gasstel Ihit Jaodsche werkkamp bestaat 5 jaar HBlr Madrid is rustig, zegt Miaja Overeenstemming tusschen Joden en Arabieren mogelijk Een groote onbekende omzweeft Weidmann Een keurig staaltje van Hollandsche zeemanskust Advocaten en dokters worden boeren en smeden. Vandaag is het 5 jaar geleden, dat het Werkdorp Nieuwesluis in den Wieringer- meerpolder door de Stichting Joodsche Ar beid werd geopend. Sindsdien hebben daar >250 jonge Joodsche mannen en vrouwen uit Duitschland hun opleiding ontvangen in den landbouw en eenige andere beroepen, en zijn zij naar een aantal landen «geëmi greerd. Het begin 13 Maart 1934: elf jongens, vier meisjes en twee oude woonketen, nauwelijks de moeite van het afbreken waard, waren er, toen in het Joodsche werkkamp Nieuwe sluis in het Noordwesten van den Wierin- germeerpolder met 't werlc werd begonnen. Nadat de groote ramp over 't Duitsche Jo dendom was gekomen, werd in Nederland de Stichting Joodsche Arbeid in het leven geroepen, zij stelde zich ten doel, de op leiding van jonge Joodsche uitgewekenen tot verdere emigratie ter hand te nemen. Geleidelijk is dit werkkamp uitgegroeid tot het werkdorp van thans. Op een oppervlakte van ongeveer 5 H.A. worden 30 40 leerlingen in den tuinbouw opgeleid. Broeikassen bedekken hier de jon ge groenten en in kleurige siertuinen wor den de bloemen gekweekt. Ook van deze af- deeling is het product hoofdzakelijk bestemd voor het eigen gebruik in het Werkdorp. En dan is er de veeteelt; 50 k 60 stuks vee zijn op het veld, of ondergebracht in moderne hygiënische stallen. Er worden kolonisten opgeleid tot smeden, tot meubelmakers en tot electrotechnici. De 55 meisjes, die thans in het Werkdorp wonen, worden grootendeels opgeleid in de huishouding. Zij krijgen een grondige oefe ning in het koken ook voor de diëetkeu- ken, zij verrichten de werkzaamheden in de linnenkamer en afwisselend verzorgen zij den ziekendienst. Eenigen harer werken in den stal, anderen hij het pluimvee. Theorie. Naast deze oefening in de practijk is er ter aanvulling het theoretisch onderwijs in de vakken land- en tuinbouw, meubelmakerij, het smidsberoep en de electrotechniek. Voor hen, die naar Palestina willen vertrekken, wordt onderricht gegeven in Palestinakunde, terwijl voor de overigen „emigratiekunde" wordt onderwezen. Emigratiekunde, dat sinds 1933 voor de Duitsche Joden een vak is geworden, dat voor hun bestaan even noodzakelijk is als lezen en rekenen Naar men ons mededeelt, zal het vijfjarig bestaan der Stichting Joodsche Arbeid in den loop van de volgende maand op sobere wijze worden herdacht. *•&>- Burgos weinig overtuigd, alle berichten uit één bron. Positie t der communisten niet duidelijk VALT FRANtïO OVER 10 DAGEN AAN? Volgens de laatste berichten is ge neraal Miaja, leider van den verde- digingsraad te Madrid den toestand meester. Groot troepenvertoon zou den communisten overtuigd hebben, dat verdere actie doelloos is, Gister- avond om 10 uur werd omgeroepen* dat alles rustig i<£ Tegen den middag hebben de communis ten 3.0QO gijzelaars vrijgelaten. Union-radio meldt, dat pas tegen 2 uur gistermiddag afdeelingen van den nationa- len verdedigingsraad het Neb rij a-lyceum hebben veroverd, waardoor 1.550 gevange nen konden worden bevrijd. Twee leiders van de communisten, de ko lonels Barcello en Bueno hebben zich on voorwaardelijk overgegeven. Ook in Valencia wordt gemeld dat alles rustig is. Men geeft toe, dat Zaterdag nog hevig js gevochten en de opstand der com munisten groote vormen had aangenomen. Volgens berichten van den verdedigings raad heeft deze te kwart over zes een op roep tot de arbeiders gepubliceerd door mid del van radio-union. Hierin worden de ar beiders aangespoord heden het werk te her vatten. „De misdadige opstand tegen den verdedigingsraad is geheel onderdrukt" wordt o.a. gezegd, „de redenen, welke de ar beiders noodzaakten llun werk te verlaten rijn dus verdwenen. Het hoofdkwartier van de legergroep heeft een officieele nota uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de verdedingsraad de communistische partij niet voor ontbonden verrklaard heeft, aangezien hij van meening was, dat sancties alleen genomen moesten worden tegen de elementen, die zich zelf buiten de wet hebben geplaatst. Bijgevolg blijven alle voorrechten, die door de grond wet worden toegekend, bestaan voor de communistische partij. Men moet bij de beschouwing dezer be richten echter niet vergeten, dat deze alle uit één bron komen en de communisten zelf geen communicatiemiddel bezitten. Zoo is men ook te Burgos in het onzekere over den toestand te Madrid. Men heeft daar twee bronnen van inlichtingen, name lijk de radio van de republikeinen en de Waarneming uit vliegtuigen. Men neemt dat de communisten sterker zijn dan de verdedigingsraad wel heeft laten blijken on dat nog steeds een strijd op leven en dood wordt gevoerd. De communisten heb ben vermoedelijk de stad geheel omsingeld en hebben zich geneseld op het vliegveld barajas, ten oosten der stad in de voortte nen Guindalera, Prosperidad en Cuatro Ca- nunos in het noorden, in de universiteits- +p inn Casa de Campo in het Westen, wku Z'J' In bet centrum talrijke gebouwen nebben bezet. Blijkbaar houden heide par- "jen elkaar in venwicht. Franco's offensief over tien da gen? Gayda schrijft in het Giornale d'Italia, nat vermoedelijk over tien dagen een nieuw alRemeen offensief door Franco zal worden ontketend, waardoor de politieke overwin ning aangevuld zal worden met een mili taire zege, Het eerste kievitsei op Texel gevonden landarbeider G. van Boven heeft gis- tenmo^en tc Cpeksdorp in den z.g. Witten Hoek" 0*. exei. het eerste kievits ei gevonden-, EEN OPTIMISTISCHE GEEST OP DE PALESTINA-CONFE- RENTIE. Een compromis tusschen Joden en Arabieren niet uitgesloten. Definitieve voorstellen der Brit- sche regeering gereed. Hevige gevechten in Palestina. Men meent te weten, dat de Britsche re- geeringsgedelegeerden zich gedurende het weekeinde hebben bezig gehouden met de ,definitieve> voorstellen inzake Palestina, •Men gelooft, dat zij voornemens zijn, de voorstellen afzonderlijk aan.de Arabieren en Joden voor ie leggen, waa.schijnlijk Woensdagmiddag, na ze vandaag in de we- kelijksche zitting van het kabinet te heb ben behandeld. De Egyptische gedelegeerden zouden voor bereidingen hebben getroffen om gedurende het volgende weekeinde te vertrekken. Een zeker optimisme, dat tot nu toe op de conferentie ontbroken heeft, kon Zater dag in Arabische kringen opgemerkt wor den. Men verklaardt dat een compromis tusschen Joden en Arabieren thans moge lijk is. Nieuwe voorstellen gelijk aan de oude. De Joden blijven natio naal tehuis eischen. Nader vernemen wij nog dat Minister Mac- Donald het plan van de regeering aan de Joodsche afgevaardigden uiteengezet heeft: Het schijnt evenwel, dat de nieuwe voor stellen niet veel afwijken van het plan, dat reeds veertien dagen geleden werd voorge legd en wederom neerkomen op het stich ten van een onafhankelijken Palestijnschen staat na een overgangsperiode, gedurende welke zoowel Joden als Arabieren zitting zullen hebben in consultatieve en execu tieve raden. Zooals men weet, heeft het Joodsche agent schap deze oplossing reeds van de hand gewezen en naar men meent, hebben de Joden thans verzocht, dat hun de verzeke ring zal worden gegeven, dat in het plan van de regeering het denkbeeld van een Joodsch nationaal tehuis gehandhaafd zal worden. Er is geen nieuwe datum voor een bij eenkomst vastgesteld en men veronderstelt dat de Joden zullen wachten tot het plan van de regeering hun schriftelijk zal worden voorgelegd. Zij kunnen dan beslissen of het nut heeft op grond van dit plan de bespre kingen voort te zetten. De terreur. Intusschen duren de gevechten in Pales tina voort. Zoo is Zaterdag in het dal van de Jordaan een formeele veldslag tusschen een af deeling grensbewakers en een bende Arabieren geleverd, waarbij de eersten door vliegtuigen gesteund werden. Gisteren hebben Britsche troepen, die een zuiverings actie in Transjordanië voeren, het grootste deel van een uit Palestina gevluchte bende kunnen vernietigen. Naar schatting zijn 35 opstandelingen ge sneuveld en een vijftigtal gewond. Aan Britsche zijde zijn een officier en vier man schappen gesneuveld. Drie vliegtuigen wer den door het vuur der rebellen getroffen. Een moest een noodlanding maken, doordat de bestuurder ernstig gewond werd. Sterke was van de Waal 1.50 meter in 2 dagen De laatste twee dagen is de Waal sterk gewassen, n.1. ongeveer 1.50 meter. Gisteren was de stand 10.70 pl. N.A.P. De uiterwaar den staan onder water en ook de Waalkade voor Nijmegen is overstroomd. Gisteren was de was minder dan Zaterdag en er bestaat gegronde hoop, dat van Dins dag af een langzame val te verwachten is-. UIZZIjnuu y FABRIKANT MIJN HARDT-ZEIST Advocatenhandigheid geeft mr. X. leven en gestalte 1 Het proces Weidmann heeft een verras sende wending genomen. De verdediging heeft er een „groote onbekende" bijge haald, die de moorden gepleegd zou heb ben, waarvan Weidmann wordt beschul digd. Weidmann zou alle schuld op zich nemen om deze geheimzinnige persoonlijk heid te redden. Weidmann gaat onver stoord door alles te bekennen, zijn „Ik heb gedood" wordt bijna eentonig. De verdedi ging ontkent alles, en beweert dat Weid mann liegt... als hij bekent. Later op den dag kreeg de onbekende zelfs een naam: Sauerbry. Eenige getuigen hebben verkla ringen gedaan,die de verdediging zeer ten goede zijn gekomen. De groote Fransche bladen spreken thans reeds over Weid mann als een, van wieri „waarschijnlijk" de zitting de laatste periode van een veel bewogen leven zal zijn. Steeds namen ze als zeker aan, dat Weidmanns hoofd zou val len. Zóó heeft meester de Moro Giafferie den persoon van den onbekende leven we ten te geven! Het wrak van de Jaguar in Hoek van Holland aangekomen. Zaterdagmiddag is door de sleepboot „Tliomes" van L. Smit en Co.'s internatio nalen sleepdienst het wrak van het 9827 ton metende Noorsche tankschip Jaguar de Nieuwe Waterweg binnengesleept. Dit schip is den 17 Januari in een hevigen storm op den Oceaan, door midden gebroken. De bemanning werd gered door een Noorsche boot, die in de buurt was; het voorschip verdween al spoedig in ded iepte; het acht- terschip daarentegen bleet op de water dichte schotten drijven en maakte een zwerftocht, waarbij het zoo nu en dan door voorbijvarende schepen werd gerapporteerd. De „Thomes" na eerst van uit zijn ber gingsstation St. Johon's op New Foundland, twee Engelsche schepen geassisteerd te heb ben probeerde toen samen met de Duitsche sleepboot „Secfalke" het wrak van de „Ja guar" te bergen. Na lang zoeken kwamen zij eindelijk bij het wrak aan, Tot hun groote teleurstelling waren zij echter één uur te iaat, daar de Duitsche tankboot „Paul Harneit" hun voor was. Dit schip moest echter na verscheidene vergeefsche po gingen om het wrak te sleepen, zijn voor nemens laten varen, en nu namen dë Tho mes" en „Seefalke" hun kans waar. Na een zeer avontuurlijke reis zijn zij nu via de Azoren er in geslaagd het achterschip van de „Jaguar" in een Hollandsche haven te bergen. Hieruit blijkt eens te meer, dat de faam die de Hollandsche sleepkunst in de wereld geniet volkomen verdiend is. Ernstig ongeval te Slootdorp Paard op hoL Voerman zwaar gewond. Even voor het ter perse gaan van dit num mer, ontvingen wij bericht dat vanmorgen te Slootdorp een droevig ongeluk is gebeurd. De heer De Gorder reed met paard en wagen op den hoofdweg, toen het dier plotseling schrok en op hol sloeg. De heer De Gorder klampte zich wanhopig aan den wagen vast en trachtte het woeste dier tot stil stand te brengen. Onverwacht werd hij echter van den wagen geslingerd. De gevolgen waren ernstig. Zwaar gewond bleef de heer de G. op den weg liggen. Het paard holde met den slingeren den wagen door en werd later ge grepen. Dokter Hoogkamer, die ijlings was ontboden, achtte overbrenging van den ongelukkigen voerman naar het ziekenhuis noodzakelijk. Per autobrancard is het slachtoffer naar Alkmaar vervoerd. De Generale Staf „Waker voor Nederlands onafhankelijkheid" Herdenking van het 125-jarig be staan. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van den Generalen Staf werd Zaterdag in hotel Witteburg te Den Haag een herden kingsbijeenkomst gehouden, waarbij de hoogsten in den lande, vertegenwoordigd waren. Hare Majesteit de Koningin was vertegen woordigd door Haar adjudant majoor Phaff De minister-president dr. H. Colijn en de ministers van Dijk, Patijn, Weiter, Goseling en Romme, waren aanwezig, benevens vice- admiraal J. Th. Fürstner, chef van den Ma rinestaf, schout-hij-nacht H. Jolles, comman dant der Marine te Willemsoord, kapitein ter zee H. J. van der Stad, commandant dei- Maritieme Middelen te Vlissingen, de oud chef van den Generalen Staf, generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van land en zeemacht en de luitenant-generaal b.d. H. A. Seyffardt, en generaal-majoor P. W. Best, commandant van de luchtverdediging. Nadat de chef van den Generaleiv Staf, luitenant-generaal I. H. Revnders het ope ningswoord had gesproken, hield' luitenant- generaal b.d. H. A. F, G. van Ermel Scherer een herdenkingsrede, waarbij hij een his torisch overzicht gaf van de wording van het-Nederlandsche Leger. Spr. gaf uiting aan zijn vertrouwen, dat de Nederlandsche Generale Staf zal blijven de krachtige, be trouwbare, stille werker en waker voor de onafhankelijkheid van het Nederlandsche volk onder de wijze leiding van het Door luchtig Huis van Oranje. Prins Bernhard zal de „Prinses Beatrix" doopen Plechtigheid te Vlissingen. Op Zaterdag 25 Maart a.s. zal van de werf der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen het tweede in aan bouw zijnde motorschip voor de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland", de „Prinses Beatrix", te water worden gelaten. Naar de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland ons mededeelt, heeft Z. K.H. Prins Bernhard zich in beginsel be reid verklaard de doopplechtigheid van dit- naar zijn Dochter genoemde, schip, te ver vullen. STILLE OMGANG IN DE HOOFDSTAD. In dén nacht van Zaterdag op Zondag is in de hoofdstad de „Stille Omgang" gehou den. Tienduizenden katholieken uit alle deelen des lands, namen aan de plechtig heid deel en liepen den ouden bidweg af, door- Kal verstraat en Nieuwendijk, Warmoe- straat en Nes en rond de plaats, waar, naar wordt aangenomen, eens het Mirakel is ge schied. De intentie voor dit jaar was „be vordering van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde, sluitend en het kader van de actie voor „De Nieuwe gemeenschap". Een en twintig extratreinen en tal van bussen voerden de deelnemers aam-A.s. Zon dag zal het tweede deel van den Stillen Omgang plaats hebben. Goudsmelterij in een ke'der 75 pet. van den buit der Haag- sche inbrekers terecht. De Haagsche recherche heeft, zooals men weet, door haar belangrijke arrestaties van de laatste dagen tal van inbraken in de hofstad opgehelderd. Naar wij vernemen, is bij de huiszoe kingen 75 pet. van den buit terechtgeko men. In den kelder vond de politie tot haar groote verrassing negen smeltkroezen en verschillende gereedschappen, om edele me talen te smelten, benevens eenige weegschaal tjes met bijbehoorende gewichten, bestemd om gouden voorwerpen te wegen. Een koffer, met tafelzilver, byouteriekistjes gevuld met goud en brillanten, behooren tot de in beslag genomen goederen. Vele autoriteiten zijn den hoofdcommis saris van politie, den heer» N. G. van der Mey gaan gelukwenschen met zijn prachtig succes. Reeds thans publiceeren wij een foto van de kroning van Paus Pius XII. Gezeten op de Sedia Gcstatoria wordt Z. H. de St. Pieter binnen gedragen voor de plechtig heid. Skunmm UITSLAG COJMPETITIE „HET NOORDEN". Held. Damclub 2 D.O. 1. A. Bosman 2. M. v. Kalken 3. P. H. C. Groenemyer 4. J. Jagel 5. H. Kraan 6. P. J. Arends 7. C. Leibbrand 8. W. Ravensteyn 9. W. Wieren 10. A. M. v. d. Hoek .S. 1 Anna Paulowna 0—2 A. Huiberts 11 J. J. v. d. Berg 2—0 H. J. Robben 02 J. Kooiman 02 H. v.d. Berg 2—0 C. Wit 20 E. Kommers 20 A. Brouwer 20 J. Weyers 11 W. Weyers Held. Damclub 3 D 1. P. van Veen 2. G. Mondeel 3. niet opgekomen 4. A. J. José Sr. 5. W. v. Brederode 6. A. E. Glas 7. F. Hellendoorn 8. E. Molema J. A. de Reuver J. L. Vink 10. 12—8 ,S. 2 Anna Paulowna 20 N. Duinhoven 11 J. v. d. Park 02 C. Sinnege 20 J. Braam 20 P. Smiers 2—0 C. v. d. Park 02 P. Vroone 20 J. v. Kampen 02 L. Scholten 20 H. de Groot 13—7 WIELRENNEN. ZESDAAGSCHE VAN PARIJS. Nog steeds liggen Buysse en Billiet aan den kop. 'Maar er zijn kapers op de kust. Daar is allereerst Pellenaars, die in prach- tigen vorm gekomen is en die, thans goed gesteund door zijn partner Bouchard, tot de laatste ronde voor de eerste plaats zal vechten. Daar is verder de Fransche ploeg Ignat-Lap4bie, die het goed doet. Deze drie koppels gaan aan het hoofd, er is echter groot punt en verschil. Op één ronde volgen warempel Groene- wegen en Dekuvsscher. Onze landgenoot houdt zich waarlijk prachtig! Eveneens op één ronde ligt het koppel Magne—Fournier, die in alle opzichten de verwachtingen overtreffen. Een koning van den weg met een achtervolgings-specialist, het is wel een bizarre combinatie. De andere koppels volgen op 2 en meer ronden. Wambst, Aimar, Leduccj en Bertocco heb ben intusschen opgegeven. HOORN, 11 Maart. Graanbeurs. Rogge 78, tarwe 46.50, gerst 6.50—S.25, haver 6—7 p. 100 Kg., witte boonen 20 p. H.L., karwijzaad 12, maanzaad 15 p. 50 Kg. Stamslaboonen, dubb. z. dr. goedg. -4046, id. dubb. m. dr. goedg. 28—33, Stamsnijboonen br. met dr. goedgek. 28—32. Handel in stamslaboonen zeer vlug. Weinig aanbod. MEDEMBLIK, 11 Maart. Aardappalen; Borgers 11.35, per 50 kg., Deensche witte kool 2.903:30 per 100 Kg., uien 1—1.l'5,,-drielingen 55—60 ct. per 50 kg, kroten 3:40, witlof I 21.10—21.20, II 15.S0—16, III 10.— per 100 Kg. WARMENHÜIZEN, 11 Maart. Roode kool 4.607.50, gele kool 4.505.60, Deensche witte kool 2.60—3.70, drielingen, uien 2.20, uien 2.60—3.60, grove uien 2.70—3, bieten 1.503.10, bintjes 1.90. Aanvoer: 96.900 Kg. roode kool, 30.800 Kg. gele kool, 26.100 Kg. Deensche witte kool, 4100 Kg. uien, 1125 Kg. bieten, 400 Kg. aardappelen. ALKMAAR, 11 Maart. Op de heden gehouden botermarkt wa ren in totaal 862 stuks van V2 K.G. boter aangevoerd, waarvan de prijs voor groot handel 72V275 cent en kleinhandel '77V2 S0 cent. Handel matig. Kipeieren groothandel) 3.103.35, eend eieren 2.60 per 100. Handel matig. NOORDSCHARWOUDE, 13 Maart. 1200 kg. uien 3.103.30; grove 3.203.30; 7600 kg. peen 2.503.50; kleine peen 1.702 125 kg. kroten 0.801.90; roode kool 4.70— 7.50: 355400 kg. d. witte kool 2.80—3.90. BROEK OP LANGEN£)IJK, 11 Maart. Aanvoer: 12000 Kg. uien 1.80—2.70, drie lingen 1.40—1.60, grove 2.30—3.10, stek 80. ct., 425 Kg. peen 3.90, kleine peen 2.3900 Kg. kroten O.SO3.70, 59000 Ke. roode kool 4.50-7, S4000 Kg. gele kool 4.60—6.20, 44000 Kg.- D. witte kool 2.503.90. BROEK OP LANGEND1JK, 13 Maart. Aanvoer: 3175 Kg. uien 2.40—2.60, drielin gen 1.501 60, grove 2.703, stek 70 ct., 1625 Kg.- peen -2.10—3.60, 5800 Kg. roode kool 4.90-7.30, 7600 Kg. gele kool 4.80—6.30, 1350 Kg. D. witte kool 3.40—3.60. ALKMAAR, 13 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 57 vette- koeien f 160—265, 3 graskalveren f 412, Nuchtere kalveren (slacht) f 412, 26 vette schapen f 22—26, 244 "vette varkens 46—50 ct. per Kg.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3