Bij de serum-paarden Bodemonderzoek en kweekproeven De doopceel Stuurt Engeland in geval van oorlog een leger naar het Continent? Complot fietsendieven ontmaskerd Dc blijde verwachting in het Prinselijk Gezin van den hengelaar! FRANKRIJK WIL EEN VASTE BE LOFTE. MAAR DE BRITTEN AARZELEN NOG. OPMERKELIJK VOORSTEL VAN GENERAAL SPEARS. Van onzen Londenschen correspondent) Het vraagstuk van den zending van een Britsch expeditiecorps naar Frankrijk in bet geval van een Eu- ropeeschen oorlog staat op liet oogenblik weer in het middelpunt der discussies in Engeland. De voor spellingen van de „Daily Mail" en de „Daily Express', dat de Engelsche regeering dezer dagen een verkla ring zou afleggen, die opheldering over de Britsche plannen zou geven, zijn slechts in zooverre uitgekomen, dat aan het slot van het debat over de defensie-leening de regcering bij monde van minister Morisson de verzekering gaf van de bereidheid tot steun met alle middelen aan Frankrijk. Parijs tracht reeds sinds eenige maanden den Engelschen bondgenoot Ie bewegen tot de belofte, dat hij in geval van oorlog on middellijk een expeditieleger naar Frankrijk zal zenden. Maar noch tijdens de September- crisis noch bij het staatsbezoek van de Brit sche ministers in Parijs in November van het vorige jaar is liet aan den Fransclien gelukt, in dit opzicht bi n den de verkla ringen van de Engelsche regcering te krij gen. Volgens genoemde bladen zou de Fran- sche regeering opnieuw te Londen op het af geven van een dergelijke verklaring hebben aangedrongen en de „Daily Mail" wist zelfs te verklaren, dat verschillende invloedrijke leden van het kabinet er voor zijn, deze be lofte onvoorwaardelijk af te leggen. Een moeilijk probleem. Het probleem van de zending van een ex peditiecorps heeft de militaire deskundigen van Groot-Brittanje sinds den wereldoorlog steeds weer bezig gehouden. Maar eerst in de laatste jaren heeft zich ook de openbaar heid van dit vraagstuk meester gemaakt, vooral sinds Frankrijk zich door de hermili- tariseering van het Rijnland bedreigd voelt. Van dien tijd stamt de nauwere samenwer king tusschen de generale staven der beide groote democratieën, die natuurlijk vooral ook betrekking heeft op de wijze der mili taire samenwerking in geval van oorlog. Ge durende de Septcmber-crisis werd het pro bleem toen plotseling brandend, zonder dat er echter in de een of andere richting een "-öplossing ^öor werd gevonden. Meerderheid tegen de zending. De meerderheid der militaire deskundi gen, aan het hoofd de militaire medewerker van de „Times", kapitein Liddel Hart, staat op het standpunt dat het zenden van een groot expeditiecorps in een loekomstigen oorlog ondoelmatig zou zijn. Over de argumenten, die daarbij den doorslag zouden geven, schreef Liddel Hart onlangs zeer uit voerig in de „Times". De belangrijkste over weging is wel deze, dat boven alies de ver dediging van de „basis" Engeland zou moe ten staan, wijl slechts dan het voeren van een op den langen duur berekenden oorlog mogelijk zou zijn. Tegenover deze meening staat de eisch der Fransclien, die meencn, dat zij niet alleen de lasten van den oorlog te land zouden kunnen dragen en deze eisch verleent het geheele probleem een zeer belangrijk poli tiek karakter. Chamberlain heeft zooals bekend verklaard, dat Frankrijk bij een be dreiging zijner vitale belangen absoluut op den Britschen bijstand kan rekenen, een ver zekering, die nu zoo juist door Morisson nog eens bevestigd is. En het is zeker, dat in dit opzicht alle Engelschen achter hun re geering staan. Maar de Fransclien wenschen nog meer dan deze verzekering. Zij wil len de vaste overtuiging hebben, dat zij in den komenden oorlog van den eersten dag af zijde aan zijde met de Engelschen in het veld zul len staan. Politieke argumenten. Het is nu kenmerkend, dat. een opstel van den conservatieven afgevaardigde generaal Spears in de „Daily Telegraph", die nadruk kelijk vóór het zenden van een expeditie corps optreedt, in hoofdzaak niet met mi litaire, maar met politieke argumenten werkt. De schrijver doet bovendien een op merkelijk voorstel. Hij schrijft, dat. er naast het geven van deze belofte nog meer voor een nauwere militaire samenwerking tus schen Frankrijk en Engeland gedaan zal moeten worden. Hij schrijft woordelijk: „Er moet onmiddellijk een centrale ver- I indingsinstantie in het leven geroepen wor den, die zonder een groot apparaat de ver schillende ressorten in de beide landen sa menvat, verbindingen tot stand brengt en als algemeen „clearinginstituut" moet die nen voor alle vraagstukken, die betrekking hebben op een gemeenschappelijk optreden in den oorlog. Deze omvat niet slechts ver bindingen tusschen de militaire ressorten, maar, wat veel belangrijker is, zij beteekent een goed georganiseerde en permanente ver binding tusschen onzen Rijksverdedigings- raad met zijn talloozc neventakken en dj dienovereenkomstige organistic in Frankrijk Deze verbindingsinstantie moet er ook naar streven, dat in economische aangelegenhe den verbindingen tot stand worden gebracht en dat financiöcle- en transport vraagstukken opgelost worden. Ook met het levensmidde len vraagstuk zal zij zich hebben bezig te houden. Zij moet niet slechts banden nau wer aanhalen, waar zulks noodig is, maar ook banden scheppen, waar zij nog niet be staan." Opcralielerréin: de Residentie. Afzetgebied: het Westldnd. De Haagsche politie heeft de laatste weck enkele mooie successen geboekt in den strijd tegen de rijwieldicven. Niet minder dan zes van deze lieden heeft zij aangehou den. Drie hiervan werkten in complot. Doordat een burger Maandagavond op het Vaillantplein een fietsendief op heetor- daad betrapte en den man na achtervolging aan een agent aanwees, kwa mde politie op het spoor van 'n complot. Een huiszoeking bij den man, een 41-jarigen werkloozen los sen werkman leverde vier rijwielen en een groote partij rijwielonderdeelcn op. Bij fa milieleden van den man werden nog drie fietsen in beslag genomen. De compagnon van den aangehoudene bleek een 27-jarig chauffeur te zijn, die reeds herhaaldelijk wegens inbraken en rij wieldiefstallen was veroordeeld. Er bleek nog een dorde in het complot te zijn, n.1. een 24-jarige koopman, die in Januari we gens een rijwieldiefstal in het huis van bewaring werd ingesloten. Het operaticterrein van deze lieden was de residentie, terwijl het afzetgebied liet West land was. De gestolen fietsen 'werden opgeknapt en van de nummers ontdaan, waarna in verschillende plaatsen in liet, West,land cafés werden bezocht, waar dc karretjes verkocht werden. Eenige fietsen per dag. Sinds Augustus werkten de aangehoude nen op deze wijze, waarbij een paar fietsen per dag van de hand werden gedaan. Daar de fietsen nooil voor minder dan vijftien gulden, soms voor vijf en twintig gulden, werden verkocht, wekten deze transacties geen argwaan. In Wateringen werden bij een bouwkundige twee, bij een landbouwer niet minder dan zeven rijwie len in beslag genomen, terwijl op verschil lende andere plaatsen in die gemeente nog vier rijwielen werden achterhaald. Vermoedelijk zullen nog meer fietsen in Poeldijk en Schipluiden in beslag worden genomen. Door de Haagsche politie zijn bovendien nefg drie rijwieldieven aangehouden, die ieder één fiets hadden gestolen. De rijwie len konden aan de eigenaars worden terug gegeven. Helsinski, de hoofdstad van Finland, houwt zijn Olympisch Stadion. Onderstaande zeer interessante kieken geven een indruk van de oorspronkelijke Finsche architectuur en zijn van actneel belang, in verband met het dezer dagen door ons gepubliceerde on derhoud dat de voorzitter van het Olympi ade-comité, de heer J. W. Rangell ons toe stond. Links heeft men een kijkje op de groote tribunes, rechts ziet men den witten Marathontoren. Zuster Boonslra zal terzijde xuor- den gestaan door zuster Feith.. Men bevestigt ons van officieele zijde, dat zuster Trijntje Boonslra, diucones van het Haagsche diaconcssenhuis, namens Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana uit- genoocügd is wederom hulp le verleenen hij de aanstaande blijde gebeurtenis, welke de-- zen zomer in het Prinselijk Gezin wordt verwacht, Zuster Boonslra zal terzijde wor den gestaan door iZustér Feith, die, zooals hekend, reeds thans met de verpleging \an Prinses .Beatrix is belast. Hofmaarschalk na aanrijding overleden Nachtelijk ongeluk in de Resi dentie. In den vorigen nacht omstreeks twee mu is de kamerheer en hofmaarschalk van I-I. M. de Koningin, mr F. F. baron dc Smeth op dc Koningskade ter hoogte van den Die rentuin bij bet oversteken van den rijweg door een personenauto aangereden en tegen den grond geworpen. Baron de Smeth brak daarbij het rechter been, lerwijl het linker been werd versplinterd. Bovendien bekwam hij een schedelfractuur. In zeer ernstigen toestand is het slachtoffer door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd, waar hij des middags te half twee overleed. Voor nader onderzoek is de auto, welke werd bestuurd door een 31-jarig man, dooi de politie in beslag genomen. Omtrent de schuldvraag is nog niets vastgesteld. Inval in een speelhol Roltcrdamsche politie betrapt dertien personen. Het was de Rotterdamschc politie ter oorc gekomen, dat in het pand aan de Aolbrecht str. 33b gelegenheid werd gegeven tot ha zardspel. Donderdagavond omstreeks tien uur deed de politie er een inval. Haar on verwacht verseMjnen verraste een dertien tal personen dat volop bezig was het rou lettespel te beoefenen. De spelers hadden de beschikking over een volledig uitgeruste roulettetafel, terwijl er met tamelijk groote bedragen werd gespeeld. l)e tafel en dc bij- hehoorendc speel ben oodigdheüen werden in beslag genomen. De spelers werden met een inmiddels gerecjuigeerden overvalwagen naar het po-' litiebureau aan de Oostcrvantstraat ver voerd, waar zij werden.vehoord. Tegen vel schillende personen werd proces verbaal op gemaakt, waarna zij op vrije voeten werden gesteld. Tegen den bewoner van het pand, den chauffeur J. de B. zal, naar verwachting, een vervolging worden ingesteld wegens het gelegenheid geven tot hazardspel,. DIEREN SCHENKEN HET LEVEN AAN DOODZIEKE MENSCHEN. SERUM TEGEN LONGONTSTEKING NA TWEE JAREN. Niet ver van de Duitsche universiteitsstad Marburg, in 't schoone Hinkelbachdal, ont dekt 'toog v. d. nieuwsgierigen journalist *n merkwaardige groep zeer omvangrijke ge bouwen. Komt hij nader, dan ziet hij in groote letters het opschrift: „Behringwerke". Maar, oh wonder, geen gestamp van machi nes verbreekt de lieflijke rust. Hoe is dat mogelijk? Een fabriek zonder machines? Hoe worden dan hier waren geproduceerd? Paarden als machines. Spoedig wordt het raadsel opgelost. Het gebouwencomplex bestaat in hoofdzaak uit 600 Aardappel- variëteiten op een akker BESTRALING VERSNELT HET GROEI PROCES. EEN „KOORTSTHERMOMETER" VOOR PLANTEN. De Duitsche Landbouw Wetenschap pelijke Dienst hield dezer dagen te Berlijn zijn jaarvergadering, waar in gebleken is, dat in het geheele Rijk niet minder dan 50.000 akkers aan een wetenschappelijk onderzoek onderworpen werden. Dit was voor ons reden een artikel te schrijven over het bodemonderzoek en de kweekproeven. I-Iand in hand met de boeren en de vee fokkers werkt de weienschap, die het be kende spreekwoord „Men hoort het gras groeien" historisch gemaakt heeft. Het is beden ten dage werkelijk mogelijk, door 'n zeer volmaakt apparaat, het gras en andere planten letterlijk te hooren groeien. Het gaat hier om een zeer technisch wonder werk, een soort ,geluids-meter" die zelfs de kleinste geluidjes, die het mcnschelijk ooi- niet waarnemen kan, hoorbaar maakt. Bo vendien heeft men ook een „koortsthermo- meter" voor planten gefabriceerd, die, door middel van een kabel, geplaatst op een aan- merkclijken afstand dc „lichaamswarmte" van bepaalde gewassen en haar invloed door de weersgesteldheid kan aan wijzen. Dc planten worden hiervoor met een zeer fijne en gevoelige meetnaald voorzien, die op het wetenschappelijke labo ratorium onderzocht wordt, zoodat de me lingen van die naald allen door een af standsmeter worden geregistreerd. Ultravioletstralen bevorderen het groeien der planten. Het gaat hier niet om wetenschappelijke amusementen, die heclomaal niets te betee- koncn hebben, neen - juist deze precisie- instrumentcn, deze wonderen der techniek, maken het mogelijk, dat een vooruitgang in het groeiproces wordt waargenomen. Hoe had men anders, bij den natuurlijken, lang- zamen groei der planten kunnen vaststellen, dat het mbgelijk is de planten kunstmatig sneller te laten groeien? Men heeft kunnen gadeslaan, dat door bestraling de planten zich drie maal zoo vlug kunnen ontwikkelen. Bovendien heeft men ontdekt, dat, bij geregelde onderbreking der be straling de 'planten zich nog sneller ontwikkelen, daar een te lange be straling 'de planten liet verwelken. Dezelfde proeven zijn genomen met elec- trische stralen op graanvelden. Nog ver schillende andere proeven werden genomen om den groei te bevorderen. De geweldige beteekenis van deze wetenschappelijke proe ven kunnen wij hier niet beschrijven, daar men nog niet weet, of men nu twee oog- sfen in één jaar zal kunnen doen, daar de proeven zijn genomen met één koren halm in een laboratorium 18.000 appelpitten onder de loupe. Doch, er is nog een andere manier. Of de mogelijkheid bestaat, om een kunstmatige groeion t wik keling in de praktijk te bren gen, weten de wetenschap-onderzoekers nog niet, en hoe het in praktijk te brengen? Het is natuurlijk niet mogelijk een reus achtige hoogtezon of onzichtbare eloctrische stralen over alle velden te laten gaan. Dc opbrengstmogelijkheden zouden hierdoor tc duur worden. Reeds de wetenschappelijke onderzoekingen vorderden veel tijd en kosten voor studie, enz. Zoo werd er bij voorbeeld met niet minder dan 2000 ver schillende .soorten aardappelen proeven ge nomen. Met 600 soorten werd geprobeerd in hoeverre zij tegen ziekten bestand waren, met een kunstmatig groei-proces. Niet min der interessant was het onderzoek van 18.000 appelpitten, die allen zeer zorgvuldig uitge zocht, gesorteerd en geteld moesten worden, om de echtheid en eigenaardigheden van elk soort te kunnen vaststellen. Ook de ingenieur helpt den landbouw. Ook de ingenieurs hebben een belangrijke taak bij deze wetenschappelijke onderzoe kingen, namelijk voor de inrichting van electrischen watcraanleg en kunstmatige re gensystemen. Na statistisch onderzoek is gebleken, dat alleen voor het Duitsche Rijk niet minder dan 5 millioen hectaren land kunstmatig met regenwater besproeid moe ten worden. Alleen door deze kunstmatige regen voorziening is het mogelijk, een goe den oogst te krijgen indien er een droog jaar is. enorme stallen. Dan zien wij op een uitge strekte weide talrijke paarden grazen: de serum-paarden, naar ons verraden wordt. Dus deze dieren „fabriceeren" hier de waren, liet geneeskrachtige serum; paarden, de ou de vrienden der menschcn, ook hier hebben zij zich in dienst gesteld van de mensch- heid en dat op een zeer gecompliceerde wij ze. Wij brengen een nezock aan den stal. Slechts edele, raszuivere paarden! Deze hier hebben juist serum geschonken, daarom staan zij op stal. Tweemaal per dag wordt hun temperatuur opgenomen, zij worden ver pleegd als belangrijke persoonlijkheden. En dat zijn zij ook: zij schenken den zieken het leven! „Hoe dikwijls wordt een paard adergela ten^" is mijn vraag. „Een paard heeft ongeveer 30 h 35 liter bloed (dus veel meer dan een mensch!) en bij een aderlating worden vier of vijf liter bloed afgetapt. Een dergelijke aderlating kan dikwijls met slechts een of twee dagen tus- schentijd plaats vinden. Paarden verdragen eendergelijk bloedverlies zeer goed, daar zij een bijna onuitputtelijk reservoir aan roods bloedlichaampjes hebben." „Kunnen nu alle paarden gebruikt wor den en zijn deze dieren onmiddellijk voor een dergelijk proces geschikt?" „Slechts dc beste en gezonde raspaarden worden hier gehouden. Er is een zeer lange voorbereiding noodig, voordat de dieren se rum geven; bij het serum tegen longontste king b.v. twee jaren." „Is al het bloed nu geneesmiddel?" „Oh neen! Hier heeft u reservoirs met paardebloed, het bloed is geronnen, de bloed cellen zijn gezakt. Op hot geronnen bloed ziet u hier in dit reservoir reeds een heldere lichtgele vloeistof, dat is het serum, hetwelk ongeveer 50 procent van de oorspronkelijke hoeveelheid bloed vormt." Meer dan honderd geneesmiddelen! „En deze gele vloeistof spuit men den men schcn nu onder de huid?" „Neen! In de eerste plaats wordt de vloei stof van alle overtollige bestanddcelen ge reinigd. Het zijn namelijk slechts bepaalde eiwitten, die het tegengif tegen bepaalde ziektenverwekkers bevatten, alle andere ele menten kunnen als hallast'verwijderd wor den. Het serum wordt dus gezuiverd." Nog zijn wij vol van het wonderbaarlijke, dat wij zoo juist gehoord en gelezen hebben, of wij betreden reeds een andere belangrijke plaats van productie, waar het serum wel is waar niet zelf door middel van chemische retorten geproduceerd, wel echter op inge wikkelde wijze het uitgangsmateriaal ver vaardigd wordt. Maar nog iets anders wordt hier gemaakt: namelijk dc immuniscercnde stoffen, die aan de paarden worden toege diend, opdat hun lichamen dc tegengiffen vermogen te produceeren. Tenslotte bezoeken wij dan nog dc toon zaal. De in vele vitrines ondergebrachte flesschen bevatten de geheime elixers, die bewerken, dat doodzieke menschen binnen korten tijd weer bevrijd van alle schadelijke stoffen onder ons verkccrcn. Het aantal hier vervaardigde geneesmiddelen is niet gering; het zijn er meer dan honderd EERST EEN BEWIJS VAN GOED GEDRAG, DAN EEN VERGUNNING! „Dc Nederlandsclie Hengelsport", officieel orgaan van den „Algemcenen Hengelaars- bond", schrijft: De hengelaar Wikt, Den I-Iaatg beschikt. Zoo 'zouden we in het kort een omschrijving van dc nieuwste plagerij kunnen geven. Want anders dan als plagerij kan het geval niet worden beschouwd. Als hier of daar een dorpspotentaat het voetballen op Zondag verbiedt, dan staan de kolommen der dagbladen vol daarover. Maar indien, zooals in dit geval, dc sport- hengelaar opnieuw een veer moet laten in den vorm van een bewijs- van goed gedrag ter verkrijging (tegen betaling!) van den beroepsvisscher van een vergunning voor de hengel geaasd met viseh, dan lees je daar niets over. (Hierin komt spoedig verande ring. De groote pers toont Ihans-rcPds veel meer belangstelling voor de hengelsport dan vroeger). Wat is nu in Arnhem aan de hand? Wel, de beroepsvisschcrs die verleden jaar onder hands gepacht hebben van bet Rijk (de sport mocht ook na herhaald verzoek niet inschrijven) hebben in hun nieuwe voor waarden staan, dat ze een vergunning mo gen afgeven aan hengelaars, die voorzien zijn van een acte en een bewijs van goed gedrag. Wie dus in zoo'n riviervak snoeken wil, moet als volgt te werk gaan: eerst een acte halen tegen betaling van een goeden Hol- landschen gulden; daarna een bewijs van goed gedrag halen en wel weer tegen beta- iing van den behoorlijken prijs van 50, 60 ct. of een gulden, al naar de legeskosten in de gemeenten zulks voorschrijven. Met deze napieren gewapend staat men dan-naar den bcrocpsvisscher, die wel zoo vriendelijk is om een vergunning te verkoopen ad f 1. en zeer dikwijls nog meer. Na al deze aderlatingen denkt U thans Uw sport te kunnen uitoefenen. Mis! Dc boeren willen niemand op hun land toelaten vooral met het oog op overbreging van mond- en klauwzeer. Om toch te kunnen kunnen visschen moet men dan weer lid van de verceniging zijn, die het looprccht van de boeren heeft gepacht en maatrege len heeft getroffen, dat de hengelaars geen bacillendragers van genoemde ziekte kun nen worden. Doopceel wordt gelicht. Als U soms zoudt denken dat die bewij zen van goed gedrag een aardig centje in de overheidskassen brachten, dan hebt U het weer mis. Luisttert U maar. Een vereeniging kan een collectief bewijs van &oed gedrag aanvragen voor al haar leden. Na opgave aan het Gemeentehuis, afdecling bevolking, van de namen, geboor tedata, geboorteplaatsen en tegenwoordige woonplaatsen, wordt deze lange lijst van, laten we zeggen, 500 namen, op juistheid ten gemeentehuize onderzocht aan de hand van de bevolkingsregisters. Dit nazoeken vordert in een groote 'gemeente zeker een Iieele week. Na afhandeling op het gemeentehuis, ver huist de lijst naar het bureau van politie, waar eveneens een grondige inspectie plaats hult en degenen, die wat op hun kerfstok hebben gehad, van de lijst worden afge voerd. Hier zijn weer een of twee weken mee gemoeid, omdat het zondenregister van I een ieder moet worden nagegaan» Is de lijst door de politic onderzocht, dan gaat hij naar ons verzekerd werd naar het Gerechtshof, om ook hier weer duchtig te worden nagekeken. Na enkele weken van zoeken en snuffelen komt dan eindelijk de lijst hij de verceniging terug en kunnen de waardig bevondenen een vergunning gaan koopen, mits voorzien van een acte. Jt Kost véél geld. Als deze maatregel rui maar een doel had en wat minder geld aan de gemeenschap kostte, dan konden wij er vrede mee heb ben. Maar het doel kunnen we slechts gis sen en het heele geval kost veel geld. Indien de kosten geraamd worden op eenige honderden guldens aan salarissen, dan is ditz eer niet te veel. Een dc verceni ging betaalt hier voor de hcelc lijst, de somitna van twee kwartjes! Ja, ja, voor de heele lijst. Afgezien echter nog van de kosten, waar is de maatregel goed voor? En wordt bij het beroep vóór het gunnen eenzelfde maat staf aangelegd? Is een veroordeling tol een paar gulden boete wegens het vervoer van ondermaatsche visch aanleiding tot weige ring aan den hengelaar van een bewijs van goed gedrag? Kan zoo'n „eerlooze" .staats burger dan zijn acte weer inleveren en zijn gulden terug», krijgen?. Met uitzondering van de eerste, zijn"^ allemaal vragen waarop een juist antwoc^ niet gemakkelijk kan worden verkrol11- Heel vermoedelijk vindt dit zijn oorzaak de Visscherijwct, die over toetsing van lict goede en zedelijke gedrag van den snoek- hengelaar niet rept. Indien deze onzinnige maatregelen «evV zijn door het beroep of ter wille van Pet beroep in liet leven zijn geroepen,; IntcIL deze bepalingen dan spoedig door no£ (iv,ya~ zere worden gevolgd, dan zijn wc er zeker van. dal de overwinning vlug aan °nS hoort. Er is een goed en oud spreekwoord dat zegt: de kruik gaat zoolang te water tot zij breekt,

Schager Courant | 1939 | | pagina 16