Het Raadhuis wordt gerestaureerd Mr. Steenberghe nam misverstanden weg Schoolvoetbaltournooi te Schagen Ingezonden Er lag geld voor klaar! ■i 1CTORIA Dinsdag 14 Maart 1939 Tweede blad RAAD NIEUWE NIEDORP De echte vergadering ging vooraf. Ais steeds was de openbare vergade ring een lauw napraatjel De Raad denkt dat bij zijdeteelt zijde te spin nen is. De heer Olie dacht dat zijde rupsen kunstzijde fabriceeren. Krap per controle op filmvertooningen. In een vloek en een zucht een verbeterd raadhuis van t 6500.De aan sluiting van Wieringermeer bij den vleeschkeuringdienst goedgekeurd. Een kerkhofbabbeltje tot slot. De heer Wit wil naar Haarlem en praat dan a Ia minute Ged. Staten van de sokken. Gistermiddag vergaderde de Raad. Alle leden waren aanwezig. De burgemeester, de heer P. Pluister, pre sideerde. Secretaris was de heer Haring buizen. (Zooals gewoonlijk was een geheime ver gadering de besprekingen vooraf gegaan, zoodat vermoedelijk de heeren het voor en tegen van de diverse voorstellen reeds uit voerig hebben besproken. Hoewel geen wets artikel een dergelijke behandeling verbiedt, zijn wij toch van meening, dat het algemeen belang beter gediend wordt belangrijke za ken openhaar in den Raad te behandelen. Ook al neemt de discussie dan eens een scherp tintje aan. Het kan heusch voor het prestige van de raadsleden zelf geen kwaad, dat de gemeentenaren eens weten wat ze aan hun vertegenwoordigers hebben. Red.) De notulen worden onveranderd goedge keurd. INGEKOMEN STUKKEN. Goedkeuringen. Goedgekeurde begrooting en suppletoire begrooting voor den dienst van 1938, goed gekeurd besluiten tot het beschikbaarstel len van land voor de te stichten ijsbaan, tot het verpachten van de Verlaten Sluis en tot wijziging van de veldwachtersveror dening, berichten van aanneming der be noeming van Mevr. KooijSpaans tot Re gentes van het Armbestuur en den heer D. v. d. Stok tot Weesmeester. Zijdeteelt Verzoek om toe te treden tot de Neder landsche Zijdeteeltvereeniging. B. en W. zien' daartoe geen aanleiding. De heer De Boer ziet er wel werkverrui ming in. De kosten van f 1 per jaar zullen tvel geen bezwaar zijn. De heer Olie: 't Wordt toch van hooger- hand wel afgekitst. 't Is zeker wel kunst- Zijde of zoo iets? De heer Boi-st: Nee, 't is wel natuurlijk yverk. Van rupsen. De heer Olie: O, net. Men besluit de verecniging te steunen. Voorzitter: Misschien wil de heer De Boer *vel voor moerbciboomen zorgen! VOORSTELLEN VAN B. EN W. Opcenten. Vaststelling besluit tot heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting yoor het belastingjaar 1939/1940. Aldus besloten. Politieverordening. Behandeling en vaststelling Algemeene Po litieverordening en Verkeersverordening. Zooals bekend is deze vervaardigd naar tnodel van de provinciale verordening. De heer Olie had iets gevonden over drie- wielde karren met losse strengen en sneeuw ruimen. 't Euvel van de eerste zal met de lemoe- üen moeilijk te voorkomen zijn. Er zijn wel menschen die direct om zand schreeuwen, maar 't is toch wel goed, dat bij sneeuwval daar in wordt voorzien, meent spr. De secretaris licht een en ander toe. Er zijn geen bepaalde bevelen, maar men kan gelasten. Dit geldt ook voor vervoer van vee. De heer Borst vraagt hoe 't moet met brandgevaar bij filmvertooningen, zijn er bepalingen van nooddeuren? Voorzitter zegt strenge controle uit te oefenen, en 't zal nog strenger worden. Spr. beeft juist eenige treffende voorbeelden van paniek wegens onvoldoende zorg ge lezen. 't Is tenslotte minder erg als er geen film vertoond wordt, dan dat er paniek ont- »taat. Op een vraag van den heer Borst zegt .\°orz„ dat Zondags na 9 uur geen melk bieer mag worden gevent. Het voorstel wordt aangenomen. Aansprakelijkheidsverzekering. Voorstel tot het aangaan van een wette lijke aansprakelijkheidsverzekering bij de incasso-Bank te Amsterdam. Kosten f 0.50 $er 100 inwoners. Het wordt totaal f 9.—, men is dan vol- gedekt, zegt voorzitter. Aldus besloten. Af- en overschrijvingen. Besloten wordt tot het doen van af- en verschrijvingen op de begrooting voor het Nopende dienstjaar. A1(lus besloten. ARCHIEFKLUIS. wordt in het raadhuis ©en j^chfofkluis en een arrestantenlokaal in te ouwen, welke aan de daaraan door de verheldg estelde eischen voldoen. Hierbij n tevens worden voorzien in enkele ern- sti8e gebreken van het gebouw en in de in- rïobtingen eenige verbeterinq worden aan- fletoacht. De kosten zijn geraamd op f 6500. waarvoor een geldleening dient te worden aangegaan, waarvan de duur op 30 jaren ware te stellen en de rente op ten hoogste VA pet. De heer Borst zegt dat de zaak in co mité is besproken en is er vlak voor. Spr. bepleit de mogelijkheid plaatselijke vaklie den in te schakelen. Voorzitter zegt dit toe. De heer Olie denkt dat alle bezwaren niet ondervangen worden. Een nieuw raadhuis was beter, maar kost f 20.000. Het kan een waag zijn thans f 6500 uit te ge ven, misschien ook niet. Spr. zal voor stemmen. Voorzitter meent wel dat men voor jaren gereed is. Men heeft dan een raadhuis dat aan alle eischen voldoet die de tegenwoor dige dienst stelt. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. AFSTAND BRUG. Voorgesteld wordt verder den Burgemees ter te machtigen ten behoeve van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier te verklaren, dat de brug over de Sluis en de Slijksteegbrug eigendom van het Hoogheemraadschap zijn gewor den. Aldus besloten. Verzoek vervoerkosten. Verzoek van acht ingezetenen in de Moerbeek en drie aan de Langereis om voor hun 24 kinderen de vervoerkosten van en naar de openbare lagere school in de kom der gemeente te vergoeden. Aldus besloten. Voorschot R.K. school. Vaststelling van het voorschot aan de bijzondere lagere school in 't Veld op de gemeentelijke vergoeding, overeenkomstig art. 105 der L.O.-wet 1920 op f 1100.—. Aldus besloten. Zekerheid gemeente-ontvanger. Voorstel om in verband met. het bepaalde onder a. van het Kon. besluit van 4 Jan. 1939 toestemming te verleenen tot het .op heffen van de door den Gemeente-ontvanger ten behoeve der gemeente gestelde zeker heid. Aldus besloten. Stembureaux. Benoeming van de leden van hoofdstem bureau en stembureaux voor de verkiezin gen in het e.v. vierjaarlijksche tijdvak. Voorgedragen worden voor: het Hoofdstembureau (voorzitter de Bur gemeester): D. Wit, als lid-pl.v. voorzitter, W. Leegwater, Jb. Kooij Cz. en G. Gaijaard als leden en H. Borst, D. Olie Az. en J. de Boer, als pl.v.leden; Stembureau I om (voorzitter de Burge meester): Jb. Kooij Cz. en W. Leegwater als leden, P. I-Iaringhuizen en Mr. C. J. v. d. Molen als pl.v. leden; Stembureau II Moerbeek: D. Wit, als voorzitter, J. de Boer en H. Borst als le den en J. Zijp en Joh. v. d. Molen als pl. v. leden; Stembureau III Langereis: G. Gaijaard voorzitter, D. Olie en H. Rezelman, leden, C. Wiggers en T. van Essen, plaatsv.v. le den. Aldus besloten. Luchtbescherming. Als eerste gemeente krijgt de raad goed te keuren de aansluiting van Wieringer meer als gelijkgerechtigde bij de vleeschkeu- ringsdienst te Barsingerhorn per 1 April 1939. Vleeschkeuringsdienst. Er zijn deskundigen geweest, die advies hebben gegeven, over de gevolgen van lucht aanvallen. Er moeten brancards enz. wor den aangekocht tot een bedrag van I 500. dus er moet f 450 bij. De heer Borst noemt het een noodzake lijk kwaad, maar 't moet. De heer Olie voelt er niets voor omdat 't toch niet afdoende wordt, Tegenstemmen geeft echter niets, als zulke hooge heeren er aan te pas komen, 't Is meer een gerust stelling dat er iets gedaan wordt meent spr. Voorzitter: 't Heeft met militarisme niets uit te staan. Als een vloed opkomt werpt men een dijk op, 't is 'n moreele waarborg. 't Voorstel wordt aangenomen. Rondvraag. De heer Olie vraagt wanneer aan 't Kerkhof wordt begonnen. Voorzitter: De goedkeuring moet nog af komen. De heer Olie wijst nog op de belangstel ling voor de kerktoren. De heer Kooi verzocht nog eens aandacht te schenken aan de tweede postbestelling. En hoe is 't met de straat? B. en W. zullen met voorstellen komen, maar op deze vergadering is de Heeren al zooveel geld uit de zak geklopt. De heer Gaijaard spreekt eveneens over de begrraafplaats. Jaren geleden begon hij er al over. De grond is aangekocht;. Spr. zou het op prijs stellen als de bagger- regeling afloopt de menschen aan den slag kunnen. Wat de heer Kooy over de straat heeft beaamt spr. Er is nu geld voor raadhuis en luchtbescherming ook. Voorzitter zal met alles rekening houden. De heer Wit vraagt hoe lang 't nog kan duren wanneer de goedkeuring afkomt. Voorzitter zal zijn best doen bij de be treffende instanties. De heer Wit wil zichzelf niet ophemelen, maar asl voorzitter niet slaagt, wil hij wel eens naar Ged. Staten gaan. Dan is 't zoo voor mekaar. Hierna sluiting. Woensdagmiddag a.s. worden de school- voetbahvedstrijden voortgezet. De winnaars van de vóórwedstrijden C.N.S. Schagen, Wie ringervvaard, Lutjewinkel, Oudesluis, O.L.S. Schagen I en Callantsoog spelen in Groep 1 en de verliezers O.L.S. Schagen III, Klei ne Sluis', O.L.S. Schagenll, Burgerbrug en Dirkshorn in groep II. Tusschen de elftal len van elke groep wordt een halve compe titie gespeeld en de winnaar van elke groep is dat elftal, dat de meeste punten behaalt. Elke. gewonnen wedstrijd geeft 2 punten en een gelijk spel 1 punt. Bij een gelijk aantal punten heeft een beslissingswedstrijd plaats. Het volledige programma luidt: Woensdag 15 Maart: Groep II O.L.S. Schagen IIBurgerbrug 2.00 C. v. d. Linde. Groep II Dirkshorn—O.L.S. Schagen III 2.50 W. J. de Groot. Groep I CallantsoogC.N.S. Schagen 3.40 A. Bijlsma. Zaterdag 18 Maart: Groep II O.L.S. Schagen IIIKleine Sluis 2.00 C. v. d. Linde. Groep I Wieringerwaard—Lutje winkel 2.50 W. J. de Groot. Groep I OudesluisO.L.S. Schagen I 3.40 K. Wit. Woensdag 22 Maart: Groep II BurgerbrugDirkshorn 2.00 C. v. d. Linde. Groep I CallantsoogWieringerwaard 2.50 W. J. de Groot. Groep I C.N.S. SchagenLutjewinkel 3.40 A. Bijlsma. Zaterdag 25 Maart: Groep II O.L.S. Schagen III—Burgerbrug 2.00 C. v. d. Linde. Groep II Kleine SluisO.L.S. Schagen II 2.50 W. J. de Groot. Groep I WieringerwaardOudesluis 3.40 C. J. Mol Jr. Groep I C. N. S. Schagen I 4.30 K. Wit. Woensdag 29 Maart: Groep II O.L.S. Schagen II—Dirkshorn 2.00 C. v. d. Linde. Groep I O.L.S. Schagen I—Callantsoog 2.50 W. J. de Groot. Groep I C.N.S. SchagenOudesluis 3.40 A. Bijlsma. Zaterdag 1 April: Groep II Kleine SluisBurgerbrug 2.00 C. v. d. Linde. Groep II O.L.S. Schagen IIIO.L.S. Scha gen II 2.50 C. J. Mol Jr. Groep I CalantsoogLutjewinkel 3.40 W. J. de Groot; Groep I C.N.S. Schagen—'Wieringerwaard 4.30 K. Wit. Woensdag 5 April: Groep I LutjewinkelOudesluis 2.00 C. v. d. Linde. Groep I WieringerwaardO.L.S. Schagen I 2.50 A. Bijlsma. Zaterdag 22 April: Groep II Kleine Sluis—Dirkshorn 2.00 W. J. de Groot. Groep I Oudesluis—Callantsoog 2.50 C. J. Mol Jr. Groep I Lutjewinkel—O.L.S. Schagen I 3.40 K. Wit. Nieuwe Niedorp, 11 Maart. Waarde Redactie, Verzoeke, naar aanleiding van het inge zonden stukje van D. Nieuwland, opname van onderstaande regels. Bij voorbaat mijn dank. Aangezien Nieuwland niet bekend is met het Internationaal Solidariteitsfonds en met de personen, die in mijn vorige stukje genoemd worden, meent hij het I.S.F. als verdacht te moeten kwalificeeren. Nieuwland troost zich niet de moeite eerst te onderzoeken. Het vorige stukje was voor hem voldoende om te oordeelen, of lie ver gezegd te veroordeelen. Wij zijn hem er echter dankbaar voor dat wij op deze wijze iets meer over het I.S.F. te kunnen schrijven. Het I.S.F. is, zooals de naam reeds zegt, een organisatie welke in verschillende lan den haar vertakkingen heeft. Geboren uit de nood der tijden, door de stroom van vluchtende anti-fascistische strijders uit de dictatorlanden, de steeds meer toenemende vervolgingen van. anti-militairen .en socialis tische strijders in de zg. democratische lan den, maakten het noodzakelijk een organi satie in het leven te roepen, welke de nood van bovengenoemde personen trachten te lenigen en hen in staat stelde hun werk voor de bevrijding der mensheid voort te zetten. Het I.S.F. in Nederland is in November '37 opgericht. Haar organisatie is normaal. Verder heeft zij de Joodse vluchtelingen gesteund, door het door het N.A.I. beschik baar gestelde Domela Nieuwenhuis Oord in te richten voor Joodse kinderen en verder de verzorging enz. op zich te nemen. Met dank voor plaatsing, namens I.S.F. afd. N. Niedorp, Piet Grootes, Wateringskant, N. Niedorp. INTERVIEW TEN DEPARTEMENTE In de Duitsch-Nederlandsche han delsbetrekkingen. Teruggekeerd van zijn bezoek aan Leipzig en Berlijn heeft de minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, gisterochtend in zijn werkkamer op het departement aan een onzer verslaggevers eenige mededeelingen over deze reis ge- daan. Op de vraag: Wat was het doel van u\y reis en welke zijn uw ervaringen, ant woordde de minister als volgt. Mijn doel was in de eerste plaats een bezoek te brengen aan de Leipziger Messe en in het bijzonder aan de Nederlandsche inzending van deze beurs, die sinds een paar jaar door den Economischen Voor lichtingsdienst van mijn departement ver zorgd wordt. In de tweede plaats wilde ik van deze gelegenheid gebruik maken om een beleefdheidsbezoek te brengen aan mijn Duitschen ambtgenoot Funk ten einde een bespreking te voeren over de economische vraagstukken in het algemeen, die Ne derland en Duitschland raken. Zeer onder den indruk. Ik hen zeer onder den indruk gekomen van hetgeen op de Leipziger Messe getoond wordt en bevestigd in mijn meening, dat deze beurs inderdaad een centrum is, dat op groote schaal aan kooplieden in de geheele wereld de nieuwste producten op velerlei gebied laat zien. Wat de Neder landsche inzending betreft ben ik van meening, dat die op de goede plaats onder de andere buitcnlandsche inzendingen is opgebouwd. Mr. M. P. L. STEENBERGHE. Ik geloof echter, dat er nog moge lijkheden zijn om nog duidelijker dan thans het geval is, om zoowel aan Duitsche als aan andere koo- pers te toonen, datgene wat Neder land in staat is te leveren. Daar voor is noodig een grootcre mede werking van het Nederlandsche be drijfsleven dan thans is geboden. Ik stel mij voor met dit bedrijfsleven in overleg te treden, opdat, zonder veel kos ten zijnerzijds, het beoogde resultaat tot stand komt De minister voegde hieraan toe, dat hij den indruk heeft, dat de Economische Voorlichtingsdienst gedaan heeft wat in zijn vermogen was. Misverstand weggenomen. Het bezoek aan Berlijn besprekende, •/eide minister Steenberghe, dat de Duit sche minister von Ribbentrop en Funk hem buitengewoon vriendelijk hebben ontvan gen. Met beide heeren heeft de heer Steen berghe de verschillende financieele en eco nomische vraagstukken, die tusschen beide landen bestaan, besproken. „Zonder mij over de details van dit onderhoud uit te laten durf ik toch te verklaren, dat ik gelegenheid heb gehad op verschillende punten een toelichting te geven, o.m. op de kwestie van de nieuwe tarieven van invoerrechten, waardoor ver schillende misverstanden zijn weg genomen. Door uitlatingen van mijn Duitsche ambt- genooten ben ik overtuigd, dat deze be sprekingen geleid hebben tot verheldering, van wederzijdsche standpunten en deze verheldering kan niet anders dan ten goede komen aan de thans te Berlijn her vatte besprekingen over het Duitsch-Ne derlandsche handelsverdrag. Goede vrienden in Daitschland. Op de vraag welken indruk de minister van de hem bereide ontvangst heeft gekre gen, antwoordde de heer Steenberghe, dat deze boven zijn lof verheven is. Zoowel de ontvangst op Donderdagavond van de Deutsch-Niederlandische Gesellschaft, waar van staatsraad Hellferich voorzitter is, als de officieeie ontvangst op Vrijdagavond van minister Funk waren zeer hartelijk en luisterrijk. De eerste receptie was tot een kleinen kring beperkt, waartoe tal van vooraanstaande zakenlieden behoorden. Minister Funk's receptie vereenigde een gezelschap van 80 a 90 personen, onder wie zich bevonden de verkeersminister, de heer Dorpmüller, de chef van de kanselarij van den Führer, de heer Lammers, vrijwel ale leiders van de groote industrieele-, han dels- en bankbedrijven uit Berlijn en uit eon groot gedeelte van Duitschland. „Op beide ontvangsten heb ik door ongedwon gen gesprekken opnieuw kunnen vaststel len hoeveel goede vrienden ons land in Duitschland heeft. Den laatsten dag v.an mijn verblijf in Berlijn heb ik nog korte besprekingen ge had met het bestuur van „Hollandia" en aan een thee met het bestuur van „Ne derland en Oranje". Ik heb groote bewon dering zoo besloot de rrynister dit on derhoud voor het werk, dat de in Ber lijn woonachtige Nederlanders verrichten." doordat Indertijd een spaarverzekering b)\ de VICTORIA werd afgesloten. Ook U kan zoon spaarverzekering juist van pas komen. Voor Iedere rijksdaalder per maand ontvangt U later 1000 gul den. Vraagt volledige Inlichtingen op onderstaande bon. ,001 inlichtingen I BON en brochure. I HAAM Amsterdam geixersgrachtl"^ Een kat in het nauw maakt gekke sprongen Drie maanden voor bakker, die een schijn-acle maakte om poe deren buiten faillissement te hou den. Wegens valschheid in geschrifte hebben de 30-jarige bakker K. F. en de 31-jarige kweeker P. S. beiden te Serooskerken, voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage terecht gestaan, nadat zij door de rechtbank te Mid delburg waren veroordeeld tot resp. een ge vangenisstraf van drie maanden een een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand. De bakkerszaak van F. ging achteruit en om den inboedel bij een dreigend faillisse ment te sparen, had hij deze schijn-acte aan zijn mede-verdachte S. verkocht, zonder dat deze verkoop in werkelijkheid plaats vond. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage bevestig de het vonnis tegen S. gewezen en bepaalde dat .aan F. een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden zal worden opge legd. Dc jeugdgevangenis wacht.,,. Wegens -poging tot moord op zijn gewezen meisje tot drie jaar ver oordeeld. Wegens poging tot moord op zijn gewezen meisje is de 21-jarige haven-arbeider A.Z. te Rotterdam door de rechtbank aldaar ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, door te brengen in de jeugdgevange nis te Zutfen met aftrek van de preventieve hechtenis. In hooger beroep eischte de advocaat-ge neraal bij het Haagsche Gerechtshof beves tiging vari deze straf. Het Hof heeft conform dezen eisch arrest gewezen. Beleediging van minister Colijn Arnold Meijer wederom tot veer tien dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Op 26 Januari 1937 heeft Arnold Meijer, leider van „Zwart Front" op een vergade ring van deze partij te Vaals zich beleedi- gend uitgelaten over den minister-presi dent, dr. H. Colijn. De Maastrichlsche rechtbank veroordeel de Meijer tot veertien dagen gevangenis straf, een straf, welke ook het Bossche Hof in hooger beroep, zij het dan op andere gronden, oplegde. In cassatie werd het arrest van dit Hof vernietigd en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te 's-Gravenhage, welk college gisteren wederom een gevangenisstraf van veertien dagen oplegde. Vijfduizend Joden aan de Fransche grens Nog een Niemandsland' De Engelsche bladen melden, dat vijfdui zend Joden, die Italië hebben moeten ver laten tevergeefs trachten over de Fransche grens te komen. Slechts een honderdtal is erin geslaagd de waakzaamheid der Fran sche grenswacht te verschalken en deze menschen hebben verlof gekregen in Frank rijk te blijven. De anderen worden echter niet toegelaten. De grenswacht is versterkt. Veestapel komt in vlammen om Boerderijbrand te Sevenum. Gisternacht is door nog niet bekende oor zaak brand ontstaan in de boerderij-van-den landbouwer Jansen, aan den Kronenberg te Sevenum. Het vuur greep snel om zich heen. Het gezin kon zich met veel moeite in veilig heid stellen, een der kinderen kreeg evenwel- lichte brandwonden aan het hoofd. De boerderij is totaal afgebrand. De ge heele veestapel, welke uit tien varkens, zes koeien en eenige kalveren bestond, viel aan het. vuur ten offer. De schade wordt door verzekering gedekt.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5