II Simplex rijwielen, de beste voor den prijs 465C I WITENLANDSCH, I 1 VERZICHT" fa. Herm. de RAAT Derde blad Overtollig haar Terlep's Drogisterij Uit onze omgeving MET ZOO'N SCHOEN IS U GEKLEED U BENT ER HEER MEE Alktnaarsche Kaasmarkt Werk! Ingezonden Bertels' Opfokvoeder Vod&at DE MOEILJKHEDEN VAN BELGIë. ITA- UAANSCHE BESPREKINGEN EN ITALI- AANSCHE PROPAGANDA. DE TEM einde loopende spaansche burger oorlog. Dat in ons land de eenheid dikwijls ver Ie zoeken is, dat de geest van verdeeldheid vaak hoogtij viert, is bekend genoeg. Ware dit anders, H.M. de Koningin zou in Haar radiorede niet de stem hebben behoeven te verheffen tegen de toenemende versplinte ring, die op menig terrein te aanschouwen valt. Een troost, zij het dan wellicht ook een magere, kan daarbij zijn, dat het anderen niet beter, ja, dikwijls slechter vergaat. Wanneer we onze Zuidelijke grenzen over schrijden, en op bezoek gaan bij onze naaste buten, de Belgen, dan moeten we vaststel len, dat de verdeeldheid daar al heel ger vaarlijke vormen begint aan te nemen. De van ouds bestaande scheiding tusschen Fransch-sprekende Walen en Nederlandsch- sprekende Vlamingen eenerzijds, de ver deeldheid tusschen de politieke groepen an- f derzijds, schijnt er toe te hebben geleid, dat geen ministerie meer kan worden sa mengesteld. De heer Pierlot, die het na de jongste crisis heeft geprobeerd, moest na enkele dagen reeds weer vertrekken en de opvattingen schijnen zich zoodanig toe te «pitsen, dat de mogelijkheid om België spoedig weer aan een regeering te heipon, welhaast buitengesloten mag worden geacht. Zooals in den regel het geval is, wanneer er sprake is van eischen, die worden ge steld door deelen der bevolking, welke- zich zelf rekenen als te behooren tot een afzon derlijk ras, nemen deze aan verstrekkend heid geregeld toe en zoo zien we, hoe in België de Vlamingen op het oogenblik wei nig meer of minder beginnen te verlangen dan volstrekt zelfbestuur. Enkele weken geleden deden de heeren van Cauwelaert en Huvsmans een stap in deze richting. De reactie was zeer groot, wat echter niet heeft kunnen verhoeden, dat door het verbond der Vlaamsche Oud- Strijders in samenwerking met verschillen de Vlaamsche cultuurvereenigingen thans een nog veel dringender manifest tot den koning is gericht. Er zijn landen we denken b.v. aan Zwitserland, waar Duitsch-, Fransch- en Haliaansch-sprekende burgers in goede ver standhouding samenleven - waar de rassen- ot nationaliteitskwestie tot op zekere hoog te uitgevochten schijnt. Immers, geen Duitsch-sprekcnde Zwitser zal zich meer Duitscher dan Zwitser gevoelen. fn België moet de zaak blijkbaar nog rij pen en het is niet onwaarschijnlijk, dat den staat moeilijke dagen te wachten staan. We willen slechts hopen,' dat de leiders daarbij het hoofd koel zullen weten te houden en dat, welke ook de belangen der Walen of der Vlamingen zijn, men niét zal vergeten, dat er ook nog is een eenheid, n.1. de Bel gische staat. Het grootste offer zal daarbij vermoedelijk worden gevraagd van de Wa len, omdat die zullen hebben te geven, wat de Vlamingen willen ontvangen. Zoo de eersten zich daartoe weten op te wcrkeij, dan zal bet Belgische volk gelukkig (V prijzen zijn. Want het ziet er toch ook niet naar uit, dat de Waalsche en Vlaamsche deelen van het land elkaar goed zullen kunnen missen. De pogingen, welke door den nieuwen ka binetsformateur, den heer Soudan in het werk worden gesteld om een nieuwe regee ring fe vormen, lijkon voorloopig van ge ring belang, vergeleken bij de eigenlijke kwestie, welke de Belgische gemoederen scheidt. Het resultaat van de besprekingen tus schen Ciano en Beek is een communiqué geweest, dat zelfs in een tijd, welke gewend is aan nietzeggende verklaringen, nog uiter mate vaag mag worden genoemd. Orde. cn rechtvaardigheid heetten de essentieele doel einden van de politiek van Italië en van Polen te zijn, terwijl men het er over eens W'as, dat de vriendschappelijke samenwer king tusschen de beide landen, die berustte op de verwantschap van beider belangen, moest worden voortgezet. Het geheel vormt zulk een gemeenplaats dat het nauwelijks de moeite waard mag worden geacht er veel aandacht aan te besteden. Intusschen waagde Italië nog eens een kansje voor zijn befaamde eischen aan Frankrijk, ditmaal door binncnland- sche propaganda. Te dien einde werden een SOO-tal Italianen uit Corsica naar het vader land verscheept, omdat hun toestand op bet Fransche eiland wegens de tegen hun ondernomen vervolgingsmaatrcgelen, ondra gelijk zou zijn geworden. Ze werden te Li- vorm gedebarkeerd, toegesproken door een haliaanschen minister en vervolgens door gezonden. Naar het heet, om elders in het bijstand en werk te vinden. In werke lijkheid .zal wel worden beoogd hen te ex- Ploiteeren als een permanente expositie van ooor de Franschcn aangerichte kommer en euende. ECV1 en ander naar het door de utschors met de Sudetenbewoners gestel- voorbeeld. op gezicht, armen en beenen verdwijnt onmiddellijk door dulmin ontha- ringscrême. Volkomen onschadelijk. Prils per tube 75 cent. - Hoogzijde Schagen I Cauwelaert, oud-burgemeester van Ant werpen, één der voormannen der Vlaamsche beweging. Wanneer het lukt, kunnen we rekening houden met aanstaande felle uitbarstingen in de Italiaansche pers. Intusschen blijft Europa in rustige af wachting van de dingen, die zullen gebeu ren. Frankrijk cn Engeland hebben Franco erkend, doch de Vereenigde Staten die eerst precies schijnen-te willen weten, welk vleesch ze met Franco in de kuip hebban wachten nog. President Azana is afgetreden en de Candillo maakt zich gereed als tri omfator het nog door de republikeinen be zette deel van Spanje binnen te nikken, waarvan de verdedigers meer en meer ge neigd blijken iedere tegenstand op te ge ven, zoo ze kunnen rekenen op lijfsgenade. De geruchten, dat spoedig een bijeenkomst zou kunnen worden verwacht tusschen Hit- Ier, Mussolini en Franco blijven loopen, hetgeen de waarschijnlijkHéid er van doet toenemen. In zulk' één bespreking .wordt door velen bij voorbaat een- $nt'c>'s^e~ziëh voor de .-^as-politiek. Of dit juist zal blijken zijn, dienen we af te wachten. De eens gezindheid tusschen Italië en Duitschland wordt er door de stellig tegenstrijdige be langen in Midden-Europa niet grooter op en of Hitier het vriendenbezoek van Ciano aan het juist zoo fel tegen Duitschland ageerende Polen erg zal waardceren, dunkt ons twijfelachtig. Het lijkt zeer wel mogelijk DEN HELDER dat, deze zich wijzigende houding ten goede zal komen aan Franco, te meer, waar aan de andere zijde de aan militaire macht en kracht snel toenemende democratiën zich als om strijd aanbevelen in de Spaansche gunst Dezer dagen kon' men lezen, dal de Itali aansche eischen aan Frankrijk waren uit gesteld tot einde Maart, omdat eerst tegen dien tijd de volkomen overwinning van Franco een voldongen feit zou kunnen zijn. We willen maar liever afwachten. Een maand is een lange tijd. Vooral in de tegenwoordig nog al wisselvallige in ternationale Europeesche politiek. KOEGRAS julianadorp. BEGRAFENISVER. „DE LAATSTE EER." Donderdagavond hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering in het ca fé 't Centrum van den heer H. W. Veul. Aanwezig waren 22 belangstellenden. De voorzitter de heer G. Kuiper opende de bijeenkomst en deelde mede, dat het ge passeerde jaar 1938 niet ongunstig voor de vereeniging is geweest. De secretaris de heer K. Raven las de no tulen, welke onder dank werden vastge steld. Mededeel ingen. De rouwkoets, die bijna nooit gebruikt werd, is verkocht voor f 60 en is naar Hel- lendoorn verhuisd. Ter sprake komt de leeftijdsgrens voor 't lidmaatschap, daar er verzoeken komen van personen, die deze grens reeds gepasseerd zijn. De leeftijdsgrens is 60 jaar. Het bestuur wilde deze aanvragers tegemoet komen. Zij kunnen lid worden, maar moeten vanaf hun 60ste jaar betalen en tevens de ver hoogde contributie. En ieder geval mogen zij niet ouder dan 65 jaar zijn. Uit de vergadering kwamen hiertegen di verse bezwaren naar voren, over het alge meen vond men dit voorstel niet erg aan moedigend en achtte men het niet in het belang der vereeniging. In stemming gebracht werd het met meer derheid van stemmen verworpen. Nu de rouwkoets weg is, is de bergplaats ruim en wil men deze voor een behoorlijk doel verhuren, 't Plan is de kleeding op een andere plaats onder te brengen, 'het is daar niet al te best. Dit punt wer-d nog even aangehouden. Het jaarverslag van den secretaris over 1938, vermeldde dat er 9 begrafenissen wer den uitgevoerd, waarvan 5 van leden. Het verslag van den penningmeester, den heer P. Veeter gaf aan: ontvangsten f 1594.33, uitgaven f 747.09, saldo f 847.24. Het vorig jaar was er een saldo groot f 582-63, zoodat er over.1938 een vooruitgang is van f 265.39. Er fs ïfbg f 12.95 contribu tieschuld. De kascommissie had de rekening en be scheiden in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werd de aftre dende heer P. Veeter met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot lid van de kascommissie werd bij acclamatie benoemd de heer H. J. Span jaard. Volgde een bespreking over het wijzigen van het reglement, dat zoo langzamerhand hier en daar ondeugdelijk is geworden. Er werd besloten tot reglementswijziging over te gaan. De besprekingen liepen vervolgens over het verhuren van het gebouwtje, de klee- ding-bewaring en den aankoop van nieuwe costumes voor de dragers. Deze schoen is elegant, maar ook solide. Echt een schoen voor den heer, die hooge eischen stelt. Voor elke voet heb ben wij een apart model, zoowel in zwart, bruin oi de nieuwe modekleuro x b 1 o o d. LANGESTRAAT 80. Telefoon 3383. De zaak voor „Beter Schoeisel". Alleenverkoop: „Bally" „Salamander" - „van Schijndel". De aanvoer was een 5000 K.G. groo ter, we gaan dus weer omhoog. Niet echter met den prijs. Wel bleef de hoog ste noteering onveranderd op f 21. gehandhaafd, de verkoop was traag en de handel zeer stug. De koopers zien nergens perspectieven, de export blijft geen vooruitzichten bieden, het binnen land neemt mondjesmaat. Voor f 21.werd één stapel verkocht, ook ging één stapel voor f 20.50. Prima kaas maakte f 19.50f 20.daaronder ging vrij veel weg tegen f 19.tot f 18.50. Friesland noteert lager, circa f 17.a 117.50 en de prijs zou daar nog iets zijn gedaald. Over deze punten werd door enkele per sonen het woord gevoerd, waarna werd be sloten het gebouwtje per jaar te verhuren. De kleeding zal op een centraal punt be waard worden, terwijl voorts tot aankoop van nieuwe costumes werd besloten. Naar schatting zal hiermede ongeveer f 600 ge moeid zijn. Bij de rondvraag informeerde de heer C. Hollander of de penningmeester voor zijn werkzaamheden eenige vergoeding kan krij gen. Hiervan waren weer enkele discussies het gevolg, met als resultaat: men wilde eerst het' reglement in orde maken en dan hieromtrent een besluit nemen. De heer J. van Seheijen stelde voor de regeling voor het vervoer der dragers te herzien, het bedrag per begrafenis is niet voor alle afstanden toereikend. Zou in bestuur besproken worden. Verschillende leden stelden een wijziging in de vorwaarden voor, doch tenslotte liet men het bij het oude. Verder stelde men voor om de tarieven te wijzigen en de jongeren aan te moedigen lid der vereeniging te 'worden. Met 16 stem men tegen en 6 voor werd besloten de.con tributie ongewijzigd te laten. Aangedrongen werd op het zoo spoedig mogelijk in orde maken van een kleeding- bewaarplaats, en ook het bodeloon, dat thans 10% bedraagt werd besproken. Ten aanzien hiervan zal het bestuur na der beslissen. Voor de nieuwe costumes zal den dragers de maat genomen worden. Voor de dragors zal een leeftijdsgrens gesteld worden. De heer J. Breen bedankte nog als reserve-dra ger, waarna sluiting volgde. „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „1VOROL" De Nederlandsche tandpasta. Nieuwe Niedorp, 27 Febr. Geachte Redactie, Verzoeke opname van onderstaande; bij voorbaat mijn dank. Ergerlijke toestanden In Fransche vluchtelingenkampen. In diverse kranten heeft men kunnen le zen, dat de Fransche regeering de grenzen wijd open heeft gezet voor de Spaansche vluchtelingen. Over de behandeling der vluchtelingen wordt in de kranten niet gesproken. Dat deze behandeling allertreurigst is, een blaam voor de Fransche regeering, blijkt uit hetgeen Robert Souzon in het Fransche blad „S.I.A." beschrijft. Wij willen slechts enkele gegevens van Souzon aanstippen. Souzon schrijft: „Zij worden naar kampen vervoerd onder bewaking van Senegalcezen en Mooren en blijven ook in de concentratiekampen onder deze bewaking staan". Begrijp wat dit zeg gen wil. Menschen welke tegen de Mooren, in den Spaanschen strijd gevochten heb ben. Vrouwen en kinderen welke bezeten zijn met angst voor de Mooren. hun wreed heid meermalen ondervonden hebben. Souzon vervolgt: „Het kamp, waarin zij gebracht worden, is afgezet met prikkel draad. En zoo verblijven daar een paar honderdduizend menschen, uitgehongerd, verzwakt, ernstig ziek, gewond. Geen dak boven hun hoofd, ingegraven in kuilen, waarin het grondwater staat, verblijven zij dag en nacht in de open lucht. Deze massa leeft erger dan beesten. W.C.'s zijn niet aangebracht, overal liggen de mannen practisch omringd door hun eigen vuil. Een ware besmettingshaard is dit kamp. Er zijn geen waschgelegonheden. er is zoo goed als niets, onvoldoende te eten. Deze menschen worden in weinig dagen gedemoraliseerd. Vechtpartijen om een hap brood vinden plaats. Geneesmiddelen ontbreken, doktoren zijn niet aanwezig. Tvphus en dysenterie maken honderden slachtoffers. In één nacht doen zich honderd sterfgevallen voor. Het zullen er binnenkort duizenden worden." Souzon beschrijft hier de kampen van d'Argelés en Saint-Cvprien. U ziet, dat wij niet overdrijven als wij schrijven van ergerlijke toestanden, Het Intern. Solidariteits Fonds heeft naar aanleiding van deze misstanden het vol gende telegram aan Daladier gezonden: „Toestand Spaansche vluchtelingen in '-amp d'Argelés een schandaal, onmensche- 1 ijk, massamoord, protestceren. In naam Hollandsehe arbeiders eischen wij mensehe- lijke behandeling, medische huln, gencesmid delen, enz." I. S. F. van Driesten, secr. De Fransche regeering verzaakt haar nlicht. De arbeidersklasse mag dit niet doen Het I.S.F. zond reeds duizend gulden. Ge zien het leed dat daar geleden wordt, is dit bedrag een peuleschilletje. Haar middelen zijn echter beperkt. Als het Ï.S.F. over de middelen beschikt zal zijn meer steunen Aan de arbeidersklasse de taak dit mogelijk te maken. Met vriendelijken dank voor de plaatsing. I. S. F., afd. N. Niedorp. PIET GROOTES, Wateringskant, Nw. Niedorp.' Maak er goede legsters van door ze te voederen met Geen dure fi/mvertoon/ngen, geen kostbare praatavonden, doch het allerbeste voeder voor zeer concurreerenden prijs Vraag bij Uw leverancier Bertels' OÜefabrieken N.V. A'dam Vierde klasse B. Bergen gaat een 'bezoek afsteken hij het geduchte Monnikendam, dat de punten wel niet mee zal geven. K.V.V..C.S.V. kan de beslissing brengen. Als K.V.V. de punten thuishoudt waaraan we met twijfelen is ze kampioen. Verder Andijk—I.V.V. en Uitgeest E.V.C. n. h. v. b. Eerste klasse A. Alcmaria 4 krijgt bezoek van Vrone (10 uur). Hoogland c.s. moeten kunnen winnen maar oppassen is geboden want de Kaas* stadbewoners zitten in het nauw. Tweede klasse B. D.T.S. 2 wint thuis van Akersloot „(3 uur), Mevo zal $ff©beeren thuis revanche té nemen 1 van de uit geleden 60 nederlaag tegen Alkmaar 2. Alcmaria 5Ursem is van beslissend karakter. Beide hebben evenveel verliespunteri. 't Is Ursem's laatste wedstrijd Alcmaria moet. nog thuis tegen Akersloot, waarvan ze wel kan winnen. De winnaap van Alcmaria 5Ursem is dus binnen! We geven Alcmaria, dat in Ursem al met 40 won, de beste kans. Tweede klasse F. N. Niedorp 2 ontvangt de a.s. kampioen Oudendijk. Wanneer Oudendijk gelijk speelt Is zij kampioen en is de achtervolgingsrace van Hem toch nog vruchteloos. N. Niedorp heeft op eigen veld heel aardige uitslagen gehoekt, maar of ze een stokje voor Ouden- dijk's zegepraal kan steken, trekken we in twijfel. Hollandia 4 bezoekt Sporters 2. Derde klasse D. Dirkshorn kan ook weer een stapje nader tot den titel komen, door thuis van Koedijk 2 te winnen, 't Zou tegen de gewoonte zijn als dit niet met flinke cijfers gebeurde. De kleinste zege thuis was 6—1! De score in 7 thuiswedstrijden bedraagt 56—5! Om bij te blijven moet Bergen 2 in Oud karspel (10 uur) van D.T.S. 3 winnen, wat dan meteen een revanche zou beteekenen van de 84 nederlaag aan den Kerkedijk. 't Komt ons voor dat D.T.S. 3 zich niet voetstoots laat kloppen. De andere mede dinger Mevo 2, bezoekt Schoorl 2 (2 uur) dat de punten zal moeten meegeven. Vrone 2—Alkmaar 3 (2 uur) biedt de thuisclub een kansje op revanche. Derde klasse E. Flevo gaat op bezoek bij de And. Bovs, die tot de allersterksten behoort en de W.- meer-bewoners puntloos zal terugsturen. Derde klasse F. Ook voor Aartswoud is succes uitgesloten nu Horna visite aflegt (2 uur). Vierde klasse D. Bergen 3 behoudt de leiding door thuis van Dirkshorn 2 te winnen (2 uur). Alkm. Boys 5 wint in Akersloot. Vierde klasse E. V.C.L. 2 rekent thuis af met M.O.C. 2 (10 uur). Adspiranten. Afd. K: Opnieuw staat de beslissende wedstrijd Bergen aAlkm. Boys a (12.30) uitgeschreven. De winnaar is kampioen, maar bij gelijk spel gaan de Alkmaarders ook reeds met den titel strijken. Doe je best Bergenaren. Afd. L: Vrone aAlcmaria c (12.15); Alkm. Bovs hMevo a (12 uur). Afd. M: Alkmaar bAlcmaria e (12.15)j N. Niedoro bAlcmaria d (12 uur). Afd. N.: M.F.C. aN. Niedorp a (12.15). Afd O.: V.C.L. aIlorna a (12.15). correspondentie. G. T. Jr., Petten. Uw ingezonden stuk is reclame voor een bepaald blad en beheort dus in-de advertentiekolommen thui*.

Schager Courant | 1939 | | pagina 9