Courtin! taatssocialisme uitgesloten Mislukte communisten- opstand te Madrid Teeltregeling in boerenhand DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Weerbericht in Nederland krachtig voortgezet Reizen of niet reizen in elk geval betalen Datum zomertijd vastgesteld Laan. Schagen, Tel. 20. WOENSDAG 8 MAART 1939. 83e Jaargang. No. 10823. Uitgave der KV. Uitg.-Mif. „Rollonds Noorderkwartier" Minister Steenberg he Onze bedrijfs ordening is „z e e r positief begrensd Ordening wordt De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft een belangrijke verklaring afgelegd. Zijne Excellentie zegt, in de zoo juist verschenen Ant- woordmemorie aan de Eerste Kamer betreffende zijn De partement, dat hij de tot nu toe gevolgde politiek inzake de ordening van het bedrijfsleven onverzwakt zal voort zetten. Deze politiek is in de eerste plaats gericht op de bestrijding der werkloosheid. Tot een rechtstreeksche or dening van het geheele economische leven wil de minister echter niet overgaan; er bestaan voor hem „zeer positieve grenzen!" Er zal naar worden gestreefd, de uit het bedrijfsleven zelf opgekomen ordening te stimuleeren, voor zoover het algemeen belang dit eischt. Voorts deelt mr. Steenberghe mede, dat thans een spe ciaal onderzoek gaande is naar het vraagstuk van de ver houding tusschen groot- en kleinwinketbedrijf doch de min. verklaart den middenstanders bij voorbaat, dat er grootc bezwaren verbonden zijn aan de bestrijding der waren huizen! Bemoeiingen werden de Regeering opgedrongen Dat er een duidelijke lijn ontbreekt in zijn economische politiek, bestrijdt de minister, wél erkent hij, dat deze politiek tweeslach tig is, doch dit is aan de omstandigheden te wijten. Eerst het particuliere leven! bedrijfs- Na de tariefmaatregelen verdedigd te heb ben, welke noodzakelijk zijn voor een krach tige gezonde binnenlandsche markt, zegt de memorie, te betwijfelen of het consumptief vermogen van ons volk bevorderd wordt door de koopkrachtstheorie tot richtsnoer te nemen. Ongetwijfeld zijn openbare werken van veel belang voor de werkgelegenheid en de koopkracht der daarbij betrokken werknemers, doch primair blijft de produc tie in het particuliere bedrijfsleven, welke bevorderlijk is voor de koopkracht, indien voor die productie blijvende afzet kan wor den gevonden, hetgeen door de uitvoering van openbare werken slechts zeer ten deele kan worden bereikt. Indien deze immers te zeer zouden worden opgevoerd, kunnen zij alleen tot tijdelijke vermeerdering der werkgelegenheid voeren. De aandacht blijft gevestigd op verlaging van den kostprijs, omdat dit dc exportpositie over het alge meen versterkt. Wet op de ondernemersovereen komsten. Waar noodig stimuleert de minister de toepassing van dc Wet op de Ondernemers- overeenkomsten, doch de minister wenscht Tuot zoo ver te gaan, het bedrijfsleven van boven af te ordenen. Do overheidssanctie, waartoe deze wet de gelegenheid biedt, houdt tevens de waarbor gen m, dat het algemeen belang in- den uimsten zin van het woord wordt gediend Aa.b de innerlijke versterking van het ven dient de grootste aandacht te worden geschonken. De minister kan niet instemmen met de opvattingen van die leden, welke meenden hun waarschuwende stem te moeten laten hooren tegen over den aandrang tot uitbreiding der overheidsbemoeiing met het be- rijfsleven. Voor hem bestaan onge twijfeld zeer positieve grenzen voor het overheidsingrijpen, zoodat hij al lerminst verwacht, dat de overheid overal de gewenschte oplossing zou krengen, doch hij meent wel, dat in de tegenwoordige abnormale omstan digheden de overheid een belangrij ke positieve taak heeft te vervullen: de uit deze omstandigheden voort vloeiende structureele wijzigingen der samenleving zullen het zelfs wel haast onmogelijk maken, dat de overheid zich binnen afzienbaren tijd kan terugtrekken van tal van bemoeiingen, die haar werden opge drongen. In dit licht gezien mag men bescherming van het bedrijfsleven niet identificeeren met het steunen van zwakkeren, die hun be staan op kosten van de gemeenschap voort- sleepen. Suggestie wordt afgewezen. De minister moge verklaren, dat de regeering haar tot op heden ge volgde politiek inzake de ordening van het bedrijfsleven onverzwakt zal voortzetten. Zij zal derhalve elke suggestie volgens welke zij zelf op de eene of de andere wijze tot een rechtstreeksche ordening van het geheele economische leven zou dienen over te gaan, moeten afwijzen. Veel meer dan door dwang bepaalde or ganisatievorm aan het bedrijfsleven op te leggen zal de minister er naar blijven streven de'volgens een natuurlijke ontwik kelingsproces uit het bedrijfsleven zelf op komende organisaties en de door de be trokken bedrijfsgenootcn zelf tot stand ge brachte ordening te stimuleeren en te sanctionneeren, zoover het algemeen belang dit eischt. Het beginsel van samenwerking tusschen overheid en bedrijfsleven, gegrond op de gedachte, dat beide eèn eigen verantwoor delijkheid hebben, zal worden gehandhaafd. De minister is de meening toegedaan, dat de bovenomschreven opvatting een er orde- ningspolitiek het gevaar van te sterk ge centraliseerde overheidsbemoeiing: welke den vorm van staatssocialisme zou kunnen aannemen, uitsluit. Hij stelt er prijs op te verklaren, dat hij van oordeel is, dat dc aan geen enkele norm onderworpen vrije concurrentie niet tot de voor het algemeen welzijn meest ge wenschte toestanden kan leiden. De middenstand en de warenhui- De minister wenscht nog in het bijzonder in te gaan op hetgeen op het terrein van de middenstandpolitiek door sommige leden is te berde gebracht. F.r zijn groote bezwa ren van allerlei aard, hetgeen overigens bü de uitvoering in het buitenland overdui dclijk gebleken is, verbonden aan de bestrij ding van de warenhuizen, hetzü door ver mindering van het aantal, hetzü door he1 heffen van extra-belastingen. Het vraag stuk van de verhouding grootbedrüf-klein bedrijf in den detailhandel heeft de aan dacht van den minister, een speciaal onder zoek op dit gebied is thans in bewerikng. Steun is noodig! Dat het middenstandscrediet moet worden ondersteund, doch niet dienstbaar gemaakt aan het oprichten van winkel- en ambachts bedrijven, waaraan geen behoefte bestaat, kan de minister onderschrijven. Aanleiding tot verzachting van de voor waarden, waarop door de Borgstellingsfond- sen credict wordt verleend, bestaat voors hands niet, dit zou eerst kunnen geschieden wanneer gebleken was, dat de tegenwoor dige condilies te streng zijn. hetgeen niet het. geval is. Het toezicht op de gestie der Borgstel lingsfondsen voor den middenstand voldoet naar liet oordcel van den minister aan dc daarvoor te stellen eischen. De minister besluit het gedeelte over de micldenstandspolitick met de mededeeling, dat de exameneischen, voor de Vestigings wet Kleinbedrijf gesteld, naar zijn meening niet te hoog zijn. PROF. GOUDRIAAN BEPLEIT EEN VASTRECHTTARIEF VOOR DE NED. SPOORWEGEN. Ned. Spoorwegen moeten de beste der were'd worden Professor Goudriaan, de President- Directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, heeft in een rede voor de Rotterdamsche Kamer van Koop handel, uiterst belangrijke mededec- lingen gedaan. Deze mededeelingen bewijzen zooveel te meer, dat de Spoorwegen doelbewust een nieuwe koers inslaan, en thans een man aan het roer staat, die weet wat hij wil. Een kenschetsende uitlating van Prof. Goudriaan, de man die eens hot Philips-concern zulke be langrijke diensten 'bewees is wel: Laat mij u mogen zeggen, dat wij cr een eer in stellen van de N. S. het beste spoorwegbedrijf van de wereld te maken. Dit teekent! Vastrechttarief. Verrassend is zeker het plan van Prof. Goudriaan, om zoo mogelijk een „vastrecht- tarief" voor elk gezin in te stellen, zooals de moderne tarieftechniek van de electrici- teitsbedrijven die kent. Het komt hierop neer, dat een gezin overeenkomstig zijn verbruikscapaciteit een vastrecht betaalt en alle verdere eenheden kan betrekken tegen een aanzienlijk verlaagden prijs, zeg tegen de helft van den enkelen reis-prijs, dus tegen 1.1 cent per kilometer." Het zou dus neerkomen op een belasting van alle Nederlanders, welke lasten ver dedigd worden door de overwegingen, dat de spoorwegen in stand moeten worden gehou den in het belang van allen. Stationscontröle opgeheven? Ten aanzien van de controle al dus professor Gondriaan willen wij gaan in de richting van het Zwitsersche stelsel en niet alleen de ingangscontrole, maar ook de uit- gangscontröle op de stations geheel opheffen. Dat kan echter pas geschie den als alle rijtuigen zijn voorzien van aansluitende doorgangen. Bij Koninklijk Besluit Is bepaald, dat de zomertijd dit jaar zal begin nen op 15 Mei en zal eindigen op 8 October. Dat de spoorwegverliezen terugloopen, blijkt uit de volgende opgave. Zij belie pen over 1935, 193G en 1937 resp. 28, 30 en 32 millioen. Over 1938 zal bet verlies ver moedelijk ongeveer 22.5 millioen zijn. De veiligheidsklaroen geblazen! Graag zou ik de veiligheidsklaroen der spoorwegen sterker doen blazen, besloot Prof. Goudrian, opdat de 50 gedooden per jaar door onbewaakte overwegen er niet meer behoefden te zijn. In automatische licht beveiligingen, waarvoor de onderdeelen in hoofdzaak in Nederland gemaakt kunnen worden, zag spr. dc oplossing. Een ander gedeelte van zijn rede handelde over 't bus vervoer en het parasitisme der wilde auto bussen. Onder het hoofd ..Wilde bussen moe ten verdwijnen", geven wij elders in dit nummer de bijzonderheden weer. Dit nummer bevat 8 pagina's Met tanks en vliegtuigen bedwong generaal Miaja den opstand. De republikeinsche vloot geïnterneerd. Italiaansche pers eischt uitlevering aan Franco. Franco eischt onvoorwaardelijke overgave Een niet geheel onverwachte poging dor communisten om den nationalen Verdedigingsraad omver te werpen, is mislukt. Er is kort, maar hevig gevochten. De verdedigingsraad heeft de zaak krachtig aangepakt, zelfs tanks gebruikt en door de lucht macht de haarden van verzet laten bestoken. Kolonel Casado, de minis ter van landsverdediging, heeft ver klaard, dat alles weer rustig is. Gewerengeknetter Gisterochtend bij het aanbreken van den dag werd de bevolking van Madrid opge schrikt door het geknetter van geweren, dat afkomstig scheen te zijn uit de voor steden. Drie uur lang werden de knallen soms zeer krachtig gehoord. Weldra werd vernomen, dat zekere com munistische elementen geprobeerd hadden te reagceren tegen het aan het bewind ko men van den verdedigingsraad. Bovendien hebben, over de geheele stad verspreid, ele menten op huizen gevuurd. Het verkeer, dat werd stilgelegd, werd later hersteld. Oproep aan de communisten. Tot tweemaal toe is den communisten verzocht, zich ter beschikking te stellen van den Nationalen Raad. Het gaf niet veel. DE BILT SEINTt I Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige, Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt, kans op lichte regenbuien, guur weer. Alg. vooruitz.: Aanvankelijk guur, later toenemende be wolking en zachter. De communisten verschansten zich in een blok in aanbouw zijnde huizen. Gedurende den nacht en een gedeelte van den dag werden gevechten geleverd. De in het oude Hippodroom verschanste communisten ga ven zich spoedig over. Miaja predikt vrede. Tn een gehouden toespraak heeft Miaja verklaard, dat de eenige regeering van het republikeinsche gebied de nationale verde digingsraad is. De reden voor de vorming van dezen raad was de wil, een einde te maken aan den oorlog, op menschelijke wijze en met ecre. Franco wacht af. Franco slaat de ontwikkeling van den toestand te Madrid van uur tot uur gade. Het legerconunando heeft zijn maatregelen getroffen.Er worden uitgebreide troepen bewegingen waargenomen: Franco wil, als de toestand het noodig maakt, plotseling met zijn legermacht ingrijpen. De linksche vloot geïnterneerd. Zooals werd verwacht heeft de bemanning van de republikeinsche vloot zich in de Fransche oorlogshaven in Noord-Afrika Bizerte laten ontwapenen. Naar schatting bevinden zich 5000 Span jaarden aan boord der schepen. Tot de bur gerpassagiers behooren vele vrouwen, doch weinig kinderen. In het geheel waren 500 tot 600 burgers aan boord. Naar aanleiding van de aankomst der re publikeinsche vloot voor Bizerte, schrijft de „Giornalc d'Italia" dat Italië niet zal dul den, dat de vloot in de nabijheid van Sici lië verblijft, „gegeven de bedoelingen, wel ke zij altijd kenbaar heeft gemaakt en die door Frankrijk gesteund werden." De vloot moet ontwapend en aan Franco teruggeven worden. De Duitsche pers is weer boos. De Duitsche bladen maken onder opschrif ten als „bloedbad te Madrid" „bloedige Bolsjewistische revolte tegen nieuwe regee ring^ te Madrid." „straatgevechten te Ma drid" melding van de jongste gebeurtenis sen in de Spaansche hoofdstad. „De ontwikkeling van den toestand te Ma drid in de laatste 48 uur geeft de interna tionale pers gelegenheid te spreken over a.s. vredesonderhandelingen, aldus Deutsche Allgemeinc Zeitung. Doch deze combinaties weten niet, dat voor de rooden Negrin, Miaja of Casado slechts een mogeliikheid bestaat: „onvoorwaardelijke overgave." Voortzetting der graanpolitiek Geen doelbewuste bevordering van het levenspeil in den land bouw. In een nota over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1939 geeft de mi nister ten aanzien van het doen overnemen der landbouw-crisismaatregelen door de be- drijfsgenooten gaarne de verzekering, dat hij toepassing van het beginsel, dat allen, die aan een bedrijfsregeling rechten of ver plichtingen ontleenen, bij overname van zulk een regeling zullen worden betrokken zal bevorderen. Of zulks steeds zal geschie den in den vorm, welke bij de overneming der consumptiemelkregeling is gebezigd, n.1. door een bedrijfsorgaan te stichten voor de producenten eenerzijds en een voor de fa brikanten en handelaren anderzijds, kan echter niet in uitzicht worden gesteld. Zulks zal mede van de belanghebbende groepen zelf afhangen. Voorts deelt de minister mede, dat zeer binnenkort door voorzitter en ondervoorz van het college van regceringscommissaris- sen met den Nederlandschen Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw een bespreking zal worden gehouden over de overneming in het algemeen. Het ligt zeer zeker in de bedoeling, dat bij de overneming der crisis maatregelen de organisaties de be voegdheid krijgen zelf teelt- en pro ductieregelingen te treffen, ten ein de de productie zooveel mogelijk aan de afzetmogelijkheden aan te passen Graanpolitiek Ook op de vragen omtrent de door hem te voeren graanpolitiek, kan de minister ant woorden, dat hij voornemens is de huidige politiek in 't algemeen te blijven volgen, zoo lang althans de economische omstandighe den niet tot wijziging nopen. De minister geeft gaarne toe, dat de her haalde verhooging van monopolieheffingen op granen, speciaal om den richtprijs van de rogge en gerst te steunen, niet altijd aanstonds tot het gewenschte resultaat: optrekking van de binnenlandsche rogge en gerstprijzen tot aan den richtprijs heeft geleid. Hij ziet daarin echter niet een ge brek van het stelsel der monopolieheffin- ren. Veeleer is naar zijn meening de oor zaak hierin te zoeken, dat de buitenland- sche graanprijzen in zulk een snel tempo daalden, dat deze niet altijd terstond door verhooging van de mononolieheffingen op den voet kon worden gevolgd. Wat betreft de overdracht van de over heidsbemoeiing in den tuinbouw aan de organisaties van belanghebbenden moge de minister mededeelen. dat hij nog niet heeft overwogen of zulks mogelijk en wenschelijk is. Tot zijn leedwezen ziet de minister nog immer geen vrijheid maatregelen te treffen, welke doelbewust on verhooeine van het 'evenspeil der agrarische bevolking en op verbetering van de heiooning voor den landarbeider gericht zijn. Bacon varkens. De voorziening der distributie van blik- vlepsch aan werkloozen is reeds voor een lüHnerV aanzienlijk grooter dan een jaar eewaarborgd. Ook de rpcente verlaging van den prijs, welken de Nederlandsche Vee houderijcentrale .voor ,zouters" betaalt was noodzakelijk, omdat een abnormaal groot aanbod van haconvarkens op den duur de marktverhoudingen nadeelig beinvloedt. Dat het lager aanhouden der varkens door deze verlaging in de band zou worden ge werkt, vermag dn minister niet in te zien. Het aanbod van haconvarkens is ook na de laatste verlaging nog steeds overvloedig. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de reeering sedert half November 1938 boven de voor don baronuitvner bonondigrle hoe veelheid, reeds meer dan 70.000 haconvar kens extra heeft afgenomen. De meening, dat bet uit de markt nemen van rundvee te vro"g is ge staakt, kan door den minister niet worden gedeeld. Koudegrondtnlnders. De steunuitkeering in bet iaar 1035 aan de koudegronrisprodueten bedroeg f 3 200.000 pjus f 800.000 voor bij zon de ren steun op Nonrdhollandcche knude<»rnndsoroduc?on. Tn 1937 bedroeg deze steunuitkeering f 2.700000 De steun - op koudegrondsprndneten, voor zoover deze een normaal karakter beeft, is dus met een half millioen gedaald. Deze da- is meer dan ceromnenseerd door de stijging van de vc?lingonbren",st. Dat deze stiiging van de veilinq-nnhrengst een gevo'g zou zijn van een geringe ren oogst, moet worden tegongesnroken. Hoewel de oocst- resultatcn van dp koudègrondscultuur wis selvalliger zijn dan van de glasculf"ur, blijkt uit de totaal aangevoerde hoeveelhe den aan de veilingen, dat de oogsten in verschillende iaren over het algemeen niet ver uiteenloopen. Bijzondere oogst mislukkingen kunnen niet in een richtprijs worden gecalculeerd Tndien een of ander product in bet jaar 1938 slechte ooestresultaten heeft ongel"- verd, kan een verhooging van den richtprijs tot 100 pet. van den kostnriis treen uitkom sten brencen. Als de nogsf mislukt is, kan een verhooging van den steun on het aan gevoerde product weinig soulaas brengen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1