Spaansche communisten roeren zich nog.. DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Franco zonder meer een zeeroover? Het Britsche imperium, beheerscher der lucht Mussolini vermindert zijn eischen Handen af van Britsche schepen! Vredesvijandige actie van Frankrijk? ScJhh Laan, Schagen, Tel. 20. VRIJDAG 10 MAART 1939. 83e Jaargang. No. 10825. Ufegave der N.V. Uitg.-Mif. „WoWond* Noorderkwartier" In Madrid is gisteren nog hevig gevochten. BWTSCHE KRUISERS NAAR GIBRALTAR. Nu langzamerhand een beter over zicht is te krijgen betreffende de laatste gebeurtenissen in Spanje, blijkt dat de Nationale Verdedigings- raad te Madrid niet zulk gemakke lijk spel heeft als men heeft laten voorkomen. Het verzet der commu nisten in Madrid en in andere plaat sen is nog geenszins gestuit. In Va- lencia schijnen 19 communistische leiders gefusilleerd te zijn. Casado heeft aangekondigd dat het geduld van den verdedingsraad is uitgeput en deze energiek zal optreden. Gis teren is te Madrid heftig gevochten, vooral in de buitenwijken. Haat tegen den ouden bondge noot Fel is plotseling cle haat tegen den ou den bondgenoot Sovjet Rusland. De zender van den Nationalen Verdedigingsraad Ünion Radio heeft gisteren in de uitzending ,van de nieuwsberichten felle aanvallen ge daan op de Sovjet-Unie en o.a, verklaard dat Rusland in Spanje het fascisme wil te gen Frankrijk en Engeland, want het wil slechts den wereldoorlog. Om dezen oorlog to bereiken wil het scherpe oppositie schep pen tusschen Engeland en Frankrijk eencr- zijds en Duitschland en Italië anderzijds. Het wenscht geen Europeesche accoorden, want het weet, dat men het van alle be sprekingen uitsluit. Union-radio voegt hier nog aan toe, dat de Sovjet-Unie, die haar steun verminder de ten tijde van het streven van Prieto daar wederopbouw van 't land om den op- niarsch van het communisme tegen te gaan, het spel definitief verloren heeft met den val van Negrin. Voorts geeft Union Radio voortdurend „krijgsberichten". Men gpeft voor de com munisten slechts met kleine hommen te hebben aangevallen om zoo weinig moge lijk slachtoffers te maken. Het hoofdkwar tier der communisten zou zijn gevallen. De, zooals de Britsche pers het noemt „Sink at Sight" blokkade van de Spaansche kust door Franco, de blokkad'e waarbij de rechtsche onderzeebooten zonder meer alle Bchepen, ook neutrale, welke in de territo riale wateren komen, naar den kelder ja gen, is vermoedelijk oorzaak van de vol gende Britsclie maatregel: De Britsche oorlogsschepen Shrop- shire, Ivanhoe, Ilex en Imogen, die aan de gecombineerde manoeuvres van de Atlantische vloot deelnamen, zijn onverwacht te Gibraltar bin- nengeloopen. Er werd noch aan de offioieren, noch aan de bemanning, vergunning gegeven te passagieren. De oorlogsbodems zullen waarschijn lijk weer zee kiezen om naar het oosten koers te zetten. De bestem ming is echter niet bekend. De ma rine-autoriteiten te Gibraltar weige ren zich hieromtrent uit te laten. De diplomatieke correspondent van Reuter zegt, dat zelfs indien Franco de rechten van oorlogvoerende zijn toegekend, hetgeen niet het geval is, dan nog zou hij niet het recht hebben zonder meer schepen tot zinken te brengen. Volgens de internationale wet wordt dit geacht zeeroof te zijn. Bovendien moet volgens internationaal recht een blok kade, wil zij wettig zijn, voor honderd pro cent doeltreffend zijn en tot nu toe heeft men geen verzekering dat de blokkade wer kelijk doeltreffend is. De situatie thans. De kaart geeft een goed beeld van het grondgebied dat nog in handen der Repu blikeinen is, met de strategische hoofdwegen De zwarte pijltjes geven de mogelijke aan valsrichtingen weer, die de Franco-troepen beoogen bij het ophanden zijnde offensief en welke voornamelijk gericht zijn op de twee verbindingswegen van Madrid—Va- lencia. In de voornaamste steden, n.1. Albacete, Ciuad-Real, Murcia, Alicante, Lorca, Carta- gena en Almeria is het zeer onrustig en worden herhaaldelijk onderlinge opstanden gemeld. De witte pijlen geven de richting aan naar de Fransche oorlogshavens, waai de republikeinsche vloot zich heeft laten interneeren; te Sête na den val van Barce- lona, te Mers-El-Kebir na den val van het ministerie Negrin. De luchtvaartbegrooting grooter dan ooit Luchtvlootsferkte 150, straks 400 procent gestegen De grootste luchtvaartbegrooting, die ooit in het lagerhuis is inge diend en die ruim 205 millioen pond bedraagt, is ingediend door Kingsley Wood, die verklaarde dat de zware uitgaven in hoofdzaak veroorzaakt worden door het groote aantal mo derne vliegtuigen, dat thans bij de eskaders komt, de kosten voor het voorzien in aanvullende productie capaciteit en den bouw van nieuwe stations. De minister herinnerde er aan, dat de luchtvaartbegrooting van 1924 18 millioen bedroeg. De stijging van dit jaar met 74 millioen staat gelijk met het totaal der defensiebegrooting van 1913. 93 millioen worden uitgetrokken voor vliegtuigen en ballons. Er worden 35 com pagnieën gevormd van den territorialen hulpdienst voor vrouwen. Het maximum aantal van het personeel wordt verhoogd tot lOS.OOth Men heeft uitstekend gevolg gegeven aan den oproep, van Juni voor 31.600 piloten, waarnemers en ander personeel. Dit aantal is reeds overschreden. Er zul len dit jaar nog 20.000 man noodig zijn. Wij hebben, aldus de minister, meer lucht- waarnemers en telegrafisten noodig. De re- KINGSLEY WOOD. cruteering voor de vrijwillige reserve vor dert bevredigend, ruim 2500 personen wor den opgeleid tot piloten, terwijl een civiele luchtmacht, die in tijd van nood in staat zal zijn, bij de luchtmacht te dienen of op andere manieren bij de luchtvaart werk zaam zijn, 1400 geoefende piloten telt, terwijl nog 3S00 personen een vliegopleiding krij gen. Geweldig Onze luchtmacht, aldus de minister, is even geweldig als iedere andere ter wereld. In de laatste typen bom- bardements- en gevechtstoestellen be zitten wij de beste ter wereld. Wij zijn bezig met den bouw van een evenwichtige luchtmacht. Wij hebben ons niet verlaten op het traditioneele vertrouwen in het te genoffensief als essentieel element in de lucht-strategie. Een machtige aanvalskracht is niet alleen een sterk afschrikwekkend middel voor aanvallen, maar een vitaal onderdeel van ieder gezond defensiesysteem. Tot dusverre is er een neiging geweest om te veel nadruk te leggen op het argu ment, dat de bommenwerper er altijd door heen zal komen. De recente ontwikkelingen hebben de kracht vaii het offensief vermin derd en de kracht van het luchtdefensief verhoogd. Ten aanzien van de productie van vlieg tuigen zeide de minister, dat men reeds een uitbreiding van 150 pet. tot stand had ge bracht. De uitbreiding van het volgende jaar zal een stijging met 400 pet. toonen, ver geleken met 1938. NAAR HET EINDE VAN DEN BURGEROORLOG IN SPANJE Felle aanval op de Ver. Staten Monroe-leer is bedoeld het Wes telijk Halfrond te overheerschen Generaal Faupel, die ambassadeur van Hitier is geweest in het rechtsche Spanje, heeft gisteren voor de Duitsche academie een toespraak gehouden, welke in Ameri- kaansche kringen te Berlijn wordt be schouwd als een van de felste aanvallen, welke door een gezaghebbend DuitsGh per soon ooit tegen de Vereenigde Staten wer den gericht. De Monroeleer is volgens Faupel niets meer dan een eisch van de Vereenigde Sta ten het Westelijk halfrond te overheerschen De generaal drong er op aan, dat Duitsch land opvoedkundigen, geleerden en talen kenners naar Latijsch Amerika uitzendt'om de propaganda der Vereenigde Staten te gen te gaan. De radio de pers en de film propaganda moeten worden gebruikt om den invloed der Vereenigde Staten onge daan te maken. De bewapening der democratieën levert reeds vruchten op Meer en meer blijkt, dat de krachtige be wapening van Engeland en de weinige inge nomenheid, waarmede Duitschland en Polen de Italiaansche eischen tegenover Frankrijk schijnen te bezien, een druk op Mussolini uitoefenen, welke de Duce er van zullen weerhouden de oorspronkelijke eischen je gens zijn Latijnsche zusternatie officieel te uiten. Naar de Daily Express verneemt zou Mus solini eerstdaags een regeling der geschillen voorstellen, op de volgende basis: 1. TUNIS. Herstel van de semi-on- afhankelijke status der Italianen die hun gegeven werd bij de overeen komst van 1896, terwijl Frankrijk te vens het plan moet laten varen, waarbij eventueel alle Italianen in Tunis Fransche onderdanen zouden worden. 2. DZJIBOETI. Vestiging van een „vrije zone" in de Fransche Somali- haven Djiboeti voor de Italiaansche schepen om zoodoende 'n toegang tot *t nieuwe Italiaansche keizerrijk in Abessinië te verschaffen. Toestem ming aan Italië te verleenen om een grooter aandeel te verkrijgen in de controle over den spoorweg Dzjiboe- ti-Adls Abeba. 3. SUEZ-KANAAL. Vermindering der rechten, hetgeen Italië groot voordeel zou opleveren, benevens be noeming van Italianen in het be stuur van den Raad van beheer der Suezkanaal Maatschappij. Het schijnt dat Frankrijk, aan wie deze Italiaansche verlangens eischen kan men ze niet noemen door bemiddeling van Duitschland, zijn overhandigd, eerst een staking van de anti-Fransclie perscampagne verlangt, alvorens ze in studie te nemen. Dit nummer bevat 8 pagina's Lord Halifax over Franco's blok kade. VOOR HET VLUCHTELINGENPROBLEEM GELDT AFWACHTEN. Lord Halifax heeft gisteren in het Hoogerhuis twee kwesties aange sneden, welke thans in het brand punt der belangstelling staan. In de eerste plaats heeft hij de nieuwe blokkade van Franco becritiseerd en te kennen gegeven, dat elke aanval op een Britsch schip als een ern stige daaji beschouwd zal worden. Halifax behandelde ook het vluch telingenvraagstuk en kwam tot de conclusie, dat Engeland eerst kan optreden nadat de twee regeeringen in Spanje het eens geworden zijn. De blokkade. Ik wil duidelijk maken, aldus Halifax, dat wanneer een actie buiten de territoriale DE BILT SEINT» Matige tot zwakke Noordweste lijke tot Noordelijken wind, afwisselende bewolking, wei nig of geen regen, koude ochtend, zelfde temperatuur overdag. Algemeene vooruitzichten: aan vankelijk nog guur met kou de nachten, zwakke tot ma tige wind uit Noord tot West. wateren wordt ondernomen, de Britsche re geering verplicht zou zijn tegenstand te bieden tegen zoo'n actie op dezelfde wijze als zij dat in het verleden gedaan heeft. Ik moet het ook volkomen duidelijk maken, dat de regecring het als een zeer ernstige aangelegenheid zou beschouwen, wanneer een Britsch koopvaardijschip tot zinken werd gebracht, zelfs binnen de territoriale wateren, in het bijzonder, wanneer geen be hoorlijke waarschuwing is gegeven en be hoorlijke stappen zijn ondernomen voor de veiligheid der bemanning. Er zijn instruc ties gegeven aan de Britsohe oorlogsschepen om alle noodige bescherming te geven aan schepen, die het voorwerp zouden kunnen worden van zulke aanvallen en zelfs ver geldingsmaatregelen te nemen binnen de ter ritoriale wateren tegen lederen onderzeeër, die overgaat tot een zoo onverdedigbaar op treden. De vluchtelingen. Wat. de Spaansche vluchtelingen betreft zei- de Halifax: de laatste 12 uur heb ik van de Fransche regeering inlichtingen gekregen, volgens welke de bijstand der Britsche re geering voor het onderhoud van de vluchte lingen in kampen in Frankrijk door middel van het Britsche Roode Kruis uiterst wel kom zal zijn. De Britsche regeering heeft hijgevolg besloten een belangrijk crediet toe te kennen door dit Roode Kruis voor dat doel. Zijn rede vervolgende, zeide Halifax, dat hij zich niet gerechtigd voelde de gedachte te opperen, dat een algemeene amnestie moest worden verleend, welke de invrij heidstelling met zich zou hebben meege bracht van personen, die schuldig zijn aan crimineele overtredingen. Naar mijn opvatting, aldus Hali fax, zou het volstrekt onmogelijk zijn en onbehoorlijk voor welke bui- tenlandsche regeering ook buiten Spanje te verklaren, dat zij in staat was een oordeel te vormen over de afkeurenswaardigheid van indivi duen of de Spaansche regeering de les te lezen over de vraag hoe zij de taak, die op haar schouders rust ten uitvoer behoort te leggen. De Britsche regeering is tot de conclusie gekomen, dat de toestemming der Spaan sche regeerings vereischte een eerste voor waarde is voor het ondernemen van welke actie ook door de Britsche regeering in dit opzicht, maar wanneer een overeenstem ming bereikt kan worden tusschen de Spaansche regeering en de nog bestaande republikeinsche autoriteiten, twijfel ik er niet aan, besloot Halifax, dat de Britsche regeering alles zal doen, wat in haar ver mogen ligt en wat noodig is om bij te staan in de uitvoering daarvan. Geruststellende verklaringen Fel valt de Duitsche pers aan op het gisteren ook door ons afgedrukte artikel in het Jour nal des Débats, waarin beweerd werd, dat Duitschland van plan zou zijn, een onver- wachten aanval op Nederland te onderne men. Zoo schrijft de „Westfalische Landes- zeitung" in een hoofdartikel, onder den spre kenden kop: „Infame intrige tegen den vrede", dat het „Journal des Débats" in sen- sationeelcn vorm een schaamteloos knoei werk publiceerde, onder het opschrift: „Het nieuwe plan van Hitier", waarin gesproken wordt over de bedoeling van den Führer om pressie uit te oefenen op de Westersche groote mogendheden, door een bliksemsnel len aanval op Holland en Zwitserland" Reeds deze poging toont de boosaardigheid der bronvergiftiging, welke men probeert een serieus karakter te geven door een militaire studie van generaal Duval, over dit „aanvalsplan" aan te kondigen. Zekere aanwijzingen geven aanleiding tot het ver moeden, aldus bet Duitsche blad, dat deze intrigue zich niet in de laatste plaats tegen de komende DuitschFransche economische onderhandelingen te Berlijn richt, waarbij, zooals men te Parijs vermoedt, ook plannen ▼oor koloniaal-politieke samenwerking ter sprake zullen komen. Tot de kabinetsleden die iedere koloniaal-politieke samenwerking onverbiddelijk vijandig gezind zijn, behoort volgens het blad de Joden-minister van Ko loniën Mandel, die in het kabinet Daladier een zeer onverkwikkelijke rol speelt. Sommi ge Fransche kringen hebben Mandel her haaldelijk een oorlogszuchtige activiteit ver weten. Ook de publicatie van het „Journal des Débats" wordt met Mandel in verbin ding gebracht. Zijn laatste parlementaire alarmeerende verklaringen over ..het Fran sche wereldrijk in alarmtoestand", zal men zich, aldus het Duitsche blad, nog wel her inneren, evenals zijn verklaringen over de verdubbeling van alle inlandsche troepen in de Fransche koloniën. Het blad acht de pu blicatie van het „Journal des Débats1' een modelvoorbeeld van vredesvijandige bericht geving en moet in verband met de toch al zeer nerveuze cn opgewonden stemming in Frankrijk als beslist misdadig gekenmerkt worden. Geruststellende Fransche stem. pers- In het Bullitin du Jour schrijft de „Temps" Men spreekt reeds sedert eenigen tijd weer over een plan van actie van Duitschland te gen Nederland en zelfs tegen Zwitserland. Wij meenen te weten, dat nauwelijks enke le dagen geleden de Duitsche Staatssecreta ris van Buitenlandsc.be Zaken von Weiz- sacker, aan onzen ambassadeur te Berlijn. Coulondre, eens te meer de verzekering heeft gegeven, dat deze geruchten geheel onge grond zijn. Aan den anderen kant schijnt men te Lon den, waarmen uiterst aandachtig is ten aan zien van de Duitsche voorbereidingen, voor het oogenblik te dien aanzien alle gerust stellingen te hebben gekregen. Wanneer de activiteit der totalitaire mo gendheden al de ernstigste aandacht eischt, zou men toch niet den indruk moeten ge ven, dat men alles te vreezen heeft van hun intimidatiemethoden en dat men zich zou kunnen laten verrassen door een geweldda- digen overval, want de beste kansen, die er kunnen bestaan op handhaving van de orde in Europa, en voortzetting van een vrucht bare vredespolitiek in den geest van de over eenkomsten van Muenchen, liggen er in ze ker te zijn van eigen kracht en in de ont wikkeling van die kracht in normale om standigheden, ten einde de bewapeningen der mogendheden te brengen op het peil, dat de omstandigheden eischen. Want in volle dige gelijkheid van krachten alleen kan men nuttig onderhandelen. Van dit standpunt vormt de uiteenzetting van Woensdag van Hore Belisha een kostbare bijdrage tot een gezond begrepen vredespolitiek. Meening van welingelichte krin gen te Berlijn. Nader wordt nog vernomen dat in welin gelichte politieke kringen te Berlijn men weigert een standpunt in te nemen tegen over de beweringen van Journal des Debats inzake een zg. operafieplan van Duitschland op buitenlandsch politiek gebied voor 1939. Men acht het volstrekt niet noodig zich bezig te houden met ieder uit de lucht ge grepen veronderstelling.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1