Be Ziekenfondskwestie Ingezonden Uit Alkmaar Nog eenmaal de Groote Kerk Een aanvulling van den 'oorzit- ter van Ziekenzorg. Anna Paulowna, 3 Maart 1939. Mijnheer de Redacteur, In het tweede artikel gewijd aan de „Zie ken fondsstrijd in Nederland", voorkomende in Uw blad van Dinsdag 28 Februari j.L, waarin in zeer beknopten vorm enkele ge deelten uit een gesprek tusschen één Uwer redacteuren en ondergeteekende werden weergegeven, blijken enkele onjuistheden te zijn geslopen, die ik gaarne door middel van deze regelen rechtgezet zou willen zien. Ik hoop, dat U dit niet als een verwijt wegens minder goede weergave, gericht aan het adres van den betreffenden redac teur, zult willen zien. Ik ben er n.1. zeer goed van bewust, dat iemand, die er voor wordt geplaatst in een kort bestek de voornaamste punten weer te geven uit een gesprek van misschien anderhalf uur over een onderwerp, waartegenover men vreemd staat en daarvoor slechts enkele aanteeke- ningen heeft gemaakt, later, als hij die aanteekeningen gaat uitwerken, wel eens iets anders neerschrijft, als door degene, die de mededeelingcn heeft gedaan, werd bedoeld. Als een afkeuring behoeft dit flus niet te worden beschouwd. Echter, juist omdat het wenschelijk is, deze zaak zoo zuiver mogelijk te stellen, hecht ik er aan, enkele correcties aan te brengen. Ik wil daarbij beginnen met die, welke in enkele woorden zijn te herstel len. Zoo is niet Jb. Crum, maar P. J. Crum secretaris-bode en niet D. Jongejan, doch T. Jongejan, penningmeester van „Zieken zorg". Verder zijn er niet 2000, maar méér dan 2600 verzekerden, terwijl ook de vroe gere kaasfabriek, op welks zolder de z.g.n. „veldslag" werd geleverd, niet te Oudesluis, maar te Kleinesluis is te vinden. Dit zijn echter van die kleine onzuiverheden, die bij haastwerk als het journalistieke vak nu eenmaal vraagt, gemakkelijk kunnen insluipen. Laat ik nu de andere gedeelten, welke eenige rectificatie noodig hebben, even be handelen. Misschien kan mij daarbij ver gund worden, hieraan nog eenige aanvulling toe te voegen. Uit deze aanvulling blijkt dan wel, zonder dat ik daar speciaal op heb te wijzen, waar wijziging of verduide lijking noodig was. In dit artikel wordt het voorgesteld, alsof er in 1914 reeds twee Ziekenfondsen in Anna Paulowna waren, één van den dokter zelf en één van het Nut voor 't Al gemeen. Heelemaal juist is dit niet. In den zomer ■van 1914 bestond hier slechts alleen het Ziekenfonds van het „Nut". Vermoedelijk ging het hiermee zóó, dat het „Nut" de pre- miën liet innen, daarvan het bodeloon be taalde en voor de rest met den dokter een contract afsloot voor vrije geneeskundige behandeling en medicijnen bij ziekte der verzekerden. Financieel voordeel zal het „Nut" hieruit niet hebben getrokken. Men zou kunnen zeggen: het „Nut" voerde de administratie over de gelden, welke aan den dokter konden worden afgedragen. Het is verder begrijpelijk, dat, toen de Ziekenfondsstrijd hier in Anna Paulowna uitbrak en door de Maatschappij ter be vordering der Geneeskunst aan dokter Al dershof werd opgedragen van het „Nuts- fonds" een aanzienlijk hooger honorarium te eischen óf, wanneer het daartoe niet ge neigd zou zijn, zelf een Maatschappijfonds te stichten, het bestuur van het „Nut" aan het Ziekenfondsie-spelen niet veel moois meer vond en dus die soesah wel kwijt Avilde. Een ernstig streven naar zelfbeheer In het Ziekenfondswezen, als toen bij de arbeiders begon op te komen, was bij deze heeren niet aanwezig en de lust ontbrak dus volkomen, om hiervoor strijd te gaan voeren. Wèl werd nog getracht den storm te sussen, doch toen dokter Aldershof, na eerst nog wat te hebben geschipperd, door overrompeling poogde den bode van het „Nutsfonds" bij de verzekerden hiervan premie te laten Innen te behoeve van een te stichten Maafschapnijfonds, waarbij de gelden dan rechtstreeks aan den dokter moesten worden afgedragen, achtte het „Nuts"bestuur het tijdstip gekomen om zich uit het Ziekenfondswezen terug te trekken. Tn de vergadering, waarin dit aan de verzekerden werd medegedeeld, is toen op een door mij gedaan voorstel, het Zieken fonds „Ziekenzorg" geboren, waarbij de bedoeling voorop stond, dit fonds door de verzekerden zelf te doen beheeren. Dokter Aldershof, die hierdoor zbn poging tot overheveling mislukt zag, stichtte toen een Maatschappijfonds en nas vanaf dat oogenblik waren er twee Ziekenfondsen in Anna Paulowna aanwezig. Dokter Aldershof weigerde echter tegelij kertijd om voor „Ziekenzorg" te werken, hetgeen ons aanleiding gaf onze verzeker den te adviseeron, zich als particulier pa tiënt te laten behandelen en die behan deling dan tegen kwitantie te betalen. Deze kwitanties konden dan weer bij onzen pen ningmeester worden verrekend. Wie zich echter het temperament van dokter Alders hof nog kan herinneren, zal begrijpen, dat bet daarbij niet altijd even vredig toeging Toch hebben wij on die wijze biina een jaar gewerkt en het was in den loon van dat tijdvak, dat voor deze behandeling en medicijnen-verstrekking geleidelijk steeds hoogero nriizen werden berekend en einde lijk zoodanig werd ongevoerd, dat do hono reering h'ervoor berekend, alle perkon van redelijkheid verre overschreden, hetgeen ten slotte tot het scherne treffen op den zolder der kaasfabriek leidde. Maar uit dit conflict kwam to^h weer een overeenkomst tot stand, die geëindigd is, toen in hot he- gin ven 1916 de watersnood Anna Paulow na teisterde en een eroot deel de>' ingeze tenen, waaronder nok dokter Aldershof verdreef. Deze laatste trok eerst naar 't Zand en vandaar naar Schagen. Mag ik. nu ik toch aan het schrijven ben. nu ook non- even on da zaak ze've de mogelijkheid van een Ziekenfondsstrijd ina-aan? Voor mü staat de zaak aldus: Tk heb hier in Anna Pautewna on dit oogenblik geen Ziekenfmdsstriid verwacht, omdat daar naar mijn oordeel geen enkele reden voor aanwezig is. De verhouding tusschen „Zie kenzorg" en de plaatselijke dokters laat niets te wenschen over, evenmin die tus schen de dokters en de bij ons verzekerde patiënten Dat zelfde kan ook gezegd worden van de verhouding tusschen ons en de spe cialisten. Van onzen kant is er dus geen enkele re den om op dit oogenblik strijd te gaan voeren. Begrijpelijk heeft mij dus het op Vrijdag 17 Februari in de „Schager Cou rant" verschenen en in Uw artikel van 28 Februari nog eens herhaalde bericht, dat (na Texel) in Anna Paulowna het eerste offensief van de zijde der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst te wachten zou zijn, wel eenige bevreemding gewekt. Zonder nadere bevestiging neem ik dit dan ook nog niet aan. De Maatschappij kan toch, door den strijd tegen ons op te nemen, slechts schade doen aan eigen leden. Mocht evenwel blijken, dat strijd werkelijk in de bedoeling der Maat schappij of haar onderafcjeeling A. A.Z.Ak. mocht liggen, dan kan men er verzekerd van zijn, dat men ons paraat zal vinden. Want, ik wil hier nog wel eens herhalen, „Zie kenzorg" denkt er niet aan, zijn zelfstandigheid prijs te geven. Het heeft dit niet gedaan in 1914 en 1915, toen er geen enkele reserve aanwezig was, het zal dit natuur lijk nog minder doen, nu wij ons in het bezit van een stevige reser ve kunnen verheugen. Laat men daarnaast niet vergeten, dat onze Landelijke organisatie, hoewel de ze ook in de beginjaren van haar bestaan reeds zeer veel nuttig werk heeft verricht, toen nog zwak was, terwijl de Centrale Bond van Ziekenfondsen, op wier volledige steun wij kunnen rekenen, thans op veel steviger basis staat. Hoewel wij het dus zouden verkiezen, in vrede verder voort te werken, zal men, als men ons moeilijkheden in den weg zou leg gen, ons gereed vinden om deze opzij te ruimen. Mocht men het zoo ver willen voe ren, dat men de plaatselijke dokters zou willen verbieden om verder voor ons te wer ken wat zeer ontactisch zou zijn, omdat het dan slechts deze zouden zijn, die het gelag zouden moeten betalen en deze. zouden daaraan voldoen wat ik zoo vrij ben nog te betwijfelen dan blijft ons al tijd nog het wapen van de benoeming van een eigen dokter. Natuurlijk zal dat slechts in het uiterste geval geschieden, doch in dien wij daartoe gedwongen mochten wor den, zullen wij niet aarzelen en daar zeker toe overgaan. Ik herhaal dus hier nog eens de woorden welke door Uwen redacteur uit mijn mond zijn opgeteekend: Wat wil men eigenlijk in Alkmaar? Met dank voor de toegèstane ruimte. IC KEURIS Az. Voorzitter „Ziekenzorg." M. de Red., Naar aanleiding van het bericht in de ver schillende dagbladen, dat P. K. van Zuid- scharwoude is veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes weken en dat bedoelde P. IC. op de zwarte lijst is geplaatst merk ik op dat dit moet zijn P. IC. Wz., doch niet P. IC. Sz., daar deze laatste hier bij in het geheel niet is betrokken. Hoogachtend, P. KRAAKMAN Sz. Om een einde te maken wanneer ditj althans mogelijk is aan de hoogst on verantwoordelijke wijze waarop de Alk- maarsche krant met de veiligheid van de Alkmaarsche burgers speelt, publiceeren wij hieronder de uitspraak van den heer D. Saai Czn., architect en president-kerkvoogd, die orts in een jongste onderhoud het vol gende verklaarde omtrent den toestand van de Groote Kerk: Er is geen sprake van, dat ik van meening zou zijn, dat geen gevaar dreigt. Niemand kan zeggen dat er geen instorting zal plaatsvinden, evenmin als iemand kan verklaren, dat dit wèl zal gebeuren. Het staat niet vast dat de kerk zal worden gerestaureerd. Zooals reeds eerder aan U verklaard, zijn de onderhandelingen nog aan den gang en is daarop vooruitloopen ge vaarlijk. De heer Saai verzekerde ons, nimmer een ander standpunt te hebben ingenomen, dan wij in het door ons eenige weken ge leden gepubliceerde persgesprek hadden vermeld en dit ook tegenover de Alkmaar sche Courant te hebben volgehouden. De heer Adema, hoofdredacteur van de Alkmaarsche Courant, had hem echter slechts de vraag gesteld: „Kunt U verklaren, dat de kerk gevaar loopt?" en hierop had de heer Saai wel „neen" moeten antwoorden. Dit immers kan niemand met zekerheid zeggen. Had de heer Adema echter de meer snuggere vraag gedaan: Kunt U verklaren, dat de kerk géén gevaar loopt?, dan had de heer Adema ook een „neen" te hooren gekregen. Ook dat weet geen mensch met zekerheid. Maar dit atnwoord, dit laatste „neen" wenschte de heer Adema niet en daar hij de mcening van den heer Saai z<vr goed kende, werd deze vraag dan ook niet ge steld. Wij zullen aan een dergelijk onverkwik kelijk gedoe geen woorden meer wijden en laten het oordeel over de waarde van op zulk een wijze verkregen geruststellende verklaringen aan het oordeel onzer lezers over. De Alkmaarsche Courant moest 7.wichten voor onze uitgebreide en goed gedocumen teerde bewijsvoering en heeft door het ten dentieus weergeven van de woorden van een NEDERL. VEREEN. TOT AFSCHAFFING v\N ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. Jaarvergadering Noord-Holl. Pro- paganda-Commissie. De Noordhollandsche Propaganda Com missie van de Nederl. Vereen, tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken, heeft de jaarlijksche algemeene vergadering Zaterdag en Zondag te Zaandam gehouden. Zaterdag avond wercl op het weekend, dat aan deze jaarvergadering verbonden was, door Mr. M. A. H. Snoek, directeur van het consultatie bureau voor alcoholisme te Rotterdam een inleiding gehouden over „Drankbestrijding en reclasseering." Zondagmorgen hield de heer S. Lootsma, leeraar Ito de Geschiedenis aan de. Amster- damsche gemeentelijke Kweekschool een in leiding over het onderwerp: „Waar de wie ken van de molens lustig gingen", over folklore en historie, van de Zaanstreek. Dit was een zeer interessante lezing, welke de aanwezigen van het begin tot het einde boeide. Hierna werd een gemeenschappe lijke wandeling 'door de stad Zaandam ge maakt, waarbij nien verschillende beziens waardigheden, zooals het Czaar Peterhuisje, heeft bezichtigd. Zondagsmiddags werd het meer zakelijke gedeelte van het programma afgewerkt. De algemeene vergadering werd geopend dooi den voorzitter, den heer Abr. Gerhard, die in zijn openingswoord allen hartelijk verwel komde, in het hijzonder de vertegenwoordi gers van het Hoofdbestuur en den Jeugd bond voor onthouding. Het jaarverslag vermeldde o.m., dat opge heven zijn de afdeelingen Akersloot, Krom menie, Medemblik, Oosthuizen, Twisk en Wormer. Het aantal aangesloten afdeelingen bedroeg per 1 Januari 1939 nog 47 met to taal 2625 leden, met inbegrip van 28 alge meene loden. Aan de hand van het jaarverslag werd nog een vrij langdurige gedachtcnwisseling gevoerd over het weekend, dat te Bergen zou worden gehouden, maar wegens te wei nig belangstelling niet door kon gaan. De rekening en verantwoording over 1938 sloot op een totaal bedrag van fllGl.SiVz, met een batig saldo van f 90.45V&. De begrooting voor het jaar 1939 werd vastgesteld met, een geraamde ontvangst en uitgaaf van f1250. Bij de bestuursverkiezing werd de heer D. Kool herkozen. In de plaats van de hee ren G. Brecuwer en P. Visser die zich niet meer beschikbaar stelden, werden de hee ren T. Bijlsma te Watergang en G. H. de Vroome te Alkmaar gekozen. Op voorstel van de afdeeling Haarlem Zuid werd besloten, in den zomer van 1939 wederom écn of meer landdagen te houden. Indien mogelijk, zal in het vervolg hij voorkeur in drankvrije lokalen worden ver gaderd, op voorstel van de afdeeling Am sterdam-Zuid. Van de afdeeling Uithoorn/Mijdrecht was een voorstel ingekomen, in 1939 weer in sa menwerking met de J.V.O. een weekend, staande in het teeken van de kaderscholing te houden. Dit voorstel werd aangenomen. Voorts zal de mogelijkheid worden onder zocht, een familiedag te houden in de na bijheid vaiy Hilversum, voor de afdeelingen beneden het IJ. vooraanstaand burger, zich trachten te red den. Dat de Alkm. Crt. daarbij diens j u is t e meening niet vertolkte, schijnt het deftige, zoo op haar eer gestelde Voordammelijk orgaan, niet te hinderen. Zooals gezegd, willen wij op deze zaak niet verder ingaan, 't Gaat niet langer om het wel of wee van het kerkgebouw, maar om de vraag of onze criticaster gelijk kan krijgen. Onze poging om op waardige wijze to waarschuwen tegen den gevaarlijken toe stand van het zoo mooie kerkgebouw, is volkomen geslaagd. Wij zijn er zeker van, daarin versterkt door de vele uitingen van instemming, welke wij, speciaal uit vakkringen mochten ontvangen, dat wij in deze, meer en beter dan de Alkm. Crt., die alleen werd gedre ven door kleinzielige concurrentienijd, heb ben medegewerkt tot het zoo mogelijk be houden van dit mooie historische bouw werk. SPEEL NIET OP DE KETTINNGEN! Zondagmiddag is een 6-jarig meisje, dat op de verkeerskettingen op den hoek Lange- straat—St. Laurensstraat had zitten schom melen, op haar achterhoofd gevallen, waar door zij een ernstige wond kreeg, die hevig bloodde. De wond is door de politie voorloo- pig verbonden, waarna zij naar huis is ge bracht. Door haar ouders zou de huisdok ter worden gewaarschuwd. Een en ander moge een waarschuwing zijn voor kinderen om niet op de kettingen te spelen. ZIEKENFONDS JUBILEERT. 25 jaar AA.Z.A. Naar we vernemen zal de Alg. Afd. Zie kenfonds Alkmaar en Omstreken op 23 Maart den dag herdenken, waarop ze voor 25 jaar werd opgericht. Ter gelegenheid van dit feest zal een ju bileumwerkje in het licht verschijnen, waar voor de heeren Schröder, Schouten en Stra- ver bijdragen zullen leveren en waarin voorts de levensgeschiedenis der vereeni- ging die thans alleen in Alkmaar reeds dus buiten de omstreken een 16000-tal aangeslotenen telt, zal worden gememoreerd. NAAR EENHEID OP VOLKSGEZOND- HEIDGEBIED. Bij de behandeling der begrooting in den Alkrnaarschen Raad lanceerde de heer v. d. Vall de mogelijkheid om meer contact te brengen tusschen de vereenigingen, werken de op het gebied der volksgezondheid, als A.A.Z.A., Ziekenhuisverpleging, Witte Kruis en andere. De wethouder van volksgezond heid nam deze gedachte over en heeft zich, intusschen tot verschillende vereenigingen gewend ten einde te komen tot een geza menlijke bespreking. Naar we vernemen hebben alle aange schreven vereenigingen zich bereid ver klaard deze in uitzicht gestelde samenkomst te bezoeken en is de eerste vergadering in de komende dagen te verwachten. Bij die gelegenheid zal worden onderzocht op welke wijze een dergelijk contact even tueel kan worden gelegd, terwijl men schijnt aan te nemen, dat de wethouder, als degene die heeft uitgenoodigd, met zekere gedach ten zal komen. Bij enkele vereenigingen schijnt voor de idee wel iets te worden gevoeld, al ver wacht men, dat het feit, dat de autonomie tot op zekere hoogte wellicht zal moeten worden prijs gegeven, bezwaren zal opleve ren. LANGEND1JK Storing in het electrisch net. Gistermiddag hebben de Langendijker huismoeders eenigen tijd zonder stroom ge zeten, doordat er een storing in het kabel net, was. Met man en macht heeft het P.E.N.-perso- neel een onderzoek naar deze storing in gesteld, doch men is er niet in geslaagd, de juiste plaats van het ongemak te vin den. Ongeveer om zes uur heeft men ech ter door omschakeling van de voedingska bels gezorgd, dat alle aangeslotenen weer licht hadden. Het onderzoek, dat met groo te voortvarendheid door het PEN werd be gonnen, zal heden worden voortgezet. Rentenieren en geen rente nemen. In het verslag van de algemeene vergade ring van den Nederl. Tuindersbond, opge nomen in ons no. van gisteren, staat bij de behandeling van het onderwérp teeltvergun ningen voor bloembollen vermeld, dat er menschen zijn, die rente nemen voor het verhuren van teeltvergunningen. Dit moet zijn rentenieren van bet verhuren van teelt vergunningen. WIERINGEN POLITIE Verl. een portemonnaie, inhoudende eenig geld; een autoslinger. Inl. Gem.-bode. ZOEKEN, RAPEN ENZ. VAN EIEREN. Het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen scholeksters grut to's, tureluurs, meerkoeten en waterhoen tjes is toegestaan van 1 Maart 1939 tot en met 19 April 1939. Hot ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen afleveren en langs openbare wegen en voetpaden ver voeren van eieren van* voornoemd water wild is toegestaan van 1 Maart t./m. 21 April 1939, met dien verstande, dat het ver voeren gedurende de data 20 en 21 April slechts is toegestaan binnen de bebouwde kom der gemeenten en langs openbare we gen en paden. Het verkoopen, zoeken en rapen enz. van eieren van zwanen, wilde eenden (alle soorten), ganzen, duikers, watersnippen en goudplevieren is niet toegestaan. VOORKEURING STIEREN. De Provinciale Commissie ter bevordering van de rundveefokkerij in Noordholland is voornemens op 31 Maart a.s. des namiddags om 2 uur in deze gemeente te Hippolytus- hoef, weer de jaarlijksche provinciale voor keuring van stieren te houden. KERMIS 1939. Reeds zijn weer de standplaatsen voor de a.s. kermis, na gehouden inschrijving, ge gund. De volgende attractie's hebben een stand plaats toegewezen gekregen: Auto-scooter van Hommerson en Vermolen; Zweefmolen van H. M. Vale; Cake-Walk van Klinkha mer; Kinderdraaiiftolen van S. Ooms; Fiet- senmolentje van J. J. van Dam; Lucht- schommel van H. Vallentgoed; Gebakkraam C. v. d. Corput en gebakkraam K. Verwijk; voorts schiet- en werptent, Bumperknikker- sport, groot- Vlooientheater, Kop van Jut, Sjoelbakken en Londenexpresse, suikerkra- men, Visch, fruit, paling, koekhak kramen, enz. Alzoo verscheidenheid genoeg. BURGERLIJKE STAND. (18 Februari t./m. 6 Maart 1939). Geboren: Heebeltje, dochter van J. Mul der en S. Poeze; Maria, dochter van W. Tij- sen en S. C. Bolijn; Albert Nan, zoon van J. Koorn en N. Klein; Klaas, zoon van K. Klein en A. Stevens; Jantje, dochter van E. Willems en E. M. Hegeman; Cornelis, zoon van S. Wagemaker en A. de Wit; Jan, zoon van L. Plalschorre en A. Pruimhoonr, Dirk Nicolaas, zoon van H. N. Luijt en D. Schenk Cornelia Geritje, dochter van J. Ansink en G. v. d. Velde; Klaas, zoon van P. Nieman en V. Baas. Ondertrouwd: W. Tijsen en M. de Wit. Gehuwd. Geene. Overleden: C. v. d. Kreeke, 57 jaar, echt genoot van P. Schipper (te Den Helder); S. de Jong, 84 jaar, wedn. van T. Maars; A. Mostert, 88 jaar, wed. A. Rotgans. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen bedroeg aan het einde van de maand Februari 312. Hiervan waren er 251 tewerkgesteld in de werkver schaffing. BOUWVERGUNNINGEN. Bouwvergunning is verleend aan den heer Jb. Bruul tot verbouw van zijn woonhuis aan de Koningstr. en aan den heer II. Lont Dzn. tot den bouw van een woonhuis aan den Slingerweg. ONDERWIJZEND PERSONEEL. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te Hippolytushoef is, ter vervanging van den heer H. do Jong, wien verloef is verleend wegens militairen dienst, benoemd de heer C. Klein, onderwijzer te Den Helder. DEN OEVER TANDVERZORGING. Ten bate van het fonds voor tandverzor- ging van de kinderen der O.L. School alhier is de afgeloopen dagen een tentoonstelling gehouden in het schoolgebouw aan de Zwin straat. Voor dit doel werd voor eenige maanden een hyacinthenbol uitgereikt om deze tot bloei te brengen. Thans werden deze ge kweekte bloemen ten toon gesteld waar prijzen aan verbonden waren. De eerste prijswinnaars waren de volgende: Blauw, Rinie Luyt; Wit, Jelke Visser en Rood Gu- rie Kaan. Verder was een keur van hand werkjes aanwezig door de meisjes vervaar digd welke ten verkoop werden aangeboden Door de jongens werden aardige teekenin- gen vervaardigd en verder zagen we aardig houtwerk, vooral Gerbrand Smid maakte niet zijn ameublement een goede beurt. Ge zien het goede bezoek waarin de tentoon stelling zich mocht verheugen, gelooven we wel dat er vrij goede zaken zijn gemaakt. 't. Is zeer verheugend te noemen dat men vooral hier aan Den Oever zoo zeer het groote nut van een goede tandverzorging voor de jeugd beseft. We hopen dan ook SCHAGElj EEN BUITENKANSJE. Het Gelukskantoor H. Starreveld, fa. Aij van Twuijver, was zoo fortuinlijk, in trekking van „Lotisico" van gisteren, gel., met nog eenige kleinere prijzen, op No. 10fc de f 100.000.te winnen. Voor den gelukkigen bezitter van dit nut mer een buitenkansje. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 4 Maart stonden 68 werklos zen ingeschreven, waarvan 5 in de steunr* geling, 8 in de centrale werkverschaffing ei 53 in de gemeentelijke werkverschaffing bij de uitbreiding van de Algemeene Be graafplaats, 16 in de baggerregeling en 9 ir het Rietbosoh), terwijl 2 werkloozen uit hun bondskas trekken. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 4 Maart stonden 95 personen als werkzoekende ingeschreven, waarvan: j 27 grondwerkers, 10 timmerlieden, 2 oppen J vlieden, 1 schilder, 6 arbeiders-chauffeur, 1 f walsmachinist, 33 landarbeiders, 13 losse an I beiders, 1 kantoorbediende en 1 kapper. In de overeenkomstige weck in 1938 be droeg dit aantal 118. Hiervan werkten in werkverschaffing: Schager Kogge 21, bagger regeling 27, terwijl 27 in den „steun" liepen, FILMVERTOONING. Aan den heer I. Igesz is door den burge meester dezer gemeente vergunning ver leend tot het houden van een filmvertoo- ning op 14 Maart a.s. VOOR BRIDGE-MANIAKKEN. De bridge-liefhebbers kunnen hun hart weer ophalen; 14 Maart a.s. heeft wederom een drive plaats ten huize van den heer C. Boontjes (Café De Beurs). Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie, voorkomende in dit blad. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen gedurende de maand Februari 1939. Elisabeth Maartje Raven, F 28, van Bar- singerhorn; Rinze Douma, H 70, van Win kel; Klaas Butter, E 185, van Zijpe; Derki na Johanna Visser, C lloq, van Zijpe; Ce- cilia Clasina M. Otten, E 112, van Span broek; Margaretha Dekker, B 207, van Alk maar; Wietske Turksma, E 101, van Em- men; Christiaan Neefkes, C 51a, van Haar lemmermeer; Willem Albertus van Drie, G 10, van Anna Paulowna; Johannes H. Brii- gemann, D 165, van Herwen en Aerdt; Wil- hel. Jac. van der Heijden, J 27, van Cal- lantsoog; Alewijn Bakker en vrouw, E 179, van Cailantsoog; Hendrik Voets en gezin, D 7, van Barsingerhorn; Cornelis Klik en gezin, B 173, van Alkmaar; Neeltje Boon- acker (Wed. P. Mink), F 39, van Warmen- huizen; Klaas Rol en gezin, E 65, van Wie- ringerwaard; Jan Jacob Sleutel, B 109, van Pumierend; Anna Waij, K 34, van Heiloo N.H.; Luise Scherer, F 41, uit het buiten land. Vertrokken personen gedurende de maand Februari 1939. Simon Put en vrouw van D 102 naar Alkmaar, Oudegracht 46a; Catharina M. Buijsman van E 112 naar Bovcnkarspel, A 220; Maartje Hardebol van C 196 naar Zijpe, 't Zand K 72; Elisabeth de Wal .van C 207 naar Zaandam, Zuiddijk 137; Geertruida Louw van D 173 naar Amsterdam, Minerva- plein 4; Cornelia C. Dekker van B 207 naar Alkmaar, Regulierslaan 18; Cornelis Kolle van B 116 naar Cailantsoog, Oosterweg B 15; Aagje Blaauboer van Kanaalstraat 18 naar Den Helder, Lorenzstraat 95; Herma- nus H. van der Kooij en gezin van C 93 naar Alkmaar, Scharloo 13a; Christina A. Breijder van C 33 naar Eindhoven, Halve Maanstraat 55; Hendrik van der Kooij van C 93 naar 's-Gravenhage, Bleijenburg; Ger- rit Krap en gezin van G 39 naar Winkel, Braaknolder; Catharina Beemsterboer (Wed J. P. Boerscn) van D 163 naar Amsterdam; Hondecoeterstraat 26; Jacob Bakker van B 117 naar Zijpe, Sint Maartensvlotbrug D 84; Gerrit Duinkerken van G 10 naar Zijpe, Stolpen F 98; Waoke Brouwer van E. 101 naar Wieringen, Beltstraat 2; George N. M. Becker van B 22 naar 's-Gravenhage, Co- pernicuslaan 53. van harte dat dit zeer nuttige werk, waar aan vooral het onderwijzend personeel zoo'n groot aandeel heeft, met onverminderden ijver zal worden voortgezet tot heil van het kind. W1ERINGERWAARD De roodbroeken wonnen. De wedstrijd WieringerwaardNieuwe Niedorp is er één vooral na de rust van kat en muis geworden. Nieuwe Niedorp speelde een lauw spelletje en het moet ver wondering wekken, dat de score niét hoo ger dan 5—0 is geworden. In de eerste helft werden 4 doelpunten gemaakt. Eerst schoot Sepers in eigen doel, daarna wist Hazeloop tweemaal het net te vinden en tenslotte strafte Rob een mistrap van een Niedorper hack foutloos af. De zwarte voor hoede was schotloos; Hil Peereboom onder scheidde zich nog het meest, maar hij kreeg daartoe ook alle gelegenheid. Na de rust voerde Rob den stand op tot 5—0. Nog even kwam N. Niedorp opzetten, doch al heel spoedig was het met haar ge daan. De roodbroeken waren nu heer en meester, hetgeen zij echter niet in goals vermochten uit te drukken. Hazeloop raak te bovendien nog al eens in den buiten spel-val verstrikt. Toen de bevredigend fluitende scheidsrechter einde aankondigde was de stand nog altijd 5—0. WINKEL NUT EN GENOEGEN. Zondagavond had in het lokaal van den heer Zeeman te Lutjewinkel de laatste bij eenkomst plaats van „Nut en Genoegen", waarvoor een flinke belangstelling bestond. Opgevoerd werd „De Dwarskop", een too- neelspel in drie bedrijven. De aanwezigen hebben van dit stuk genoten en waren van begin tot einde een en al aandacht, zoodat het gezelschap een hartelijk applaus in ont vangst had te nemen. De rollen berustten, bij alle spelers in goede handen, terwijl de tooneelaankleeding goed voldeed. Na afloop had een gezellig bal plaats, waarvan de muziek op de bekende uitste kende wijze werd verzorgd door de fam. K9S,

Schager Courant | 1939 | | pagina 6