Kamer van Koophandel en Fabrieken Niet meer oinioodig den snelverkeeisweg oversteken! Een dag van vernedering DE WERELD! Opnieuw geldboete tegen Rost van Tonningen gevorderd Postvluchten op Iodi De spoorverbinding over den Afsluitdijk Een rapport betreffende de overne ming der landbouwcrisismaatrege* len. De handel gepasseerdI Vele wenschen ten aanzien van de spoorwegverbindingen- De Kamer en de broodprijsoorlog te Den Hel der. Schapenteelt op TexeL Gistermiddag om twee uur vergaderde ten Raadhuize te Alkmaar de K. v. Koop handel en Fabrieken voor Holland's Noor derkwartier, onder voorzitterschap van den heer S. W. Arntz. Afwezig zijn de heeren: Kluitman, we gens verblijf in liet buitenland. De Voorzitter opent de vergadering en memoreert daarbij de tweede Tsjechische crisis. Zijn wij door deze politieke gebeurtenis sen opgeschrikt, aldus spr., eveneens zorg de onze Regeering voor een onaangename verrassing door het aanhangig gemaakte Wetsontwerp tot wijziging van de Tariei- wet 1934 en van de Wet op het Statistiek- recht, waarmede een belangrijke verhooging van het tarief van invoerrechten zal wor den doorgevoerd. Tenslotte beteekent de afkondiging van het Rijtijdenbesluit, dat in den loop Mei in werking zal treden, wederom een stap, die het bedrijfsleven nog meer aan banden zal leggen. De notulen worden hierna goedgekeurd. Ingekomen stukken. Wij noemen hiervan: a. Een adres van de K. v. K. voor Zaan land te Zaandam, gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, nopens de Kin derbijslagverzekering. waaraan de Kamer haar goedkeuring hecht. Overneming der Landbouwcrisis maatregelen. Mededeeling van den heer C. C. W. Bon net, lid der Kamer, inzake een onlangs bij de Algemeene Landsdrukkerij verschenen rapport betreffende de overneming der Landbouwcrisismaatregelen door de bc- drijfsgenootcn. Het is de wensch van den minister, dat de publieke opinie zich over het rapport zal kunnen uiten en het is daarom wellicht \an belang, dat ook de Kamer haar oordeel hierover uitspreekt en den minister haar zienswijze kenbaar maakt Het standpunt, waarvan het rapport uit gaat, dat de overheid in den tegenwoordi- gen tijd ook de taak heeft het nationale be drijfsleven te stimuleeren, acht spr. juist. In het geheele rapport wordt de handel slechts even aangeroerd. Dus geen gelijkgerechtigheld, de handel wordt eerst dan gehoord, wanneer alles gereed Is, de handel kan alleen daarvoor dienen, om uit te voeren, de regelingen, door de producenten gemaakt. Dit is een volkomen onaanvaardbaar iets en het zal, dunkt spr., de taak der Ka mer zijn, hier den Minister op at tent te maken. Het verleden heeft voldoende aangetoond, dat het negeercn der wenschen, aan den handel tot ongewenschte gevolgen leidt. Zoo hebben de tuinders, tegen de adviezen van den handel in, met indirecte overheidssteun en -dwang, de veilingdwang volkomen ge maakt en zijn toen het zoo ver was, tot de conclusie gekomen, dat veilingsysteem in de huidige omstandigheden faalt. Dit is vol komen logisch. Door de strakke veiling dwang heeft men het product nog conjunc tuur gevoeliger gemaakt dan 't al is. Thans is ook verboden de contractteelt van witte kool door de zuUrkoolfabrikantcn. Dit is economisch bekeken een dwaasheid. De producent wordt hierdoor een gega- randeerden prijs onthouden om een wissel- val ligen veilingprijs te krijgen. De gedachte, dat vóór alles de veiling ingeschakeld dient te worden, zal aan deze regeling niet vreemd zijn. Zal het Centraal Bureau der Vei lingen, na aardbcienpulp, ingemaak te snijboonen, tomatensoep, wellicht in de toekomst ook overgaan tot zuurkool fabricatie, om het vastgeloo- pen veilingsysteem in stand te hou den, zooals men thans zelf de afzet ter hand wil nemen, met behulp van overheidsgelden? Besloten wordt na eenige discussie het rapport in handen te stellen van de Handelscommissie. Spoorwegverbindingen. Verslag van het lid der Kamer, den heer Mr. A. Ivolster, tevens lid van den Spoor- wegraad, omtrent de spoorwegverbindingen in ons district. Wederom wordt de klacht geuit over het veelvuldig moeten overstappen op het tra ject den HelderHaarlemRotterdam. Gevraagd wordt om in Alkmaar ook snel treinen van Haarlem te doen aansluiten naar den Helder; thans zijn het meestal stoptreinen HaarlemAlkmaar, die de ver bindingen vormen. De Commissie meent inwilliging van deze verzoeken niet te kunnen bepleiten. Geklaagd wordt over de te lange over gangstijd^ van tramtrein 92 Bergen aan Zee—Alkmaar (a. 22.15) op trein 2496 Alk maar (v. 22.45)Amsterdam C.S. of trein 2494 Alkmaar (v. 22.40)Amsterdam C.S. Opgemerkt wordt, dat de prijzen van trajectkaarten sedert een reeks van jaren in vergelijking met die van al gemeene abonnementskaarten en met gewone biljetten slechts weinig verlaagd zijn. Inderdaad blijkt de verlaging voor trajectkaarten sinds 1925 niet meer dan 5 k 10 te be dragen, hetgeen aanzienlijk minder is dan voor verschillende andere soorten van plaatsbewijzen. De Commissie geeft in overnveging de Di rectie uit te noodigen herziening ernstig te overwegen: het komt haar voor, dat hier mee ook het belang van de Ned. Spoorwe gen zelf zal zijn gediend. Zoowel inwoners van Noordscharwoude als van Harenkarspel, Zijdewind en 't Veld klagen over het ongerief, dat zij ondervinden van de sluiting van het Station Noordschar woude voor het reizigcrsvervocr. Een verzoek kan niet worden ondersteund, omdat het reizigersvervoer op het station Noordscharwoude van zoo geringen omvang is, dat wederopenstelling niet kan worden overwogen. Inwoners van Anna Paulowna en Wielin gen verzoeken om trein 2548 Den Helder— Alkmaar (a. 13.37) ook op Zon- en Feest dagen te doen loopen, hetgeen dienstig zou zijn voor reizigers die de ziekenhuizen te Alkmaar hebben bezocht. De Commissie ondersteunt het verzoek niet. Dc tramdienst AlkmaarSchoorl W armenhuizen. Bespreking plan opheffing tramdienst AlkmaarSchoorlWarmenhuizen. De voorzitter deelt mede, dat de K. v. K. een verzoek heeft gekregen van de burge meesters te Schoorl en Warmenhuizen om de opheffing van de tram Alkmaar Schoorl en Warmenhuizen te bespreken. Die bespreking is eevoerd. De Spoorwegen hebben medegedeeld dat er op deze lijn jaarlijks f 80.000 moest worden toegeleed. Spr. acht deze lijn zoowel voor Schoorl als voor Warmenhuizen van groot belang. Het groofe bedrag aan exploitatie acht spr. een raadsel. De heer Bonnet vindt voor de. veiling te Warmenhuizen de tram van groot belang. Wij zouden de groote exploitatierekening eerst moeten zien, voordat een beslissing kan worden gegeven. De voorzitter antwoordt, dat het lijntje behoort aan de Noorder Stoomtram Mij. We hebben dus geen exploitatierekening. Nu willen de Spoorwegen het lijntje naas- len en als dat gebeurt, is men bang, dat het lijntje verdwijnen zal. Besloten wot'dt. dat de Kamer liet reeds bestaande comité van actie steunen zal. Rondvraag. De heer Blaauboer zegt dat vluchtelingen nieuwe industrieën gaan opbouwen. Spr. noemt een en ander funest, vooral voor on ze provincie. De heer Bonnet gelooft niet aan den funestcn invloed van dezen maatregel. Wij moeten ons meer concentreeren op landen welke veel van ons afnemen. De heer Lindt wijst op de belemmering der textielindustrie naar het buitenland. Broodprijsoorlog In Den Helder. De heer Grünwald sprak over den brood prijsoorlog in Den Helder. Een groep nijvere middenstanders, wer kende met. ruim 125 man personeel, maakt zeer moeiliike tijden door. Immers: heeft een der bakkerspatroons gemeend den prijs van een waterbrood te moeten stellen op 11 ct. Er zijn onder de verbruikers die meenen, dat deze prijs den bakker een zekeren winst laat. Uit serieuze onderzoekingen is vast komen te staan dat de kostprijs van een water brood ligt tusschen 11 en 12 ct. en zelfs een bakkerij, voorzien van de meest efficiente arbcidsmethoden zal nimmer in staat kun nen zijn dezen kostprijs lager te doen zijn dan 11 ct. (zonder bezorgloon dus). In plat telandsgemeenten zelfs beduidend hooger. Welke funeste gevolgen deze toestand voor de bakkers tengevolge heeft, moge blijken uit het feit, dat de huidige situatie den bak kers iedere week een verlies geeft van plm. 2100 gulden per week. Spr. wil de verwachting uitspreken, dat, wanneer de bakkersorganisaties zich tot onze Kamer wenden om steun te verkrijgen voor hun pogingen om weer gezonde toe standen te scheppen in hunne bedrijven, dat de Kamer met alle middelen, waar over zij beschikt, hen zal willen helpen. De schapenteelt op TexeL De heer van Beem vraagt hulp van de Kamer voor de Texelsche schapenteelt, Spr. wil aan de Regeering steun vragen om te zorgen, dat de schapen niet al te goedkoop worden. Van de Regeering moet steun wor den gevraagd. De heer Nobel meent, dat als we er iets aan kunnen doen dit gebeuren moet,. Inderdaad is de schapenteelt op Texel slecht. De heer Blaauboer meent, dat aan een verzoek om steun, absoluut beperkende maatregelen zullen worden genomen. Intus- schen zegt spr. dat de Regeering maat regelen zal nemen. De heer Grondsma meent, dat we dan schapcnvleesch in blik krijgen. Besloten wordt deze zaak in de Handels commissie te brengen. Hierna volgt sluiting. Tweerichtingverkeer op ver schillende parallelwegen. De eischen voor koplampen. Nieuwe verkeersborden Ingevolge de wet op het wegverkeer, wel ke in 1935 tot stand kwam, is thans de zgn. wegenverkeersbeschikking verschenen, die o.m. de volgende bepalingen behelst: Koplampen. Alle koplampen moeten direct worden voorzien van gloeipeertjes met hulpspiraal, welke door een napje is afgeschermd. Met ingang van 1 Januari 1943 moeten alle kop lampen van een goedgekeurd soort zijn (met rijkskeur) behalve de koplampen van autoè die na 31 December 1938 zijn ingevoerd of hier te lande worden vervaardigd. Deze moeten direct van een goedgekeurde soort (met rijkskeur) zijn. Na 1 Januari 1942 mogen ook alleen goed gekeurde gloeilampjes in de koplichten worden gebruikt. Motorrijwielen met een cylinderinhoud van 60 cM3. of minder behoeven geen goed gekeurde koplampen of gloeilampen te ge bruiken. Motorcarriers mogen twee koplichten van ongelijke vcrlichtingssterkte hebben.' Het licht met de grootste verlichtingssterkte moet met ingang van 1 Januari 1942 van een goedgekeurde soort zijn en met een goedgekeurde gloeilamp worden gebruikt. Ook hier geldt, dat na 31 Dec. 1938 inge voerde of hier vervaardigde motorrijtuigen reeds terstond van een goedgekeurde soort moeten zijn. Parkeeren. De handrem wordt voortaan parkeerrem genoemd. De remeischen voor deze rem zijn iets verminderd. Kenteeken rijden met aanhang- wagen(s). Motorrijtuigen die een aanhangwagen voorttrekken moeten zoo mogelijk bovenop en anders aan de voorzijde van het trek- voertuig een bij avond verlicht kenteeken hebben, bestaande uit een gelen driehoek op een blauw veld. Ontheffing maximum snelheid. Wegen binnen bebouwde kommen waar voor het algemeene maximum snelheids gebod van 45 km.h. niet geldt, worden aan geduid door vierkante blauwe borden met in witte letters het woord „bebouwde kom." Aanduiding „einde voorrang" Het einde van een voorrangsweg wordt aangeduid door het vierkante bordje met oranje middenveld als in gebruik om een voorrangsweg aan te duiden, doch thans met een zwarte balk er doorheen. Aanduiding „autoweg". Er komt een nieuw bord „autoweg" be> staande uit een rond blauw bord met een wit figuurtje van een auto. De beteekenis van dit bord is, dat de betreffende weg ge sloten is voor rijwielen, wagens, rij- en trek dieren en vee en dat voor de hoofdrijbaan een stop verbod geldt. Halve stationneer- en stop ver boden. De wet kent reeds borden, waarbij het parkeeren voor slechts één zijde van den weg verboden werd. Overeenkomstige bor den komen er thans voor de stationneer- en stopverboden, r Parallelwegen in 2 richtingen berijdbaar. Om onnoodig oversteken van snel- verkeerswegen te voorkomen, zullen verschillende parallelwegen en rij wielpaden ook al zijn ter weers zijden van de hoofdverkeersbaan zul ke wegen gelegen voor het ver keer in twee richtingen worden open gesteld. Zulks wordt dan aangeduid door recht hoekige blauwe borden met in witte letters het opschrift „inrijden toegestaan" (voor al le verkeer) of „inrijden voor .wielrijders toe gestaan" (alleen voor rijwielen). Het smaadschrift tegen minister Goseling In hooger beroep bevestiging van het vonnis der rechtbank ge vraagd. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenha- ge diende gisteren de strafzaak te gen Mr. M. M. Rost van Tonnin gen, die wegens smaadschrift tegen Minister Goseling voor de rechtbank aldaar veroordeeld is tot een geld boete van f200,— subs. 50 dagen hechtenis. Het. betrof hier een artikel, verschenen in het Nationale Dagblad, van 13 April j.1., ge titeld „De beruchte zcdenschandalen in Óss", waarin het beleid van den minister van Ju stitie scherp werd beeritiseerd. De verdediger, Mr. W. J. C. A. Nijgh, ver zocht, alvorens de zaak behandeld zou wor den, toegelaten te worden tot het bewijs van de in het artikel ten laste gelegde feiten. Na in Raadkamer te zijn geweest, besliste het Hof, dat verdachte wel in zijn verzoek ontvankelijk werd verklaard, doch dat het Hof dit verzoek afwees. Requisitoir. De advocaat-generaal achtte het artikel in zijn geheel genomen, beleedigend en sma lend voor den minister van Justitie. Spr. kon niet anders dan bevestiging vra gen van het door de rechtbank gewezen von nis, waarbij aan verdachte een geldboete was opgelegd, welke spr. betrekkelijk ge ring noemde. Rost van Tonningen met Emile Zola vergeleken. Mr. Nijgh, de verdediging voerend, trok een parallel met de zaak Dreyfus, waarbij aan Emile Zola hetzelfde werd verweten, als men nu Rost van Tonningen doet. Tenslotte zeide Mr. Rost van Tonningen zich niet schuldig te voelen aan beleediging, daar hij meende slechts zijn plicht te heb ben gedaan. De uitspraak werd bepaald op 29 Maart. Chamberlain ernstig teleurgesteld NAUWE AANSLUITING DER DEMOCRA- TIEëN MET HULP VAN SOVJET-RUS LAND HET EENIGE MIDDEL THANS NOG EEN RAMP AF TE WENDEN. Chamberlain, de groote man van München, werd gistermiddag door zijn aanhangers met gejuich en door de oppositie met kreten van afkeuring ontvangen, toen hij een groote rede in het Lagerhuis kwam houden over de jongste ge beurtenissen in Midden-Europa. Chamberlain deelde mede, dat een ingrijpen als Duitschland thans doet, door geen der onder teekenaars van München werd over wogen. Hij betreurt het voorgeval lene diep, juist omdat het vertrou wen begon te herleven. De Labour- oppositie verweet Chamberlain zich er zoo makkelijk af te maken; Eden zeide met grooten nadruk dat thans de tijd is gekomen voor een groote natie als Engeland om groote beslissingen te nemen. Chamberlain begon uiteen te zetten, dat de overeenkomst van München juist was. De overeenkomst van München heteekende een regeling. Spreker kon niet inzien, dat de manier en de methode, waarop deze wijzigingen zijn tot stand gebracht, in overeenstemming zijn met de overeenkomst van München. Thans bezet Duitschland voor den eer sten keer een volk, waarmede het geen ras verbinding heeft. Deze gebeurtenissen kunnen niet nalaten oorzaak te zijn van verwarring der internationale situatie. Oppositie. Na Chamberlain sprak Grenfell (Labour- oppositie), die betreurde dat Chamberlain 't oude probleem Tsjecho-Slowakije met zoo weinig woorden en zoo weinig gevoel had afgedaan. Wij behooren tot een land, dat steeds groote hulde brengt aan de vader landsliefde van zijn nationale helden. Van daag was er echter geen woord van hulde voor de Tsjechen. Spreker zette verder uiteen dat naar zijn meening het gebeuren een catastrophe na derbij brengt en de dag van heden een nieuwe dag van vernedering voor Enge land is. De liberale oppositie sprak in gelijken geest. Nederland Wedgwood van dc onafhankelijke arbeiderspartij verklaarde, dat de volgende crisis wellicht Zwitserland zou betreffen. Moeten wij zien, dat dit groot tehuis der vrijheid wegge vaagd wordt, zooals wij het van Tsjechoslowakije hebben gezien? Gesteld, dat de volgende etappe Ne derland is. Dan zouden al diens koloniën door een annexatie van Ne derland ter beschikking van Duitsch land staan. Schenkt de regeering in het geheel geen aandacht aan het gevaar, dat zij zich in de ko mende maanden voor een soortge lijk probleem in Nederland ziet ge steld? Zal het Denemarken zijn, waarmede wij altijd zoo nauw ver bonden zijn geweest, en waar de pro paganda op het oogenblik voortgaat? Applaus voor Eden. Anthonv Eden werd met applaus begroet. Naar mijn meening, aldus Eden, kan er geen twijfel bestaan over den aard van de Duitsche actie, welke zoojuist heeft plaats gevonden. Het is moeilijk de conclusie te ontgaan, dat de grieven, waarmede thans geparadeerd wordt, in groo te mate denkbeeldig zijn en dat er na gebeurtenissen bewijzen worden geleverd om onwettige acties te rechtvaardigen. Zelfs indien zij waar zouden zijn, zouden zij nog niet een actie rechtvaardigen als werd ondernomen. Eden bepleitte voorts samengaan en over leg met alle gelijkgezinde naties en een krachtsinspanning te doen, welke zonder weerga in haar geschiedenis was. Met groo te nadruk besloot Eden: Er zijn tijden, waarin een groote natie groote beslissingen moet nemen. Ik geloof, dat het thans zulk een tijd is en ik geloof verder, dat wij aldus uit ons volk de vrees zullen bannen, welke onzen tijd overschaduwt. De regeering aan het woord. John Simon, die namens de regeering ant woordde, zeide o.m., dat men het er alge meen over eens is, dat de vernietiging van Tsjecho-Slowakije een verschrikkelijke en volkomen onverdedigbare gebeurtenis is (toejuichingen) en dat de methode, volgens welke zij tot stand is gebracht, lijnrecht in strijd is met drie welke te München was overwogen. Simon opperde de veronderstelling, dat Oostenrijk wel eens geen kracht van Duitsch land zou kunnen blijken te zijn, evenmin als het Sudetenland. Wij zijn, zeide hij, getuige van een grootheidswaanzin van een hoogst verwonderlijke soort doch ik heb toch nog eenig vertrouwen in de uiteindelijke werking van het meraschelijk oordeel in zulke dingen en ik ben er volkomen zeker van, dat het volk van dit land nooit zijn meening of verzet zal wijzigen, als iets dergelijks op zijn kosten werd ondernomen. Vertrek van Aankomst te Seis) |Sin<!ap- 15 Mrt jBand. 15 m! talreis) lBa"d' 15 Mrt' lA,hena 15 flieenreis) |,odhp- 15 Mrt' K™ 13 Mrt- ™I*n™isT,riNapel5 15 Mrt' lAleX' 15 Mrt «è^/reis) |Medan 15 Mrt' iRan* 15 Mrt' in_ weinig woorden Jegorof was een verrader. In zijn rede voor het communistische partijcongres heeft Worosjilof een toespeling gemaakt op verraders, die zich verborgen in de ge lederen van het roode leger, waarbij hij voor de eerste maal den naam van maar schalk Jegorof noemde. Jegorof, gewezen chef van den generalen staf van het roo de leger, is sedert Maart 1938 verdwenen. Volkomen BritschFransche samenwerking, In antwoord op een vraag in het Lager huis heeft Shakespeare, de parlementaire secretaris van het ministerie van marine, verklaard, dat het de bedoeling is, dat de vlootsamenwerking tusschen Engeland en Frankrijk volkomen zal zijn, indien bei de landen in een oorlog bondgenooten zou den zijn. De besprekingen tusschen de sta ven van beide landen zijn reeds begon nen. Sovjet-Unie gereed voor den strijd. Wo- rosjilov, heeft in een redevoering op het achttiende congres der communistische partij verklaard, dat tijdens het laatste vijf jarenplan de sterkte van 't leger meer dan verdubbeld is, dat de luchtmacht met 130 pet. is uitgebreid, en dat de marine wordt opgebouwd tot een machtige vloot. De Paus benoemt. De Paus heeft verschik lende belangrijke benoemingen gedaan. Zoo is kardinaal Tedechini benoemd tot aartspriester van de basiliek Sint Pieter. Pius XII heeft zijn wapen gekozen. Paus Pius XII heeft zijn pontificale wapen geko zen: een witte duif met een olijftak op een blauwen achtergrond. Het proces Weidmann. Indien de behan* deling op den voet van thans kan worden' voortgezet, verwacht men, dat de uit spraak, na requisitoir en pleidooien 15 stuks! den 31sten Maart zal kunnen val len. Nieuw-Zeeland krijgt vliegtuigen. De mi* nister van defensie heeft bekend gemaakt dat Engeland dertig bommenwerpers aan Nieuw-Zeeland zal leveren, waarvan helft reeds dit jaar de reis in de lucht zal afleggen. Bovendien heeft Engeland nog honderd trainingtoestellen beloofd, waar van een deel- binnenkort in Egypte wordt verwacht, aldus het Vksbl. Stanley niet naar Berlijn. In het Hooger* huis heeft Halifax medegedeeld, dat het oogenblik met het oog op den algemee- nen toestand in Europa niet geschikt is v. 't voorgenomen bezoek van den minis ter van handel, Stanley, aan Berlijn. Dit bezoek is dan ook uitgesteld, waarvan de Duitsche regeering in kennis gesteld is.Het bezoek van den secretaris van overzee- schen handel Hudson aan Warschau, Moskou en Helsingfors, dat na de bespre kingen te Berlijn zou volgen, gaat, naar Chamberlain in het Lagerhuis te verstaan heeft gegeven, wèl door. Plannen zouden reeds in een vergevorderd stadium zijn In tegenstelling met de gepubliceerde be richten, als zou het aanleggen van een spoorlijn voor personen- en goederenvervoer over den afsluitdijk economisch niet verd$ digbaar zijn, meldt het R.Ns.bl. dat 't vrij- wel vaststaat dat binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met den aanleg van een spoorweg over den afsluitdijk. De plan nen daartoe verkeeren reeds in een verge vorderd stadium. Het is de bedoeling, dat de spoorweg in Harlingen zal aansluiten op "de lijn naar Leeuwarden. Deze lijn zal dan worden uitgebreid met een tweede spoor. Het verkeer over den afsluitdijk geschiedt eveneens langs dubbel spoor. Het traject Groningen—^Noord Holland zal worden be reden door Dieseltremen. Even wachten met leenen aan „Tsjechei"! Eerst moet de toestand opgehel derd, zegt Halifax. In een uiteenzetting over den financieclen bijstand aan Tsjecho-Slowakije, heeft Halifax in het Engelsche Hoogerhuis verklaard, dat van het bedrag van tien millioen pond ster ling een som van 6% millioen nog niet is opgenomen en zich nog in de Bank van En geland bevindt. Onder de bestaande omstandigheden zal de Bank er van in kennis gesteld worden, dat geen verdere betaling gedaan moet wor den, zoolang de toestand niet is opgehel derd.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2