naastenliefde en democrati sche onfeilbaarheid, stellen zij alle beschik bare krachten in dienst van hun groote wa pening. Echter, besloot Göring, voor ons bestaan Reen bangmakerijen, wanneer men in het buitenland een nog zoo luid wapeninpftge- schreeuw aanheft. i De Fuehrer heeft zelf nog eenige dagen Releden verklaard, dat dit gezwets in de ge- heole wereld niet vermag hem onrust te be reiden. ITet, woord angst is in onze Duitsche Woordenschat geschrapt. Wij onderschatten echter ook do waarden van den tegenstan der ntet. doch putten daaruit slechts den wil onze eigen waarde te vergrooten. Ik geef, aldus besloot Göring, voor 1.-. «et parool: in dit iaar mogen wij er slechts aan denken liet. Duitsche luchtwapen den Voorsprong te verzekeren, welke niet. meer Ha worden ingehaald. Er komei wat wil! Woensdagmorgen aan hel Nieiiwe- diepsche station. Uit een vaal-grijs stuk hemel drupt de regen: een dreinerig, traag neer- sijpelende, regen, die alles klam en vet maakt cn die er debet aan. is, dat Nieuwediep zich in z'n incest ongunstige gedaante vertoont. Dat is jammer. Jammer, omdat vandaag de nieu we lichting zccmilicicns, (de vak term luidt „mils") arriveert. Vier honderd vreemdelingen, waarvan 't grootste deel in gespannen verwach ting is, hoe z'n nieuwe Heimat er uit zal zien. Het was een wonderlijk mengelmoesje: kantoorklerken met mes-scherpe vouwen in hun broek, gentlemen everv inch, boerenkna pen, zóó uit de klei getrokken. Jongens met plus fours en met afgetrapte twijfelaars, met stctson-hats cn lefgooser-petten, jongens met overschoenen van f 4.50 per paar, en met afleggertjes van vader. Slordig gekleedcn, en heeren. Kortom, van alles wat, deze eerste groep van lichting 1939. Ze marchceren door Den Helder. Door de natte en druipende stad, waar liet geringe verkeer blijft stilstaan cn men de reeds in rijen van vier marcheercnde adspirant-mils naoogt. Men stelt hun komst op prijs: 't is tenslotte een versch contingent inwoners voor het doorgangshuis dat respectievelijk Den Helder, Nieuwediep, of Willemsoord heeft. Voorop loopt een onderofficier en een ma rinier. Ze kijken, beroepshalve, streng, maar de on&ër. hun hoede toevertrouwden mogen hun piraatje blijven rooken en aan niets is nog te zien dat hier het toekomstige vloot- personeel drentelt. Want marcheeren kan men het bezwaarlijk noemen. Hoofden, vol gedachten. De een praat, en de ander zwijgt. De meesten zijn nog eenigszins in de war van 't eerste marine-contact. Ook Gistermorgen is in Den Hel der de nieuwe lichting zee miliciens, die van 1939, gear riveerd. Vierhonderd Nederlandsche jongemannen, alle kerels die ternauwernood den knapen- leeftijd ontgroeid zijn, gaan zich voor 20 maanden van hun plichten jegens het va derland kwijten. Twintig lan ge maanden van huis weg, twintig maanden zonder het meisje en zonder de burger- pek Een nieuw marine-gezin van Nederlandsche jonge ke rels, uit Vcnlo, uit Rotterdam, uit de Wieringermeer, uit Delfzijl, uit Schagen ja, waar niet vandaanl Er wordt op de Marine-ka zerne, waar de metamorfose burgerman-matroos plaats vindt, thans enorm veel werk verzet. Interessant werk. Van daar dab wij den Marine-au toriteiten verzochten een on zer verslaggevers in de gele genheid te stellen, deze me tamorfose eens mede te ma ken, een verzoek dat inge willigd werd. Hieronder het eerste arti kel, dat vertelt van de aan komst en de ontvangst der „lotelingen." Voordat de burgerknapen liet weten, slokt de bal der kazerne hen op, en wandelen ze door gangen waarin hun stemimen hol terug-ge-echo't worden, en waarin de beel tenissen van Pieter Florisz en Kort-cnaer hen gestrenge lijk aanstaan. Langs de wanden: rijen geweren, Bruin, en dik in 't vet. Matrozen en onderofficie ren snellen af en aan. In 't wit gestoken mi liciens zijn aan liet dweilen, anderen hol len le trappen op, naar de kantoren. Weer anderen sjouwen met kisten en koffersnaar binnen. Getelde minuten... De mils worden naar een der zalen ge bracht. Nog houdt het barbiesje, waarmee ook vader „den-dienst-inginghen gezel schap, nóg dragen ze de burgerpot. Maar hun burger-uren, beter gezegd, bur- germinuten, zijn geteld, want reeds vroeg dien morgen is de militaire molen gaan draaien en voor het avond is zal zij 400 Nederlandsche jongens aan den loopenden band tot gedeeltelijke militairen gemaakt hebben. i i M® I 1 KSï f*** - - hebben ze hun hoofd vol gedachten: daar zijn de waarschuwingen van vader en moeder. Of ze wel zullen oppassen, zooals vader altijd heeft opgepast Of ze de familie in dat verre Nieuwediep geen schande zullen aandoen en zoo voorts. En daar is het afscheid van het „Grietje", dat moeilijk was ar» vol weemoed. Dat al les gedenkt men, al trekkende door de Nieuwediepsche straten, die nat zijn en glimmen Er is tenslotte niet zoo héél vee) veran derd sedert Conscience z'n „Loteling" schreef... In de kazerne. Dan komt de buitenkant, met dc schepen in de haven, die nu stil en droevig langs de steigers liggen. Ook al omsloten door de regen schermen. Geuren van rats en kiug waaien over. Zachtjes klokt het water onder de breede steigers. Rechts staat de Marine-kazerne. Groot en grijs, een brok steen, met vele ramen en een paar batterijen ervoor. Voor den ingang groepen onderofficieren samten. Het „co- nDité-van-aankom&t"; De „mils" verlaten onder geleide 'f station. Hoe dat mogelijk is, welk tempo men er in zet, en hoe de wijze is waarop de vier honderd er op reageoren, wordt U verteld in een volgend artikel. Mussolini heeft nieuwe richtlij nen uitgestippeld. Mussolini heeft het nieuwe directorium van de fascistische partij ontvangen, het orgaan, dat belast is met de interne be stuursaangelegenheden der partij. Hij gaf den bezoekers nieuwe richtlijnen aan op het gebied van het rijk, het ras en de autarkie. Ilij droeg hun ook op de mili taire voorbereiding steeds intensiever te maken en de sociale rechtvaardigheid hoo- ger (e stellen, het eerste om de verdediging van Italië te waarborgen tegen eventuoele omsingelingsplannen van de anti-fascisti sche machten, liet tweede om dc massa van het werkende volk steeds inniger te vereen zelvigen met den fascistischen staat. Minister verdedigt puf-aanvoerverbod DAAROM:VERREVISSCHERIJ; GééN PUF MEER VOOR DE EENDEN; VISCH-AFVAL ALS GRONDSTOF VOOR DE VISCHMEEL- INDUSTRIE. Aan de memorie van antwoord inzak» het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 23 Maart 193? te Londen gesloten ver drag nopens het vaststellen van een maas wijdte van vischnelten en van minimum- maten op sommige vischsoorten, is het vol gende ontleend: Dat er drie categorieën zijn van personen, n.1. de kustvisschers, de eendenhouders en de vischmcelfabri- kanten, voor wie de uitvoering van het verdrag moeilijkheden kan ople veren, wordt toegegeven. Dc minister van Economische Za ken meent echter, dat het belang van den vischstand vóór de belan gen der drie genoemde groepen gaat. Wat de kustvisschers betreft, deze kunnen volgens den minister door het beoefenen der verrevisscherij de nadeelige gevolgen van een pufaanvoerverbod ontkomen. Dat de ioonen der bemanning van motor- loggers van schippers-eigcnaar hoofdzakelijk op de opbrengst van puf steunen, past niet bij een goede bedrijfsuitoefening. Deze opva renden zullen echter mettertijd van het ver drag profiteeren, daar dit het yisschersbe- drijf in al zijn geledingen ten goede zal ko men. Eenden krijgen ander voer. Voor de eendenhouderij zal een voeder- mengsel moeten worden gevonden, hetwelk aan de behoeften voldoet en tevens zoo goedkoop is, dat een verhooging der pro ductiekosten wordt vermeden, althans tot een minimum gereduceerd. Het laat zich aanzien, dat de nadoelen voor de éendenhouders uit een pufaanvoer verbod voortvloeiende, zullen kunnen wor den beperkt. De vischmeelindustrie. Het is volgens den minister niet te verantwoorden, dat de vischmeel- Dit nummer bevat 8 pagina's ËERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting? Toenemende Zui- delijkè wind, toenemende bewolking, geen regen van beteekenis, koude ochtend, in den middag iets zachter dan gisteren. industrie haar grondstoffen betrekt ten koste van de instandhouding van het Noordzeevissohcrijhedrijf. Daarom zal deze industrie haar grondstof moeten gaan betrekken uit niet voor men- schelijke consumptie geschikte en uit afval van marktwaardige visch. Iloe groot de hoeveelheid vischafval is, welke thans in Nederland beschikbaar zou zijn als grondstof voor de vischmeelindus- trie, kan thans bezwaarlijk worden gcze&cK Zoodra het fileeren van visch toeneemt en zooals in liet buitenland geschiedt de aanvoer van niet voor mcnscliclijk ge bruik geschikte visch zich uitbreidt, zal de isclimeeliudustriè gedeeltelijk compen satie vinden voor het gemis van puf. Ministerieele visch-les. Het onmiddellijk in zee werpen van de puf is redelijkerwijs gesproken niet met gen praclische cn economische uitoefening van dc visscherij in strijd en het is met name mogelijk, zonder te zeer in den technischen gang van zaken in te grijpen, een kleine pauze te houden tusschen het binnenhalen en weder uitzetten van het net, in welk tijjdsverloop de gevangen puf buiten boord kan worden gezet, waarmede tevens l^t bezwaar, de puf weer in het achteraansle- peiulc net te krijgen, is ondervangen. Het nemen van maatregelen tegen de ovcrbevissching van de Noordzee door af sluiting van bepaalde broedplaatsen, zooals wordt voorgesteld, wordt praclisch onuit voerbaar geacht, wegens de te groote uit gestrektheid van deze broedplaatsen. Een toespraak tot de Kardina len. Sprekende over den buidigen toestand zei nigr. Bacci secretaris van de Breven, tij dens een mis door de kardinalen bijge woond o.a. bittere bewoordigen, dat de waarheid verstikt wordit door de dwaling des tijds cn dat de jeugd wordt opgevoed in sommige landen in verachting jegens het licht van het Ohristendom en gericht wordit naar dwalingen van het verleden. Het is* noodig terug te keej-en tot. de beginselen van het evangelie en tot den Christus, die allen dc menschcn kan terugbrengen op den rechten weg en die de naties kan ver nieuwen cn haar gemoederen tot rust kan brengen. Zoo zal de uiterst zware taak zijn die voorbehouden is aan den Paus, dien gij zult aanwiizen, zeide de priester. Gij ziet dedhalve hoe hij zal moeten zijn en hoe groot do wijsheid zijn nuoet van dengene, die in staat zal moeten zijn zich te kwijten van een zoo 'belangrijke taak met de hulp des Heeren." Engeland beschermt zijn verbindingswegen Dc Britsclie admiraliteit is voornemens opnieuw 5.000.000 te besteden om een ket ting van forten cn vliegvelden aan te leg gen in het Verre Oosten, met als basis Sin gapore, Trincomalo en Aden. De versterkingen van Singapore, die al reeds meer dan 7.000.000 kostten, zullen nogmaals 2.000.000 opslorpen, waardoor dit de sterkste vlootbasis ter wereld wordt en practisoh onneembaar. Tiïncomalee op Ceylon wordt opnieuw van versterkingen voorzien en krijgt een ver sterkte luchtvaartbasis. Aden, de stapelplaats van steenkool en water in het Verre Oosten, wordt verder uitgebouwd tot het knooppunt van de Brit sclie luchtmacht en krijgt ook zeer sterke ha- venverdedigingswerken. Hoofdinspecteur Ned. Rundvee Stamboek Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Rundveestamboek heeft in haar gister ge houden vergadering met algemeene stem men benoemd tot Hoofdinspecteur Ir. W. de Jong te Arnhem, Rijksveeteeltconsulent al daar. Het conclaaf begonnen. Het gezelschap hooge kiezers thans geheel van de buitenwereld af gesloten. Het conclaaf is begonnen, alle deuren van het Vaticaan zijn gegrendeld, nadat het „extra oranes" (ieder verwijdere zich) is uit geroepen. De onvoorzichtige, die niet zou gehoorza men, zou, volgens Roomsch-Katholieke op vattingen, in eeuwigheid verdoemd zijn. Aan het hoofd van den stoet kwamen de zangers der kapel in paarse soutane en witte Superpli. Op hen volgden de kardinalen Zij loopen twee aan twee met kardinaal Belmonte aan het hoofd. En nu zijn de kardinalen van de wereld afgesloten. Wanneer zij hun keuze bepaald hebben, deponeeren zij hun stembriefje in de kelk, waarvan onze foto een beeld geeft. Hedenmoi-gen reeds heeft de eerste stem ming plaats en men verwacht dan ook, dat men tegen 11 uur de eerste rook \an de ver brande stembriefjes hoven het Vaticaan zal zien opstijgen. Of dan meteen een Paus gekozen zal zijn, lijkt onwaarschijnlijk. Goed ingelichte, krin gen verwachten den einduitslag eerst Zatex*- dag of Zondag. Voor het eerst, als gevolg van de Laferaan- sche verzoening, hebben buitenstaanders ge legenheid gehad de laatste voorbereidingen te «ion.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1