Zwaag had grond gekocht, SCHUDT UW LEVER WAKKER IIIUITENL ANDSCH I 1» 1 VERZICHT Woensdag 8 Maart 1939 RAAD WIERINGERWAARD werd in den scheer winkel verteld Maar de Raad u>ös er ook nog!. Ingezonden Tweede blad Voorstel van B. en W. om 240 M2. bouwterrein (12 M. front en 12 M- diep) te verkoopen, met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Maandagavond vergaderde de Raad vol tallig onder leiding van burgemeester Kaan- secretaris de heer W. J. Los. De 'plaats van den heer K. Rol, die we- «ens vertrek naar Schagen zijn mandaat heeft moeten neerleggen, was ingenomen door den heer P. Nieuweboer, die als op volger van den heer Rol voorloopig als gast welkom werd geheeten. De notulen werden onveranderd onder lÖankzegging vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen slakken. Naar aanleidng der notulen deelde voor zitter mede, dat nog geen antwoord is ont vangen, wat betreft een te plaatsen lan- Jaarn aan d.e pijpen. In verband met het verlof van den heer Sieswerda is in overleg met den Inspecteur de heer Chr. v. d. Kolk Jr. als tijdelijk on derwijzer benoemd. Van den heer Sieswerda is een schrijven •Ontvangen, dat hij zeer waarschijnlijk zijn ambt op 1 Mei zal hervatten. Ingekomen is een schrijven van den heer K. Rol, gedateerd 20 Februari, dat hij op 24 Februari de gemeente gaat verlaten. Hij ivenschte de gemeente alle goeds toe en dankte voor de prettige samenwerking. Voorzitter wenschte hem wederkeerig al le goeds toe. De heer Rol heeft 't mij als Voorzitter steeds gemakkelijk gemaakt, zei- 'de spr., waarvoor ik hem gaarne dank zeg. In verband met deze vacature is door mij de heer Nieuweboer als plaatsvervanger aan gewezen. De vegadering werd even geschorst om 0e heeren van der Kolk 'en Goosens gele genheid te geven de geloofsbrieven na te zien. Bij monde van dén heer v. d. Kolk werd medegedeeld, dat de stukken in orde waren bevonden, zoodat tot toelating werd geadviseerd. Nadat de vereischte eeden wa ren afgelegd, feliciteerde voorzitter het nieuwe raadslid. Het is niet de eerste maal dat u hier zit, zeide spr. Bij uw uittreden de vorige maal zijn u woorden van dank toegesproken. U heeft uw taak serieus op gevat. Ik wtl hopen, dat u gedurende deze zittingsperiode op dezelfde wijze met ons zal samenwerken. De begrooting 1939 is nog niet volledig goedgekeurd. Enkele opmerkingen van administratieven aard zijn gemaakt. Daaraan is voldaan en 0e begrooting is opnieuw verzonden. Omtrent den schoolartsen dienst zeide voor zitter, dat dit Instituut allen voldoet. De Schoolarts was uiterst tevreden over de zindelijkheid en de voeding en was ver rukt over de goede gelegenheid om de kinderen te onderzoeken. Verder deelde voorzitter nog mede, dat de fccte voor het parkeerterrein is gepasseerd, zoodat dit nu eigendom van de gemeente is. Nogmaals was ingekomen-een besluit van Ged. Staten, waarbij de overeenkomst in zake het zwembad werd goedgekeurd. Het zwembad. Geen Wierin- gerwaarders aan het werk. In verband met het zwembad deelde Voorzitter nog mede, dat de belangstelling alhier zoo is geweest, dat de exploitatie Verzekerd is. Het Witte Kruis heeft de ver- Schillende overheidsgoedkeuringen ontvan gen. De heer W. Uiterdijk is aannemer ge worden. De heer Goosens vond het jammer, dat Sr geen gelegenheid werd gegeven om ar beiders uit deze gemeente aan het werk te laten deelnemen. Voorzitter zeide dat de kans inder daad gering is, dat Wieringerwaar- ders er aan het werk zullen ko men. De aannemer is niet vrij om imenschen te nemen, doch moet die genen nemen, die hem gestuurd worden. Van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs is een zeer fcunstig rap port ingekomen. Het aantal leerlingen is rium voldoende; het percentage geoorloof de verzuimen was 4 4/10 pet., ongeoorloofde Verzuimen nihil. Uit de school geklapt? Het volgende agendapunt is een voorstel B. en W. tot verkoop van 240 M2. jouwterein uit den N.W. hoek van het par keerterrein. Voorzitter lichtte uitvoerig toe, dat het Bestuur behoudens goedkeuring van jen Raad aan den heer F. Zwaag 210 M2. oouwterrein (12 Meter front en 20 M. diep- xaln u vei'k0°pen. B. en W. achten het nscnelijk om één terrein te verkoopen. t e lleer P- Visser zou er niets tegen heb- j \0ln twce terreinen te verkoopen. We te n 1 ackter voldoende ruimte over om knphi eren* Wanneer er één terrein ver- h'cvn j0u wor^en» zon de heer Visser ook OiX ^en, anderen hoek verkoopen. geest n ^eer Blaauboer liet zich in dezen linnen1 d°ch men moest ook rekening nart hu i!Us spr., dat er voldoende over won no« Reheele breedte is 26 meter en knrht w"/ nu 12 meter front wordt ver- woiniL er voor een tweede terrein te weinig over. reiiT01^61" bleeï vasthouden aan één ter- ni?ao^eer dan der Kolk dacht dat r< s *n bannen en kruiken geheele buurt wist reeds te vertellen, dat Zwaag terrein had gekocht. De heer Blaauboer zeide gehoord te hebben, dat het in den scheer winkel ook was verteld. Het gaf den schijn alsof er uit de school was geklapt. Na breedvoerige discussie werd het voor stel van B. en W. (12 M. breed en 20 M. diep) met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Van der Kolk, Visser, Blaauboer en Wethouder Sijbrands. Voorzitter zal zich nu in verbinding stellen met den heer Zwaag of deze met elf meter breedte genoegen wil nemen. Een parkeerverordening werd na voop lezing vastgesteld. Nieuwe arrestantenlokalen. Er volgde een voorstel tot het bouwen van 2 nieuwe arrestantenlokalen. Voorzitter lichtte toe dat er in 1927 reeds voorschriften zijn gemaakt door den minis ter hoe deze lokalen moeten zijn. Onze lo geergelegenheden voldoen in geen enkel op zicht aan die bepalingen. Het is geen menschwaardig verblijf. Er is in dit ge bouw wel gelegenheid, doch dan moet er met den Polder overleg worden gepleegd. We hebben tot 1940 nog tijd, doch voorloo pig gaat het om het principe, zoodat sanc tie wordt gevraagd van den Raad. Allen voor. Verpachting tuingrond. Aan den heer Jan Bakker Cz. wordt onge veer 400 M2 tuingrond bij het parkeerter rein verpacht voorloopig voor één jaar voor f 5. onder voorwaarden, dat hij de her men netjes zal onderhouden. Verlenging akkerbouwvoorschot. Verder werd goedgevonden een voorstel van B. en W. tot verlenging akkerbouwvoor schot. Het bedrag is nu van f 3100 terug ge- loopen tot f 1770. Benoemingen. Volgde de benoeming van twee vertegen woordigers van het gemeentebestuur in het bestuur van de bad- en zwemvereeniging. Wethouder Koster zeide dat de Burge meester do eerst aangewezen persoon is. Wethouder Sijbrands is bestuurslid van het Witte Kruis, hij zelf wil liever niet, Het Dag. Bestuur zou dus naast den Bur gemeester den heer van der Kolk willen aanwijzen. De heer v. d. Kolk meende dat het beter was om te stemmen. Voorzitter meende dat het in dit geval niet noodig was, waarna de heer van dei- Kolk zich gewonnen gaf. Hierna volgde een benoeming van een vierden ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Vooraf lichtte voorzitter toe waar om de benoeming van een vierden .ambte naar wenschelijk werd geacht. De aanbeve ling luidde: 1. S. W. Schellinger; 2. H. Sijbrands. Eerstgenoemde werd gekozen. Als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim vacature K. Bol werd de hr. J. Reitsma (nr. 1 van de voordracht) met algemeene stemmen gekozen. Als nr. 2 stond de heer P. Zeeman op de voordracht vermeld. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Onderpand kasgeld. Tenslotte kwam aan de orde een voorstel tot wijziging van het besluit inzake onder pand kasgeld. Voorzitter lichtte toe dat volgens voor schrift van Ged. Staten is vastgesteld dat een instelling waarbij kasgeld is geplaatst van de gemeente, onderpand moet geven. In dit geval is het de Boerenleenbank die als onderpand twee hypothécaire vorderingen had gegeven. Een dezer vorderingen is ver vallen. De overblijvende bedraagt f 26000 Het Dag. Bestuur is van oordeel, dat met deze vordering als onderpand volstaan kan worden. Het maximum bedrag kasgeld zal f 15000 niet overschrijden. Goedgevonden werd hierop de goedkeu ring van Ged. Staten te vragen. Behaiding parkeerterrein. Ten slotte werd door voorzitter nog ter sprake gebracht de beharding van het par keerterrein. Het was oorspronkelijk de be doeling om te bestraten, doch bij nader in zien werd de beharding zooals de Polder deze maakt n.1. met fijn keislag en een gro- ven ondergrond beter, gevonden. De vergadering was 't met deze zienswijze eens. Minder mooie ervaringen Verder had voorzitter mede in verband met de sterke verlaging van den wa terstand minder mooie ervaringen opge daan betreffende W.C.'s boven water. Het is wel wenschelijk dat krapper wordt op getreden. Een onderzoek zal worden inge steld en degenen, bij wie een en ander niet in orde wordt bevonden, zullen voor verbe tering moeten zorgen. Rondvraag. Weth. Sijbrands zou de voetbalvereeni- ging er op willen wijzen dat bij voetbal wedstrijden de schragen met balken worden geplaatst vóór de fietsen. Deze worden veel al tegen de haag neergezet. Zal gebeuren. De heer Blaauboer wees op het vasthou den en is van meening dat de politie er nooit naar kijkt. Somtijds zijn er vier hon den bij hem op het erf. Voorzitter zal de politie er op wijzen. Do lieer Goosens zou in verband met de a.s. verkiezingen gaarne zien dat er plaats werd aangewezen voor aanbevelingen. Ook hiervoor zal gezorgd worden. De heer Nieuweboer zeide dat hem geble ken was dat er nog 31 werkloozen waren. Spr. vroeg of er niet wat meer werkgelegen heid was. Voorzitter zeide dat er a.s. Maandag nog wel een paar kleine karweitjes waren. Hierna sluiting. DEN HELDER DR. GöBBELS OPENT DE LEIPZIGER MESSE. REPUBLIKEINSCH SPANJE STORT INEEN. VERSNIPPERING IN TSJECHO-SLOWAKIJE. In Duitschland is de befaamde Leipziger Messe geopend en het is wellicht kenmer kend voor den toestand bij onze buren, dat als allereerste daar aan het woord is ge weest dr. Goebbels, de minister van propa ganda. Vroeger placht dit nog al eens te geschieden door den minister van handel of door dr. Schacht, hetgeen eigenlijk,ook meer voor de liand lig gend is. Waar echter de Duitsche economische toe stand langzamerhand een geheel kunstma tige, van hoogerhand voorgeschrevene is ge worden, waar in uitgebreide kringen de po pulariteit der getroffen maatregelen afneemt is het wellicht als een soort symboliek te beschouwen, dat de Leipziger Messe, het Duitsche handelsinstituut bij uitnemend heid, wordt geopend door een politicus, wiens opgave is de openbare mecning te be- invloeden ten gunste van het huidige be wind. Het is opvallend. Of het echter een gunstig teeken mag worden genoemd, dat zouden we niet durven zeggen. Trouwens, hij stak de verbondenheid van economie en macht niet onder stoelen of banken. Beide moeten elkaar aanvullen, zoo sprak dr. Goebbels, wil een land niet met zijn vrijheid en met de ontwikkeling van zijn economisch leven ook zijn macht ver liezen. Bij de Duitsche zienswijze, dat alles in het rijk ondergeschikt behoort te wor den gemaakt aan de belangen van den staat, zal het resultaat maar al te gemakke lijk zijn, dat de economie wordt geleid door de macht, dat de eerste dus ondergeschikt wordt aan de laatste. Waarmee een weg is bereikt, die door velen als zeer gevaar lijk wordt beschouwd. Echter, is het aan de Duitschors zelf om te beoordeelen, hoe ze in dit opzicht zalig willen worden. In het kort is de rede van Goeb bels een variatie op het „Exporteer of sterf!" van den Fiihrer en wan neer we vernemen, dat de minister van propaganda meedeelt, dat Enge land de Duitsche pogingen om de moeilijkheden te boven te komen behoorde te steunen, dan moeten we daarbij toch even bedenken, dat de Duitsche export zich voor een groot deel toelegt op den uitvoer van wapenen en munitie. Niet in de laatste plaats hiervoor hebben Duitsche ministers de Balkan- en Centraal- Europeesche staten bezocht. Zulk een ex port nu is daarom zoo gevaarlijk, omdat die landen daarmee in oorlogstijd op het leverende land aangewezen blijven en er af hankelijk van zijn. Dat althans deze export niet wordt aangemoedigd door landen, die tot op zekere hoogte politieke tegenstanders zijn, is duidelijk en het lastige bij de Duit sche redevoeringen is, dat meestal de na druk wordt gelegd op het onschuldige ter wijl het gevaarlijke er stilzwijgend wordt bijgeteld. Geheel logisch zijn ze ook nooit. Nadat dr. Goebbels vrijwel doorloopend had ge sproken over de moeilijkheden, waarvan de Duitsche samenleving ten prooi is, verklaar de hij, dat bepaalde stemmen in het buiten land de wereld wilden doen gelooven, dat Duitschland op het oogenblik ten prooi was aan een zijner zwaarste economische crises, dat daarvan echter in werkelijkheid totaal geen sprake was. Wij zeggen onder zulke omstandigheden, dat onze klomp breekt en hoewel de tal rijke aanwezigen den minister wel braaf zullen hebben toegejuicht, twijfelen we er Oudesluis, 7 Maart '39. Geadhte Redactie, Vergun mij s.v.p. eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Ik heb opmerkingen op eenige raadsleden voorkomende in liet Raatlsverslag van Dins dag 28 Februari van de Zijpe, en wel wat betreft de beroemde boamen zooals B. en W. het laten voorkomen, dat er 14 gulden voor was geboden. Dit is volkomen onwaar, en ik zou B. en W. wel willen verzoeken: plaats onmiddellijk een stukje in de Schager Cou rant, en noem daar dan de naam van den man, die het bedrag heeft geboden, want men gaat op het moment die arbeiders voor schande zetten, en de menschen komen steeds voor andere vraagstukken te staan. Dat kan voorkomen worden als men on middellijk de feiten noemt. Wat betreft de B.V.L., spreekt de voorzit ter daar dan over „benarde tijden" en dat men dan direct niet over menschen be schikt. Wat wenscht u dan als vader van het grootc gezin? Wilt u dan het eene kind door het andere laten neervellen? Neen, voorzitter, mijnsinziens wordt de benarde toestand gekweekt door de groote onrecht vaardigheid, die plaats heeft in deze samen leving, want men wordt maar naar een werkverschaffing gestuurd. Het loon is al voor de menschen vast gelegd, men vraagt niet of men er mee kan komen in het gezin. Weigert men dien arbeid, dan wordt men direct geschorst van steun. Daaruit spruit mijns inziens voort de benarde tijd! Wat betreft de heer Bruin met zijn orde en gezag, die zelfs nog durft spreken van „barre bende", zorg er voor mijnheer Bruin, dat u van stond af aan medewerkt aan het scheppen van een betere Maatschappij, waar de werkeloosheid heeft plaats gemaakt voor passende arbeid voor ieder mensch en een menschwaardig bestaan oplevert. Dan eerst kan men spreken van orde en gezag en dan is de „barre bende" verdwenen. Over het punt: de krotwoningen van Ou desluis, zou ik tot den heer Veltman willen zeggen: weet u geen ander middel aan te geven als dat men ze met de schop in sloot kan scheppen, dan zijn uw argumenten heel zwak, want men kan wel wegscheppen als er iets is te scheppen, maar dat is toch ze ker niet de vrijheid, waar u zoo voor pleit. Mocht het wel het geval zijn, zou ik u aanraden: zwijg in het vervolg maar over vrijheid, dan maakt men zich ten minste niet belachelijk. Wat aangaat de schorsing van arbeiders, zou ik den arbeiders aanraden: weet wat uw plicht is tegenover den werkbaas, want bedenk toch dat het ook maar een arbeider is, die zijn plicht heeft te vervullen. Als de baas dan met de arbeiders meeleeft, hebben wij ook te zorgen dat wij met den haas mee leven. Den heer Veltman zou ik willen advïsee- ren als men voor de arbeiders wil opkomen moet men eerst een grondig onderzoek in stellen, maar men kan als vertegenwoordi ger van de arbeiders toch niet spreken van „tariefvcrlaging", want dan trapt men de arbeiders nog dieper in de put. Of dat nu uitlatingen kunnen zijn in het belang van de arbeiders, laat ik aan het oordeel van de arbeiders zelf over! Uw redactie nogmaals dank voor de plaatsing, met hoogachting, Oudesluis N.H. K. DE GRAAF. Overdreven ambtsijver? Mijnheer de Redacteur, Mag ik voor onderstaand eenige plaats ruimte in uw blad? Bij voorbaat mijn dank. Geen doordrijver en geen op-alle-slakken zout-legger," zoo ongeveer schreef u de vo rige week over brigadier van Ens. Dat niet alle rijksambtenaren zich tot die hoogte heb ben opgewerkt, heeft mijn vrouw in haar beurs moeten ondervinden. Even naar Win kel fietsende om een zieke wat te helpen voor haar werk, komt zij ongeveer 300 meter van huis verwijderd tot de ontdekking, dat zij haar rij wiel plaatje heeft vergeten. En fin, gauw terug en het halen, meende zij, maar zij had builen de belastingambte naren gerekend, die bij de weegbrug te Wim kei controle hielden. Deze hadden het blijk baar door, dat hier grove overtreding werd gepleegd. Zij wierpen zich dan ook als een gier op haar prooi, met het gevolg dat mijn vrouw en een ambtenaar gelijk bij mijn huis waren, zoodat het 300 meter zonder plaatje fietsen geconstateerd kon worden. Kijk Mijnheer de Red. wanneer deze amb tenaren van het hout van Ens waren gesne den dan was hier toch alle reden geweest om op deze slak geen zout te leggen. Zeker, de wet dient, gehandhaafd te worden, maar ik meen tocli te moeten constateeren, dat 't woord van II. M. de Koningin over' Moreele en Geestelijke Herbewapening bij deze rijks ambtenaren nog niet diep is doorgedrongen. Ik ben van meening dat de waardeering voor 't Nederlandsche ambtenarencorps door dergelijke m.i. te ver doorgevoerde dienst ijver, moreel meer vertelt, dan de f 1.50 boe te voor de Rijksschatkist goed kan maken vooral bij menschen die hun best doen bui ten iedere vorm van steunverlecniug te blij ven. U Mijnheer de Red. nogmaals dank voor de verleende plaatsruimte. L. SCHAAFSTRA, Winkel. ZIJPE. Arbeidsbemiddeling. Op 1 Maart j.1. waren bij de Arbeidsbe middeling in de gemeente Zijpe 205 werk zoekenden ingeschreven, n.1.: 105 landar beiders, 62 grondwerkers, 12 dijkwerkers, 6 timmerlieden, 4 losarbeiders, 3 schilders, 3 arbeiders-chauffeurs, 2 metselaars, 2 sla gers, 1 smid, 1 wagenmaker, 1 steenzetter, i metaalbewerker, 1 opperman, 1 schipper. D1RKSIIORN BANNE HAREXKARSPEL. Vanwege de Banne Harenkarspel is in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. Borst, benoemd tot Hoofdinge land van den polder Geestmerambacht (Oosterdijk en Molengeerzen) de heer J. H. T. Baas te Kalverdijk. BROEK OP LANGENDIJK. Burgerlijke Stand en Bevolking over de maand Februari 1939. Geboren: Anna, dochter van Cornelis Kra mer en Geertje Kroon; Hendrik, zoon van Klaas Wagenaar en Jantje Snippe; Alberta, dochter van Pieter van der Molen en Cor- nelia Slot; Maartje, dochter van Pieter de Geus en Rempjc Smit. Overleden: Simon Dirkmaat (42 jr.); te Alkmaar: Maartje Groen (70 jr.) echtge- noote van Jacob Boon; te Alkmaar: Antje de Boer (58 jr.) echtgenoote van Simon Pijper. Gehuwd: Geene. Ingekomen: van Alkmaar naar Prins Hendrikkade 522: Clazina Petronella Koster, dienstbode; van Ilarenkaj^pel naar Dijk 545: .Tacoba van Laar, zonder beroep, ge huwd met W. Koedijk; van Alkmaar naar Dorpsstraat 257: Johannes Hendrik Mooij, broodbakkersknecht (o.) Vertrokken: Catharina Dekker van Dijk 619 naar Leeuwarden. Mr. P. J. Troelstra- weg 69; Gerrit Bobeldijk, van Wilhelmina- straat 585 naar Abbekerk, Lambertschaag BS; Herke de Vries van Dorpsstraat 257 naar Graft, Oostgraafdijk; Maartje Beers, van Prins Hendrikkade 532b naar Koedijk, Kanaaldijk 219; Adriana Butter (wed. van Dirk de Jongh) van Sluiskade 4S5 naar 's- Gravenhage. de Perponcherstraat 59; Greta Vethaak, van Dorpsstraat 347 naar Zaan dam, Sluispad 1; Elisabeth Grietje Groen veld van Dorpsstraat 383 naar Sint Panera^, Benedemveg 56; Dina Johanna Leegwater van Dijk 620a naar Alkmaar, Nassaulaan I. toch nauwelijks aan of talrijke goede Duitschers zullen de tegenstrijdigheid zijner beweringen terdege hebben gevoeld. Wel licht is het een der grootste voordeelen voor het Hitler-bewind, dat Duitschland geen koloniën bezit. Nu kan daarop de schuld worden geschoven. Kreeg men ze vandaag aan den dag. dan zou vermoedelijk blijken, dat de toestand er hoegenaamd niet door veranderde. Noch de aanhechting van Oostenrijk, noch die van Sudeten- Duitschland hebben den economischen toe stand van het Rijk verbeterd. Doch dat zijn geen grondstoffen-leverende koloniën! De Fülirer informeere eens bij zijn vriend den Duce omtrent de economische voordeelen verbonden aan het bezit van een grondstof- fenrijke kolonie als Abessynië. Daarom zou het kunnen zijn, dat de Duit sche regeering minder gebrand is op het bezit van koloniën, dan ze het laat voorko men. Nu heeft ze een deugdelijk excuus voor haar economische moeilijkheden. En dat is ook veel waard. In het republikeïnsche deel van Spanje voltrekken zich gebeurtenissen, zooals die verwacht kunnen worden in een land, dat op het punt staat van den ondergang. In Cartagcna had een révolte plaats, waar bij de radiozender een tijdlang in handen is geweest van een groep aanhangers van Franco. Later echter scheen de opstand door de regeering te zijn onderdrukt. Ook in Ma drid is de zaak niet in orde. Weliswaar was het een „defensieraad" van links georiënteerde figuren, die daar de leiding van zaken in handen heeft ge nomen, deze raad verklaarde het bewind over te nemen van Negrin, die Madrid aan zijn lot zou hebben overgelaten en die de gegeven beloften allertreurigst heette te zijn nagekomen. Dit is alles goed en wel, men vraagt zich echter in gemoede af, wat deze defensieraad hoopt te kunnen bereiken. Dat de strijd te gen Franco met succes zou kunnen worden voortgezet, zal wel niemand in ernst gelooven. Maar wat dan? De ineenstorting van een rijk is vaker voorafgegaan door plaatselijke revoltes en afscheuringen. De comité'*. die zich thans nog formeeren, zullen wel nauwelijks ern stig meer te nemen zijn. Alles bijeen geno men doet men vermoedelijk beter te spre ken van het begin van het einde. Voor Spanje mogen we slechts hopen, dat dit einde nabij is. De laatste dagen be reiken ons berichten omtrent den toestand van het thans door Franco bezette Cata- lonië. Het moet er daar allerdroevigst uit zien en zoo iets noodig is, dan is het: we deropbouw. In de rest van Spanje, in die streken waar niet is gevochten, moge het beter zijn, de toestand zal wel ontzettend veel te wenschen overlaten. Uit iederen oolog plegen zoowel de verliezers als de 'v-ft-winnérs armer te voorschijn te komen, dan ze er in gingen. Spanje is hier overwinnaar en verliezer tegelijk. Men mag aannemen, dat Franco bezig is zijn troepen, die hij het laatst heeft gebruikt tegen Catalonië, opnieuw te formeeren ten einde daarmee aanstonds den stoot te wa gen tegen de rest van het regeeringsge- bied. Daarover verloopt, eenigen tijd. Mocht het straks echter zoover komen, dan valt aan het resultaat van dien nieuwen strijd geon oogenblik te twijfelen. Voor Spanje is te hopen, dat deze eind- dwaasheid zal kunnen worden vermeden. Vernielden we nog even (ie gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije. We zien zich daar iets voltrekken als in België, waar de Vlamingen aansturen op autonomie. Het merkwaardige in deze wereld schijnt te zijn, dat eenerzijds gelijk in Duitsch land een sterke concentratie van macht valt waar te nemen, dat anderzijds de versnippering een ongekendon omvang aanneemt. Waar door deze verdeeldheid el ders de macht van de groofp eenheden toe neemt, is het niet onmogelijk, dat een en ander hef gevolg is van een Duitsch stre ven, dat is gebaseerd op den stelregel: „Verdeel en heersch!" Echter kunnen nieuwe moeilijkheden in Tsjecho-Slowakije zeer gemakkelijk voeren tot de verwezenlijking van het Honeaarsch- Poolsche ideaal: een gemeenschappelijke erens. Dit te meer, waar Polen den laat- sten tijd politiek zeer druk in de weer is De afgoloopen dagen had Berk bezoek van zun Roemensrhen collega Gafenru. Zoo heeft de verzwakking van Tsirrfio- ^lowakiie voor Duitschland haar voordee- 'pu en haar gevaren. We zullen moeten afwachten, wat er uit voortkomt.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5