Leiders van Rusland spreken.... DE LAMP De briefkaart weer 3 cent DE WERELD Douglas D.C. 5: snel eo veilig Ongeluk ken-parade op den Rijksweg bij Beesd Goebbels houdt een koffiepraatje Postvluchten op Iodië in_ w e in 1 g woorden in de Woestijn Stalin doet een aanval op de non- interventie. Molotov predikt de overgang van socialisme naar com munisme. Andrejeif wijst op de kracht der defensie. HET PAROOL: „ARBEIDERS ALLER LAN DEN, VEREENIGT U", BLIJFT. De Rijksgrooten van Rusland heb ben gesproken ter gelegenheid van het achttiende congres van de com munistische partij. Stalin was de eerste. Hij deed een felle aanval op de non-interventie en beschuldigde Engeland en Frankrijk er van, an deren in een oorlog te willen be trekken om er zelf van te profitee- ren. De Sovjet-Unie zal evenwel haar vredespolitiek voortzetten, zei- de Stalin. Molotov betoogde dat de Sovjet- Unie aan het begin van een nieuwe periode staat en dat na den tijd van revolutie en constructie thans de tijd van opvoeding volgt. Ook Beria, de volksoommissaris van buitenlandsche zaken, en An- drejef, secretaris van het centraal comité der communistische partij, hebben nog gesproken. Volgens het rapport van de Russische afdeeling van het Komintern blijft het een heidsfront in alle landen het parool der Sovjets. Een fabel van mug en olifant... In zijn rede roerde Stalin o.a. de Oe- krainsche kwestie aan. De buitenlandsche pers, zeide hij, heeft geruchten verspreid over beweerde bedoelingen van Duitsch- land ten aanzien van de Oekraïne, ten ein de de Sovjet Unie tegen Duitschland op te zetten om de atmosfeer te vergiftigen en een oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet Unie uit te lokken. Natuurlijk ontbreekt het in Duitschland niet aan verdwaasden, die dat mugje van een Karpathische Oekraine willen voegen bij dien olifant van de Sovjet Oekraine. Voor zulke maniakken hebben wij hier ge noeg dwangbuizen. Vervolgens sprak Stalin een veroordee ling uit van het laten varen der politiek van collectieve veiligheid en het „ieder voor zich", dat het wachtwoord schijnt te zijn geworden van de westelijke mogendheden De bOWen. gelukkig.-. Rusland heeft niet meer te kampen met het vraagstuk van boeren^ die op den rand van den hongerdood leefden. De collectieve boerderijen zijn welvarend en hebben over vloedig personeel Wij vragen hun daarom ons anderhalf millioen jonge boeren af te staan voor uitbreiding der industrie. Van socialisme naar communisme. Molotov schetste de constructieve opbouw der laatste jaren. Wij hebben de historische etappe van de communistische revolutie der Sovjet Unie voltooid, zeide hij, wij hebben, in groote lijnen, een geheel tijdvak van werk en op bouw achter den rug om een nieuw tijdvak in te treden, dat van den toenemenden over gang van socialisme tot communisme. Ten aanzien van onze binncnlandsche po litieke taak, aldus verklaarde hij verder, bevindt het zwaartepunt zich titans in kwesties ae communistische opvoeding be treffende, de liquidatie der overblijfselen van het kapitalisme in het bewustzijn der arbeiders. Wij stellen nieuwe plannen voor op het gebied toeneming van het welzijn des volks en de verhooging van het culturccle peil der arbeiders. Andrejef bestreed dat de zuivering in de partijorganen de weerstand zou verzwak ken. Rustelooze boeren! Aan degenen onder onze rustelooze bu ren. (bedoeld is .Tapan. Red.) die onze gren zen durfden te schenden, werd een kaakslag gegeven, en zij voelden op hun eigen rug de kracht van ons roode leger, van onze defensiecapaciteit. Het Sovjetvolk, zoo besloot Andrejef, is thans meer dan ooit vereenigd rond de al les overwinnende partij, de bolsjewieken, die geen hinderpalen op haar weg kent. Beria sprak in denzelfden geest. Uit het rapport van de Russische afdee ling van het komintern blijkt, dat de strijd voor een eenheidsfront van de arbeiders in alle landen het voornaamste punt op het programma blijft. Verder zet dit rapport uiteen, dat Duitschland niet gereed is voor een ernstigen en langdurigen oorlog en een vastberaden houding van de democratische landen zou de fascisten terug doen dein zen. Telegramtarief met Engeland weder op vooroorlogsch peiL Verlaging interlocaal telefoon tarief in onderzoek. Zooals wij Zaterdag in een gedeelte van onzen oplaag nog konden vermelden, wordt met ingang van 1 April 1939 het tarief voor een briefkaart in het binnen- landsch verkeer gebracht van 4 op 3 cent, welk tarief tevens van toepassing wordt in het grensverkeer met België en Duitsch land en in het verkeer met de overzcesche gewesten per landmail c.q. zeepost. Het nieuwsbladtarief bij abonnement in het binnenlandsch verkeer en in dat met de overzcesche gewesten bij verzending per zee post wordt: Voor een gewicht van niet meer dan 55 gram Heent; van 55 t.m. 85 gram cent; van 85 t.m. 115 gram 1 cent, van 115 t.m. 150 gram V/4 cent; van 150 t.m. 180 gram 1V* cent; van 180 t.m. 210 gram 13A cent; van 210 t.m. 250 gram 2 cent en verder voor elke 50 gram of restend gedeelte daarvan V2 cent meer. Het aanteekenrecht wordt verlaag'd van 15 tot 10 cent, alsook het vaste recht voor postpakketten met aangegeven waarde. Het busrecht wordt verlaagd van f 3.75 tot f 2.50 per kalenderkwartaal voor de grootste kantoren en van f 2.— tot f 1.50 voor de overige hoofdkantoren. Het recht van afhalen van couranten en tijdschriften op de grootste kantoren wordt verlaagd van f 2.50 tot» f 2.per kalender kwartaal. In overleg met den Engelschen P.T.T.- dienst wordt voorts het telegramtarief in het verkeer met Engeland met ingang van 1 April a.s. verlaagd van IIV2 cent tot 10 cent per woord, waarmede ook hier tot het ta'riefspcil van 1914 is teruggekeerd. In over- eenstemfning hiermede, wordt het tarief voor pers- brieftelegrammen van 6 tot 5 cent per woord teruggebracht (minimum 25 woorden). Ten slotte kan worden medegedeeld, dat de mogelijkheid van verlaging der interlo- cale telefoontarieven in onderzoek is. Wan neer daartoe zal worden overgegaan staat thans nog niet vast, in elk geval zal dit niet vóór het volgend jaar kunnen zijn. Minister Steenberghe weer in Den Haag terug Duitsch Nederlandsche handels besprekingen duren voort. Na een vierdaagsch verblijf in Duitsch land is de minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, gistermorgen in Den Haag teruggekeerd. Met den nacht trein uit Berlijn kwam de minister enkele minuten voor 10 uur aan het Staatsspoor station aan, waar mevrouw Steenberghe met een zoon en een dochter op het perron wachtten. Dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid en dr. F. L. Rut- gers van het departement van koloniën, die Dinsdagavond J.1. met den min. naar Leip zig zijn gereisd en hem ook naar Berlijn hebben vergezeld zijn in de Duitsche hoofd stad achtergebleven wegens het hervatten van de besprekingen over het Duitsch-Neder landsche handelsverdrag. Proefvluchten overtreffen de verwachtingen. Van over den Oceaan komen de eerste goede berichten omtrent de proefvliegcnde Douglas DC 5, vermoedelijk het toekomsti- eg vliegtuig voor ons binnenlandsch lucht verkeer. Den 20sten Febr. heeft zij voor het eerst het luchtruim gekozen en hoewel er, aldus het Hsbl., nog geen officiecle cijfers omtrent de behaalde prestaties zijn, heeft majoor Carl Cover, de oudste vice-president van de Douglas-fabriek, die de DC 5 invliegt, het toestel reeds een bewijs van goed ge drag gegeven door te verklaren, dat het al zijn verwachtingen overtroffen had. Lichte vleugelbelasting. Voortbouwend op de ervaring met DC 2, 3 en 4 verkregen, heeft Douglas een toestel met bijzondere eigenschappen gecreëerd, welke, bij het behoud van een hooge snel heid, de veiligheid zeer ten goede komen. Wij noemen: de betrekkelijk lichte vleugel belasting (108 kg. per vierk. 111.) wat onge veer een derde minder is dan bij andere mo derne verkeersvliegtuigen en waarvan het gevolg is een lage landingssnelheid - mede dank zij de toepassing van neuswiel en lan- dingskleppcn zoodat de DC 5 geschikt is om op kleine vliegvelden gemakkelijk bin nen te komen. Groote stabiliteit bij het lan den wordt verder verkregen door het neus wiel (intrekbaar) en de beide, achter het zwaartepunt geplaatst hoofdwielen. Geluidsdemping steeds volmaak ter. In één opzicht wijkt de DC 5 radicaal van haar voorgangster af: zij heeft den hoogge legen vleugel, welke bij de oude Fokkers de vreugde der passagiers uitmaakte. De acco- modatie is zeer ruim, er zijn twee afdeelin- gen voor acht passagiers en de romp is zoo dicht bij den grond, dat men slechts twee treden op hoeft om in te kunnen stappen. Om post en goederen te laden in den neus en in den staart is dit niet eens noodig, de ruimen zijn zoo-dicht bij den grond, dat een trap volkomen overbodig is. Het toestel heeft toilet, garderobe, buffet en een klap stoeltje voor de stewardes, de demping van het geluid moet nog volmaakter zijn dan bij de oudere Douglassen, bovendien zijn de kracht- en lawaaibronnen, de motoren, door den hoogen vleugel verder van de kajuit verwijderd. De lengte van de DC 5 is 18.34 m., de hoog te 4.88 m. de vleugelbreedte 18.29 111. de spoorbreedte 6.7 m., leeg is het gewicht van het toestel 5230 kg., volledig belast 8295 kg. Uitgerust met twee Wright Cyclone G-2 mo toren, welke elk in den staart 1050 pk. ont wikkelen, is de maximum snelheid 400 km. per uur, de kruissnelheid 355 per uur. De actieradius, afhankelijk van het aantal pas sagiers en de belading, is minimaal 650 km. Snel en solide, veilig en ruim, daarmee is de DC 5 gekarakteriseerd. Een goed toestel voor het binnenland en de korte lijnen in Europa. Autobus op verongelukte auto gereden. Gisteravond om half acht reed op den rijksweg UtrechtDen Bosch, ter hoogte van Beesd een personenauto, welke uit de richting 's-Hertogenbosch kwam. Op het ge deelte, waar de weg nog niet voltooid is en een groot afsluithek is aangebracht, werd de chauffeur van de auto verblind door een tegenligger. Hij remde krachtig, niet het gevolg, dat de wagen over den kop sloeg en tegen het afsluithek vloog. De chauffeur, die alleen in de auto zat, kreeg een verwonding aan het hoofd. De auto was eerst nog in aanraking gekomen met een dubbelen mast van het electrisch licht, waardoor de om geving in het duister werd gezet. De bestuurder van den tegenligger ver volgde na slechts een oogenblik gestopt te hebben, zijn weg. Tengevolge van de ontstane duisternis merkte de bestuurder van 'n autobus van den dienst AmsterdamEindhoven, den ver ongelukten wagen niet op, hoewel een voet ganger met een roode lantaarn het ver keer waarschuwde. Met volle vaart reed de bus op de auto in, die geheel vernield werd. De heer II. de Vaal uit Beesd en zijn der tienjarig dochtertje, die met enkele andere voetgangers ter plaatse stonden te kijken naar de gehavende auto, konden niet tijdig op zij springen en werden door de bus aan gereden en gewond. In de autobus, welke ernstig beschadigd werd, ontstond een paniek, doordat de pas sagiers door elkaar werden geslingerd. Van de twintig inzittenden geraakten en kele dames bewusteloos. Een hunner moest op advies van den gewaarschuwdén genees heer van Beesd, naar de rijksklinieken te Utrecht worden vervoerd. Of dit alles nog niet genoeg was is de ge meentelijke electricien Bulik, die eenigen tijd na het ongeluk de electrische leiding in orde wilde brengen, en daartoe in den mast was geklommen, in aanraking gekomen met de electrische leiding. Een oogenblik bleef hij in de paal hangen, doch vervolgens viel hij uit den vijf meter hoogen mast omlaag. Gelukkig wist de heer Krul uit Beesd den man op te vangen, zoodat een ernstig onge luk werd voorkomen. Onze gasmasker-industrie niet vlug genoeg Regeeringshulp noodig geacht. De Nederlandsche gasmaskerindustrie is tot dusver op zoo n geringe vraag berekend, dat zij bij dreigend oorlogsgevaar niet aan de behoefte zal kunnen voldoen. Naar van de zijde der industrie wordt medegedeeld, zou zij twee jaar werk hebben om een achtste deel van ons volk van gasmaskers te kun nen voorzien. Om in oorlogstijd van buitenlandsche le verantie afhankelijk te zijn, is ongewenscht. Van de zijde van deze industrie wordt het daarom noodig ggeacht, dat de regeering of een gedeeltelijk officieele instelling hier regelend zal optreden, waardoor de in dustrieën voor grooter omzet dan thans zou den kunnen worden ingericht. Bewapening gaat vóór het ple zier van koffietantes. In den „Volkischer Beobachter" houdt Göbbels zich onder het op schrift „Koffietantesbezig mei het probleem van de onlangs in eenige deelen van het rijk opgetreden kof- fieschaarschte, die naar hij erkent ook thans nog niet geheel overwon nen is. Eigenlijk is het volgens hem vernederend, dat men over deze kwestie in het openbaar nog een woord moet verliezen. Maar er is een bepaalde categorie tijdgenooten, die er een genoegen in vindt uit iederen nood toestand die uit de Duitsche dwangpositie voortvloeit, munt te slaan en dien te eigen bate respectievelijk ten nadeele van het na- tionaal-socialistische regiem, uit te buiten. Geen noodzakelijk genotmiddel. Het kan aan geen twijfel onderhevig zijn, zoo vervolgt Göbbels, dat koffie geen voor het leven noodzakelijk voedings- 'of genot middel is, al is zij zeer aangenaam als aan vulling bij een behagelijk bestaan. Maar het beperken van het koffieverbruik of het er tijdelijk geheel van afzien beteekent niet nadeel toebrengen aan de gezondheid maar integendeel voordeel. Overigens heeft het nationaal-sociklisme met lt' "fascisme, zoo- als Mussolini in zijn rede op het Meiveld te Berlijn heeft verklaard, vooral dit eene ge meen, een gemakkelijk en daarmee een aan genaam leven te verachten. Voorts betoogt Göbbels, aldus het Hsb., dan dat gebrek aan aardappelen en brood veel erger zou zijn. 1 Kofie echter is een zuiver luxe artikel, dat men gaarne tot zich neemt als men het bezit, maa- waar van men even gaarne en zonder er een woord over te verliezen afziet als een nationale noodzaxeli'kheid of een economische noodpositie dit gebiedt of voorschrijft. Plicht Het moet derhalve de plicht van ieder nationaal-denkend mensch zijn in zulk een situatie reeds uit zichzelf van een derge lijk genotmiddel af te zien of zijn ver bruik in elk geval aanzienlijk te beperken en het zich eerst weer in voldoeude mate ten goede te doen komen als de noodtoe stand is opgeheven. De oorzaken van de koffieschaarschte zijn van deviezen- en exportpolitieken aard al dus Göbbels, die er dan verder op wijst dat sedert de overneming van de macht door Hitier het koffieverbruik met 50 is toege nomen; breedere volkslagen nemen er se dert aan deel. Wij willen, zoo zegt Göbbels verder nog in zijn artikel, weliswaar hier niet de scherpe antithese „eerst kanonnen dan kof fie" toepassen, maar toch komt het ons noodzakelijk voor, met het oog op den ge- compliceerden wereldtoestand, een conse quent verwezenlijkte Duitsche bewapening juister te achten dan de voorziening van onze koffietantes met voldoende koffie. Nandoe ^heenreis) Wielewaal (terugreis) Emoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Valk (terugreis) Gier (heenreis) Vertrek van Medan 12 Mrt. jAthene 12 Mrt. Basra 12 Mrt. jBasra 12 Mrt. Band. 12 Mrt. A'dam 12 Mrt. Aankomst te [singap. 12 Mrt, [Napels 12 Mrt, Jjodhp. 12 Mrt. Bagd. 12 Mrt. [Rang. 12 Mrt. I Athene 12 Mrt, Onlusten in Transjordanië. In Transjor- danië hebben bloedige opstoooties plaats gevonden. Volgens de laatste berichten zijn de opstandelingen tenslotte ver spreid en is de regeering den toestand weder volkomen meester. Vertrouwen in Ghandi. In een voltallig^ bijeenkomst van het Britsch-Indische con gres is met een overweldigende meerder heid een resolutie aangenomen, waarin vertrouwen in Gandhi wordt uitgespro ken. Voorts werd een resolutie aangeno men voor zelfbeschikkingsrecht, nadat een amendement, waarin het denkbeeld van een ultimatum aan de Britsche re- gecring wordt geopperd, was verworpen. Weinig nieuwe gezichten in het Belgisch# parlement? De wettige termijn voor het' inleveren van de candidatenlijslen voor de verkiezingen van 2 April is verstreken. De partijen hebben dus practisch vijfd a- geng chad 0111 hun lijsten op te stellen en het gevolg hiervan is, dat ongeveer de zelfde personen als de afgetreden kamer leden op de lijsten voorkomen. Versterking der Fransche troepen in Dzi- boeti. Aan boord van de „Cap Varella" is gisterochtend een bataljon Senegalee- sche tirailleurs van Marseille naar Dzji- boeti vertrokken. Goering in Frankrijk. Gistermiddag is maarschalk Goering met eenige vrienden per auto over de Fransche grens geko. men. De heeren woonden een bloemenop- tocht te Monte Carlo bij en maakten daar na een korte wandeling, waarna zij naar San Remo (Italië) terugkeerden. Belgische fascistenleider veroordeeld. Degrelle, de leider der rexisten, werd tot acht dagen gevangenisstral veroordeeld, wegens tijdens een vergadering jegens den gewezen minister Jaspar geuite be- leedigingen, Boodschap van aartshertog Otto. Ter ge- legenheid van den eersten verjaardag van de Anschtusz, heeft aartshertog Otto van Oostenrijk, die in ballingschap vertoeft, een. boodschap tot alle. Oostenrijkers ge richt. Hij spreekt hierin vertrouwen uit in de toekomst, van een zelfstandig Oosten rijk. Ongeregeldheden in Lemberg. Zaterdag» nacht hebben zich te Lemberg ernstige on geregeldheden voorgedaan tusschen na tionalistische studenten en -afdeelingen po litie, die huiszoekingen kwamen doen in de woningen der studenten. Een agent van politie werd ernstig gewond door een steenworp en eén twintigtal studenten be kwamen lichte verwondingen. Negentig arrestaties werden verricht. Herdenking van den Anschlusz. Duitsch* land herdacht gister tegelijkertijd de aan hechting van Oostenrijk en de „herrijzenis van het Duitsche legei dank zij Hitier", In alle steden wapperden de vlaggen en in de opera te Berlijn werd eeri officieele plechtigheid gehouden in tegenwoordig heid van den Führer. Joden onwaardig te dienen. Bij decreef van de Duitsche legerleiding zijn Joden onwaardig verklaard in het Duitsche leger te dienen. Tot dusverre waren zij wel uit gesloten, maar nog ondergebracht in een aanvullende reserve. Italiaansche pers spreekt weer. De Itali- aansche bladen schrijven weer over de ko- lomale kwestie. Wij moeten zeggen, dat het uur geslagen heeft om de koloniale wereldkaart in overeenstemming met den tijd te brengen. Anderen kunnen een vre-, de met geweld wenschen, Italië en Duitsch land wcnschen een vrede met rechtvaar digheid. Indien zij geen vrede met recht vaardigheid kunnen krijgen, zullen zij rechtvaardigheid verkrijgen door geweld van wapenen, aldus de Relazione Inter nationale. Feuilleton door Ethcl M. Dell 76. 't Zou niet lang meer duren, dan was ze vrtf... vr(j °m te slapen zoolang ze wilde. Maar haar vermoeid hart ging uit naar Peter en naar die zwijgende Ayah, die hij voor haar in dienst had genomen. In dien duisteren nacht van haar verdriet, wierp die liefde van haar vrienden een hel deren schijn, die zelfs de donkerste schadu wen scheen te verdrijven. Zou dit misschien het licht in de woestijn zijn, waarover Bernard zoo vol vertrouwen had gesproken?... het licht, dat God ontsto ken had, om haar voor te lichten op het moeilijke pad? Zou ze hierdoor eindelijk ko men in de tegenwoordigheid van God zelf en ervaren dat Hij aan de wandelaars in de woestijn Z(jn bijzondere zorg wijdt? Zeker, zooals Peter had gezegd, wist ze dat haar baby bij hem in goede handen was en toen de eene dag na den andere verliep, scheen het haar, dat Peter iets van zgn toe wijding op de Ayah had overgebracht, want ofschoon er nooit een woord werd gewisseld, bemerkte ze, dat die ook van haar uitging. Op ieder ander tijdstip zou de sympathie, die ze voor de vrouw gevoelde, voor haar aan leiding zgn geweest om van haar belang stelling te doen blijken en te trachten haar vertrouwen te winnen. Maar het zwakke leventje, waarover ze hadden te waken, scheen al hun gedachten in beslag te nemen, ofschoon het was, alsof ze door vriendschaps banden waren verbonden. Stella wist dat Hanani van haar hield en haar in alle opzichten terwille was, maar ze schreef dit toe aan Peter, aan Peter en het stervende kindje, dat ze in haar armen in slaap suste. Ze wist, dat menig Ayah haar leven zou geven voor het kind, dat aan haar zorgen was toevertrouwd. Peter had een goede keus gedaan. Later, als die tijd van wachten en werken voorbij was, en zijzelf kinderloos en alleen, zou ze trachten iets meer van die vrouw te weten te komen, haar helpen als ze kon, en haar zeer zeker beloonen. Ze was klaarblij kelijk reeds oud. Ze had een gebogen houding en de bedaardheid van den ouderdom. Mis schien zou ze onder andere omstandigheden geen betrekking als Ayah meer hebben ge kregen. Maar niettegenstanade deze bezwa ren, had ze een verwonderlijk uithoudings vermogen; schrikte nooit en wist altijd on middellijk wat haar te doen stond. Stella moest bekennen, dat ze haar niet graag voor een andere vrouw zou hebben ge ruild, zelfs niet voor een blanke, wanneer er in heel Indië kans voor had bestaan. Hanani, ernstig, stil en handig als ze was, voorzag in iedere behoefte. HOOFDSTUK VII. Het eerste slachtoffer. Gedurende de week, die volgde op de ver oordeeling van Ermsted's moordenaar en de verdwijning van den Radjah, heerschte er te Khanmulla een onheilspellende kalmte. Heel Markestan scheen met ingehouden adem te wachten op de dingen die komen zouden. Maar behalve dat de vrouwen uit Kurrum- pore vertrokken, gaf de regeering geen blijk eenige onlusten te verwachten. Het recht zou z(jn loop hebben en van de afwezigheid van den Radjab werd niet officieel melding ge maakt. Hg -was altijd eenigszins zonderling in zijn doen en laten. Te Kurrumpore ging alles zijn gewonen gang en niemand scheen buitengewoon opge wonden, zelfs Tommy was volkomen bedaard. Hij gedroeg zich den laatsten tijd manlijker. Hij beheerschte zichzelf zoo uitstekend, dat zelfs Bertie Oakes hem niet uit zijn huisje kon lokken en majoor Ralston openlijk zijn goedkeuring er over te kennen gaf. Hg had altfo'd wel geweten dat Tommy tot groote dingen in staat was. Er was tusschen hen een zekere vriendschap ontstaan, die gegrond was op hun onuitge sproken vertrouwen in de eer van een man, die een misslag had begaan. Slechts heel zelden noemden ze zijn jjaam, maar de vriend schapsband bleef stevig en onaanvechtbaar. Tommy veronderstelde, dat Ralston wel op de hoogte was van Everard's verblijf, waar omtrent zelfs Bernard in het onzekere ver keerde. Ralston ging nooit prat op die wetenschap, maar Tommy was ervan overtuigd, dat het zoo was en daarom zócht hjj voortdurend, als nooit te voren, het gezelschap van den dok ter. Ralston van zgn kant was vriendelijk tegen den jongen, gedeeltelijk omdat hg van hem hield en zijn trouw bewonderde, gedeeltelijk, omdat hg zich, na het onvrijwillige vertrek van zijn vrouw, eenzaam voelde. Hij en ma joor Burton gingen door de een of andere oorzaak niet meer zoo vriendschappelijk met elkaar om en brachten hun avonden niet meer samen aan het schaakbord door. Hij ging in den regel met Tommy naar huis en noodigde hem dan altijd uit, nog wat binnen te komen in de bungalow en een sigaar te rooken als hg er zin in had. Het was niet ver van „De Groene Bungalow" en zooals hij opmerkte, wat gezelliger en Tommy was hem altijd dankbaar. In weerwil van de tegenwoordigheid van Bernard, van wien een vriendelijke en welda dige invloed uitging, was de atmosfeer in „De Groene Bungalow" voor hem bijna on dragelijk. Hg kon niet helpen en die groote smart was bijna niet om aan te zien. Hg rookte liever een sigaar of een pijp in Ralston's gezelschap of liep wat met hem rond in zijn klein hos» pitaal, wat hem somtijds werd toegestaan. Den avond, voorafgaande aan den dag, waarop de executie was vastgesteld, zaten ze weer bij elkaar, toen de Khitmutgar binnen* kwam om te zeggen dat er een Sahib was dia hem wenschte te spreken. „Wat een gezanik!" riep Ralston humeu» rig. „Wie is het? Weet je dat niet? De man aarzelde een oogenblik en het kwam Tommy voor, dat hij eenigszins geheimzinnig^ deed. „De Sahib kwam door de rimboe van Khan mulla gereden," zeide hij, „maar zijn naam had hij niet genoemd." „Wat een gek!" zei Ralston, „alleen een geboren dwaas kan zooiets doen. Wil jij als een brave jongen eens gaan zien wat er aan de hand ris! Ik heb het druk." Tommy sprong vlug op. Zijn nieuwsgierig heid was opgewekt. Misschien is het Monc* wel", zeide hij. „Je hebt meer kans op Barnes, maar ik ge* loof niet, dat die zulke dwaasheden zou uit halen. Maar kijk good uit je oogen!" liet hij erop volgen, toen Tommy naar de deur liep. „En laat je niet overhoop schieten. En als 't inderdaad noodig is, zal ik komen". Tommy lachte bij die waarschuwing en ging heen. Hij verwachtte niet langer ongeregeld heden van eenig belang en hij had nog nooit iets werkelijk opwindends meegemaakt. (Wordt vervolg/Li

Schager Courant | 1939 | | pagina 2