i DE WERELD Eerste Kamer in sneltreinvaart De Wieringermeer kost 100 millioen Brand in bitterfabriek Nederlandsch schip met bommen bestookt Mr Steenberghe naar Funk Uoel&aC Risico's en offers Protectionisme brengt onzen uitvoer in gevaar Wieringermeer Minister wil zelfstandigheid bespoedigen Boerderijen moeten niet duurder worden! Post vluchten op Indië in_ weinig woorden Drie belangrijke wetsontwerpen in één uur doorgehamerd. In de gisteravond gehouden vergadering van de Eerste Kamer, waren aan de orde: 1. Begrooting van het Werkloosheidssub- sidiefonds voor 1939. 2. Aanvulling en wijziging der wet van 22 April 1937 tot wijziging en aanvulling der Hooger Onderwijswet. 3. Wijziging en aanvulling van de Wegen- wet en de Waterstaatswet 1900. Alle wetsontwerpen zijn zonder hoofdelijke stemming aangenomen, het eerste zelfs zon der debat. Prof. Woltjer (A.R.) was het op verschillende punten met het tweede wets ontwerp niet eens, en werd door minister Slotemaker de Bruine beantwoordt. Bij wetsontwerp no. 3 wees de heer Van Sitters (A.R.) op de zeer langzame vorderin gen, welke door de gemeenten met het klaar maken van de leggers zijn gemaakt. De minister heeft uiteengezet, dat het voorbereidend werk veel meer tijd in beslag nam, dan was gedacht. Overwogen wordt de gemeenten tegemoet te komen in de kos ten. Na een uur werd de vergadering vex-daagd tot heden 1 uur. Uitkomsten van de Meer - vor men geen grondslag voor ver wachtingen omtrent volgende polders. BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS '39. Blijkens de Memorie van Antwoord in zake het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitga ven van het Zuiderzeefonds voor 1939 is het nog niet mogelijk reeds een inzicht te ver krijgen omtrent de feitelijke kosten van de droogmaking van den Noord-Oostelijken pol der. Voorloopig kan slechts worden vastge steld, dat tot nu toe de kosten dooréén ge nomen beneden de raming van 1935 blijven. De totale uitgaven voor de Wieringer- meer kunnen op 100 millioen worden ge steld. Intusschen moet worden bedacht, dat een belangrijk deel van het werk is uitgevoerd in de periode van ernstige werkloosheid van 1930 af, zoodat de werkverruiming tot be perking van den werkloosheidssteun heeft bijgedragen en wel blijkens een daartoe op gezette berekening tot een bedrag van rond 17 millioen. Wordt dit bedrag in mindering ge bracht, dan resteert ten laste van de 20.000 ha. groote Wieringermeer een bedrag van 83 millioen of van f 4150 per bruto ha. Wanneer, gelijk de regeering deed bij de overweging van de uitvoering van den Noordoostelijkcn polder, wordt aangenomen, dat bij een kostprijs van ongeveer f 2500 per bruto h.a. aan de drooglegging geen te groot risico voor den staat is verbonden, zou het tekort op de Wieringermeer, voor zoover dit niet economisch en sociaal direct verant woord zou zijn te achten, op 33 millioen ge steld moeten worden of op f 1650 per bruto ha. en f 1833 per ha. cultuurgrond. Dat de uitkomsten van de Wieringermeer geen grondslag vormen voor verwachtingen omtrent de volgende polders is bereids bij den Noordoostelijken polder naar voren ge komen. Blijkens het in den aanvang genoem de overzicht der kosten is deze polder be groot op f 2600 per bruto ha., welk cijfer ver geleken moet worden met het genoemde bedrag van f 4150, voor de Wieringermeer. Spuitgasten te Groningen moe ten rookmaskers opzetten. Vannacht omstreeks drie uur bemerkte een bewoner van de I-Ioekstraat te Gronin gen, dat er brand woedde in het perceel Vis schersstraat 17, waarin de likeur- en bitter fabriek, annex wijnhandel van den heer H. Groenier is gevestigd. Hij alarmeerde de brandweer, die terstond uitrukte en met drie stralen het vuur, dat op de bovenver dieping woedde, waar eenige voorraden la gen en ook het kantoor gevestigd is, aan tastte. Daar er juist geperst was, waren deze voorraden aanzienlijk. De brandweer kon niet voorkomen dat dit gedeelte een prooi der vlammen werd, zoodat de schade, mede veroorzaakt door het water zeer aanzienlijk is. Door de groote rookontwikkeling moesten de spuitgasten van rookmaskers gebruik maken. Door krachtig optreden kon de brandweer, voor komen, dat de belendende perceelen door het vuur werden aangetast. Het pand was tegen brandschade verzekerd doch de aanwezige voorraden slechts ten deele. Kinderlijkje in beslag genomen Vermoedelijk misdrijf in het spel. Maandagavond omstreeks vijf uur hebben twee gemeenteveldwachters van Losser het lijkje van een vermoedelijk Zaterdag gebo ren kind van het echtpaar J. G. A. en A. E., wonende onder de Glane onder verdachte omstandigheden in beslag genomen. Men vermoedt, dat hier misdrijf in het spel is. Het lijkje is van de woning naar het R.K. Ziekenhuis te Losser overgebracht. Woensdag zal Dr. Hulst uit Leiden ivomen voor het verrichten van sectie, Aangevallen door Spaansche vliegtuigen Geen persoonlijke ongelukken. Bij de Kon. Nederl. Stoomboot Mij. is gisteravond omstreeks kwart voor tien, via Scheveningen-haven, een te legram van den kapitein van de „Au rora" ontvangen, waarin deze meldt, dati zijn schip werd „aangevallen door zes vliegtuigen rood". De positie, waar deze aanval ge schiedde, werd niet genoemd. Boven- en onderbrug werden door bomsplinters beschadigd. Niemand werd gewond. Het schip zet zijn reis naar Genua voort. De Aurora is een schip van 1697 ton, dat toebehoort aan de K.N.S.M. Het schip is op weg naar Genua en is Maandag Gibraltar gepasseerd. Het zou geen Spaansche haven aandoen. Een oorlogsschip van Franco bij de Aurora. Nader wordt nog van het Britsche minis terie van marine vernomen, dat het Ne- derlandsche s.s. Aurora SOS-seinen heeft uitgezonden, waarin gemeld werd, dat het schip werd aangevallen. De Britsche torpe- dobootjager „ïvanhoe" die op weg was van Palma de Majorca naar Gibraltar, heeft toen opdracht gekregen een onderzoek in te stel len, doch voor deze bodem ter plaatse aan kwam, bevond hij, dat de „Jupiter" een mijnenlcggcr van de vloot van Franco, de Aurora had gepraaid. Later werd vernomen, dat men het Ne derlandsche schip had toegestaan zijn reis naar Genua te vervolgen. REGEERING EN PLAN-WESTHOFF. Waarschijnlijk ook een onderhoud met von Ribbentrop. De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, is gisteravond om eenige minuten voor zeven uur van het station Staatsspoor te Den Haag met den nachttrein naar Duitschland vertrokken om een bezoek te brengen aan de Leipziger Mese en. aan Berlijn. Met den minister maken de reis mede dr. II. M. I-Iirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid van het departement van Economische Zaken, en dr. F. L. Rut- gers, lid en plaatsvervangend voorzitter van de commissie van contact voor economische aangelegenheden aan het departement van Koloniën. De secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, deed den minister uitgeleide. Zooals gemeld zal minister Steenberghe tijdens zijn bezoek aan Berlijn een bezoek brengen aan zijn Duitschcn ambtgenoot, minister dr. Funk. Vermoedelijk zal de minister ook den Duitschcn minister van Landbouw, Darré, bezoeken, naar hij ons mededeelde. Ook is het niet uitgesloten, dat hij een onderhoud zal hebben met den heer von Ribbentrop, maar zekerheid hieromtrent had de minister nog niet, aangezien onze gezant te Berlijn, jhr. mr. H. M. van Haers- ma de With, nog bezig is het bezoek aan Berlijn te regelen. ANTWERPEN—ROTTERDAM. Het Rotterdamsche elftal, dat op IS Maart te Antwerpen een wedstrijd tegen Antwer pen zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Dainme (Xerxes). Achter: Van der Horde (CVV) en van der Heyde (Feijenoord); Midden: Haan (Xerxes), J. Paulus (SVV), en Van Heel (Feijenoord); Voor: van Diggelen (S.V.V.,) van Spaen- donck (Neptunus), Jansse (I-Iermes DVS), de Boer (Sparta) en Linssen (Feijenoord). Van Heel is aanvoerder. Minister acht beide verantwoord, als 't er om gaat de werkloos heid te bestrijdenl Aangaande de uitvoering van het rapport- Westhoff zegt de minister in de zoo juist verschenen Antwoordmemorie aan de Eerste Kamer betreffende Economische Zaken, dat uitbreiding van den cultuurtechnischen ar beid uit den aard der zaak op de eerste plaats de werkgelegenheid ten plattelande vermeerdert, al zullen ook niet-plaltelaiul- sche werkloozcn bij den arbeid plaatsing kunnen vinden. De grootere bedrijvigheid op het platteland zal voorts, naar mag wor den verwacht, op de werkgelegenheid in de steden een gunstigen terugslag hebben. Zoo- als de regeering bij de behandeling der rijks- begrooting in de Tweede Kamer heeft mede gedeeld, wordt nagegaan, wat nog meer in het bijzonder tot bestrijding der werkloosheid in de groote steden gedaan kan worden. Den leden, die aan de verbetering der reeds aanwezige cultuurgronden door ontginning van woeste gronden niét het oog op de daaraan verbon den groote kosten, bezwaren zagen, zou de minister willen antwoorden, dat vast staat, dat de met de uitvoering der werken beoogde vermindering der werkloos heid voor ons geheele maatschappe lijk leven van zoodanig overwegende beteckenis is, dat liet nemen van risico's en het brengen van bijzonde re offers verantwoord moet worden geacht. Daar de minister zich de moeilijkheden, welke uitbreiding der productie in den land bouw tengevolge van de uitvoering van het rapport-Westhoff zal medebrengen, zeer wel bewust is. zal mede aan bebossching op daarvoor geschikte terreinen ernstige aan dacht worden besteed. De minister kan nog mededcelen, dat zijn departement in samenwerking met het de partement van zijn ambtgenoot van Sociale Zaken doende is de verschillende mogelijk heden, welke er zijn om de uitvoering van de voorstellen van Westhoff in voor den landbouw zoo gunstige mogelijke banen te leiden, onder oogen te zien. Wij zullen weinig profijt hebben van het Brilsch-Amerikaanscke handelsverdrag. Omtrent de beteekenis van het Britscli- Amerikaansche handelsverdrag van 17 No vember 1938 zegt de minister, in een nota over Economische Zaken aan de Eerste Kamer, dat hij met voldoening kennis had genomen van de in dit verdrag opgeno men tariefsverlagingen, die niet alleen een ruim. gebied bestrijken, doch waarbij ook het systeem van de imperiale voorkeurs rechten ten deele werd doorbroken. De minister ziet in dit,verdrag, wel een streven naar vermindering der handelsbe lemmeringen, overeenkomstig de bedoeling van Cordell Huil, doch stelt dit streven niet gelijk met bevordering van den vrijhandel. Het behoeft geen betoog, dat de werkelij ke beteekenis van de tariefsconcessies voor den 'Nederlandschen export in de eerste plaats wordt bepaald door de producten, ten aanzien waarvan deze concessies zijn verleend, bij welke producten uiteraard de verdragspartijen zelf het voornaamste be lang hebben. Alhoewel ook de minister van meening is, dat een definitief oordeel omtrent den juis- ten omvang van het voordeel van de con cessies eerst later aan de hand van de practijk geveld kan worden, heeft hij op grond van een nauwkeurige studie wel den indruk verkregen, dat slechts een zeer klein percentage van den Nederlandschen uitvoer direct van de tariefsconcessies profijt zal trekken. Een vleug van hoop... Tusschen de regeeringen van de staten, welke de verklaring van Oslo van 2S Mei 1938 onderteekenden, vindt geen overleg plaats omtrent een eventueele hervatting van de collectieve besprekingen met het oog op een zekere vermindering van de handelsbetrekkingen. Do regeering vindt geen aanleiding hiertoe het initiatief te ne men, aangezien haars inziens de economi sche omstandigheden daarvoor geenszins gunstig zijn te achten. Kort na de totstand koming van het Britsch-Amerikaansche han delsverdrag, waardoor een vleug van hoop op herstel van betere economische verhou dingen was gewekt, doen zich allerwege' teekenen voor, die wijzen op toeneming van protectionistische en andere tendenzen, die den Nederlandschen uitvoer in gevaar bren gen en het noodzakelijk maken, zoowel een krachtige actieve handelspolitiek met be trekking tot den uitvoer te blijven voeren, alsook de positie van den landbouw en de nijverheid op de binnenlandsche markt te versterken. Reeds thans worden voorberei dingen getroffen. Blijkens de memorie van antwoord inza ke het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van de rijksafdeeling van het openbaar lichaam „de Wieringermeer" voor het dienstjaar 1939, wil de minister de instel ling van een zelfstandige gemeente be spoedigen. De leden der bestuurscommissie werden benoemd, wordt gezegd, nadat Gedeputeer de Staten, die in dit verband vooral als kenners van de streek moeten worden ge zien, daarover hadden geadviseerd. Bij de samenstelling dier commis sie, die volgens het voorloopig ver slag bij de bevolking weinig bevre diging zou hebben gewekt, is een zoo ruime plaats aan bestuurders uit de bevolking gegeven, als met het oog op de bijzondere taak van dat college mogelijk was. Medewerking van de bevolking aan de keuze van een deel der le den kende de wet niet, omdat op dat tijdstip zeker niet kon worden aangenomen, dat in de Wieringer meer reeds een stabiele bevolkings- gemeenschap was gegroeid. Ook de minister is van meening, dat met de instelling van een zelf standige gemeente niet langer moet worden gewacht dan noodig is. Opgemerkt zij dat uiterlijk op den datum waarop het gemeentelijk beheer aan het openbaar lichaam „de Wieringermeer" zal worden onttrokken, het eigenaarsbeheer van de staatseigendommen, dat thans aan dat lichaam is opgedragen, terugkeert naar den minister van financiën. Blijkens het voorgaande moeten een aan tal regelingen worden voorbereid alvorens tot de instelling van een gemeente kan worden overgegaan. Teneinde de tijdige in steling daarvan te bevorderen, zal de mi nister reeds thans met zijn ambtgenooten van financiën en van binnenlandsche zaken in overleg treden omtrent de voorbereiding van die regelingen. De minister is er zich evenwel van bewust, dat de inpoldering behalve een landbouw- economisch belang ook zooveel mogelijk een sociaal belang heeft te dienen. Dit be lang wordt bij de uitgifte van de gronden ook geenszins uit het oog verloren, hetgeen moge blijken uit het voornemen om in 1939 en 1940, naast het reeds belangrijke aantal uitgegeven kleinere bedrijven, nog 100 be drijfjes ter grootte van 8 tot. 14 1-Ia. te verpachten. Het Joodsche werkkamp. Gedurende het tijdvak, dat het Joodsche werkkamp Nieuwesluis was opengesteld (voorjaar 1934 tot en met 31 December 1938) werden voor opleiding tot beroep of am bacht 494 Joodsche uitgewekenen opgeno men, waarvan er 269 na korter of langer verblijf in het kamp vertrokken. Van dit aantal keerden 24 leerlingen naar Duitsch land terug, terwijl de overige 245, na vol tooiing hunner opleiding naar verschillen de landen vertrokken. Crisismaatregelen en bodemprij zen. De genomen crisismaatregelen, in het bijzonder de prijsregelende arbeid op het gebied der landbouwproducten hebben een catastrophale daling der bodemprijzen ge weerd, in verband waarmede in het alge meen de hypothecaire belasting in betere verhouding is komen te staan tot de koop- waarde der gronden, aldus de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer inzake de begrooting van So ciale Zaken. Een verdere stijging van de prijzen van boerderijen en landerijen, zulks uitsluitend ten behoeve van een aantal onder extreme lasten gebukt gaande bedrijven, komt den minister zoowel in het algemeen belang als in het belang vand en tuinbouw niet ge- wenscht voor. Tankboot van de „Shell" te water gelaten De Clavella meet 12100 ton. Gisteren werd van een der hellingen van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij met goed gevolg te water gelaten een voor de Koninklijke Shell in aanbouw zijnd mo tortankschip „Clavella". De afmetingen zijn: lengte tusschen de loodlijnen 460'0", breedte over de buitenkant panten 59' 0", holte 34' 0". Het draagvermo gen bedraagt ongeveer 12100 ton. De voortstuwing geschiedt door middel van een 8-cylinder 4-tact Werkspoor Diesel motor met oplading, waardoor een vermo gen van 3500 p.k. zal worden ontwikkeld. De doopceremonieën en het wegnemen van de laatste beletselen van de tewaterla ting geschiedden door mevr. C. Mak van WaayZuiver. Amerika's vloot moet de Japansche overheerschen Verklaring van den chef van den marinestaf. Admiraal Leahy, de chef van den Ame- rikaanschen marinestaf, heeft aan de jour nalisten verklaard, dat, als eeii buitenland- sche mögondheid haar vlootsterkte belang rijk zou vergrooten, de Vereenigde Staten hetzelfde zouden moeten doen. Hij legde deze verklaring af naar aanleiding van berichten uit Tokio, volgens welke Japan voornemens zou zijn, binnen de komende zes jaren zijn vloot op gelijke sterkte te brengen als die van de eVreenigde Staten en Engeland. Leahy zeide, dat de vroegere verhouding der vlootsterkte van de drie mogendheden van 553 „zeer bevredi gend" was. PUBLICATIE UITPOOTVERGUNNING FABRIEKS AARDAPPELEN. De Nederlandsche Aardappelmeelcentrale maakt bekend, dat zij namens de provin ciale landbouw-crisisorganisaties een aan vang heeft gemaakt met het verzenden van de uitpootkaarten voor fabrieksaardappelen. Er zal naar worden gestreefd alle uitpoot kaarten, alsmede de afwijzende beslissingen op verzoeken om een uitpootvergunning, vóór 12 Maart a.s. te verzenden. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de bezwaar- en beroepschriften- regeling, welke o.m. inhoudt dat zij, op wier verzoek om een uitpootvergunning afwij zend is beslist en degenen, die zich niet kunnen vercenigen met de hun toegewe zen oppervlakte, het recht hebben een be zwaarschrift in te dienen bij het Bestuur der Nederlandsche Aardappelmeelcentrale te Veendam. Dit bezwaarschrift moet binnen veertien dagen nadat de uitpootvergunning of het bericht van afwijzing aan den georganiseer de is verzonden, zijn ingediend. Vóór of op den dag van indiening van het bezwaar schrift moet f 5.— worden gestort op postre kening no. 241487 van de genoemde cen trale, tenzij bij het bezwaarschrift wordt overgelegd 'n bewijs van onvermogen, afge geven door den burgemeester van de woon plaats van den georganiseerde. In het bezwaarschrift moet nauwkeurig worden omschreven waartegen het bezwaar is gericht en op welke gronden men meent dat een andere beslissing had moeten wor den genomen. Het bestuur van de Nederlandsche Aard appelmeelcentrale zal binnen veertien da gen na de indiening van het bezwaarschrift den georganiseerde gelegenheid geven dit mondeling toe te lichten, waarna binnen veertien dagen 'n beslissing zal worden ge nomen. Indien een georganiseerde zich met de genomei» beslissing niet kan vereenigen, kan hij bij den Minister van Economische Zaken in beroep komen. Dit beroep moet, onder overleging van de beslissing van het bestuur der Nederlandsche Aardappelmeel centrale worden ingesteld binnen veertien dagen na den dag, vermeld op de kennisge ving van de beslissing inzake het bij het be stuur van de Centrale ingediende bezwaar schrift. Indien een bezwaar- of beroepschrift ge grond wordt bevonden, ontvangt men het gestorte bedrag van f5 terug. Gedurende den tijd welke verloopt tus schen de indiening van het bezwaarschrift en de beslissing van het bestuur der Cen trale of van den Minister is de oorspron kelijke toewijzing voor den georganiseerde bindend. 's Gravenhage, 7 Maart 1939. (Adv..) Vertrek van Aankomst te Srl^7Mrt- 7 Mn. (heenreis) l'Basra 7 Mrt' l,odhp' 7 Mrt- aeratreis) kdhp- 7 Mrt' !Ba*d' 7 Mrt- (heenreis) (Rang. 7 Mrt. |singap. 7 tot. Sis). kdam7Mrt- lNapeis 7 Mrt- Wielewaal (terugreis) Band. 7 Mrt. Medan 7 Mrt. Geen vreemdelingenlegioen in Engeland, Minister Hore Belisha heeft verklaard, dat er geen Britsch Vreemdelingenlegioen zal worden opgericht. Er zullen vluchte lingen zijn, die zich echter bij de gewone eenheid van het Britsche leger zullen, kunnen aansluiten. Valsche munters in de Ver. Staten. Tg New York is een valsche muntersbende ingerekend, welke de grootste in de Ver. Staten zou zijn. De bende had valsche biljetten tot een bedrag van een millioen dollar vervaardigd. Groote boekerij in Jeruzalem. Te Jeruza» lem is een groote boekerij geopend', onder den naam van „Sifrijath Jesjoeroen", waarin opgenomen zijn eenige duizenden banden oude Hebreeuwsche literatuur, stammend uit de nalatenschap van opper rabbijn Ritter te Rotterdam. Britsche geheime documenten gestolen. - Gisteravond zijn belangrijke militaire do cumenten uit een auto, die geparkeerd stond in Cavendish Square te Londen, ter wijl de eigenaar, wiens identiteit niet be kend gemaakt is, even weg was. Russisch goud in Engeland. Goudstaven, waarvan de waarde ruim een millioen pond sterling zou bedragen, zijn te_ Til bury ontscheept uit het Sowjet-Russische s.s. Mironych. De goudvoorraad werd on middellijk onder gewapende bewaking naar Londen vervoerd. Loonsverhooging in Italië. In verband met de steeds stijgende kosten van het le vensonderhoud, zijn de afgevaardigden van negen Italiaansche vakvereenigingen overeengekomen met ingang van 1 Maart de loonen met vijf tot tien procent te ver- hoogen. Handelsverdrag Frankrijk—Tsjechoslowakijé De handelsbesprekingen, welke sedert en- kele weken te Parijs zijn gevoerd tusschen Frankrijk en Tsjeeho-Slowakije, hebben geleid tot een overeenkomst, weike gister- j ochtend is geparafeerd. Boekarest rouwt. Zware, rouw is er iii j Boekarest, de hoofdstad van Roemenië, nu de opperpatriarch Miron Christea is over leden. De nationale vlaggen zijn met j crêpe omfloerst. Amerika moet de Europeesche democratieën helpenl De vroegere minister van bui- tenlandsche zaken Henry Stimson, heeft in een ingezonden stuk in de New York Times de stelling verdedigd, dat de Ver eenigde Staten in geval van een aanval van de fascistische mogendheden op En geland en Frankrijk, gewapender hand moeten steunen. Bom geworpen op Joodsoh kerkhof. Gi&< teren is naar de aula van het Joodsche j kerkhof in Pilsen een bom geworpen, die te vroeg tot ontploffing kwam, met het j gevolg, dat beide daders, leden van de j Jong-Tsjechische Vlajka-organisatie ven scheurd werden. De politie heeft terstond talrijke huiszoekingen bij leden van de Vlajka-organisatie verricht. Een persoon werd gearresteerd. Rusland .koopt tweedehandsch oorlogssch* pen. Hoewel talrijke moeilijkheden zijn te overwinnen, gelooft men dat het de Russische vlootmissie zal gelukken, in Amerika een aantal „hoogst bruikbare", zij het dan ook niet volkomen moderne schepen te koonen. De beste schepen, met vele geheime uitrustingen houdt Amerika zelf. Cuba wenscht geen Spaansche vluchtelitt' gen. Naar vernomen wordt, zal de re geering van Cuba weigeren Spaansche vluchtelingen op te nemen, hetgeen haar door de Fransche regeering is gevraagd. Als reden voor deze weigering wordt op gegeven, dat de werkloosheid zou toene^ men door het opnemen van vluchtelingen. Amerikaansche vlootmanoeuvres. Ti Washington werd medegedeeld, dat het f leger en de vloot mid'dcn April gecom- I bineerde manoeuvres zullen houden, waar j van het doel zal zijn, een Europeesche „invasie" op de kust van Nieuw-Enge land af te slaan. Franco nog geen genade ïn Roosevell oopen. Roosevelt heeft aan de per verklaard, dat nog geen enkele stap is dernomen tot erkenning van de regee ring-Franco. Het kahinet te Washington erkende, naar hii zeide, nog steeds de Spaansche republiek. Referendum vóór een oorlogsverklaring. -* Roosevelt heeft in een persconferentie uit eengezet, dat de defensie van de Ver-' eenigde Staten gemakkelijk nadeel zoif kunnen ondervinden van een wet, welke het moodig zou maken, dat aan een oor logsverklaring een referendum voorafgaat. Er waren, aldus Roosevelt, twee over wegingen, die in dit onzicht van bet "roofste belang waren. De eene was het fiidselement, dat hij het ontketenen van een militaire actie een groote rol speelt en de andere was de definitie van wat oorlog is. ^een qifaassen meer? De lord-grootzegeR '■•ewaarder Anderson heeft gisteravond te Londen gesproken over de voorbereidin- °-<m tegen gasbomannvallen on Engeland. Hij zeide o.a., dat de afweer zoodanig ontwikkeld is, dat het tamelijk onwaar schijnlijk is geworden, dat ooit gas go-, bruikt zal worden.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2